baner
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2017 / 20186 luty 2018
"Dzień Bezpiecznego Internetu"

zapraszamy
uczniów kl. 4-7 szkoły podstawowej
i 2-3 gimnazjum
do wzięcia udziału w konkursie plastycznym
pod hasłem
„Tworzymy kulturę szacunku w sieci”

Regulamin konkursu   (pobierz plik)    

Sezon narciarski rozpoczety

          14 grudnia 2017r. grupa uczniów z gimnazjum rozpoczęła sezon narciarski na Kotelnicy Białczańskiej. Pogoda i warunki narciarskie na stoku pozwoliły pasjonatom białego szaleństwa przygotować się do Mistrzostw w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Organizatorem wyjazdu był Gminny Szkolny Związek Sportowy w Przegini.

Św. Mikołaj odwiedził Rajdowiczów w Zawoi
          W dniach 8-10 grudnia 2017 r. w Zawoi odbył się II Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja. Uczestnicy rajdu to uczniowie szkół podstawowych z Jerzmanowic i Zabierzowa Bocheńskiego, gimnazjum w Jerzmanowicach oraz LO VIII z Krakowa w wieku od 6 do 18 lat. Celem rajdu było zwiedzanie zachodnich rubieży Małopolski, poznawanie kultury góralskiej i osobliwości przyrody Beskidu Żywieckiego. Tegoroczny Rajd Mikołajowy to zdrowe i aktywne spędzanie czasu wolnego w Paśmie Jałowca, czyli piesza wycieczka połączona edukacją ekologiczną. Bardzo przyjemnym okazał się marsz po zaśnieżonych szlakach od Przysłopu na Kiczorę (920 m n.p.m.), a później do Zawoi-Centrum w bajkowej, zimowej scenerii. Na żywo można było zobaczyć ślady i tropy jelenia, sarny, lisa i zająca (niedźwiedź, niestety spał), a przewodnik ciekawie opowiadał o funkcjach i ochronie lasów beskidzkich oraz zagospodarowaniu pięter roślinnych w górach. Jak się okazało później, wiadomości z wycieczki terenowej przydały się podczas konkursu krajoznawczego. Wieczory rajdowe to przede wszystkim integracja zespołowa, wspólny śpiew, taniec góralski, i wykonywanie ozdób choinkowych ze słomy. Najwięcej emocji towarzyszyło przedstawieniom i konkursom artystycznym. Rajdowicze przygotowali scenki pt. „Mikołaj na Żywiecczyźnie i kolędy”. Pani Iwona Krupiak wiceprezes Małopolskiego Oddziału PTSM Krakowie była zachwycona występami małych Mikołajów. Odbył się również indywidualny konkurs na ozdobę i oczywiście nie zabrakło prawdziwego Świętego Mikołaja-biskupa, ku ogromnej uciesze Licealistów z Krakowa. Na podsumowaniu rajdu w niedzielny poranek obecni byli Pan Wójt Zawoi Marcin Pająk i Dyrektor Schroniska Pan Marek Kołacz, którzy wręczyli poszczególnym drużynom puchary i nagrody rajdowe. Bardzo dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Zawoja za ufundowanie pucharów i nagród rzeczowych, a Panu Dyrektorowi i wszystkim pracownikom schroniska za ciepłe przyjęcie i gościnność.
Liczba uczestników: 61
Liczba grup: 6
Szkolne Koło „Małe Żywioły” klasy I-III SP w Jerzmanowicach
Szkolne Koło „Nietoperze” klasy IV-VI SP w Jerzmanowicach
Szkolne Koło „Ostaniec” klasy VII SP w Jerzmanowicach
Szkolne Koło „Globtroterzy” klasy IV-VI SP w Zabierzowie Bocheńskim
Szkolne Koło „Ósemka Wspaniałych” LO VIII w Krakowie
organizatorzy: Małopolski Oddział PTSM w Krakowie, ul. Oleandry 4 i Szkolne Koło PTSM „Ostaniec” w Gimnazjum w Jerzmanowicach

Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
komandor rajduRadosne przedpołudnie

