Przedszkole
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2018/2019


Prosimy o wsparcie naszej szkoły
przy rozliczeniu podatku dochodowego.
Państwa 1% będzie na pewno procentował.

KRS 0000052078 dopisek ZS Jerzmanowice

Dziękujemy!ZEBRANIE Z RODZICAMI


Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci
z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach
i oddziału w Łazach
na zebranie, które odbędzie się
w najbliższy czwartek,
tj. 7 lutego 2019 r. o godzinie 17:00

Miejsce zebrania:
Zespół Szkół w Jerzmanowicach: sala "zerówki"

Tematyka zebrania:
1. Warsztaty dla Rodziców z Panią psycholog Agnieszką Wypych
2. Komunikaty i sprawy bieżące (m.in. dyżur letni
i rekrutacja na rok szkolny 2019/2020)
3. Podsumowanie działalności dydaktyczno-wychowawczej przedszkola za I semestr.Zimowe zabawy na śniegu

          Zima daje dzieciom trochę szczęścia, dlatego korzystając z jej uroku wyszliśmy z przedszkola, aby pobawić się na śniegu w naszym ogrodzie. Wszyscy wiemy, że zabawy na powietrzu niosą dla zdrowia wiele korzyści - wzmacniają naturalną odporność oraz tężyznę fizyczną. Najpierw zatem ulepiliśmy bałwana, później była bitwa na śnieżki. Kilka osób zrobiło nawet orzełka na śniegu. Dla dzieci była to ogromna frajda. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźnie, ale radośnie.

Dzień Kubusia Puchatka
Oddział w Łazach

          18 stycznia tradycyjnie obchodzone jest święto misia o „bardzo małym rozumku”, czyli Święto Kubusia Puchatka. My również świętowaliśmy ten dzień bardzo uroczyście. Każde dziecko przyniosło do przedszkola pluszaka Kubusia Puchatka lub jednego z mieszkańców Stumilowego Lasu. Tego dnia w przedszkolu królował Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Kłapouchy, Maleństwo a nawet Kangurzyca i Tygrysek. Dowiedzieliśmy się kilka słów a autorze. 18 stycznia nie jest przypadkową datą, bowiem wtedy urodził się Alan Aleksander Milne, autor cudownych przygód Kubusia i jego przyjaciół. Maskotki towarzyszyły dzieciom cały dzień, słuchając fragmentu książki i rozwiązując różne zadania. Dzieci zaprosiły swoich przyjaciół do wspólnej gimnastyki i zabawy przy muzyce. Na zakończenie dnia każdy przedszkolak otrzymał pamiątkową odznakę i dyplom Przyjaciela Kubusia Puchatka oraz zabrał ze sobą dobry humor i wspomnienia ze spotkania z nim. A słowa piosenki „Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, puchaty, okrągły, bo to mój jest… Kubuś Puchatek, Kubuś…” długo wybrzmiewały w przedszkolu.

/DM
Wigilia przedszkolaków
Oddział w Łazach

          Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszej grupie przedszkolnej przeżyliśmy go bardzo uroczyście. 21 grudnia wszystkie dzieci zasiadły do przedszkolnego wigilijnego stołu w radosnej i ożywionej atmosferze. Rozmawiano z dziećmi na temat tradycji wigilijnych i sposobu spędzania wigilii w domach dzieci. Układaliśmy życzenia świąteczne. Wszyscy łamali się opłatkiem życząc sobie wszystkiego najlepszego. Na koniec śpiewaliśmy kolędy. Całe spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci zasiadając do odświętnie nakrytego stołu zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to czas radości i wybaczania.

/DM
Jasełka

          Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych i zarazem najbardziej oczekiwanych świąt. Tradycją naszej szkoły i przedszkola jest organizowanie z tej okazji przedstawienia związanego z narodzeniem Jezusa — Jasełek.
Nie inaczej było w tym roku szkolnym. 21 grudnia, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie klas 1-4, przedszkolaki, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.
Tegoroczne Jasełka nosiły tytuł „Mały pastuszek i wielki rozbójnik”, a aktorami byli rodzice przedszkolaków. Przybliżyli oni to, co przeżywała Maryja wraz z Józefem w czasie narodzin Bożego Syna. Szopka, żłóbek, aniołki, rozbójnik, pastuszkowie, staruszka, mała dziewczynka, królowie, przepiękne kostiumy — to wszystko dodało uroku i nastroju świątecznego.
W trakcie przedstawienia słowo mówione było przeplatane pięknymi pastorałkami i kolędami, śpiewanymi przez ANIELSKI CHÓR złożony również z rodziców. Piękną i wzruszającą pastorałkę „Ciemna nocy” zaśpiewał anioł- pani dyrektor Teresa Sieradzka.
Było to widowisko niezwykłe i bardzo innowacyjne, gdzie tradycja mieszała się z teraźniejszością.
Na zakończenie Jasełek wszyscy wysłuchaliśmy świątecznych życzeń.
Serdecznie dziękujemy RODZICOM za ogromny trud włożony w przygotowanie tak wspaniałego przedstawienia.


Jasełka w przedszkolu
Oddział w Łazach

          Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują jego nadejścia. W środę 19 grudnia zaprosiliśmy swoich najbliższych do przedszkola na Jasełka, aby wspólnie przeżyć magię zbliżających się świąt.
          W tym roku przedstawienie było wyjątkowe, bowiem aktorami były dzieci i chętni rodzice przedszkolaków. Dzieci wraz z rodzicami, w pięknych strojach przedstawiły historię narodzin Dzieciątka Jezus oprawioną kolędami i pastorałkami. Na scenie nie zabrakło aniołów, pasterzy, a do Pana Jezusa przybyli Trzej Królowie i przedszkolaki z prezentami. Przepiękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat. Do wspólnego kolędowania zaprosiliśmy również publiczność, która spisała się na medal.
          Nasza interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy, pastorałki, wspaniała dekoracja oraz wzajemne życzenia, które zakończyły spotkanie, pozwoliły wszystkim poczuć atmosferę zbliżających się świąt, pełną ciepła, radości i bliskości.
          Gorąco dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i włączenie się w przygotowanie świątecznego przedstawienia.
/DM
Otwarte zajęcia koleżeńskie

          W naszym Zespole Szkół w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doskonalenia Nauczycieli odbywają się zajęcia i lekcje otwarte. Doskonalimy swoje umiejętności w zakresie wykorzystywania tradycyjnych i aktywnych metod pracy z uczniami i dziećmi w wieku przedszkolnym. Zajęcia z kształtowania kompetencji czytelniczych i rozwoju fizycznego prowadziły Panie Grażyna Piwowarczyk i Małgorzata Ruszkowska.
Dziękujemy i czekamy na kolejne otwarte zajęcia koleżeńskie.Czary Mary czyli spotkanie z iluzjonistą
Oddział w Łazach

          11 grudnia odbyło się w przedszkolu spotkanie z iluzjonistą, który dał nam wszystkim pokaz magii – czarów i iluzji. Zabawa w czarowanie bardzo wszystkim się podobała, szczególnie, gdy samemu można było pełnić przez chwilę rolę asystenta profesjonalnego iluzjonisty i otrzymać duże brawa od publiczności. Magik wprowadził wszystkich we wspaniały humor. Dzieci z dużym zaangażowaniem obserwowały każdy ruch iluzjonisty. Chętnie nagradzały każdy pokaz gromkimi brawami. Uśmiech dzieci nie nikł jeszcze przez dłuższy czas. Długo zastanawiały się również jak znikały pajace, skąd wzięły się monety, w jaki sposób pomalowano obrazki w książce.
          Spotkanie z iluzjonista to nie tylko dobry humor, ale i zaciekawienie i zdumienie, które było widać na twarzach dzieci.
/DM
Iluzjonista w Przedszkolu w Jerzmanowicach

