Przedszkole
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2021/2022


Andrzejkowa niespodzianka dla dzieci
przedstawienie teatralne,, Czary mary na Malcie”
w wykonaniu nauczycieli
oddział w Jerzmanowicach

Dzień 29 listopada 2021r. był dla dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach dniem pełnym tajemniczości i niespodzianek . Przedszkolaki miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne przygotowane przez nauczycieli przedszkola, którzy wcielili się w role głównych bohaterów zamieszkujących królestwo zwane Maltą : Czarownicę, Królewnę i Wróżkę. Inscenizacja teatralna przedstawiła historię pięknej królewny, która pewnego dnia została przemieniona przez złą Czarownicę w brzydką staruchę pozbawioną urody i siły. Los jednak uśmiechnął się do zrozpaczonej królewny i ku jej zdziwieniu zesłał na jej drogę Dobrą Wróżkę, która odczarowała zaklęcie rzucone przez Czarownicę, przywracając tym samym urodę i radość pięknej królewnie. Niestety wiadomość o przemianie królewny szybko dotarła do Czarownicy, która nie ukrywała swojego niezadowolenia i gniewu. Po groźbach skierowanych do Wróżki wydawać by się mogło, że historia ta nie będzie miała szczęśliwego zakończenia. Warto jednak pamiętać o tym, iż dobro zawsze zwycięża ze złem, a miłość wygrywa z nienawiścią.
Zła Czarownica po słowach Dobrej Wróżki :
,,Zamiast rzucać zaklęcia złe, lepiej szczerze uśmiechnij się,
bo gdy dobry uśmiech masz , to pięknieje Twoja twarz”

- uśmiechnęła się i obiecała, że już zawsze będzie dobra i życzliwa dla innych. Na zakończenie przedstawienia trzy główne bohaterki wsiadły na miotłę Czarownicy i pofrunęły do zamku królewny.

Radość dzieci, oklaski i euforia jaka ogarnęła przedszkolną
salę była najpiękniejszym podziękowaniem dla nauczycieli.

Andrzejkowe wróżby w przedszkolu – 29.11.2021r.
oddział w Jerzmanowicach

W poniedziałek 29.11.2021r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbyły się andrzejkowe wróżby i zabawy. Poznano zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę . Na początku było lanie wosku, potem wróżby , między innymi: ,, Moja sympatia”, ,,Mój zawód w przyszłości”, ,,Symbole”, ,, Kolory” , ,,Buty”. W przerwach między wróżbami dzieci tańczyły przy muzyce w parach, w kole lub samodzielnie. W czasie zabaw panowała wesoła i radosna atmosfera.

Dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowanie
słodkiego poczęstunku dla dzieci.

Konkurs „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”
w Będzinie został rozstrzygnięty

Po raz dwudziesty Szkoła Podstawowa Nr 10 w Będzinie była organizatorem konkursu szopek bożonarodzeniowych. Miło nam poinformować, że również w tym roku nagrodzeni zostali nasi uczniowie.

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Muzeum Zagłębia za elementy regionalne otrzymał Kajetan Klich z przedszkola w Gotkowicach, natomiast nagroda specjalna ufundowana przez Proboszcza Parafii Św. Trójcy księdza Dziekana Andrzeja Stępnia powędrowała do Alicji Okrajni z klasy 7 b.

W kategorii klas 0 – I komisja przyznała wyróżnienie dla Piotra Nabagło i Natalii Nabagło z przedszkola w Jerzmanowicach, a w kategorii klas IV - VIII wyróżnienie powędrowało do Jakuba Klicha z klasy 7 b.

Dziękujemy dzieciom i opiekunom za pochylenie się nad tą piękną tajemnicą Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas podczas tworzenia tych małych arcydzieł przyniósł Wam wiele radości. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!

Andrzejki w przedszkolu
Oddział w Łazach

26 listopada był dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowy. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazje przenieść się w magiczny świat wróżb. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły we wróżbach i zabawach andrzejkowych. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały kim zostaną w przyszłości, jakie życie ich czeka, wróżyły z butów. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka, jako, że nadawały temu dniu wyjątkowy nastrój. Na zakończenie przedszkolaki wzięły udział we wspólnych tańcach na gazecie i z balonami przy skocznej muzyce. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy.

Dzień pluszowego misia - 25.11.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W czwartek 25 listopada 2021r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Dzień ten ustanowiono w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002r. Z tej okazji nasze przedszkolaki zgodnie z hasłem ,,Dzisiaj w przedszkolu jest wesoło, misie tańczą z nami wkoło” wzięły udział w zabawach ruchowych i rytmiczno – tanecznych. Wysłuchano fragmentów ulubionych bajek o misiach min. o Kubusiu Puchatku, o misiu Coralgolu, o misiu Uszatku, o misiu Yogi, o Gumisiach, o misiu Teddy, o misiu Paddigtonie. Oglądano książki i czasopisma dotyczące misiów. Rozwiązywano zagadki, krzyżówki, rebusy. Na zakończenie dnia dzieci pokolorowały swojego ulubionego misia kredkami, pisakami lub wełną.