          23 listopada - pochmurne, jesienne przedpołudnie zostało urozmaicone radosnym wydarzeniem. Przedszkolaki oraz uczniowie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach spotkali się z cyrkowymi artystami. Program został tak przygotowany, aby uczniowie mogli bezpośrednio wziąć udział w niektórych występach oraz poznać tajniki umiejętności zarezerwowanych dla klauna. Wyjątkowych emocji dostarczył występ pieska z wokalnymi umiejętnościami. Całe wydarzenie zostało sfinansowane przez Gminę Jerzmanowice-Przeginia.Otwarta firma, czyli przedsiębiorczość w praktyce
          Gimnazjaliści z klasy 2a w ramach tygodnia Otwartej Firmy 13-17 listopada 2017 roku odwiedzili Galerię Kwiatów Storczyk oraz Kawiarnię Kawa & Miód. Program jest przygotowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem Ministerstwa Rozwoju. Uczniowie podczas spotkań mieli okazję do zapoznania się ze specyfiką zawodów wykonywanych w pobliżu szkoły, poznali rolę i zadania pracowników i pracodawców w funkcjonowaniu firmy. Uzyskali informacje na temat możliwości zatrudnienia młodocianych oraz kwalifikacji potrzebnych do pracy w danej firmie. Takie spotkania być może staną się inspiracją do przedsiębiorczych przedsięwzięć w przyszłości. Zagadnienia do rozmowy przygotowały Ewa Bocheńska Paulina Mrozowska. Program ,,Otwarta Firma” był elementem edukacji społeczno-ekonomicznej.

Sukcesy uczniów z Jerzmanowic

          Podczas Gminnego Wieczoru Niepodległości uczniowie świętowali nie tylko rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także swoje osobiste sukcesy. W turnieju szachowym trzecie miejsce zajął Dorian Piwowarczyk z klasy 2a gimnazjum. Natomiast w III Biegu Niepodległości w kategorii gimnazjum dwa pierwsze miejsca wśród dziewcząt i chłopców zajęli uczniowie z Jerzmanowic; zwyciężczynią została Ewa Bocheńska przed Pauliną Mrozowską, obie z klasy 2a. Wśród chłopców zwyciężyła Jakub Bień przed Emilem Skrzypkiem, obaj z klasy 3a. Bieg Niepodległości współorganizowali i nadzorowali jego przebieg nauczyciele wychowania fizycznego: Tomasz Kiszka, Adrian Panasiuk, Wojciech Świerad i Rafał Jureczko.

Gratulacje dla uczniów i nauczycieli.
Ewa Rogóż
Wspomnienia
z X Wojewódzkiego Rajdu im. Jana Grondkowskiego: „Święto Niepodległości”
w Bieczu - listopad 2017

          Z naszego Zespołu Szkół w Jerzmanowicach 40 uczniów wzięło udział w przyrodniczo-historycznym Rajdzie Niepodległościowym Biecz 2017 r.
Celem rajdu było czynne krajoznawstwo, kształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach problemowych, poznawanie geografii okolic Biecza i wschodnich rubieży Małopolski, rozwijanie poczucia dumy z historii i tradycji Polski, oddanie czci Przodkom, którzy walczyli o Polskę, poznanie i zabytków wpisanych na listę UNESCO. W programie była wycieczka terenowa w czasie której poznawaliśmy topografię terenu, surowce mineralne Pogórza Karpackiego, dopływy Wisły I i II stopnia i oczywiście działalność rzek na przykładzie rzeki Ropy. W trakcie marszu rozpoznawaliśmy skały i gatunki drzew, co nie było takie proste ze względu na brak liści.
          Wielką niespodzianką okazał się udział w Biegu Niepodległościowym po Rynku Bieckim z flagami. W czasie Rajdu braliśmy również udział w Apelu Niepodległościowym przy Kolegiacie Bożego Ciała pod Pomnikiem Harcerzy, w konkursach wiedzy ze znajomości mapy oraz konkursie plastycznym pt. „Przyśniła się dzieciom Polska”. Fantastyczne spotkania integracyjne odbyły się w sobotni wieczór, kiedy to dzieci i młodzież prezentowali piosenki patriotyczne i „Mało znaną scenę z życia Ignacego Jana Paderewskiego”. Rajd zakończyliśmy w niedzielę zwiedzaniem zabytku wpisanego na listę UNESCO Kościoła w Binarowej.
          Z Rajdu wszyscy wyjechali zadowoleni. Miasto Biecz nazywany „Małym Krakowem” okazał się prawdziwą perełką, gdzie poznawaliśmy zabytki architektury sakralnej oraz znakomite postaci związane z historią Polski min. Św. Królową Jadwigą i Marcinem Kromerem-który napisał pierwszą książkę o geografii Polski. Szkolne koła PTSM z klas I-III „Małe Żywioły” i Koła „Ostaniec” z klasy VII SP i gimnazjum wróciły z pucharem za zdobycie I miejsce w swoich kategoriach. Koło Nietoperze z klas IV-VI SP zajęło miejsce II. Wszystkich Radowiczom gratulujemy!!!
Opiekun
Szkolnego Koła SKKT PTSM
”Ostaniec”
Teresa Sieradzka
Edukacja prawna w praktyce
          23 października uczniowie klasy 3a gimnazjum byli obserwatorami procesu karnego w siedzibie Wojewódzkiego Sadu Apelacyjnego w Krakowie. Aplikanci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, asystenci sędziów Sądu Apelacyjnego przygotowują rozprawę dla uczniów, która odbywa się na sali rozpraw. Każda wizyta młodzieży obejmuje zaznajomienie z podstawowymi wiadomościami na temat działania sądów i sądownictwa, uczestnictwo młodzieży w symulacji rozprawy sądowej, w tym w dyskusji na temat zasad wyrokowania. W każdym spotkaniu uczestniczy 6 aplikantów: prowadzący spotkanie i opiekujący się grupą oraz aplikanci odgrywający w symulowanej rozprawie rolę: prokuratora, sędziego, obrońcy, oskarżonego i świadka. Gimnazjaliści mieli też okazję do rozmowy z uczestnikami rozprawy oraz obejrzenia celi, w której przebywają oskarżeni przywiezieni na rozprawę z aresztu.
Ewa RogóżŚwięto Bibliotek Szkolnych

