Szkoła Podstawowa
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2020/2021

Szkoła przyszłościUczniowie klasy 2b wyobrazili sobie jak powinna wyglądać szkoła przyszłości. Chętnie wzięli udział w klasowym konkursie i wykonali niezwykłe makiety. Pomysłowość naszych uczniów jest ogromna.Pierwszaki dla NiepodległejUczniowie klasy 1b z okazji Dnia Niepodległości zapoznali się z najważniejszymi symbolami państwowymi jakimi są: godło, flaga i hymn narodowy.
Podczas lekcji online wykonali ciekawą pracę plastyczną pt.,, Polak mały”, która sprawiła im wiele radości:)
,,Śniadanie Daje Moc"

W ubiegły czwartek 5 listopada uczniowie klas 1-3 wraz wychowawczyniami uczestniczyli po raz kolejny w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Śniadanie Daje Moc”, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. W ramach programu uczniowie uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji prozdrowotnej, podczas których zdobyli cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania. Uwieńczeniem zajęć było oczywiście zjedzenie pysznego i zdrowego śniadania! Dodatkowo uczniowie wykonywali także ciekawe prace plastyczne i plakaty :)

„PrzyGotujmy Lepszy Świat”

Klasy pierwsze przystąpiły do programu edukacyjnego „PrzyGotujmy Lepszy Świat”. Jest to program edukacyjny dla klas 1-3 szkoły podstawowej, którego celem jest pokazanie dzieciom, że drobna zmiana na talerzu może przynieść korzyści dla naszego zdrowia i zaowocować wielką zmianą dla środowiska: przywrócić ziemi bioróżnorodność, ograniczyć emisję gazów, oszczędzić hektolitry wody, uratować tysiące gatunków roślin i zwierząt.

Uczestniczące w programie dzieci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności pozwalające im wybierać w diecie to, co najlepsze dla nich i dla planety. Poznają ciekawe przepisy i samodzielnie lub z rodzicami przygotowują posiłki oparte na składnikach roślinnych. Podzielenie się zdjęciem każdego posiłku to możliwość zdobycia cennych punktów w grze o nagrody indywidualne i dla klasy.
Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego dla klas 1-3
,,Jesień w uczniowskim obiektywie”Szkolny konkurs fotograficzny dla klas 1-3 ,,Jesień w uczniowskim obiektywie” organizowany przez Szkołę Podstawową im. Świętej Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach zakończony ! Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przez uczniów zdjęć, na którym przedstawią jesienną porę roku oraz zmiany zachodzące w przyrodzie.

Oto laureacie konkursu:

I miejsce - Igor Boniakowski z kl.3c
II miejsce - Jakub Ficek 2a
III miejsce - Szymon Fiba 1b
Wyróżnienia: Milena Urbaniak z 1a, Julia Okrajni z 3c, Izabela Goraj z 1b.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Spacer edukacyjny

Dnia 28 października uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawczyń wybrały się na spacer, podczas którego obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Dzieci oglądały jesienne drzewa oraz zbierały kolorowe liście. Miały okazję do zabawy wśród kolorowych liści. Dzieci zobaczyły również pole z kukurydzą. Podczas spaceru udało się zobaczyć wiewiórkę oraz gniazdo ptaszka. Ach ta cudowna jesień… Zebrane liście i kolba kukurydzy znalazły miejsce w kąciku przyrody.

Pasowanie na czytelnika uczniów klas drugichPasowanie na Czytelnika odbyło się 12 i 13 października 2020r. Było to bardzo ważne wydarzenie dla drugoklasistów. Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje biblioteka oraz jak należy dbać o książki. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali również specjalną pieczątkę w swoich zeszytach. Klasa 2b bardzo poważnie potraktowała tę uroczystość i postanowiła wypożyczyć lekturę Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek.
Święto szkoły


Dnia 13 października 2020r. nasza szkoła zamieniła się w świat postaci historycznych, legendarnych oraz postaci z bajek. Uczniowie przebrali się za swoich ulubieńców, co sprawiło im wiele radości.
Najważniejszą w tym dniu była jednak postać Świętej Królowej Jadwigi.
Uczniowie przenieśli się do czasów, w których żyła patronka naszej szkoły. Przypomnieli sobie ważne wydarzenia z jej życia oraz dokonania. Święta Królowa Jadwiga w swoim krótkim życiu zdobyła serca swoich poddanych. O jej dobroci, pobożności mówi się do dziś, dlatego warto wspominać jej postać, co uczniowie naszej szkoły chętnie czynią.


