Szkoła Podstawowa
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2017 / 2018


Alfik Matematyczny

          Alfik Matematyczny to popularny ogólnopolski konkurs matematyczny wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jest wykorzystywany jako instrument motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Konkurs pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty matematyczne. Udział w konkursie ułatwia uczestnikom osiąganie lepszych wyników w szkole dzięki utrwalaniu, poszerzaniu i porównaniu swojej wiedzy w skali ogólnopolskiej.
XXIII edycja konkursu odbyła się 22 listopada 2017. Naszą szkołę reprezentowało 36 uczniów.
W tym roku szkolnym dyplomy uznania od organizatorów otrzymali:
Dominik Słonina kl. 3c SP za uzyskanie bardzo dobrego wyniku – 93,33% punktów możliwych do otrzymania co daje mu 13 miejsce w województwie, Antonina Szwarc kl. 2 SP – za uzyskanie najlepszego wyniku w klasach drugich, Wojciech Głowacki kl. 4c SP – za uzyskanie najlepszego wyniku w klasach czwartych oraz Bronisz Lebiecki kl. 5a SP - za uzyskanie najlepszego wyniku w klasach piątych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie oraz gratulujemy uzyskanych wyników.

Koordynator konkursu
Aneta Firszt-Kozdęba
6 luty 2018
"Dzień Bezpiecznego Internetu"

zapraszamy
uczniów kl. 4-7 szkoły podstawowej
i 2-3 gimnazjum
do wzięcia udziału w konkursie plastycznym
pod hasłem
„Tworzymy kulturę szacunku w sieci”

Regulamin konkursu   (pobierz plik)    

Orszak Trzech Króli

          Już po raz trzeci uczniowie- wolontariusze z naszej szkoły włączyli się w organizację Orszaku Trzech Króli w Gotkowicach. Rozdawali uczestnikom: korony, śpiewniki, naklejki oraz gazety. Chłopcy dzielnie nieśli chorągwie, a dziewczęta uświetniły swoim śpiewem Mszę świętą. Wędrowały także Nutki Maryi, by na koniec uroczystości mogła rozbrzmiewać i wzruszać „Maleńka Miłość”. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom.
Agata Sarota i Marzena Polak


Niezapomniane wrażenia

          13 grudnia 2017r. uczniowie klas czwartych o 7.50 wyruszyli na wycieczkę pełni ciekawości i niepewności. Pierwszym punktem wyprawy było spotkanie z dawnymi i niedawnymi naukami w Muzeum Collegium Maius w Krakowie. W tej interaktywnej przygodzie wzięli udział uczniowie klas IV a i IV b, natomiast w tym samym czasie klasa IV c zmagała się z trudnościami matematycznymi podczas lekcji muzealnej zatytułowanej „Matematyka dźwięków”.
          Pełni wrażeń po zajęciach z nauk ścisłych uczniowie wyruszyli do drugiego punktu naszej wycieczkowej mapy i udali się do Teatru Bagatela, aby tam zetknąć się z nową dla nich formą sztuki, jaką jest musical. Z zapartym tchem uczniowie wpatrywali się w scenę, gdzie aktorzy zmagali się z adaptacja obowiązkowej lektury, pt. „Tajemniczy ogród”.
          Po spektaklu z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do Jerzmanowic bogatsi o wiedzę matematyczno – przyrodniczą i doznania kulturalne.OGÓLNOPOLSKI KONKUR
„INFORMATYCZNY ORZEŁ”
          W dniu 23.11.2017r. odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs „INFORMATYCZNY ORZEŁ”, w którym wzięło udział 55 uczniów od klas II do VII szkoły podstawowej. Uczniowie zmagali się z pytaniami z informatyki przygotowanymi dla trzech grup wiekowych: klasy II – III, IV – V i VI – VII. Uczniowie poradzili sobie z większością pytań jednak kilka z nich sprawiło im „maleńki” problem.
Nad prawidłowością konkursu czuwali: Pani mgr Anna Głowacka i Pan mgr Rafał Jureczko.
Z niecierpliwością czekamy teraz na oficjalne wyniki.

