Przedszkole
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2020/2021


Pokaz Mody Patriotycznej
13 listopad 2020r.
Oddział Jerzmanowice

W ramach realizacji projektu ,,Piękna Nasza Polska Cała’’ w piątek 13 listopada 2020r. odbył się w naszym przedszkolu ,, Pokaz Mody Patriotycznej”. Rodziców poproszono o przygotowanie dla swoich dzieci strojów nawiązujących do tradycji, kultury, historii i barw narodowych Polski. Zadanie zostało potraktowane bardzo poważnie – wszystkie przedszkolaki wyglądały po prostu wspaniale. Wśród strojów przygotowanych na Pokaz Mody Patriotycznej dominowały stroje krakowskie, biało – czerwone, góralskie, kurpiowskie, stroje żołnierzy, policjantów. Jak na prawdziwym pokazie mody przystało modelki i modele prezentowały swoje kostiumy na wybiegu wyścielanym białym dywanem wśród biało- czerwonych kwiatów w rytm melodii piosenki ,,Jesteśmy Polką i Polakiem”. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone brawami. Radość dzieci była tak duża, że po zakończonym pokazie przedszkolaki wraz z paniami zrobiły pociąg i ponownie zaprezentowały swoje stroje. Na koniec wszyscy zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Dzień Jeża
Oddział Gotkowice

Dnia 13 listopada obchodziliśmy w przedszkolu "Dzień Jeża". Dzieci miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą życia jeży w ich naturalnym środowisku, poprzez wysłuchanie opowiadań i obejrzenie prezentacji multimedialnej. W trakcie zabaw matematycznych rozwijały umiejętność liczenia, porównywały liczebność zbiorów oraz odnajdowały zakodowaną drogę jeża.
Na koniec przedszkolaki wykonały owocowe jeże.

„Wspólne śpiewanie hymnu”
Oddział Gotkowice

Dnia 10.11.2020r. o godzinie 11:11 dzieci z naszego przedszkola zaśpiewały Hymn Narodowy upamiętniając 102 rocznicę odzyskania Niepodległości. Z tej okazji przedszkolaki wykonały symbole narodowe flagę i godło. To patriotyczne wydarzenie wypełniło wszystkich poczuciem dumy z tego, że jesteśmy Polakami.
Święto Niepodległości
Oddział Jerzmanowice

We wtorek 10.11.2020 r. dzieci w Przedszkolu w Jerzmanowicach świętowały kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach projektu ,,Piękna Nasza Polska Cała” przedszkolaki poznają nasz kraj - naszą ojczyznę Polskę. W tym dniu dzieci uroczyście ubrane w strojach galowych odśpiewały wspólnie z nauczycielami Hymn Polski. Obejrzały film edukacyjny pod tytułem ,,Co wydarzyło się 100 lat temu ”. Rozmawiały na temat odzyskania przez Polskę niepodległości . Poznały polskie symbole i barwy narodowe, poznały stolicę Polski i najdłuższą rzekę w Polsce. Przypomniały sobie ,,Katechizm młodego Polaka” czyli wiersz Władysława Bełzy ,,Kto Ty jesteś ?” Wysłuchano i odśpiewano znane pieśni patriotyczne min. ,, Rozkwitały pąki białych róż”, ,,Przybyli Ułani pod okienko”. Na zakończenie przedszkolaki wzięły udział w nagraniu sondy na temat ,,Co dzieci wiedzą o Święcie Niepodległości? ”.

Jak przedszkolaki poznawały wartości odżywcze
warzyw i owoców
Oddział w Szklarach

Dzień Bezpiecznego Internetu
Oddział w Jerzmanowicach

4 listopada 2020r w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbyły się zajęcia kierowane pod hasłem ,,Dzień Bezpiecznego Internetu’’ wyjaśniające dzieciom:
- co to jest Internet?
- do czego może być wykorzystywany?
- za pomocą jakich urządzeń można korzystać z Internetu?
- czy Internet może być niebezpieczny?
- jakie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu obowiązują dzieci?
Nauczyciele przeprowadzili pogadankę na temat niebezpieczeństw płynących z użytkowania Internetu i komputera, a także zaprezentowali krótką scenkę edukacyjną pt: ,,Alicja w świecie Internetu ”. Dzieci obejrzały bajkę pt. : ,,Tajemniczy przyjaciel”, na podstawie której wspólnie stworzyły ,,Kodeks Bezpiecznego Internetu” w postaci kolorowego plakatu . Rozwiązywały zagadki i krzyżówki dotyczące zdobytych wiadomości.