Dzień drzewa

W piątek uczniowie klas trzecich uczcili Dzień Drzewa, który w Polsce obchodzony jest 10 października. Z tej okazji trzecioklasiści obejrzeli ciekawy film przyrodniczy oraz uczestniczyli w lekcji w terenie. Utrwalili poznane gatunki drzew, rozwiązywali zagadki przyrodnicze, rozmawiali o tym, jaką rolę pełnią drzewa w środowisku. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że drzewa są bardzo potrzebne, dlatego obiecali o nie dbać i je szanować.
Konkurs fotograficzny
,, Jesień w uczniowskim obiektywie”
dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach
wraz z rodzicami.

Regulamin konkursu - pobierz plik =>   „Władaj słowem jak Żółkiewski”
Udział klas ósmych w spotkaniu edukacyjnym

Na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Jerzmanowicach👍 ósmoklasiści uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu edukacyjnym „Władaj słowem jak Żółkiewski”. Projekt realizuje zespól edukatorów Projekt Rekreator we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach programu “Ojczysty – dodaj do ulubionych”👏👏👏. Celem projektu jest zainteresowanie młodych obywateli pięknem polskiego języka w jego XVI- i XVII- wiecznej odsłonie. W pierwszej części spotkania odbyły się warsztaty, które wzmocniły kompetencje językowe uczestników. Następnie uczniowie wzięli udział w inscenizacji sejmowej, w której wykazać się musieli nie tylko poprawną staropolską mową, ale i charyzmą, sprytem i rozumem.I Rajd Ekologiczny PTSM w Dolinie Będkowskiej

I Rajd Ekologiczny PTSM – „Woda źródłem życia” odbył się w dniu 3 X 2020 r (sobota) jako jednodniowa wycieczka terenowa do źródeł Będkówki. Rajd zorganizowany został przez Małopolski Oddział PTSM w Krakowie, Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze PTSM, działające w SP w Jerzmanowicach i Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec” Gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Celem rajdu było poznanie sposobów na ocenę czystości wody w rzece i przeprowadzenie ćwiczeń badawczych jakości wody w źródle rzeki Bądkówka, kształtowanie kompetencji kluczowych, oraz poznanie bioróżnorodności przyrody ożywionej i nieożywionej w atrakcyjnej Dolinie Będkowskiej.

W rajdzie wzięło udział 33 uczniów w grupach wiekowych I-IV i V-VIII. Uczestnicy w 4 zespołach prowadzili obserwacje i ćwiczenia badawcze, na podstawie których dokonywali oceny jakości wód płynących. Mierzenie przepływu prędkości wody, klasyfikowanie czystości wód na podstawie występowania organizmów bezkręgowych, rozpoznawanie gatunków roślin, zagadki geologiczne to wybrane zadania do wykonania na trasie edukacyjnej ścieżki historyczno-przyrodniczej ”Jaskiniowa Dolina”. Rajd rozpoczął się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym PTSM w Łazach, gdzie uczestnicy wykonywali pierwsze zadania przy szkółce leśnej. Następnie przeszli pod Wodospad Szum, mierząc szerokość koryta i prędkość przepływu wody. Dnem doliny doszli pod wywierzysko-największe naturalne źródło krasowe na Wyżynie Krakowskiej. Przyjemnie zmęczeni, ubłoceni rajdowicze dotarli do mety pod Jaskinię Nietoperzową, gdzie odbyło się podsumowanie rajdu i prezentacja wyników. Puchar Prezesa Małopolskiego Oddziału PTSM w Krakowie otrzymały grupy: Promyki (klasy VIII) i Nietoperze (klasy IV).

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych rajdach PTSM ;-)


Teresa Sieradzka
komandor rajdu


Bezpieczeństwo pierwszoklasistów

Uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami dołączyli do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka.😀 Jest to największy w Polsce program edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa, a patronem honorowym akcji jest Komendant Główny Policji oraz Kuratorzy Oświaty. Program skierowany jest do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmuje tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W XII-tej edycji Akademii wychowawcy klas korzystać będą z materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji. Po przeprowadzeniu zajęć zdobytą przez dzieci wiedzę zweryfikuje Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.
Koordynatorem programu w naszej szkole jest p. Marta Karcz. 👏👏👏
2 października 2020r obchodziliśmy w naszej szkole X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Uczniowie, 👨‍🎓👩‍🎓którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić zaległości. W naszej szkole dla wszystkich chętnych zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia przez Komisje Egzaminacyjne. Obchody X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia” których wręczono 93. W zawodach matematycznych wzięli udział nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele i pracownicy szkoły, a nawet pani wizytator Małopolskiego Kuratorium, która dzisiaj wizytowała naszą szkołę.
Aneta Firszt-Kozdęba
Irena MarszałekAkcja charytatywna „Podaruj innym zeszyt”

