Szkoła Podstawowa
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2017 / 2018


6a na biwaku

          W dniach 19- 20 czerwca, wyruszyliśmy pieszo na biwak w Woli Kalinowskiej. Wędrowaliśmy Doliną Sąspowską, podziwialiśmy piękne krajobrazy. Zaraz na początku powitał nas zaskroniec więc wszyscy mieliśmy wzmożoną uwagę.
          Zakwaterowanie w schronisku przebiegło szybko, mieliśmy czas, aby zagrać w piłkę na ORLIKU. Następnie zeszliśmy serpentynami do ruin zamku w Ojcowie. W centrum czekał na nas pyszny obiad w restauracji „Pod nietoperzem”.
          Jeszcze tylko lody i powrót doliną przez Złotą Górę do schroniska. Tu przygotowaliśmy strefę kibica i oglądaliśmy mecz ;( - na pocieszenie zamówiliśmy pizzę.
          Wieczorem odbyły się podchody. Dziewczyny przygotowały zadania, wytyczały trasę i zostawiały wiadomości. Chłopcy musieli między innymi: zapytać panią sprzedawczynię, co jadła na obiad; pomodlić się przy kaplicy; zrobić zdjęcie piramidzie ludzkiej; ułożyć rymowankę o wszystkich członkach drużyny; nazbierać kwiatki na bukiet-, co okazało się najtrudniejszym zadaniem. Na koniec wszyscy uczestnicy musieli wypić magiczną miksturę i zostali pasowani przez królową Edytę na biwakowiczów. Radosny wieczór zakończyły prezentacje przygotowane przez wszystkich uczniów i Belgijka zatańczona pod gołym niebem.
          Kolejny dzień rozpoczął się przygotowaniem śniadania przez chłopców, wykwaterowaniem i spacerem doliną do Ojcowa. Wyszliśmy na Jonaszówkę, odpoczywaliśmy przy Bramie Krakowskiej i Źródełku Miłości. Mimo zmęczenia wdrapaliśmy się do Jaskini Ciemnej, gdzie przewodnik pokazał nam jadowitego pająka zamieszkującego jaskinię. O 15, rodzice odebrali nas z kaplicy „Na Wodzie”.
          Będziemy długo wspominać naszą wyprawę.


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
pod hasłem „NIE PAL”

          W bieżącym roku szkolnym uczniowie kl.4-7 oraz Szkoły Filialnej w Szklarach, wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem "NIE PAL". Przy ocenie prac, uwzględniano przede wszystkim pomysłowość, wkład pracy własnej i oryginalność.
Oto zwycięzcy:

Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach kl. I-III
I miejsce – Antonina Szwarc kl.2a
II miejsce – Maja Śladowska kl.1a, Kacper Kumor kl.3b
III miejsce – Maria Filipek kl.3b, Martyna Stanecka kl.3b
Wyróżnienie: Maja Chochół i Natalia Goraj z kl. 3b

Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach kl. IV-VII
I miejsce – Fabian Fiba kl. 4a
II miejsce – Julia Kowalik kl. 6a
III miejsce – Kalina Krzywda kl. 5a

Szkoła Filialna w Szklarach
I miejsce – Natalia Tarnawska kl.0, Oliwier Nowiński kl.1
II miejsce – Natalia Chochół kl.2, Julia Karcz kl.3
III miejsce – Nikola Szlachta kl.3, Oliwia Szlachta kl.1
Wyróżnienie: Kamil Chochół kl.2, Wojciech Gacal kl.0, Marcel Papiz kl.1

Koordynator konkursu
Katarzyna Stachowicz"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"

          Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjny i wyjazdy uczniów na upragnione wakacje nad morze czy też nad jezioro klasa IV uczestniczyła w pogadance w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Krzeszowicach przeprowadził pogadankę poświęconą bezpieczeństwu w wodzie lub nad wodą. Propagował właściwe zachowanie uczniów w akwenach, w tym zasady bezpiecznej kąpieli oraz uprawiania wszelkich sportów wodnych, a w szczególności ograniczenie wypadków utonięć.


