Szkoła Podstawowa
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2020/2021

Wycieczka do Jaskini NietoperzowejW dniu 23.06.2021 r. klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do Jaskini Nietoperzowej, gdzie miały okazję zobaczyć niezwykłe dzieła natury, spotkać się na żywo z nietoperzami, a nawet pogłaskać niedźwiedzia jaskiniowego. Spokojnie, mamy tu na myśli jedynie atrapę tego niezwykłego zwierzęcia. Następnie uczniowie pieszo powędrowali do schroniska w Łazach, by tam upiec sobie pyszne kiełbaski i wspólnie pobawić się na świeżym powietrzu. Piechurzy nie dali za wygraną i ze schroniska, także wyruszyli pieszo do szkoły. Czasami tak niewiel trzeba, by cudownie spędzić czas w gronie kolegów.
Bransoletki przyjaźni w klasie 3c

Uczniowie klasy 3c wykonali ze sznurków i kolorowych koralików bransoletki przyjaźni, które podarowali najbliższej koleżance, najbliższemu koledze. Bransoletki będą im przypominać wspólnie spędzone chwile. Kilka z nich podarowali także swojej wychowawczyni Pani Justynie Zgodzie.Wycieczka do Jaskini NietoperzowejUczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę w celu zwiedzenia Jaskini Nietoperzowej. Wszyscy byli bardzo zainteresowani zwiedzaniem i uważnie słuchali niezwykłych informacji na jej temat. To bardzo niezwykłe i wyjątkowe miejsce, które znajduje się tak blisko nas.Obserwacja zaćmienia Słońca

10 czerwca nasi uczniowie mogli obserwować zaćmienie Słońca dzięki zaproszeniu i uprzejmości Pana Marcina Filipka. Gratulujemy pasji i bardzo serdecznie dziękujemy.

Wolontariat podczas Biegu z Gwizdkiem po Zdrowie

Stowarzyszenie Ekoturystyki "Ostaniec" Gminy Jerzmanowice – Przeginia wspólnie z naszymi uczniami zorganizowało stanowisko edukacyjne promujące przyrodę ożywioną i nieożywioną naszego regionu, na którym można było poznać nietoperze „mieszkające” na terenie gminy oraz skały regionu krakowskiego. Nasi uczniowie, jako wolontariusze wykazali się ogromną kreatywnością i z własnej inicjatywy przygotowali quizy, zagadki, kolorowanki, gry edukacyjne, ciastka z ciekawostkami przyrodniczymi oraz ciastka w kształcie nietoperzy dla uczestników „Biegu z Gwizdkiem po Zdrowie”.

Nasi wolontariusze z klasy:
♦️ VIIa: Nikola Kania, Julia Szklarczyk, Maja Krzystanek, Kamil Skulich, Alan Robakowski, Kamila Sarota, Dominika Krawczyk, Gaja Boniakowska, Kaja Marek, Maksymilian Izdebski, Emilia Siudy, Milena Nowińska, Aleksandra Chochół, Patrycja Gacal;
♦️ VIIb: Maja Pałys, Bartłomiej Krzystanek;
♦️ VIIc: Wojciech Głowacki, Nikodem Piwowarczyk, Sebastian Krawczyk, Anna Kołodziejczyk, Nikola Lewandowska, Maja Pastuszak, Natalia Glanowska;
♦️ VIIIa: Joanna Żurek, Natalia Krzynówek;
♦️ VIIIb: Anna Szklarczyk, Olga Piwowarczyk, Aleksandra Seweryn, Aleksandra Gzyl.


„Bieg z Gwizdkiem po Zdrowie”

Dnia 06.06.2021 nasi uczniowie wzięli udział w „Biegu z Gwizdkiem po Zdrowie” organizowanym przez Gmina Jerzmanowice-Przeginia oraz Imprezy Jurajskie - KKS Jura Moto Sport poprowadzonym trasą ze startem i metą obok Chochołowego Dworu w Jerzmanowicach k. Krakowa. Serdecznie gratulujemy Maćkowi Strzałce, Wiktorowi Putajowi oraz Magdalenie Pogan, którzy znaleźli się na pucharowym podium. Jesteśmy dumni ze wszystkich naszych uczniów, który podjęli się wyzwania i wzięli udział w biegu. Gratulujemy!

Konkurs plastyczno-językowy
"My Favourite English Word"

Uczniowie klas I-III wzięli liczny udział w konkursie plastyczno-językowym – "My Favourite English Word". Polegał on na przedstawieniu swojego ulubionego angielskiego słowa w formie graficznej, tak aby osoby nie znające języka od razu wiedział co oznacza dane słowo.
Pomysłowość i kreatywność uczniów nie miała granic. Uczestnicy stworzyli galerię niesamowitych prac wykorzystując nietypowe materiały np. przyprawy, rośliny, skórki z owoców, klocki czy masę solną. Jury konkursu miało twardy orzech do zgryzienia przy ocenie prac konkursowych.

Oto zwycięzcy:

miejsce I
Julia Okrajni (3c)
Mieszko Fus (3c)

miejsce 2
Zuzanna Łyczkowska (1b)

miejsce 3
Natalia Tarnawska (3s)
Milena Urbaniak (1a)
Alicja Nabagło (1a)
A.Roś
Dzień eksperymentów z okazji Dnia Dziecka

1.06.2021r. z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole został zorganizowany Dzień Eksperymentów.

Przygotowane zostały proste eksperymenty z użyciem znanych dzieciom z życia codziennego materiałów, a jednak uzyskane efekty okazały się niezwykłe. Eksperyment z uciekającym pieprzem, nadmuchanie balonów za pomocą butelki, kolorowy wulkan i tęcza z cukierków to tylko niektóre doświadczenia, jakie zostały w tym dniu wykonane. Wszyscy bardzo chętnie pomagali w przeprowadzeniu doświadczeń. Najważniejsze, że zajęcia były ciekawe i bezpieczne dla naszych uczniów.

W tym wyjątkowym dla każdego dziecka dniu, uczniowie przynieśli do szkoły także swoje ulubione gry planszowe, by móc zagrać ze swoimi szkolnymi kolegami. W niektórych klasach zabawiono się także w „Jaka to melodia?”, a uczniowie odgadywali piosenki z bajek dla dzieci. Mamy nadzieję, że ten dzień zapadnie na długo w pamięci naszych uczniów.Wielkie Czytanie

Uczniowie klasy 3 c razem z wychowawcą p. Justyną Zgodą zorganizowali Wielkie Czytanie. Pogoda była piękna i słoneczna, zatem akcja odbyła się na świeżym powietrzu. Uczniowie zaprosili p. Małgorzatę Poznańską, która pracuje w szkolnej bibliotece i poprosili o przeczytanie ciekawego opowiadania. Wszyscy uważnie słuchali zaproszonego gościa.

Druga część Wielkiego Czytania polegała na samodzielnym czytaniu przez uczniów książek, które są zgodne z ich zainteresowaniami. Każdy wybierał według własnych upodobań. Były książki historyczne, przyrodnicze, przygodowe oraz te o tematyce sportowej. Panowała wspaniała atmosfera. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że taka forma zajęć bardzo się im podoba. Uczniowie klasy 3c razem z wychowawcą planują kolejne Wielkie Czytanie, do którego tym razem zaproszą wszystkich uczniów klas trzecich.Spotkanie z młodą aktywistką z Monachium

Uczniowie kl. 7 wzięli udział w spotkaniu z młodą aktywistką z Monachium - Janiną, która opowiedziała o sobie, swoim miejscu zamieszkania oraz przybliżyła, gdzie i w jaki sposób Niemcy spędzają czas wolny oraz jakie atrakcje oferuje stolica Bawarii. Uczniowie mogli zaprezentować też swoje ulubione zajęcia i konwersować z prowadzącą spotkanie. To była wspaniała lekcja j. niemieckiego:) Spotkanie odbyło się dzięki współpracy naszej szkoły z Instytutem Goethego w Warszawie.