Miś Teddy Eddie w przedszkolu – 24.11.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W środę 24 listopada 2021roku przedszkolaków w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odwiedził Miś Teddy Eddie ze Szkoły Języków Obcych KONTAKT. Podczas wesołych zabaw z misiem dzieci miały okazję poznać wiele słów i zwrotów w języku angielskim. Na pamiątkę spotkania przedszkolaki otrzymały kolorowe flagi z misiem. Dzieci doskonale się bawiły, tańczyły i na pewno z uśmiechem na twarzy będą wspominać uśmiechniętego misia.Pokaz Mody Patriotycznej - 17.11.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

,, Kto Ty jesteś ? – Polak mały.
Jaki znak Twój ? – Orzeł biały.
Gdzie Ty mieszkasz? – między swemi.
W jakim kraju ? – w polskiej ziemi…”

W ramach realizacji projektu ,,Piękna Nasza Polska Cała’’ w środę 17 listopada 2020r. odbył się w naszym przedszkolu ,, Pokaz Mody Patriotycznej”. Pokaz rozpoczęliśmy odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego” i wyrecytowaniem wiersza Tadeusza Bełzy ,,Katechizm polskiego dziecka”. Wśród strojów przygotowanych na Pokaz Mody Patriotycznej dominowały stroje krakowskie, biało – czerwone, góralskie, kurpiowskie, stroje żołnierzy, policjantów, marynarzy, piłkarzy . Jak na prawdziwym pokazie mody przystało modelki i modele prezentowały swoje kostiumy na wybiegu wyścielanym srebrnym dywanem wśród biało- czerwonych balonów w rytm melodii piosenki ,,Jesteśmy Polką i Polakiem”. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone brawami. Radość dzieci była tak duża, że po zakończonym pokazie przedszkolaki wraz z paniami zrobiły pociąg i ponownie zaprezentowały swoje stroje. Na koniec wszyscy zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom
za przygotowanie strojów patriotycznych dla swoich dzieci.


Udział w akcji ,,Szkoła do Hymnu” – 10.11.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

10 listopada 2021r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola włączyły się w akcję ,,Szkoła do hymnu”. Przedszkolaki z kotylionami w barwach biało – czerwonych na piersiach odśpiewali o godzinie 11.11 cztery zwrotki Hymnu Narodowego.

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W JERZMANOWICACH

DYREKTOR ORAZ GRONO PEDAGOGICZNE ZAPRASZAJĄ DZIECI
DO UDZIAŁU W PRZEDSZKOLNYM KONKURSIE KOLĘD I PASTORAŁEK
PT.” ZAŚPIEWAJMY KOLĘDĘ JEZUSOWI DZIŚ”

Regulamin konkursu Pobierz plik =>   Konkurs plastyczno-techniczny
„Kartka Bożonarodzeniowa”

Regulamin konkursu Pobierz plik =>   Urodziny w przedszkolu
Oddział w Łazach


Poznajemy Polskie Symbole Narodowe – 9.11.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel jest i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste”
Cz. Janczarski


Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny i kraju w którym żyjemy. Miesiąc listopad dostarcza nam wiele okazji do kształtowania u dzieci postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, do rozbudzania tożsamości narodowej. W naszym przedszkolu, w każdej grupie dzieci poznawały symbole narodowe- godło, flagę i hymn. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obejrzały film edukacyjny pt.: „Polak mały”, który w ciekawy i dostosowany dla dzieci sposób opowiedział o naszych symbolach narodowych. Dzieci dowiedziały się między innymi, dlaczego w godle Polski umieszczony jest orzeł, co symbolizują kolory na fladze Polski oraz kiedy można usłyszeć hymn. Poznały mapę Polski, dowiedziały się jak nazywa się nasz kraj, jaka jest jego stolica oraz jaka nazywa się najdłuższa rzeka. Wykonały także wiele patriotycznych prac plastycznych.

Wycieczka autokarowa do Krakowa na spektakl teatralny
,, Jaś i Małgosia ” – 09.11.2021r.
Oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice

,,Niech wszystkie serduszka się śmieją,
niech wszędzie troski maleją,
niech nikt się na świecie nie smuci,
niech zło się w dobro obróci”

We wtorek 9 listopada 2021r. dzieci z Przedszkola Samorządowego z Jerzmanowic, wraz z oddziałami przedszkolnymi z Łaz i z Gotkowic wyruszyły dwoma autobusami i busem, do Krakowa do kina Kijów na przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego Edukacji im. A. Mickiewicza pt; ,,Jaś i Małgosia ”. Przedszkolaki po podróży zasiadły w kinowej sali by obejrzeć prawdziwych aktorów w bajce z dzieciństwa swoich rodziców. Przedstawienie było bardzo barwne i zawierało cenne przesłania stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, odwagę, rodzinę , poszanowanie godności ludzkiej. Bajka ta przybliżyła dzieciom temat prawdziwej przyjaźni i miłości rodzeństwa. Przedszkolaki poznały perypetie Jasia i Małgosi, którzy szukali drogi powrotnej do domu. Piękne kostiumy, oprawa muzyczna, sceny pełne humoru i żywy udział dzieci w przedstawieniu dostarczyły wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Po spektaklu aktorzy przeprowadzili z dziećmi pogadankę na tematy związane z przedstawieniem i z teatrem. Dzieci utrwaliły sobie znaczenia słów: teatr, scena, widownia, kurtyna, aktor, kukiełka, pacynka, rekwizyt, światło, muzyka, stroje.

Wizyta Policjanta
w Przedszkolu w Jerzmanowicach – 04.11.2021rDzisiaj odwiedził nas aspirant Komendy Powiatowej Policji w Krzeszowicach. Ku radości dzieci podczas symulacji ruchu drogowego policjant uczył je prawidłowo przemieszczać się drogą, omówił z dziećmi, dlaczego ważne jest iść odpowiednią stroną chodnika. Poruszył ważny w obecnych czasach temat: Ograniczonego zaufania wobec osób nieznanych. Przedszkolaki chętnie wypowiadały się, jakie niebezpieczne sytuacje mogą przydarzyć się dzieciom. Wykazały się dużą wiedzą na ten temat. Wiedzą, że nie należy przyjmować słodyczy od nieznajomego czy korzystać z podwiezienia do domu. Policjant uczył dzieci, jak powinny w takiej sytuacji reagować. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały odblaski.
Konkurs Szopka bożonarodzeniowa
w tradycji chrześcijańskiej