W poniedziałek 5 października odbędzie się w naszej szkole akcja charytatywna „Podaruj innym zeszyt”. Zebrane przybory szkolne po przejściu kwarantanny zostaną przekazane do Caritas. Przybory powinny być w workach foliowych, reklamówkach itp.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej akcji, bo dobro, które czynimy dla innych wraca zawsze do nas. Koordynatorami akcji są panie: Agata Sarota i Monika Śladowska.

Dzień Chłopaka

,,Z okazji święta Waszego, życzenia wszystkiego najlepszego:
Niech każdy dzień dostarcza Wam radości
i uśmiech zawsze Wam w sercach gości.
Niechaj problemy Was omijają,
A wszyscy bardzo Was kochają.
Bo jak nikt inny na świecie,
Wy na to zasługujecie!”Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Dziewczynki z klasy 1 a i 1 b przygotowały dla chłopców z okazji ich święta życzenia oraz niespodziankę. Chłopcy zostali obdarowani uśmiechem oraz drobnymi upominkami.
Chłopakom dużym i małym życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!
Spotkanie z autorem książek

29 września 2020 r. uczniowie klasy 4b wzięli udział w spotkaniu online z autorem książki „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”)

Była to niecodzienna okazja do poznania książki, ale także angażująca lekcja multimedialna, podczas której poznaliśmy niezwykłe przygody bohaterów, detektywistyczne zagadki i łamanie szyfrów. Wartka współczesna akcja powieści stała się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Podczas tej multimedialnej lekcji autor powieści, pan Marcin Kozioł skupił uwagę uczniów na wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Współczesna akcja serii łączyła się z odtworzonymi na podstawie źródeł biograficznych nadzwyczajnymi, ale prawdziwymi wydarzeniami z życia historycznych postaci. Choć może się wydawać, że tak przedstawiony Tesla to wymysł wyobraźni, rodem z literatury science-fiction, to wszystko, co o nim powiedział autor – wydarzyło się naprawdę.
Autorskie spotkanie onlineDnia 29 września uczniowie klasy 1 a i b wzięli udział w spotkaniu autorskim online z Marcinem Kozioł. Spotkanie podróżnicze z "Wombatem Maksymilianem” było bardzo ciekawe a zarazem inne, ponieważ najmłodsi uczniowie mogli spotkać się z autorem podczas transmisji live.
Spotkanie ze strażakami

Uczniowie 👩‍🎓👨‍🎓klas pierwszych wspólnie z wychowawczyniami p. Martą Karcz i p. Dorotą Sarotą spotkali się ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerzmanowicach. Podczas spotkania dowiedzieli się, że praca strażaka jest ciężka i trudna, bywa też niebezpieczna. Poznali jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat na strażaka. Przypomnieli sobie numery alarmowe, które należy znać. Uczniowie zobaczyli jak wygląda strój strażaka gotowego do akcji, sprzęt ratowniczy i gaśniczy wykorzystywany do ratowania ludzkiego życia. Dużą atrakcją dla dzieci było oglądanie wozu strażackiego. Po takim spotkaniu z pewnością w przyszłości nie zabraknie kandydatów na strażaków. 👍

Serdecznie dziękujemy strażakom z OSP w Jerzmanowicach za spotkanie i dotychczasową pomoc, na druhów z OSP Jerzmanowice nasza szkoła zawsze może liczyć.!!!👏👏👏

INFORMACJA DLA RODZICÓW


Informacja o sposobie organizacji
i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty
obowiązująca w roku szkolnym 2020/2021
dostępna jest na stronie OKE w Krakowie
Wycieczka do oczyszczalni ścieków w Żarach
25.09.2020r.