Małopolskie Dni Uczenia się i MY

          Nasi uczniowie, którzy wzięli udział w Małopolskim Konkursie Programistycznym „Podróż w inny wymiar…” w nagrodę pojechali, pod opieką pani Anny Głowackiej, do Krakowa na Małopolski Dzień Uczenia się. Inicjatywa ta odbyła się 12 czerwca 2018 r. Została zorganizowana przez Katedrę Informatyki AGH przy wsparciu innych instytucji.
W tym dniu nasi uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych warsztatach: zagrali w grę uczącą programowania - CodeBook, przeprowadzili „kosmiczne walki robotów” programując Edisony, przelecieli układ słoneczny kierując Ozobotami oraz sami stworzyli pamiątki z tego dnia wykorzystując technikę druku 3D. W trakcie warsztatów rozdawane były nagrody za konkurs programowania: Wojciech Głowacki i Nikodem Piwowarczyk z klasy 4c uzyskali trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej, a Wiktor Kisiel i Paweł Pastuszak otrzymali wyróżnienia. Nikt nie wyszedł z pustymi rękami, gdyż za sam udział w konkursie PTI przygotowało drobne upominki.
Gratulujemy naszym podopiecznym!


Stryszawa 8-10 czerwca 2018r.

          8 czerwca o godzinie 18:30 wyruszyliśmy na ostatni w tym roku szkolnym V Rajd Szkolnych Kół PTSM „Zabawki Ludowe w Stryszawie – Wio koniku!” w Beskidy. Na starcie zameldowały się drużyny: „Pióro”, „Małe Żywioły”, „Nietoperze”, „Ostaniec”, „Globtrotterzy” i „Globusiki”. Są to zespoły ze Szklar, Jerzmanowic, Zabierzowa Bocheńskiego, Niepołomic i Wielmoży.
          Podczas rajdu odwiedziliśmy wspaniałe i godne polecenia na zbliżający się czas wakacji - Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie. Skupia ono swą działalność głównie na kultywowaniu i promowaniu słynnej tradycji w Stryszawie, tradycji zabawkarstwa. Zwiedziliśmy Muzeum Zabawkarstwa, które mieści w odnowionym budynku dawnej Leśniczówki. Na wystawie obejrzeliśmy m.in. koniki, grzechotki, ptaszki, bryczki, taczki, itp. – wszystkie ręcznie wykonane przez mistrzów zabawkarstwa! Dla zainteresowanych: wystawę można obejrzeć bezpłatnie w wyznaczonych godzinach. Wzięliśmy też udział w warsztatach folklorystycznych i własnoręcznie malowaliśmy koniki na biegunach:)) Poznaliśmy, choć zapewne niezupełnie, zasady tworzenia zabawek drewnianych. Widzieliśmy również odrestaurowany „Dom Zabawkarza”. Zabawkarz - to nazwa zawodu osoby, która zajmowała się tworzeniem zabawek: począwszy od ścięcia drzewa, odpowiedniego wysuszenia i konserwacji drewna, poprzez właściwe pocięcie i wycinanie oraz kolorowanie. Dowiedzieliśmy się, że twórcy początkowo używali tylko trzech kolorów do ozdabiania zabawek: żółtego, czerwonego i niebieskiego, a i tak wyglądały rewelacyjnie!
          W niedzielę wybraliśmy się na dłuższą wędrówkę pieszą do klasztoru Sióstr Zmartwychwstanek na przysiółku Siwcówka, położonym pod najwyższym szczytem w okolicy – Jałowcem (111m n.p.m.) Po uczestnictwie we Mszy Św. zwiedziliśmy Izbę Pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który przez siedem kolejnych lat tam właśnie spędzał wakacje, często w towarzystwie ówczesnego biskupa Karola Wojtyły. W budynku, który zamieszkiwał widzieliśmy liczne zbiory fotografii i pamiątek związanych z tą znaczną osobistością. Poza rekreacyjno-artystycznymi zajęciami odbyły się też konkurencje sprawnościowe z udziałem koników. Ocenie podlegało również wykonanie piosenek: turystycznej i o koniach. Wszystkie zespoły prezentowały się rewelacyjnie.
          Gratulujemy naszym podopiecznym zdobytych pucharów, dyplomów i nagród ;)
          W czasie rajdu pogoda była wspaniała i widoki cudowne… Pojedźcie w Beskidy na wakacje, a sami się przekonacie.
Z turystycznym pozdrowieniem ;)
Do zobaczenia na rajdach w przyszłym roku szkolnym!Wigilia wspomnienia Św. Królowej Jadwigi

