Przedszkole
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2020/2021


OGŁOSZENIE


Szanowni Rodzice!
Informujemy, że w dniu
2 kwietnia 2021 tj.
Wielki Piątek
przedszkole będzie nieczynne.


(na podstawie zarządzenia nr 11/2021 z dnia 05.03.2021 r.
Dyrektora ZSJ w Jerzmanowicach
w związku z dniem wolnym, przypadającym za 1 maja 2021)ZAPRASZAMY
NA TYDZIEŃ OTWARTYCH DRZWIDO PRZEDSZKOLA SAMORZADOWEGO W JERZMANOWICACH
I ODDZIAŁU W ŁAZACH
ORAZ DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
W GOTKOWICACH i W SZKLARACH

Przedszkole można obejrzeć w reżimie sanitarnym
po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym w dniach:
22-26 marzec 2021 r.
w godzinach od 10:00 do 12:00

Wykaz telefonów do placówek:
Jerzmanowice: 123895251
Łazy: 123895029
Gotkowice:123895085
Szklary: 123895031
REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA
na rok szkolny 2021/2022


Dokumentacja:

Karta zgłoszenia   Pobierz plik =>   Dzień Dinozaura
Oddział w Łazach

26 lutego przypada nietypowe święto – Dzień Dinozaura. Przedszkolaki udały się w podróż do prehistorycznych czasów, poprzez zabawy i zadania poznawały życie dinozaurów. Dzieci obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, z których dowiedziały się gdzie i kiedy żyły, jak wyglądały, czym się żywiły oraz dlaczego wyginęły te znane prehistoryczne zwierzęta. Poznały dziwne nazwy tych stworów i próbowały je powtórzyć – co wcale nie było proste. Oglądały zabawki, książeczki, albumy, plansze. Nie zabrakło też zabaw ruchowych i zadań związanych z tematem przewodnim. Wielu tego dnia zabłysnęło swoją wiedzą, inni natomiast z dociekliwością pytali o więcej.

Zbiórka artykułów dla potrzebujących kotów
Oddział w Łazach

Z okazji Światowego Dnia Kota przedszkolaki, podobnie jak uczniowie ze szkoły, włączyli się w akcję zbierania karmy dla potrzebujących kotów ze schroniska w Bolesławiu.
Dzień Kota
Oddział w Łazach

Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowce, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty. 17 lutego dzieci obchodziły nietypowe święto – Światowy Dzień Kota. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o kotku, a później uczyły się, w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami. Oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz rasami kotów. Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, zabawy z włóczką, rozwiązywanie zagadek, wykonywanie prac plastycznych i śpiewanie kocich piosenek. Praca plastyczna była podsumowaniem kociej zabawy w grupie. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

Dzień kota
Oddział w Jerzmanowicach

Dzień Kota. Kiedy wypada? Skąd się wziął i jaką historię ma ten zwyczaj.
Dzień Kota obchodzimy co roku w lutym. To dobry pretekst, aby przyjrzeć się sytuacji bezdomnych zwierzaków, wesprzeć schronisko, czy po prostu pogłaskać swojego czworonoga i okazać mu trochę miłości - jeśli na to pozwoli.

Właściciele i miłośnicy kotów powinni wiedzieć, że ich czworonogi mają w kalendarzu swój dzień. W Polsce Dzień Kota obchodzimy od 2006 roku, ale we Włoszech istnieje już ponad dwadzieścia.

Dzień Kota. Jak to się zaczęło?
Historia Dnia Kota, który obchodzimy 17 lutego, zaczęła się ponad dwadzieścia lat temu na włoskiej ziemi. Dziennikarka magazynu "Tuttogatto", Claudia Angeletti, wpadła na pomysł stworzenia takiej inicjatywy i poprosiła czytelników o wybranie najodpowiedniejszej daty dla tego święta. Zwyciężył 17 luty . W wielu krajach liczba 17 jest postrzegana za szczęśliwą, a luty często określa się miesiącem kotów i czarownic.

W Polsce obchody Dnia Kota odbywają się od 2006 roku.

Obchody Dnia Kota.
Ustanowienie go miało konkretny cel, a mianowicie podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, pomoc dla tych bezdomnych i chorych zwierzaków, a także uwrażliwienie na krzywdy, na jakie koty są narażone. Każdego roku powstają z tej okazji coraz to nowe inicjatywy. Są to różnego rodzaju wystawy, kiermasze, targi, a także wydarzenia promowane przez stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz tych zwierząt. W akcji biorą również udział schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Przebierańcy w oddziale przedszkolnym w Szklarach

Czas Karnawału dobiegł końca, ale zdjęcia z balu zawsze miło obejrzeć

Walentynki
Oddział w Łazach

Dzisiaj mamy walentynki
miejcie więc wesołe minki.
Uśmiech niech nie znika z twarzy,
i niech każdy sobie marzy,
byśmy się kochali wkoło.
Wtedy będzie nam wesoło!!!


15 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu "Walentynki". Z tej okazji udekorowaliśmy salę i gazetkę czerwonymi serduszkami oraz walentynkami, a także zapoznaliśmy się z tradycją tego święta oraz patronem dnia zakochanych. Rozmawialiśmy o miłości i uczuciach jej towarzyszących, o tym, jak można okazywać miłość bliskim osobom, nie tylko od święta. Zorganizowałyśmy także krótką zabawę walentynkową, gdzie tańczyliśmy przy znanych i lubianych utworach. Dzieci przygotowały walentynki dla swoich kolegów, składali pocięte połówki serduszek, rozwiązywali walentynkowe zagadki. Wszystkie przedszkolaki w tym dniu z radością uczestniczyły we wspólnych zabawach.

Walentynki w przedszkolu

W poniedziałek 15 lutego 2021r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Walentynki, święto zakochanych , ale nie tylko. Ten szczególny dzień dla przedszkolaków stał się świetną okazją do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło jest nam razem. Wszystkie przedszkolaki wraz z paniami tego dnia ubrani byli w kolorze czerwonym. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich wartości jak: szczęście, miłość, przyjaźń i radość z przebywania ze sobą. W tym dniu dzieci wspólnie bawiły przy utworach muzycznych dla dzieci, a także piosence "W przyjaźni siła”. Układały ,,walentynkowe puzzle”, brały czynny udział w zabawach integracyjnych, tworzyły kolorowe walentynki dla swoich koleżanek i kolegów, a także dla rodziców. Tuż przed zakończeniem wspólnych zabaw dzieci odwiedził przedszkolny listonosz, który rozdał im przygotowane przez panie Walentynki. Uśmiechy na twarzach naszych podopiecznych utwierdziły nas w przekonaniu, że dzieci ciekawie i wesoło spędziły czas. Mamy nadzieję, że zapamiętają ten szczególny dzień, oraz to, że warto jest okazywać sympatię i miłość każdego dnia nie tylko w Walentynki.

Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie
dla dzieci ubrań z akcentem w kolorze czerwonym.Dzień Bezpiecznego Internetu
Oddział w Łazach9 lutego z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu rozmawialiśmy z dziećmi na temat: „Co to jest Internet?”. Oglądaliśmy prezentację „Wirtualny świat”. Wyjaśnialiśmy i przypominaliśmy do czego może służyć Internet. Uwrażliwialiśmy na niebezpieczeństwa, które mogą czyhać na dzieci podczas korzystania z Internetu. Przedszkolaki poznały zasady prawidłowego i bezpiecznego poruszania się w sieci.
Bal karnawałowy
Oddział w Łazach

Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją 5 lutego w naszym przedszkolu odbył się długo wyczekiwany bal. Na parkiecie królowały księżniczki, towarzyszący im piraci, rycerz, Ninja ze Spider Menem, policjant, kowboj, Zorro, a także inne oryginalne postaci. Karnawałowy wystrój sali wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Po zaprezentowaniu przez dzieci strojów karnawałowych rozpoczęły się tańce i zabawy przy rytmach wesołej muzyki. Na twarzach małych tancerek i tancerzy malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie.

Zimowy Bal Karnawałowy w Przedszkolu w Jerzmanowicach

W piątek 5 lutego 2021r. w naszym przedszkolu odbył się zimowy bal karnawałowy. Tego dnia już od rana pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych i lubianych bajek. Muzyka zachęcała dzieci do tańca. Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w zabawach ruchowo – tanecznych w kółeczku, w parach, pojedynczo, z balonikiem. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.

Bardzo dziękujemy rodzicom
za przygotowanie strojów balowych dla swoich dzieci.

Serdeczne podziękowania składamy Radzie Rodziców
za zorganizowanie słodkiego poczęstunku dla przedszkolaków.


DIECEZJALNY KONKURS PLASTYCZNY
w Roku Świętego Józefa
„Św. Józef – opiekun Świętej Rodziny, opiekun naszych rodzin”

Regulamin konkursu    Pobierz plik=>   
Formularz zgłoszeniowy do konkursu    Pobierz plik=>   


Załącznik ŚWIĘTY JÓZEF: OPIEKUN I WYCHOWAWCA JEZUSA W NAZAREClE   
Pobierz plik=>   
Zajęcia otwarte koleżeńskie ,,Zabawy rytmiczne"
27 styczeń 2021r.