Czytanie na trawie?....dlaczego nie!:)

W minionym tygodniu, uczniowie klasy 1b wraz wychowawczynią spędzili zajęcia polonistyczne na świeżym powietrzu . Celem tych zajęć było zachęcenie do czytelnictwa oraz oddanie się przyjemności czytania. Tym razem pierwszoklasiści wzięli pod lupę książkę Waldemara Cichonia ,,Cukierku, ty łobuzie!", która będzie ich przyszłą lekturą. Ta stuprocentowa kocia komedia przypadła wszystkim uczniom do gustu i już nie mogą się doczekać kolejnego czytania na trawie:)Dzień Mamy

Matka to synonim miłości, dobra, szczęścia, bezpieczeństwa, przyjaźni, wsparcia. 26 maja jest jednym z najpiękniejszych dni w roku, ponieważ to właśnie wtedy obchodzą swoje święto wszystkie mamy. Święto to ma na celu okazanie przez dzieci szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w ich wychowanie. Kolejnym ważnym dniem jest Dzień Ojca, który już niebawem także będziemy świętować. Uczniowie klas 1-3 postanowili zatem podziękować swoim rodzicom oraz złożyć im najpiękniejsze życzenia. Chcieli wyrazić swoją wdzięczność, miłość i szacunek. Powstały piękne upominki oraz laurki, a uczniowie klas drugich przygotowali specjalny występ.


Skarpetkowe cudaki

Każdy wie, co to jest skarpetka i do czego służy? Uczniowie klasy 1a udowodnili, że ze skarpetki można wykonać wspaniałe prace a następnie świetnie się bawić. Na zajęciach technicznych wykonali skarpetkowe cudeńka. Pierwszaki znów udowodniły, że są kreatywni i gotowi do działania. Brawo moi uczniowie.
Majowe kapliczki

Maj jest chyba najpiękniejszym miesiącem w roku. Trudno o tej porze nie zauważyć rozkwitających pąków na drzewach i krzewach, kwiatów na łąkach, rozśpiewanych ptaków, pachnącej świeżo zieleni. Cała ziemia wygląda jak wspaniale utkany dywan, rzucony pod stopy Matki Bożej w miesiącu Jej poświęconym. W wioskach, pośród lasów, łąk, na rozstajach i przy drogach stoją stare i nowe kapliczki ku czci Matki Bożej, która dla wszystkich ludzi żyjących na ziemi była ideałem najwspanialszego piękna i wielkości. Kapliczki te są drogowskazami naszego życia tu, na ziemi. Wszystkie są wyjątkowe i drogie, bo w nich jest myśl, że oprócz ziemskiej matki mamy też Matkę w niebie. Dlatego uczniowie naszej szkoły chętnie włączyli się w wykonanie takich kapliczek. Teraz pięknie przyozdobione stoją w ich domach i zachęcają do modlitwy majowej – Litanii loretańskiej.
Lektura w pudełku

Lektura nie musi być nudna ....Uczniowie z klasy 2b na lekcji omawiali lekturę Marii Kruger Karolcia. Przygody głównej bohaterki przedstawili w kartonowych pudełkach. Pomysły były bardzo ciekawe!
Lekcja w terenie

Uczniowie klasy 1a w ramach zajęć przyrodniczych 6 maja wybrali się na boisko szkolne w poszukiwaniu mniszka pospolitego często nazywanego mleczem lub dmuchawcem. Kwiaty mniszka wydzielają nektar, który wabi pszczoły i motyle. Robi się z nich pyszny syrop o działaniu wzmacniającym. Młode listki można jeść, np. w sałatce. Na koniec zajęć uczniowie mogli spróbować swoich sił w pleceniu wianków. Wychowawczyni zademonstrowała jak należy pleść wianek z mniszka oraz udzieliła kilku wskazówek. Przypomniała, że należy pamiętać o tym, że jego sok może pobrudzić ubranie . Wianek można upleść z każdego rodzaju kwiatów i traw, jeśli mają wystarczająco elastyczne łodygi. Nasz wianek został związany źdźbłami trawy jak na lekcje w terenie przystało.

A pogoda sprzyja i zachęca…

Uczniowie klas pierwszych 10 maja wybrali się do wycieczkę do lasu. Obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie na wiosnę. Podziwiali młode pąki oraz listki na drzewach i krzewach. Dzieci znają zasady zachowania się w lesie, toteż udało się zobaczyć sarenkę i motyla bielinka. Mogli również w ciszy posłuchać śpiewu ptaków. Udało im się zobaczyć kilka kwiatów leśnych oraz kwitnące poziomki. Oczywiście na koniec „niespodzianka” – zabawy na łące. Ależ to była udana wycieczka…

Dzień książki

O książkach w szkole, zwłaszcza na języku polskim, mówimy w zasadzie prawie cały czas. Czytamy lektury obowiązkowe i uzupełniające, teksty z podręczników. Odmieniamy słowo „książka” przez wszystkie przypadki, często martwiąc się tym, że czytelnictwo spada i że coraz trudniej zainteresować młodzież czytaniem. Dawniej mówiło się, że książka jest najlepszym przyjacielem człowieka. Teraz musimy pokazać, że dobrze by było mieć w niej chociaż znajomego, z którym spędzenie kilkunastu minut dziennie to nie tylko szkolny obowiązek, ale też… przyjemność - przyjemność czytania, przeżywania przygód bohaterów. 23 kwietnia obchodziliśmy ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, którego celem głównym jest promocja czytelnictwa. W tym dniu na lekcjach języka polskiego w klasie 4b, 4c, 6a i 7b uczniowie podzielili się refleksjami na temat ciekawych książek. Opowiadali o swoich fascynacjach czytelniczych – nawet tych z dzieciństwa. Wielu z nich pokazało, że czytanie jest atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Niektórzy uczniowie przygotowali się do tego święta dużo wcześniej. Wykonali kreatywne, pozytywne, ciekawe działania związane z książkami, które tego dnia pojawiły się na lekcji np:

• okładka ulubionej książki,
• tzw. sleeveface – zdjęcie z okładką książki, na której jest twarz; a okładka ustawiona jest tak, by stała się ona na zdjęciu częścią ciała,
• zdjęcie pod hasłem „Czytam wszędzie” lub po prostu „Zdjęcie z książką”,
• konkurs literacki - zabawny wierszyk.

„KSIĄŻKI”

Każdy uczeń czytać je umie,
chociaż nie zawsze je rozumie.
Bywają książki ciekawe na maksa,
że jak je czytasz to ciśnienie wzrasta.
Pochłaniasz je w krótką chwilę,
Prawda, że się nie mylę?
Czytasz, czytasz i ciągle Ci mało,
I myślisz sobie: Co mi się stało?
Jednak nie zawsze jest kolorowo,
bo z lekturą bywa też pechowo.
Zdarzają się czasem książki nudne,
a czytanie ich jest mega trudne.
Ciągnie się w nich historia bez końca,
ale bynajmniej nie jest ona absorbująca.
Cóż począć kiedy lektura obowiązkowa,
a sytuacja robi się zbyt gorączkowa?
Przeczytać trzeba i basta!
A w nagrodę zjeść trochę ciasta.
Żarty żartami, ale prawda jest taka,
że warto czytać by nie wyjść na prostaka.Konkurs fotograficzny
"Z książką mi do twarzy"

Autorzy zdjęć zaskoczyli nas swoimi pomysłami. Czytali w nocy, z domowymi pupilami, pod prysznicem, kosząc trawę a nawet w trakcie jazdy na deskorolkach. Wybór zwycięskich prac był bardzo trudny. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział!

Nasi zwycięzcy:

Klasy I-III
I miejsce - Milena Urbaniak
II miejsce - Alan Rosikoń
III miejsce - Alan Dudek

Klasy IV-VI
I miejsce - Maja Śladowska i Adam Luciński
II miejsce - Magdalena Mroźnik
III miejsce - Aleksander Karcz

Klasy VII-VIII
I miejsce - Filip Kozłowski
II miejsce - Bronisz Lebiecki

Projekt „Regional vernetzt – Łączmy się regionalnie”Uczniowie z klas 4-6 podjęli współpracę ze szkołami partnerskimi z Poznania, Piły i Białegostoku i Czernicy, które podobnie jak Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach realizują projekt „Deutsch plus”. Szkoły przystąpiły do programu „Regional vernetzt - łączmy się regionalnie".

Uczniowie klas 4 zaangażowali się w projekt Instytutu Goethego „ Łączmy się regionalnie” razem z dwoma szkołami partnerskimi tj. Społeczną Szkołą Podstawową nr 2 w Poznaniu i Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Czernicy. Grupy wspólnie opracowały etapy dalszej pracy wyznaczając zakres zadań. Temat projektu „RUND UM DIE FARBEN” spodobał się uczestnikom i cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie zaprezentowali po niemiecku świat kolorów w wielu kategoriach m. in. w piosence, wierszu, kolażu. Bez wątpienia uczniowie mieli szansę poszerzyć słownictwo, poznać nowe struktury, a także popracować na właściwa wymową.