Św. Mikołaj odwiedził Rajdowiczów w Zawoi
          W dniach 8-10 grudnia 2017 r. w Zawoi odbył się II Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja. Uczestnicy rajdu to uczniowie szkół podstawowych z Jerzmanowic i Zabierzowa Bocheńskiego, gimnazjum w Jerzmanowicach oraz LO VIII z Krakowa w wieku od 6 do 18 lat. Celem rajdu było zwiedzanie zachodnich rubieży Małopolski, poznawanie kultury góralskiej i osobliwości przyrody Beskidu Żywieckiego. Tegoroczny Rajd Mikołajowy to zdrowe i aktywne spędzanie czasu wolnego w Paśmie Jałowca, czyli piesza wycieczka połączona edukacją ekologiczną. Bardzo przyjemnym okazał się marsz po zaśnieżonych szlakach od Przysłopu na Kiczorę (920 m n.p.m.), a później do Zawoi-Centrum w bajkowej, zimowej scenerii. Na żywo można było zobaczyć ślady i tropy jelenia, sarny, lisa i zająca (niedźwiedź, niestety spał), a przewodnik ciekawie opowiadał o funkcjach i ochronie lasów beskidzkich oraz zagospodarowaniu pięter roślinnych w górach. Jak się okazało później, wiadomości z wycieczki terenowej przydały się podczas konkursu krajoznawczego. Wieczory rajdowe to przede wszystkim integracja zespołowa, wspólny śpiew, taniec góralski, i wykonywanie ozdób choinkowych ze słomy. Najwięcej emocji towarzyszyło przedstawieniom i konkursom artystycznym. Rajdowicze przygotowali scenki pt. „Mikołaj na Żywiecczyźnie i kolędy”. Pani Iwona Krupiak wiceprezes Małopolskiego Oddziału PTSM Krakowie była zachwycona występami małych Mikołajów. Odbył się również indywidualny konkurs na ozdobę i oczywiście nie zabrakło prawdziwego Świętego Mikołaja-biskupa, ku ogromnej uciesze Licealistów z Krakowa. Na podsumowaniu rajdu w niedzielny poranek obecni byli Pan Wójt Zawoi Marcin Pająk i Dyrektor Schroniska Pan Marek Kołacz, którzy wręczyli poszczególnym drużynom puchary i nagrody rajdowe. Bardzo dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Zawoja za ufundowanie pucharów i nagród rzeczowych, a Panu Dyrektorowi i wszystkim pracownikom schroniska za ciepłe przyjęcie i gościnność.
Liczba uczestników: 61
Liczba grup: 6
Szkolne Koło „Małe Żywioły” klasy I-III SP w Jerzmanowicach
Szkolne Koło „Nietoperze” klasy IV-VI SP w Jerzmanowicach
Szkolne Koło „Ostaniec” klasy VII SP w Jerzmanowicach
Szkolne Koło „Globtroterzy” klasy IV-VI SP w Zabierzowie Bocheńskim
Szkolne Koło „Ósemka Wspaniałych” LO VIII w Krakowie
organizatorzy: Małopolski Oddział PTSM w Krakowie, ul. Oleandry 4 i Szkolne Koło PTSM „Ostaniec” w Gimnazjum w Jerzmanowicach

Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
komandor rajduWygraj szanse

          Uczennica klasy 7a Milena Tyliba reprezentowała naszą szkołę w ogólnopolskim konkurskie wokalnym pt.: "Wygraj szanse". Organizatorem konkursu była Agencja Telewizyjno-Estradowa TV MEDIA. Gratulujemy umiejętności wokalnych!Konkurs „Szopka bożonarodzeniowa
w tradycji chrześcijańskiej”

          Nasi uczniowie jak co roku przygotowali swoje prace na XVI edycję konkursu „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej” organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 10 w Będzinie, Parafię św. Trójcy oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie. Z naszej szkoły wykonano 20 prac. Różnorodność materiałów wykorzystanych do przygotowania szopek sprawiła, że każda z nich była oryginalna i pomysłowa. Dziękujemy rodzicom, dziadkom, a przede wszystkim dzieciom za zaangażowanie w przygotowaniu szopek.

