Przedszkole
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2018/2019


Dzień Warzywny w Przedszkolu Samorządowym
w Jerzmanowicach – 09.10.2018r.

          We wtorek 9 października 2018r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbył się Dzień Warzywny. W tym dniu przedszkolaki przyniosły różne warzywa min.: pomidory, ogórki, rzodkiewkę, paprykę ,szczypiorek, sałatę, cebulę. Dzieci oglądały ich wygląd, porównywały kształt, kolor, smak. Poznały znaczenie warzyw w życiu człowieka oraz ich wartości odżywcze. Wspólnie wykonały sałatkę warzywną. Potem nastąpiła degustacja sałatki.



Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej
w Jerzmanowicach – 05.10.2018r.

          5 października 2018 r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach wybrały się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem i pomieszczeniami w bibliotece, w czytelni. Poznały zasady wypożyczania książek. Obejrzały kartę czytelnika i kartę książki. Następnie Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę ,,Uśmiech Żabki”. Wspólnie rozmawiano na temat bajki przy ilustracjach. Poinformowano dzieci, że 5 października jest obchodzony Światowy Dzień Uśmiechu. Aby umilić atmosferę pani bibliotekarka wspólnie z nauczycielami przedszkola zorganizowała zabawy muzyczne i ruchowe. Po zakończonej zabawie wykonano Ordery Uśmiechu i pamiątkowe zdjęcie.






Teatr Lalek w Przedszkolu z przedstawieniem
pt.,,Calineczka” – 04.10.2018r.

          4 października 2018r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbyło się przedstawienie teatralne pt: ,,Calineczka” w wykonaniu Teatru Lalek z Nowego Sącza. Podczas przedstawienia dzieci miały możliwość poznania przygód głównej bohaterki, oraz jej przyjaciół: wróżki, żabki, motylka, biedronki, kreta, jaskółki i elfa. Bajka ukazała dzieciom, iż piękno zewnętrzne nie zawsze jest błogosławieństwem, niekiedy przysparza cierpień. Jednak Calineczka posiadała nie tylko piękno zewnętrzne, miała też dobre serce. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Po zakończonym spektaklu miały możliwość rozmowy z aktorami oraz obejrzenia kukiełek, rekwizytów. Poznały ponadto znaczenie wyrazów: teatr, scena, widownia, kurtyna, dekoracja, kukiełka, aktor.



Konkurs na Najpiękniejszy Różaniec

          We wrześniu został ogłoszony konkurs na najpiękniejszy różaniec. Z Przedszkola Samorządowego z Jerzmanowic prace na konkurs oddało 10 przedszkolaków.




INFORMACJA DLA RODZICÓW


Wpłaty za przedszkole
można wpłacać na konto

Numer konta bankowego
71 8589 0006 0150 0450 1980 0004

Z rozbiciem:
Czesne …………
Żywienie ………………




Dzień Owocowy w Przedszkolu Samorządowym
w Jerzmanowicach – 04.10.2018r.

          4 października 2018r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbył się Owocowy Dzień Przedszkolaka. W tym dniu zagościły w przedszkolu owoce polskie i egzotyczne; jabłka, gruszki, śliwki, banany, kiwi, winogrona, mandarynki, pomarańcze, ananasy i inne. Dzieci rozpoznawały owoce po wyglądzie, kształcie, smaku. Rozpoznawały drzewa owocowe po owocach. Poznały znaczenie wyrazu: sad. Poznały znaczenie owoców w życiu człowieka, ich wartości odżywcze. Dzieci samodzielnie wykonywały sałatkę owocową, którą potem próbowali.



Urodziny w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          Zgodnie z wieloletnią tradycją w naszym przedszkolu obchodzimy urodziny każdego przedszkolaka. Każdemu solenizantowi z serca składamy gorące życzenia: dużo zdrowia, szczęścia, powodzenia , gości miłych, kosza kwiatów, moc toastów i wiwatów.



Święto Pluszowego Misia w Przedszkolu – 24.09.2018r.

          24.09.2018r. w Przedszkolu samorządowym w Jerzmanowicach obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Z tej okazji w naszym przedszkolu zagościły misie duże, małe, puchate, kolorowe. Zgodnie z hasłem ,,Dzisiaj w przedszkolu jest wesoło, misie tańczą z nami wkoło” dzieci wzięły udział w zabawach tanecznych ze swoimi ulubieńcami. Spotkanie zaczęło się od poznania naszych gości, którzy mieli bardzo interesujące imiona. Potem wysłuchano fragmentów ulubionych bajek o misiach, oglądano książki i czasopisma dotyczące misiów.
          Na zakończenie spotkania dzieci podzielone na grupy kilkuosobowe wykonały na dużych arkuszach papieru techniką collage swojego ulubionego misia. Święto Pluszowego Misia w naszym przedszkolu było dniem rozpoczynającym projekt edukacyjny ,,MAŁY MIŚ W ŚWIETLE WIELKIEJ LITERATURY”. Głównym celem tego projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych. Zachęcenie rodziców do głośnego czytania swoim dzieciom, uświadomienie im roli czytania w życiu dziecka i wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych. Budzenie zaciekawienia książką poprzez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną, przekazywanie wartości moralnych poprzez literaturę , kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego oraz włączenie rodziców w życie przedszkola . Na zakończenia Święta Pluszowego Misia każda z grup wybrała do projektu swojego przedszkolnego misia , który będzie wędrował po domach przedszkolaków z dzienniczkiem, w którym rodzice wpiszą tytuł utworu jaki zostanie przeczytany w domu , a dzieci wykonają pamiątkowy rysunek.