27 stycznia 2021r. w przedszkolu w Jerzmanowicach odbyły się zajęcia otwarte dla nauczycieli z zakresu zabaw ruchowo – rytmicznych przeprowadzone przez Magdalenę Kurek. Głównym celem zajęć rytmicznych jest rozwijanie u dzieci wrażliwości słuchowej, poczucia rytmu, umiejętności reagowania na sygnały dźwiękowe oraz rozbudzanie inwencji ruchowo – twórczej. Podczas zajęć przedszkolaki bawiły się w rytm znanych utworów muzycznych i piosenek dla dzieci. W zabawach wykorzystano ciekawe pomoce dydaktyczne min. kolorowe kartki, drewniane pałeczki, gume sensoryczną, tablicę interaktywną. Doskonaliły też swoje umiejętności w zakresie orientacji własnego ciała , rozróżniania prawej i lewej strony, przeliczania elementów w otaczającej przestrzeni liczebnikami porządkowymi.

„Dzień bez foliowych”
Oddział Gotkowice

Opakowania foliowe są wszechobecne. Kiedy rozejrzymy się wokół nas zobaczymy je wszędzie. W plastikowych torbach przynosimy zakupy. Problem opakowań foliowych ciągle narasta i stanowi duże zagrożenie dla naszego środowiska.

23 stycznia to Dzień bez opakowań foliowych. Przedszkolaki podczas zajęć poznały zasady segregacji śmieci oraz pojęcie recyklingu. Przyłączając się do akcji „Zmień opakowania foliowe na wielorazowe” dzieci wykonały ulotki informacyjne dla swoich bliskich oraz ozdobiły torbę wielorazową. Mamy nadzieję, że świadomość dbania o środowisko i ograniczenie używania opakowań foliowych pozwoli na zmniejszenie zużycia plastiku.

Dzień Babci, Dzień Dziadka
Oddział w Łazach

Dzień Babci i Dziadka to jedna z ważniejszych dat, damy Wam tyle całusów ile macie lat. Złożymy tyle życzeń ile płatków kwiaty mają, by zapewnić ze szczerością, że wnuczęta Was kochają. Wszystkiego najlepszego !!! Najlepsze życzenia wraz z piosenką dla wszystkich Babć i Dziadków przesłały dzieci z naszego przedszkola.
21 styczeń 2021
Życzenia dla babci i dziadka

Przedszkolaki z Jerzmanowic postanowiły zrobić swoim babciom i dziadkom niespodziankę z okazji ich święta. Samodzielnie przygotowały w przedszkolu dla swoich dziadków upominki. Nauczyły się wierszy i piosenek. Przygotowały dekoracje i postanowiły nagrać krótkie filmiki z najlepszymi życzeniami, które zostały opublikowane na stronie internetowej Faceebooka Przedszkola.


Dzień Kubusia Puchatka
Oddział w Łazach

18 stycznia obchodzony jest na całym świecie Dzień Kubusia Puchatka. Nasze przedszkolaki uczciły ten dzień i świętowały wraz z Kubusiem. Oglądały książki, układanki, gry związane z bohaterem książki "Kubuś Puchatek". Brały udział w różnych zabawach i aktywnościach muzyczno - ruchowych. Rozwiązywali zagadki o mieszkańcach Stumilowego Lasu. Nie obyło się również bez czytania fragmentu książki o misiu. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną z naszym bohaterem w roli głównej.

Orszak Trzech Króli
Oddział w Łazach

5 stycznia przedszkolaki przeszły w Orszaku Trzech Króli. W koronach, kolorowych pelerynach i z chorągwią w dłoni wyruszyły z przedszkola do kaplicy w Łazach. Na miejscu dzieci obejrzały szopkę, wysłuchały historii Bożego Narodzenia opowiedzianej przez księdza Rafała. Poznały dary przyniesione przez mędrców ze wschodu. Na zakończenie śpiewały kolędy oraz złożyły dary nowonarodzonemu Dzieciątku.

Życzenia świąteczne w wykonaniu przedszkolaków z Łaz
Wesołych Świąt!!!Życzenia świąteczne od przedszkolaków
11.12.2020
Oddział w JerzmanowicachPrzedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach postanowiły zrobić swoim rodzicom i najbliższym niespodziankę z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wspólnie ze swoimi paniami nauczyły się wierszyków i kolęd. Przygotowały dekoracje i postanowiły nagrać krótkie filmiki z życzeniami świątecznymi, które zostały opublikowane na stronie internetowej Faceebooka Przedszkola.Świąteczne kolędowanie
Oddział w Jerzmanowicach

Śpiewanie kolęd i pastorałek to jedna z najpiękniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia . W naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć tego zwyczaju. I tak we wtorek 22 grudnia 2020r. przedszkolaki przy świątecznie udekorowanych stołach w białe obrusy, orzechy, szyszki, pomarańcze, jabłka rozpoczęły śpiewanie swoich ulubionych kolęd i pastorałek. Wśród nich znalazły się min. : ,, Przybieżeli do Betlejem”, ,,Wśród nocnej ciszy ”, ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki ”, ,,Lulajże Jezuniu’’, ,,Anioł pasterzom mówił ”.

Wigilia w przedszkolu
Oddział w Łazach

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła wspólna Wigilia, która odbyła się 22 grudnia. Dzieci w tym dniu wspólnie kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zjadły wspólny posiłek. Zasiadając do odświętnie nakrytego stołu, dzieci zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego dnia. WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

Pieczenie pierników
Oddział w Łazach

21 grudnia dzieci z Przedszkola w Łazach zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekły pyszne świąteczne pierniczki. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Na blaszkach do pieczenia ciasta pojawiły się: gwiazdki, serduszka, choinki, księżyce, które następnie piekły się w przedszkolnej kuchni. Po kwadransie pierniczki były upieczone a w całym przedszkolu unosił się zapach przyprawy korzennej, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.

Zajęcia otwarte dla nauczycieli
z kształtowania kompetencji matematycznych metodą Gruszczy - Kolczyńkiej
,,Zabawy matematyczne " - 16.12.2020r.

W dniu 16 grudnia 2020r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach w grupie I ,,Mądre Sowy’’ odbyły się zajęcia otwarte dla nauczycieli z zakresu kształtowania kompetencji matematycznych z wykorzystaniem elementów Edyty Gruszczyk - Kolczyńskiej przeprowadzone przez Małgorzatę Ruszkowską. Głównym celem zajęć było zaprezentowanie nowych metod uczenia się matematyki poprzez zabawę przez dzieci w wieku przedszkolnym. Podczas zajęć przedszkolaki rozwijały swoje umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi, kojarzyły liczbę elementów z jej zapisem graficznym, doskonaliły umiejętności przeliczania elementów w otaczającej przestrzeni, kształtowały umiejętności rozpoznawania kierunków : prawa, lewa strona, kształtowały rozumienie pojęć: na, pod, przed, za, między, do przodu, do tyły, w prawo, w lewo, więcej, mniej , tyle samo , od największego do najmniejszego, kształtowały umiejętności rozpoznawania i prawidłowego nazywania figur geometrycznych ( koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt ), kształtowały umiejętności segregowania figur geometrycznych wg. kształtu, koloru, wielkości , rozwijały zdolność spostrzegania, pamięć słuchową, inwencję twórczą.

Poznajemy Herb naszej Gminy
Oddział w Jerzmanowicach

W dniu 15 grudnia 2020r. w ramach realizacji kolejnego zadania z projektu ,,Piękna Nasza Polska Cała ” odbyły się zajęcia na temat ,,Nasza Miejscowość - Jerzmanowice”. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną. Poznały położenie Jerzmanowic na mapie Polski. Zapoznały się z charakterystycznymi miejscami , zabytkami , ostańcami. Przypomniały sobie najważniejsze instytucje użyteczności publicznej , takie jak : Urząd Gminy, Ośrodek Zdrowia, Poczta, Bank, Szkoła, Przedszkole. Oglądały zdjęcia, widokówki i ilustracje naszej miejscowości. Chętne dzieci dzieliły się wiadomościami zdobytymi od dziadków na temat historii Jerzmanowic. Przedszkolaki obejrzały herb Gminy oraz poznały historię jego powstania. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną pt. : ,, Herb Gminy Jerzmanowice – Przeginia.”Urodziny w przedszkolu
Oddział w Łazach


Zwiedzanie żywej szopki
Oddział w Jerzmanowicach

W piątek 11 grudnia 2020r. przedszkolaki z Jerzmanowic odwiedziły żywą szopkę na boisku szkolnym przygotowaną przez wójta Gminy Jerzmanowice- Przeginia. Dzieci miały okazję obejrzeć z bliska żywe zwierzęta. Zapoznać się z ich budową, poznać ich charakterystyczne cechy, sposób odżywiania. Z dużą radością i zainteresowaniem wpatrywały się w zwierzęta. Drewniana szopka i żywe zwierzęta przypomniały dzieciom o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia tak bardzo oczekiwanych przez wszystkich.

