Szkoła Podstawowa
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2019/2020


W internetowym Międzynarodowym Konkursie Matematycznym ,,Kangur” kolejny raz nasi uczniowie 👨‍🎓👩‍🎓odnieśli sukcesy

W kategorii ,,Żaczek” Filip Wal i Mieszko Fus uzyskali wynik bardzo dobry, a Julia Okrajni wyróżnienie. W kategorii ,,Maluch” Józef Szklarek uzyskał wynik bardzo dobry, a Adam Słonina i Antonina Szwarc wyróżnienie. Natomiast w kategorii ‘’Beniamin” wyróżnienie zdobyli: Nadia Fryc, Dominik Słonina, Wojciech Głowacki. Gratulujemy 👏👏👏naszym młodym matematykom oraz paniom uczącym matematyki: Irenie Marszałek, Agacie Tuleja-Kozera, Izabeli Filipowskiej-Krzystanek, Justynie Zgodzie i Beacie Syrek.Szkolny Konkurs Ekologiczny na plakat „Ratujmy przyrodę" rozstrzygnięty🍀

Oto wyniki:

W kategorii I uczniowie klas IV – V
Miejsce I: Natalia Goraj, kl. Vb
Miejsce II: Maja Chochół, kl. Vb ex aequo Jakub Klich, kl. Vb
Miejsce III: Gabriela Rogóż, kl. Va ex aequo Antonina Szwarc IV
Wyróżnienia: Nina Lebiecka, kl. Vc, Gabriela Krzynówek, kl. Vc

W kategorii II uczniowie klas VI – VIII
Miejsce I: Kacper Klich, kl. VIIb
Miejsce II: Alicja Sarota, kl. VIb
Miejsce III: Kacper Krzystanek, kl. VIa ex aequo Patryk Czyż VIa

Gratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy Wszystkim Uczestnikom za udział w konkursie!


Szkolny Konkurs Filmowy "Z ekologią za pan brat" zakończony!

Na konkurs wpłynęło 21 filmów od uczniów z klas IV-VIII🍀🌍💧 Konkurs był realizowany w ramach Projektu "Jesteśmy częścią przyrody" przy współfinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Oto laureaci konkursu:

I miejsce: Bartosz Czaja klasa VIc
II miejsce: Antonina Szwarc klasa 4, Bartosz Czerniak i Radosław Zięba klasa Vc
III miejsce: Natalia Glanowska i Wojciech Głowacki klasa VIc, Alicja Sarota klasa VIb
Wyróżnienie: Łucja Porębska klasa 4 i Wiktoria Porębska klasa 5c, Kaja Pogan klasa 5c

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wkrótce filmy będą zamieszczone na szkolnym kanale YoutobeZajęcia online w ramach projektu Deutsch plusW dniu dzisiejszym uczniowie klas piątych uczestniczyli w zajęciach online w ramach projektu Deutsch plus zorganizowanych przez Instytut Goethego. Temat spotkania dotyczył zakupów i pieniędzy. Uczniowie nie tylko rozwijali umiejętności słuchania i mówienia, ale także poszerzali słownictwo związane z tematem. Pracowali w grupach, grali w gry i oglądali filmiki. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział i aktywność, a pani Annie Piechocie za zorganizowanie zajęć.👍👏
Osoba Jana Pawła II zajmuje szczególne miejsce w naszej pamięci i sercu. Z niespotykaną pogodą i miłością, ale i niezwykłą siłą i pewnością wskazywał całemu światu, każdej wspólnocie, wszystkim ludziom, każdemu człowiekowi, jak życie czynić bardziej ludzkim. Dlatego z okazji Jego 100. rocznicy urodzin nasi uczniowie włączyli się w hołd oddany wielkiemu Świętemu i wykonali laurki z życzeniami i podziękowaniami dla Jana Pawła II.

„Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie” - niech te optymistyczne i pełne nadziei słowa Jana Pawła II będą dla nas dzisiaj zaproszeniem, a jednocześnie drogowskazem na lepsze jutro.


Sukcesy naszych uczniów w programowaniu

Spieszymy się, aby poinformować o sukcesie naszych uczniów👨‍🎓👨‍🎓 Dominika Słoniny z klasy 5c, Wojciecha Głowackiego z kl. 6c. ten zespół zajął 2 miejsce oraz 👩‍🎓👩‍🎓Nadii i Nataszy Fryc, które zajęły czwarte miejsce, zespoły zakwalifikowały się regionalnego etapu ogólnopolskiego konkursu programistycznego organizowanego w ramach Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Wśród sześciu drużyn, które zakwalifikowały się dwie są z Jerzmanowic. Sukces uczniów był możliwy dzięki pracy p. Anny Głowackiej, która prowadzi zajęciach dodatkowe z programowania. Niestety ze względu na pandemię etap regionalny będzie ostatnim.

Gratulujemy uczniom i pani Annie Głowackiej.👏👏👏Swięto Ziemi

Uczniowie klasy 3a z okazji święta Ziemi wykonali plakaty oraz udowodnili,
że z recyklingu mogą powstać cudeńka.