Zajęcia edukacyjne - Skąd się bierze mleko?
Oddział w JerzmanowicachW ramach tegorocznej realizacji projektu pt: ,,Piękna Nasza Polska Cała” w dniu 20.10.2020r. nasze przedszkolaki odkrywały tajniki powstawania i otrzymywania różnych produktów. Wśród nich było mleko. Dzieci dowiedziały się skąd ono pochodzi, a także w jaki sposób je pozyskujemy na podstawie historyjki obrazkowej ,,Od krowy do kartonu”. Rozwiązywały zagadki słowne, krzyżówki. Poznały znaczenie wyrazu ,,nabiał” . W tym dniu każdy mógł spróbować własnych sił podczas ,,dojenia krowy” , która towarzyszyła im podczas zajęć. Przedszkolaki fantastycznie poradziły sobie z powierzonym zadaniem bawiąc się przy tym doskonale.
BohaterOn – Włącz historię!
Oddział w Gotkowicach

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Gotkowicach dołączyły do ogólnopolskiej akcji BohaterON – włącz historię ! Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Przeprowadzone zajęcia miały na celu pomóc zrozumieć dzieciom trudną historię Polski, a w szczególności wydarzeń dotyczących Powstania Warszawskiego. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały historii o dzielnych bohaterach i wspólnie wykonały kartki oraz pamiątkę dla Powstańców Warszawskich, wyrażając w ten sposób pamięć o bohaterach.

Dzień Chleba
Oddział w Łazach

16 października upłynął nam pod hasłem „Od ziarenka do bochenka”. W tym dniu odchodziliśmy Dzień Chleba. Przedszkolaki poznały historię i proces powstawania chleba, bułek, rogalików. Dowiedziały się także jak powstaje mąka oraz na czym polega praca piekarza. Zapoznały się z różnymi rodzajami chleba i składnikami potrzebnymi do ich wypieku. Na zakończenie samodzielnie przygotowaliśmy ciasto i upiekliśmy swój mały bochenek chleba. Nic tak nie smakuje jak własnoręcznie przygotowany chlebek.

Drugie warsztaty czytelnicze z cyklu ,,Biblioteka przedszkolaka ”
Oddział w Jerzmanowicach

13 października 2020r. w ramach projektu BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA odbyły się drugie już w naszym przedszkolu warsztaty czytelnicze .Dzieci słuchały bajki Julii Donaldson pt,,Gruffalo” czytanej przez nauczyciela z klas nauczania początkowego w ,,specjalnych okularach do słuchania”. Rozmawiały przy ilustracjach na temat przygód głównego bohatera i jego przyjaciół. Poznały znaczenie wyrazu ,,autoportret”. Samodzielnie wykonały swój autoportret z literowych pieczątek przy użyciu farb plakatowych. Wykonały też karty pracy do wysłuchanej bajki.

Warzywny Dzień Przedszkolaka
Oddział w Jerzmanowicach

16 października 2020r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbył się Warzywny Dzień Przedszkolaka. W tym dniu zagościły w przedszkolu różne warzywa : marchewka, pietruszka, por, seler, burak, cebula, brokuł, kalafior, ziemniak, fasola, ogórek, pomidor, dynia i inne. Dzieci poznały ich nazwy, które następnie dzieliły na sylaby i głoski. Starsze przedszkolaki odczytywały z pomocą nauczycieli. Następnie dzieci rozpoznawały ich kształt, kolor, wielkość, segregowały, porównywały i przeliczały. Poznały znaczenie wyrazu : ogród. Rozwiązywały zagadki, krzyżówki, rebusy, układały puzzle. Poznały również wartości odżywcze warzyw i ich znaczenie w diecie człowieka. Każdy przedszkolak samodzielnie wykonał ,,warzywnego stworka”.