"Święta nasza królowo, Jadwigo, ucz nas dzisiaj - na progu trzeciego tysiąclecia - tej mądrości i tej miłości, którą uczyniłaś drogą swojej świętości”
Św. Jan Paweł II

          W wigilię wspomnienia św. Jadwigi Królowej 7 czerwca 2018 r. w Katedrze Wawelskiej odbyło się spotkanie Rodziny Szkół Jadwiżańskich. Na zjazd przybyły delegacje szkół z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wraz z pocztem sztandarowym.
          Po przywitaniu grup o godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem J. E. ks. Bpa Damiana Muskusa. Celebrans w homilii wygłoszonej do licznie zebranych przypomniał, że wawelska Królowa jest ciągle aktualnym wzorem umiłowania Ojczyzny, szacunku dla nauki i edukacji. Od niej współczesny młody człowiek powinien uczyć się wrażliwości na los potrzebujących.
          Po Mszy świętej uczestnicy zawierzyli swoje życie św. Jadwidze i złożyli róże przy jej relikwiach.„Języka dobra czy język zła – którego używasz?”

          Uczniowie klas IV wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym „Języka dobra czy język zła – którego używasz?”. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych relacji między uczniami oraz wyrabianie postaw wzajemnej pomocy. Każdy uczestnik zastanawiał się nad sposobem porozumiewania się z rówieśnikami, zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym. Uczniowie starali się dostrzec różnicę między językiem dobra i językiem zła. Krótka projekcja filmu pt. „Cyrk motyli” pozwoliła przybliżyć temat tolerancji wobec innych. Spotkanie prowadzone było przez przedstawicieli Fundacji Wspomagających Wychowanie ARCHEZJA, sfinansowane przez Urząd Gminy Jerzmanowice-Przeginia.Dzień dziecka - dzień sportuCUDER
Program profilaktyczny

          W ramach działań profilaktyczno-wychowawczych szkoły dnia 23 maja 2018r. w naszej szkole został przeprowadzony Program Profilaktyki Uzależnień Behawioralnych ,,CUDER". Wzięli w nim udział uczniowie klas V-VII oraz nauczyciele. Celem zajęć było wzmocnienie czynników chroniących uczniów przed zagrożeniami w obecnymi świecie. Prowadzący przedstawili uczniom zasady gry profilaktycznej "CUDER" i wyjaśnili pojęcia sfer ciała, umysłu, ducha, emocji i relacji. Gra okazała się wspaniałym pomysłem na spędzanie wolnego czasu poza światem wirtualnym. Podczas spotkania pokazano dzieciom sposoby racjonalnego i bezpiecznego korzystania z urządzeń multimedialnych, zwrócono uwagę na zagrożenia związane z nadmiernym używaniem komputera i Internetu.
Program został sfinansowany przez Urząd Gminy Jerzmanowice-Przeginia.Laureaci konkursu recytatorskiego
poezji patriotycznej

Klasa I-III

I miejsce - Grzegorz Dziedzic kl. IIIc
II miejsce - Nadia Fryc kl. IIIa
III miejsce - Aleksandra Krawczyk kl. Ia

Klasa IV-VII i gimnazjum

I miejsce - Oliwia Leja kl. VIIa
II miejsce - Bronisz Lebiecki kl. Va
III miejsce - Kalina Krzywda kl. Va

Rozdanie nagródWyniki Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego "Świetlik"

          Z dumą informujemy, że w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym "Świetlik" najwyższy wynik i nagrodę uzyskała: Antosia Szwarc z klasy 2
Wyróżnienie zdobyli:
Jakub Krzynówek kl. 1b, Bartłomiej Ortyl kl. 1b, Antoni Piwowarczyk kl. 1a, Józef Szklarek kl. 1b , Alicja Sieradzka kl. 2a, Anna Dymacz kl. 3b, Julia Kozera kl. 3b, Wojciech Głowacki kl. 4c, Dominika Krawczyk kl. 4a, i Alina Krzyżan. kl 4b.
W konkursie wzięło udział 47482 uczniów z 1262 szkół w całej Polsce.Uczniowie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
na Święcie Uniwersytetu Jagiellońskiego

          12 maja 2018 r. grupa chętnych i aktywnych uczniów uczestniczyła w Dniach Otwartych Uniwersytetu Jagielońskiego.