"Zdalne nauczanie czyli szkoła na odległość" wcale nie jest zła:)
Prace plastyczne ucznów z klasy Va, Vc, VIa napawją optymizmem
Będzie dobrze!


Tradycje wielkanocne

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej otwiera Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. W tym dniu Jezus uroczyście wjechał do Jerozolimy, którego tłumy witały zielonymi gałązkami i okrzykami „Hosanna”. Uczniowie klasy 3a, aby zachować symbole i obrzędy wykonali palmy wielkanocne. W ramach zajęć technicznych wykonali również piękne pisanki, a w poniedziałek wykonają zajączki. Jeden uczeń wykonał nawet baranka wielkanocnego. Tradycja niech trwa….


Wielkopostny challenge – przyłącz się do nas!

Chcesz wyjątkowo przeżyć okres Wielkiego Postu? Chcesz każdego dnia podjąć wyzwanie? Sam nie potrafisz się zmobilizować? Dlatego z pomocą przyszli nam uczniowie z klas trzecich, przygotowujący się do Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci wymyśliły wielkopostne postanowienia i każdego dnia losują jedno wyzwanie i przypinają na specjalnie przygotowanej planszy (drugie piętro pawilon A).

Zachęcamy do włączenia się w tą wyjątkowa akcję! Dobry uczynek, uśmiech, pomoc koleżance, modlitwa, dzień ze słowem przepraszam, tak naprawdę niewiele kosztują, a mogą odmienić każdego z nas i sprawić, że ten czas Wielkiego Postu będzie naprawdę owocny. Możliwości naprawdę jest dużo.

Zapraszamy zatem najmłodszych i starszych też, by codziennie podejmować nowe wyzwania i wspólnie przygotować się do głębokiego przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!Rajd PTSM "Cieszynskie Inspiracje" za nami!

W miniony weekend uczniowie kół krajoznawczo-turystycznych PTSM naszej szkoły zwiedzali Śląsk Cieszynski🐾. Rankiem pooznawaliśmy Cieszyn spacerując po Wzgórzu Zamkowym i Wenecji Cieszyńskiej, po południu przechodzac przez graniczną rzekę Olzę ruszyliśmy na pierwsze spotkanie z Republiką Czeską. Wrażeń moc i chęć przejechania ponownie do Cieszyna-to najlepsza rekomendacja turystycznych wypraw. Rajdowicze dzielni, nauczyciele wytrwali i najważniejsze szczęśliwe powroty. Dziękujemy wszystkim rajdowiczom za aktywny udział i nauczycielom za wszelkie wsparcie i opiekę.Sportowy sukces w narciarstwie

25 lutego w Zawoi odbyły się Mistrzostwa Powiatu Krakowskiego w Narciarstwie Alpejskim (Igrzyska Dzieci i Młodzieży). Naszą szkołę reprezentowało rodzeństwo Pola i Cyprian Lalik. Pola zajęła 8 miejsce w kategorii wiekowej 2007-2010, a starszy brat Cyprian wywalczył 1 miejsce kategoria 2005-2006, tym samym uzyskał awans do Mistrzostw Wojewódzkich, które odbędą się 11 marca w Kluszkowcach. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za transport na zawody, a panu Tomaszkowi Kiszce za opiekę. Utalentowanemu rodzeństwu gratulujemy pasji i sukcesów. Już teraz trzymamy kciuki za Cypriana. Powodzenia!👍

Warsztaty w Instytucie Goethego

Uczniowie klas piątych odwiedzili Instytut Goethego w Krakowie, gdzie wzięli udział w warsztatach w języku niemieckim. Wszyscy byli bardzo aktywni. Poza tym zapoznali się z ofertą biblioteki Instytutu. Podczas wyjazdu odbyli też spacer pod budynek Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec. Uczestnicy z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia. Wyjazd zorganizowała pani Anna Piechota.

"Jestem Ekologiem - życie z ekologią na co dzień"

Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w konkursach. Jednym z nich był konkurs plastyczny "Jestem Ekologiem - życie z ekologią na co dzień". Miło nam poinformować, że prace konkursowe uczniów naszej szkoły zostały nagrodzone. III miejsce w grupie uczniów klas I-III zajęła Iga Izdebska z klasy 2A, a wyróżnienie otrzymała Aleksandra Borszowska z klasy 2C. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy również pozostałym uczniom za udział w konkursie.

Dzień Babci i Dziadka
Szkoła Filialna w Szklarach

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. Dnia 23 stycznia 2020 r. w Szkole Filialnej w Szklarach została zorganizowana uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dzieci przygotowały dla nich program artystyczny: wystawiły Jasełka, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny pokazały nam jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Uroczystość uświetniła swoją obecnością Pani Dyrektor Ewa Rogóż.

