Szkoła Podstawowa
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2019/2020


Program profilaktyczny CUDER

          Podczas piątkowych zajęć uczniowie klas szóstych i siódmych uczestniczyli w programie profilaktycznym CUDER, dzięki którym lepiej poznali siebie, rozwinęli umiejętność radzenia sobie z emocjami i dbania o swój wszechstronny rozwój.
Oprócz części teoretycznej uczniowie mieli okazję sprawdzić swoich sił w międzyklasowej grze planszowej.


Nasze sukcesy w konkursach

          W październiku uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w konkursach kuratoryjnych z różnych przedmiotów. Do rejonowego etapu Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego zakwalifikowały się cztery uczennice: Natalia Curyło, Amelia Kołodziejczyk, Dominika Krawczyk i Julia Kowalik.
Z kolei do rejonowego etapu Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego przeszły dwie uczennice: Natalia Curyło i Amelia Kołodziejczyk.
Gratulujemy dziewczętom sukcesu. Życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursowych zmagań.,,Kto czyta żyje wielokrotnie…”          Każdy pierwszoklasista otrzymał niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki. Prezenty były możliwe dzięki programowi „Mała książka – wielki człowiek”, który został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Życzymy Rodzicom i dzieciom, aby wspólne czytanie rozbudziło przyjaźń z książką na całe życie.

Konkursowe pomysły… kulinarne

          W ramach programu Deutsch Plus uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie kulinarnym „KOCH MIR WAS!” Projekt zakładał przygotowanie przepisu kulinarnego wybranego specjału z kuchni niemieckiej. Wszyscy uczniowie wykazali się nie tylko pomysłowością i pracowitością, ale również wzbogacili swój warsztat językowy. Najciekawsze projekty rywalizować będą z innymi szkołami Deutsch Plus z całej Polski. Wszyscy mogą zapoznać się z przepisami na szkolnej gazetce.
Trzymamy kciuki ;)


Bal Wszystkich Świętych

„Z tą świętością trudna sprawa, to doprawdy nie zabawa.
Bo właściwie o to chodzi, że mi świętość nie wychodzi…”

B. Kołodziej

          25 października mury naszej szkoły odwiedzili niezwykli Goście. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć św. Franciszka, porozmawiać ze św. Matką Teresą z Kalkuty, uścisnąć św. Rozalię, poprosić o autograf naszą patronkę św. Królową Jadwigę lub zrobić sobie zdjęcie ze św. Faustyną. A wszystko to za sprawą naszych najmłodszych uczniów z klas I – III, którzy z wrodzoną sobie dostojnością przemierzali korytarze naszej szkoły.

          Bal Wszystkich Świętych, który odbył się już po raz trzeci, był znakomitą okazja do tego, aby dzieci, od najmłodszych do najstarszych przekonały się, że bycie świętym to nie umartwianie się i smutek, a wręcz odwrotnie - to radość i wspólna zabawa. Świętość jest dostępna dla każdego, chociaż czasem trudno nie ziewać w kościele, być posłusznym w szkole, żyć w zgodzie z bliskimi. Jak sobie z tym radzili wielcy święci? Odpowiedzieli nam na to pytanie nasi uczniowie, którzy z ogromnym przejęciem wykonali ulubione piosenki i opowiedzieli historie swoich patronów. Na koniec nie zabrakło wspólnej zabawy.

Na balu odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu „Najpiękniejszy Różaniec”.
Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że ten dzień był wyjątkowy:
Rodzicom – za pomysłowość i oryginalność strojów,
p. Wychowawczyniom ( p. Izie, p. Grażynie, p. Lucynie, p. Justynie, p. Małgorzacie, p. Beacie, p. Dorocie, p. Marcie ) – za „świecenie” przykładem,
p. Sylwii - za muzyczną oprawę uroczystości,
ks. Rafałowi – za uwiecznienie tego wydarzenia,
Uczniom klasy 6a – za zaangażowanie i pomoc.

          Mamy nadzieję, że wyśmienita zabawa, tańce, ciekawie opowiedziane historie, a to wszystko w nawiązaniu do świętych i aniołów, sprawiło najmłodszym prawdziwą radość, kształtując jednocześnie w nich piękne wartości i ucząc radości z dnia Wszystkich Świętych.Disco w rytmie kodowania

          Z okazji Święta Szkoły nowe władze Samorządu Uczniowskiego pod nadzorem Pani Marty Janeckiej zorganizowały dyskotekę jakiej jeszcze nie było w naszej szkole. Oprócz zabaw i konkursów, w tym na ,,Najsympatyczniejszego Chłopaka” były też chwile na złapanie oddechu. Przerwy w dyskotekowych pląsach można było spędzić przy kodowaniu, tak świętowaliśmy Europejski Tydzień Kodowania. Zadania przygotowała pani Anna Głowacka, nasza informatyczka.