Uf... ale się działo na Trzecim Kamusie UJ!

Twórczy i pełen niespodzianek dzień spędziliśmy podczas warsztatów geomorfologicznych "O czym mówią drzewa?" w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej. Wiemy już co to jest analiza dendromorfologiczna procesów zachodzących na powierzchni Ziemi. Na Wydziałach Geologii, Geografii, Fizyki czekały na nas ciekawe gry dydaktyczne np."Herby miast polskich", gra terenowa z pomiarami dalmierzem, pokazy erupcji wulkanu, warsztaty "Na czym Kraków zbudowano z obserwacją modelu dna jurajskiego, obserwacje plam na Słońcu przez teleskop oraz wystawa minerałów. W trakcie warsztatów na wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii "Gang słodziaków" spotkaliśmy słodkich rywali buraka cukrowego takich jak stewia, zajrzeliśmy do refraktometru, który zdradził ile jest cukru w cukrze, a badając roztwory i zawiesiny rozpoznawaliśmy skrobię. To tylko wybrane atrakcje, które mogliśmy zobaczyć... Pomysły studentów i profesorów nie mają granic w zachęcaniu młodszych do zdobywania wiedzy.

Wszystkim Organizatorom Dnia Otwartego UJ serdecznie dziękujemy za możliwość zwiedzania uczelni i przeżycia edukacyjnej przygody, a uczniów naszej szkoły zachęcamy do udziału w kolejnych Świętach UJ.

Teresa SieradzkaTurniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          W dniach 26 - 27 kwietnia 2018r. reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w Finale Powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Konkurs odbył się w Zespole Szkół w Przegini. Pierwszego dnia w konkursie wzięli udział uczniowie 11 szkół podstawowych z terenu naszego powiatu, a drugiego dnia gimnazjaliści z 7 placówek. Drużyny zmagały się z testem wiedzy dotyczącym przepisów ruchu drogowego, ze sprawdzianem praktycznych umiejętności kierowania rowerem na torze przeszkód, a także z zadaniem z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
          Nasze drużyny zaprezentowały się bardzo dobrze i wywalczyły wysokie III miejsce. Dyplomy, puchary oraz nagrody uczniowie odebrali z rąk Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie, pana Tomasza Drożdżaka oraz Wójta Gminy Jerzmanowice – Przeginia, pana Adama Piaśnika. Ponadto otrzymali gratulacje od Wice Starosty Powiatu Krakowskiego, pana Tadeusza Nabagło oraz Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Krakowie, pani Haliny Gociewicz.
          Nasi reprezentanci startowali w składzie: Oliwier Gacal, Szymon Karcz, Roksana Pałys, Justyna Pęgiel (drużyna ze szkoły podstawowej) oraz Jakub Bień, Dominik Guzik i Jakub kemona (drużyna z gimnazjum). Gratulujemy!


Wycieczka do Wrocławia

          W dniach 23-24 kwietnia 2018, uczniowie klas: 5a, 5b, 6a, 6b i 7a wyjechali na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy: ZOO z Afrykarium, Halę Stulecia oraz Ogród Japoński. Zakwaterowanie mieliśmy w Boutique Hostel TRIO blisko centrum i dlatego, zaraz po obiadokolacji udaliśmy się na wieczorny spacer po starówce, a następnie wałami Odry. Cisza nocna rozpoczęła się o 22. Bardzo szybko zamilkły wszystkie rozmowy, gdyż mieliśmy za sobą wyczerpujący, pełen wrażeń dzień. Siódma rano pobudka, pakowanie i sprzątanie. Po śniadaniu spotkaliśmy się z przewodnikiem, który pokazał nam: Rynek z ratuszem, Jatki, Wrocławskie wyspy, Uniwersytet Wrocławski, Katedrę z barokowymi kaplicami, Panoramę Racławicką. Po pysznym obiedzie wyjechaliśmy w drogę powrotną. Oczywiście obowiązkowo podczas postoju wstąpiliśmy do McDonald's na pyszne lody.
          Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy ciekawe miejsca, urokliwy Wrocław nocą, pozdrowiliśmy krasnale, ale największe wrażenie zrobiła na nas Panorama Racławicka. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszego wyjazdu :)Kangur - wyniki