Sprintem do maratonu
Oddział w Łazach

14 października włączyliśmy się w akcję Sprintem do maratonu. Ponieważ pogoda w tym tygodniu nie dopisywała a regulamin nie zabraniał przeprowadzenia akcji w sali więc wykorzystaliśmy nasza salę do tego przedsięwzięcia. Każdy uczestnik otrzymał numer startowy, obowiązkowa rozgrzewka, piątka na szczęście i …Start. Każdy uczestnik musiał okrążyć naszą salę wiele razy. Ale udało się. Przebiegliśmy łącznie przeszło 5 tys. metrów. Każdy uczestnik otrzymał medal i dyplom.
`

Dzień Dziewczynek
Oddział w Łazach

12 października w naszym przedszkolu swoje święto obchodziły dziewczynki. Chłopcy zaśpiewali dziewczynkom „Sto lat…”, złożyli życzenia i zaprosili do wspólnej zabawy przy muzyce. Nie zapomniano również o drobnych upominkach. Wszystkim dziewczynkom z okazji ich święta życzymy spełnienia marzeń, dużo uśmiechu i radości.

SPRINTEM DO MARATONU
Oddział w Jerzmanowicach

Piątek 10 października 2020r. był dla naszych przedszkolaków dniem szczególnym. To właśnie tego dnia każdy z nich dołączył do grona Małych Maratończyków uczestnicząc w VI Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków ,,Biega Nasza Polska Cała - 2020 ”. Projekt ten organizowany jest przez miesięcznik ,,Bliżej Przedszkola”, ma on na celu popularyzowanie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Koordynatorem projektu w Przedszkolu w Jerzmanowicach jest pani Marta Wiktorowska. Przed rozpoczęciem maratonu każde dziecko otrzymało swój numer startowy oraz wzięło udział w rozgrzewce wykonanej przez panie wychowawczynie. Po krótkim przygotowaniu każda z grup wraz ze swoją panią ruszyła do biegu pokonując dystans 200m. Wszystkie przedszkolaki z uśmiechem na twarzy przekroczyły metę prosząc o możliwość powtórzenia trasy. Na zakończenie maratonu wszyscy wysłuchaliśmy hymnu promującego akcję pt: ,,Sprintem do Maratonu’’. Następnie każde dziecko zostało nagrodzone pamiątkowym dyplomem.

Wszystkim wspaniałym biegaczom gratulujemy!!!
Pokonując dwukrotnie dystans przebiegliśmy razem 25600 metrów!!!

Urodziny w przedszkolu
Oddział w JerzmanowicachTradycją jest ,że w przedszkolu w Jerzmanowicach każde dziecko raz do roku ma swoje święto – urodziny. W tym dniu każdy solenizant obdarowuje swoich kolegów małym słodkim cukiereczkiem, a reszta przedszkolaków składa mu życzenia i śpiewa Sto lat.

Światowy Dzień Drzewa
Oddział w Jerzmanowicach

10 października przypada Świętowy Dzień Drzewa. W naszym przedszkolu już w środę 7 października 2020r. obchodziliśmy to szczególne święto. Z tej okazji w tym dniu na zajęciach dzieci miały możliwość poznania wyglądu drzewa i jego budowy ( PIEŃ, KONARY, GAŁĘZIE, LIŚCIE, KORZENIE ). Dowiedziały się jaką rolę pełnią w życiu człowieka i jak powinniśmy o nie dbać. Co powinniśmy robić , aby nie zabrakło drzew. Przedszkolaki nauczyły się nazywać i rozpoznawać podstawowe drzewa iglaste i liściastych występujące w Polsce na podstawie kształtu liścia i owocu( SOSNA, ŚWIERK, MODRZEW, DĄB, BUK, KLON, KASZTANOWIEC). Przedszkolaki pracując w grupach kilkuosobowych miały możliwość oglądania naturalnych okazów liści, porównywania ich kształtów, kolorów, cech charakterystycznych. Dopasowywały liście do odpowiedniego drzewa, wyszukiwały owoce drzew wśród innych. Każda grupa zakończyła zajęcia pracą plastyczno – techniczną wykonując swoje drzewa.