Grupa piątoklasistów realizuje projekt Instytutu Goethego „Regional vernetzt - Łączymy się regionalnie” razem ze szkołą Podstawową Sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Białymstoku oraz Szkołą Podstawową nr 1 w Pile. Celem projektu „ Bei uns und bei euch” jest przede wszystkich doskonalenie umiejętności językowych, poprzez bliższe poznanie uczestników projektu i wymianę doświadczeń. Dotychczas uczniowie przesłali krótkie prezentacje zespołu projektowego oraz wymienili korespondencję świąteczną. Następnie odbyło się spotkanie online, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje hobby i ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu.

Szóstoklasiści wzięli udział w projekt Instytutu Goethego „ Regional vernetzt - Łączmy się regionalnie” razem z ich rówieśnikami z Piątkowskiej Szkoły Społecznej w Poznaniu. Na początku współpracy grupy projektowe ze szkół partnerskich spotkały się online i omówiły kolejne kroki działania. Następnie uczniowie pracowali nad różnymi zagadnieniem krajoznawczymi i przygotowali prezentacje o wylosowanych krajach związkowych. Efektami swojej pracy podzielili się z pozostałymi uczestnikami projektu podczas kolejnego spotkania online. Poznaliśmy informacje dotyczące geografii, historii i kultury prezentowanych landów, znane osobowości , ciekawostki ze świata sportu, przemysłu, a także kulinarne specjały naszych zachodnich sąsiadów. Gratulujemy pomysłów i zaangażowania.

Wszystkim naszym szkołom partnerskim dziękujemy za współpracę ;)

KLASA 4KLASA 5KLASA 6
Sadzenie bratków

Uczniowie klasy 1 a pod czujnym okiem wychowawczyni na zajęciach przyrodniczych mieli możliwość posadzenia bratków. Ależ te dzieciaki są wspaniałe, szybko i sprawnie uporali się z tym zadaniem. Po zakończonej pracy kwiaty w donicach zdobią teren szkoły.Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klas 1-3 podejmowali działania, których celem jest promowanie ekologicznych postaw. Uczniowie wykonali plakaty zachęcające do dbania o naszą planetę, zabawki ekologiczne, modele Ziemi, zakładki do książek, a także wykorzystali rzeczy, które są niepotrzebne i przekształcili je w rzeczy użytkowe. Wychowawcy przeprowadzili zajęcia, na których omówili konieczność segregacji śmieci, oszczędzania wody, prądu, a także inne postawy, które pomogą w walce o dobro naszej planety. Każdy z nas powinien dbać o środowisko! Nasi uczniowie doskonale o tym wiedzą. Ratujmy Ziemię, to nasz wspólny dom!
Wiosenne prace uczniów klasy 3c!

Na zewnątrz zimno i pada śnieg...uczniów klasy 3c pogoda jednak nie zniechęca. Zdążyli już zaobserwować pierwsze oznaki wiosny i wykonali piękne wiosenne prace, w które włożyli wiele wysiłku. Każda praca jest wyjątkowa, dlatego zachęcamy do ich obejrzenia.
Program z Pandą

Uczniowie klas pierwszych i trzecich przystąpili do Programu z Pandą. Celem programu jest zainteresowanie dzieci oraz młodzieży problemami ochrony przyrody, klimatu.

W naszej szkole będzie realizowana Ścieżka Niedźwiedzia Polarnego oraz Ścieżka Niedźwiedzia Brunatnego. Każda wędrówka to przygoda, która wymaga zrealizowania określonych zadań. Dzięki wykonywanym zadaniom i zdobywanej wiedzy, uczniowie zapoznają się z zagrożeniami, które dotykają naszą planetę i jej mieszkańców. Poznają także działania, które przyczyniają się do ich ratowania.

Przewodnikami po projekcie w naszej szkole są:
W klasach pierwszych: p. Dorota Sarota
W klasach trzecich: p. Justyna Zgoda
Nauczyciele, którzy są członkami projektu: p. Marta Karcz, p. Lucyna Rosołek, p. Małgorzata Śladowska.Woda-niezastąpione dobro!

Uczniowie klasy 3c bardzo lubią eksperymentować, ponieważ eksperymentowanie to wspaniała droga do zdobywania wiedzy o otaczającym świecie. Tym razem dzieci pod kierunkiem p. Justyny Zgody wykonały doświadczenie, które pokazało jak ważną rolę pełni woda w prawidłowym rozwoju roślin. Uczniowie posiali rzeżuchę do dwóch różnych pojemników. Przez kilka kolejnych dni podlewali nasiona tylko w jednym z pojemników. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Uczniowie bardzo szybko zauważyli, że nasiona zwilżone wodą kiełkowały i urosła piękna rzeżucha. W pojemniku, w którym zabrakło wody-nasiona nie zaczęły kiełkować i roślina nie rozwijała się prawidłowo. Uczniowie kolejny raz przekonali się o tym, że woda jest niezbędna do życia nie tylko ludzi, ale także roślin. Mamy nadzieję, że wszyscy będziemy o tym pamiętać!Memory Master - konkurs leksykalny z języka angielskiego

Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w XIV edycji konkursu leksykalnego z języka angielskiego - Memory Master.

Na szczególne wyróżnienie zasługują:

Anna Dymacz (6b) – laureat II stopnia
Natasza Frycz (5a) – laureat II stopnia
Emilia Kemona (5a) – laureat II stopnia
Zuzanna Nowak (4c) – laureat II stopnia

Kaja Pogan (6c) – laureat III stopnia
Gabriela Krzynówek (6c) – laureat III stopnia
Maciej Czerniak (4a) – laureat III stopnia
Maja Śladowska (4a) – laureat III stopnia

Ewelina Błaszko (4a) – wyróżnienie
Maja Kozień (4a) – wyróżnienie

Jeszcze raz gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnej edycji konkursu.Prace plastyczne w klasie 1a

Uczniowie klasy 1 a na zajęciach plastycznych wykonali ilustrację do wiersza Marcina Brykczyńskiego ,,Jak na lato”.

Przyszła wiosna cała w kwiatach,
Nad łąkami bocian lata,
A na grządkach wre już praca,
Bo do życia ogród wraca….


Wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Powstały piękne wiosenne prace. Gratuluję!!!

Kwiecista łąka malowana...widelcem :)

Na dworze zimno, a uczniom z klasy 1b tak już brakuje słońca, ciepła i tej prawdziwej kwiecistej wiosny... Postanowili, że w ich pracach plastycznych pojawi się trochę tego kwiatowego akcentu, dlaczego nie ? :)
Ogólnopolski konkurs plastyczny

KRUS po raz kolejny ogłosił ogólnopolski konkurs plastyczny, w którym nasi uczniowie bardzo licznie wzięli udział. Miał on na celu promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego.
Poniżej kilka z nich.
Tradycje wielkanocne

Tradycje wielkanocne w Polsce - czas przygotowań pisanki, święconka, uroczyste śniadanie, śmigus-dyngus - są częścią tradycji, jaka narosła wokół obchodów Wielkiejnocy. Zdobienie jajek to jedna z najlepiej znanych tradycji wielkanocnych.