          W październiku  obchodziliśmy Święto Bibliotek Szkolnych, z tej okazji zorganizowane zostały quizy, konkursy, krzyżówki , które uczniowie mogli rozwiązywać przez cały tydzień w bibliotece. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, wszystkie zagadki zostały rozwiązane a uczestnicy w zamian otrzymali słodkie upominki.
Czytelnicy chętnie podzielili się swoimi relacjami ze swoich ulubionych książek, które polecili do przeczytania swoim rówieśnikom. Podczas obchodów ruszyła inicjatywa akcji „książkowe wyzwania”- do których uczniowie podeszli bardzo pozytywnie. Zabawa ma na celu wyrobienie sobie nawyku czytania, systematyczności, a przede wszystkim wyzwolenie pozytywnej energii.Wspomnienia z Rajdu do Kasieńki Małej

          Poznawanie Beskidu Wyspowego, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach nietypowych, poznanie wybranych aspektów kultury Indian, integracja zespołów w obrębie grup rówieśniczych, promocja zdrowego stylu życia to główne założenia VII WOJEWÓDZKIEGO RAJDU KÓŁ PTSM „Na indiańskim Szlaku” LUBOGOSZCZ 2017, który odbył się w dniach 29 IX do 1 X 2017. Zespół Szkół w Jerzmanowicach reprezentowały Trzy Szkolne Koła Turystyczno-Krajoznawcze PTSM: najmłodsze z klas I-III „Małe Żywioły”, starsze klasy IV-VI „Nietoperze” i najstarsze koło z klas VII sp i klas gimnazjalnych „Ostaniec”. Cudowna pogoda sprawiła że rajd był wyjątkowo udany. Wyjście nocą szlakiem czarnym do schroniska, które mieści się w bazie sportowej na stoku góry Lubogoszcz okazało się nie lada przeżyciem. Oglądanie „Wysp”, czyli szczytów Beskidu Wyspowego, u stóp którego migotały tysiące światełek w delikatnie otulającej mgle to prawdziwa uczta dla zmysłów. Była wycieczka na Lubogoszcz, wspólne ognisko, zabawy integracyjne i oczywiście wielkie grzybobranie, na którym pani Dorota Sarota zrobiła szkolenie które grzyby są jadalne, a które lepiej omijać z daleka. (podgrzybki i borowiki dojechały w całości do Jerzmanowic i suszą się do smakołyków wigilijnych). Różnorakie konkursy na indiańskie stroje, tańce i totemy oraz konkursy krajoznawcze wyłoniły zwycięskie drużyny, którymi okazały się „Małe Żywioły” i plemię Apacze z SKKT „Ostaniec”.
Najważniejsze, że po tym rajdzie nowi i starzy członkowie naszych kół deklarowali chęć udziału w kolejnych zlotach dzieci i młodzieży PTSM.
Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
VI Diecezjalna Pielgrzymka Gimnazjalistów do Kalwarii Zebrzydowskiej
          2.10.17 młodzież naszej parafii brała udział w VI Diecezjalnej Pielgrzymce Gimnazjalistów do Kalwarii Zebrzydowskiej.
"Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie - rada Matki Bożej rozbrzmiewa także w naszych czasach. Matka Boża mówi także do Ciebie - zrób wszystko, cokolwiek Jezus ci powie! Przemawia On do ciebie w przykazaniach, w słowach zapisanych w Piśmie Świętym, przez nauczanie Kościoła, cierpienia, siły natury" - mówił Biskup Grzegorz Kaszak do młodych.
Uczniowie przybyli do Kalwarii zawierzyć Matce Bożej kolejny etap życia – nadchodzącą szkołę średnią i wszystkie troski z nią związane, a także prosić o umocnienie Duchem Świętym przed zbliżającym się sakramentem bierzmowania.
Gimnazjaliści zwiedzili również Centrum Jana Pawła II - miejsce poświęcone życiu i twórczości papieża Jana Pawła II. Centrum pełni funkcje wotum dziękczynnego narodu za pontyfikat Karola Wojtyły.