Szkoła Podstawowa nr 10 w Będzinie,
Parafia św. Trójcy oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie

zapraszają do wzięcia udziału w XX edycji konkursu
pod patronatem Biskupa sosnowieckiego Ks. dr Grzegorza Kaszaka
oraz Dziekana Dekanatu będzińskiego Ks. Andrzeja Stępnia

WARUNKI UCZESTNICTWA I KARTA ZGŁOSZENIA Pobierz plik =>   Wycieczka na cmentarz
Oddział w JerzmanowicachW piątek 29 października 2021r.przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na wycieczkę na cmentarz w celu uczczenia pamięci zmarłych. Dzieci wspólnie z paniami pomodliły się i zapaliły znicze pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. W czasie wycieczki przedszkolaki poznały tradycje związane ze świętem zmarłych w naszej religii i kulturze. Zrozumiały też jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

Warzywne stworki
Oddział w Łazach

27 października dzieci z naszego przedszkola przyniosły przeróżne warzywa z których wyczarowały niesamowite warzywne stworki. Wykazały się niezwykłą pomysłowością i inwencją twórczą. Każde stworki były wyjątkowe, dlatego ozdobiły korytarz naszego przedszkola. Przedszkolaki mogły się przekonać, że warzywa to nie tylko pyszne i zdrowe danie, ale również dużo świetnej zabawy.

Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej
w Jerzmanowicach
Oddział w Jerzmanowicach27 października 2021 r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach wybrały się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem i pomieszczeniami w bibliotece, w czytelni. Poznały zasady wypożyczania książek. Obejrzały kartę czytelnika i kartę książki. Następnie Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom fragmenty bajek i opowiadań. Wspólnie rozmawiano na temat ich treści przy ilustracjach. Aby umilić atmosferę pani bibliotekarka wspólnie z nauczycielami przedszkola zorganizowała zabawy muzyczne i ruchowe.

Udział przedszkolaków i uczniów ze Szkoły Podstawowej
w akcji charytatywnej
,,Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”

Z okazji ,,Dnia kundelka”, obchodzonego 25.10.2021r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach, wraz z oddziałami przedszkolnymi w Łazach i w Gotkowicach oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach wzięły udział w akcji charytatywnej mającej na celu zbiórkę karmy i potrzebnych artykułów dla zwierząt ze schroniska ,,Rafik” w Bolesławcu. W dzisiejszym zabieganym świecie czasami ciężko dostrzec potrzebujących. W naszym przedszkolu staramy się by dzieci uczyły się odpowiedzialności wrażliwości na los innych. Psy i koty oswojone przez człowieka, często nie znajdują miejsca w jego domu. Czasem mają szansę przywiązać się do niego, by potem zostać porzucone daleko od pana. A czasem wręcz odwrotnie są przywiązane do niego krótkim łańcuchem, czekając na miskę, która może się nie pojawić. Akcja pomocy niechcianym zwierzętom jest jedną z najprostszych w jaką mogą włączyć się małe dzieci. Mogą mieć satysfakcję i poczucie, że coś zależy od nich, że choć chwilowa poprawa warunków ma znaczenie.
Konkurs „Najpiękniejszy różaniec” – wyniki

I miejsce – Jan Okrajni
II miejsce – Paweł Gąska
III miejsce – Oliwier Pabisek
III miejsce – Weronika Furman

Wyróżnienie:
Piotr Nabagło
Natalia Kurek

Dzień kundelka - 25.10.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W poniedziałek 25 października2021r. w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kundelka, czyli nieformalne święto wszystkich psów wielorasowych. Jest to święto wyjątkowo pouczające. Zwraca uwagę na los czworonożnych przyjaciół człowieka. Celem naszych zajęć było kształtowanie wrażliwości na potrzeby zwierząt oraz poszerzenie wiedzy na temat opieki i potrzeb piesków, a także uwrażliwienie na bezpieczeństwo podczas kontaktów z psami.

Owocowy Dzień Przedszkolaka – 19.10.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

19 października 2021r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbył się Owocowy Dzień Przedszkolaka. W tym dniu dzieci przypomniały sobie nazwy owoców krajowych i egzotycznych. Rozpoznawały owoce po wyglądzie, kształcie, smaku. Rozwiązywały różne zagadki, rebusy, zadania dydaktyczne, układały puzzle. Przedszkolaki dzieliły na sylaby i głoski nazwy owoców, odczytywały ich nazwy. Poznały znaczenie wyrazu: SAD . Dowiedziały się jak ważną rolę pełnią owoce w diecie człowieka, ile posiadają witamin. Śpiewały i tańczyły w rytm piosenki pt : ,,Jabłuszko rumiane ”. Na zakończenie dzieci samodzielnie wykonywały sałatkę owocową.

Dzień Chleba
Oddziała w Łazach

18 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Święto Chleba”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się w jaki sposób powstaje chleb słuchając historyjki obrazkowej pt. „Jak powstaje chleb”. Zapoznały się ze składnikami potrzebnymi do jego wypieku. Wspólnie po dokładnym umyciu rąk i założeniu fartuszków zabraliśmy się do wykonania ciasta .Każde dziecko miało swój udział w akcji pieczenia chleba .Na koniec zajęć zostały poczęstowane świeżym, pachnącym chlebem. Dzieci uświadomiły sobie, że chleb jest wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi.