Powszechnie wszystkie dekorowane jajka zwie się pisankami. Jednak faktyczne nazwy zależą od techniki wykonania zdobienia. Kraszanki (od "krasić" - upiększać) są jednobarwne, bez wzorów, barwione w wywarach z roślin. Pisanki wykonywane są metodą batiku (patyczkiem pisze się wzór gorącym woskiem, zanurza się je w barwniku, po czym ściera wosk). Rysowanki lub skrobanki to jaja dekorowane techniką rytowniczą - na ufarbowanym jajku ostrym nożykiem lub szpilką wyskrobuje się wzory. Powyżej wymienione rodzaje zdobień jajek należą do najpopularniejszych, obok nich warto wymienić nalepianki, oklejanki czy ażurki. Uczniowie klasy 1 a nie zapomnieli o tradycjach i na zajęciach technicznych wykonali „pisanki”, kurczaczki a nawet zajączki.
Konkurs ,,My adventure with English” -
,,Moja przygoda z językiem angielskim” rozstrzygnięty

Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie zorganizowało konkurs pt. ,,Moja przygoda z językiem angielskim.” Mali uczestnicy mogli wybierać spośród trzech kategorii:

• recytatorskiej
• wokalnej
• plastycznej

Uczniowie z naszej szkoły z klas 1-3 licznie wzięli udział w konkursie ukazując swoje talenty. Jury miało do podjęcia trudną decyzję ponieważ nadesłano aż 118 prac plastycznych i 92 prezentacje słowno – muzyczne z Krakowa i powiatu krakowskiego. Laureaci konkursu z naszej szkoły to:

Kategoria plastyczna:
Nagrody główne:
ALAN ROSIKOŃ kl.1b
ZUZANNA ŁYCZKOWSKA kl.2b

Wyróżnienia – kategoria plastyczna:
MATEUSZ CZAJA kl.3a
MIESZKO FUS kl.3c
ANTONI SYNOWIEC kl.2b
SEBASTIAN KARCZ kl.2b
IGA IZDEBSKA, MILENA KOZERA, ROZALIA SERAFIN kl.3a - praca zbiorowa
ZOFIA SZLACHTA kl.2b

Kategoria wokalno – recytatorska:
Nagroda główna:
MARTYNA KAWULA kl.2b

,,Jury doceniło ogromne zaangażowanie dzieci zarówno w formę, jak i treści językowe prac plastycznych. Zwrócono uwagę na dużą inwencję twórczą, dobór różnorodnych materiałów i niezwykłą pomysłowość. Występy słowno-muzyczne były zróżnicowane, wzbogacone wielokrotnie w choreografię, różne formy prezentacji oraz ciekawe stroje i rekwizyty.”

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział. Zachęcamy do kolejnych konkursów. Jest to wspaniała możliwość poszerzenia i zaprezentowania waszej wiedzy i talentów.Konkurs recytatorski "Wiosna"

19 marca 2021r. został zorganizowany w naszej szkole konkurs recytatorski "Wiosna". Wzięli w nim udział uczniowie klas 1-3, którzy bardzo starannie się do niego przygotowali. Pięknie recytowali wiersze o tematyce wiosennej, a także zadbali o wiosenne stroje i rekwizyty. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy kolejnych sukcesów.Najmłodsi programują

Za nami pierwsze zajęcia z nauki programowania. Uczniowie klasy 1a w ramach zajęć Mega Misja dowiedzieli się co to jest programowanie i jak postępować, aby robot wykonał za nas jakieś zadanie. Przed nami duże wyzwania – będziemy tworzyć animacje, interaktywne gry w aplikacji ScratchJr, a to wszystko w formie zabawy. Jesteśmy bardzo pomysłowi i wykonaliśmy w grupach roboty, które będą nam towarzyszyć w kolejnych zajęciach. Ależ my się świetnie bawimy na tych zajęciach.
Diecezjalny konkurs plastyczny
„Święty Józef w wezwaniach Litanii”

Miesiąc marzec jest w sposób szczególny poświęcony św. Józefowi. Jego święto obchodzimy 19 marca jako uroczystość. 8 grudnia 2020 r. papież Franciszek ogłosił specjalny „Rok Świętego Józefa” z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego.

Nawiązując do tego wyjątkowego wydarzenia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w diecezjalnym konkursie plastycznym „Święty Józef w wezwaniach Litanii”.

Celem konkursu było odkrycie bogactwa duchowych i osobowych cech Świętego Józefa zawartych w Litanii oraz ukazanie Świętego Józefa, który jest patronem Kościoła powszechnego jako Świętego, który może stać się patronem współczesnych rodzin.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie Wydziału Katechetycznego w Sosnowcu.

Choć ani jedno słowo Św. Józefa nie zostało zapisane w Piśmie Świętym, to jego milczący przykład posłuszeństwa, wierności i troskliwej opieki nad Jezusem i Maryją sprawiły, że Józef jest jednym z ukochanych świętych wielu z nas. Uczmy się od niego, że należy bezgranicznie zaufać Bogu, nawet wtedy, kiedy nie rozumiemy Bożych planów.
Dzień Matematyki w klasach 1-3

Dzień Matematyki został wpisany do kalendarza świąt nietypowych pod datą 12 marca. Tego dnia począwszy od 2014 roku uczniowie w szkołach zostają zachęceni do matematycznych gier i zabaw. Tak było i tym razem w naszej szkole. Uczniowie klas 1-3 w piątek 12 marca 2021r. z uśmiechem obchodzili Dzień Matematyki. Wzięli udział w grach i zagadkach matematycznych na różnym poziomie. Zabawa tego dnia była gwarantowana, pokazała ciekawe aspekty matematyki. Uczniowie przyznali, że Królowa Nauk nie jest taka straszna jak może się wydawać.
Dzień Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet przypadający w kalendarzu na 8 marca to radosne święto. W naszej szkole już od samego rana chłopcy składali Paniom oraz swoim koleżankom serdeczne życzenia: szczęścia, uśmiechu, samych szczęśliwych chwil. Nie zapomnieli także o wręczeniu symbolicznych upominków, które wywołały uśmiech na twarzach wszystkich kobiet. W każdej klasie panowała niezwykle miła atmosfera.
Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa w klasach pierwszychXII edycja programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka dla klas pierwszych zrealizowana. Wychowawczynie klas zweryfikowały wiedzę uczniów, którzy rozwiązywali na stronie internetowej programu Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Test obejmował 12 pytań z zakresu: bezpieczeństwa w domu, w szkole i w drodze do szkoły, bezpieczeństwa w Internecie oraz pierwszej pomocy. Przygotowany został w formie obrazkowej. Uczniowie poradzili sobie z nim świetnie, czego dowodem jest certyfikat przyznany dla naszej szkoły oraz pamiątkowe dyplomy dla każdego ucznia :)Eksperymenty w klasie 3c

Uczniowie klasy 3c wciąż eksperymentują. W każdy piątek mają możliwość samodzielnego wykonania wybranego eksperymentu i omówienia jego wyników. Wszystkie podejmowane przez uczniów działania są nadzorowane przez wychowawcę klasy Panią Justynę Zgodę. Chcemy, by zajęcia były ciekawe, ale przede wszystkim bezpieczne. I tak właśnie jest w klasie 3c. To wspaniałe, że uczniowie mogą uczyć się od siebie i wzajemnie się inspirować. Niecierpliwie czekamy na kolejny piątek. Jest wielu chętnych do zaprezentowania swoich eksperymentów, a pomysłów na ich wykonanie nie brakuje.
Zbiórka karmy oraz artykułów dla kotów w klasach I-III zakończona:)

1.03.2021r pracownicy schroniska dla bezdomnych zwierząt ,,Rafik" z Bolesławia odebrali karmę i inne potrzebne artykuły dla zwierząt czekających na życzliwość ludzi. Ogółem zebrano ponad 80 worków karmy suchej, 40 puszek karmy mokrej oraz wiele koców i ręczników.
Zebrana ilość pożywienia niech będzie wyznacznikiem ogromnej wrażliwości uczniów naszej szkoły na los kotów w potrzebie. Dziękujemy Wszystkim uczniom klas I-III oraz ich Rodzicom za wzięcie udziału w akcji!

KAŻDY Z WAS OKAZAŁ WIELKIE SERCE !!!!!
Wychowawczynie klas I-III

Genealogia w kl.2Uczniowie z klasy 2a i 2b na ostatnich lekcjach uczyli się czym jest genealogia, postanowili dowiedzieć się więcej o swoich korzeniach i stworzyli drzewa genealogiczne własnych rodzin.Co to jest cień i jak powstaje?

Cień towarzyszy nam na co dzień. W słoneczną pogodę rzucają go nie tylko sylwetki ludzi, ale też inne obiekty oświetlone przez słońce, znajdujące się w domu i poza nim. Na zajęciach przyrodniczych, uczniowie z klasy 1b sprawdzali, jak powstaje cień i za namową wychowawczyni Pani Marty Karcz postanowili odrysować cienie swoich kolegów i koleżanek. Nauka poprzez doświadczenie i zabawę to jest to! :)
Sygnalizatory zadań w klasie 3c

W klasie 3c zostały wprowadzone sygnalizatory zadań. Są to papierowe koła w trzech kolorach: zielonym, żółtym i czerwonym, które uczniowie przynoszą na każde zajęcia. Sygnalizatory zostały wprowadzone przez wychowawcę p. Justynę Zgodę, by uczniowie w sposób niewerbalny mogli zakomunikować nauczycielowi, czy określone zadanie jest dla nich łatwe i potrafią je sami rozwiązać, a może sprawia im trudność i potrzebują dodatkowego wytłumaczenia, pomocy. To doskonały sposób komunikacji w trakcie lekcji, który nie przeszkadza innym uczniom, a dla nauczyciela stanowi bardzo ważną informację w trakcie prowadzenia zajęć.Ślubowanie klas I

,,Ślubuję być dobrym Uczniem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę! Będę starał się być dobrym kolegą. Swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom".
19.02.2021r. w obecności Pań Dyrektor Ewy Rogóż i Teresy Sieradzkiej odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Dla wszystkich uczniów, ale także dla Pań wychowawczyń Doroty Saroty i Marty Karcz było to wielkie przeżycie i radosna chwila. Uczniom życzymy samych szóstek i wzorowego zachowania!