A oto wyniki:
Komisja Konkursowa XVI edycji konkursu „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej” Przyznała następujące nagrody
- Nagrodę specjalną ufundowaną przez Proboszcza Parafii Św. Trójcy księdza Dziekana Andrzeja Stępnia dla:
Filipa Kozłowskiego, ucznia klasy 4 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach

W kategorii klas 0 – I komisja przyznała następujące nagrody:
Miejsce I:
Julia Okrajni, uczennica klasy 0 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
Miejsce III:
Sara Furman, uczennica klasy 1 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,
Wyróżnienia:
Nikola Tarnawska, uczennica klasy 1 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,

W kategorii klas II - III komisja przyznała następujące nagrody:
Wyróżnienia:
Alicja Sieradzka, uczennica klasy 2, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,
Alicja Okrajni, uczennica klasy 3, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,

W kategorii klas IV - VII komisja przyznała następujące nagrody:
Miejsce I
Kalina Krzywda, uczennica klasy 5, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,
Wyróżnienia:
Mateusz Marek, uczeń klasy 5, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,
Oliwia Spyt, uczennica klasy 6, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,Konkurs Wiedzy Biblijnej

          Ewangelia według św. Marka stała się w tym roku przedmiotem szczególnej lektury uczniów klas V - VII szkoły podstawowej z diecezji sosnowieckiej. Hasłem przewodnim były słowa zaczerpnięte z Ewangelii – "Ty jesteś mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie" (Mk 1,11)”. Uczestnicy pochylali się nad jej bogatą treścią, by zmierzyć się z szeregiem pytań, uczestnicząc w rejonowym etapie XXIII Konkursu Wiedzy Biblijnej, który w tym roku odbył się w Kosmolowie. Czekał na nich test wyboru, pytania otwarte, uzupełnianie cytatów biblijnych oraz krzyżówka. Uczniowie wykazali się znakomitą znajomością wielu szczegółów zapisanych przez Ewangelistę. Naszą szkołę reprezentowali Julia Hebda (V a) i Kacper Skulich (VII b). Kacper uzyskał najwyższą liczbę punktów, zajął I miejsce i będzie reprezentował dekanat na szczeblu diecezjalnym.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.Konkurs humanistyczny

          23 listopada w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach odbył się szkolny etap Małopolskiego Konkursu Humanistycznego, do którego przystąpiło tylko dwóch uczniów z klasy 7b, Jakub Dziedzic i Kacper Skulich.
          Tematyka tegorocznego konkursu brzmiała: Było. Jest…Będzie? Pierwszy etap skoncentrowany był wokół zagadnienia „Zdarzyło się”. Chłopcy zmagali się z zadaniami polonistycznymi, historycznymi oraz musieli znać obyczaje panujące w dawnych czasach.
Uczestnikom gratulujemy odwagi. Mamy nadzieję, że czas spędzony nad licznymi pozycjami książkowymi nie był czasem straconym. Zachęcamy uczniów, aby w przyszłości spróbowali swoich sił na polu literatury i licznie brali udział w konkursach.Radosne przedpołudnie

          23 listopada - pochmurne, jesienne przedpołudnie zostało urozmaicone radosnym wydarzeniem. Przedszkolaki oraz uczniowie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach spotkali się z cyrkowymi artystami. Program został tak przygotowany, aby uczniowie mogli bezpośrednio wziąć udział w niektórych występach oraz poznać tajniki umiejętności zarezerwowanych dla klauna. Wyjątkowych emocji dostarczył występ pieska z wokalnymi umiejętnościami. Całe wydarzenie zostało sfinansowane przez Gminę Jerzmanowice-Przeginia.Cyberprzemoc i zagrożenia w sieci

          15 listopada uczniowie klas IV uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym poświęconym cyberprzemocy i bezpieczeństwie w sieci, które poprowadziła sierż. szt. Aneta Walor. Policjantka przypomniała o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie obejrzeli filmiki, przedstawiające, w jak łatwy i szybki sposób można stać się ofiarą cyberprzemocy z wykorzystaniem urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu. Nie zabrakło informacji, jak postąpić, będąc świadkiem takiej formy przemocy, a także gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Z uwagi na zbliżający się Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka nasz gość wspomniał o podstawowych prawach dziecka, do których należą m.in. prawo do wychowywania w rodzinie, prawo do edukacji i godziwych warunków życia.

Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia u rodziców, wychowawców, pedagoga bądź innych zaufanych osób dorosłych. Wspólnie dużo łatwiej można rozwiązać problemy.
Pomocy można szukać, np. u konsultantów Helpline.org.pl, pod nr tel. 800 100 100 lub 116 111 (telefon zaufania dla dzieci i młodzieży).Spotkanie z Policjantem
w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”

          15.11.2017r. w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” uczniowie klas pierwszych wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem Komisariatu Policji w Krzeszowicach. Podczas spotkania Pani Policjantka rozmawiała o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących podczas poruszania się po drodze do szkoły i z powrotem, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz obowiązku noszenia przez dzieci odblasków. Zwróciła także uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze oraz w kontaktach z obcymi, a przy tym omówiła sposoby unikania i pokonywania niebezpiecznych sytuacji. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali opaski odblaskowe.
Spotkanie to na pewno utrwaliło i wzbogaciło dotychczasową wiedzę pierwszoklasistów na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.„Cztery żywioły”

          6 listopada uczniowie klasy III a po raz kolejny wykazali się talentem aktorskim. Na krótkie przedstawienie pt. „Cztery żywioły” uczniowie wraz z wychowawczynią zaprosili Dyrekcję Szkoły, kolegów oraz koleżanki z nauczania wczesnoszkolnego z wychowawcami. Artyści w pięknych strojach, wspaniale recytowali wyuczone role. Zadaniem ich było przemówienie barwą i formą do wyobraźni widza i uzmysłowienie jak piękne, życiodajne a jednocześnie destrukcyjne są żywioły i jak mocno uzależniony jest od nich człowiek. Na koniec występu zaśpiewali piosenkę pt. „Pięknie żyć”. Wszyscy zebrani gromkimi brawami nagrodzili wysiłek artystów. Klasa III a już szykuje kolejną niespodziankę...Śniadanie daje moc

          8 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach odbyła się akcja edukacyjna ,,Śniadanie daje moc". W akcję jak co roku włączyły się klasy I-III, a w pomoc przy jej organizacji zaangażowali się rodzice i wychowawcy. Akcja miała na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i ważnej roli drugiego śniadania. Wspólne śniadanie w klasie to dobry przykład na promowanie zdrowych nawyków żywieniowych, kultury spożywania posiłków przy stole. Uczniowie klasy III a samodzielnie przygotowali swoje urocze, kolorowe i zdrowe kanapeczki, które popijali sokiem owocowo-warzywnym wykonanym przez panią Alicję Fryc. Wykonywanie soku w tej klasie to już tradycja… Dużym zainteresowaniem cieszyły się również serowe myszki, które zostały zjedzone w mig.Wspomnienia
z X Wojewódzkiego Rajdu im. Jana Grondkowskiego: „Święto Niepodległości”
w Bieczu - listopad 2017

          Z naszego Zespołu Szkół w Jerzmanowicach 40 uczniów wzięło udział w przyrodniczo-historycznym Rajdzie Niepodległościowym Biecz 2017 r.
Celem rajdu było czynne krajoznawstwo, kształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach problemowych, poznawanie geografii okolic Biecza i wschodnich rubieży Małopolski, rozwijanie poczucia dumy z historii i tradycji Polski, oddanie czci Przodkom, którzy walczyli o Polskę, poznanie i zabytków wpisanych na listę UNESCO. W programie była wycieczka terenowa w czasie której poznawaliśmy topografię terenu, surowce mineralne Pogórza Karpackiego, dopływy Wisły I i II stopnia i oczywiście działalność rzek na przykładzie rzeki Ropy. W trakcie marszu rozpoznawaliśmy skały i gatunki drzew, co nie było takie proste ze względu na brak liści.
          Wielką niespodzianką okazał się udział w Biegu Niepodległościowym po Rynku Bieckim z flagami. W czasie Rajdu braliśmy również udział w Apelu Niepodległościowym przy Kolegiacie Bożego Ciała pod Pomnikiem Harcerzy, w konkursach wiedzy ze znajomości mapy oraz konkursie plastycznym pt. „Przyśniła się dzieciom Polska”. Fantastyczne spotkania integracyjne odbyły się w sobotni wieczór, kiedy to dzieci i młodzież prezentowali piosenki patriotyczne i „Mało znaną scenę z życia Ignacego Jana Paderewskiego”. Rajd zakończyliśmy w niedzielę zwiedzaniem zabytku wpisanego na listę UNESCO Kościoła w Binarowej.
          Z Rajdu wszyscy wyjechali zadowoleni. Miasto Biecz nazywany „Małym Krakowem” okazał się prawdziwą perełką, gdzie poznawaliśmy zabytki architektury sakralnej oraz znakomite postaci związane z historią Polski min. Św. Królową Jadwigą i Marcinem Kromerem-który napisał pierwszą książkę o geografii Polski. Szkolne koła PTSM z klas I-III „Małe Żywioły” i Koła „Ostaniec” z klasy VII SP i gimnazjum wróciły z pucharem za zdobycie I miejsce w swoich kategoriach. Koło Nietoperze z klas IV-VI SP zajęło miejsce II. Wszystkich Radowiczom gratulujemy!!!
Opiekun
Szkolnego Koła SKKT PTSM
”Ostaniec”
Teresa Sieradzka
Święto Niepodległości
Szkoła Filialna w Szklarach