Ubieranie choinki
Oddział w Łazach

Wszystkie przedszkolaki czekają na święta z wypiekami na twarzy. Przygotowują więc ozdoby świąteczne, dekorują przedszkole, poznają tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Dzień ubierania choinki w przedszkolu jest dniem wyjątkowym. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zawieszają ozdoby, a gdy nasze wspólne drzewko jest już ubrane wszyscy wiedzą, że święta są tuż, tuż … Choinka wyglądała prześlicznie. Ileż było przy tym radości wśród dzieci, a w sali od razu zrobiło się świątecznie…


Choinki przedszkolaków
Oddział w Jerzmanowicach

,,Wczoraj rosłaś na polanie , dzisiaj przyszłaś do na,
jakże miłe to spotkanie, choinko zielona.”

Refren: Choinko pachnąca jak zielony las,
my ciebie lubimy, a ty lubisz nas.

Jeszcze miedzy gałązkami został świergot ptaków.
Teraz my ci zaśpiewamy, słuchaj przedszkolaków!

Refren: Choinko pachnąca jak zielony las,
my ciebie lubimy, a ty lubisz nas.

Powiesimy świecidełka i wydmuszki z jajek,
żebyś była taka piękna, jakbyś wyszła z bajek.

Refren: Choinko pachnąca jak zielony las,
my ciebie lubimy, a ty lubisz nas.”


W tym roku szkolnym przedszkolaki zgodnie ze słowami piosenki ,,Wczoraj rosłaś na polanie ” udekorowały drzewka przed wejściem do Szkoły Podstawowej. Każda grupa udekorowała swoje drzewko w świąteczne kolorowe bombki, łańcuchy, gwiazdki, świecidełka przyniesione przez dzieci z domu. Od razu zrobiło się świątecznie i bajkowo wokół Szkoły i Przedszkola.

Spektakl teatralny online „Trzy świnki”
Oddział w Łazach

8 grudnia nasze przedszkolaki zostały zaproszone na przedstawienie teatralne „Trzy Świnki” na motywach baśni braci Grimm w wykonaniu aktorów Teatru Groteska. Tym razem to teatr „przyjechał” do nas poprzez łącze internetowe. Żartobliwą, lecz pouczająca historię o trzech małych świnkach, które w rozmaity sposób próbowały zdać egzamin z samodzielności i dorosłości oglądaliśmy online. Humorystycznie zaprezentowany wilk i świnki wzbudzały u dzieci wiele emocji. Przedstawienie to angażowało dzieci, które włączały się w śpiew i zabawy przy piosenkach. Perypetie tytułowych bohaterów pokazały, iż to, co w życiu ważne, wymaga przemyślenia i zaangażowania. Kolejny raz przekonaliśmy się, że ciężka, sumienna praca naprawdę się opłaca. Po przedstawieniu rozmawialiśmy na temat teatru – dzieci utrwaliły sobie znaczenie słów związanych z tą tematyką.


Spektakl teatralny online – ,, Świnki Trzy ”
8 grudzień 2020r.
Oddział w JerzmanowicachTeatr to bardzo wyjątkowa i zaskakująca rzeczywistość, dlatego bardzo ważne jest, aby nie zabrakło jej w życiu naszych dzieci. 8grudnia 2020r. nasze przedszkole umożliwiło dzieciom przeniesienie się do tzw. kulturalnej sieci. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru Groteska z Krakowa pt: „ Świnki trzy ” w nieco innej odsłonie, odsłonie interaktywnej. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa aktorzy spektaklu pojawili się na scenie poprzez połączenie online. Przedstawienie opowiadało o wchodzeniu w świat dorosłych i o tym, jak ważne bywają pierwsze życiowe wybory. Uczy, że wszystkie decyzje należy podejmować z rozwagą, bo każdy wybór niesie za sobą konsekwencje. Dzięki niezwykle barwnej i żywiołowej konwencji maskowo-lalkowej aktorów dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały przedstawienie. Po spektaklu nauczyciele przeprowadzili z dziećmi pogadankę na tematy związane z przedstawieniem i z teatrem. Przedszkolaki utrwaliły sobie znaczenia słów: teatr, scena, widownia, kurtyna, aktor, kukiełka, pacynka, rekwizyt, światło, muzyka, stroje.
Dzień Górnika
Oddział w Jerzmanowicach

7 grudnia 2020r. dzieci z naszego przedszkola na podstawie prezentacji przedstawionej poznały jeden z najtrudniejszych zawodów – zawód Górnika. Wysłuchały wiersze, piosenki i opowiadania. Zapoznały się z pracą górnika w kopalni. Jak wyglądała ona dawniej, a jak dzisiaj. Jakie bogactwa naturalne można wydobywać z kopalni. Jak wygląda strój roboczy, a jak wygląda galowy. Poznały znaczenie pióropuszy przy czapkach świątecznych. Zrozumiały znaczenie pracy górnika w naszym codziennym życiu, oraz niebezpieczeństwach jakie codziennie mogą spotkać górnika pod ziemią. Dzieci poznały także wizerunek patronki górników – Świętej Barbary, oraz poznały legendę o skarbniku mieszkającym pod ziemią. Przedszkolaki wykonywały czapki górnicze. Śpiewały piosenkę o pracy górnika w kopalni pt: ,,Hej w kopalni praca wre” .Ten dzień na pewno długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.

Wizyta Świętego Mikołaja
Oddział w Łazach

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 4 grudnia przyjechał również do naszego przedszkola. Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz prezentów św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i recytowanymi wierszykami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty…


Święty Mikołaj w przedszkolu
Oddział w Jerzmanowicach

W piątek 4 grudnia 2020r. przedszkolaki z Jerzmanowic odwiedził długo oczekiwany gość –Święty Mikołaj w towarzystwie aniołka. Dzieci z uśmiechem na twarzach przywitały Mikołaja wierszem pt. ,, Na łąki, na pola ” Zaśpiewały piosenki o mikołaju min. ,,O dobry Święty Mikołaju ”, ,, Dzięki Ci składamy”. Złożyły obietnice, że będzie grzeczne. W zamian Święty Mikołaj obdarował wszystkich prezentami i obiecał, że na pewno odwiedzi przedszkolaków za rok.

Bardzo serdecznie dziękujemy tym wszystkim rodzicom , którzy pomogli w zorganizowaniu tej, tak ważnej dla dzieci uroczystości.

Ubieranie choinki w przedszkolu
Oddział w JerzmanowicachCzas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W naszym przedszkolu również nie mogło zabraknąć tego rytuału. W środę 2 grudnia 2020r. przedszkolaki z wielką radością przystąpiły do ubierania drzewka. Zawieszały bombki, gwiazdki, lampki, łańcuchy, kolorowe świecidełka. Od razu zrobiło się mikołajkowo i świątecznie.
Bal Andrzejkowy w Jerzmanowicach

W piątek 27.11.2019 r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbył się Bal Andrzejkowy. Tematem przewodnim balu była bajka ,,Alicja w krainie czarów”. Przedszkolaki były poprzebierane w stroje z bajki min. Alicję, Białego królika, Królową i Króla Kier, Kota Dziwaka, Kapelusznika, Żabę, Jaszczurkę, Kucharkę . Dzieci wzięły udział w konkursie na ,,Najpiękniejszy strój lub rekwizyt andrzejkowy’’ inspirowany postaciami z bajki ,,Alicja w krainie czarów”, wykonany wspólnie z rodzicami. Poznano zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę . Przedszkolaki brały udział w różnych wróżbach mi.n: ,, Moja sympatia”, ,,Mój zawód w przyszłości”, ,,Symbole”, ,, Kolory” , ,,Buty”, ,,Co mnie czeka w niedalekiej przyszłości’’. W przerwach między wróżbami dzieci tańczyły przy muzyce w parach, w kole, samodzielnie. W czasie zabaw panowała wesoła i radosna atmosfera.


Wyniki konkursu na ,,Najpiękniejszy strój lub rekwizyt andrzejkowy :
Wśród dzieci 3 – 4 letnich główne nagrody zdobyli:
I miejsce – Hanna Śladowska
II miejsce – Filip Seweryn
III miejsce – Sandra Grzyb

Wśród dzieci 5 letnich główne nagrody zdobyli :
I miejsce – Szymon Szlachta
II miejsce – Filip Chochół
III miejsce – Zuzanna Karcz

Wśród dzieci 6 – letnich główne nagrody zdobyli :
I miejsce – Franciszek Martyniuk, Hanna Winiarczyk
II miejsce – Lena Frosik, Mateusz Zdziebko
III miejsce – Łucja Orkisz

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy !!!

Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za czas i zaangażowanie
w przygotowanie strojów dla swoich pociech.


