baner
SZKOLNE KOŁO TURYSTYCZNE PTSM
"OSTANIEC"
"III Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja
7-9.12.2018 r."

Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie
oraz Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne „OSTANIEC”,
działające w Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach
zaprasza na III Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja 7-9.12.2018 r.

Harmonogram rajdu          Pobierz plik =>      
XLIII OGÓLNOPOLSKI RAJD GRUNWALDZKI MŁODZIEŻY SZKOLNEJ PTSM
„Od Naczelnika do Naczelnika…”

          XLIII Ogólnopolski Rajd Grunwaldzki zorganizowany przez Zarząd Oddziału Małopolskiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Krakowie oraz Komitet Kopca Kościuszki odbył się w dniach 11-14 października 2018 roku w królewskim mieście – Krakowie. Do udziału w nim zgłosiły się zespoły z całej Polski, w tym trzyosobowy zespół najodważniejszych gimnazjalistów z Jerzmanowic reprezentujących SKTK PTSM „Ostaniec”. Podczas rajdu uczniowie: Maciej Drath, Bartłomiej Osiak i Dorian Piwowarczyk uczestniczyli w wielu wydarzeniach i konkurencjach. Były to: wymarsz na Wzgórze Św. Bronisławy, przekazanie ziemi z miejsc polskiej kaźni na Syberii Komitetowi Kopca Kościuszki w Krakowie, wyjście z pochodniami na Kopiec Kościuszki i Apel Poległych, otwarcie wystawy syberyjskich fotogramów Jerzego Bogusława Nowaka w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym im. T. Kościuszki, konkurs pieśni patriotycznej w strojach z epoki, Marsz na Orientację w Lasku Wolskim, Konkurs Krajoznawczy, Gra Terenowa w Parku Jordana i Inscenizacja wymarszu Pierwszej Kadrowej na Błoniach Krakowskich.
          Zachowanie i poziom wiedzy jaki prezentowali uczniowie naszego Gimnazjum zasługuje na słowa uznania. W konkursie krajoznawczym odpowiedzią na jedno z pytań zaskoczyli samego Komandora. Chłopcy nie dali się zwieść ciemnościom jakie nastały pod koniec MNO w pobliżu Skał Panieńskich i bezpiecznie (bo z odblaskami!) dotarli do mety. Przyjazny i otwarty na drugiego człowieka sposób bycia oraz wysoka kultura osobista gimnazjalistów nie uszły uwadze współuczestniczkom rajdu ;)
          Żywimy nadzieję, że w sercach i pamięci naszych uczniów wyżej opisane wydarzenia pozostawiły niezatarty ślad, a pasję do podróżowania i zainteresowanie polską tradycją, kulturą, historią i krajoznawstwem będą kontynuowali nawet po opuszczeniu gimnazjum.


XVI „Rajd Neandertalczyk”

          28 września 2018 roku ośmiu uczniów klasy trzeciej Gimnazjum w Jerzmanowicach, tworząc dwie czteroosobowe drużyny wzięło udział w XVI „Rajdzie Neandertalczyka” organizowanym przez Ojcowski Park Narodowy. Uczestnicy pokonali około 10-kilometrową trasę z punktem startowym przy parkingu w Ojcowie, czerwonym szlakiem turystycznym do centrum Ojcowa, a następnie dnem Doliny Prądnika do Hamerni, Januszowic i bazy ZHP u stóp zamku w Korzkwi. W trakcie wędrówki , na czterech punktach kontrolnych: parking OPN, Muzeum Przyrodnicze, Brama Krakowska, Skała Puchacz, odpowiadali na pytania pracowników OPN dotyczące historii i przyrody, rozpoznawali rodzime gatunki drzew, krzewów, zwierząt, obiektów i krajobrazu parku. Kilkugodzinnemu marszowi sprzyjała kapitalna pogoda. Jak przystało na złotą polską jesień było kolorowo, słonecznie i bardzo ciepło…
          Solidne przygotowanie przyrodniczo-historyczne doprowadziło naszych uczniów do zajęcia III miejsca w gronie kilkudziesięciu drużyn ze szkół sąsiadujących z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Uczniowie: Maciej Drath, Dorian Piwowarczyk, Bartłomiej Osiak i Daniel Skrzypek otrzymali nagrody i z rąk dyrektora OPN pana Jakuba Barana przyjęli gratulacje wraz z życzeniami dalszych sukcesów i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Z tego miejsca pragniemy podziękować organizatorom i Gimnazjum w Korzkwi za przygotowanie smacznego poczęstunku ;-)
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
FESTIWALU NIETOPERZY   
Pobierz plik =>    Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec”
Gminy Jerzmanowice-Przeginia,
Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie
oraz Szkolne Koło Turystyczno – Krajoznawcze PTSM „Ósemka Wspaniałych”,
działające przy VIII LO w Krakowie
zaprasza na
Imprezę na Orientację „Szlakiem Nietoperzy” 15.09.2018 r.