Jesienne wazoniki przedszkolaków
Oddział w Jerzmanowicach

Do naszego przedszkola na dobre zawitała Pani Jesień przynosząc nam wiele darów z sadu, ogrodu, lasu, z pól. Na wycieczkach i spacerach dzieci zbierały kolorowe liście, kwiaty, trawy, jarzębinę, szyszki. Wykorzystując kolorowe dary jesieni przedszkolaki postanowiły zrobić kolorowe bukiety. Samodzielnie też wykonały wazoniki . Starsze przedszkolaki oblepiały kolorowa plasteliną słoik, natomiast młodsze wykorzystały dynie. Powstały prawdziwe arcydzieła, które mienią się wszystkimi kolorami jesieni. Zabawa w układanie bukietów była nie tylko twórcza, ale była również okazją do utrwalenia nazw drzew i kwiatów.

Kółko plastyczne
Oddział w Jerzmanowicach

Od października 2021r. prowadzone jest w przedszkolu kółko plastyczne pt. ,,Mały plastyk" przez panią Martę Sowa. Głównym celem pracy kółka plastycznego jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci, oraz ich wrodzonych możliwości twórczych w toku różnorodnych działań plastycznych. Na zajęciach kółka plastycznego dzieci będą miały możliwość aktywnego poznania różnorodnych technik plastycznych, między innymi:
- malowanie kredkami świecowymi
- malowanie techniką "mokre na mokrym"
- rysowanie węglem
- malowanie gąbką
- malowanie farbami kryjącymi tj. plakatowymi
- wydzieranka kolorowa
- wydzieranka z gazety
- wycinanka z papieru
- witraże papierowe
- collage
- wyklejanka z kulek bibuły
- orgiami


Kolorowe jesienne kompozycje
Oddział w Jerzmanowicach

Przedszkolaki z naszego przedszkola na zajęciach plastycznych miały możliwość układania różnych kompozycji z jesiennych liści. Dzieci nazywały przyniesione liście , oglądały ich kształt, dotykały, wąchały, porównywały wielkość, kształt, kolor. Najpierw układały z liści kolorowy świat na swoich stolikach. Następnie przyklejały liście na kolorowe kartki . Powstały prawdzie arcydzieła. Taka sensoryczna zabawa pobudza u dzieci zmysły dotyku, wzroku, zapachu.

Dzień Dziewczynek
Oddział w Łazach

11 października 2021 r. w naszym przedszkolu od samego rana panowała radosna atmosfera. Powodem tego był Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. W tym uroczym dniu chłopcy złożyli życzenia swoim koleżankom i z wielkim przejęciem zaśpiewali „Sto lat”. Każda mała dama otrzymała medal z napisem „Super Dziewczynka”. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji konkurencje, wspólne zabawy taneczne i piosenki. Mali dżentelmeni nie zapomnieli również o wręczeniu swoim koleżankom upominków. Na koniec imprezy na wszystkich przedszkolaków czekał przygotowany słodki poczęstunek. Tego dnia chłopcy okazali się niezwykle szarmanccy i uczynni.

Światowy Dzień Drzewa
Oddział w Jerzmanowicach

10 października przypada Świętowy Dzień Drzewa. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to szczególne święto 11 października 2021r. w poniedziałek. Z tej okazji w tym dniu na zajęciach dzieci miały możliwość poznania wyglądu drzewa i jego budowy ( PIEŃ, KONARY, GAŁĘZIE, LIŚCIE, KORZENIE ). Dowiedziały się jaką rolę pełnią w życiu człowieka i jak powinniśmy o nie dbać. Co powinniśmy robić , aby nie zabrakło drzew. Przedszkolaki nauczyły się nazywać i rozpoznawać podstawowe drzewa iglaste i liściastych występujące w Polsce na podstawie kształtu liścia i owocu min. SOSNA, ŚWIERK, MODRZEW, DĄB, BUK, KLON, KASZTANOWIEC, ORZECH, LESZCZYNA, ŚLIWA, JABŁOŃ , GRUSZA . Przedszkolaki miały możliwość oglądania naturalnych okazów liści, porównywania ich kształtów, kolorów, cech charakterystycznych. Dopasowywały liście do odpowiedniego drzewa, wyszukiwały owoce drzew wśród innych, dopasowywały odpowiednie nazwy. Na zakończenie dnia każde dziecko miało możliwość zasadzenia swojej szyszki w kubeczku z ziemią, podlenie jej wodą i ułożenie w kąciku przyrody do obserwacji.

Jesienne kąciki przyrody
Oddział w Jerzmanowicach i w Łazach

Jesień to najbardziej kolorowa pora roku, która zmobilizowała przedszkolaków aby zorganizowały w swoich salach ,,Jesienne kąciki przyrody”. Dzieci najpierw rozmawiały przy ilustracjach na temat jesieni, zmian jakie zachodzą w przyrodzie i darów jakie ona nam daje. Oglądały, obserwowały i dotykały okazy przyniesione z wycieczek i jesiennych spacerów. Segregowały osobno do koszyczków dary lasu, sadu, ogrodu. Porównywały ich wielkość, kształt, kolor, przeliczały i porównywały których jest więcej, których mniej a których tyle samo.Światowy Dzień Uśmiechu
Oddział w Łazach

Dzień Uśmiechu w tym roku przypada na 1 października.To radosne święto obchodzone jest w każdy pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku . Dzień ten jest doskonałą okazja, by porozmawiać o naszych emocjach, głównie smutku i radości, których na co dzień doświadczamy. W tym dniu dzieci z naszego przedszkola starały się przez cały dzień zachować dobry humor i uśmiech na twarzy.


Dzień Chłopaka
Oddział w Łazach

30 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka. Dziewczynki zaśpiewały chłopcom uroczyste „Sto lat” oraz wręczyły upominki oraz ordery „super chłopaka”. Każdy Chłopiec otrzymał dyplom z okazji swojego świeta.Zorganizowaliśmy wiele zabaw i konkursów. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Zdecydowanie był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.