Nagrody dla klas trzecich

Trzecioklasiści wygrali nagrody w programie MegaMisja. Wyróżnienie otrzymali za kreatywność, systematyczność i realizację kolejnych zadań. Materiały zostaną wykorzystane podczas realizacji kolejnych zadań oraz podczas lekcji.

MegaMisja to program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje uczniów i nauczycieli, pomaga dzieciom odkryć dobre i bezpieczne strony technologii oraz możliwość wykorzystania nowych mediów w sposób pożyteczny. A wszystko w formie przyjaznej zabawy.

Mistrz i uczniowie!

W ostatnim dniu nauki w pierwszym półroczu uczniowie, nauczyciele oraz rodzice i dziadkowie mieli okazję wysłuchać koncertu akordeonowego. Artyści to przede wszystkim pan Marcin Wiercioch oraz Antoś Piwowarczyk z kl. 2a i Grześ Dziedzic z klasy 5c, którzy są jego uczniami w Państwowej Szkole Muzycznej w Olkuszu. Pan Marcin Wiercioch ukończył z wyróżnieniem studia wyższe w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów akordeonowych m.in. w Przemyślu i Sanoku. Swoje pasje muzyczne realizuje z KLEZZMATEZ pisząc muzykę, aranżując i koncertując. Słuchacze mieli okazję do poznania tajników gry na instrumencie, poznać specyfikę pracy akordeonisty i przede wszystkim wysłuchać koncertu. Spotkanie było możliwe dzięki staraniom p. Justyny Piwowarczyk.

Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

Dzisiaj Wielkie Święto! Odwiedzili nas Wspaniali Goście, piękne Babcie i przystojni Dziadziusiowie. Szczere Życzenia usłyszeli od swoich wnucząt podczas uroczystości, przygotowanej przez uczniów klas III pod kierunkiem Pań Doroty Sarota, Beaty Syrek i Marty Karcz. Aktorzy zaprezentowali Jasełka, pokaz mody, scenki kabaretowe oraz taniec śnieżynek, przeplatane skocznymi piosenkami. Obejrzeć taki występ to najlepszy prezent, a usłyszeć "Babciu, Dziadku jesteście Aniołami" prawdziwych skrzydeł dodaje!
Dziękujemy Wam za Wszystko Kochane Babcie i Drodzy Dziadziusiowie❤

Nadia na podium

23 stycznia 2020 r. w Skawinie odbyły się mistrzostwa powiatu krakowskiego w pływaniu indywidualnym. Naszą szkołę reprezentowała Nadia Fryc. Na dystansie 50 metrów w stylu motylkowym Nadia zajęła 3 miejsce uzyskując awans na mistrzostwa Małopolski.
Serdeczne podziękowania dla rodziców Nadii za transport na zawody.

Sukcesy matematyczne w konkursie „Alfik”

Miło nam poinformować, że w konkursie matematycznym Alfik uczniowie zdobyli bardzo dobre i dobre wyniki. W konkursie wzięło udział 60 uczniów. Do konkursu uczniowie byli przygotowywani przez swoich nauczycieli:
Lucyna Rosołek, Irena Marszałek, Aneta Firszt-Kozdęba, Justyna Zgoda.

1. Olgierd Jurkiewicz 2b -wynik bardzo dobry 92 %
2. Dominik Słonina 5c– wynik bardzo dobry 92 %
3. Jan Falgier 5c- wynik bardzo dobry 90 %
4. Alina Krzyżan 6b- wynik bardzo dobry 82 %
5. Mateusz Kącik 2b- wynik dobry 75 %
6. Mieszko Fus 2c- wynik dobry 78 %
7. Julia Okrajni 2c - wynik dobry 77 %
8. Jagoda Pabisek 2b – wynik dobry 79 %

Uczniom gratulujemy wyników i życzymy kolejnych sukcesów!!!
Nauczycielom dziękujemy za dodatkową pracę.
Jasełka w klasie 3a          Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny. Ludzie sobie bliscy gromadzą się przy wspólnym stole, dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. W nas w szkole także jest to okres wyjątkowy. Uczniowie klasy III a z wielkim wzruszeniem ubierają choinkę w klasie, własnoręcznie wykonują szopkę bożonarodzeniową i z niecierpliwością czekają na swój już drugi występ w tym roku szkolnym.
          W ramach zajęć „Koła teatralnego” mali aktorzy 19 grudnia 2019 r. przygotowali dla kolegów i koleżanek z klas I-III, Dyrekcji oraz swoich Rodziców przedstawienie bożonarodzeniowe. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Zapomnieliśmy na chwilę o codzienności i przenieśliśmy się do Betlejem, gdzie wszystko się zaczęło… a zadbali o to wspaniali aktorzy i wokaliści. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami. Uczniowie wykazali się świetną grą aktorską, a przecudne stroje i wspaniała sceneria dopełniła całe przedstawienie.
          Pani Dyrektor pogratulowała małym wykonawcom i złożyła wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne. Występ został nagodzony gromkimi brawami.
Moim uczniom życzę dalszych sukcesów na scenie.
Wychowawczyni Dorota Sarota