Klasowa encyklopedia zwierząt domowychUczniowie klasy 2a pod opieką Pani Grażyny Piwowarczyk wykonali klasową encyklopedie zwierząt domowych. Dzieci inspiracje i wiedzę czerpali z wypożyczonych w bibliotece książek. Efekty pracy jak zawsze imponujące. Gratulujemy tak twórczych inspiracji czytelniczych.Pierwszoklasiści na lekcji bibliotecznej

Uczniowie klasy 1a i 1b wzięli udział w lekcji bibliotecznej ,, Spotkanie z książką” przeprowadzonej przez bibliotekarkę Panią Małgorzatę Poznańską. Na lekcji mieli okazję zapoznać się z wyglądem biblioteki oraz zasadami zachowania się w czytelni. Ponadto rozwiązywali zagadki związane z tytułami utworów dla dzieci oraz wykonali pamiątkowe zakładki. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali książki pt.: ,,Pierwsze Abecadło”, które z pewnością przyczynią się do rozbudzania zainteresowań czytelniczych.

Pokaz mody ekologicznej

Uczniowie klas 3a, 3b, 3c razem z wychowawczyniami p.M.Śladowska, p.L.Rosołek, p.J.Zgoda przygotowali ekologiczny pokaz mody. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane ramach realizowanego w naszej szkole międzynarodowego projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa w klasach 1-3 ,,Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki". To kolejne zadanie, które chętnie wykonaliśmy w związku z projektem. Każde zadanie jest dla nas niezwykłe, interesujące i sprawia nam wiele radości. Cieszymy się, że mogliśmy dołączyć do projektu i realizować zaproponowane nam zajęcia.
Walentynki w klasach I-III

Poniedziałek 15.02.2021r. upłynął w atmosferze miłości i przyjaźni, a wszystko to z okazji Walentynek. Od kilku dni w klasach oraz na świetlicy działała Poczta Walentynkowa. Za jej pośrednictwem każdy mógł przesłać życzenia, a tym samym wyrazy swojej przyjaźni i sympatii. Nie zabrakło także wyrazów serdeczności pod adresem wychowawców. W tym dniu na każdego czekały także słodkie upominki. Mamy nadzieję, ze otrzymane kartki walentynkowe będą stanowiły dla uczniów wspaniałą pamiątkę przesz wiele lat.
Walentynki

Panie wychowawczynie z naszej świetlicy p. Mariola, p. Ewa i p. Marysia przyjęły rolę posłańców Świętego Walentego. Dzisiaj uroczyście wręczyły WALENTYNKI. Okolicznościowe kartki i życzenia były tym cenniejsze ponieważ zostały przygotowane własnoręcznie przez nadawców. Kolor czerwony dzisiaj dominował w strojach dzieci korzystających z opieki świetlicowej. A dlaczego św. Walenty został patronem zakochanych? Podobno za panowania Cesarza Rzymu Klaudiusza Gockiego kapłan Walenty pomagał parom, które pobierały się potajemnie.

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”


Tłusty Czwartek to chyba najsłodszy dzień w roku. W klasach 1-3 nie zapomnieliśmy o podtrzymaniu tradycji. Dzisiaj każdy powinien spróbować chociaż jednego pączka, zatem w salach już od rana uczniowie zaczęli kosztować smakołyków. Dzieci przyznały, że to bardzo „pyszna” tradycja.

Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu tego słodkiego poczęstunku.Z Jerzmanowic do Fokarium. A dokąd? Oto jest pytanie…8 lutego przy okazji poznania litery „f”- jak foka, uczniowie klasy 1a wysłuchali informacji na temat życia tych ssaków. Następnie wychowawczyni zabrała uczniów na wycieczkę do Fokarium na Helu, która jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Powstało ono w celu odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Uczniowie mogli na żywo oglądać przez kilkanaście minut życie fok. Cóż to była za lekcja. Ależ były emocje…Udało nam się zobaczyć foki, które wychodziły na brzeg, a potem wchodziły do wody. Pływały i wynurzały się z wody, jak gdyby wiedziały, że ktoś im się przygląda. Po tej lekcji codziennie na kilka minut zaglądamy do „naszych” foczek.Praktyczna edukacja historyczna...

Uczniowie klas IIIb i IIIc również zapoznali się z rycerskimi tradycjami oraz tajemnicami starych zamków. Ich zadaniem było wykonanie zamkowych makiet, które będą odzwierciedlały budowle z przeszłości. Wszystkie prace uczniowie wykonali niezwykle pomysłowo i starannie. Wychowawczynie były pod ogromnym wrażeniem, a uczniowie przyznali, że taki rodzaj pracy i nauki sprawił im wiele radości.
Bal Karnawałowy

W piątek 05.02.2021 w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy. Wszyscy uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie na Najpiękniejszą maskę karnawałową, którą sami wykonali. Wybór nie był prosty, ponieważ powstało wiele bardzo pięknych prac. Na zwycięzców czekały ciekawe nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Po konkursie w każdej klasie odbywały się wspólne gry i zabawy, które sprawiły dzieciom wiele radości. Wszyscy uczniowie niecierpliwie czekają na przyszłoroczny bal karnawałowy.
Karnawał klasy 2AW czwartek na zajęciach technicznych uczniowie klasy 2a, której wychowawczynią jest p. Grażyna Piwowarczyk, wykonali maski karnawałowe, które miały wziąć udział w klasowym konkursie👏👏👏. W piątek uczniowie prezentowali na sobie własną prace i choć było ciężko dokonać wybory tej najpiękniejszej maski - udało się wyłonić zwycięzców i wyróżnić dwie prace. Oto wyniki konkursu:

I miejsce - Artur Adamczyk
II miejsce Emilia Bojko
III miejsce - Julia Przybyło
Wyróżnienia - Miłosz Kwinta i Adrian Kemona.

Po konkursie uczniowie częstowali się słodkościami i uczestniczyli we wspólnej zabawie.🤩👿👺🤡Zimowe zabawy


Zima w pełni, śniegu dużo…Trzeba to wykorzystać. Uczniowie klas 1-3 spędzają aktywnie czas na świeżym powietrzu. Wszyscy chętnie lepią bałwany, rzucają się śnieżkami, budują iglo. Śniegowe zabawy wyzwalają w uczniach pozytywne emocje. Radości i śmiechu nie ma końca. Na poniższych zdjęciach prezentujemy zabawy uczniów klas IIa, IIIa i IIIc.
,,Wśród zamkowych komnat"


Przed wieloma wiekami na wzgórzach wyrastały warowne zamki. Wnętrza zamku kryły wiele tajemnic. Kto tam mieszkał? Jak wyglądało życie dawnych właścicieli? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskali uczniowie 3a podczas zajęć u Pani Małgorzaty Śladowskiej.
Zainspirowani tematyką wykonali przepiękne makiety zamków. Patrząc na prace uczniów, można oczami wyobraźni przenieść się w odległe czasy.Spacer po górach

Uczniowie klasy 1a na lekcji przyrody wybrali się na spacer w góry. Oczywiście był to spacer wirtualny po Tatrach. Obcując z mapą Polski dowiedzieli się gdzie leżą Tatry. Następnie na zajęciach technicznych wykonali piękne makiety gór. Ależ oni są zdolni i pomysłowi – mówi o swoich uczniach pani Dorota wychowawczyni klasy.