          We wtorek 11 grudnia 2018r. przedszkolaki odwiedził niezwykły gość – ILUZJONISTA, zwany przez dzieci czarodziejem. Nasz gość bardzo szybko wprowadził dzieci w świat magii i iluzji. W trakcie przedstawienia, dzieci oglądały wiele trików i sztuczek, min. zmieniające wygląd chusty, znikające pajace, metalowe obręcze, czarodziejskie monety, znikające oczka na kartach. Przedszkolaki mogły również aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu. Pomagały iluzjoniście pokolorować książkę oraz podejmowały próby wykonywania różnych sztuczek. Podczas spotkania panowała miła i serdeczna atmosfera.Warsztaty artystyczne w Jerzmanowicach

          Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia we wtorek 11 grudnia 2018 r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbyły się warsztaty artystyczne ,,Ozdabiamy świąteczne pierniki”. W tym dniu dzieci na podstawie prezentacji przygotowanej przez nauczycieli poznały sposób produkcji i pieczenia pierników. Poznały sposoby ozdabiania , dekorowania i lukrowania ciast, ciasteczek i tortów. Zapoznały się ciekawym i twórczym zawodem cukiernika. Następnie dzieci miały możliwość zabawić się w cukierników. Kolorowymi spożywczymi pisakami i różnymi ozdobami samodzielnie z zaangażowaniem i cierpliwością ozdabiały pierniki. Powstały prawdziwe dzieła sztuki. Każdy pierniczek wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny. Podczas takich warsztatów dzieci miały możliwość rozwijania swoich zdolności twórczych i artystycznych. Ozdobione pierniki zostały elegancko popakowane, aby mogły ozdobić stoły wigilijne naszych dzieci. Bardzo dziękujemy pani Monice Rusek za przygotowanie pierników. Była to wielka frajda i radość dla przedszkolaków.Warsztaty cukiernicze
Oddział w Łazach

          We wtorek 11 grudnia w przedszkolu zorganizowano warsztaty cukiernicze. Przedszkolaki własnoręcznie dekorowały pierniki. Zapoznano dzieci ze sposobem wykonania pierników oraz ze składnikami potrzebnymi do ich wykonania. Przedszkolaki poznały również sposób dekorowania i ozdabiania ciast i ciasteczek.
          Każde dziecko z wielkim zaangażowaniem ozdabiało swoje pierniki. Powstały prawdziwe dzieła piernikowe. Każdy z pierników był zupełnie inny, były one udekorowane rozmaitymi polewami i posypkami. Po udekorowaniu, każde z dzieci zapakowało swoje dzieło by zabrać je do domu i pochwalić się rodzicom.
/DM
Urodziny w przedszkolu
oddział w JerzmanowicachSpotkanie z Mikołajem
Oddział w Łazach

           Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Na jego wizytę dzieci czekały cierpliwie, wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które zaprezentowały Mikołajowi. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze, nawiązała się wymiana zdań. Dzieci obiecały, że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu. Po tych zapewnieniach Mikołaj obdarował wszystkich wspaniałymi prezentami. Dzieci z ogromną radością zaprosiły Świętego Mikołaja za rok.
/DM
Święty Mikołaj w Przedszkolu w Jerzmanowicach

           Dnia 6 grudnia 2018r. przedszkolaki z Jerzmanowic odwiedził długo oczekiwany gość. Dzieci z ogromną radością przywitały Świętego Mikołaja śpiewając piosenki i recytując wiersze. Każde dziecko złożyło obietnice, że będzie grzeczne i posłuszne. Po złożonej obietnicy Święty Mikołaj obdarzył wszystkich prezentami i obiecał, że za rok na pewno odwiedzi przedszkolaków.


XIX edycja akcji - ,,Góra Grosza”

          Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach jak co roku bierze udział w akcji ,,Góra grosza”. Głównym celem tej akcji jest zbieranie funduszy dla najbardziej potrzebujących Domów dla Dzieci i Rodzinnych Domów Dziecka. Podstawowym celem jest uświadomienie dzieciom, że najmniejsze monety zebrane w tak dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Akcja trwa w dniach od 26.11.2018r. do 02.01.2019r.

Kiermasz Bożonarodzeniowy
Oddział w Łazach

          Każdego roku przed Świętami Bożego Narodzenia organizujemy w przedszkolu kiermasz bożonarodzeniowy. Również w tym roku pojawiły się różne ozdoby świąteczne m.in: choinki wykonane z różnych materiałów, gwiazdy, bombki, ozdoby z gipsu, stroiki, kartki świąteczne, ozdoby z orzechów i szyszek. Bardzo dziękujemy nabywcom naszych ozdób i mamy nadzieję, że wzbogaciły wystrój ich domów.
/DM
Choinka przedszkolaków

,,Wczoraj rosłaś na polanie , dzisiaj przyszłaś do nas, jakże miłe to spotkanie, choinko zielona.”


          Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć tego zwyczaju. Tuż przed wizytą Świętego Mikołaja – długo oczekiwanego gościa, przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Z pomocą przyszli rodzice, którzy ofiarowali na rzecz przedszkola różne kolorowe bombki, gwiazdki, mikołajki, łańcuchy, kokardki, szyszki, kolorowe światełka itp. Dzieci ponadto samodzielnie wykonały świąteczne ozdoby i łańcuchy. W tym roku szkolnym przedszkolaki udekorowały drzewko przed wejściem do Szkoły Podstawowej. Natychmiast zrobiło się świątecznie i bajkowo. Za okazane dary i pomoc wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy.Dzień Górnika w Przedszkolu w Jerzmanowicach

          4 grudnia - Dzień Górnika w Przedszkolu to jedno z wielu wydarzeń, które na stałe wpisało się w tematykę przedszkolną. W tym dniu dzieci na podstawie prezentacji przedstawionej przez nauczyciela poznały jeden z najtrudniejszych zawodów. Wysłuchały wiersze, piosenki i opowiadania. Zapoznały się z pracą górnika w kopalni. Jak wyglądała ona dawniej, a jak dzisiaj. Jakie bogactwa naturalne można wydobywać z kopalni. Jak wygląda strój roboczy, a jak wygląda galowy. Poznały znaczenie pióropuszy przy czapkach świątecznych. Zrozumiały znaczenie tej pracy w naszym codziennym życiu, oraz niebezpieczeństwie, które codziennie może spotkać górnika pod ziemią. Dzieci poznały także wizerunek patronki górników – Świętej Barbary, oraz poznały legendę o skarbniku mieszkającym pod ziemią. Przedszkolaki wykonywały czapki górnicze i wagoniki przewożące węgiel. Śpiewały piosenki o pracy górnika w kopalni: ,,Hej w kopalni praca wre”, ,,Idzie górnik drogą”. Ten dzień na pewno długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.Wyniki konkursu „JESIENNE FANTAZJE”:

KAT. PRZEDSZKOLE:
1. ANTONI BARAN/NATALIA RUSEK
2. MIŁOSZ KWINTA/JULIA PRZYBYŁO
3. MAKSYMILIAN ŚLADOWSKI /ARTUR BŁASZKO


WYRÓŻNIENIE :
IZABELA GORAJ
MACIEJ KOZERA


KAT. KL. I :
1. JULIA PABISEK
2. JULIA OKRAJNI
3. HANNA PIWOWARCZYK/JERZY CHAŁUPSKI


KAT.KL. II- III:
1. AMELIA ŚLADOWSKA/ JAKUB KRZYNÓWEK
2. ALICJA SIERADZKA/SARA FURMAN
3. JAGNA GIERLACH


KAT.KL. IV-V :
1. NATALIA GORAJ
2. GABRIELA KRZYNÓWEK/ MARIA KARCZ
3. ALINA KRZYŻAN /STANISŁAW KRZYŻAN
„I Ty bądź św. Mikołajem”

W dniach od 4 do 11 grudnia w naszej szkole
odbędzie się akcja charytatywna
„I Ty bądź św. Mikołajem”.
Zebrane słodycze trafią do Caritas działającej w naszej miejscowości.