Wycieczka do Wrocławia

          Nasza wycieczka rozpoczęła się w czwartek 28 września o godzinie 6.30. Podróż, umilana opowiadaniem przewodnika, upłynęła szybko i około 11.30 dotarliśmy do Wrocławia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy pod katedrą im. Św. Jana Chrzciciela, potem przez kilka godzin spacerowaliśmy po starym mieście. Widzieliśmy miedzy innymi: rynek, Uniwersytet Wrocławski, a w nim Aulę Leopoldyńską i Wieżę Matematyczną, halę targową, Stare Jatki, Most Tumski i dawny klasztor Cystersów. Następnie przejechaliśmy do miejsca zakwaterowania. Wieczorem pojechaliśmy pod Halę Stulecia, aby obejrzeć pokaz fontann. Widowisko oglądane przy akompaniamencie muzyki Wagnera wywarło na nas niezwykle silne wrażenie. Na moment zapanowała magiczna, niepowtarzalna atmosfera. Po powrocie do hotelu stała się rzecz niezwykła: młodzież, ponoć wycieńczona całodziennymi atrakcjami, doznała przypływu energii i wpadła w utrzymujący się jeszcze przez wiele godzin stan pobudzenia. Dzień drugi dla większości osób zaczął się o 7.00, kiedy to pani odwiedziła wszystkie pokoje, budząc śpiących. Zjedliśmy śniadanie. Po posiłku opuściliśmy pokoje, oddaliśmy klucze w recepcji i pojechaliśmy obejrzeć Panoramę Racławicką. Malowidło było imponujące nie tylko ze względu na rozmiar, ale także dzięki niezwykłemu wrażeniu głębi i dynamiki. Po zakończeniu tej części znów udaliśmy się pod Halę Stulecia, gdzie zwiedziliśmy Ogród Japoński. Kolejnym punktem programu było Zoo Wrocławskie, największy tego typu obiekt w Polsce. Wszyscy byli zachwyceni, a kontakt ze zwierzętami i powolny spacer doskonale rozluźniły nas po wyczerpującym zwiedzaniu. Następnie zjedliśmy obiad w pobliskiej restauracji. O 16.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Podróż upłynęła spokojnie. Wróciliśmy rozluźnieni i bogatsi o nowe doświadczenia. Gdy w poniedziałek spotkaliśmy się w szkole, zgodnie stwierdziliśmy, że wyjazd był udany, a jedynym minusem był krótki czas jego trwania. Wszyscy mamy nadzieję, że następna wycieczka będzie dłuższa i przynajmniej równie udana.
Uczniowie klas II gimnazjum


ODWIEDZIN:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.40 - 11.25
5.11.45 - 12.30
6.12.45 - 13.30
7.13.35 - 14.20
8.14.25 - 15.05


Dowóz
6:45Wola Kalinowska, Sąspów, Bukowiec, Sąspów remiza
7:00Jerzmanowice (kolonie wschodnie I, II, III)
7:15Stok, Jerzmanowice (kolonia zachodnia), Gotkowice, Sąspów, Wymysłów
7:30Szklary
7:35Łazy, Kopaniny


Odwóz
12:50Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3
13:45Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie1, 2, 3
14:35Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Sąspów, Wola Kalinowska
14:55Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3