          15 marca 2018r. odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur. Z naszej szkoły wzięło w nim udział 54 uczniów z różnych klas. Uczniowie pisali testy w różnych kategoriach (Żaczek – klasy 1-2, Maluch – klasy 3-4, Beniamin – klasy 5-6, Kadet – 7-2gim, Junior – 3gim).


Uczniowie wyróżnieni w poszczególnych kategoriach
Żaczek
SZWARC ANTONINA kl 2 wyróżnienie

Maluch
SLONINA DOMINIK kl. 3 wynik bardzo dobry
NADIA FRYC kl 3 wyróżnienie
KOZERA BARTŁOMIEJ kl 3 wyróżnienie

Maluch
GŁOWACKI WOJCIECH kl 4 wynik bardzo dobry
ALINA KRZYZAN kl 4 wynik bardzo dobry
NIEDZIOLKA MARTYNA kl 4 wyróżnienie

Gratulujemy !!!!Książ Wielki 20-22 kwietnia 2018r.

          20.04.2018: Lekcje … Pakowanie … Całusy … I oto nadszedł … z entuzjazmem oczekiwany czas wyjazdu na kolejny rajd !!! Szkolne koła PTSM: „Pióro” (ze Szkoły Filialnej w Szklarach), „Małe Żywioły”, „Nietoperze” i „Ostaniec” (z Jerzmanowic) wyruszyły do Książa Wielkiego na X Wojewódzki Rajd PTSM „Turystyka i fotografia artystyczna – jak to połączyć?”. Po zameldowaniu się drużyn w XVI-wiecznym Zamku na Mirowie wysłuchaliśmy prezentacji na temat fotografii i jej artystycznych aspektów w połączeniu z turystyką.
          21.04.2018: Pieszo pokonaliśmy 3,5 godzinną trasę ukazującą walory krajoznawcze i historyczne Książa Wielkiego. Wędrowaliśmy wokół stawów rybnych podziwiając piękno budzącej się do życia przyrody i zapierający dech w piersiach widok wznoszącego się majestatycznie na wzgórzu - zamku, otoczonego dużym ogrodem z lipowymi alejami. Przy głównej ulicy wsi zwiedziliśmy piętnastowieczny kościół pod wezwaniem Świętego Wojciecha. Dotarliśmy też pod ruiny synagogi. Po powrocie na zamek odbył się pokaz mody wiosennej z wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do recyklingu. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. Wieczór spędziliśmy przy ognisku pałaszując kiełbaski. Prezes Małopolskiego Oddziału PTSM, pan Piotr Pacholarz wręczył srebrną odznakę „Przyjaciela Schronisk Młodzieżowych” Wojciechowi Głowackiemu, a brązową - Nikodemowi Piwowarczykowi i Magdalenie Chochół.
          22.04.2018: Po wczesnej pobudce udaliśmy się na Mszę Św. Na zakończenie rajdu zostały wręczone puchary i dyplomy. Z rąk Komandora, Pawła Kanciruka otrzymaliśmy nie tylko puchary za I miejsca w kończącym się rajdzie, ale również za całoroczną działalność na rzecz Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Z cennymi nagrodami, zadowoleni i uśmiechnięci, przed południem wróciliśmy do domu. Serdecznie gratulujemy wytrwałości i hartu ducha najmłodszym uczestniczkom imprezy, 6-letnim turystkom ze Szklar: Natalce Tarnawskiej i Kindze Chochół.