Dzień Chłopaka – 30.09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W czwartek 30 września 2021r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach obchodziliśmy uroczyście Dzień Chłopaka. Z tej okazji wszyscy chłopcy uczestniczyli w różnych ciekawych zabawach i konkurencjach sportowych m.in. ,,Przeprawa przez tunel”, ,, Tor przeszkód w ścieżce sensorycznej ” Każdy chłopiec za wykonanie wszystkich zadań dostał dyplom SUPER CHŁOPAKA. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.


„NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC”
REGULAMIN KONKURSU

Pobierz plik =>   Pani Jesień warzywami malowana
Oddział w Jerzmanowicach

Zajęcia plastyczne to jedne z najbardziej lubianych przez dzieci form spędzania czasu w przedszkolu. Z okazji przyjścia nowej pory roku w piątek 24 września grupa III „Promyczki” odkrywała nową, dotąd dla nich nieznaną technikę plastyczną. Dzięki wykorzystaniu na zajęciach naturalnych farb przedszkolaki miały okazję integrować wszystkie swoje zmysły, od wzroku po zapach. Głównym zadaniem dzieci było pomalowanie obrazu Pani Jesień przy użyciu m.in. buraków, papryki, natki pietruszki oraz innych zerwanych prosto z pól darów jesieni. Dzieci bardzo chętnie wykonały powierzone im zadanie zachwycając się przy tym unoszącą się w powietrzu mieszanką zapachów polskich warzyw, kwiatów i liści. Przedszkolaki nie mogły uwierzyć jak łatwo jest uzyskać tak piękne barwy ze znanych im darów rosnących na naszych polach. Zaskoczenie i radość jaka widniała na twarzach przedszkolaków zachęciła nas do dalszych eksperymentów plastycznych.

Język angielski w przedszkolu
Oddział w Jerzmanowicach

Na języku angielskim grupa Kotki Psotki świetnie poradziła sobie z ułożeniem historyjki obrazkowej👍🇬🇧. Przedszkolaki bawiły się w gry językowe dzięki, którym poznały nazwy zabawek i przyborów szkolnych. 📝🧸Było ciekawie i kolorowo.

Pierwszy Dzień Jesieni – 23.09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

,, Idzie jesień, idzie jesień poprzez świat.
Wrzesień w kolorowe liście wpadł ! O tak!
Idzie jesień, za nią słońca złoty blask.
Witaj, witaj wśród nas, witaj wśród nas!”


W czwartek 23 września 2021r. do Przedszkola w Jerzmanowicach przyszła Pani Jesień z dużym koszem i bukietem kwiatów. Pani Jesień przywitała wszystkie dzieci uśmiechem i jesiennym wierszem. Przedszkolaki natomiast zaśpiewały i zatańczyły dla miłego gościa piosenkę pt. ,,Idzie jesień poprzez świat”. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem oglądali, nazywali i segregowali dary z kosza przyniesione przez Panią Jesień. Przedszkolaki podzieliły dary z kosza na trzy grupy : na dary lasu, sadu, ogrodu. Rozmawiały na temat cech charakterystycznych dla jesieni, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie, jakie zjawiska atmosferyczne można zaobserwować, jak zachowują się zwierzęta, po czym poznajemy, że jest już jesień. Pani Jesień przygotowała również dla przedszkolaków ciekawe zagadki, krzyżówki i zadania do wykonania. Były też konkurencje taneczne i sportowe min. ,, Zbieranie ziemniaków”, ,,Taniec liści ”, ,,Prawda, czy fałsz”.

Światowy Dzień Przedszkolaka
Oddział w Łazach

20 września dzieci z naszego przedszkola obchodziły „Dzień Przedszkolaka”. Słowami hymnu” Dzień Przedszkolaka jest właśnie dzisiaj” rozpoczęliśmy świętowanie w naszym przedszkolu. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach i konkursach. Bardzo chętnie tańczyły w rytm dziecięcych przebojów. Nastepnie przypomnieliśmy sobie zasady prawidłowego zachowania się w kinie a także konieczność utrzymania porządku na swoim miejscu. Otrzymały również bilety „do kina. W tym dniu, na twarzy każdego dziecka, gościł szeroki uśmiech, każde z nich wiedziało, że to jest jego dzień i jego święto. Na zakończenie wszyscy otrzymali poczęstunek, medale i dyplomy aby upamiętnić te wspaniałe, pełne wrażeń i pozytywnych emocji chwile.

Światowy Dzień Przedszkolaka - 20.09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

„Wszyscy swoje święto mają
Tańczą, skaczą i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają
i też swoje święto mają”.


W dniu 20.09.2021r. nasze przedszkolaki obchodziły „Światowy Dzień Przedszkolaka”. Już od samego rana w przedszkolu panowała wesoła i radosna atmosfera. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na niespodziankę przygotowaną przez swoje wychowawczynie. Zaraz po śniadaniu przedszkolaki otrzymały od pań bilety na wyjątkowy seans z okazji Dnia Przedszkolaka. Po otrzymaniu wejściówki do „kina” wspólnie przeszliśmy do Szkolnej Sali Kinowej. Każdy z przedszkolaków musiał odnaleźć swoje miejsce, którego numer znajdował się na otrzymanym wcześniej bilecie. Przed rozpoczęciem seansu wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady prawidłowego zachowania się w kinie oraz opuszczania go. Dzieci zwróciły również uwagę na konieczność utrzymania porządku na swoim miejscu. Wszystkie informację okazały się bardzo cenne, gdyż przed oglądaniem bajki każde dziecko otrzymało specjalne pojemniki wypełnione popcornem. Po zakończonej bajce wszystkie grupy przeniosły się do jednej z sal gdzie przy rytmicznej muzyce kontynuowały obchody Dnia Przedszkolaka. W tym dniu każdy z przedszkolaków opuszczał przedszkole z uśmiechem na twarzy wspominając obejrzane „ Sekretne życie zwierzaków domowych” oraz zabawy tanecznej zaraz po seansie.

