Przedszkole
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2021/2022


Światowy Dzień Przedszkolaka - 20.09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

„Wszyscy swoje święto mają
Tańczą, skaczą i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają
i też swoje święto mają”.


W dniu 20.09.2021r. nasze przedszkolaki obchodziły „Światowy Dzień Przedszkolaka”. Już od samego rana w przedszkolu panowała wesoła i radosna atmosfera. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na niespodziankę przygotowaną przez swoje wychowawczynie. Zaraz po śniadaniu przedszkolaki otrzymały od pań bilety na wyjątkowy seans z okazji Dnia Przedszkolaka. Po otrzymaniu wejściówki do „kina” wspólnie przeszliśmy do Szkolnej Sali Kinowej. Każdy z przedszkolaków musiał odnaleźć swoje miejsce, którego numer znajdował się na otrzymanym wcześniej bilecie. Przed rozpoczęciem seansu wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady prawidłowego zachowania się w kinie oraz opuszczania go. Dzieci zwróciły również uwagę na konieczność utrzymania porządku na swoim miejscu. Wszystkie informację okazały się bardzo cenne, gdyż przed oglądaniem bajki każde dziecko otrzymało specjalne pojemniki wypełnione popcornem. Po zakończonej bajce wszystkie grupy przeniosły się do jednej z sal gdzie przy rytmicznej muzyce kontynuowały obchody Dnia Przedszkolaka. W tym dniu każdy z przedszkolaków opuszczał przedszkole z uśmiechem na twarzy wspominając obejrzane „ Sekretne życie zwierzaków domowych” oraz zabawy tanecznej zaraz po seansie.


Międzynarodowy Dzień Kropki - 15 .09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

Coraz popularniejszym sposobem na urozmaicenie przedszkolnej zabawy i nauki jest obchodzenie tzw. nietypowych dni, których znajdziemy w kalendarzu całkiem sporo. Z pewnością jedną z atrakcyjniejszych i kolorowych propozycji jest MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI, który obchodzony jest od 2009 roku i odnosi się do uniwersalnych wartości: współpracy, kreatywności i odwagi. W środę 15 września 2021r. również w naszym przedszkolu obchodziliśmy powyższe święto. W tym dniu motywem przewodnim była kropka. Dzieci miały na sobie ubrania w kropeczki . Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od wysłuchania krótkiej bajki o małej Vashti. Następnie każdy z przedszkolaków zmierzył się z zadaniami wzmacniającymi ich poczucie własnej wartości. Pierwszym zadaniem jakie wykonały przedszkolaki było łączenie w pary połówek kropek. Kolejnymi zadaniami z jakimi zmierzyły się przedszkolaki było ułożenie kropek od najmniejszej do największej oraz ustawienie dzieci trzymających kropki w odpowiedniej numeracji od 1 do 10. Na dzieci czekało również zadanie taneczne, w którym to miały okazję sprawdzić swoją orientację, spostrzegawczość a także zwinność. W ramach nauki kodowania dzieci musiały rozkodować drogę prowadzącą do kropki położonej na macie do kodowania. Na zakończenie wszystkich zabaw część dzieci miała okazję uczestniczyć w sesji zdjęciowej z ramką w kropki, natomiast pozostali brali udział w doświadczeniu chemicznym. Tegoroczne obchody Święta Kropki upłynęły w bardzo miłej i budującej atmosferze. Wszystkie dzieci uświadomiły sobie, że trzeba wierzyć we własne możliwości i nigdy się nie poddawać, gdyż nawet mała rzecz może dzięki nam stać się czymś wielkim.

Ćwiczenia rytmiczno - taneczne
Oddział w Jerzmanowicach„Obdarowywanie innych w każdej możliwej postaci rozpoczyna proces zmiany i pomaga nam pamiętać, że jesteśmy częścią czegoś znacznie większego”.
Cami Walker


Pomaganie ma wielką moc. Nie trzeba wcale spektakularnych akcji, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie. Potrzebujących jest mnóstwo, żyją obok nas. Uczniowie naszej szkoły pomaganie mają we krwi. Z roku na rok udowadniają, że bezinteresowne dawanie ma sens. Ponad sto dwadzieścia kilogramów artykułów szkolnych trafi do tych, którzy tego potrzebują.