Zasypane pola, w śniegu cały świat…

Gdzie tylko popatrzymy jest biało. Z zimy najbardziej cieszą się dzieci. Zimą można poszaleć na sankach, nartach, ale czy tylko… Uczniowie klasy 1a w ramach zajęć wychowania fizycznego wychodzą na „białe szaleństwo”, czyli zajęcia na świeżym powietrzu. Udowodnili, że są bardzo zgrani i migiem ulepili piękne bałwanki. Byliśmy też na spacerze z klasą 1b, podczas którego mogli wspólnie poszaleć na śniegu. Na naszych lekcjach robimy aniołki na śniegu, budujemy tunele śnieżne, zjeżdżamy z górki na spodniach, rzucamy śnieżkami w dal. A jak jesteśmy zmęczeni to odpoczywamy na śniegu. Oczywiście, te zabawy odbywają się w odpowiednich strojach i pod czujnym okiem naszej wychowawczyni. Ależ my lubimy zabawy na śniegu. Zimo trwaj!

Na matematyce w 1b

W bieżącym tygodniu uczniowie klasy 1b na lekcji matematyki zapoznali się w sposób praktyczny z tematem ,, Określania wagi przedmiotów". Najpierw dowiedzieli się do czego służy waga oraz co możemy na niej zważyć. Następnie obejrzeli pokaz różnych wag na zdjęciach, ale także mieli okazję zobaczyć wagę szalkową, łazienkową, elektroniczną, sklepową czy wreszcie własnoręcznie wykonaną wagę z wieszaka. Uczniowie samodzielnie sprawdzali czy np. dany owoc jest cięższy czy lżejszy od drugiego, a także podawali dokładnie wagę danego przedmiotu za pomocą poznanych odważników 1kg, 2kg i 5kg. Mogli także sprawdzić wagę swojego ciała, stając na wadze łazienkowej. W klasie po zajęciach przygotowany został specjalny ,,kącik ważenia", gdzie chętni uczniowie w wolnym czasie mogli zważyć rożne przedmioty. Lekcja przebiegała w miłej atmosferze, a uczniowie chętnie i z zaangażowaniem w niej uczestniczyli.:)
Dzień Babci i Dziadka

21.01.2020r. uczniowie klas 1-3 świętowali Dzień Babci i Dziadka. Trzecioklasiści przebrali się za swoje babcie i swoich dziadków oraz odegrali scenki, które w doskonały sposób ukazywały ich charakterystyczne zachowania. Podczas składania życzeń swoim bliskim, zamienili się również w dziennikarzy i przeprowadzili prawdziwy wywiad. W ten sposób każdy uczeń dowiedział się jaki jest ulubiony film dziadka oraz jaka jest ulubiona książka babci. Wszyscy uczniowie naszej szkoły samodzielnie wykonali piękne kartki z życzeniami, które wręczyli tego dnia tak ważnym w ich życiu osobom. Uśmiechów i radości nie było końca. Mamy nadzieję, że babcie i dziadkowie również miło spędzili czas ze swoimi wnukami.
„Śpiewamy niemieckie kolędy”W ramach projektu Deutsch Plus uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Śpiewamy niemieckie kolędy”. Uczniowie przygotowali piękne kolędy, zaśpiewane od serca, radośnie, tak jak każdy potrafił.

W eliminacjach szkolnych zwyciężyli:

I miejsce: Iga Skotniczna, kl 6a - „Alle Jahre wieder”
II miejsce: Józef Szklarski, kl 4b - „Stille Nacht, heilige Nacht”
III miejsce: Alicja Piechota, kl 6c – „O Tannenbaum”

Występ Igi Skotnicznej został wyróżniony przez organizatorów konkursu, Instytut Goethego. Serdecznie gratulujemy Idze i zapraszamy do obejrzenia kolędy w jej wykonaniu:
Akcja ,,Kartka Bożonarodzeniowa dla Emilki"

Uczniowie klasy 1a i 1b wraz z wychowawczyniami postanowili przygotować specjalne kartki świąteczne dla Emilki Włosek.
Dziewczynka jest ciężko chora i co roku uczniowie naszej szkoły wspomagali jej rehabilitacje zbierając nakrętki.
W tym roku Emilka dostała od uczniów z okazji Świąt Bożego Narodzenia drogą mailową zdjęcia własnoręcznie wykonanych kartek. Najmłodsi uczniowie dzięki tej akcji uczą się bezinteresownej pomocy oraz tego, że podczas świąt trzeba pamiętać o innych.
Kartki i życzenia dotarły już do Emilki i wiemy, że sprawiły jej i jej najbliższym dużo radości.:)
,,Choinka dawniej"

W minionym tygodniu uczniowie klasy 1b zapoznali się ze zwyczajem ubierania choinki. Obejrzeli także prezentację multimedialną i dowiedzieli się, że dawnej choinka przybrana była orzechami, jabłkami czy ozdobami z papieru. Ciekawostką była również wiadomość ,że na południu Polski, czyli w rejonie gdzie mieszkają uczniowie istniał w XIX w. zwyczaj wieszania choinki pod sufitem ,wierzchołkiem w dół i nosił nazwę podłaźnika. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali pracę plastyczno- techniczną , która na pewno będzie stanowiła oryginalny element dekoracji świątecznej w pokojach uczniów :)
Nagrody w konkursie
„Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”

XIX edycja konkursu „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej” organizowana przez Szkołę Podstawową nr 10 w Będzinie odbyła się również w tym roku mimo sytuacji epidemicznej. Z ogromną radością informujemy, że nasi uczniowie zajęli w tym konkursie wysokie lokaty.

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Proboszcza Parafii Św. Trójcy księdza Dziekana Andrzeja Stępnia otrzymał Kajetan Klich, uczeń klasy 0 przedszkola w Gotkowicach. W kategorii klas 0 – I wyróżnienie powędrowało do Natalii Róży Kemona, uczennicy klasy 0 przedszkola w Gotkowicach. Natomiast w kategorii klas IV – VIII miejsce I zajął Jakub Klich, uczeń klasy 6 Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach.

Gratulujemy! Dziękujemy uczniom, rodzicom za kultywowanie tej pięknej tradycji.

„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty”

W tym roku 4 grudnia do uczniów klasy 1a przyszedł Św. Mikołaj i rozmawiał z dziećmi online. Miał piękny strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty, które zostawił dla wszystkich uczniów tej klasy. Prezenty czekają na powrót uczniów do szkoły. Aby uczcić mikołajki uczniowie w ramach zajęć technicznych wykonali piękne prace. :) Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!AUTUMN CHALLENGEPrzez cztery tygodnie listopada uczniowie klasy 1a i 1b brali udział w jesiennym challeng'u z języka angielskiego. W trakcie trwania wyzwania uczniowie musieli zmierzyć się z wieloma zadaniami m.in. z kodowaniem, nauką wiersza na pamięć, czytaniem angielskiego tekstu, odpowiedzią na pytania do filmu animowanego w języku angielskim, czy też stworzeniem jesiennego plakatu z poznanymi słowami.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom challeng'u za poświęcony czas i włożony trud w wykonanie wszystkich zadań.
Gratulujemy Wam również wyników Waszej pracy.
Zobyta przez Was wiedza na pewno zaowocuje w przyszłości.Jak dbać o ptaki zimą?Uczniowie klasy 1a w ramach zajęć „ jak dbać o ptaki zimą” obejrzeli film przyrodniczy o tym jak należy karmić ptaki, aby im nie zaszkodzić. A następnie w ramach zajęć technicznych wykonali z pudełka kartonowego karmniki dla ptaków. Pomysłowości uczniów nie było końca. Ależ była zabawa. Karmniki ustawione w pokoju, teraz na pewno będą przypominać o dokarmianiu ptaków zimą.

Dzień Pluszowego Misia
Szkoła przyszłościUczniowie klasy 2b wyobrazili sobie jak powinna wyglądać szkoła przyszłości. Chętnie wzięli udział w klasowym konkursie i wykonali niezwykłe makiety. Pomysłowość naszych uczniów jest ogromna.Pierwszaki dla NiepodległejUczniowie klasy 1b z okazji Dnia Niepodległości zapoznali się z najważniejszymi symbolami państwowymi jakimi są: godło, flaga i hymn narodowy.
Podczas lekcji online wykonali ciekawą pracę plastyczną pt.,, Polak mały”, która sprawiła im wiele radości:)

,,Śniadanie Daje Moc"

W ubiegły czwartek 5 listopada uczniowie klas 1-3 wraz wychowawczyniami uczestniczyli po raz kolejny w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Śniadanie Daje Moc”, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. W ramach programu uczniowie uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji prozdrowotnej, podczas których zdobyli cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania. Uwieńczeniem zajęć było oczywiście zjedzenie pysznego i zdrowego śniadania! Dodatkowo uczniowie wykonywali także ciekawe prace plastyczne i plakaty :)

„PrzyGotujmy Lepszy Świat”

Klasy pierwsze przystąpiły do programu edukacyjnego „PrzyGotujmy Lepszy Świat”. Jest to program edukacyjny dla klas 1-3 szkoły podstawowej, którego celem jest pokazanie dzieciom, że drobna zmiana na talerzu może przynieść korzyści dla naszego zdrowia i zaowocować wielką zmianą dla środowiska: przywrócić ziemi bioróżnorodność, ograniczyć emisję gazów, oszczędzić hektolitry wody, uratować tysiące gatunków roślin i zwierząt.