Międzynarodowy Dzień Kropki - 15 .09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

Coraz popularniejszym sposobem na urozmaicenie przedszkolnej zabawy i nauki jest obchodzenie tzw. nietypowych dni, których znajdziemy w kalendarzu całkiem sporo. Z pewnością jedną z atrakcyjniejszych i kolorowych propozycji jest MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI, który obchodzony jest od 2009 roku i odnosi się do uniwersalnych wartości: współpracy, kreatywności i odwagi. W środę 15 września 2021r. również w naszym przedszkolu obchodziliśmy powyższe święto. W tym dniu motywem przewodnim była kropka. Dzieci miały na sobie ubrania w kropeczki . Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od wysłuchania krótkiej bajki o małej Vashti. Następnie każdy z przedszkolaków zmierzył się z zadaniami wzmacniającymi ich poczucie własnej wartości. Pierwszym zadaniem jakie wykonały przedszkolaki było łączenie w pary połówek kropek. Kolejnymi zadaniami z jakimi zmierzyły się przedszkolaki było ułożenie kropek od najmniejszej do największej oraz ustawienie dzieci trzymających kropki w odpowiedniej numeracji od 1 do 10. Na dzieci czekało również zadanie taneczne, w którym to miały okazję sprawdzić swoją orientację, spostrzegawczość a także zwinność. W ramach nauki kodowania dzieci musiały rozkodować drogę prowadzącą do kropki położonej na macie do kodowania. Na zakończenie wszystkich zabaw część dzieci miała okazję uczestniczyć w sesji zdjęciowej z ramką w kropki, natomiast pozostali brali udział w doświadczeniu chemicznym. Tegoroczne obchody Święta Kropki upłynęły w bardzo miłej i budującej atmosferze. Wszystkie dzieci uświadomiły sobie, że trzeba wierzyć we własne możliwości i nigdy się nie poddawać, gdyż nawet mała rzecz może dzięki nam stać się czymś wielkim.

Ćwiczenia rytmiczno - taneczne
Oddział w Jerzmanowicach

W naszym przedszkolu organizowane są ćwiczenia rytmiczno – taneczne, które aktywizują ciało i psychikę dziecka. Pomagają one dziecku w opanowaniu nieśmiałości i nerwowości, dodają wiary we własne siły, pełnią więc rolę terapii. Zabawy rytmiczno - taneczne pozwalają wykształcić u dzieci koordynację ruchową, poprzez ćwiczenia fizyczne w połączeniu z bodźcami dźwiękowymi. Nauczyciel uczy dzieci poznawania cech dźwięków – wysokości, czasu trwania. Przekazuje umiejętności odtwarzania rytmu, tempa i metrum. Z czasem dzieci potrafią nazwać dźwięki niskie i wysokie, ciche i głośne, wolne i szybkie. Ćwiczenia takie mają wpływ na zdolności muzyczne dzieci i na ich sprawność fizyczną oraz umysłową. Poprawiają pamięć wzrokową i słuchową, koordynację ruchową dzieci oraz przygotowują przedszkolaków do przyszłych występów publicznych. Dzieci uczą się piosenek, prostych układów tanecznych i wzbogacają swoją wiedzę o otaczającym ich świecie. Ponadto przedszkolaki zyskują umiejętność pracy w grupie, grają na prostych instrumentach muzycznych i mają kontakt z muzyką na żywo.


„Obdarowywanie innych w każdej możliwej postaci rozpoczyna proces zmiany i pomaga nam pamiętać, że jesteśmy częścią czegoś znacznie większego”.
Cami Walker


Pomaganie ma wielką moc. Nie trzeba wcale spektakularnych akcji, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie. Potrzebujących jest mnóstwo, żyją obok nas. Uczniowie naszej szkoły pomaganie mają we krwi. Z roku na rok udowadniają, że bezinteresowne dawanie ma sens. Ponad sto dwadzieścia kilogramów artykułów szkolnych trafi do tych, którzy tego potrzebują.

Wyrobiliśmy w sobie nawyk pomagania. I niech tak zostanie. Dziękujemy przedszkolakom, uczniom, rodzicom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie i wielkie serce włożone w akcję „Podaruj innym zeszyt”! Pamiętajmy, dobro, które dajemy, zawsze do nas wraca!
„Podaruj innym zeszyt”

Do piątku 17.09.2021r. odbędzie się w naszej szkole akcja „Podaruj innym zeszyt”. Artykuły szkolne prosimy zapakować w reklamówki. Koordynatorzy akcji odbiorą dary z klas.

Serdecznie zapraszamy do akcji wsparcia Domu Dziecka w Olkuszu.Wycieczka na pola uprawne - 13.09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W dniu 13 września dzieci z Przedszkola z Jerzmanowic z grupy III ,,Promyczki” korzystając z ostatnich słonecznych dni lata wybrały się na krajoznawczą wycieczkę, gdzie finalnym przystankiem były Jerzmanowskie pola. Spacerując po miejscowości miały możliwość obserwowania skaczącej po drzewach wiewiórki i jej pracy przed nadchodzącą zimą. Przyglądały się również rolnikom pracującym na polach uprawnych oraz maszynom jakie używane są podczas jesiennych zbiorów. Dzieci dzielnie maszerowały na wzgórze ulicy Polnej gdzie rozpościerał się widok na część Jerzmanowic. Podczas wycieczki dzieci miały okazję przejścia tunelem pomiędzy polami kukurydzy, które znajdowały się przy ulicy którą spacerowały. Przedszkolaki zwróciły uwagę na to, że zakazane jest aby dzieci same wchodziły w pole kukurydzy, gdyż może grozić im niebezpieczeństwo. Po dotarciu na miejsce dzieci mały czas na odpoczynek oraz wspólne rozmowy ze swoimi koleżankami i kolegami. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych i mamy nadzieję, że jeszcze wiele takich przed nami!

