baner
BIBLIOTEKA SZKOLNA

"Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury.
Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy,
inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświecenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego"


Jan Paweł IIBIBLIOTEKA SZKOLNA
CZYNNA

WTOREK

745- 1445


ŚRODA

750- 950


PIĄTEK

745 - 1345Opiekunem biblioteki jest Pani mgr Małgorzata KuczowiczŚwięto Bibliotek Szkolnych

          W październiku  obchodziliśmy Święto Bibliotek Szkolnych, z tej okazji zorganizowane zostały quizy, konkursy, krzyżówki , które uczniowie mogli rozwiązywać przez cały tydzień w bibliotece. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, wszystkie zagadki zostały rozwiązane a uczestnicy w zamian otrzymali słodkie upominki.
Czytelnicy chętnie podzielili się swoimi relacjami ze swoich ulubionych książek, które polecili do przeczytania swoim rówieśnikom. Podczas obchodów ruszyła inicjatywa akcji „książkowe wyzwania”- do których uczniowie podeszli bardzo pozytywnie. Zabawa ma na celu wyrobienie sobie nawyku czytania, systematyczności, a przede wszystkim wyzwolenie pozytywnej energii.Biblioteka zachęca wszystkich zainteresowanych do zabawy:
Książkowe wyzwania

          O co chodzi w tej zabawie? Przede wszystkim o wytworzenie w Nas Czytelnikach pozytywnej energii. Podejmując wyzwanie, zobowiązujemy się do przeczytania wybranej ilości książek – często według jakiejś wymyślonej kategorii. Wyzwania książkowe to doskonały sposób na wyrobienie sobie nawyku czytania, systematyczności, zmierzenie się ze sobą i sprawdzeniem , czy znajdzie się czas na to, co się lubi,BEZ WYMÓWEK.!!!
Róbcie zdjęcia, zapisujcie przemyślenia, zachęcajcie innych i mobilizujcie się wzajemnie.

Kategorie:
1. Grunt to okładka
czytamy książkę która przykuła naszą uwagę okładką

2. Wyzwanie z kluczem w tytule
Przeczytaj książkę, która ma w tytule :
Kolor lub: miejsce, liczbę, kwiat, osobę , jedzenie, miesiąc, ubranie, zwierzę, porę roku

3. Powrót do dzieciństwa
Co czytamy? Książki, które czytaliśmy lub czytano nam w dzieciństwie.Macie odwagę zmierzyć się ze swoją dziecięcą wersją ?

4. Czytam, bo polskie!
Mówi się, że cudze chwalicie, a swego nie znacie. Może już czas, żeby poznać i przekonać się na własne oczy, że warto? Czytamy książkę polskiego autora.

5.Książka pożyczona w bibliotece SZKOLNEJ

6. Książka, którą czytała ostatnio twoja przyjaciółka/ przyjaciel

7. Czytam to co chcę i ile chcę.


Zaczynamy w listopadzie kończymy w maju.
POWODZENIA!!! Czekam na Wasze relacje w bibliotece.SLEEVEFACE w bibliotece- na wesoło i z powagą

          Podczas tygodnia bibliotek wspólnie z kilkoma uczennicami, spróbowaliśmy stworzyć nietypową reklamę książek, przy pomocy sleeveface.
Sleeveface to popularna inicjatywa polegająca na robieniu zdjęć z zasłoniętą przez okładkę książki, czasopisma- częścią ciała. W efekcie otrzymujemy złudzenie prezentujące połączenia sylwetki fotografowanej osoby z ukrytym książkowym alter ego.”
Wykorzystane książki do projektu:
Monica Seles „Przezwyciężyć strach”
Cliff McNish „Anioł”
Demi Lovato „ Bądź swoją siłą”
Jodi Picolut „Z innej bajki”Rozstrzygniecie konkursu
na najciekawszą recenzję książki

W lutym został przeprowadzony konkurs na najlepsza recenzję książki.
Celem konkursu było:
- aktywizacja młodzieży;
- edukacja i kształcenie wyobraźni;
- promowanie talentów literackich;
- promowanie literatury, rozwijanie czytelnictwa.

W konkursie wzięło udział 6 uczestników, wszystkie otrzymane prace zostały nagrodzone i docenione przez jury, ciekawymi pozycjami książkowymi.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce - Wiktoria Oruba kl. 2a
II miejsce – Joanna Chochół kl.2b
III miejsce – Karolina Krzystanek kl. 2a
Wyróżnienia dla Julii Gałązka kl. 2a ,Martyny Chochół kl. 2b, oraz Magdaleny Chochół kl 2b


Wszystkim uczestnikom gratulujemy
i dziękujemy za udział w konkursie oraz zaangażowanie.