Uczestniczące w programie dzieci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności pozwalające im wybierać w diecie to, co najlepsze dla nich i dla planety. Poznają ciekawe przepisy i samodzielnie lub z rodzicami przygotowują posiłki oparte na składnikach roślinnych. Podzielenie się zdjęciem każdego posiłku to możliwość zdobycia cennych punktów w grze o nagrody indywidualne i dla klasy.
Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego dla klas 1-3
,,Jesień w uczniowskim obiektywie”Szkolny konkurs fotograficzny dla klas 1-3 ,,Jesień w uczniowskim obiektywie” organizowany przez Szkołę Podstawową im. Świętej Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach zakończony ! Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przez uczniów zdjęć, na którym przedstawią jesienną porę roku oraz zmiany zachodzące w przyrodzie.

Oto laureacie konkursu:

I miejsce - Igor Boniakowski z kl.3c
II miejsce - Jakub Ficek 2a
III miejsce - Szymon Fiba 1b
Wyróżnienia: Milena Urbaniak z 1a, Julia Okrajni z 3c, Izabela Goraj z 1b.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Spacer edukacyjny

Dnia 28 października uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawczyń wybrały się na spacer, podczas którego obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Dzieci oglądały jesienne drzewa oraz zbierały kolorowe liście. Miały okazję do zabawy wśród kolorowych liści. Dzieci zobaczyły również pole z kukurydzą. Podczas spaceru udało się zobaczyć wiewiórkę oraz gniazdo ptaszka. Ach ta cudowna jesień… Zebrane liście i kolba kukurydzy znalazły miejsce w kąciku przyrody.

Pasowanie na czytelnika uczniów klas drugichPasowanie na Czytelnika odbyło się 12 i 13 października 2020r. Było to bardzo ważne wydarzenie dla drugoklasistów. Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje biblioteka oraz jak należy dbać o książki. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali również specjalną pieczątkę w swoich zeszytach. Klasa 2b bardzo poważnie potraktowała tę uroczystość i postanowiła wypożyczyć lekturę Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek.
Święto szkoły


Dnia 13 października 2020r. nasza szkoła zamieniła się w świat postaci historycznych, legendarnych oraz postaci z bajek. Uczniowie przebrali się za swoich ulubieńców, co sprawiło im wiele radości.
Najważniejszą w tym dniu była jednak postać Świętej Królowej Jadwigi.
Uczniowie przenieśli się do czasów, w których żyła patronka naszej szkoły. Przypomnieli sobie ważne wydarzenia z jej życia oraz dokonania. Święta Królowa Jadwiga w swoim krótkim życiu zdobyła serca swoich poddanych. O jej dobroci, pobożności mówi się do dziś, dlatego warto wspominać jej postać, co uczniowie naszej szkoły chętnie czynią.


Dzień drzewa

W piątek uczniowie klas trzecich uczcili Dzień Drzewa, który w Polsce obchodzony jest 10 października. Z tej okazji trzecioklasiści obejrzeli ciekawy film przyrodniczy oraz uczestniczyli w lekcji w terenie. Utrwalili poznane gatunki drzew, rozwiązywali zagadki przyrodnicze, rozmawiali o tym, jaką rolę pełnią drzewa w środowisku. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że drzewa są bardzo potrzebne, dlatego obiecali o nie dbać i je szanować.
Konkurs fotograficzny
,, Jesień w uczniowskim obiektywie”
dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach
wraz z rodzicami.

Regulamin konkursu - pobierz plik =>   „Władaj słowem jak Żółkiewski”
Udział klas ósmych w spotkaniu edukacyjnym

Na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Jerzmanowicach👍 ósmoklasiści uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu edukacyjnym „Władaj słowem jak Żółkiewski”. Projekt realizuje zespól edukatorów Projekt Rekreator we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach programu “Ojczysty – dodaj do ulubionych”👏👏👏. Celem projektu jest zainteresowanie młodych obywateli pięknem polskiego języka w jego XVI- i XVII- wiecznej odsłonie. W pierwszej części spotkania odbyły się warsztaty, które wzmocniły kompetencje językowe uczestników. Następnie uczniowie wzięli udział w inscenizacji sejmowej, w której wykazać się musieli nie tylko poprawną staropolską mową, ale i charyzmą, sprytem i rozumem.I Rajd Ekologiczny PTSM w Dolinie Będkowskiej

I Rajd Ekologiczny PTSM – „Woda źródłem życia” odbył się w dniu 3 X 2020 r (sobota) jako jednodniowa wycieczka terenowa do źródeł Będkówki. Rajd zorganizowany został przez Małopolski Oddział PTSM w Krakowie, Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze PTSM, działające w SP w Jerzmanowicach i Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec” Gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Celem rajdu było poznanie sposobów na ocenę czystości wody w rzece i przeprowadzenie ćwiczeń badawczych jakości wody w źródle rzeki Bądkówka, kształtowanie kompetencji kluczowych, oraz poznanie bioróżnorodności przyrody ożywionej i nieożywionej w atrakcyjnej Dolinie Będkowskiej.

W rajdzie wzięło udział 33 uczniów w grupach wiekowych I-IV i V-VIII. Uczestnicy w 4 zespołach prowadzili obserwacje i ćwiczenia badawcze, na podstawie których dokonywali oceny jakości wód płynących. Mierzenie przepływu prędkości wody, klasyfikowanie czystości wód na podstawie występowania organizmów bezkręgowych, rozpoznawanie gatunków roślin, zagadki geologiczne to wybrane zadania do wykonania na trasie edukacyjnej ścieżki historyczno-przyrodniczej ”Jaskiniowa Dolina”. Rajd rozpoczął się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym PTSM w Łazach, gdzie uczestnicy wykonywali pierwsze zadania przy szkółce leśnej. Następnie przeszli pod Wodospad Szum, mierząc szerokość koryta i prędkość przepływu wody. Dnem doliny doszli pod wywierzysko-największe naturalne źródło krasowe na Wyżynie Krakowskiej. Przyjemnie zmęczeni, ubłoceni rajdowicze dotarli do mety pod Jaskinię Nietoperzową, gdzie odbyło się podsumowanie rajdu i prezentacja wyników. Puchar Prezesa Małopolskiego Oddziału PTSM w Krakowie otrzymały grupy: Promyki (klasy VIII) i Nietoperze (klasy IV).

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych rajdach PTSM ;-)


Teresa Sieradzka
komandor rajdu


Bezpieczeństwo pierwszoklasistów

Uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami dołączyli do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka.😀 Jest to największy w Polsce program edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa, a patronem honorowym akcji jest Komendant Główny Policji oraz Kuratorzy Oświaty. Program skierowany jest do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmuje tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W XII-tej edycji Akademii wychowawcy klas korzystać będą z materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji. Po przeprowadzeniu zajęć zdobytą przez dzieci wiedzę zweryfikuje Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.
Koordynatorem programu w naszej szkole jest p. Marta Karcz. 👏👏👏
2 października 2020r obchodziliśmy w naszej szkole X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Uczniowie, 👨‍🎓👩‍🎓którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić zaległości. W naszej szkole dla wszystkich chętnych zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia przez Komisje Egzaminacyjne. Obchody X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia” których wręczono 93. W zawodach matematycznych wzięli udział nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele i pracownicy szkoły, a nawet pani wizytator Małopolskiego Kuratorium, która dzisiaj wizytowała naszą szkołę.
Aneta Firszt-Kozdęba
Irena MarszałekAkcja charytatywna „Podaruj innym zeszyt”

W poniedziałek 5 października odbędzie się w naszej szkole akcja charytatywna „Podaruj innym zeszyt”. Zebrane przybory szkolne po przejściu kwarantanny zostaną przekazane do Caritas. Przybory powinny być w workach foliowych, reklamówkach itp.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej akcji, bo dobro, które czynimy dla innych wraca zawsze do nas. Koordynatorami akcji są panie: Agata Sarota i Monika Śladowska.