Serdecznie zapraszamy!!!!
Opiekunowie akcji:
Marzena Polak
Agata Sarota
Kiermasz bożonarodzeniowy
          Jak co roku w okresie przedświątecznym w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach organizowany jest kiermasz Bożonarodzeniowy. Nauczyciele, przedszkolaki i rodzice przygotowali różne ozdoby świąteczne m.in. gwiazdy, aniołki, choinki, pierniki, bombki, stroiki, lampiony, mikołajki. Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich rodziców za pomoc w zorganizowaniu kiermaszu.


Zabawy Andrzejkowe
Oddział w Łazach

          30 listopada w naszym Przedszkolu odbyły się zabawy Andrzejkowe. Dzieci poznały zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę. Wszyscy chcieli dowiedzieć się „coś” o swoim losie. Nastrojowa muzyka i „czarodziejskie” dekoracje wprowadziły nas w świat magii. Wróżyliśmy i czarowaliśmy, by poznać to, co nas czeka.
          Dzieci przekłuwały szpilką papierowe serca, na których odwrocie wypisane były imiona dziewczynek i chłopców, wyciągały karty „Kim będę?”, odczytywały symbole, losowały kolory i liczby czy kręciły butelką, Najbardziej podobała się zabawa z kapciami - które ustawione jeden za drugim wędrowały przez całą salę do drzwi - który pierwszy przekroczył próg - to dziecko dzisiaj miało przywilej pierwszeństwa i pierwsze pojedzie w daleką podróż. W przerwach między wróżbami tańczyliśmy przy ulubionych melodiach z repertuaru dziecięcego. Rada Rodziców pomyślała również o poczęstunku.
          Dzieci bawiły się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nich ogromną ciekawość. Po zakończeniu wróżenia zabrali ze sobą swoje „andrzejkowe przepowiednie”, by pochwalić się nimi rodzicom i rodzeństwu.
/DM
Andrzejkowe wróżby
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          W czwartek 29.11.2018r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbyły się andrzejkowe wróżby i zabawy. Poznano zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę. Na początku było lanie wosku, potem wróżby, między innymi: ,, Moja sympatia”, ,,Mój zawód w przyszłości”, ,,Symbole”, ,, Kolory”, ,,Buty”. W przerwach między wróżbami dzieci tańczyły przy muzyce w parach, w kole lub samodzielnie. W czasie zabaw panowała wesoła i radosna atmosfera.KONKURS „100 LAT NIEPODLEGŁEJ” ROZSTRZYGNIĘTY

          Konkurs miał na celu popularyzację wiedzy o odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w związku z obchodami 100 – rocznicy tego wydarzenia.

Na konkurs wpłynęło 50 prac.
Komisja w składzie: mgr E. Rogóż, mgr M. Zając przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:

I kategoria: 3 - 4 lata.
1. Zuzanna Cudejko- Łazy.

II kategoria: 5 - 6 lat - I klasa.
1. Kajetan Kordaszewski, Julia Okrajni.
2. Artur Błaszko.
3. Jerzy Chałupski, Stanisław Jórasz.

Wyróżnienia:
Nikola Miska- Łazy.
Wiktor Putaj- Łazy.


III kategoria: II klasa- IV klasa.
1. Oliwier Nowiński-Szklary, Gabriela Krzynówek- IV c.
2. Dawid Kiełtyka- Szklary, Jakub Klich- IV b.
3. Antonina Szwarc.

Wyróżnienie:
Ewelina Błaszko.

IV kategoria: V klasa - VII klasa.
1. Milena Nowińska, Kacper Klich.
2. Oliwia Spyt- VII a.
3. Kinga Postołek.


Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy,
a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.Konkurs
„SZOPKA BOŻONARODZENIOWA
W TRADYCJI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ"
Oddział w Łazach

          W listopadzie ogłoszony został konkurs „Szopka Bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”, której celem jest przybliżenie dzieciom tradycji i obrzędów bożonarodzeniowych. Z naszego przedszkola przygotowano jedną szopkę. W konkursie wzięło udział rodzeństwo Zuzanna i Kacper Cudejko.
/DM


Konkurs
„Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”

          Nasze przedszkolaki, jak co roku przygotowały swoje prace na XVII edycję konkursu „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej” organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 10, Parafię św. Trójcy oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie. Wykonano 10 prac. Różnorodność materiałów wykorzystanych do przygotowania szopek sprawiła, że każda z nich była oryginalna i pomysłowa. Dziękujemy rodzicom, dziadkom, a przede wszystkim dzieciom za zaangażowanie w przygotowanie szopek.


Miło nam poinformować, iż Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach
otrzymało certyfikat: Mały Miś- Czytające przedszkolaki
w ramach projektu :„Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.


Kółko artystyczne: „100 pomysłów na…”

          W wieku przedszkolnym dziecko poznaje świat najintensywniej, zadaje pytania, staje się odkrywcą oraz rozwija się jego pewność siebie. To właśnie w tym czasie dziecko wykazuje naturalną potrzebę wyrażania się w różnych formach ekspresji.
Zajęcia organizowane w ramach kółka artystycznego sprzyjają budowaniu postaw moralnych dzieci, kształtują osobowość, rozładowują nagromadzone emocje oraz wyostrzają wszystkie zmysły. Poprzez udział w zajęciach dzieci nabierają pewności siebie i podwyższają swoją samoocenę, następuje wykorzystanie naturalnej skłonności do naśladowania i zabawy, a także aktywności emocjonalnej i ruchowej. Sprzyja to rozładowaniu napięcia i energii, przynosi radość i satysfakcję.
Podczas zajęć: śpiewamy, tańczymy, bawimy się w teatr … i mamy 100 pomysłów na … .

Marzena PolakDzień pluszowego misia
Oddział w Łazach

          W przedszkolu 27 listopada królował pluszowy miś. Przedszkolaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały Dzień Pluszowego Misia, bo „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś".
          Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola swojego najmilszego misia. Naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów, następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach, obejrzeliśmy prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek. Dzieci zaprezentowały swoje misie, opowiadały o nich, mówiły z jakich są bajek, odgadywały zagadki związane z misiami, słuchały czytanych fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu, a także poznały historię tego święta i wykonały pracę plastyczną o „misiowej” tematyce.
          Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
/DM
Wizyta Policjanta w Przedszkolu
w Jerzmanowicach -14.11.2018r

          Dzisiaj odwiedził nas aspirant Komisariatu Policji w Krzeszowicach. Ku radości dzieci podczas symulacji ruchu drogowego policjant uczył je prawidłowo przemieszczać się drogą, omówił z dziećmi, dlaczego ważne jest iść odpowiednią stroną chodnika. Poruszył ważny w obecnych czasach temat: Ograniczonego zaufania wobec osób nieznanych. Przedszkolaki chętnie wypowiadały się, jakie niebezpieczne sytuacje mogą przydarzyć się dzieciom. Wykazały się dużą wiedzą na ten temat. Wiedzą, że nie należy przyjmować słodyczy od nieznajomego czy korzystać z podwiezienia do domu. Policjant uczył dzieci, jak powinny w takiej sytuacji reagować. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały odblaski.Kółko matematyczne
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          Od października 2018 r. prowadzone jest w przedszkolu kółko matematyczne pt. ,,Mały matematyk "przez panią Małgorzatę Ruszkowską. Głównym celem zajęć na kółku matematycznym jest rozwijanie zainteresowań dzieci z zakresu edukacji matematycznej oraz poszerzanie wiadomości i umiejętności zdobytych w czasie zajęć dydaktycznych.
Cele szczegółowe planu pracy kółka matematycznego to:
- rozwijanie zainteresowań matematycznych,
- zachęcanie do podejmowania różnorodnych działań matematycznych,
- umożliwianie uzyskania wiedzy o wyższym poziomie trudności zgodnie z rozwojem intelektualnym i uzdolnieniami,
- wyzwalanie twórczej aktywności,
- wdrażanie do logicznego myślenia, samodzielności, samokontroli i samooceny, zdobywanie umiejętności współpracy z rówieśnikami,
- przejawianie inicjatywy i realizowanie własnych pomysłów,
- interpretowanie informacji, wyciąganie wniosków poparte poprawnym rozumowaniem,
- współpraca w grupie.Wycieczka autokarowa do Krakowa
do Papugarni - 16.11.2018