Dzień Drzewa
Oddział w Łazach

9 października obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Drzewa. Dzieci przypomniały sobie jak zbudowane jest drzewo, oraz jego rolę dla naszego ekosystemu. Przedszkolaki wymieniały różne gatunki drzew i dopasowywały części drzew do siebie. Wykonywały również prace plastyczne z drzewem w roli głównej. Obejrzeliśmy inscenizację „Chrońmy drzewa”, gdzie dzieci mogły w zabawowy sposób dowiedzieć się dlaczego drzewa są tak ważne w przyrodzie, jak należy je chronić i co można zrobić, żeby drzew było jak najwięcej. Miejmy nadzieję, że edukacja ekologiczna od najmłodszych lat pozwoli wykształcić dobre nawyki w zakresie ochrony przyrody.

Akcja charytatywna „Podaruj innym zeszyt”
Oddział w Łazach

Owocowy Dzień Przedszkolaka – 08.10.2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

W czwartek 8 października 2020r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbył się Owocowy Dzień Przedszkolaka. W tym dniu dzieci przypomniały sobie nazwy owoców krajowych i egzotycznych. Rozpoznawały owoce po wyglądzie, kształcie, smaku. Rozwiązywały różne zagadki, rebusy, zadania dydaktyczne, układały puzzle. Starsze przedszkolaki dzieliły na sylaby i głoski nazwy owoców, odczytywały ich nazwy. Poznały znaczenie wyrazu: SAD . Dowiedziały się jak ważną rolę pełnią owoce w diecie człowieka, ile posiadają witamin. Śpiewały i tańczyły w rytm piosenki pt : ,,Jabłuszko rumiane ”. Na zakończenie dzieci samodzielnie wykonywały sałatkę owocową.

Akcja charytatywna „Podaruj innym zeszyt”

W poniedziałek 5 października odbędzie się w naszym przedszkolu akcja charytatywna „Podaruj innym zeszyt”. Zebrane przybory szkolne po przejściu kwarantanny zostaną przekazane do Caritas. Przybory powinny być w workach foliowych, reklamówkach itp.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej akcji, bo dobro, które czynimy dla innych wraca zawsze do nas. Koordynatorami akcji są panie: Agata Sarota i Monika Śladowska.

Dzień Uśmiechu
Oddział w Łazach

2 października obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Uśmiechu. Była to okazja, by porozmawiać o naszych emocjach, głównie smutku i radości, których na co dzień doświadczamy. Przedszkolaki kolorowały obrazki przedstawiające radosne minki i rysowały uśmiechnięte minki. Wszystkim przedszkolakom, rodzicom i pracownikom przedszkola życzymy, aby uśmiech gościł na ich twarzach zawsze, nie tylko od święta, bo „uśmiech nic nie kosztuje, ale jest wiele wart. Wzbogaca tego, kto go otrzymuje i tego, który go daje”, czyni nas lepszymi i piękniejszymi.

Dzień Chłopaka
Oddział w Łazach

30 września swoje święto obchodzą wszyscy chłopcy. W tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki, własnoręcznie namalowane laurki, złożyły życzenia i zaśpiewały sto lat. Nie zabrakło również testów wiedzowych dla chłopców i różnych konkurencji sportowych. Chłopcy poradzili sobie znakomicie. Odbyły się również różne zabawy integracyjne.

Dzień Chłopaka – 30 .09.2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

W środę 30 września 2020r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach obchodziliśmy uroczyście Dzień Chłopaka. Z tej okazji wszyscy chłopcy uczestniczyli w różnych ciekawych zabawach m.in. ,,Kto się nie skrzywi jedząc cytrynę”, ,, Golenie brody z bitej śmietany”, ,,Przeprawa przez tunel”, ,,Dmuchanie balonika ” .Każdy otrzymał również krawat SUPER CHŁOPAKA, a od koleżanek kolorową kartę z życzeniami. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.


Poznajemy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
Oddział w Łazach

28 września przeprowadzono zajęcia mające na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń, które mogą czekać na nie w Internecie a także poznanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Przedszkolaki potrafiły wymienić korzyści wynikające z posiadania dostępu do najnowszych technologii. Obejrzeliśmy film i rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa w sieci. Dzieci wykazały się wiedzą o Internecie i miejmy nadzieję, że będą umiejętnie z tej wiedzy korzystać.