Warzywny Dzień Przedszkolaka
Oddział w Łazach

26 listopada nasze przedszkolaki odwiedziły różnorodne warzywa . Od razu wiedzieliśmy, że nie tylko chcemy ich skosztować, ale również zapragnęliśmy stworzyć z nich coś wyjątkowego. Początek naszych zajęć poświęciliśmy na omówienie wyglądu, faktury, kształtu każdego z nich. Następnie doskonaliliśmy umiejętności matematyczne, grupowaliśmy warzywa w różne grupy, przeliczaliśmy je, zastanawialiśmy się nad tym jakie przetwory możemy z nich wykonać. Rozwiązywaliśmy zagadki , układaliśmy puzzle. Jednym słowem z warzywami było nam wesoło. Ostatecznie postanowiliśmy wykorzystać pozostałe nam warzywa do wykonania pięknych i bardzo zdrowych „Warzywnych Stworków”. Choć nie było to łatwe zadanie, nasze przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem podjęły wyzwanie. A wszystkie powstałe stworki pięknie uśmiechały się do swoich twórców- przedszkolaków.

Andrzejki...
Oddział w Łazach

27 listopada był dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowy. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazje przenieść się w magiczny świat wróżb. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły we wróżbach i zabawach andrzejkowych. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały kim zostaną w przyszłości, jakie życie ich czeka, wróżyły z butów, przebijały serduszka z imionami, kręciły butelką, losowały kolorowe kartoniki i kartoniki z cyframi. Na zakończenie przedszkolaki wzięły udział we wspólnych tańcach przy skocznej muzyce. Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała ogromną ciekawość. Po zakończeniu wróżenia zabraliśmy ze sobą swoje „andrzejkowe przepowiednie”, by pochwalić się nimi rodzicom i rodzeństwu. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej wesołej zabawy.

Andrzejki
Oddział w Gotkowicach

Dnia 27 listopada w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa pod hasłem „Magia i czary”. Przedszkolaki ubrane w stroje czarodziei i wróżek z łatwością przeniosły się do zaczarowanego świata magii i wróżb. Wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością, aby dowiedzieć się co nas czeka w przyszłości. Zabawę rozpoczęliśmy od wypowiedzenia zaklęcia „Abrakdabra, czary -mary niech się spełnią nasze czary”. Dzieci podjęły zadania polegające na rzucaniu grosikiem do studni, losowaniu wróżb z kolorów, latania na miotle oraz odkrycia karteczek obrazujących „zawód w przyszłości” . Oczywiście nie zabrakło tradycyjnej wróżby lania woskiem. Ten magiczny dzień bardzo spodobał się naszym przedszkolakom. A po wróżbach przyszedł czas na zabawę i tańce w rytm wesołej muzyki.Dzień Pluszowego Misia
Oddział w Jerzmanowicach

W środę 25.11.2020r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia . Dzień ten ustanowiono w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 r. Z tej okazji nasze przedszkolaki przyszły ubrane w akcenty wyglądu pluszowego misia np.: łapki, uszy, beret, muszka, kolor ubrania ( brązowy, żółty, biały, różowy ). Zgodnie z hasłem ,,Dzisiaj w przedszkolu jest wesoło, misie tańczą z nami wkoło” dzieci wzięły udział w zabawach rytmiczno – tanecznych. Wysłuchano fragmentów ulubionych bajek o misiach min. o Kubusiu Puchatku, o misiu Coralgolu, o misiu Uszatku, o misiu Yogi, o Gumisiach, o misiu Teddy, o misiu Paddigtonie. Oglądano książki i czasopisma dotyczące misiów. Rozwiązywano zagadki, krzyżówki, rebusy .Na zakończenie spotkania dzieci pokolorowały swojego ulubionego misia kredkami lub pisakami.

Bardzo dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów dla swoich dzieci.

Dzień Pluszowego Misia
Oddział w Szklarach

25 listopada dzieci z przedszkola w Szklarach obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przebrały się za misie i inne postacie. Wzięły udział w zajęciach online, wykonały pracę plastyczną oraz zabawą i piosenką uczciły ten niezwykły dzień.
Dzień Pluszowego Misia
Oddział Gotkowice

W środę 25.11.2020 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Ten wyjątkowy dzień zaczęliśmy od zabaw muzyczno-ruchowych i tańców przy misiowych piosenkach. Przedszkolaki obejrzały też film edukacyjny o misiach. Był też quiz o misiach, zagadki, czytanie bajek oraz układanie rymowanek. Na zakończenie odbyła się także degustacja miodku oraz pamiątkowe zdjęcie w misiowej fotobudce.

Dzień Pluszowego Misia
Oddział w Łazach

Dnia 25 listopada, w naszym przedszkolu, odbył się Dzień Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię pluszowego misia a także dowiedziały się, w jakich bajkach występują misie. Pełne radości, czerpanej ze wspólnej zabawy, z wielkim zainteresowaniem obejrzały także krótki film prezentujący etapy powstawania misia, który dla wielu okazał się bardzo przydatny podczas późniejszego kreślenia misia na papierze. Naszemu wspólnemu spotkaniu towarzyszyły liczne atrakcje, jednak degustacja ciasteczek oblanych miodem, obejrzenie przygód Kubusia Puchatka i Gumisiów oraz  pamiątkowe zdjęcia stanowiły zakończenie naszej imprezy. Po pełnej uśmiechu, ogromu radości zabawie, dzieci podśpiewując poznane piosenki, wróciły do domów do swoich misiów. Najważniejszy, główny cel imprezy- wspólna, zgodna zabawa- został osiągnięty.

Poznanie praw dziecka
Oddział w Łazach

Z okazji Dnia Praw Dziecka 23 listopada przeprowadzono zajęcia „Każdy przedszkolak – mały patriota – wielki człowiek”, których celem było przybliżenie dzieciom ich praw. Przedszkolaki poznały swoje prawa, m.in. prawo do radości, do szacunku, do nauki poprzez zabawę, do wyrażania swoich myśli i uczuć, do bycia sobą, prawo do tajemnicy. Wysłuchały piosenki o prawach dziecka. Z wielkim zaangażowaniem wykonywały prace plastyczne, obrazujące ich prawa. Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa i że mimo, iż są mali trzeba je szanować i kochać. Mimo wszystko i bezinteresownie.

Pokaz Mody Patriotycznej
13 listopad 2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

W ramach realizacji projektu ,,Piękna Nasza Polska Cała’’ w piątek 13 listopada 2020r. odbył się w naszym przedszkolu ,, Pokaz Mody Patriotycznej”. Rodziców poproszono o przygotowanie dla swoich dzieci strojów nawiązujących do tradycji, kultury, historii i barw narodowych Polski. Zadanie zostało potraktowane bardzo poważnie – wszystkie przedszkolaki wyglądały po prostu wspaniale. Wśród strojów przygotowanych na Pokaz Mody Patriotycznej dominowały stroje krakowskie, biało – czerwone, góralskie, kurpiowskie, stroje żołnierzy, policjantów. Jak na prawdziwym pokazie mody przystało modelki i modele prezentowały swoje kostiumy na wybiegu wyścielanym białym dywanem wśród biało- czerwonych kwiatów w rytm melodii piosenki ,,Jesteśmy Polką i Polakiem”. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone brawami. Radość dzieci była tak duża, że po zakończonym pokazie przedszkolaki wraz z paniami zrobiły pociąg i ponownie zaprezentowały swoje stroje. Na koniec wszyscy zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Pokaz Mody Patriotycznej
Oddział w Łazach

13 listopada w Przedszkolu w Łazach odbył się już po raz drugi Pokaz Mody Patriotycznej, który był częścią przedszkolnych obchodów Dnia Niepodległości oraz realizacji Międzynarodowego Projektu „Piękna nasza Polska cała”. Głównym celem pokazu było kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem. Rodzicie stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla swoich pociech piękne patriotyczne stroje, w których przedszkolaki zaprezentowały się na specjalnie przygotowanym wybiegu. Było biało – czerwono, sportowo i ludowo. Na rozpoczęcie pokazu wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Polski i przypomnieli sobie symbole narodowe. Przedszkolaki rewelacyjnie prezentowały swoje stroje na wybiegu przy dźwiękach piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom.

Dzień Jeża
Oddział w Gotkowicach

Dnia 13 listopada obchodziliśmy w przedszkolu "Dzień Jeża". Dzieci miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą życia jeży w ich naturalnym środowisku, poprzez wysłuchanie opowiadań i obejrzenie prezentacji multimedialnej. W trakcie zabaw matematycznych rozwijały umiejętność liczenia, porównywały liczebność zbiorów oraz odnajdowały zakodowaną drogę jeża.
Na koniec przedszkolaki wykonały owocowe jeże.