Wyrobiliśmy w sobie nawyk pomagania. I niech tak zostanie. Dziękujemy przedszkolakom, uczniom, rodzicom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie i wielkie serce włożone w akcję „Podaruj innym zeszyt”! Pamiętajmy, dobro, które dajemy, zawsze do nas wraca!
„Podaruj innym zeszyt”

Do piątku 17.09.2021r. odbędzie się w naszej szkole akcja „Podaruj innym zeszyt”. Artykuły szkolne prosimy zapakować w reklamówki. Koordynatorzy akcji odbiorą dary z klas.

Serdecznie zapraszamy do akcji wsparcia Domu Dziecka w Olkuszu.Wycieczka na pola uprawne - 13.09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W dniu 13 września dzieci z Przedszkola z Jerzmanowic z grupy III ,,Promyczki” korzystając z ostatnich słonecznych dni lata wybrały się na krajoznawczą wycieczkę, gdzie finalnym przystankiem były Jerzmanowskie pola. Spacerując po miejscowości miały możliwość obserwowania skaczącej po drzewach wiewiórki i jej pracy przed nadchodzącą zimą. Przyglądały się również rolnikom pracującym na polach uprawnych oraz maszynom jakie używane są podczas jesiennych zbiorów. Dzieci dzielnie maszerowały na wzgórze ulicy Polnej gdzie rozpościerał się widok na część Jerzmanowic. Podczas wycieczki dzieci miały okazję przejścia tunelem pomiędzy polami kukurydzy, które znajdowały się przy ulicy którą spacerowały. Przedszkolaki zwróciły uwagę na to, że zakazane jest aby dzieci same wchodziły w pole kukurydzy, gdyż może grozić im niebezpieczeństwo. Po dotarciu na miejsce dzieci mały czas na odpoczynek oraz wspólne rozmowy ze swoimi koleżankami i kolegami. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych i mamy nadzieję, że jeszcze wiele takich przed nami!


Logopeda w Przedszkolu
Oddział w Jerzmanowicach

W dniach od 2 do 15 września 2021r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach gościła Pani Logopeda Jolanta Wiążewska. Przeprowadziła ona przesiewowe badania mowy wszystkich przedszkolaków. Przesiewowe badanie mowy to podstawowy element profilaktyki logopedycznej umożliwiający wczesne wykrywanie zaburzeń mowy i nieprawidłowości w rozwoju aparatu artykulacyjnego u dzieci. Logopedyczne badania przesiewowe pozwalają na wytypowanie dzieci, u których występują trudności z mową i skierowanie ich na dogłębną diagnozę.


Warsztaty malarskie w plenerze
Oddział w Jerzmanowicach

"Co na dworze można robić?
W piłkę grać i skakać
Albo gonić za motylem
I "słoneczko" łapać....
Można też malować przedszkole - Piękne, bo w ogrodzie
Czyli bawić się aktywnie We wtorek i środę..."

Korzystając ze słonecznej aury, 13 września 2021r. przedszkolaki z Przedszkola z Jerzmanowic z grupy III ,, Promyczki” wyruszyły na gminne boisko sportowe, by tam wspólnie rozpocząć zajęcia malarskie w plenerze. "Malowanie przedszkola" okazało się dla przedszkolaków świetną zabawą. Dzieci z radością chwyciły za pędzle i kolorowe farbki. Na świeżym powietrzu, przedszkolaki wykazały się świeżym przypływem pomysłów i twórczego zapału. Na kartkach pojawiło się nasze przedszkole oraz otaczająca go przestrzeń. Dzieci doszukiwały się każdego szczegółu, który następnie próbowały namalować na swoich kartkach. Malowały kwiaty, drzewa, płot, latającą jaskółkę oraz bawiące się przed przedszkolem dzieci. Wszystkie obrazy były bardzo staranne i przepełnione ciepłymi barwami oddającymi uczucia towarzyszące dzieciom podczas pobytu w przedszkolu. Przedszkolaki , które zakończyły malowanie, aby spożytkować energię udały się do swobodnej zabawy pod okiem nauczycielek. Wszystkim dzieciom bardzo podobały się zajęcia o czym mogą świadczyć uśmiechy i prośby by jeszcze kiedyś je powtórzyć.
Zabawy twórcze - malowanie kreda kolorową
Oddział w Jerzmanowicach

Dzieci z naszego przedszkola bardzo chętnie przebywają na świeżym powietrzu. Lubią zabawy ruchowe, spacery, wycieczki , malowanie kredą. Już od pierwszych dni września malują na placu przy Szkole Podstawowej i wokół Przedszkola. Zgodnie z aktualną tematyką przedszkolaki malowały drogę, skrzyżowanie ulic, znaki drogowe, różne pojazdy lądowe, wodne i powietrzne. W artystycznej twórczości przedszkolaków znalazły również kolorowe kwiaty, bociany , żabki, kolorowe tęcze itp.