Do zobaczenia w StryszawieWarsztaty z pierwszej pomocy

          12 kwietnia uczniowie kl 5-6 wzięli udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Podczas spotkania kształtowano umiejętności prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. Dziękujemy Szkolnej Grupie Ratowniczej z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale za poświęcony czas i ciekawe zajęcia.


KONKURS
NA „NAJPIĘKNIEJSZĄ, WIOSENNĄ DEKORACJĘ
SALI LEKCYJNEJ”

          Pierwszego dnia wiosny uczniowie klas I- III, z ogromnym zaangażowaniem postanowili udekorowac swoje sale lekcyjne oznakami wiosny.
Entuzjazmu nikomu nie zabrakło, kreatywności również. W klasach pojawiły się: wielkanocne kurczaczki; zajączki; pisanki; pierwsze, wiosenne kwiaty; kwitnące drzewka; kolorowe motylki i ptaszki oraz Pani Wiosna.

Wszystkie sale wyglądają pięknie.

Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce - klasa III b, której wychowawcą jest pani Lucyna Rosołek,
II miejsce - klasa I a, wychowawca pani Maria Derejska,
                 - klasa III a, wychowawca pani Dorota Sarota

          Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, jednocześnie dziękujemy wszystkim uczniom za ogromne zaangażowanie. Mamy nadzieję, że nauka w kolorowych, pięknie ozdobionych salach lekcyjnych jest dużo przyjemniejsza.KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

          Dziękujemy uczniom, którzy zaangażowali się w organizację kiermaszu świątecznego. Szczególne podziękowania dla wszystkich kupujących ozdoby stanowiące cegiełkę wspomagającą dzieci w Nikaragui.Kiermasz: „Zabawka za złotówkę”.

„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” (Papież Franciszek).

          Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły kolejny raz udowodnili, że warto pomagać potrzebującym. Bardzo chętnie włączyli się w akcję: „Zabawka za złotówkę”, przynosząc na kiermasz: misie, klocki, puzzle, książeczki itp. Sprzedaż trwała cały tydzień, a kupującymi były nawet przedszkolaki. Zebrane pieniądze- 465 zł- zostaną przekazane dzieciom w Nikaragui.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację kiermaszu charytatywnego.
Nauczyciele świetlicy


Zimowe Slajdowisko – Brzesko 2018

          Uczniowie Szkolnego Koła PTSM „Małe żywioły”, „Nietoperze” i „Ostaniec” w dn. 2 - 4 marca wzięli udział w XLII Małopolskim Zlocie Młodzieży „Zimowe Slajdowisko – Brzesko 2018”. Tegoroczny rajd odbył się pod hasłem „Spotkanie z Afryką – z wizytą u murzyńskich Przyjaciół”.
W programie znalazły się m.in.:
- afrykańskie gry i zabawy zręcznościowe,
- pokaz afrykańskiej mody,
- taniec mieszkańców Czarnej Afryki,
- konkurs wiedzy „co warto wiedzie o Afryce – ze szczególnym uwzględnieniem Beninu”,
- konkurs plastyczny „Zachęć Benińczyków do przyjazdu do Brzeska”,
- degustacja afrykańskich przysmaków,
- wspólne wykonanie fotografii w naszych afrykańskich strojach i wysłanie jej do naszych Przyjaciół w Beninie,
- piesza wyprawa do Szczepanowa, podczas której zwiedzaliśmy Bazylikę św. Stanisława Patrona Polski.
Komandor Piotr Pacholarz wręczył 2 brązowe odznaki ”Przyjaciel Schronisk Młodzieżowych” i 2 srebrne członkom naszych kół. Gratulujemy Alicji Sieradzkiej i Martynie Niedziółka oraz Alicji Sarota i p. Dorocie Sarota. Szaleństwo, świetna zabawa to nasza specjalność. Tym razem znów okazaliśmy się najlepsi. Zarówno koło „Małe żywioły”, „Nietoperze” jak i „Ostaniec” zajęliśmy I miejsce i wróciliśmy do Jerzmanowic z pucharami i cennymi nagrodami. Ale co dobre szybko się kończy. … Już z niecierpliwością czekamy na kolejny rajd.Nadia, czyli nasza mistrzyni