          Dnia 10 listopada w Szkole Filialnej w Szklarach odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie recytowali wyuczone wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne.

Wychowawcy klas Szkoły Filialnej w Szklarach
Bal Wszystkich Świętych          W polską tradycję bardzo mocno wpisana jest uroczystość Wszystkich Świętych. Ten dzień nie jest smutny, ale radosny i kierujący nas ku Niebu. Dlatego już po raz kolejny w naszej szkole odbywał się Bal Wszystkich Świętych. Była to okazja do poznawania życiorysów świętych Kościoła katolickiego poprzez wspólną zabawę, a także odpowiednio przygotowane stroje.
Klimatu niebiańskiego nie zabrakło. Pośród niebieskiej scenerii przedszkolaki oraz uczniowie klas I - III recytowali wiersze przybliżające nam sylwetki świętych. Była także okazja do tańca, zgodnie z zaleceniem św. Augustyna: „Istoto ludzka! Ucz się tańca. Bo inaczej, cóż poczną z Tobą aniołowie w niebie..." Zabawa była przednia, a jej zwieńczeniem był słodki poczęstunek.
Agata Sarota i Marzena Polak
Ślubowanie klas pierwszych
Szkoła Filialna w Szklarach          19 października 2017 roku w Szkole Filialnej w Szklarach odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach Pani Ewa Rogóż, ksiądz proboszcz parafii Szklary, oraz rodzice dzieci. Pierwszoklasiści wraz ze swoimi starszymi i młodszymi kolegami zaprezentowali program artystyczny pt. „Oliwier idzie do szkoły”, dzięki któremu mali artyści mieli uświadomić wszystkim uczniom jak ważną rzeczą jest uważne słuchanie na lekcji i jakie są skutki niewłaściwego zachowywania się. Pani Dyrektor dokonała pasowania pierwszoklasistów przez co włączyła ich do grona uczniów naszej szkoły.

Wychowawca klasy I Bożena Bień


Ślubowanie klas pierwszych

Ślubuję:
Pilnie poznawać świat;
Dawać dobry przykład innym;
Być pomocnym w domu i szkole;
Wzorowo wypełniać rolę ucznia.

          Takie przyrzeczenie 10 października uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi uroczyście złożyli w obecności Wójta, dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz starszych koleżanek i kolegów. Chwila ślubowania została poprzedzona pięknym programem artystycznym, w którym pierwszoklasiści przedstawili siebie jako pilnych uczniów, opowiedzieli o tym co przekazuje postać patronki oraz zaprezentowali siebie jako małych patriotów. Na wszystkich zebranych niezapomniane wrażenie zrobiło zaśpiewanie całego hymnu narodowego oraz umiejętności taneczne zaprezentowane w krakowiaku. Uroczystość ślubowania wspólnie z rodzicami przygotowały wychowawczynie-panie; Maria Derejska i Beata Syrek. W swoich wystąpienia zarówno Dyrektor szkoły jak i Wójt podziękowali za piękną lekcję patriotyzmu oraz złożyli życzenia sukcesów w kolejnych latach nauki. Na zakończenie bohaterowie dnia otrzymali okolicznościowe prezenty.
Ewa Rogóż
Wspomnienia z Rajdu do Kasieńki Małej