W poszukiwaniu Pani Jesieni – wycieczki piesze po okolicy
Oddział Przedszkolny w Szklarach

Tegoroczny wrzesień zachęcał swoją aurą do częstego pobytu na świeżym powietrzu. Do wesołych zbaw na podwórku przedszkolnym, a także do spacerów po najbliższej okolicy. Przed każdym wspólnym wyjściem przypominaliśmy sobie zasady bezpiecznego i prawidłowego poruszania się po drodze oraz odpowiedniego zachowania się w lesie. Przedszkolaki korzystając z pięknej pogody wybrały się m.in. na przechadzkę do pobliskiego lasku. Spacerując wśród drzew szukały oznak nadchodzącej jesieni. Poznawały nazwy drzew, uczyły się rozpoznawać ich liście oraz owoce; zbierały dary lasu. Dzieci miały także sposobność zobaczenia z bliska pomnika Powstańców Styczniowych oraz Oczyszczalnię ścieków. Dzięki wspólnym spacerom dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, zwiedzaliśmy okolicę, podziwialiśmy otaczającą nas przyrodę i wspólnie cieszyliśmy się tym przyjemnym i słonecznym czasem.
A.W.

Pierwszy dzień jesieni
Oddział w Jerzmanowicach

23 września przywitał nas piękną, słoneczną pogodą. Lecz my już w poniedziałek szukaliśmy kolorowej jesieni w lesie na Dębowej Górze. Pierwszy dzień jesieni spędziliśmy m.in. na wesołej zabawie na boisku szkolnym, gdzie przedszkolaki pokonywały jesienną ścieżkę sensoryczną, śpiewały piosenki o jesieni. Rozmawialiśmy o cechach charakterystycznych dla obecnej pory roku. Dzieci wykonały również piękne jesienne prace plastyczne pt.: "Bukiet jesiennych liści", "Nasza piękna Pani Jesień" "Jesienne sowy".

Powitanie jesieni
Oddział w Szklarach

Pierwszy dzień jesieni dzieci z Oddziału Przedszkolengo w Szklarach spędziły na radosnym powitaniu nowej pory roku. Chociaż tak naprawdę już od kilku dni wyczekiwały nadejścia Pani Jesieni. Oprócz przyjemnego spaceru we wrześniowych promieniach słońca, przedszkolaki obejrzały ciekawą prezentację multimedialną mówiącą o cechach charakterystycznych dla jesieni. Uczyły się rozróżniać liście oraz owoce popularnych drzew oraz oglądały dary jesieni, znajdujące się w kąciku przyrodniczym. Wysłuchały jesiennych piosenek oraz zaśpiewały poznany niedawno utwór pt.: Idzie jesień poprzez świat”. Wykonały też prace plastyczne związane z nową porą roku m.in. „Jesienne drzewa”, „Borowiki i muchomorki”, „ Wiewióreczki”.
A.W.

Wycieczka do Ochotniczej Straży Pożarnej
w Jerzmanowicach – 25 wrzesień 2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

W piątek 25 września 2020r. przedszkolaki odwiedziły remizę strażacką OSP w Jerzmanowicach. Podczas spotkania na świeżym powietrzu dzieci dowiedziały się w jakich sytuacjach należy wezwać straż pożarną. Utrwalono numery alarmowe 998 – Straż Pożarna oraz 112 – numer alarmowy. Dzieci poznały na czym polega praca strażaka, z jakich sprzętów i pojazdów korzystają podczas jej wykonywania, jak wygląda samochód strażacki. Jak wygląda strój galowy i roboczy strażaka. Jakie cechy charakteru musi mieć strażak, aby wykonywać swoją pracę. Po powrocie do przedszkola każdy przedszkolak narysował wóz strażacki.

Plener malarski
Oddział w Łazach

22 września korzystając z pięknej pogody przedszkolaki zaopatrzone w pędzle i farby wyruszyły do ogrodu przedszkolnego. Na zawieszonych na ogrodzeniu kartkach malowały krajobraz najbliższego otoczenia przedszkola. Bardzo im się taka forma pracy spodobała.

Jesienny kącik
Oddział w Jerzmanowicach

Jesień jako piękna pora roku obdarowuje nas różnymi darami. W naszym przedszkolu każda grupa zorganizowała własny "Jesienny kącik przyrody". Znalazły się w nim m.in. kasztany, żołędzie, jarzębina, kolorowe liście, szyszki, dynie, cukinie, jabłka, gruszki, śliwki.