Gdy przyszła wolność – zajęcia o tematyce patriotycznej
Oddział w Łazach

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wielu latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. W naszym przedszkolu od najmłodszych lat uczymy patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, wpajamy szacunek do swoich symboli. Dlatego też w przeddzień tego święta, 10 listopada odbyły się zajęcia o tejże tematyce. Dzieci utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych, wydarzeń historycznych naszej Ojczyzny. Obejrzały film „Polskie symbole narodowe”. Nie zabrakło zabawy przy piosence „Jestem Polką i Polakiem”. Był quiz wiedzy o Polsce. O godzinie 11.11 włączyliśmy się do Narodowego Śpiewania Hymnu, przyjmując właściwą postawę. Wykonaliśmy również kokardy narodowe. Dzień Niepodległości był bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych patriotów”.

Herb gminy
Oddział w Łazach

Jednym z zadań w ramach realizowanego przez nasze przedszkole projektu „Piękna nasza Polska cała” było wykonanie herbu swojej miejscowości. Zapoznając dzieci ze swoją najbliższą okolicą, ze swoją małą Ojczyzną wykonaliśmy herb naszej gminy. Przedszkolaki omawiały wygląd herbu, poznały znaczenie poszczególnych barw i elementów herbu. Oglądały herby innych miejscowości. Na zakończenie każdy indywidualnie namalował herb. Chętni włączyli się również do namalowania jednej wspólnej pracy.

„Wspólne śpiewanie hymnu”
Oddział w Gotkowicach

Dnia 10.11.2020r. o godzinie 11:11 dzieci z naszego przedszkola zaśpiewały Hymn Narodowy upamiętniając 102 rocznicę odzyskania Niepodległości. Z tej okazji przedszkolaki wykonały symbole narodowe flagę i godło. To patriotyczne wydarzenie wypełniło wszystkich poczuciem dumy z tego, że jesteśmy Polakami.
Święto Niepodległości
Oddział w Jerzmanowicach

We wtorek 10.11.2020 r. dzieci w Przedszkolu w Jerzmanowicach świętowały kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach projektu ,,Piękna Nasza Polska Cała” przedszkolaki poznają nasz kraj - naszą ojczyznę Polskę. W tym dniu dzieci uroczyście ubrane w strojach galowych odśpiewały wspólnie z nauczycielami Hymn Polski. Obejrzały film edukacyjny pod tytułem ,,Co wydarzyło się 100 lat temu ”. Rozmawiały na temat odzyskania przez Polskę niepodległości . Poznały polskie symbole i barwy narodowe, poznały stolicę Polski i najdłuższą rzekę w Polsce. Przypomniały sobie ,,Katechizm młodego Polaka” czyli wiersz Władysława Bełzy ,,Kto Ty jesteś ?” Wysłuchano i odśpiewano znane pieśni patriotyczne min. ,, Rozkwitały pąki białych róż”, ,,Przybyli Ułani pod okienko”. Na zakończenie przedszkolaki wzięły udział w nagraniu sondy na temat ,,Co dzieci wiedzą o Święcie Niepodległości? ”.

Owocowy Dzień Przedszkolaka
Oddział w Łazach

6 listopada w naszym przedszkolu było bardzo owocowo. Cały dzień upłynął nam pod znakiem zdrowych, kolorowych i pysznych owoców, które zagościły w naszym przedszkolu. W przedszkolu pojawiły się nasze rodzime owoce – jabłka, gruszki, śliwki ale także te egzotyczne – banany, pomarańcze, kiwi, winogrona, ananas. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę w odżywianiu odgrywają przyniesione dary natury. Rozpoznawały owoce po kształcie, kolorze i zapachu. Oglądały owoce w przekroju, dowiadywały się po co są pestki w owocach. Rozwiązywały zagadki o owocach. Na zakończenie przedszkolaki wykonały pyszne owocowe sałatki. Radości było wiele w przygotowaniu, ale przede wszystkim w jedzeniu. Własnoręcznie zrobione sałatki wyśmienicie smakowały wszystkim dzieciom. Bo to prawda, że najlepiej smakują samodzielnie przyrządzone smakołyki.

Dzień Postaci z Bajek
Oddział w Łazach

5 listopada tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące bajkowych postaci, układały bajkowe puzzle, rozpoznawały bajkę po rekwizycie a także opowiadały o swoich ulubionych postaciach bajkowych, uzasadniając swój wybór. Przedszkolaki bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Utożsamiając się z bohaterami bajek, dzieci uczestniczyły w ich przygodach, przeżywając smutki i radości. Na koniec dzieci wykonały wspólny plakat. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu dziecka oraz sprawił przedszkolakom wiele radości.

Jak przedszkolaki poznawały wartości odżywcze
warzyw i owoców
Oddział w Szklarach

Dzień Bezpiecznego Internetu
Oddział w Jerzmanowicach

4 listopada 2020r w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbyły się zajęcia kierowane pod hasłem ,,Dzień Bezpiecznego Internetu’’ wyjaśniające dzieciom:
- co to jest Internet?
- do czego może być wykorzystywany?
- za pomocą jakich urządzeń można korzystać z Internetu?
- czy Internet może być niebezpieczny?
- jakie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu obowiązują dzieci?
Nauczyciele przeprowadzili pogadankę na temat niebezpieczeństw płynących z użytkowania Internetu i komputera, a także zaprezentowali krótką scenkę edukacyjną pt: ,,Alicja w świecie Internetu ”. Dzieci obejrzały bajkę pt. : ,,Tajemniczy przyjaciel”, na podstawie której wspólnie stworzyły ,,Kodeks Bezpiecznego Internetu” w postaci kolorowego plakatu . Rozwiązywały zagadki i krzyżówki dotyczące zdobytych wiadomości.

Wyjście pod pomnik
Oddział w Łazach

30 października, tuż przed dniem Wszystkich Świętych jak co roku przedszkolaki udały się pod pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji wsi Łazy. Przypomnieliśmy sobie, co to za pomnik i dlaczego został tu usytuowany, a także jak należy się zachowywać w takich miejscach. Na zakończenie zapaliliśmy znicze.

Zajęcia edukacyjne - Skąd się bierze mleko?
Oddział w JerzmanowicachW ramach tegorocznej realizacji projektu pt: ,,Piękna Nasza Polska Cała” w dniu 20.10.2020r. nasze przedszkolaki odkrywały tajniki powstawania i otrzymywania różnych produktów. Wśród nich było mleko. Dzieci dowiedziały się skąd ono pochodzi, a także w jaki sposób je pozyskujemy na podstawie historyjki obrazkowej ,,Od krowy do kartonu”. Rozwiązywały zagadki słowne, krzyżówki. Poznały znaczenie wyrazu ,,nabiał” . W tym dniu każdy mógł spróbować własnych sił podczas ,,dojenia krowy” , która towarzyszyła im podczas zajęć. Przedszkolaki fantastycznie poradziły sobie z powierzonym zadaniem bawiąc się przy tym doskonale.
BohaterOn – Włącz historię!
Oddział w Gotkowicach

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Gotkowicach dołączyły do ogólnopolskiej akcji BohaterON – włącz historię ! Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Przeprowadzone zajęcia miały na celu pomóc zrozumieć dzieciom trudną historię Polski, a w szczególności wydarzeń dotyczących Powstania Warszawskiego. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały historii o dzielnych bohaterach i wspólnie wykonały kartki oraz pamiątkę dla Powstańców Warszawskich, wyrażając w ten sposób pamięć o bohaterach.

Badanie właściwości wody
Oddział w Łazach

Dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka.
16 października eksperymentowaliśmy z wodą.
Doświadczenie 1:
,, Magiczny ziemniak” – w jednej ze szklanek przygotowaliśmy roztwór soli a w drugiej samą wodę i umieściliśmy w nich plastry ziemniaka. Dzieci zauważyły, że w szklance z solą ziemniak pływa, a w samej wodzie tonie.
Doświadczenie 2:
„ Czy się rozpuść”_- dzieci do szklanek z wodą wrzucały po 1 łyżeczce z wymienionych substancji (sól, cukier, kakao, kawa, mąkę pszenną, olej. Mieszając wodę zaobserwowały, że cukier i sól się rozpuściły, natomiast pozostałe substancje się nie rozpuściły tylko opadły na dno, a olej pływał po powierzchni wody.
Doświadczenie 3:
,,Co pływa, a co tonie?” Do miski z wodą dzieci wrzucały różne przedmioty: ołówek, kasztan, monetę, szpilkę, spinacz biurowy, korek, plastikowy klocek, drewniany klocek, plastelinę. Obserwowały i omawiamy co dzieje się z tymi przedmiotami, wyciągając wnioski.

Dzień Chleba
Oddział w Łazach

16 października upłynął nam pod hasłem „Od ziarenka do bochenka”. W tym dniu odchodziliśmy Dzień Chleba. Przedszkolaki poznały historię i proces powstawania chleba, bułek, rogalików. Dowiedziały się także jak powstaje mąka oraz na czym polega praca piekarza. Zapoznały się z różnymi rodzajami chleba i składnikami potrzebnymi do ich wypieku. Na zakończenie samodzielnie przygotowaliśmy ciasto i upiekliśmy swój mały bochenek chleba. Nic tak nie smakuje jak własnoręcznie przygotowany chlebek.