Jasełka
Oddział w Szklarach

          Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Dlatego, aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie i przedszkolaki ze Szkoły Filialnej w Szklarach dla swoich najbliższych wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Zgromadzona publiczność mogła obejrzeć wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Uroku inscenizacjom dodały nastrojowe kolędy i pastorałki śpiewane przez dzieci. I chociaż przedstawienie odbyło się w niepełnym składzie, z powodu choroby aktorów to i tak odegrane Jasełka napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Następnie przyszedł czas na wspólne dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń świątecznych oraz smaczny poczęstunek. Dziękujemy serdecznie rodzicom za zaangażowanie i za pomoc przy przygotowaniu tej uroczystości.

Wychowawcy klas
Sukcesy Mateusza Putaj w turniejach tanecznych10.11.2019 - III Ogólnopolski Turniej Tańca "Euforia 2019" I m-ce

16.11.2019 - XVI Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Rektora AGH I m-ce

24.11.2019 - IV Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego w Czeladzi awans do klasy sportowej F w kategorii 10-11 lat.

Gratulujemy Mateuszowi i trzymamy kciuki w następnych konkursach tanecznych!

Nagrodzeni odebrali nagrody

          Laureaci Konkursu ,,Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej” odebrali nagrody. Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej Nr 10 w Będzinie. Uczniom towarzyszyli rodzice, ks. Kazimierz Szczęsny-proboszcz parafii Jerzmanowice, p. Agata Sarota-katechetka oraz p. Ewa Rogóż-dyrektor ZS w Jerzmanowicach. Dziękujemy pani Agacie za koordynowanie konkursu oraz zawiezienie wspólnie z proboszczem szopek na konkurs.


Wizyta Świętego Mikołaja
Oddział w Szklarach

           Dnia 6 grudnia dzieci w Szkole Filialnej w Szklarach odwiedził długo wyczekiwany gość – był to oczywiście Św. Mikołaj. Wszystkie grzeczne dzieci obdarował bogatymi podarunkami. Te wspaniałe chwile uświetniły występy artystyczne dzieci dla Św. Mikołaja i śpiewane dla Niego piosenki. Wizyta Mikołaja minęła w miłej atmosferze oraz wzbudziła wiele pozytywnych emocji. W to piątkowe przedpołudnie na wszystkich dziecięcych twarzach gościł uśmiech oraz radość.
A.W.
Andrzejki w Szkole Filialnej w Szklarach

           Upamiętniając zwyczaj wróżb w Wigilię Św. Andrzeja, w naszej szkole 28.11 odbyła się tradycyjna zabawa andrzejkowa. Nie zabrakło więc tańców, wróżb i wspólnych zabaw. Wszyscy bawili się wyśmienicie przy ulubionych przebojach znanych dzieciom młodszym i nieco starszym. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii oraz układał buty, aby sprawdzić kto pierwszy wyjdzie za mąż lub ożeni się. Zmęczone zabawami przedszkolaki i uczniowie odpoczęli przy poczęstunku, przygotowanym przez rodziców. To był wspaniały dzień spędzony w radosnej atmosferze.
Wychowawcy klas
Czekoladowy autobus
Szkoła Fililana w Szklarach

          26 listopada dzieci ze Szkoły Filialnej w Szklarach miały okazje uczestniczyć w warsztatach czekoladowych, bowiem do ich miejscowości przyjechał wyjątkowy, bo jedyny taki - CZEKOLADOWY AUTOBUS.
W trakcie warsztatów dzieci przeniosły się do krainy płynącej i pachnącej czekoladą. Degustowały różne smaki czekolady, tworzyły własne czekoladki w rozmaitych kształtach, pisały czekoladą oraz ozdabiały swoje prace. W międzyczasie poznały również historię czekolady i dowiedziały się, jak powstaje uwielbiany przez wszystkich smakołyk. Na koniec warsztatów każdy uczestnik otrzymał dyplom „Mistrza czekolady” oraz własnoręcznie wykonane czekoladki, które zabrał do domu aby następnie (jak prosiła pani prowadząca warsztaty) zjadł je razem z najbliższymi o godz. 17.00 bo wtedy ponoć smakują najlepiej ;).


Bliżej Europy
          Uczniowie klas ósmych oraz zainteresowani szóstoklasiści mieli okazję do rozmowy na tematy gospodarcze w Unii Europejskiej. Kluczowym pytaniem było: czym jest wolny rynek t i co nam, obywatelom UE, daje? Nie zabrakło rozważań na temat przyszłości Unii, uczniowie przedstawili wizje naszego regionu za 10 lat, wyobrażenia były różne od bardzo entuzjastycznych po te katastroficzne. Uczestniów spotkania bardzo zaciekawiła nowa metoda pracy z aplikacją mentimeter, którą przedstawił Mateusz Konieczny-animator Centrum Edukacji Obywatelskiej. Mechanizmy działania Unii zaprezentowane zostały przez dr Joanną Orzechowską-Wacławską-asystentkę w Instytucie Europeistyki UJ. Spotkanie było możliwe dzięki akcji Europejskiego Uniwersytetu Latającego W ramach programu Europejski Uniwersytet Latającego, którego organizatorami są Komisja Europejska oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej, partnerem Team Europe.
Dziękujemy za przyjazd do Jerzmanowic!