Oglądamy kolekcję kamieni, skał i minerałów
wrzesień 2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

Przedszkolaki z Jerzmanowic dzięki uprzejmości rodziców dziecka sześcioletniego miały możliwość obejrzenia kolekcję różnego rodzaju skał, kamieni i minerałów. Poznaliśmy ich nazwy, wygląd i pochodzenie np.: Indie, Brazylia, Peru, Polska, Zair, Meksyk, Madagaskar, Chiny, Morze Śródziemne. Wśród kolekcji znajdowały się m.in.: nefryt, diament, bursztyn, turkus, obsydian, koral.
Wycieczka piesza do lasu na Dębową Górę –
Szukamy Pani Jesieni - 21.09.2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

W poniedziałek 21.09.2020r. przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na pieszą wycieczkę do lasu na Dębową Górę w poszukiwaniu Pani Jesieni. Podczas wycieczki dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego i prawidłowego poruszania się po drodze oraz odpowiedniego zachowania się w lesie. Przedszkolaki rozmawiały na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią oraz zjawisk atmosferycznych. W lesie dzieci miały możliwość obejrzenia na żywo różnych drzew iglastych i liściastych, krzewów, kwiatów i roślin rosnących w lesie. Rozpoznawały drzewa po kształcie liści i kolorze kory. Zbierały dary lasu : liście, żołędzie, szyszki, kasztany, kwiaty. Słuchały odgłosów lasu.


Dzień Przedszkolaka
Oddział w Łazach

Z okazji Dnia Przedszkolaka 21 września w Łazach było radośnie. Dzieci wspólnie bawiły się przy muzyce, rysowały życzenia dla innych przedszkolaków i wykonywały śmieszne zadania. Otrzymały również pamiątkowe medale i dyplomy. Było wesoło i kolorowo. Nie brakowało uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku.

Dzień Przedszkolaka
Oddział w Szklarach

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

Dzień Przedszkolaka to święto, które lubi chyba każde dziecko uczęszczające do przedszkola. W tym roku również świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień. Dzieci odśpiewały „ Hymn Przedszkolaka”, wykonywały ćwiczenia ruchowe przy muzyce, bawiły się balonami oraz puszczały bańki mydlane na podwórku przedszkolnym. Dodatkowo, każde dziecko w tym dniu mogło poczuć się wyjątkowo zakładając na szyję medal „Super Przedszkolaka” . Czas upłynął nam radosnej atmosferze – życzymy sobie, aby takich dni w tym roku było jak najwięcej.
A.W.

Zakropkowany dzień przedszkolaka
Oddział w Jerzmanowicach

W piątek 18 września 2020r. nasze przedszkolaki obchodziły jedno ze swoich ulubionych świąt czyli DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. W tym roku święto to zostało połączone z obchodzonym 15 września DNIEM KROPKI nadając mu hasło ,,ZAKROPKOWANY DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA”. Wszystkie przedszkolaki tego dnia miały na sobie kropeczki, które były symbolem kreatywności i radości. Każdy przedszkolak bardzo chętnie i z uśmiechem na twarzy uczestniczył w przygotowanych zabawach, grach i konkurencjach nawiązujących do hasła przewodniego. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń dzieci otrzymały pamiątkowe medale po czym wspólnie z paniami bawiły się w rytm najbardziej znanych dzieciom utworów muzycznych.

Logopeda w Przedszkolu
Oddział w JerzmanowicachW dniach od 14 września do 18 września 2020r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach gościła Pani Logopeda. Przeprowadzono badania dzieci pod względem aktualnego rozwoju mowy.

Szczególną uwagę zwrócono na :
- rozumienie przez dziecko poleceń słownych,
- zdolność wypowiadania się,
- prawidłowość wymawiania dźwięków mowy i wyrazów,
- budowę i sprawność aparatu artykulacyjnego.