Elżbieta Kowal
Organizator konkursuUwaga!


Biblioteka ogłasza konkurs
na najciekawszą recenzje książki
NAGRODA GŁÓWNA -
HARRY POTTER I PRZEKLĘTE DZIECKO
Szczegóły w bibliotece i na ulotkach.
Nie zwlekaj przyjdź już teraz.
Kiermasz książki

          W dniach 09.12.2016 – 20.12.2016 w naszej szkole odbył się Kiermasz Taniej książki zorganizowany przez bibliotekę gimnazjum. Projekt ten miał na celu przede wszystkim popularyzacje czytelnictwa ale również pozyskanie nowych książek dla biblioteki. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem nie tylko ze strony uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej, ale również nauczycieli jak i rodziców. Dzięki tej aukcji udało się zakupić 3 nowe pozycje wybrane przez uczniów. Wszystkim serdecznie dziękujemy za liczny udział, oraz pomoc, szczególnie uczennicom bezpośrednio zaangażowanym w ten projekt. Mamy nadzieję, że taką akcje uda się powtórzyć ponownie za rok.

Elżbieta Kowal - bibliotekarzBiblioteka w gimnazjum zaprasza na
Zajęcia literackie popularyzujące czytelnictwo.


Harmonogram spotkań      Pobierz plik =>    NOWOŚCI W BIBLIOTECE

Kolejne odsłony „HOUSE of Cards” Ograć króla” oraz „Ostatnie rozdanie”

Francis osiągnął swój cel – w wyniku politycznej gry stanął na czele rządu. Teraz jednak musi umocnić pozycję i utrzymać władzę, stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Tymczasem stawka robi się coraz wyższa: w grze o władzę będzie się musiał zmierzyć z samym królem Anglii, który okaże się jego zaciekłym wrogiem. Czy uda mu się ograć króla? House of Cards. Ograć króla to kolejna odsłona mrocznej opowieści o chciwości, korupcji i nienasyconej ambicji na najwyższych szczeblach władzy. Seria powieści Sir Michaela Dobbsa, byłego doradcy Margaret Thatcher, stała się podstawą słynnego serialu i światowym bestsellerem.
„House of Cards.Ostatnie rozdanie”

FRANCIS dzięki swojej przebiegłości i bezwzględnym wybiegom wygrał wszystko, co na scenie politycznej było do wygrania. Dla niego to jednak wciąż za mało. Tylko miesiące dzielą go od tytułu najdłużej urzędującego premiera Wielkiej Brytanii. Wyniki sondaży są jednak coraz gorsze. Groźba utraty władzy staje się realna. Francis musi posunąć się dalej niż kiedykolwiek, by nie utracić swojej pozycji. Nawet niebezpieczny pomysł wywołania międzynarodowego konfliktu stanie się opcją wartą zaryzykowania…
Jennifer Donnelly „Saga Ognia i Wody: Wielki błękit” część pierwsza , oraz druga część „Gniewna Fala”

Porywająca opowieść przepełniona magią i mitologią, pełna przygód i niebezpieczeństw, miłości i przyjaźni. Serafina, Neela, Ling, Ava, Becca i Astrid, Syreny z Sześciu Syrenich Królestw, rozrzuconych po wszystkich morzach i słodkowodach, zostały wezwane przez Babę Vraję - rzeczną czarownicę. Od niej dowiedziały się o sobie niesamowitej prawdy - są potomkiniami Sześciorga Władców, największych magów w historii, którzy rządzili imperium Atlantydy. Po upływie setek tysięcy lat pierwotne zło, które doprowadziło do ruiny Atlantydę, powróciło i zagraża całemu Królestwu Syren. Tylko następczynie Wielkich Władców mogą stawić czoła bestii, muszą jednak odnaleźć pradawne magiczne talizmany. Serafina uważa, że jej talizman jest ukryty na wraku statku. Kiedy próbuje przedostać się na wrak, dostrzega patrol bandyckich zdrajców, którym dowodzi ktoś bardzo bliski jej sercu… Syrena jest załamana, a krótka chwila zawahania i rozterki będzie katastrofalna w swoich skutkach.
John Green „Gwiazd naszych wina"

„ w bohaterach książki nie ma pretensji do świata, nie pytaja „dlaczego ja?”, nie chcą by się nad nimi litowano. Jedyne, czego chcą to mieć jak najwięcej czasu, by przeżyć jak najwięcej pięknych chwil”
Cytaty z książki :
"Boję się zapomnienia. (...) Boję się tego niczym ślepiec ciemności."
" Świat nie jest instytucją zajmującą się spełnianiem marzeń."
"Czasami ludzie nie rozumieją wagi obietnic, gdy je składają."
"Moje idee to gwiazdy, których nie potrafię ułożyć w konstelacje."
Alexandra Bracken „Mroczne umysły”