Warzywny Dzień Przedszkolaka
Oddział w Jerzmanowicach

16 października 2020r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbył się Warzywny Dzień Przedszkolaka. W tym dniu zagościły w przedszkolu różne warzywa : marchewka, pietruszka, por, seler, burak, cebula, brokuł, kalafior, ziemniak, fasola, ogórek, pomidor, dynia i inne. Dzieci poznały ich nazwy, które następnie dzieliły na sylaby i głoski. Starsze przedszkolaki odczytywały z pomocą nauczycieli. Następnie dzieci rozpoznawały ich kształt, kolor, wielkość, segregowały, porównywały i przeliczały. Poznały znaczenie wyrazu : ogród. Rozwiązywały zagadki, krzyżówki, rebusy, układały puzzle. Poznały również wartości odżywcze warzyw i ich znaczenie w diecie człowieka. Każdy przedszkolak samodzielnie wykonał ,,warzywnego stworka”.

Sprintem do maratonu
Oddział w Łazach

14 października włączyliśmy się w akcję Sprintem do maratonu. Ponieważ pogoda w tym tygodniu nie dopisywała a regulamin nie zabraniał przeprowadzenia akcji w sali więc wykorzystaliśmy nasza salę do tego przedsięwzięcia. Każdy uczestnik otrzymał numer startowy, obowiązkowa rozgrzewka, piątka na szczęście i …Start. Każdy uczestnik musiał okrążyć naszą salę wiele razy. Ale udało się. Przebiegliśmy łącznie przeszło 5 tys. metrów. Każdy uczestnik otrzymał medal i dyplom.
`

Drugie warsztaty czytelnicze z cyklu ,,Biblioteka przedszkolaka ”
Oddział w Jerzmanowicach

13 października 2020r. w ramach projektu BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA odbyły się drugie już w naszym przedszkolu warsztaty czytelnicze .Dzieci słuchały bajki Julii Donaldson pt,,Gruffalo” czytanej przez nauczyciela z klas nauczania początkowego w ,,specjalnych okularach do słuchania”. Rozmawiały przy ilustracjach na temat przygód głównego bohatera i jego przyjaciół. Poznały znaczenie wyrazu ,,autoportret”. Samodzielnie wykonały swój autoportret z literowych pieczątek przy użyciu farb plakatowych. Wykonały też karty pracy do wysłuchanej bajki.

Dzień Dziewczynek
Oddział w Łazach

12 października w naszym przedszkolu swoje święto obchodziły dziewczynki. Chłopcy zaśpiewali dziewczynkom „Sto lat…”, złożyli życzenia i zaprosili do wspólnej zabawy przy muzyce. Nie zapomniano również o drobnych upominkach. Wszystkim dziewczynkom z okazji ich święta życzymy spełnienia marzeń, dużo uśmiechu i radości.

SPRINTEM DO MARATONU
Oddział w Jerzmanowicach

Piątek 10 października 2020r. był dla naszych przedszkolaków dniem szczególnym. To właśnie tego dnia każdy z nich dołączył do grona Małych Maratończyków uczestnicząc w VI Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków ,,Biega Nasza Polska Cała - 2020 ”. Projekt ten organizowany jest przez miesięcznik ,,Bliżej Przedszkola”, ma on na celu popularyzowanie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Koordynatorem projektu w Przedszkolu w Jerzmanowicach jest pani Marta Wiktorowska. Przed rozpoczęciem maratonu każde dziecko otrzymało swój numer startowy oraz wzięło udział w rozgrzewce wykonanej przez panie wychowawczynie. Po krótkim przygotowaniu każda z grup wraz ze swoją panią ruszyła do biegu pokonując dystans 200m. Wszystkie przedszkolaki z uśmiechem na twarzy przekroczyły metę prosząc o możliwość powtórzenia trasy. Na zakończenie maratonu wszyscy wysłuchaliśmy hymnu promującego akcję pt: ,,Sprintem do Maratonu’’. Następnie każde dziecko zostało nagrodzone pamiątkowym dyplomem.

Wszystkim wspaniałym biegaczom gratulujemy!!!
Pokonując dwukrotnie dystans przebiegliśmy razem 25600 metrów!!!

Urodziny w przedszkolu
Oddział w JerzmanowicachTradycją jest ,że w przedszkolu w Jerzmanowicach każde dziecko raz do roku ma swoje święto – urodziny. W tym dniu każdy solenizant obdarowuje swoich kolegów małym słodkim cukiereczkiem, a reszta przedszkolaków składa mu życzenia i śpiewa Sto lat.

Światowy Dzień Drzewa
Oddział w Jerzmanowicach

10 października przypada Świętowy Dzień Drzewa. W naszym przedszkolu już w środę 7 października 2020r. obchodziliśmy to szczególne święto. Z tej okazji w tym dniu na zajęciach dzieci miały możliwość poznania wyglądu drzewa i jego budowy ( PIEŃ, KONARY, GAŁĘZIE, LIŚCIE, KORZENIE ). Dowiedziały się jaką rolę pełnią w życiu człowieka i jak powinniśmy o nie dbać. Co powinniśmy robić , aby nie zabrakło drzew. Przedszkolaki nauczyły się nazywać i rozpoznawać podstawowe drzewa iglaste i liściastych występujące w Polsce na podstawie kształtu liścia i owocu( SOSNA, ŚWIERK, MODRZEW, DĄB, BUK, KLON, KASZTANOWIEC). Przedszkolaki pracując w grupach kilkuosobowych miały możliwość oglądania naturalnych okazów liści, porównywania ich kształtów, kolorów, cech charakterystycznych. Dopasowywały liście do odpowiedniego drzewa, wyszukiwały owoce drzew wśród innych. Każda grupa zakończyła zajęcia pracą plastyczno – techniczną wykonując swoje drzewa.

Dzień Drzewa
Oddział w Łazach

9 października obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Drzewa. Dzieci przypomniały sobie jak zbudowane jest drzewo, oraz jego rolę dla naszego ekosystemu. Przedszkolaki wymieniały różne gatunki drzew i dopasowywały części drzew do siebie. Wykonywały również prace plastyczne z drzewem w roli głównej. Obejrzeliśmy inscenizację „Chrońmy drzewa”, gdzie dzieci mogły w zabawowy sposób dowiedzieć się dlaczego drzewa są tak ważne w przyrodzie, jak należy je chronić i co można zrobić, żeby drzew było jak najwięcej. Miejmy nadzieję, że edukacja ekologiczna od najmłodszych lat pozwoli wykształcić dobre nawyki w zakresie ochrony przyrody.

Akcja charytatywna „Podaruj innym zeszyt”
Oddział w Łazach

Owocowy Dzień Przedszkolaka – 08.10.2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

W czwartek 8 października 2020r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbył się Owocowy Dzień Przedszkolaka. W tym dniu dzieci przypomniały sobie nazwy owoców krajowych i egzotycznych. Rozpoznawały owoce po wyglądzie, kształcie, smaku. Rozwiązywały różne zagadki, rebusy, zadania dydaktyczne, układały puzzle. Starsze przedszkolaki dzieliły na sylaby i głoski nazwy owoców, odczytywały ich nazwy. Poznały znaczenie wyrazu: SAD . Dowiedziały się jak ważną rolę pełnią owoce w diecie człowieka, ile posiadają witamin. Śpiewały i tańczyły w rytm piosenki pt : ,,Jabłuszko rumiane ”. Na zakończenie dzieci samodzielnie wykonywały sałatkę owocową.

Akcja charytatywna „Podaruj innym zeszyt”

W poniedziałek 5 października odbędzie się w naszym przedszkolu akcja charytatywna „Podaruj innym zeszyt”. Zebrane przybory szkolne po przejściu kwarantanny zostaną przekazane do Caritas. Przybory powinny być w workach foliowych, reklamówkach itp.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej akcji, bo dobro, które czynimy dla innych wraca zawsze do nas. Koordynatorami akcji są panie: Agata Sarota i Monika Śladowska.

Dzień Uśmiechu
Oddział w Łazach

2 października obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Uśmiechu. Była to okazja, by porozmawiać o naszych emocjach, głównie smutku i radości, których na co dzień doświadczamy. Przedszkolaki kolorowały obrazki przedstawiające radosne minki i rysowały uśmiechnięte minki. Wszystkim przedszkolakom, rodzicom i pracownikom przedszkola życzymy, aby uśmiech gościł na ich twarzach zawsze, nie tylko od święta, bo „uśmiech nic nie kosztuje, ale jest wiele wart. Wzbogaca tego, kto go otrzymuje i tego, który go daje”, czyni nas lepszymi i piękniejszymi.

Dzień Chłopaka
Oddział w Łazach

30 września swoje święto obchodzą wszyscy chłopcy. W tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki, własnoręcznie namalowane laurki, złożyły życzenia i zaśpiewały sto lat. Nie zabrakło również testów wiedzowych dla chłopców i różnych konkurencji sportowych. Chłopcy poradzili sobie znakomicie. Odbyły się również różne zabawy integracyjne.