Biblioteka przedszkolaka
Oddział w Łazach

Nasze przedszkole przyłączyło się do nowego programu promującego czytelnictwo „Biblioteka Przedszkolaka”. W ramach projektu otrzymaliśmy kuferek wypełniony książkami, kartami pracy i innymi pomocami. 17 września w przedszkolu odbyły się warsztaty, w ramach których dzieci słuchały wybraną bajkę oraz wykonywały ilustracje według instrukcji. Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Burza Mózgów, która realizuje najważniejsze zadanie statutowe, jakim jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Biblioteka przedszkolaka 17.09.2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

Nasze przedszkole bierze udział w kampanii promującej globalne czytanie. Pomysłodawcą projektu "Biblioteka Przedszkolaka" jest fundacja Burza Mózgów, która promuje czytelnictwo wśród dzieci, młodzieży i dorosłych przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu przedszkole otrzymało kuferek wypełniony książkami, kartami pracy, kreatywnymi materiałami dla dzieci. W przedszkolu odbyły się warsztaty, podczas, których dzieci słuchały bajek, wykonywały do nich oprawę graficzną oraz poznały etapy powstawania książki.


Dzień Kropki
Oddział w Łazach

15 września już po raz drugi obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Obchody tego dnia rozpoczęliśmy od obejrzenia historii małej Vashti. Następnie dzieci odkrywały swoje talenty. Były zabawy, zadania do wykonania, tańce oczywiście z kropką w roli głównej. Były również pamiątkowe dyplomy. Najważniejszym przesłaniem tego dnia jest to, iż niezależnie od wieku każdy z nas ma talent.

Kolorowe eksperymenty - 11 wrzesień 2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

W piątek 11 września 2020r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach w grupie III ,,Promyczki ” odbyły się zajęcia badawcze pt: ,,Kolorowe eksperymenty”. W tym dniu dzieci odkrywały pochodne kolorów mieszając ich podstawowe barwy, obserwowały jak zachowują się barwniki unoszące się na mleku podczas wkrapiania na nie kropli płynu do mycia naczyń, a także co się dzieje kiedy do miseczki wypełnionej cukierkami skittles wlejemy ciepłą wodę. Wszystkie przedszkolaki uważnie przyglądały się eksperymentom i bardzo chętnie uczestniczyły w ich przygotowaniu. Takie zajęcia na długo pozostaną w ich pamięci.
Teatrzyk japoński Kami shibai 11.09.2020r.

11 września 2020r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach zostały przeprowadzone zajęcia czytelnicze metodą teatru japońskiego ,, Kami shibai ” przez panią logopedę Jolantę Wiążewską . Bajka o Wiśle zamknięta w drewnianej skrzynce butai zabiera dzieci w podróż po Polsce z biegiem Wisły. Uwrażliwia dzieci na piękno przyrody a także porusza wątki ekologiczne. Piękna grafika i ciekawa narracja zachęca dzieci do kontaktu z książką i stanowi ciekawą alternatywę dla wysokich technologii.

Dzień Marzyciela
Oddział w Łazach

8 września w przedszkolu w Łazach obchodziliśmy Dzień Marzyciela. Rozmawialiśmy o tym, co to są marzenia, kto to jest marzyciel, o czym marzą dzieci i co chciałyby zabrać na wyspę marzeń. Dzieci opowiadały i rysowały swoje marzenia i wspólnie tworzyły mapę marzeń. Poznały wiersz „Dyzio Marzyciel” a przy piosence „Fantazja” bawiły się „na całego”. Warto wierzyć, bo marzenia się spełniają.

"Bezpieczna droga do przedszkola" - wrzesień 2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

Dzieci z przedszkola w Jerzmanowicach poznały już zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz znaczenie znaków drogowych. Podczas wyjścia na spacer obserwowaliśmy ruch pieszych i pojazdów na skrzyżowaniu. Uczyliśmy się również jak bezpiecznie przejść na drugą stronę drogi z użyciem sygnalizacji świetlnej a także bez niej.

INFORMACJE DLA RODZICÓW

Szanowni Rodzice!

Przedszkola i oddziały przedszkolne, działające w Zespole Szkół w Jerzmanowicach są czynne od 1 września 2020 r.

Godziny pracy:
Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach wraz z oddziałem zamiejscowym w Łazach pracuje w godzinach 7:00-17:00.
(w tym dniu będzie pełne wyżywienie tj. śniadanie, obiad i podwieczorek).