Małopolski Konkurs Języka Niemieckiego

          W Małopolskim Konkursie Języka Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2019 /20 do etapu rejonowego zakwalifikował się Marian Dahlmanns z klasy 5b. Nauczycielką języka niemieckiego jest pani Anna Piechota.
Gratulujemy i trzymamy kciuki.Warsztaty językowe Science Show w Chorzowie

          Uczniowie klas 5 uczestniczyli w pokazach naukowych w j. niemieckim zorganizowanych przez Instytut Goethego w ramach projektu "Deutsch Plus ". Warsztaty poprowadził Joachim Heker, autor książek i eksperymentalnych show, które odbywają się na całym świecie od Alaski po Tajlandię.
Dziękujemy organizatorom za wspaniałą lekcję nie tylko j. niemieckiego ale również fizyki, chemii i astronomii.


Niezwykły występ naszej ,,GÓRALECZKI"

          W sobotni wieczór, wśród artystów Dziecięcego Zespołu Góralskiego Mali Hamernicy wystąpiła Emilka Bojko, nasza utalentowana ,,góraleczka” z klasy 1a. Koncert w ramach jubileuszu 35-lecia zespołu odbył się w Nowohuckim Centrum Kultury. Emilka od kilku lat należy do Małych Hamerników, przeszkodą nie są ani dojazdy do Nowej Huty, ani długie próby. Emilka powiedziała ,,góry mam w sercu, a tańczę i śpiewam, aby innym było miło”. Na jubileuszowym koncercie była jedną z dwóch solistek oraz wspólnie z kolegą Frankiem tańczyli do góralskiej muzyki. Dziękujemy Emilce za promocję naszej szkoły.


„Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”

          Nasi uczniowie po raz kolejny wykonali prace na XVIII ponaddiecezjalny konkurs „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”. W tym roku było ich 24.
          Konkurs jest organizowany przez Szkołę Podstawowa Nr 10 w Będzinie, parafię św. Trójcy oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie. Honorowy patronat nad konkursem objęli Biskup sosnowiecki Ks. dr Grzegorz Kaszak oraz Dziekan Dekanatu będzińskiego Ks. Andrzej Stępień.
          8 grudnia 2019 r. o godz. 14:00 w Szkole Podstawowej w Będzinie odbędzie się uroczysta gala połączona z prezentacją wszystkich szopek konkursowych oraz wręczeniem nagród laureatom.
          Składamy gorące podziękowania wszystkim dzieciom za trud włożony w przygotowanie prac, rodzicom, opiekunom i dziadkom za pomoc w ich wykonaniu. Mamy nadzieję, że wykonane prace sprawiły dzieciom wiele radości, rozbudziły ich kreatywność, a przede wszystkim przybliżyły tajemnicę Bożego Narodzenia. Wierzymy, że wzorem lat ubiegłych, również w tym roku nasi najmłodsi zdobędą wiele nagród. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!


XXV Wojewódzki Konkurs Wiedzy Biblijnej

„Ewangelia to proroctwo o człowieku.
Poza Ewangelią człowiek pozostaje dramatycznym
pytaniem bez odpowiedzi.”
Św. Jan Paweł II
          Ewangelia według św. Jana stała się w tym roku przedmiotem szczególnej lektury uczniów klas VI - VIII szkoły podstawowej z diecezji sosnowieckiej. Uczestnicy pochylali się nad jej bogatą treścią, by zmierzyć się z szeregiem pytań, uczestnicząc w rejonowym etapie XXV Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który w tym roku odbył się w Przegini. Czekał na nich test wyboru, pytania otwarte i uzupełnianie cytatów biblijnych. Uczniowie wykazali się znakomitą znajomością wielu szczegółów zapisanych przez Ewangelistę. Naszą szkołę reprezentowali Wiktoria Porębska (VI c), Antoni Nabagło (VI c) i Kamil Skulich (VI a). Kamil uzyskał wysoką liczbę punktów i zajął II miejsce, a Wiktoria i Antonii zajęli ex aequo IV miejsce.

Gratulujemy uczniom i życzymy, aby ten czas spędzony nad kartami Ewangelii św. Jana przyniósł błogosławione owoce w ich życiu.

Z wizytą w teatrze

          Uczniowie klas siódmych gościli w Krakowskim Teatrze Scena Stu. Tym razem obejrzeli "Zemstę" według Aleksandra Fredry, autorem inscenizacji jest Krzysztof Jasiński. Młodzież była zachwycona genialną i dowcipną zarazem interpretacją utworu, ale również obsadą aktorską. W przedstawieniu można oglądać m.in. Beatę Rybotycką, Jerzego Trelę, Dariusza Gnatowskiego. Śmiech który jest pierwszym żywiołem tego spektaklu, nie schodził z ust młodych odbiorców. Był to bardzo udany wieczór. Polecamy wszystkim taką duchową ucztę.