          W piątek 16 listopada 2018 r. dzieci z Przedszkola Samorządowego z Jerzmanowic i z Łaz udały się dwoma autokarami na wycieczkę do Krakowa do Papugarni. Na miejscu przywitał nas opiekun papug, który na samym początku przeprowadził prelekcję multimedialną na temat warunków życia i sposobu odżywiania się tych pięknych ptaków. Dzieci poznały różne rodzaje papug np; Lorysy górskie, Kakadu salomońska, kakadu różowa, Ara. Przewodnik wytłumaczył dzieciom jak należy zachowywać się w pomieszczeniu gdzie przebywają papugi, że nie można biegać, krzyczeć ani ciągnąć papug za piórka. Przed wejściem wszyscy musieliśmy założyć ochronne rękawice a dziewczynki kolorowe pelerynki z kapturkami na długie włosy, bo papużki siadały nam nie tylko na ramionach ale i na głowach. Mogliśmy je karmić, głaskać i bawić się z nimi. Przedszkolaki były zachwycone i szczęśliwe, że mogły odwiedzić to niecodzienne miejsce jakim jest Papugarnia.


Kółko plastyczne
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          Od października 2018r. prowadzone jest w przedszkolu kółko plastyczne pt. ,,Mały plastyk" przez panią Martę Sowa. Głównym celem pracy kółka plastycznego jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci, oraz ich wrodzonych możliwości twórczych w toku różnorodnych działań plastycznych.
Cele szczegółowe planu pracy kółka plastycznego to:
- rozwijanie wyobraźni, aktywności twórczej;
- rozwijanie ekspresji plastycznej dziecka;
- rozwijanie umiejętności posługiwania się różnorodnymi technikami plastycznymi;
- umiejętność posługiwania się narzędziami i materiałem;
- uwrażliwienie na piękno różnorodnych zjawisk przyrodniczych i społecznych;
- dostrzeganie form oraz bogactw barw;
- budzenie poczucia odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy.

Na zajęciach kółka plastycznego dzieci będą miały możliwość aktywnego poznania różnorodnych technik plastycznych, między innymi:
- malowanie kredkami świecowymi
- malowanie techniką "mokre na mokrym"
- rysowanie węglem
- malowanie gąbką
- malowanie farbami kryjącymi tj. plakatowymi
- wydzieranka kolorowa
- wydzieranka z gazety
- wycinanka z papieru
- witraże papierowe
- collage
- wyklejanka z kulek bibuły
- orgiami.Marsz z okazji Święta Niepodległości - 9 listopada 2018r.

          W dniu 09.11.2018r. przedszkolaki z Jerzmanowic z biało-czerwonymi kwiatami wymaszerowały pod Pomnik Nieznanego Żołnierza znajdujący się na cmentarzu w Jerzmanowicach . Marsz odbył się z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W marszu uczestniczyli również uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Jerzmanowicach. Dzieci wspólnie odśpiewały Hymn Polski, zaświeciły znicze i złożyły kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Wszyscy uczestniczyli w apelu dla Niepodległej oraz obejrzeli spektakl słowno-muzyczny o Polsce. Odśpiewano znane pieśni patriotyczne min. ,,Przybyli Ułani pod okienko”. Po całotygodniowym cyklu zajęć po hasłem ,,Mieszkamy w Polsce” , przedszkolaki doskonale znają symbole narodowe, potrafią zaśpiewać ,,Mazurka Dąbrowskiego” wiedzą które miasto jest stolicą Polski, wskazują najdłuższą rzekę Polski.Kółko logopedyczne
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          Od października 2018r. prowadzone jest w przedszkolu kółko logopedyczne pt. ,,Ładnie mówię" przez panią Barbarę Kurek. Plan pracy kółka logopedycznego nastawiony jest na wspieranie edukacyjne dzieci z problemami logopedycznymi, ze zwróceniem uwagi na zakres zaburzeń, potrzeby i możliwości. W planie uwzględniono zasady, metody, formy i środki swoiste dla terapii logopedycznej.
W ramach kółka organizowane są różne ćwiczenia, między innymi:
- ćwiczenia oddechowe - wyrabianie oddechu dla mowy, ćwiczenia oddechu przeponowego, wydłużanie fazy wydechowej, ćwiczenia emisyjne, umiejętności synchronizowania pauz oddechowych treścią wypowiedzi;
- ćwiczenia głosowe - wyrabianie właściwej tonacji, ćw. umiejętności modulowania siły głosu i prawidłowego brzmienia głosek w sylabach, wyrazach, zdaniach, naśladowanie głosów;
- ćwiczenia słuchowe - usprawnianie odbioru bodźców akustycznych, rozpoznawanie wrażeń słuchowych, ćw. poczucia rytmu, różnicowanie głosek;
- ćwiczenia artykulacyjne - usprawnianie właściwego funkcjonowania narządów mowy, ćwiczenia języka, warg, podniebienia miękkiego, ćwiczenia żuchwy, wywoływanie głosek, utrwalenie ich poprawnej realizacji w wyrazach, zdaniach, nauka wierszy, piosenek z nasileniem głoski ćwiczonej;
- ćwiczenia leksykalne - rozwijanie mowy poprzez opowiadanie historyjek obrazkowych, opowiadanie ilustracji, przeczytanego tekstu, udzielanie odpowiedzi na pytania, gry i zabawy ortofoniczne.Gdy przyszła wolność
Oddział w Łazach

          W przeddzień 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 9 listopada zorganizowano w przedszkolu zajęcia pt. „Gdy przyszła wolność”. Rozmawiano z dziećmi o wydarzeniach historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości, o czasach rozbiorów i walce Polaków o odzyskanie wolności. Przypomnieliśmy symbole narodowe, tak ważne dla każdego Polaka. Wykonaliśmy flagę państwową oraz kokardę narodową w biało – czerwonych barwach. Słuchaliśmy piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. O godzinie 11.11 włączyliśmy się we wspólne śpiewanie czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego w ramach projektu MEN „Rekord dla Niepodległej”. Nie zapomnieliśmy oczywiście o odpowiedniej postawie podczas śpiewania hymnu.
/DM
Kółko logopedyczne
Oddział w Łazach

          Od października w naszej grupie przedszkolnej realizowane jest kółko logopedyczne „Gimnastyka buzi i języka”. Są to zajęcia dodatkowe mające na celu wykrywanie i korygowanie wad wymowy oraz stymulowanie rozwoju mowy i kompetencji językowych dzieci. Program zajęć obejmuje ćwiczenia usprawniające pracę narządów artykulacyjnych a także ćwiczenia oddechowe, słuchowe, głosowe oraz leksykalne. Są one dobrane stosownie do wieku i możliwości dzieci.
/DM
Konkurs pieśni patriotycznych
Oddział w Łazach

          7 .11.2018r. w ramach projektu „Przedszkole Młodych Patriotów” odbył się w naszym przedszkolu Konkurs Pieśni Patriotycznych.
Celem konkursu było popularyzowanie pieśni patriotycznych wśród dzieci, pielęgnowanie postaw patriotycznych, rozwijanie uzdolnień dzieci oraz promocja talentów.
W konkursie wzięło udział 11 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach wiekowych 3-4 latki oraz 5-6 latki.
Przyznane miejsca:
3-4 latki
I miejsce - Zuzanna Cudejko
II miejsce - Wiktoria Chałupka


5-6 latki
I miejsce - Franciszek Szklarek
II miejsce - Dawid Synowski
III miejsce - Nikola Miska, Amelia Woźniczka
Wycieczka na cmentarz – 7 listopad 2018r.