Pasowanie na czytelnika uczniów klas drugich

          Dnia 16.10.2019 miało miejsce uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas 2a, 2b i 2c. Pasowanie odbywa się w bibliotece szkolnej dla każdej klasy osobno. Zajęcia są także lekcją otwartą dla nauczycieli. Po lekcji uczniowie nabywają umiejętności korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej; rozumieją pojęcia, m.in.: biblioteka, wypożyczalnia, potrafią wyjaśnić różnice między biblioteką a księgarnią; wypełniają obowiązki czytelnika; dokonują samodzielnego wyboru pierwszej książeczki do czytania. Od dziś uczniowie mogą samodzielnie wypożyczać książki z biblioteki szkolnej.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Na zakończenie wszyscy usłyszeli prośby książek o dobre ich traktowanie.
PROŚBY KSIĄŻEK:
NIE JEDZCIE PODCZAS CZYTANIA, BO NAS POPLAMICIE!
NIE ZWIJAJCIE NAS W RULON!
NIE RYSUJCIE PO NASZYCH KARTKACH!
NIE ZAGINAJCIE NAM ROGÓW!
PRZY CZYTANIU UŻYWAJCIE ZAKŁADEK!
NIE WYRYWAJCIE NAM KARTEK!Ślubowanie klasy pierwszej
Szkoła Filialna w Szklarach

         Dnia 9 października 2019 roku w Szkole Filialnej w Szklarach odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Uroczystość tą uświetnili swoją obecnością Dyrektor Szkoły, nauczyciele, rodzice, starsi i młodsi koledzy i koleżanki naszej szkoły. Chwila ślubowania została poprzedzona pięknym występem artystycznym. Na zakończenie uczniowie klasy pierwszej oprócz życzeń otrzymali legitymacje szkolne, dyplomy oraz prezenty okolicznościowe od starszych kolegów, koleżanek i swoich rodziców.
Wych. kl.I B. B.

"Na indiańskim szlaku-Lubogoszcz 2019"

         Nasi uczniowie w miniony weekend uczestniczyli w VIII Wojewódzkim Rajdzie PTSM "Na indiańskim szlaku-Lubogoszcz 2019" Ach co to była za przygoda! Prawdziwe indiańskie ognisko, wędrówki górskie w Beskidzie Wyspowym, rzut nożem i strzelanie z łuku. A do tego konkursy wiedzy i prezentacje. Walka była zacięta między plemionami, ale warto było. Szczep "Szalone Żywioły i Śpiące nietoperze" zdobyły puchary za I m-ce.


Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej

         W dniu 23 -24 września odbyły się eliminacje do konkursu Pieśni Patriotycznych. Była to znakomita okazja, by zwrócić uwagę na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich w kontekście historii państwa i narodu polskiego.
Konkurs rozpoczął się eliminacjami klasowymi, w których zostali wyłonieni przedstawiciele poszczególnych klas. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 18 osób.          Dobór repertuaru był bardzo interesujący, nauczyciele zwracali uwagę, aby utwory nie powtarzały się, co dało ciekawy obraz polskiej pieśni patriotycznej. Można było wysłuchać znanych i mniej znanych utworów wielu polskich muzyków. Uczniowie kształtowali postawy obywatelskie i patriotyczne, uczyli się szacunku do państwa i narodu polskiego poprzez pełny emocji śpiew.

W jury konkursu zasiadły : p. Marta Janecka - historyk, p. Sylwia Wiech - muzyk.

Do gali finałowej, która odbędzie się 14 października zakwalifikowały się następujące osoby.

Kategoria I-IV
1.Duet Lena Bienas i Olgierd Jurkiewicz z kl.IIb
2. Soliści: Milena Kozera kl. IIa, Tomasz Chochół kl. IIc, Emilia Bojko kl. Ia, Małgorzata Dziedzic kl. IIIb

Kategoria V-VIII
1. Duet Nikola Lewandowska i Wojciech Głowacki kl.VIc
2. Soliści: Grzegorz Dziedzic kl.Vc oraz Aleksandra Barczyk kl.VIIIb

S.W.


Malowanie na streczu. Zabawa dla odważnych ! ;)

         Malowanie na streczu! Mówi Wam to coś…? Farbami w dodatku! Nic tylko kojarzy się z wielkim bałaganem i jeszcze większym sprzątaniem! A guzik prawda! Nie taki diabeł straszny jak go malują, a z takim uczniami poza sprzątnięciem folii po zabawie, nie ma nic wyczerpującego.