Program profilaktyczny CUDER

          Podczas piątkowych zajęć uczniowie klas szóstych i siódmych uczestniczyli w programie profilaktycznym CUDER, dzięki którym lepiej poznali siebie, rozwinęli umiejętność radzenia sobie z emocjami i dbania o swój wszechstronny rozwój.
Oprócz części teoretycznej uczniowie mieli okazję sprawdzić swoich sił w międzyklasowej grze planszowej.


Nasze sukcesy w konkursach

          W październiku uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w konkursach kuratoryjnych z różnych przedmiotów. Do rejonowego etapu Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego zakwalifikowały się cztery uczennice: Natalia Curyło, Amelia Kołodziejczyk, Dominika Krawczyk i Julia Kowalik.
Z kolei do rejonowego etapu Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego przeszły dwie uczennice: Natalia Curyło i Amelia Kołodziejczyk.
Gratulujemy dziewczętom sukcesu. Życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursowych zmagań.,,Kto czyta żyje wielokrotnie…”          Każdy pierwszoklasista otrzymał niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki. Prezenty były możliwe dzięki programowi „Mała książka – wielki człowiek”, który został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Życzymy Rodzicom i dzieciom, aby wspólne czytanie rozbudziło przyjaźń z książką na całe życie.

Konkursowe pomysły… kulinarne

          W ramach programu Deutsch Plus uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie kulinarnym „KOCH MIR WAS!” Projekt zakładał przygotowanie przepisu kulinarnego wybranego specjału z kuchni niemieckiej. Wszyscy uczniowie wykazali się nie tylko pomysłowością i pracowitością, ale również wzbogacili swój warsztat językowy. Najciekawsze projekty rywalizować będą z innymi szkołami Deutsch Plus z całej Polski. Wszyscy mogą zapoznać się z przepisami na szkolnej gazetce.
Trzymamy kciuki ;)


Bal Wszystkich Świętych

„Z tą świętością trudna sprawa, to doprawdy nie zabawa.
Bo właściwie o to chodzi, że mi świętość nie wychodzi…”

B. Kołodziej

          25 października mury naszej szkoły odwiedzili niezwykli Goście. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć św. Franciszka, porozmawiać ze św. Matką Teresą z Kalkuty, uścisnąć św. Rozalię, poprosić o autograf naszą patronkę św. Królową Jadwigę lub zrobić sobie zdjęcie ze św. Faustyną. A wszystko to za sprawą naszych najmłodszych uczniów z klas I – III, którzy z wrodzoną sobie dostojnością przemierzali korytarze naszej szkoły.

          Bal Wszystkich Świętych, który odbył się już po raz trzeci, był znakomitą okazja do tego, aby dzieci, od najmłodszych do najstarszych przekonały się, że bycie świętym to nie umartwianie się i smutek, a wręcz odwrotnie - to radość i wspólna zabawa. Świętość jest dostępna dla każdego, chociaż czasem trudno nie ziewać w kościele, być posłusznym w szkole, żyć w zgodzie z bliskimi. Jak sobie z tym radzili wielcy święci? Odpowiedzieli nam na to pytanie nasi uczniowie, którzy z ogromnym przejęciem wykonali ulubione piosenki i opowiedzieli historie swoich patronów. Na koniec nie zabrakło wspólnej zabawy.

Na balu odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu „Najpiękniejszy Różaniec”.
Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że ten dzień był wyjątkowy:
Rodzicom – za pomysłowość i oryginalność strojów,
p. Wychowawczyniom ( p. Izie, p. Grażynie, p. Lucynie, p. Justynie, p. Małgorzacie, p. Beacie, p. Dorocie, p. Marcie ) – za „świecenie” przykładem,
p. Sylwii - za muzyczną oprawę uroczystości,
ks. Rafałowi – za uwiecznienie tego wydarzenia,
Uczniom klasy 6a – za zaangażowanie i pomoc.

          Mamy nadzieję, że wyśmienita zabawa, tańce, ciekawie opowiedziane historie, a to wszystko w nawiązaniu do świętych i aniołów, sprawiło najmłodszym prawdziwą radość, kształtując jednocześnie w nich piękne wartości i ucząc radości z dnia Wszystkich Świętych.Disco w rytmie kodowania

          Z okazji Święta Szkoły nowe władze Samorządu Uczniowskiego pod nadzorem Pani Marty Janeckiej zorganizowały dyskotekę jakiej jeszcze nie było w naszej szkole. Oprócz zabaw i konkursów, w tym na ,,Najsympatyczniejszego Chłopaka” były też chwile na złapanie oddechu. Przerwy w dyskotekowych pląsach można było spędzić przy kodowaniu, tak świętowaliśmy Europejski Tydzień Kodowania. Zadania przygotowała pani Anna Głowacka, nasza informatyczka.