Najbardziej niepokojąca książka od czasów „Igrzysk śmierci”!
„Mam na imię Ruby.
Potrafię wedrzeć się do twojego umysłu, a nawet wymazać wspomnienia. Jako dziecko zostałam wysłana do obozu „rehabilitacyjnego” dla takich jak ja. Zieloni, Niebiescy, Żółci, Pomarańczowi, Czerwoni. Mroczne umysły. Zostałam przydzielona do Zielonych, ale w rzeczywistości jestem ostatnią z Pomarańczowych. Ukrywam to, żeby przetrwać.
"Mroczne umysły wciągną was do swojego niebezpiecznego świata i nie wypuszczą. Nie mogłam się oderwać!"
Markus Zusak „Złodziejka książek”

Światowy bestseller, na podstawie którego powstał film wytwórni Twentieth Century Fox. Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…
„Złodziejka książek to bardzo mądra i wzruszająca opowieść o Człowieczeństwie i Holocauście. To książka, która pokazuje, że można być Człowiekiem w nieludzkich i okrutnych czasach. Wstrząsająca i budząca emocje powieść o wielkiej, szczerej przyjaźni na dobre i na złe. Historia ukazuje, że w każdym narodzie obowiązują te same zasady. Nie można dzielić ludzi na lepszych i gorszych, a nienawiść nie może trwać wiecznie.”
Z serii plus minus 16
Barbara Kosmowska „Pozłacana rybka”

Czternastoletnia Alicja – do niedawna „Bardzo Rozpieszczona Jedynaczka” – po rozwodzie rodziców staje przed koniecznością uporządkowania sobie świata na nowo. Powoli dojrzewa do akceptacji nowej partnerki ojca i ułożenia trudnych relacji z matką. W momencie, gdy odzyskuje utraconą równowagę, a w jej życiu rodzi się pierwsza miłość, jak grom z jasnego nieba spada na nią wiadomość o ciężkiej chorobie przyrodniego braciszka. Alicja musi znaleźć w sobie siły, by stanąć oko w oko z najtrudniejszym doświadczeniem. Do końca towarzyszy w cierpieniu małemu Fryderykowi-Jaszczurce i jego mamie, tak nielubianej dotąd Miss Lata. Historia Alicji jest próbą odpowiedzi na pytanie, co w życiu najważniejsze. Jest zarazem piękną i wzruszającą opowieścią o stracie, ale i o miłości, przyjaźni i nadziei.
Seria plus minus 16
Beata Ostrowicka „Świat do góry nogami”

Życie szesnastoletniej Oli i jej rodziny wywróciło się do góry nogami, kiedy umarła mama. Dziewczyna nie umie sobie z tym poradzić. Zbyt wiele obowiązków zwala się na jej głowę, a zbuntowana siostra nie zamierza niczego ułatwiać. Wszyscy oczekują od Oli rozsądku, są ekspertami w jej sprawie, i to jest naprawdę wkurzające. A Ola jest po prostu smutna i porządnie zagubiona. Wkrótce okazuje się, jak bardzo…
Jim Stovall „Bezcenny dar”

Miliony sprzedanych egzemplarzy Kiedy Red Stevens umiera, wszyscy członkowie jego rodziny jednoczą się w zachłannym oczekiwaniu na wielomilionowy spadek. Okazuje się jednak, że bogaty staruszek miał swoim bliskim do przekazania coś znacznie cenniejszego niż pieniądze... Młody Jason otrzymuje od swojego stryjecznego dziadka szereg instrukcji, które mają doprowadzić do tego, że egoistyczny i arogancki chłopak przemyśli swoje życie i pojmie, co w nim naprawdę najważniejsze. Pomagają mu w tym nowi przyjaciele, między innymi siedmioletnia Emily, z niezwykłą pogodą ducha zmagająca się z ciężką chorobą. Jeżeli Jasonowi uda się wykonać wszystkie zadania, na końcu drogi czeka na niego bezcenny dar.

dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.40 - 11.25
5.11.45 - 12.30
6.12.45 - 13.30
7.13.35 - 14.20
8.14.25 - 15.05


Dowóz
6:45Wola Kalinowska, Sąspów, Bukowiec, Sąspów remiza
7:00Jerzmanowice (kolonie wschodnie I, II, III)
7:15Stok, Jerzmanowice (kolonia zachodnia), Gotkowice, Sąspów, Wymysłów
7:30Szklary
7:35Łazy, Kopaniny


Odwóz
12:50Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3
13:45Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie1, 2, 3
14:35Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Sąspów, Wola Kalinowska
14:55Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3