Logopeda w Przedszkolu
Oddział w Jerzmanowicach

W dniach od 2 do 15 września 2021r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach gościła Pani Logopeda Jolanta Wiążewska. Przeprowadziła ona przesiewowe badania mowy wszystkich przedszkolaków. Przesiewowe badanie mowy to podstawowy element profilaktyki logopedycznej umożliwiający wczesne wykrywanie zaburzeń mowy i nieprawidłowości w rozwoju aparatu artykulacyjnego u dzieci. Logopedyczne badania przesiewowe pozwalają na wytypowanie dzieci, u których występują trudności z mową i skierowanie ich na dogłębną diagnozę.


Warsztaty malarskie w plenerze
Oddział w Jerzmanowicach

"Co na dworze można robić?
W piłkę grać i skakać
Albo gonić za motylem
I "słoneczko" łapać....
Można też malować przedszkole - Piękne, bo w ogrodzie
Czyli bawić się aktywnie We wtorek i środę..."

Korzystając ze słonecznej aury, 13 września 2021r. przedszkolaki z Przedszkola z Jerzmanowic z grupy III ,, Promyczki” wyruszyły na gminne boisko sportowe, by tam wspólnie rozpocząć zajęcia malarskie w plenerze. "Malowanie przedszkola" okazało się dla przedszkolaków świetną zabawą. Dzieci z radością chwyciły za pędzle i kolorowe farbki. Na świeżym powietrzu, przedszkolaki wykazały się świeżym przypływem pomysłów i twórczego zapału. Na kartkach pojawiło się nasze przedszkole oraz otaczająca go przestrzeń. Dzieci doszukiwały się każdego szczegółu, który następnie próbowały namalować na swoich kartkach. Malowały kwiaty, drzewa, płot, latającą jaskółkę oraz bawiące się przed przedszkolem dzieci. Wszystkie obrazy były bardzo staranne i przepełnione ciepłymi barwami oddającymi uczucia towarzyszące dzieciom podczas pobytu w przedszkolu. Przedszkolaki , które zakończyły malowanie, aby spożytkować energię udały się do swobodnej zabawy pod okiem nauczycielek. Wszystkim dzieciom bardzo podobały się zajęcia o czym mogą świadczyć uśmiechy i prośby by jeszcze kiedyś je powtórzyć.

Zabawy twórcze - malowanie kreda kolorową
Oddział w Jerzmanowicach

Dzieci z naszego przedszkola bardzo chętnie przebywają na świeżym powietrzu. Lubią zabawy ruchowe, spacery, wycieczki , malowanie kredą. Już od pierwszych dni września malują na placu przy Szkole Podstawowej i wokół Przedszkola. Zgodnie z aktualną tematyką przedszkolaki malowały drogę, skrzyżowanie ulic, znaki drogowe, różne pojazdy lądowe, wodne i powietrzne. W artystycznej twórczości przedszkolaków znalazły również kolorowe kwiaty, bociany , żabki, kolorowe tęcze itp.

Zabawa kredą...niby nic... a jak wiele zalet: - rozbudza kreatywność dziecka, pozwala mu poznać świat, dotknąć struktury asfaltu, kostki, betonu oraz przede wszystkim kredy (integracja sensoryczna)
- usprawnia motorykę małą, ćwiczy koncentrację, pomaga skupić wszystkie myśli i ruchy na ukończeniu dzieła
- malując na chodniku lub asfalcie dziecko ma prawie nieograniczoną przestrzeń do „wypowiedzenia siebie”, tworzenia z rozmachem, może swobodnie działać
- poznanie innej struktury niż tablica
- dzieci przebywają na świeżym powietrzu.


Wycieczka piesza do lasu na Dębową Górę – 09.09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W czwartek 09.09.2020r. przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na pieszą wycieczkę do lasu na Dębową Górę w poszukiwaniu Pani Jesieni. Podczas wycieczki dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego i prawidłowego poruszania się po drodze oraz odpowiedniego zachowania się w lesie. Przedszkolaki rozmawiały na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią oraz zjawisk atmosferycznych. W lesie dzieci miały możliwość obejrzenia na żywo różnych drzew iglastych i liściastych, krzewów, kwiatów i roślin rosnących w lesie. Rozpoznawały drzewa po kształcie liści i kolorze kory. Zbierały dary lasu : liście, żołędzie, szyszki, kasztany, kwiaty. Słuchały odgłosów lasu.

Wycieczka na skrzyżowanie ulic - wrzesień 2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W pierwszych dniach września dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach po wcześniejszych rozmowach w przedszkolu, zabawach , krzyżówkach i rebusach rozwijających wiedzę na temat bezpiecznego zachowania się na drodze , poznaniu podstawowych znaków drogowych wyruszyły na pieszą wycieczkę na skrzyżowanie ulic. W kamizelkach odblaskowych uczyły się maszerować w parach, prawidłowo przechodzić przez ulicę bez sygnalizacji świetlnej i z sygnalizacją świetlną, nazywały napotkane znaki drogowe, obserwowały ruch pieszych i pojazdów na ulicy. Dzieci nazywały pojazdy poruszające się po drodze.