Malowanie na streczu – czego potrzebowaliśmy?

Jedyne czego potrzebowaliśmy to dwa przęsła ogrodzenia, folia spożywcza i farby! Ajjj i „kawałek” wyobraźni! Warsztat pracy jak ta lala! Do dzieła!
Zaangażowanie uczniów: 100% !
Dużo śmiechu i zabawy: 100% !
Doznania sensoryczno – plastyczne: 100% !
Uważność i skupienie: 100% !

A tak całkiem serio zabawa była mega wciągająca i kreatywna! Jak znudziło się malowanie pędzlem, do akcji wkroczyły dłonie, które przecież kochają takie doświadczenia! Zatem w ubiegły piątek (13.09.2019!!!!) przy pięknej pogodzie mogliśmy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa!
Do odważnych świat należy!
Nie ma się czego bać…

VI ,,a" miała udaną zabawę i mało sprzątania! Jesień blisko.... Niech będzie kolorowo! - jak najdłużej!

Innowacyjna lekcja plastyki

         Na pierwszej lekcji plastyki bawiliśmy się mąką pszenną. Najpierw badaliśmy ją, później mieszaliśmy w swoich pojemnikach a następnie dodaliśmy wody i wyszła „klejąca się papka”. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, w trakcie zabawy na ich buźkach pojawiał się piękny uśmiech.
Zajęcia wpływają bardzo pozytywnie na wiele aspektów rozwoju dziecka - wspomagają budowanie świadomości ciała i przestrzeni, dbają o usprawnienia ruchowe, wspierają rozwój zmysłów, rozwój mowy, czy rozwój poznawczy. Frajdę sprawiało kreatywne tworzenie jak również to, że mogły się po prostu pobrudzić ;)


„NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC”
REGULAMIN KONKURSU

I Cele konkursu:
- rozbudzanie umiłowania modlitwy różańcowej
- rozwój talentów dzieci
- budzenie aktywności twórczej dzieci
- pobudzanie wyobraźni i pomysłowości dzieci
- wykorzystanie zdobytych wiadomości, umiejętności i dzielnie się nimi z innymi.

II Uczestnicy konkursu:
W konkursie mogą wziąć udział dzieci z klas I - III wspólnie z rodzicami.

III Warunki uczestnictwa w konkursie:
Różańce mogą być wykonane dowolną techniką, indywidualnie lub rodzinnie.
Zachęcamy, aby wykorzystać najróżniejsze materiały i pomysły na wykonanie różańca (np. muszelki, fasolki, masę solną, chrupki, kasztany, żołędzie, jarzębinę itp.) Liczymy na oryginalność i pomysłowość.
Prace należy podpisać : imię, nazwisko dziecka, klasa.
Różańce można dostarczać do 26 września do p. Katechetki lub ks. Wikarego.
Wszystkie różańce będzie można oglądać i podziwiać na wystawie wyeksponowanej w kościele parafialnym przez cały październik.
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się na Balu Wszystkich Świętych /termin zostanie podany/

IV Nagrody:
Specjalnie powołane jury konkursowe wyłoni zwycięzców, którym zostaną przyznane nagrody, a wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.,,O Pchle, co manier nie miała”

         W piątkowe przedpołudnie uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie „O Pchle, co manier nie miała” Teatru Tak. Spektakl inspirowany żywiołowym tekstem „Pchły Szachrajki” nie tylko wywołał uśmiech na twarzy, ale w kontekście konkretnych fragmentów tekstu bajki o psotnej pchle przybliżone i objaśnione zostały młodym widzom angielskie pojęcia. Uczniowie mogli obejrzeć przedstawienie dzięki uprzejmości Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach.
ODWIEDZIN:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.50 - 12.35
6.12.50 - 13.35
7.13.45 - 14.30
8.14.40 - 15.25


Dowóz
6:55Jerzmanowice ulice: Nietoperzowa, Doły, Pod Grodziskiem, Jurajska, Jana lll Sobieskiego, Centralna, Szkoła
6.55Jerzmanowice Stok, ul. Zachodnia, ul. Krakowska w stronę stacji Shell
7.10Gotkowice przystanek droga krajowa 94 w kierunku Olkusz, Szkoła
7:25Łazy Pętla, Łazy Remiza, Łazy przystanki 1, 2, 3, Kopaniny „koło Studni, Szkoła
7:35Szklary przystanki – Żary pętla, Szklary Tartak, Szklary Remiza, Szklary Kościół, Szklary Stara Szkoła, Szklary Koniec, Jerzmanowice ul. Centralna, szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


Odwóz
12:50Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
12:50Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana lll Sobieskiego
13:45Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
13:45Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
14:40Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
14:40Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


>