Pasowanie na czytelnika uczniów klas drugich

          Dnia 16.10.2019 miało miejsce uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas 2a, 2b i 2c. Pasowanie odbywa się w bibliotece szkolnej dla każdej klasy osobno. Zajęcia są także lekcją otwartą dla nauczycieli. Po lekcji uczniowie nabywają umiejętności korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej; rozumieją pojęcia, m.in.: biblioteka, wypożyczalnia, potrafią wyjaśnić różnice między biblioteką a księgarnią; wypełniają obowiązki czytelnika; dokonują samodzielnego wyboru pierwszej książeczki do czytania. Od dziś uczniowie mogą samodzielnie wypożyczać książki z biblioteki szkolnej.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Na zakończenie wszyscy usłyszeli prośby książek o dobre ich traktowanie.
PROŚBY KSIĄŻEK:
NIE JEDZCIE PODCZAS CZYTANIA, BO NAS POPLAMICIE!
NIE ZWIJAJCIE NAS W RULON!
NIE RYSUJCIE PO NASZYCH KARTKACH!
NIE ZAGINAJCIE NAM ROGÓW!
PRZY CZYTANIU UŻYWAJCIE ZAKŁADEK!
NIE WYRYWAJCIE NAM KARTEK!Warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy
Oddział Szklary

         W pierwszych dniach października Szkołę Filialną w Szklarach odwiedzili ratownicy medyczni. Podczas spotkania dzieci uczestniczyły w pokazie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci poznały zasady wzywania pomocy oraz utrwaliły sobie numery telefonów alarmowych. Zajęcia były ciekawie poprowadzone, a uczestnicy chętnie i aktywnie brali w nich udział. Mamy nadzieję, że zdobycie tej cennej wiedzy pozwoli naszym wychowankom w razie potrzeby właściwie ją wykorzystać.
Ślubowanie klasy pierwszej
Szkoła Filialna w Szklarach

         Dnia 9 października 2019 roku w Szkole Filialnej w Szklarach odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Uroczystość tą uświetnili swoją obecnością Dyrektor Szkoły, nauczyciele, rodzice, starsi i młodsi koledzy i koleżanki naszej szkoły. Chwila ślubowania została poprzedzona pięknym występem artystycznym. Na zakończenie uczniowie klasy pierwszej oprócz życzeń otrzymali legitymacje szkolne, dyplomy oraz prezenty okolicznościowe od starszych kolegów, koleżanek i swoich rodziców.
Wych. kl.I B. B.

"Na indiańskim szlaku-Lubogoszcz 2019"

         Nasi uczniowie w miniony weekend uczestniczyli w VIII Wojewódzkim Rajdzie PTSM "Na indiańskim szlaku-Lubogoszcz 2019" Ach co to była za przygoda! Prawdziwe indiańskie ognisko, wędrówki górskie w Beskidzie Wyspowym, rzut nożem i strzelanie z łuku. A do tego konkursy wiedzy i prezentacje. Walka była zacięta między plemionami, ale warto było. Szczep "Szalone Żywioły i Śpiące nietoperze" zdobyły puchary za I m-ce.


Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej

         W dniu 23 -24 września odbyły się eliminacje do konkursu Pieśni Patriotycznych. Była to znakomita okazja, by zwrócić uwagę na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich w kontekście historii państwa i narodu polskiego.
Konkurs rozpoczął się eliminacjami klasowymi, w których zostali wyłonieni przedstawiciele poszczególnych klas. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 18 osób.          Dobór repertuaru był bardzo interesujący, nauczyciele zwracali uwagę, aby utwory nie powtarzały się, co dało ciekawy obraz polskiej pieśni patriotycznej. Można było wysłuchać znanych i mniej znanych utworów wielu polskich muzyków. Uczniowie kształtowali postawy obywatelskie i patriotyczne, uczyli się szacunku do państwa i narodu polskiego poprzez pełny emocji śpiew.

W jury konkursu zasiadły : p. Marta Janecka - historyk, p. Sylwia Wiech - muzyk.

Do gali finałowej, która odbędzie się 14 października zakwalifikowały się następujące osoby.

Kategoria I-IV
1.Duet Lena Bienas i Olgierd Jurkiewicz z kl.IIb
2. Soliści: Milena Kozera kl. IIa, Tomasz Chochół kl. IIc, Emilia Bojko kl. Ia, Małgorzata Dziedzic kl. IIIb

Kategoria V-VIII
1. Duet Nikola Lewandowska i Wojciech Głowacki kl.VIc
2. Soliści: Grzegorz Dziedzic kl.Vc oraz Aleksandra Barczyk kl.VIIIb

S.W.