Dzień Marzyciela
oddział w Łazach

Dzień Marzyciela to święto każdego z nas. W tym dniu nasze przedszkolaki chodziły z głowami w chmurach. Dzieci wysłuchały wiersz” Dyzio Marzyciel” Juliana Tuwima ,a po wysłuchaniu utworu wypowiadały się na temat „Co to są marzenia?”, a także próbowały udzielić odpowiedzi na pytanie: „Dla kogo marzenia są ważne i czy warto je realizować?”. W tym dniu mogliśmy wspólnie marzyć i bujać w obłokach. Dzieci chętnie opowiadały o swoich marzeniach, a następnie zilustrowały je i umieściły na swoich „Chmurkach Marzeń”.


Bezpieczeństwo na drodze – wrzesień 2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W pierwszych tygodniach września w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach realizowana była tematyka związana z Bezpieczeństwem na drodze. Przedszkolaki zapoznawały się z zasadami ruchu drogowego z wykorzystaniem różnych zabaw tematycznych, zagadek, literatury, zajęć plastycznych. Poznały znaczenie sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych. Dowiedziały się jak należy przechodzić przez jezdnię, jakie zachowania w pobliżu jezdni są niedozwolone. Zapoznały się z różnymi środkami transportu: lądowego, wodnego i powietrznego. Poznały wygląd pojazdów specjalistycznych - karetki pogotowia, straży pożarnej, policji - które są pomocne w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze i nie tylko. Na podstawie prezentacji multimedialnej poznały podstawowe numery alarmowe i pracę policjanta, która jest tak bardzo potrzebna dla społeczeństwa.


INFORMACJE DLA RODZICÓW

Szanowni Rodzice!

Przedszkole w Jerzmanowicach i oddział przedszkolny w Gotkowicach są czynne od 1 września 2021r.

Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach wraz z oddziałem zamiejscowym w Łazach pracuje
w godzinach od 7.00 do 17.00.

Oddział przedszkolny w Gotkowicach pracuje w godzinach od 7.00 do 16.00.

W tym dniu będzie pełne wyżywienie tj. śniadanie, obiad i podwieczorek.

Zapraszamy do przedszkola ;)Wyprawka dziecka 3, 4 - letniego do przedszkola
na rok szkolny 2021/2022

Pobierz plik =>   
Wyprawka dziecka 5 i 6- letniego do przedszkola
na rok szkolny 2021/2022

Pobierz plik =>   
ZEBRANIE RODZICÓW W PRZEDSZKOLU
W JERZMANOWICACH

Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje, że zebranie organizacyjne dla Rodziców dzieci, które będą uczęszczać do przedszkola samorządowego działającego w Zespole Szkół w Jerzmanowicach odbędzie się w dniu 26.08.2021 r. tj. w czwartek o godzinie 18:00 na sali gimnastycznej w szkole podstawowej (spotkanie dla Rodziców dzieci z oddziałów w Jerzmanowicach i w Łazach).

Tematyka zebrania:
1. Organizacja pracy przedszkola w roku szkolnym 2021/2022 (m.in. godziny pracy, zajęcia dodatkowe, przydział dzieci do poszczególnych grup i wychowawców, odpłatność za przedszkole, zgody i oświadczenia)
2. Procedury związane z funkcjonowaniem przedszkola w reżimie sanitarnym.ZEBRANIE RODZICÓW
dzieci uczęszczających
do Oddziału Przedszkolnego w Gotkowicach

Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje, że zebranie organizacyjne dla Rodziców dzieci, które będą uczęszczały do oddziału przedszkolnego w Gotkowicach odbędzie się w dniu 26.08.2021 r. tj. w czwartek o godzinie 17:00 w budynku oddziału.

Tematyka zebrania:
1. Organizacja pracy przedszkola w roku szkolnym 2021/2022 (m.in. godziny pracy, zajęcia dodatkowe, przydział dzieci do poszczególnych grup i wychowawców, odpłatność za przedszkole, zgody i oświadczenia)
2. Procedury związane z funkcjonowaniem przedszkola w reżimie sanitarnym.Wykaz materiałów edukacyjnych


Wykaz książek   Pobierz plik =>   

Wykaz materiałów edukacyjnych   Pobierz plik =>   


PRZEDSZKOLE NA:


Aktywność dziecka
Aktywność dziecka
7:00 - 9:00Swobodna aktywność w kącikach zainteresowań . Praca indywidualna z dziećmi. Dowolna aktywność dzieci: konstrukcyjna, plastyczna, manualna, muzyczna . Ćwiczenia utrwalające wiadomości. Zajęcia dodatkowe.
9:00 - 9:30Ćwiczenia i zabawy ruchowe organizowane przez nauczyciela. Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia poranne. Czynności porządkowo-gospodarcze, czynności samoobsługowe, zabiegi higieniczne
9:30 - 10:00Śniadanie –czynności porządkowe i higieniczne.
10:00 - 10:30Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań. Porządkowanie sali.
10:30 - 11:30Zajęcia z całą grupą – wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez aktywne formy: doświadczanie, badanie, obserwowanie, zajęcia ruchowe. Realizowanie programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli.
11:30 - 12:30Czynności higieniczno- organizacyjne. Pobyt dzieci na świeżym powietrzu. Spacery i zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym.
12:30 - 12:45Czynności organizacyjno-higieniczne przed obiadem.
12:45 - 13:15Obiad-czynności higieniczne po obiedzie.
13:15 - 14:00Odpoczynek poobiedni, relaksacja. Słuchanie bajek literackich oraz muzycznych. Zabawy dydaktyczne. Ćwiczenia grafomotoryczne, graficzne, logopedyczne , oddechowe, językowe.
14:00 - 14:30 Czynności samoobsługowe i porządkowe. Zabiegi higieniczne. Podwieczorek.
14:30 - 17:00Swobodna aktywność dzieci wg ich pomysłów i zainteresowań. Praca indywidualna, kompensacyjna, wyrównawcza, praca korekcyjna. Czynności porządkowe.