Dzień Chłopaka – 30 .09.2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

W środę 30 września 2020r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach obchodziliśmy uroczyście Dzień Chłopaka. Z tej okazji wszyscy chłopcy uczestniczyli w różnych ciekawych zabawach m.in. ,,Kto się nie skrzywi jedząc cytrynę”, ,, Golenie brody z bitej śmietany”, ,,Przeprawa przez tunel”, ,,Dmuchanie balonika ” .Każdy otrzymał również krawat SUPER CHŁOPAKA, a od koleżanek kolorową kartę z życzeniami. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.


Poznajemy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
Oddział w Łazach

28 września przeprowadzono zajęcia mające na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń, które mogą czekać na nie w Internecie a także poznanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Przedszkolaki potrafiły wymienić korzyści wynikające z posiadania dostępu do najnowszych technologii. Obejrzeliśmy film i rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa w sieci. Dzieci wykazały się wiedzą o Internecie i miejmy nadzieję, że będą umiejętnie z tej wiedzy korzystać.


W poszukiwaniu Pani Jesieni – wycieczki piesze po okolicy
Oddział Przedszkolny w Szklarach

Tegoroczny wrzesień zachęcał swoją aurą do częstego pobytu na świeżym powietrzu. Do wesołych zbaw na podwórku przedszkolnym, a także do spacerów po najbliższej okolicy. Przed każdym wspólnym wyjściem przypominaliśmy sobie zasady bezpiecznego i prawidłowego poruszania się po drodze oraz odpowiedniego zachowania się w lesie. Przedszkolaki korzystając z pięknej pogody wybrały się m.in. na przechadzkę do pobliskiego lasku. Spacerując wśród drzew szukały oznak nadchodzącej jesieni. Poznawały nazwy drzew, uczyły się rozpoznawać ich liście oraz owoce; zbierały dary lasu. Dzieci miały także sposobność zobaczenia z bliska pomnika Powstańców Styczniowych oraz Oczyszczalnię ścieków. Dzięki wspólnym spacerom dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, zwiedzaliśmy okolicę, podziwialiśmy otaczającą nas przyrodę i wspólnie cieszyliśmy się tym przyjemnym i słonecznym czasem.
A.W.

Pierwszy dzień jesieni
Oddział w Jerzmanowicach

23 września przywitał nas piękną, słoneczną pogodą. Lecz my już w poniedziałek szukaliśmy kolorowej jesieni w lesie na Dębowej Górze. Pierwszy dzień jesieni spędziliśmy m.in. na wesołej zabawie na boisku szkolnym, gdzie przedszkolaki pokonywały jesienną ścieżkę sensoryczną, śpiewały piosenki o jesieni. Rozmawialiśmy o cechach charakterystycznych dla obecnej pory roku. Dzieci wykonały również piękne jesienne prace plastyczne pt.: "Bukiet jesiennych liści", "Nasza piękna Pani Jesień" "Jesienne sowy".

Powitanie jesieni
Oddział w Szklarach

Pierwszy dzień jesieni dzieci z Oddziału Przedszkolengo w Szklarach spędziły na radosnym powitaniu nowej pory roku. Chociaż tak naprawdę już od kilku dni wyczekiwały nadejścia Pani Jesieni. Oprócz przyjemnego spaceru we wrześniowych promieniach słońca, przedszkolaki obejrzały ciekawą prezentację multimedialną mówiącą o cechach charakterystycznych dla jesieni. Uczyły się rozróżniać liście oraz owoce popularnych drzew oraz oglądały dary jesieni, znajdujące się w kąciku przyrodniczym. Wysłuchały jesiennych piosenek oraz zaśpiewały poznany niedawno utwór pt.: Idzie jesień poprzez świat”. Wykonały też prace plastyczne związane z nową porą roku m.in. „Jesienne drzewa”, „Borowiki i muchomorki”, „ Wiewióreczki”.
A.W.

Wycieczka do Ochotniczej Straży Pożarnej
w Jerzmanowicach – 25 wrzesień 2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

W piątek 25 września 2020r. przedszkolaki odwiedziły remizę strażacką OSP w Jerzmanowicach. Podczas spotkania na świeżym powietrzu dzieci dowiedziały się w jakich sytuacjach należy wezwać straż pożarną. Utrwalono numery alarmowe 998 – Straż Pożarna oraz 112 – numer alarmowy. Dzieci poznały na czym polega praca strażaka, z jakich sprzętów i pojazdów korzystają podczas jej wykonywania, jak wygląda samochód strażacki. Jak wygląda strój galowy i roboczy strażaka. Jakie cechy charakteru musi mieć strażak, aby wykonywać swoją pracę. Po powrocie do przedszkola każdy przedszkolak narysował wóz strażacki.

Plener malarski
Oddział w Łazach

22 września korzystając z pięknej pogody przedszkolaki zaopatrzone w pędzle i farby wyruszyły do ogrodu przedszkolnego. Na zawieszonych na ogrodzeniu kartkach malowały krajobraz najbliższego otoczenia przedszkola. Bardzo im się taka forma pracy spodobała.

Jesienny kącik
Oddział w Jerzmanowicach

Jesień jako piękna pora roku obdarowuje nas różnymi darami. W naszym przedszkolu każda grupa zorganizowała własny "Jesienny kącik przyrody". Znalazły się w nim m.in. kasztany, żołędzie, jarzębina, kolorowe liście, szyszki, dynie, cukinie, jabłka, gruszki, śliwki.

Oglądamy kolekcję kamieni, skał i minerałów
wrzesień 2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

Przedszkolaki z Jerzmanowic dzięki uprzejmości rodziców dziecka sześcioletniego miały możliwość obejrzenia kolekcję różnego rodzaju skał, kamieni i minerałów. Poznaliśmy ich nazwy, wygląd i pochodzenie np.: Indie, Brazylia, Peru, Polska, Zair, Meksyk, Madagaskar, Chiny, Morze Śródziemne. Wśród kolekcji znajdowały się m.in.: nefryt, diament, bursztyn, turkus, obsydian, koral.
Wycieczka piesza do lasu na Dębową Górę –
Szukamy Pani Jesieni - 21.09.2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

W poniedziałek 21.09.2020r. przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na pieszą wycieczkę do lasu na Dębową Górę w poszukiwaniu Pani Jesieni. Podczas wycieczki dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego i prawidłowego poruszania się po drodze oraz odpowiedniego zachowania się w lesie. Przedszkolaki rozmawiały na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią oraz zjawisk atmosferycznych. W lesie dzieci miały możliwość obejrzenia na żywo różnych drzew iglastych i liściastych, krzewów, kwiatów i roślin rosnących w lesie. Rozpoznawały drzewa po kształcie liści i kolorze kory. Zbierały dary lasu : liście, żołędzie, szyszki, kasztany, kwiaty. Słuchały odgłosów lasu.


Dzień Przedszkolaka
Oddział w Łazach

Z okazji Dnia Przedszkolaka 21 września w Łazach było radośnie. Dzieci wspólnie bawiły się przy muzyce, rysowały życzenia dla innych przedszkolaków i wykonywały śmieszne zadania. Otrzymały również pamiątkowe medale i dyplomy. Było wesoło i kolorowo. Nie brakowało uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku.

Dzień Przedszkolaka
Oddział w Szklarach

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

Dzień Przedszkolaka to święto, które lubi chyba każde dziecko uczęszczające do przedszkola. W tym roku również świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień. Dzieci odśpiewały „ Hymn Przedszkolaka”, wykonywały ćwiczenia ruchowe przy muzyce, bawiły się balonami oraz puszczały bańki mydlane na podwórku przedszkolnym. Dodatkowo, każde dziecko w tym dniu mogło poczuć się wyjątkowo zakładając na szyję medal „Super Przedszkolaka” . Czas upłynął nam radosnej atmosferze – życzymy sobie, aby takich dni w tym roku było jak najwięcej.
A.W.

Zakropkowany dzień przedszkolaka
Oddział w Jerzmanowicach

W piątek 18 września 2020r. nasze przedszkolaki obchodziły jedno ze swoich ulubionych świąt czyli DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. W tym roku święto to zostało połączone z obchodzonym 15 września DNIEM KROPKI nadając mu hasło ,,ZAKROPKOWANY DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA”. Wszystkie przedszkolaki tego dnia miały na sobie kropeczki, które były symbolem kreatywności i radości. Każdy przedszkolak bardzo chętnie i z uśmiechem na twarzy uczestniczył w przygotowanych zabawach, grach i konkurencjach nawiązujących do hasła przewodniego. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń dzieci otrzymały pamiątkowe medale po czym wspólnie z paniami bawiły się w rytm najbardziej znanych dzieciom utworów muzycznych.

Logopeda w Przedszkolu
Oddział w JerzmanowicachW dniach od 14 września do 18 września 2020r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach gościła Pani Logopeda. Przeprowadzono badania dzieci pod względem aktualnego rozwoju mowy.