Zabawa kredą...niby nic... a jak wiele zalet: - rozbudza kreatywność dziecka, pozwala mu poznać świat, dotknąć struktury asfaltu, kostki, betonu oraz przede wszystkim kredy (integracja sensoryczna)
- usprawnia motorykę małą, ćwiczy koncentrację, pomaga skupić wszystkie myśli i ruchy na ukończeniu dzieła
- malując na chodniku lub asfalcie dziecko ma prawie nieograniczoną przestrzeń do „wypowiedzenia siebie”, tworzenia z rozmachem, może swobodnie działać
- poznanie innej struktury niż tablica
- dzieci przebywają na świeżym powietrzu.

Wycieczka piesza do lasu na Dębową Górę – 09.09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W czwartek 09.09.2020r. przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na pieszą wycieczkę do lasu na Dębową Górę w poszukiwaniu Pani Jesieni. Podczas wycieczki dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego i prawidłowego poruszania się po drodze oraz odpowiedniego zachowania się w lesie. Przedszkolaki rozmawiały na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią oraz zjawisk atmosferycznych. W lesie dzieci miały możliwość obejrzenia na żywo różnych drzew iglastych i liściastych, krzewów, kwiatów i roślin rosnących w lesie. Rozpoznawały drzewa po kształcie liści i kolorze kory. Zbierały dary lasu : liście, żołędzie, szyszki, kasztany, kwiaty. Słuchały odgłosów lasu.
Wycieczka na skrzyżowanie ulic - wrzesień 2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W pierwszych dniach września dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach po wcześniejszych rozmowach w przedszkolu, zabawach , krzyżówkach i rebusach rozwijających wiedzę na temat bezpiecznego zachowania się na drodze , poznaniu podstawowych znaków drogowych wyruszyły na pieszą wycieczkę na skrzyżowanie ulic. W kamizelkach odblaskowych uczyły się maszerować w parach, prawidłowo przechodzić przez ulicę bez sygnalizacji świetlnej i z sygnalizacją świetlną, nazywały napotkane znaki drogowe, obserwowały ruch pieszych i pojazdów na ulicy. Dzieci nazywały pojazdy poruszające się po drodze.
Dzień Marzyciela
oddział w Łazach

Dzień Marzyciela to święto każdego z nas. W tym dniu nasze przedszkolaki chodziły z głowami w chmurach. Dzieci wysłuchały wiersz” Dyzio Marzyciel” Juliana Tuwima ,a po wysłuchaniu utworu wypowiadały się na temat „Co to są marzenia?”, a także próbowały udzielić odpowiedzi na pytanie: „Dla kogo marzenia są ważne i czy warto je realizować?”. W tym dniu mogliśmy wspólnie marzyć i bujać w obłokach. Dzieci chętnie opowiadały o swoich marzeniach, a następnie zilustrowały je i umieściły na swoich „Chmurkach Marzeń”.


Bezpieczeństwo na drodze – wrzesień 2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W pierwszych tygodniach września w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach realizowana była tematyka związana z Bezpieczeństwem na drodze. Przedszkolaki zapoznawały się z zasadami ruchu drogowego z wykorzystaniem różnych zabaw tematycznych, zagadek, literatury, zajęć plastycznych. Poznały znaczenie sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych. Dowiedziały się jak należy przechodzić przez jezdnię, jakie zachowania w pobliżu jezdni są niedozwolone. Zapoznały się z różnymi środkami transportu: lądowego, wodnego i powietrznego. Poznały wygląd pojazdów specjalistycznych - karetki pogotowia, straży pożarnej, policji - które są pomocne w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze i nie tylko. Na podstawie prezentacji multimedialnej poznały podstawowe numery alarmowe i pracę policjanta, która jest tak bardzo potrzebna dla społeczeństwa.

INFORMACJE DLA RODZICÓW

Szanowni Rodzice!

