baner
ECDLKrótka historia klasy z innowacją…

          Nie tak dawno temu, kiedy jeszcze istniały godziny z artykułu 42, tzw. karciane pani Anna Głowacka, nauczycielka informatyki wymyśliła, że można by w ramach zajęć dodatkowych zebrać grupę uczniów, którzy uczęszczając regularnie na zajęcia, mogliby realizować podstawę programową z informatyki rozszerzoną o kilka nowych zagadnień. W praktyce okazało się to jednak trudne w wykonaniu – jak wpływać na frekwencję, jak nagradzać aktywnych uczniów…?
          Wówczas to, ówczesny Pan Dyrektor Tadeusz Nabagło wpadł na pomysł stworzenia klasy z rozszerzoną informatyką – innowację pedagogiczną. Od pomysłu do realizacji… Dyrekcja zajęła się zorganizowaniem stosownych pozwoleń i funduszy a pani Głowacka napisała projekt programu innowacji klasy z przedmiotem „Informatyka plus”. Na sierpniowym zebraniu rady pedagogicznej przegłosowano stosowne uchwały i program przedmiotu Informatyka plus został wpisany do szkolnego zestawu programów nauczania. Jeszcze nabór i od września 2015 roku jedna z klas gimnazjum Zespołu Szkół w Jerzmanowicach na trzech godzinach informatyki tygodniowo uczyła się obsługiwać komputer i oprogramowanie w stopniu wychodzącym znacznie poza podstawę programową z tego przedmiotu.
          Krótka historia klasy z innowacją…W 2016 roku szkoła podpisała umowę z Polskim Towarzystwem Informatycznym, na mocy której klasa z innowacją stała się klasą z ECDL. Dzięki temu łatwiej było nam zdawać kolejne egzaminy. W latach 2015 – 2018 uczestniczyliśmy w licznych konkursach, warsztatach, zajęciach poszerzających naszą wiedzę i zamiłowanie do komputerów.
          Krótka historia klasy z innowacją…W ciągu trzech lat nauki w klasie z innowacją pedagogiczną 21 z nas uzyskało certyfikat ECDL Standard - czyli zdało po 7 egzaminów potwierdzających naszą ogólną wiedzę o komputerach i sieciach komputerowych oraz bezpieczeństwie w świecie medialnym a także umiejętności obsługi edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, tworzenia baz danych i prezentacji multimedialnych. Pozostali uczniowie otrzymali certyfikaty ECDL Profile. Wszystkie certyfikaty zostały nam wręczone na uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2017/2018 dla gimnazjalistów przez Małopolskiego Koordynatora Regionalnego Panią Beatę Chodacką.
          Krótka historia klasy z innowacją… Każdy z nas wychodzi ze szkoły z Certyfikatem i głową pełną wiedzy…

Dni otwarte ECDL w Zespole Szkół w Jerzmanowicach

          W tym roku Zespół Szkół w Jerzmanowicach dołączył do obchodów Dni Otwartych ECDL. Szczególnym zaangażowaniem wykazała się „Klasa z ECDL” – czyli 3A, pod opieką pani Anny Głowackiej. W ramach tego świętowania wszystkim uczniom klas 4-7 SP i gimnazjum została zaprezentowana prelekcja przybliżająca zagadnienia związane z Europejskim Certyfikatem Umiejętności Komputerowych – jego znaczeniem, historią i trzyletnim już zmaganiem uczniów z egzaminami. Po prezentacji uczestnicy zobaczyli krótki filmik pt.: „Histe(o)ria jednego egzaminu” pokazujący, jakie emocje towarzyszą zainteresowanym podczas zaliczania kolejnych etapów. Filmik stworzyła klasa 3A – Klasa z ECDL, w reżyserii i według scenariusza wychowawcy… ;) kliknij aby wyświetlić film
          Po seansie odbył się konkurs wiedzy o ECDL, w którym poza dwunastoma przedstawicielami klas i nauczycieli (sama Pani Dyrektor wzięła w nim udział) uczestniczyli wszyscy zebrani, którzy podpowiadali zawodnikom lub sami sprawdzali swoją wiedzę.… Zwycięscy zawodnicy otrzymali upominki ufundowane przez PTI – dla pierwszych czterech miejsc ecdl’owe gadżety dostali także uczniowie w klasie.

          Całość obchodów zamknęli uczniowie trzecich klas gimnazjum realizujący pod okiem pani Anny Głowackiej projekt edukacyjny, w ramach którego badali oni sposoby wykorzystywania Internetu i technologii informacyjnej przez uczniów naszej szkoły. Zdobytą wiedzę przekazali zebranym w swojej prezentacji (jest ona dostępna pod linkiem https://prezi.com/view/NaGYMTFsqz3y6pWkuelw/).

          Na koniec kilka słów powiedziała pani Dyrektor, która podziękowała obecnemu zastępcy wójta panu Stanisławowi Piksa oraz wszystkim zebranym za obecność i udział w imprezie. Tego dnia obowiązującym „kolorkiem” był niebieski lub granatowy – kolory znajdujące się w Logo ECDL.

          Po hucznych wydarzeniach na „scenie”, w zaciszu szkolnej pracowni komputerowej, chętni uczniowie rozwiązywali test udostępniony z okazji Dni Otwartych ECDL przez PTI – niektórzy podejmowali kilka prób, chcąc osiągnąć jak największą liczbę punktów. Zwycięscy gracze otrzymali drobne upominki reklamujące ECDL.

          Po tym dniu jesteśmy pewni, że już każda osoba w ZS w Jerzmanowicach wie, co to ECDL.


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.40 - 11.25
5.11.45 - 12.30
6.12.45 - 13.30
7.13.35 - 14.20
8.14.25 - 15.05


Dowóz
6:45Wola Kalinowska, Sąspów, Bukowiec, Sąspów remiza
7:00Jerzmanowice (kolonie wschodnie I, II, III)
7:15Stok, Jerzmanowice (kolonia zachodnia), Gotkowice, Sąspów, Wymysłów
7:30Szklary
7:35Łazy, Kopaniny


Odwóz
12:50Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3
13:45Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie1, 2, 3
14:35Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Sąspów, Wola Kalinowska
14:55Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3