Malowanie na streczu. Zabawa dla odważnych ! ;)

         Malowanie na streczu! Mówi Wam to coś…? Farbami w dodatku! Nic tylko kojarzy się z wielkim bałaganem i jeszcze większym sprzątaniem! A guzik prawda! Nie taki diabeł straszny jak go malują, a z takim uczniami poza sprzątnięciem folii po zabawie, nie ma nic wyczerpującego.

Malowanie na streczu – czego potrzebowaliśmy?

Jedyne czego potrzebowaliśmy to dwa przęsła ogrodzenia, folia spożywcza i farby! Ajjj i „kawałek” wyobraźni! Warsztat pracy jak ta lala! Do dzieła!
Zaangażowanie uczniów: 100% !
Dużo śmiechu i zabawy: 100% !
Doznania sensoryczno – plastyczne: 100% !
Uważność i skupienie: 100% !

A tak całkiem serio zabawa była mega wciągająca i kreatywna! Jak znudziło się malowanie pędzlem, do akcji wkroczyły dłonie, które przecież kochają takie doświadczenia! Zatem w ubiegły piątek (13.09.2019!!!!) przy pięknej pogodzie mogliśmy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa!
Do odważnych świat należy!
Nie ma się czego bać…

VI ,,a" miała udaną zabawę i mało sprzątania! Jesień blisko.... Niech będzie kolorowo! - jak najdłużej!

Innowacyjna lekcja plastyki

         Na pierwszej lekcji plastyki bawiliśmy się mąką pszenną. Najpierw badaliśmy ją, później mieszaliśmy w swoich pojemnikach a następnie dodaliśmy wody i wyszła „klejąca się papka”. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, w trakcie zabawy na ich buźkach pojawiał się piękny uśmiech.
Zajęcia wpływają bardzo pozytywnie na wiele aspektów rozwoju dziecka - wspomagają budowanie świadomości ciała i przestrzeni, dbają o usprawnienia ruchowe, wspierają rozwój zmysłów, rozwój mowy, czy rozwój poznawczy. Frajdę sprawiało kreatywne tworzenie jak również to, że mogły się po prostu pobrudzić ;)


„NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC”
REGULAMIN KONKURSU

I Cele konkursu:
- rozbudzanie umiłowania modlitwy różańcowej
- rozwój talentów dzieci
- budzenie aktywności twórczej dzieci
- pobudzanie wyobraźni i pomysłowości dzieci
- wykorzystanie zdobytych wiadomości, umiejętności i dzielnie się nimi z innymi.

II Uczestnicy konkursu:
W konkursie mogą wziąć udział dzieci z klas I - III wspólnie z rodzicami.

III Warunki uczestnictwa w konkursie:
Różańce mogą być wykonane dowolną techniką, indywidualnie lub rodzinnie.
Zachęcamy, aby wykorzystać najróżniejsze materiały i pomysły na wykonanie różańca (np. muszelki, fasolki, masę solną, chrupki, kasztany, żołędzie, jarzębinę itp.) Liczymy na oryginalność i pomysłowość.
Prace należy podpisać : imię, nazwisko dziecka, klasa.
Różańce można dostarczać do 26 września do p. Katechetki lub ks. Wikarego.
Wszystkie różańce będzie można oglądać i podziwiać na wystawie wyeksponowanej w kościele parafialnym przez cały październik.
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się na Balu Wszystkich Świętych /termin zostanie podany/

IV Nagrody:
Specjalnie powołane jury konkursowe wyłoni zwycięzców, którym zostaną przyznane nagrody, a wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.,,O Pchle, co manier nie miała”

         W piątkowe przedpołudnie uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie „O Pchle, co manier nie miała” Teatru Tak. Spektakl inspirowany żywiołowym tekstem „Pchły Szachrajki” nie tylko wywołał uśmiech na twarzy, ale w kontekście konkretnych fragmentów tekstu bajki o psotnej pchle przybliżone i objaśnione zostały młodym widzom angielskie pojęcia. Uczniowie mogli obejrzeć przedstawienie dzięki uprzejmości Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach.
NASZA SZKOŁA NA:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.50 - 12.35
6.12.50 - 13.35
7.13.45 - 14.30
8.14.40 - 15.25


Dowóz
6:55Jerzmanowice ulice: Nietoperzowa, Doły, Pod Grodziskiem, Jurajska, Jana lll Sobieskiego, Centralna, Szkoła
6.55Jerzmanowice Stok, ul. Zachodnia, ul. Krakowska w stronę stacji Shell
7.10Gotkowice przystanek droga krajowa 94 w kierunku Olkusz, Szkoła
7:25Łazy Pętla, Łazy Remiza, Łazy przystanki 1, 2, 3, Kopaniny „koło Studni, Szkoła
7:35Szklary przystanki – Żary pętla, Szklary Tartak, Szklary Remiza, Szklary Kościół, Szklary Stara Szkoła, Szklary Koniec, Jerzmanowice ul. Centralna, szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


Odwóz
12:50Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
12:50Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana lll Sobieskiego
13:45Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
13:45Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
14:40Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
14:40Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


>