          W środę 7 listopada 2018r.przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na wycieczkę na cmentarz w celu uczczenia pamięci zmarłych. Dzieci wspólnie z paniami pomodliły się i zapaliły znicze na rodzinnych grobach i pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. W czasie wycieczki przedszkolaki poznały tradycje związane ze świętem zmarłych w naszej religii i kulturze. Zrozumiały też jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.Wyjście pod pomnik
Oddział w Łazach

          6 listopada wyszliśmy pod pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji wsi Łazy, celem uczczenia pamięci zmarłych. Zapalono znicze. Dzieci w ciszy i zadumie mogły posłuchać opowieści wychowawcy na temat przeszłości swojej ojczyzny i swojej miejscowości. Dzieci poznały również tradycje i zwyczaje związane ze Świętem Zmarłych w naszej kulturze. Przypomnieliśmy również, jak należy zachowywać się takich miejscach. To była ważna lekcja wychowania patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.
/DM
Dzień postaci z bajek
Oddział w Łazach

          5 listopada z okazji Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki wyruszyły w podróż do krainy bajek podczas której opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Rozwiązywały zagadki dotyczące bajkowych postaci. Wysłuchały fragmentów znanych bajek a następnie rozpoznawały ich tytuły. Segregowały bajkowe rekwizyty oraz układały bajkowe puzzle. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe, na chwile mogły zamienić się w Kopciuszka, który oddziela ziarenka maku od piasku. Na zakończeniu dzieci wykonały galerię najpiękniejszych postaci z bajek, tworząc kolorowy plakat. Ten dzień był doskonałą okazją do świetniej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, sprawił dzieciom wiele radości i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
/DM
Kółko plastyczne
Oddział w Łazach

          Od października prowadzone są w przedszkolu dodatkowe zajęcia kółka plastycznego „Mały artysta”. Twórczość plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności dziecka w wieku przedszkolnym, która jest źródłem radości, dobrej zabawy, zaangażowania i podstawową formą uczenia się. Nasze przedszkole stwarza warunki, by rozwijać dziecięce talenty wzbogacać artystyczne możliwości dzieci poprzez poznanie różnorodnych technik plastycznych. Na zajęciach dzieci rozwijają swoją sprawność manualną, wrażliwość artystyczną, kształcą wyobraźnię i zaspokajają potrzebę aktywności. Tematyka zajęć jest dostosowana do pór roku i zainteresowań dzieci. Efekty działań artystycznych można podziwiać na wystawkach prac plastycznych w przedszkolu.
/DM
Udział w konkursie plastycznym
„100 LAT NIEPODLEGŁEJ”
Oddział w Łazach

          Pod koniec października został ogłoszony konkurs plastyczny z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pt „100 lat niepodległej”, którego celem było popularyzacja wiedzy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przybliżenie piękna i bogactwa ziemi ojczystej oraz rozbudzanie postaw patriotycznych poprzez rozwijanie wyobraźni plastycznej. Z naszego przedszkola na konkurs oddano 7 prac.
/DM
Konkurs plastyczny ,,100 lat Niepodległej”

          W miesiącu listopadzie 2018r. został zorganizowany konkurs plastyczny dla dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z Przedszkola z Jerzmanowic na konkurs oddano 17 prac.Bal Wszystkich Świętych w przedszkolu

          W środę 31października 2018r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach było bardzo uroczyście – odbył się Bal Wszystkich Świętych. Tego dnia było jak w niebie: dzieci ubrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych. Świat chyba nigdy nie widział w jednym miejscu tyle świętych osób. Dzieci przyszły przebrane za postacie świętych, min. św. Józefa, św. Franciszka, św. Maksymiliana, św. Antoniego, św. Mikołaja, św. Jadwigę, św. Maryję, św. Kingę i wielu innych świętych oraz postacie aniołów. Przedszkolaki przedstawiły swoim kolegom i koleżankom sylwetki swoich patronów oraz ciekawostki z ich życia. Na balu nie mogło zabraknąć dobrej zabawy i tańca. Dzieci wesoło bawiły się przy dźwiękach muzyki, tańczyły i śpiewały poznane piosenki m.in.: ,,Taki duży, taki mały może świętym być”, ,,Święty uśmiechnięty”. Bal był dla dzieci i rodziców inspiracją w poznawaniu świętych i naśladowaniu ich życia. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę rodziców za zaangażowanie i pozytywny odzew w przygotowanie tak pięknych strojów – przebrań dla swoich dzieci.Konkurs plastyczny ,,Jesienne fantazje”

          W październiku 2018 r. został ogłoszony przez panie ze świetlicy konkurs plastyczny p:,,Jesienne fantazje’’. Z Przedszkola samorządowego z Jerzmanowic prace na konkurs oddało 23 dzieci.Konkurs Szopka bożonarodzeniowa
w tradycji chrześcijańskiej

          Konkurs ma na celu przybliżenie dzieciom obrzędów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Inspiracją mogą stać się słynne krakowskie, ludowe i kukiełkowe szopki. Liczymy, że wykonanie tej pracy sprawi dzieciom wiele radości, pobudzi wyobraźnię i przyczyni się do rozwoju artystycznego.

Warunki uczestnictwa:
Konkurs na szopkę bożonarodzeniową adresowany jest do uczniów szkoły podstawowej w kategorii wiekowej klas: 0-I, II – III i klas IV – VIII.

Zasady uczestnictwa:
W konkursie mogą brać udział osoby indywidualne oraz grupy uczniów (zespoły maksymalnie 2-osobowe). Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie pracy konkursowej.

Forma i technika dowolna. Można do prac wykorzystać materiały takie jak: drewno, tekturę, odlewy gipsowe, wszelkie masy ceramiczne.

Każdy uczestnik może przygotować tylko jedną pracę. Podstawa szopki nie powinna przekraczać 50 cm x 60 cm. Większe szopki nie będą oceniane.

Promowane będą prace wykonane samodzielnie przez uczniów, zarówno postaci jak i konstrukcja szopki (bez gotowych, zakupionych w sklepach elementów).

Wszystkie prace zostaną zawiezione do Szkoły Podstawowej nr 10 im. Armii Krajowej w Będzinie i wezmą udział w XVII edycji tego konkursu.

Każda praca konkursowa powinna być podpisana (imię nazwisko, klasa)

Prace konkursowe należy dostarczyć do dnia 24 listopada 2018 r. do świetlicy szkolnej lub do p. katechetek.Wizyta pielęgniarki w Przedszkolu w Jerzmanowicach
- 25 października 2018r.

           W czwartek 25.10.2018r. Przedszkole w Jerzmanowicach odwiedziła Pani Pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia z Jerzmanowic. Przeprowadziła ona prelekcję na temat ,,Czystość to zdrowie”. Pani Pielęgniarka przypomniała i utrwaliła przedszkolakom podstawowe zasady: dbania o czystość i higienę całego ciała, dbania o czyste ręce i zęby, prawidłowego odżywiania się i bezpieczeństwa. Opowiadała o tym, jak zachować zdrowie, w jaki sposób zachować się podczas choroby, a także zwróciła szczególną uwagę na konieczność zażywania leków tylko i wyłącznie pod okiem osób dorosłych. Przedszkolaki dowiedziały się również jak bardzo ważne w życiu jest zdrowe odżywianie się - spożywanie owoców i warzyw.