Szczególną uwagę zwrócono na :
- rozumienie przez dziecko poleceń słownych,
- zdolność wypowiadania się,
- prawidłowość wymawiania dźwięków mowy i wyrazów,
- budowę i sprawność aparatu artykulacyjnego.

Biblioteka przedszkolaka
Oddział w Łazach

Nasze przedszkole przyłączyło się do nowego programu promującego czytelnictwo „Biblioteka Przedszkolaka”. W ramach projektu otrzymaliśmy kuferek wypełniony książkami, kartami pracy i innymi pomocami. 17 września w przedszkolu odbyły się warsztaty, w ramach których dzieci słuchały wybraną bajkę oraz wykonywały ilustracje według instrukcji. Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Burza Mózgów, która realizuje najważniejsze zadanie statutowe, jakim jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Biblioteka przedszkolaka 17.09.2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

Nasze przedszkole bierze udział w kampanii promującej globalne czytanie. Pomysłodawcą projektu "Biblioteka Przedszkolaka" jest fundacja Burza Mózgów, która promuje czytelnictwo wśród dzieci, młodzieży i dorosłych przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu przedszkole otrzymało kuferek wypełniony książkami, kartami pracy, kreatywnymi materiałami dla dzieci. W przedszkolu odbyły się warsztaty, podczas, których dzieci słuchały bajek, wykonywały do nich oprawę graficzną oraz poznały etapy powstawania książki.


Dzień Kropki
Oddział w Łazach

15 września już po raz drugi obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Obchody tego dnia rozpoczęliśmy od obejrzenia historii małej Vashti. Następnie dzieci odkrywały swoje talenty. Były zabawy, zadania do wykonania, tańce oczywiście z kropką w roli głównej. Były również pamiątkowe dyplomy. Najważniejszym przesłaniem tego dnia jest to, iż niezależnie od wieku każdy z nas ma talent.

Kolorowe eksperymenty - 11 wrzesień 2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

W piątek 11 września 2020r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach w grupie III ,,Promyczki ” odbyły się zajęcia badawcze pt: ,,Kolorowe eksperymenty”. W tym dniu dzieci odkrywały pochodne kolorów mieszając ich podstawowe barwy, obserwowały jak zachowują się barwniki unoszące się na mleku podczas wkrapiania na nie kropli płynu do mycia naczyń, a także co się dzieje kiedy do miseczki wypełnionej cukierkami skittles wlejemy ciepłą wodę. Wszystkie przedszkolaki uważnie przyglądały się eksperymentom i bardzo chętnie uczestniczyły w ich przygotowaniu. Takie zajęcia na długo pozostaną w ich pamięci.
Teatrzyk japoński Kami shibai 11.09.2020r.

11 września 2020r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach zostały przeprowadzone zajęcia czytelnicze metodą teatru japońskiego ,, Kami shibai ” przez panią logopedę Jolantę Wiążewską . Bajka o Wiśle zamknięta w drewnianej skrzynce butai zabiera dzieci w podróż po Polsce z biegiem Wisły. Uwrażliwia dzieci na piękno przyrody a także porusza wątki ekologiczne. Piękna grafika i ciekawa narracja zachęca dzieci do kontaktu z książką i stanowi ciekawą alternatywę dla wysokich technologii.

Dzień Marzyciela
Oddział w Łazach

8 września w przedszkolu w Łazach obchodziliśmy Dzień Marzyciela. Rozmawialiśmy o tym, co to są marzenia, kto to jest marzyciel, o czym marzą dzieci i co chciałyby zabrać na wyspę marzeń. Dzieci opowiadały i rysowały swoje marzenia i wspólnie tworzyły mapę marzeń. Poznały wiersz „Dyzio Marzyciel” a przy piosence „Fantazja” bawiły się „na całego”. Warto wierzyć, bo marzenia się spełniają.

"Bezpieczna droga do przedszkola" - wrzesień 2020r.
Oddział w Jerzmanowicach

Dzieci z przedszkola w Jerzmanowicach poznały już zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz znaczenie znaków drogowych. Podczas wyjścia na spacer obserwowaliśmy ruch pieszych i pojazdów na skrzyżowaniu. Uczyliśmy się również jak bezpiecznie przejść na drugą stronę drogi z użyciem sygnalizacji świetlnej a także bez niej.

INFORMACJE DLA RODZICÓW

Szanowni Rodzice!

Przedszkola i oddziały przedszkolne, działające w Zespole Szkół w Jerzmanowicach są czynne od 1 września 2020 r.

Godziny pracy:
Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach wraz z oddziałem zamiejscowym w Łazach pracuje w godzinach 7:00-17:00.
(w tym dniu będzie pełne wyżywienie tj. śniadanie, obiad i podwieczorek).

Oddziały przedszkolne w Gotkowicach i w Szklarach pracują w godzinach 8:00-13:00
(dzieci przynoszą śniadanie ze sobą)

Wszystkie Procedury Bezpieczeństwa dzieci i pracowników obowiązujące w przedszkolu,
przydział dzieci do poszczególnych grup, oświadczenia, wyprawka
i materiały edukacyjne będą zamieszczone na stronie internetowej
www.szkolajerzmanowice.pl/zakładka przedszkole

Zapraszamy do przedszkola :)

Procedury bezpieczeństwa dzieci i pracowników przedszkola samorządowego i oddziałów przedszkolnych, funkcjonujących w Zespole Szkół w Jerzmanowicach w okresie pandemii COVID-19 obowiązujące od 01.09.2020 r.    Pobierz plik=>   

OŚWIADCZENIA RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH DZIECKA     Pobierz plik=>   


Zgoda na wykorzystanie wizerunku dziecka – zdjęcia grupowe     Pobierz plik=>   


Oświadczenie wielodzietność    Pobierz plik=>   


ZMIANA DEKLARACJI w sprawie określenia dziennej liczby godzin świadczeń udzielanych dziecku przez Samorządowe Przedszkole ponad czas przeznaczony na zapewnienie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki     Pobierz plik=>   


Wyprawka Przedszkolaka    Pobierz plik=>   
ZEBRANIE RODZICÓW W PRZEDSZKOLU

Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje, że zebranie
organizacyjne będzie tylko dla Rodziców dzieci,
które po raz pierwszy będą uczęszczać do przedszkola samorządowego i oddziałów przedszkolnych,
działających w Zespole Szkół w Jerzmanowicach.

Zebranie odbędzie się w dniu 27.08.2020 r. tj, w czwartek
wg harmonogramu:
godzina 17:00 oddział w Gotkowicach
godzina 18:00 sala gimnastyczna w szkole podstawowej
(spotkanie dla Rodziców dzieci z oddziałów w Jerzmanowicach, Łazach, Szklarach)

Rodzice dzieci, które kontynuują pobyt w przedszkolu informacje
dotyczące organizacji pracy przedszkola oraz stosowne oświadczenia otrzymają mailowo.

Tematyka zebrania:
1. Organizacja pracy przedszkola w roku szkolnym 2020/2021 (m.in. godziny pracy, zajęcia dodatkowe, przydział dzieci do poszczególnych grup i wychowawców, odpłatność za przedszkole, zgody i oświadczenia)
2. Procedury związane z funkcjonowaniem przedszkola w reżimie sanitarnym.

PRZEDSZKOLE NA:


Aktywność dziecka
Aktywność dziecka
7:00 - 9:00Swobodna aktywność w kącikach zainteresowań . Praca indywidualna z dziećmi. Dowolna aktywność dzieci: konstrukcyjna, plastyczna, manualna, muzyczna . Ćwiczenia utrwalające wiadomości. Zajęcia dodatkowe.
9:00 - 9:30Ćwiczenia i zabawy ruchowe organizowane przez nauczyciela. Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia poranne. Czynności porządkowo-gospodarcze, czynności samoobsługowe, zabiegi higieniczne
9:30 - 10:00Śniadanie –czynności porządkowe i higieniczne.
10:00 - 10:30Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań. Porządkowanie sali.
10:30 - 11:30Zajęcia z całą grupą – wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez aktywne formy: doświadczanie, badanie, obserwowanie, zajęcia ruchowe. Realizowanie programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli.
11:30 - 12:30Czynności higieniczno- organizacyjne. Pobyt dzieci na świeżym powietrzu. Spacery i zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym.
12:30 - 12:45Czynności organizacyjno-higieniczne przed obiadem.
12:45 - 13:15Obiad-czynności higieniczne po obiedzie.
13:15 - 14:00Odpoczynek poobiedni, relaksacja. Słuchanie bajek literackich oraz muzycznych. Zabawy dydaktyczne. Ćwiczenia grafomotoryczne, graficzne, logopedyczne , oddechowe, językowe.
14:00 - 14:30 Czynności samoobsługowe i porządkowe. Zabiegi higieniczne. Podwieczorek.
14:30 - 17:00Swobodna aktywność dzieci wg ich pomysłów i zainteresowań. Praca indywidualna, kompensacyjna, wyrównawcza, praca korekcyjna. Czynności porządkowe.