          Poznawanie Beskidu Wyspowego, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach nietypowych, poznanie wybranych aspektów kultury Indian, integracja zespołów w obrębie grup rówieśniczych, promocja zdrowego stylu życia to główne założenia VII WOJEWÓDZKIEGO RAJDU KÓŁ PTSM „Na indiańskim Szlaku” LUBOGOSZCZ 2017, który odbył się w dniach 29 IX do 1 X 2017. Zespół Szkół w Jerzmanowicach reprezentowały Trzy Szkolne Koła Turystyczno-Krajoznawcze PTSM: najmłodsze z klas I-III „Małe Żywioły”, starsze klasy IV-VI „Nietoperze” i najstarsze koło z klas VII sp i klas gimnazjalnych „Ostaniec”. Cudowna pogoda sprawiła że rajd był wyjątkowo udany. Wyjście nocą szlakiem czarnym do schroniska, które mieści się w bazie sportowej na stoku góry Lubogoszcz okazało się nie lada przeżyciem. Oglądanie „Wysp”, czyli szczytów Beskidu Wyspowego, u stóp którego migotały tysiące światełek w delikatnie otulającej mgle to prawdziwa uczta dla zmysłów. Była wycieczka na Lubogoszcz, wspólne ognisko, zabawy integracyjne i oczywiście wielkie grzybobranie, na którym pani Dorota Sarota zrobiła szkolenie które grzyby są jadalne, a które lepiej omijać z daleka. (podgrzybki i borowiki dojechały w całości do Jerzmanowic i suszą się do smakołyków wigilijnych). Różnorakie konkursy na indiańskie stroje, tańce i totemy oraz konkursy krajoznawcze wyłoniły zwycięskie drużyny, którymi okazały się „Małe Żywioły” i plemię Apacze z SKKT „Ostaniec”.
Najważniejsze, że po tym rajdzie nowi i starzy członkowie naszych kół deklarowali chęć udziału w kolejnych zlotach dzieci i młodzieży PTSM.
Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
Konkurs Humanistyczny

Tematyka konkursu: Było. Jest... Będzie?

Etap I – Zdarzyło się.

Wykaz zalecanej literatury:
1. Bąkiewicz G., Szymeczko K., Wakuła P., Husarskie skrzydła –10 opowiadań z czasów Rzeczypospolitej     szlacheckiej, Literatura, Łódź 2017.
2. Czerwińska-Rydel A., Którędy do gwiazd? Historia Elżbiety Heweliusz, pierwszej kobiety astronom,     Muchomor, Warszawa 2014.
3. Orlińska Z., Detektywi z klasztornego wzgórza, Literatura, Łódź 2016.
4. Dziady; Płanetnicy; Południca; Skarbnik; Smok [w:] Zych P., Vargas W., Bestiariusz słowiański, BOSZ,     Olszanica 2012, s.76-77, 144-145, 148-149, 160, 164-165.
5. Bella i Sebastian, cz. I [film], reż. Vanier N, 2013.

Szkolny etap konkursu odbędzie się 23 listopada 2017 roku.

Zachęcam uczniów klas szóstych i siódmych do wzięcia udziału
w Małopolskim Konkursie Humanistycznym
dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego.


Edyta Skotniczna
Konkurs na "Najpiękniejszy Różaniec" rozstrzygnięty!

„Módlcie się, módlcie się wiele,
Każdego dnia odmawiajcie Różaniec"
                                        Jan Paweł II

          Październik jest miesiącem modlitwy różańcowej. Tradycją naszej szkoły jest zorganizowanie konkursu na wykonanie "Najpiękniejszego Różańca". Adresatami są uczniowie Zespołu Szkół oraz dzieci z Samorządowego Przedszkola. Uczestnicy i w tym roku wykazali się ogromną kreatywnością. Do wykonania różańca wykorzystali najróżniejsze materiały: szyszki, cukierki, żołędzie, kasztany, orzechy, makaron, chrupki, nakrętki, wełnę, fasolę, migdały, bibułę, gąbkę, itp. 61 prac konkursowych wyeksponowano w szkolnej świetlicy oraz w kościele parafialnym.
W wyniku obrad, jury w składzie: Pani Dyrektor Ewa Rogóż, Pani Izabela Filipowska- Krzystanek, Pani Agata Sarota i Pani Marzena Polak wybrało zwycięzców:

Przedszkole Samorządowe
I miejsce- Cezary Giera
II miejsce- Milena Kozera
III miejsce- Magdalena Pogan
Wyróżnienia:
Hanna Chałupka
Dawid Poznański