Logopeda w Przedszkolu

          W dniach od 17 września 2018r. do 21 września 2018r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach gościła Pani Logopeda. Przeprowadzono badania dzieci pod względem aktualnego rozwoju mowy. Szczególną uwagę zwrócono na:
- rozumienie przez dziecko poleceń słownych,
- zdolność wypowiadania się,
- prawidłowość wymawiania dźwięków mowy i wyrazów,
- budowę i sprawność aparatu artykulacyjne.



Wycieczka piesza do lasu na Dębową Górę - 17.09.2018r.

          W poniedziałek 17września 2018r. przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na pieszą wycieczkę do lasu na Dębową Górę. podczas wycieczki dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego i prawidłowego poruszania się po drodze oraz odpowiedniego zachowania się w lesie. Dzieci miały możliwość obejrzenia różnych drzew iglastych i liściastych, krzewów, kwiatów i roślin rosnących w lesie. Rozpoznawały drzewa po kształcie liści i kolorze kory. Zbierały owoce i dary lasu. Nasłuchiwały także jego odgłosów.



Wycieczka na skrzyżowanie ulic – 10.09.2018r.
Oddział w Jerzmanowicach

          10 września 2018r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach po wcześniejszych rozmowach przy ilustracjach w przedszkolu , wyruszyły na pieszą wycieczkę w celu poznania zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. W kamizelkach odblaskowych uczyły się maszerować w parach, prawidłowo przechodzić przez ulicę bez sygnalizacji świetlnej i z sygnalizacją świetlną, nazywały napotkane znaki drogowe, obserwowały ruch pieszych i pojazdów na ulicy.



Dzień Marzyciela
Oddział w Łazach

          8 września obchodzony jest Dzień Marzyciela. W przeddzień tego święta przedszkolaki miały swój dzień marzeń. Była to doskonała okazja do rozmów na temat marzeń, ich roli w życiu człowieka oraz wytrwałości w ich spełnianiu. Dzieci dowiedziały się kim jest optymista i pesymista. Słuchały wiersza Juliana Tuwima „Dyzio Marzyciel” oraz innych wierszy o marzeniach. Rysowały swoje marzenia tworząc „Drzewko marzeń”. Śpiewając piosenkę „Fantazja” mogły wspólnie marzyć i bujać w obłokach.
/DM





ODWIEDZIN:


Aktywność dziecka
Aktywność dziecka
7:00 - 9:00Swobodna aktywność w kącikach zainteresowań . Praca indywidualna z dziećmi. Dowolna aktywność dzieci: konstrukcyjna, plastyczna, manualna, muzyczna . Ćwiczenia utrwalające wiadomości. Zajęcia dodatkowe.
9:00 - 9:30Ćwiczenia i zabawy ruchowe organizowane przez nauczyciela. Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia poranne. Czynności porządkowo-gospodarcze, czynności samoobsługowe, zabiegi higieniczne
9:30 - 10:00Śniadanie –czynności porządkowe i higieniczne.
10:00 - 10:30Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań. Porządkowanie sali.
10:30 - 11:30Zajęcia z całą grupą – wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez aktywne formy: doświadczanie, badanie, obserwowanie, zajęcia ruchowe. Realizowanie programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli.
11:30 - 12:30Czynności higieniczno- organizacyjne. Pobyt dzieci na świeżym powietrzu. Spacery i zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym.
12:30 - 12:45Czynności organizacyjno-higieniczne przed obiadem.
12:45 - 13:15Obiad-czynności higieniczne po obiedzie.
13:15 - 14:00Odpoczynek poobiedni, relaksacja. Słuchanie bajek literackich oraz muzycznych. Zabawy dydaktyczne. Ćwiczenia grafomotoryczne, graficzne, logopedyczne , oddechowe, językowe.
14:00 - 14:30 Czynności samoobsługowe i porządkowe. Zabiegi higieniczne. Podwieczorek.
14:30 - 17:00Swobodna aktywność dzieci wg ich pomysłów i zainteresowań. Praca indywidualna, kompensacyjna, wyrównawcza, praca korekcyjna. Czynności porządkowe.