Oddziały przedszkolne w Gotkowicach i w Szklarach pracują w godzinach 8:00-13:00
(dzieci przynoszą śniadanie ze sobą)

Wszystkie Procedury Bezpieczeństwa dzieci i pracowników obowiązujące w przedszkolu,
przydział dzieci do poszczególnych grup, oświadczenia, wyprawka
i materiały edukacyjne będą zamieszczone na stronie internetowej
www.szkolajerzmanowice.pl/zakładka przedszkole

Zapraszamy do przedszkola :)

Procedury bezpieczeństwa dzieci i pracowników przedszkola samorządowego i oddziałów przedszkolnych, funkcjonujących w Zespole Szkół w Jerzmanowicach w okresie pandemii COVID-19 obowiązujące od 01.09.2020 r.    Pobierz plik=>   

OŚWIADCZENIA RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH DZIECKA     Pobierz plik=>   


Zgoda na wykorzystanie wizerunku dziecka – zdjęcia grupowe     Pobierz plik=>   


Oświadczenie wielodzietność    Pobierz plik=>   


ZMIANA DEKLARACJI w sprawie określenia dziennej liczby godzin świadczeń udzielanych dziecku przez Samorządowe Przedszkole ponad czas przeznaczony na zapewnienie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki     Pobierz plik=>   


Wyprawka Przedszkolaka    Pobierz plik=>   
ZEBRANIE RODZICÓW W PRZEDSZKOLU

Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje, że zebranie
organizacyjne będzie tylko dla Rodziców dzieci,
które po raz pierwszy będą uczęszczać do przedszkola samorządowego i oddziałów przedszkolnych,
działających w Zespole Szkół w Jerzmanowicach.

Zebranie odbędzie się w dniu 27.08.2020 r. tj, w czwartek
wg harmonogramu:
godzina 17:00 oddział w Gotkowicach
godzina 18:00 sala gimnastyczna w szkole podstawowej
(spotkanie dla Rodziców dzieci z oddziałów w Jerzmanowicach, Łazach, Szklarach)

Rodzice dzieci, które kontynuują pobyt w przedszkolu informacje
dotyczące organizacji pracy przedszkola oraz stosowne oświadczenia otrzymają mailowo.

Tematyka zebrania:
1. Organizacja pracy przedszkola w roku szkolnym 2020/2021 (m.in. godziny pracy, zajęcia dodatkowe, przydział dzieci do poszczególnych grup i wychowawców, odpłatność za przedszkole, zgody i oświadczenia)
2. Procedury związane z funkcjonowaniem przedszkola w reżimie sanitarnym.

PRZEDSZKOLE NA:


Aktywność dziecka
Aktywność dziecka
7:00 - 9:00Swobodna aktywność w kącikach zainteresowań . Praca indywidualna z dziećmi. Dowolna aktywność dzieci: konstrukcyjna, plastyczna, manualna, muzyczna . Ćwiczenia utrwalające wiadomości. Zajęcia dodatkowe.
9:00 - 9:30Ćwiczenia i zabawy ruchowe organizowane przez nauczyciela. Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia poranne. Czynności porządkowo-gospodarcze, czynności samoobsługowe, zabiegi higieniczne
9:30 - 10:00Śniadanie –czynności porządkowe i higieniczne.
10:00 - 10:30Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań. Porządkowanie sali.
10:30 - 11:30Zajęcia z całą grupą – wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez aktywne formy: doświadczanie, badanie, obserwowanie, zajęcia ruchowe. Realizowanie programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli.
11:30 - 12:30Czynności higieniczno- organizacyjne. Pobyt dzieci na świeżym powietrzu. Spacery i zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym.
12:30 - 12:45Czynności organizacyjno-higieniczne przed obiadem.
12:45 - 13:15Obiad-czynności higieniczne po obiedzie.
13:15 - 14:00Odpoczynek poobiedni, relaksacja. Słuchanie bajek literackich oraz muzycznych. Zabawy dydaktyczne. Ćwiczenia grafomotoryczne, graficzne, logopedyczne , oddechowe, językowe.
14:00 - 14:30 Czynności samoobsługowe i porządkowe. Zabiegi higieniczne. Podwieczorek.
14:30 - 17:00Swobodna aktywność dzieci wg ich pomysłów i zainteresowań. Praca indywidualna, kompensacyjna, wyrównawcza, praca korekcyjna. Czynności porządkowe.