Harmonogram gry terenowej   (pobierz plik)    
Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie
zaprasza na
Wiosenne turystyczne spotkanie w Rozdzielu
7 – 9 kwietnia 2017 r.

Zaproszenie          Pobierz plik =>      
Małopolski Zlot Młodzieży PTSM
„Zimowe slajdowisko - Brzesko 2017”
„Po drogach i bezdrożach Mongolii” 17-19 marca 2017 r.

          Poznawanie walorów krajoznawczych Brzeska i okolic oraz „Spotkanie z Mongolią” czyli ciekawostki przyrodnicze i kulturowe dalekiej Mongolii to główne cele rajdu PTSM w Brzesku, który odbył się w dniach 17-19 marca 2017 r.
          W rajdzie brało udział 104 uczestników z 12 drużyn (z Krakowa, Bolechowic i Jerzmanowic), które jako ciąg pokoleniowy od 5 do 18 lat rywalizowały ze sobą w różnych kategoriach wiekowych. W czasie zmagań rajdowych uczestnicy brali udział min. w balonowym konkursie sprawnościowym, układali puzzle na czas, malowali krajobrazy górskie i stepowe Mongolii, rozwiązywali krzyżówki oraz prezentowali mongolskie stroje Czyngis-Chana. W sobotnie popołudnie rajdowicze wędrowali do zabytkowego Kościoła w Okocimiu, a późnym wieczorem oglądali relację z pierwszej wymiany młodzieży PTSM między Policealną Bajkalską Szkołą Turystyki, a oddziałem Małopolskim PTSM. W niedzielny poranek na podsumowaniu zlotu okazało się, że najmłodsza drużyna z Jerzmanowic „Małe Żywioły” wraca do domu z pucharem, „ Nietoperze” z klas IV-VI SP zdobyły II miejsce, a „Ostańczycy” z gimnazjum zajęli IV miejsce w swojej kategorii .
Gratulujemy najlepszym drużynom i zapraszamy do przeżywania kolejnych rajdowych doświadczeń!
Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
opiekun SKKT PTSM „Ostaniec”zobacz galerię zdjęćMałopolski Zlot Młodzieży PTSM
„Zimowe Slajdowisko - Brzesko 2017”
„Po drogach i bezdrożach Mongolii”,
odbędzie się w dniach
17 – 19 marca 2017r.

Zaproszenie          Pobierz plik =>      
XIII RAJD „SZLAKIEM SZOPEK KRAKOWSKICH”
Kraków 21.01.2017 r.

Harmonogram rajdu           Pobierz plik =>      I Mikołajowy Rajd PTSM Rajcza Nickulina
2-4 grudnia 2016r.


          Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTSM „Ostaniec” z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach zorganizowali rajd w Beskidzie Żywieckim w Rajczy- Nickulinie. Celem rajdu było poznanie zachodnich rubieży województwa małopolskiego, integracja zespołowa drużyn, edukacja ekologiczna w zakresie funkcji i ochrony lasów oraz radzenie sobie w sytuacjach nietypowych. W rajdzie wzięło udział 55 uczestników z 8 szkół z Krakowa, Jerzmanowic, Bolechowic i Zabierzowa Bocheńskiego, którzy bawiąc się w bajkowej, zimowej scenerii poznawali przyrodę, kulturę i folklor Żywiecczyzny. Nie tylko zobaczyli jak się robi sery góralskie, ale także smakowali białe i wędzone oscypki. Bawili się na folklorystycznych warsztatach góralskich, wykonywali fantazyjne Mikołaje z szyszki, ale przede wszystkim maszerowali w śniegu po kolana i lepili śnieżne bałwany, baletnice, owce i inne stworzenia. To sprawiło wszystkim Radowiczom największą przyjemność! Oczywiście do Rajdowiczów przyszedł Święty Mikołaj z prezentami. Wszyscy uczestnicy spisali się na medali i otrzymali nagrody, które przekazała Małopolska Organizacja Turystyczna w Krakowie. W rywalizacji zespołowej najlepsze okazały się drużyny: w kategorii SP I-III Szkolne Koło PTSM „Małe Żywioły” z Jerzmanowic, w kategorii SP IV-VI Szkolne Koło PTSM „Nietoperze” z Jerzmanowic, a kategorii gimnazjum Szkolne Koło „Meander” z Gimnazjum nr 48 w Krakowie i Szkolne Koło PTSM „PWEMAT” z Prywatnego Gimnazjum nr 4 w Krakowie, które startowały jako jedna grupa. Wszystkim Rajdowiczom gratulujemy wytrwałości i pomysłowości oraz zachęcamy do udziału w kolejnych rajdach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych działające w Małopolsce.

Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
opiekun SKKT PTSM
„Ostaniec”
zobacz galerię zdjęćXVII Wojewódzki Rajd im. Jana Grondkowskiego
„Święto Niepodległości”
Wojnicz 11-12 listopada 2016

          W wyjątkowym Rajdzie PTSM, zorganizowanym z okazji Święta Niepodległości uczestniczyło 30 uczniów z Zespołu Szkół w Jerzmanowicach. Członkowie Szkolnych Kół PTSM tj. „Małe Żywioły” z klas I-III, „Nietoperze” z klas IV-VI oraz Koło „Ostaniec” z gimnazjum dzielnie reprezentowali swoje szkoły na Wojewódzkim Rajdzie, organizowanym Wojniczu, koło Tarnowa przez Zarząd Małopolskiego Oddziału PTSM w Krakowie.
          W programie Rajdu był udział w obchodach pod Pomnikiem Niepodległości w Wojniczu, uroczysta Msza Św. Kościele Św. Wawrzyńca oraz zwiedzanie z przewodnikiem lokalnego muzeum - Regionalnej Izby w Wojniczu. Popołudnie 11 listopada wszyscy spędzili oglądając przedstawienia nt. „Scenki z życia Marszałka”, przygotowując prace plastyczne nt. „Marszałek na Kasztance”. Tradycyjnie odbyły się też konkursy pieśni patriotycznej, wiedzy historyczno-krajoznawczej oraz konkurs na strój patriotyczny.
Drugiego dnia rajdowi cze udali się na Panieńską Skałę. Cztery godziny marszu w śniegu był bardzo przyjemny, jednak z wielką ulgą wszyscy wrócili do ciepłego schroniska, gdzie czekał pyszny obiad i suche skarpety. Późnym popołudniem na podsumowaniu rajdu było wspólne, uroczyste odśpiewanie hymnu Polski i Roty oraz ogłoszenie wyników rywalizacji. Koło „Małe Żywioły” zdobyły I m-ce, „Nietoperze” II m-ce, Koło „Ostaniec” II m-ce.
Gratuluję wszystkim uczniom, którzy godnie i bardzo dzielnie reprezentowali naszą szkołę, a chętnych zapraszam do udziału w kolejnych rajdach!