W piątek 25.09.2020 w ramach realizacji projektu "Jesteśmy częścią przyrody" kolejne klasy pojechały zwiedzać oczyszczalnię ścieków w Żarach, umiejscowioną w niedaleko rezerwatu "Dolina Racławki" (na granicy Racławic i Paczółtowic). Najpierw było zapoznanie z procesem oczyszczania ścieków, a potem ćwiczenia terenowe. W oczyszczalni tym razem udało się zobaczyć zrzut oczyszczonej wody do zbiornika retencyjnego, a następnie do rzeki. Dodatkowo uczniowie zobaczyli, jak wygląda napowietrzanie zbiorników, gdzie pracują bakterie tlenowe. Wiele pytań padło "w pomieszczeniu sterowni" i w tzw. małym laboratorium, w którym bada się skład chemiczny ścieków. Po zobaczeniu oczyszczalni koniecznie trzeba było ocenić jakość wody w Racławce, na terenie rezerwatu. Na podstawie obserwacji stwierdzono, że woda ma przejrzysty kolor i przyjemny zapach. Uczniowie w malowniczej dolinie obserwowali źródło krasowe "Bażana", mierzyli prędkość przepływu wody, rozpoznawali gatunki drzew (co nie jest łatwe), sprawdzali czy są zarodniki na paprociach, ale najatrakcyjniejsze były pewnością żaby i ślimaki. Podsumowując-wartość wycieczki nieoceniona...uczestnicy sami przekonali się o konieczności dbania o przyrodę. Ponadto jak zmierzyć radość, śmiech, rozmowy czy frajdę z przejścia przez potok i szurania liśćmi, która towarzyszy nauczaniu? Tego nie da sprawdzić, tego trzeba doświadczyć, bo przecież nauka może być przyjemnością.
Teresa Sieradzka


Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki

Uczniowie klas trzecich razem z wychowawcami przystąpili do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki". Koordynatorem projektu w naszej szkole jest p. Justyna Zgoda Projekt ma na celu: rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, integrację zespołu klasowego, współpracę placówek oświatowych z terenu kraju i zagranicznych szkół polonijnych. Czytanie wcale nie musi być nudne. Uczniowie niecierpliwie czekają na stojące przed nimi wyzwania, a towarzyszyć im będzie sympatyczna Chmurka Tosia. Projekt składa się z trzech modułów. W trakcie trwania każdego z nich, uczestnicy przeczytają jedną z kilku zaproponowanych lektur, do której wykonają określone zadania. Uczniom i wychowawcom życzymy wspaniałych wrażeń podczas przenoszenia się w niezwykły świat bohaterów czytanych książek.
Wycieczka do oczyszczalni ścieków w Żarach

Jak dbać o czystość wód, na czym polega proces oczyszczania ścieków, co to jest oczyszczanie mechaniczne i jaką rolę pełnią bakterie? Takie pytania zadawali uczniowie podczas zwiedzania oczyszczalni ścieków w Żarach. Uczestnicy najpierw poznawali etapy oczyszczania ścieków, a następnie oceniali jakość wody w Rezerwacie Doliny Racławki. A ile radości przy okazji ćwiczeń terenowych sprawiła żaba znaleziona nad potokiem i przejście przez mostek w gronie kolegów. To już wartość nieoceniona, zwłaszcza po okresie półrocznej przerwy. Takie wyjście w teren to prawdziwa frajda, a jednocześnie można się czegoś nauczyć np. trudnego pojęcia "sedymentacja osadów". Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu ekologicznego "Jesteśmy częścią przyrody", wspófinansowanego przez WFOŚiGW w Krakowie. Dziękujemy pracownikom Gminnych Wodociągów w Jerzmanowicach za oprowadzenie i możliwość zobaczenia oczyszczalni "od środka".
Teresa Sieradzka


WYKAZ PODRĘCZNIKÓW DO RELIGII
ROK SZKOLNY 2020/21

Pobierz plik =>   


NASZA SZKOŁA NA:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.55 - 12.40
6.13.00 - 13.45
7.13.55 - 14.40


Dowóz
7:00Jerzmanowice ulice: Nietoperzowa, Doły, Pod Grodziskiem, Jurajska, Jana lll Sobieskiego, Centralna, Szkoła
7.00Jerzmanowice Stok, ul. Zachodnia, ul. Krakowska w stronę stacji Shell
7.10Gotkowice przystanek droga krajowa 94 w kierunku Olkusz, Szkoła
7:25Łazy Pętla, Łazy Remiza, Łazy przystanki 1, 2, 3, Kopaniny „koło Studni, Szkoła
7:30Szklary przystanki – Żary pętla, Szklary Tartak, Szklary Remiza, Szklary Kościół, Szklary Stara Szkoła, Szklary Koniec, Jerzmanowice ul. Centralna, szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


Odwóz
12:55Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
12:55Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana lll Sobieskiego
14:00Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
14:00Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
14:50Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
14:50Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


>