Szkoła Podstawowa
Kl. I - III
I miejsce- Gabriela Rogóż- kl. 3a
II miejsce- Maria Karcz- kl. 3c
III miejsce- Alicja Okrajni- kl. 3b
Wyróżnienia:
Antonina Szwarc- kl.2a
Maja Śladowska- kl.1a

KL. IV – VI
I miejsce- Magdalena Kozień- kl. 6a
II miejsce- Oliwia Spyt- kl. 6c
III miejsce- Aleksandra Seweryn- kl. 5b
Wyróżnienia:
Fabian Fiba- kl.4a
Anna Wyżycka- kl.5b


Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczniom dziękujemy za liczny udział w konkursie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Marzena Polak
Agata Sarota
Akcja "Podaruj innym zeszyt"

"Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu" Dz 20, 35

          Początek każdego roku szkolnego to dla uczniów szczególnie radosne wydarzenie, wiele dzieci idzie do szkoły po raz pierwszy, inni spotykają się po wakacjach pełni emocji i nowych wrażeń. Zdarza się jednak, że ta radość nie może być pełna. Dla wielu rodzin wyposażenie dzieci w przybory szkolne jest zbyt dużym obciążeniem. Dlatego od wielu lat uczniowie naszej szkoły wychodzą z inicjatywą i organizują akcję „Podaruj innym zeszyt”. Artykuły szkolne zbierane podczas tego przedsięwzięcia przekazywane są do parafialnego Caritas.
Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka drugiego człowieka, nauka człowieczeństwa. Pomagając bezinteresownie, sprawiamy też, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki, przyjazny. Dlatego ogromniedziękujemy wszystkim przedszkolakom, uczniom i rodzicom, którzy wsparli akcję, pokazując, że dawanie może ubogacać każdego z nas.
Marzena Polak
Agata Sarota
Pasowanie na czytelnika

          05 października uczniowie klasy II szkoły podstawowej zostali pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej. W czwartek rano uczniowie wraz z Panią wychowawczynią przekroczyli próg biblioteki szkolnej. Po uroczystym przywitaniu odbyła się lekcja biblioteczna prowadzona przez bibliotekarza. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem biblioteki oraz dowiedzieli się gdzie szukać interesującej ich publikacji. Po krótkiej lekcji przystąpiono do pasowania na czytelnia. Uczniowie wspólnie złożyli przyrzeczenie o następującej treści:

My uczniowie klasy II
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać
krzywdy zrobić im nie damy.
Wszystkich wskazówek i rad książek
będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika
traktować z powagą!
PRZYRZEKAMY.


          Następnie po złożeniu przyrzeczenia uczniowie klękali na kolanko i odbyło się uroczyste pasowanie, podczas którego dzieci otrzymały wykonane przez starszych uczniów zakładki do książek. Po uroczystości na kolejnej przerwie mali czytelnicy szybko wrócili do biblioteki, aby wypożyczyć pierwsze książeczki.
Grażyna Piwowarczyk
Zaprogramowani na czytanie

          W ramach współpracy naszej szkoły z Powiatową i Gminną Biblioteką Publiczną uczniowie klasy 4b oraz 7a i 7b w czwartek 21 września wzięli udział w projekcie ,,Zaprogramuj się na czytanie-Ver2”. Przedstawiciele Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej ,,MERITUM” przygotowali spotkanie z literaturą Stanisława Lema, która stała się inspiracją do dyskusji, stworzenia scenografii, przedstawienia dramy oraz nagrania filmu. Było niezwykle twórczo, wesoło i inspirująco. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ewa Rogóż

ODWIEDZIN:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.40 - 11.25
5.11.45 - 12.30
6.12.45 - 13.30
7.13.35 - 14.20
8.14.25 - 15.05


Dowóz
6:45Wola Kalinowska, Sąspów, Bukowiec, Sąspów remiza
7:00Jerzmanowice (kolonie wschodnie I, II, III)
7:15Stok, Jerzmanowice (kolonia zachodnia), Gotkowice, Sąspów, Wymysłów
7:30Szklary
7:35Łazy, Kopaniny


Odwóz
12:50Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3
13:45Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie1, 2, 3
14:35Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Sąspów, Wola Kalinowska
14:55Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3