Opiekun SKKT PTSM Ostaniec
Teresa Sieradzka
zobacz galerię zdjęćW dniach 13-16 X 2016 r. w Schronisku Młodzieżowym
Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych
w Krakowie, ul. Oleandry 4 odbył się
XLI Ogólnopolski Rajd Grunwaldzki
Młodzieży Szkolnej PTSM
Przyszliśmy do Ciebie, Naczelniku
Kraków 2016
organizowany przez Oddział Małopolski PTSM .

          Rajd organizowany był dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski. Celem rajdu było upamiętnienie Grunwaldzkiej Viktorii i dziejów Pomnika Grunwaldzkiego, upowszechnianie poczucia dumy z dokonań przodków, zwiedzanie Krakowa i Niepołomic podczas Gry Terenowej oraz Marszu na Orientację i integracja rajdowych zespołów. W rajdzie mieliśmy okazje rywalizować z młodzieżą gimnazjalną min. z Olsztyna, Konstantynowa, Olesna, Krakowa , Biłgoraja, Białej Podlaskiej, Grodziska Wielkopolskiego i Wołomina. W czwartkowe popołudnie na Kopcu Kościuszki w asyście hymnu, werbli i blasku pochodni miało miejsce uroczyste otwarcie rajdu. W piątek poszczególne zespoły brały udział w Imprezie na Orientację po Niepołomicach. Rajdowicze zwiedzali min. Zamek Niepołomicki, Kościół i Muzeum Fonografii. Ciepła, jesienna pogoda sprawiła, że ten marsz okazał się prawdziwą przyjemnością, jak również konkurencje min: ważenie ziemi, określanie odległości na „oko”, zabawa „Jak reagujesz na komendę”, określanie azymutu, zorganizowane pod Kopcem Grunwaldzkim. W sobotę natomiast reprezentacje rywalizowały w grze terenowej „Śladami Wielkich Polaków” po Krakowie, która wiodła tradycyjnie Drogą Królewską. Głowy i karki wszystkich bolały od patrzenia w górę, ale dzięki temu uczestnicy poznali prawdziwe perełki mieszanki stylów architektonicznych Krakowa. Rajd był ciekawą przygodą dla nas uczestników i miejmy nadzieję zachęcił do uczestnictwa w kolejnych rajdach PTSM. Nasz zespół otrzymał puchar za I m-ce w konkursach: Marsz na orientację i w Gra terenowa po Krakowie.
          Uczestnikom Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych rajdach.

Teresa Sieradzka
Opiekun SKKT PTSM
Ostaniec
zobacz galerię zdjęć


,,No i rajd jak „z Biecza strzelił…”


I Wojewódzki Rajd PTSM „Dzień Ziemi” Biecz 22-24 kwietnia 2016 r.


           W dniach 22-24 kwietnia dzieci i młodzież zrzeszona w Małopolskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych wzięła udział w I Wojewódzkim Rajdzie PTSM „Dzień Ziemi” Biecz 22-24.04.2016 r. W rajdzie wzięło udział 84 uczestników z Krakowa i Jerzmanowic. Uczestnicy reprezentowali Szkołę Podstawową z Jerzmanowic klasy I-III i klasy IV-VI, Gimnazjum nr 16, 17, 32, 48 w Krakowie, Prywatne Gimnazjum nr 4 w Krakowie, VIII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie oraz Gimnazjum w Jerzmanowicach. Organizatorem Rajdu był Małopolski Oddział PTSM w Krakowie oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTSM „Ostaniec”, działające w Gimnazjum w Jerzmanowicach.dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.40 - 11.25
5.11.45 - 12.30
6.12.45 - 13.30
7.13.35 - 14.20
8.14.25 - 15.05


Dowóz
6:45Wola Kalinowska, Sąspów, Bukowiec, Sąspów remiza
7:00Jerzmanowice (kolonie wschodnie I, II, III)
7:15Stok, Jerzmanowice (kolonia zachodnia), Gotkowice, Sąspów, Wymysłów
7:30Szklary
7:35Łazy, Kopaniny


Odwóz
12:50Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3
13:45Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie1, 2, 3
14:35Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Sąspów, Wola Kalinowska
14:55Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3