Wizyta pani pielęgniarki
Oddział w Łazach

          25 października odwiedziła nasze przedszkole pani pielęgniarka środowiskowa z Ośrodka Zdrowia z Jerzmanowic. Spotkanie było ciekawe i bardzo pouczające dla małych słuchaczy. Nasz gość w ciekawy sposób przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat higieny osobistej i dbania o zdrowie. Przypomniała przedszkolakom podstawowe zasady szczotkowania zębów a także dbania o włosy i paznokcie. Nie zapomniała również o spożywaniu warzyw i owoców – tak ważnym w prawidłowym dla zdrowia odżywianiu się.
/DM
Wycieczka autokarowa do Krakowa na spektakl teatralny
,, Jak Rumcajs Cypiska uratował’’

          Dnia 24.10.2018r. dzieci z Przedszkola Samorządowego z Jerzmanowic i z Łaz wyruszyły dwoma autobusami do Krakowa do kina Kijów na przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego Edukacjiim. A. Mickiewicza pt; ,,Jak Rumcajs Cypiska uratował ”. Przedszkolaki po podróży zasiadły w kinowej sali by obejrzeć prawdziwych aktorów w bajce z dzieciństwa swoich rodziców. Przedstawienie było bardzo barwne i zawierało cenne przesłania stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej. Bajka ta przybliżyła dzieciom temat ekologii i prawdziwej przyjaźni. Przedszkolaki poznały zabawne perypetie Księcia Pana i Rumcajsa, który stanął w obronie swojego przyjaciela Wodnika, oraz lasu i zwierząt tam żyjących. Piękne kostiumy, oprawa muzyczna, sceny pełne humoru i żywy udział dzieci w przedstawieniu dostarczyły wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Po spektaklu aktorzy przeprowadzili z dziećmi pogadankę na tematy związane z przedstawieniem i z teatrem. Dzieci utrwaliły sobie znaczenia słów: teatr, scena, widownia, kurtyna, aktor, kukiełka, pacynka, rekwizyt, światło, muzyka, stroje.Zabawa w sklep
Oddział w Łazach

          Dnia 23 października zainicjowano w przedszkolu zabawę „Mój mały sklep”. Celem było przybliżenie dzieciom wiedzy związanej z objętością i wagą różnych artykułów spożywczych. Podczas zabawy dzieci samodzielnie ważyły m.in. owoce, warzywa, mąkę, cukier, słodycze. Klasyfikowały artykuły pod względem np. kształtu, rodzaju, ciężaru czy wielkości. Poznały jednostki miary tj. dekagram, kilogram czy litr. Miały możliwość posługiwania się wagą, kasą i „pieniędzmi”. Dużą radość sprawiły dzieciom indywidualne zakupy w zorganizowanym sklepie. Dzieci chętnie przyjmowały rolę kupujących i sprzedawcy. Pamiętano również o przestrzeganiu zasad kulturalnego zachowania się w sklepie – o staniu w kolejce oraz stosowaniu zwrotów grzecznościowych. Zabawa dała dzieciom wiele radości, nowych doświadczeń i umiejętności.
/DM
Konkurs recytatorski "Tuwim i Brzechwa dzieciom"
Oddział w Łazach

          22 października w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt. „Tuwim i Brzechwa dzieciom”. Głównym celem konkursu było przybliżenie dzieciom twórczości naszych polskich poetów, rozwijanie zdolności recytatorskich, umożliwienie dzieciom zaprezentowanie swoich umiejętności recytatorskich na forum społeczności przedszkolnej. W konkursie uczestniczyło 11 dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 latki oraz 5-6 latki. Dzieci z radością prezentowały swoje talenty recytatorskie. Również pozostałe przedszkolaki po cichutku recytowały z nimi znane im wiersze. Usłyszeliśmy wiersze tj. Żuk, Kotek, Kaczka Dziwaczka, Abecadło, Na wyspach Bergamotach, okulary, Tańcowała igła z nitką i inne. Wszystkie dzieci pięknie recytowały wiersze, niekiedy dopełnieniem były charakterystyczne stroje lub rekwizyty. Każdy z laureatów konkursu otrzymał dyplom i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki i dyplomy za udział w konkursie. Konkurs zakończył się wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników. Udział w konkursie pozwolił odkryć u niejednego dziecka talent recytatorski. Przede wszystkim jednak dzieci mogły pokazać się przed publicznością, poczuć się wyróżnione, ważne, niejednokrotnie przełamując swoją nieśmiałość i tremę.
/DM
Warzywny dzień
Oddział w Łazach

          12 października odbył się w przedszkolu „Warzywny Dzień”. W przedszkolu pojawiły się między innymi pomidory, ogórki, sałata, rzodkiewki, szczypiorek. Przedszkolaki omawiały ich wygląd, zapach, kolor, przeliczały warzywa. Rozmawialiśmy na temat wartości odżywczych. Ze wszystkich warzyw przedszkolaki wykonały sałatkę. Dzieci kroiły z wielkim zaangażowaniem, chociaż było to dla nich niełatwe zadanie. Sałatka wyszła kolorowa, a co najważniejsze pyszna. Ten dzień przyniósł wiele radości i dostarczył organizmowi wiele witamin.
/DM
Dzień dziewczynek
Oddział w Łazach

          11 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dziewczynek. Rozmawialiśmy z dziećmi na temat tego święta. Określaliśmy cechy superdziewczynek. Chłopcy złożyli im życzenia oraz zachowywali się jak prawdziwi gentelmani: byli mili, uczynni i sympatyczni. Dziewczynki rozwiązywały różne zadania. Wszyscy uczestniczyli w ulubionych zabawach integracyjnych i tańczyli przy różnych melodiach. Każda dziewczynka otrzymała medal i dyplom oraz upominek przygotowany przez rodziców. Rada Rodziców przygotowała również słodki poczęstunek.
/DM
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM „100 LAT NIEPODLEGŁEJ”

WARUNKI UCZESTNICTWA:
Udział w Konkursie mogą brać dzieci i młodzież w wieku 3 do 15 lat, w następujących kategoriach:
I kategoria : 3 - 4 lata;
II kategoria : 5- 6 lat - I klasa;
III kategoria : II klasa - IV klasa;
IV kategoria : V klasa - VII klasa;
V kategoria : VIII klasa szkoły podstawowej- III klasa gimnazjum.

Każdy uczestnik Konkursu może zgłosić tylko jedną pracę plastyczną, nie dopuszcza się prac grupowych.

TECHNIKA PRACY DOWOLNA:
Np.: kredka, pastele, akwarele, farby, ołówek. Dozwolone są również kolaże, wydzieranki, wyklejanki (bez grafik komputerowych oraz prac wykonanych z materiałów sypkich i spożywczych).

FORMAT PRACY:
-A3 lub większy;
-praca powinna być wykonana samodzielnie z pełnym zakomponowaniem tła;
-każda praca musi być podpisana na odwrocie (imię, nazwisko, klasa);

PRACE NALEŻY SKŁADAĆ DO 07.11.2018r.
W ŚWIETLICY SZKOLNEJ ZESPOŁU SZKÓŁ W JERZMANOWICACH.
Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi w dniu 08.11.2018 r..
PRZEWIDZIANE SĄ NAGRODY RZECZOWE DLA ZDOBYWCÓW I,II,III MIEJSCA
W KAŻDEJ KATEGORII.
Regulamin Konkursu (pobierz plik)    

ŻYCZYMY POWODZENIA!!!


Konkurs na „Najpiękniejszy różaniec” rozstrzygnięty!