Przedszkole w Jerzmanowicach i oddział przedszkolny w Gotkowicach są czynne od 1 września 2021r.

Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach wraz z oddziałem zamiejscowym w Łazach pracuje
w godzinach od 7.00 do 17.00.

Oddział przedszkolny w Gotkowicach pracuje w godzinach od 7.00 do 16.00.

W tym dniu będzie pełne wyżywienie tj. śniadanie, obiad i podwieczorek.

Zapraszamy do przedszkola ;)Wyprawka dziecka 3, 4 - letniego do przedszkola
na rok szkolny 2021/2022

Pobierz plik =>   
Wyprawka dziecka 5 i 6- letniego do przedszkola
na rok szkolny 2021/2022

Pobierz plik =>   
ZEBRANIE RODZICÓW W PRZEDSZKOLU
W JERZMANOWICACH

Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje, że zebranie organizacyjne dla Rodziców dzieci, które będą uczęszczać do przedszkola samorządowego działającego w Zespole Szkół w Jerzmanowicach odbędzie się w dniu 26.08.2021 r. tj. w czwartek o godzinie 18:00 na sali gimnastycznej w szkole podstawowej (spotkanie dla Rodziców dzieci z oddziałów w Jerzmanowicach i w Łazach).

Tematyka zebrania:
1. Organizacja pracy przedszkola w roku szkolnym 2021/2022 (m.in. godziny pracy, zajęcia dodatkowe, przydział dzieci do poszczególnych grup i wychowawców, odpłatność za przedszkole, zgody i oświadczenia)
2. Procedury związane z funkcjonowaniem przedszkola w reżimie sanitarnym.ZEBRANIE RODZICÓW
dzieci uczęszczających
do Oddziału Przedszkolnego w Gotkowicach

Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje, że zebranie organizacyjne dla Rodziców dzieci, które będą uczęszczały do oddziału przedszkolnego w Gotkowicach odbędzie się w dniu 26.08.2021 r. tj. w czwartek o godzinie 17:00 w budynku oddziału.

Tematyka zebrania:
1. Organizacja pracy przedszkola w roku szkolnym 2021/2022 (m.in. godziny pracy, zajęcia dodatkowe, przydział dzieci do poszczególnych grup i wychowawców, odpłatność za przedszkole, zgody i oświadczenia)
2. Procedury związane z funkcjonowaniem przedszkola w reżimie sanitarnym.Wykaz materiałów edukacyjnych


Wykaz książek   Pobierz plik =>   

Wykaz materiałów edukacyjnych   Pobierz plik =>   


PRZEDSZKOLE NA:


Aktywność dziecka
Aktywność dziecka
7:00 - 9:00Swobodna aktywność w kącikach zainteresowań . Praca indywidualna z dziećmi. Dowolna aktywność dzieci: konstrukcyjna, plastyczna, manualna, muzyczna . Ćwiczenia utrwalające wiadomości. Zajęcia dodatkowe.
9:00 - 9:30Ćwiczenia i zabawy ruchowe organizowane przez nauczyciela. Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia poranne. Czynności porządkowo-gospodarcze, czynności samoobsługowe, zabiegi higieniczne
9:30 - 10:00Śniadanie –czynności porządkowe i higieniczne.
10:00 - 10:30Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań. Porządkowanie sali.
10:30 - 11:30Zajęcia z całą grupą – wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez aktywne formy: doświadczanie, badanie, obserwowanie, zajęcia ruchowe. Realizowanie programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli.
11:30 - 12:30Czynności higieniczno- organizacyjne. Pobyt dzieci na świeżym powietrzu. Spacery i zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym.
12:30 - 12:45Czynności organizacyjno-higieniczne przed obiadem.
12:45 - 13:15Obiad-czynności higieniczne po obiedzie.
13:15 - 14:00Odpoczynek poobiedni, relaksacja. Słuchanie bajek literackich oraz muzycznych. Zabawy dydaktyczne. Ćwiczenia grafomotoryczne, graficzne, logopedyczne , oddechowe, językowe.
14:00 - 14:30 Czynności samoobsługowe i porządkowe. Zabiegi higieniczne. Podwieczorek.
14:30 - 17:00Swobodna aktywność dzieci wg ich pomysłów i zainteresowań. Praca indywidualna, kompensacyjna, wyrównawcza, praca korekcyjna. Czynności porządkowe.