Dzień Chłopaka

,,Z okazji święta Waszego, życzenia wszystkiego najlepszego:
Niech każdy dzień dostarcza Wam radości
i uśmiech zawsze Wam w sercach gości.
Niechaj problemy Was omijają,
A wszyscy bardzo Was kochają.
Bo jak nikt inny na świecie,
Wy na to zasługujecie!”Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Dziewczynki z klasy 1 a i 1 b przygotowały dla chłopców z okazji ich święta życzenia oraz niespodziankę. Chłopcy zostali obdarowani uśmiechem oraz drobnymi upominkami.
Chłopakom dużym i małym życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!
Spotkanie z autorem książek

29 września 2020 r. uczniowie klasy 4b wzięli udział w spotkaniu online z autorem książki „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”)

Była to niecodzienna okazja do poznania książki, ale także angażująca lekcja multimedialna, podczas której poznaliśmy niezwykłe przygody bohaterów, detektywistyczne zagadki i łamanie szyfrów. Wartka współczesna akcja powieści stała się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Podczas tej multimedialnej lekcji autor powieści, pan Marcin Kozioł skupił uwagę uczniów na wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Współczesna akcja serii łączyła się z odtworzonymi na podstawie źródeł biograficznych nadzwyczajnymi, ale prawdziwymi wydarzeniami z życia historycznych postaci. Choć może się wydawać, że tak przedstawiony Tesla to wymysł wyobraźni, rodem z literatury science-fiction, to wszystko, co o nim powiedział autor – wydarzyło się naprawdę.
Autorskie spotkanie onlineDnia 29 września uczniowie klasy 1 a i b wzięli udział w spotkaniu autorskim online z Marcinem Kozioł. Spotkanie podróżnicze z "Wombatem Maksymilianem” było bardzo ciekawe a zarazem inne, ponieważ najmłodsi uczniowie mogli spotkać się z autorem podczas transmisji live.
Spotkanie ze strażakami

Uczniowie 👩‍🎓👨‍🎓klas pierwszych wspólnie z wychowawczyniami p. Martą Karcz i p. Dorotą Sarotą spotkali się ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerzmanowicach. Podczas spotkania dowiedzieli się, że praca strażaka jest ciężka i trudna, bywa też niebezpieczna. Poznali jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat na strażaka. Przypomnieli sobie numery alarmowe, które należy znać. Uczniowie zobaczyli jak wygląda strój strażaka gotowego do akcji, sprzęt ratowniczy i gaśniczy wykorzystywany do ratowania ludzkiego życia. Dużą atrakcją dla dzieci było oglądanie wozu strażackiego. Po takim spotkaniu z pewnością w przyszłości nie zabraknie kandydatów na strażaków. 👍

Serdecznie dziękujemy strażakom z OSP w Jerzmanowicach za spotkanie i dotychczasową pomoc, na druhów z OSP Jerzmanowice nasza szkoła zawsze może liczyć.!!!👏👏👏

INFORMACJA DLA RODZICÓW


Informacja o sposobie organizacji
i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty
obowiązująca w roku szkolnym 2020/2021
dostępna jest na stronie OKE w Krakowie
Wycieczka do oczyszczalni ścieków w Żarach
25.09.2020r.

W piątek 25.09.2020 w ramach realizacji projektu "Jesteśmy częścią przyrody" kolejne klasy pojechały zwiedzać oczyszczalnię ścieków w Żarach, umiejscowioną w niedaleko rezerwatu "Dolina Racławki" (na granicy Racławic i Paczółtowic). Najpierw było zapoznanie z procesem oczyszczania ścieków, a potem ćwiczenia terenowe. W oczyszczalni tym razem udało się zobaczyć zrzut oczyszczonej wody do zbiornika retencyjnego, a następnie do rzeki. Dodatkowo uczniowie zobaczyli, jak wygląda napowietrzanie zbiorników, gdzie pracują bakterie tlenowe. Wiele pytań padło "w pomieszczeniu sterowni" i w tzw. małym laboratorium, w którym bada się skład chemiczny ścieków. Po zobaczeniu oczyszczalni koniecznie trzeba było ocenić jakość wody w Racławce, na terenie rezerwatu. Na podstawie obserwacji stwierdzono, że woda ma przejrzysty kolor i przyjemny zapach. Uczniowie w malowniczej dolinie obserwowali źródło krasowe "Bażana", mierzyli prędkość przepływu wody, rozpoznawali gatunki drzew (co nie jest łatwe), sprawdzali czy są zarodniki na paprociach, ale najatrakcyjniejsze były pewnością żaby i ślimaki. Podsumowując-wartość wycieczki nieoceniona...uczestnicy sami przekonali się o konieczności dbania o przyrodę. Ponadto jak zmierzyć radość, śmiech, rozmowy czy frajdę z przejścia przez potok i szurania liśćmi, która towarzyszy nauczaniu? Tego nie da sprawdzić, tego trzeba doświadczyć, bo przecież nauka może być przyjemnością.
Teresa Sieradzka


Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki

Uczniowie klas trzecich razem z wychowawcami przystąpili do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki". Koordynatorem projektu w naszej szkole jest p. Justyna Zgoda Projekt ma na celu: rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, integrację zespołu klasowego, współpracę placówek oświatowych z terenu kraju i zagranicznych szkół polonijnych. Czytanie wcale nie musi być nudne. Uczniowie niecierpliwie czekają na stojące przed nimi wyzwania, a towarzyszyć im będzie sympatyczna Chmurka Tosia. Projekt składa się z trzech modułów. W trakcie trwania każdego z nich, uczestnicy przeczytają jedną z kilku zaproponowanych lektur, do której wykonają określone zadania. Uczniom i wychowawcom życzymy wspaniałych wrażeń podczas przenoszenia się w niezwykły świat bohaterów czytanych książek.
Wycieczka do oczyszczalni ścieków w Żarach

Jak dbać o czystość wód, na czym polega proces oczyszczania ścieków, co to jest oczyszczanie mechaniczne i jaką rolę pełnią bakterie? Takie pytania zadawali uczniowie podczas zwiedzania oczyszczalni ścieków w Żarach. Uczestnicy najpierw poznawali etapy oczyszczania ścieków, a następnie oceniali jakość wody w Rezerwacie Doliny Racławki. A ile radości przy okazji ćwiczeń terenowych sprawiła żaba znaleziona nad potokiem i przejście przez mostek w gronie kolegów. To już wartość nieoceniona, zwłaszcza po okresie półrocznej przerwy. Takie wyjście w teren to prawdziwa frajda, a jednocześnie można się czegoś nauczyć np. trudnego pojęcia "sedymentacja osadów". Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu ekologicznego "Jesteśmy częścią przyrody", wspófinansowanego przez WFOŚiGW w Krakowie. Dziękujemy pracownikom Gminnych Wodociągów w Jerzmanowicach za oprowadzenie i możliwość zobaczenia oczyszczalni "od środka".
Teresa Sieradzka


WYKAZ PODRĘCZNIKÓW DO RELIGII
ROK SZKOLNY 2020/21

Pobierz plik =>   


NASZA SZKOŁA NA:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.55 - 12.40
6.13.00 - 13.45
7.13.55 - 14.40


Dowóz
7:00Jerzmanowice ulice: Nietoperzowa, Doły, Pod Grodziskiem, Jurajska, Jana lll Sobieskiego, Centralna, Szkoła
7.00Jerzmanowice Stok, ul. Zachodnia, ul. Krakowska w stronę stacji Shell
7.10Gotkowice przystanek droga krajowa 94 w kierunku Olkusz, Szkoła
7:25Łazy Pętla, Łazy Remiza, Łazy przystanki 1, 2, 3, Kopaniny „koło Studni, Szkoła
7:30Szklary przystanki – Żary pętla, Szklary Tartak, Szklary Remiza, Szklary Kościół, Szklary Stara Szkoła, Szklary Koniec, Jerzmanowice ul. Centralna, szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


Odwóz
12:55Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
12:55Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana lll Sobieskiego
14:00Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
14:00Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
14:50Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
14:50Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


>