„Módlcie się, módlcie się wiele; każdego dnia odmawiajcie cząstkę różańca”
Św. Jan Paweł II


          Październik to szczególny czas odmawiania modlitwy ku czci Matki Bożej. Była to dobra okazja aby nasi uczniowie wzięli udział w konkursie na własnoręcznie wykonanie różańca. Celem konkursu było rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej indywidualnej i wspólnotowej oraz rozwój talentów u dzieci, jak również budzenie aktywności twórczej dzieci, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości dzieci oraz wykorzystanie zdobytych wiadomości, umiejętności i dzielnie się nimi z innymi.
Na konkurs wpłynęło ponad 50 prac.
Komisja w składzie: p. Marzena Polak, p. Katarzyna Stachowicz, p. Agata Sarota, przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach.

Kategoria : Przedszkole
I m. Zuzanna Cudejko
II m. Franciszek Falgier
III m. Nina Drath

          Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy, aby sam konkurs, a przede wszystkim udział w nabożeństwach różańcowych zaowocował w naszym codziennym życiu umiłowaniem oraz częstym i gorliwym odmawianiem modlitwy różańcowej. Wszystkie prace można jeszcze do końca października oglądać w naszym kościele parafialnym.Dzień Warzywny w Przedszkolu Samorządowym
w Jerzmanowicach – 09.10.2018r.

          We wtorek 9 października 2018r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbył się Dzień Warzywny. W tym dniu przedszkolaki przyniosły różne warzywa min.: pomidory, ogórki, rzodkiewkę, paprykę, szczypiorek, sałatę, cebulę. Dzieci oglądały ich wygląd, porównywały kształt, kolor, smak. Poznały znaczenie warzyw w życiu człowieka oraz ich wartości odżywcze. Wspólnie wykonały sałatkę warzywną. Potem nastąpiła degustacja sałatki.Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej
w Jerzmanowicach – 05.10.2018r.

          5 października 2018 r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach wybrały się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem i pomieszczeniami w bibliotece, w czytelni. Poznały zasady wypożyczania książek. Obejrzały kartę czytelnika i kartę książki. Następnie Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę ,,Uśmiech Żabki”. Wspólnie rozmawiano na temat bajki przy ilustracjach. Poinformowano dzieci, że 5 października jest obchodzony Światowy Dzień Uśmiechu. Aby umilić atmosferę pani bibliotekarka wspólnie z nauczycielami przedszkola zorganizowała zabawy muzyczne i ruchowe. Po zakończonej zabawie wykonano Ordery Uśmiechu i pamiątkowe zdjęcie.KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC
Oddział w Łazach

          Pod koniec września został ogłoszony konkurs na „Najpiękniejszy różaniec”. Z naszego przedszkola prace na konkurs przygotowało 12 dzieci. Różańce wykonane były z różnego materiału: z papieru, z koralików, z chrupek, z suszu, z szyszek, z orzechów, z cukierków.
/DM
Śmiech to zdrowie
Oddział w Łazach

          „Mały czy duży, niech zawsze pamięta, aby jego buzia była uśmiechnięta”. Co roku w pierwszy piątek października przypada wyjątkowe święto – Światowy Dzień Uśmiechu, dzień w którym wszyscy powinni się dużo uśmiechać i poświęcić większą uwagę dobrym uczynkom. Symbolem tego dnia jest żółta uśmiechnięta buźka. W naszym przedszkolu 5 października obchodziliśmy to święto po raz trzeci. Przygotowano różne konkurencje m.in. odszukiwanie uśmiechniętych buzi, rysowanie z zamkniętymi oczami, wykonywaliśmy uśmiechowe prace plastyczne. Wspólnie tańczyliśmy i bawiliśmy się przy melodiach znanym dzieciom. Nie zabrakło gimnastyki buzi i języka, wspólnego rozśmieszania się oraz wielu innych aktywności, które kończyły się śmiechem. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i ordery uśmiechu. Był to naprawdę radosny i uśmiechnięty dzień i oby jak najczęściej uśmiech gościł na twarzach naszych przedszkolaków.
/DM
Owocowy dzień przedszkolaka
Oddział w Łazach

          5 października zorganizowano „Owocowy Dzień Przedszkolaka”. W tym dniu każde dziecko przyniosło do przedszkola różne owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, kiwi, mandarynki, winogrona, borówki. Wspólnie je nazywaliśmy, omawialiśmy ich wygląd, zapach, porównywaliśmy owoce krajowe i egzotyczne. Potem każde dziecko założyło fartuszek, umyło ręce i przypominało sobie zasady bezpieczeństwa podczas pracy. Każdy dostał tackę, nożyk i ochoczo przystąpił do krojenia. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka wyszła wspaniale i smakowała wybornie o czym świadczy fakt, że niejedno dziecko prosiło o dokładkę.
/DM
Konkurs na Najpiękniejszy Różaniec

          We wrześniu został ogłoszony konkurs na najpiękniejszy różaniec. Z Przedszkola Samorządowego z Jerzmanowic prace na konkurs oddało 10 przedszkolaków.
INFORMACJA DLA RODZICÓW


Wpłaty za przedszkole
można wpłacać na konto

Numer konta bankowego
71 8589 0006 0150 0450 1980 0004

Z rozbiciem:
Czesne …………
Żywienie ………………
Dzień Owocowy w Przedszkolu Samorządowym
w Jerzmanowicach – 04.10.2018r.

          4 października 2018r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbył się Owocowy Dzień Przedszkolaka. W tym dniu zagościły w przedszkolu owoce polskie i egzotyczne; jabłka, gruszki, śliwki, banany, kiwi, winogrona, mandarynki, pomarańcze, ananasy i inne. Dzieci rozpoznawały owoce po wyglądzie, kształcie, smaku. Rozpoznawały drzewa owocowe po owocach. Poznały znaczenie wyrazu: sad. Poznały znaczenie owoców w życiu człowieka, ich wartości odżywcze. Dzieci samodzielnie wykonywały sałatkę owocową, którą potem próbowali.Teatr Lalek w Przedszkolu z przedstawieniem
pt.,,Calineczka”

          4 października 2018r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbyło się przedstawienie teatralne pt: ,,Calineczka” w wykonaniu Teatru Lalek z Nowego Sącza. Podczas przedstawienia dzieci miały możliwość poznania przygód głównej bohaterki, oraz jej przyjaciół: wróżki, żabki, motylka, biedronki, kreta, jaskółki i elfa. Bajka ukazała dzieciom, iż piękno zewnętrzne nie zawsze jest błogosławieństwem, niekiedy przysparza cierpień. Jednak Calineczka posiadała nie tylko piękno zewnętrzne, miała też dobre serce. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Po zakończonym spektaklu miały możliwość rozmowy z aktorami oraz obejrzenia kukiełek, rekwizytów. Poznały ponadto znaczenie wyrazów: teatr, scena, widownia, kurtyna, dekoracja, kukiełka, aktor.Dzień chłopaka
Oddział w Łazach

          1 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy święto – Dzień Chłopaka. Stworzyło ono okazję do wyrażenia pozytywnych emocji, pozwoliło budować atmosferę życzliwości i czerpać radość ze wspólnej zabawy. Dla chłopców przygotowano szereg zadań do wykonania. Określaliśmy również cechy prawdziwego chłopaka. Konkurencje przeplatane były zabawami integracyjnymi. Zgodnie z tradycją mali mężczyźni otrzymali od koleżanek serdeczne życzenia a także upominki ufundowane przez rodziców. Na wszystkie dzieci czekało małe słodkie „co nieco”. Potem przyszedł czas na wesołą i radosną zabawę. Mamy nadzieję, że ten dzień sprawił Panom wiele radości i na długo pozostanie w ich pamięci.
/DM
Niezapowiedziana, ale niezwykle miła wizyta

          W poniedziałek 01 października przedszkolaków odwiedziła Pani Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty. Pani Kurator nie tylko chciała zobaczyć nowy oddział przedszkolny, ale przede wszystkim rozmawiała z dziećmi i bawiła się z nimi. Pani Kurator uczestniczyła w Konferencji poświęconej profilaktyce, która zorganizowana była w Gminnym Ośrodku Kultury.Urodziny w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

          Zgodnie z wieloletnią tradycją w naszym przedszkolu obchodzimy urodziny każdego przedszkolaka. Każdemu solenizantowi z serca składamy gorące życzenia: dużo zdrowia, szczęścia, powodzenia , gości miłych, kosza kwiatów, moc toastów i wiwatów.


TEATRZYK W PRZEDSZKOLU „CALINECZKA”
Oddział w Łazach

          27 września odwiedził nasze przedszkole Teatr Bajka z Nowego Sącza z przedstawieniem pt. „Calineczka”. Akcja bajki rozgrywała się w domu Calineczki, na moczarach, w okolicy domku Żuka oraz w krainie Elfów. Obok głównej bohaterki w bajce występowali również: jej matka, wróżka, żaba, motyl, żuki, biedronka, mysz, kret, jaskółka i elf. Bajka ukazywała, że piękno zewnętrzne nie zawsze jest błogosławieństwem, niekiedy przysparza cierpień. Ale Calineczka była piękna nie tylko zewnętrznie – miała też dobre serce i zawsze chętnie wszystkim pomagała. Po zakończeniu przedstawienia dzieci rozmawiały z aktorami oraz oglądały kukiełki i rekwizyty.
/DM
Święto Pluszowego Misia w Przedszkolu – 24.09.2018r.

          24.09.2018r. w Przedszkolu samorządowym w Jerzmanowicach obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Z tej okazji w naszym przedszkolu zagościły misie duże, małe, puchate, kolorowe. Zgodnie z hasłem ,,Dzisiaj w przedszkolu jest wesoło, misie tańczą z nami wkoło” dzieci wzięły udział w zabawach tanecznych ze swoimi ulubieńcami. Spotkanie zaczęło się od poznania naszych gości, którzy mieli bardzo interesujące imiona. Potem wysłuchano fragmentów ulubionych bajek o misiach, oglądano książki i czasopisma dotyczące misiów.
          Na zakończenie spotkania dzieci podzielone na grupy kilkuosobowe wykonały na dużych arkuszach papieru techniką collage swojego ulubionego misia. Święto Pluszowego Misia w naszym przedszkolu było dniem rozpoczynającym projekt edukacyjny ,,MAŁY MIŚ W ŚWIETLE WIELKIEJ LITERATURY”. Głównym celem tego projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych. Zachęcenie rodziców do głośnego czytania swoim dzieciom, uświadomienie im roli czytania w życiu dziecka i wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych. Budzenie zaciekawienia książką poprzez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną, przekazywanie wartości moralnych poprzez literaturę, kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego oraz włączenie rodziców w życie przedszkola. Na zakończenia Święta Pluszowego Misia każda z grup wybrała do projektu swojego przedszkolnego misia, który będzie wędrował po domach przedszkolaków z dzienniczkiem, w którym rodzice wpiszą tytuł utworu jaki zostanie przeczytany w domu, a dzieci wykonają pamiątkowy rysunek.


Dzień wszystkich przedszkolaków
Oddział w Łazach


„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 września zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”


           Tego dnia my również uroczyście obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Po krótkim wprowadzeniu i wyjaśnieniu dzieciom znaczenia tego święta zostały przeprowadzone różne zabawy integracyjne i konkurencje sportowe. Dzieci śpiewały swoje ulubione piosenki, wspólnie tworzyły listę życzeń z okazji ich święta. Rysowały uśmiechnięte buźki. Nie zabrakło radości, uśmiechu i słodkiego poczęstunku. Było wesoło i kolorowo. Wszystkie dzieci tańczyły i bawiły się przy melodiach z dziecięcego repertuaru. Na koniec każdy otrzymał dyplom i pamiątkowy medal. Dzień ten dostarczył dzieciom wesołej zabawy i czerpania radości zbycia przedszkolakiem.
/DM
Logopeda w Przedszkolu

          W dniach od 17 września 2018r. do 21 września 2018r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach gościła Pani Logopeda. Przeprowadzono badania dzieci pod względem aktualnego rozwoju mowy. Szczególną uwagę zwrócono na:
- rozumienie przez dziecko poleceń słownych,
- zdolność wypowiadania się,
- prawidłowość wymawiania dźwięków mowy i wyrazów,
- budowę i sprawność aparatu artykulacyjne.Wycieczka piesza do lasu na Dębową Górę - 17.09.2018r.

          W poniedziałek 17września 2018r. przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na pieszą wycieczkę do lasu na Dębową Górę. podczas wycieczki dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego i prawidłowego poruszania się po drodze oraz odpowiedniego zachowania się w lesie. Dzieci miały możliwość obejrzenia różnych drzew iglastych i liściastych, krzewów, kwiatów i roślin rosnących w lesie. Rozpoznawały drzewa po kształcie liści i kolorze kory. Zbierały owoce i dary lasu. Nasłuchiwały także jego odgłosów.Wycieczka na skrzyżowanie ulic – 10.09.2018r.
Oddział w Jerzmanowicach

          10 września 2018r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach po wcześniejszych rozmowach przy ilustracjach w przedszkolu , wyruszyły na pieszą wycieczkę w celu poznania zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. W kamizelkach odblaskowych uczyły się maszerować w parach, prawidłowo przechodzić przez ulicę bez sygnalizacji świetlnej i z sygnalizacją świetlną, nazywały napotkane znaki drogowe, obserwowały ruch pieszych i pojazdów na ulicy.Dzień Marzyciela
Oddział w Łazach

          8 września obchodzony jest Dzień Marzyciela. W przeddzień tego święta przedszkolaki miały swój dzień marzeń. Była to doskonała okazja do rozmów na temat marzeń, ich roli w życiu człowieka oraz wytrwałości w ich spełnianiu. Dzieci dowiedziały się kim jest optymista i pesymista. Słuchały wiersza Juliana Tuwima „Dyzio Marzyciel” oraz innych wierszy o marzeniach. Rysowały swoje marzenia tworząc „Drzewko marzeń”. Śpiewając piosenkę „Fantazja” mogły wspólnie marzyć i bujać w obłokach.
/DM


ODWIEDZIN:


Aktywność dziecka
Aktywność dziecka
7:00 - 9:00Swobodna aktywność w kącikach zainteresowań . Praca indywidualna z dziećmi. Dowolna aktywność dzieci: konstrukcyjna, plastyczna, manualna, muzyczna . Ćwiczenia utrwalające wiadomości. Zajęcia dodatkowe.
9:00 - 9:30Ćwiczenia i zabawy ruchowe organizowane przez nauczyciela. Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia poranne. Czynności porządkowo-gospodarcze, czynności samoobsługowe, zabiegi higieniczne
9:30 - 10:00Śniadanie –czynności porządkowe i higieniczne.
10:00 - 10:30Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań. Porządkowanie sali.
10:30 - 11:30Zajęcia z całą grupą – wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez aktywne formy: doświadczanie, badanie, obserwowanie, zajęcia ruchowe. Realizowanie programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli.
11:30 - 12:30Czynności higieniczno- organizacyjne. Pobyt dzieci na świeżym powietrzu. Spacery i zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym.
12:30 - 12:45Czynności organizacyjno-higieniczne przed obiadem.
12:45 - 13:15Obiad-czynności higieniczne po obiedzie.
13:15 - 14:00Odpoczynek poobiedni, relaksacja. Słuchanie bajek literackich oraz muzycznych. Zabawy dydaktyczne. Ćwiczenia grafomotoryczne, graficzne, logopedyczne , oddechowe, językowe.
14:00 - 14:30 Czynności samoobsługowe i porządkowe. Zabiegi higieniczne. Podwieczorek.
14:30 - 17:00Swobodna aktywność dzieci wg ich pomysłów i zainteresowań. Praca indywidualna, kompensacyjna, wyrównawcza, praca korekcyjna. Czynności porządkowe.