          Nadia Fryc z klasy 3a zdobyła mistrzostwo powiatu krakowskiego w Igrzyskach Dzieci w Pływaniu Indywidualnym Dziewcząt styl klasyczny, a tym samym reprezentowała powiat krakowski w Finale Wojewódzkim Małopolskich Igrzysk Dzieci, które odbyły się 07 lutego w Nowym Sączu. Podczas tych zawodów zajęła trzecie miejsce. Pasją Nadii jest pływanie i mamy nadzieję, że podobnie jak do tej pory treningi, na które dowożona jest przez rodziców będą przyjemnością. Dziękujemy panu Tomaszowi Kiszce za zaangażowanie i wsparcie dla Nadii przy organizacji wyjazdów na zawody.
Ewa Rogóż


Matematyka dla Dominika jest przygodą

          Dominik Słonina z klasy 3c zajął 13 miejsce w Małopolsce w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Alfik. W Małopolsce w konkursie wzięło udział 6354 uczniów ze 171 szkół. Mamy nadzieję, że matematyka będzie dalej Dominikowi sprawiała tyle radości, a kolejne konkursy będą wyzwaniem i przyniosą sukcesy. Opiekunem naukowym Dominika była pani Małgorzata Śladowska, której dziękujemy za zaangażowanie i pracę.
Ewa Rogóż


Fortuna się kołem nie toczy, fortuna się toczy pomocą,
My pomagamy szkole w Nikaragui…

          W dniu 30 stycznia 2018 r. W naszym Zespole Szkół odbyła się Zabawa Karnawałowa. Dzieci z klas I-III i przedszkola w barwnych strojach tańcząc i bawiąc się pomagały swoim rówieśnikom na drugiej półkuli!!! Otóż w czasie balu uczestnicy brali udział w zabawie Koło Fortuny. Mali przebierańcy, którzy wcześniej kupili losy, kręcili kołem fortuny i losowali fanty. Ale żeby je dostać, musieli odgadnąć zagadkę. Chętnych uczestników było bardzo dużo, a zagadki były…
i łatwe i trudne. To zwykle zależy od szczęścia. Na szczęście naszym uczniom „szczęście” dopisywało. To ogromnie cieszy, że najmłodsi uczniowie naszej szkoły i przedszkolaki chcą pomagać swoim kolegom w Ameryce, którzy chodzą do katolickiej szkoły w Nikaragui. W tej szkole brakuje funduszy na podstawowe funkcjonowanie i nie ma w niej elektryczności. Szkoła może zostać zamknięta, a ponad 1500 uczniów nie będzie miało szans na dalsze kształcenie. Podczas zabawy Koło Fortuny zebraliśmy 1404 zł. To już druga akcja, której celem jest pomoc katolickiej szkole, prowadzonej przez Siostry Misjonarki Karmelitanki.

          BARDZO, BARDZO dziękujemy Wszystkim, którzy ofiarowali fanty do Koła Fortuny, brali w nim udział i dali pieniążki na zakup losów!!!!!
Z pewnością każde Dobro wraca z powrotem wielokrotnie!

          Przed nami kolejna akcja, której celem jest pomoc katolickiej szkole w Nikaragui - zbiórka makulatury. Już dzisiaj zachęcamy do zbiórki makulatury . W czasie Dni Ziemi, przypadających na koniec kwietnia zorganizujemy zbiórkę makulatury. Zachęcamy do udziału w akcji ekologicznej!

Teresa Sieradzka


Alfik Matematyczny

          Alfik Matematyczny to popularny ogólnopolski konkurs matematyczny wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jest wykorzystywany jako instrument motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Konkurs pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty matematyczne. Udział w konkursie ułatwia uczestnikom osiąganie lepszych wyników w szkole dzięki utrwalaniu, poszerzaniu i porównaniu swojej wiedzy w skali ogólnopolskiej.
XXIII edycja konkursu odbyła się 22 listopada 2017. Naszą szkołę reprezentowało 36 uczniów.
W tym roku szkolnym dyplomy uznania od organizatorów otrzymali:
Dominik Słonina kl. 3c SP za uzyskanie bardzo dobrego wyniku – 93,33% punktów możliwych do otrzymania co daje mu 13 miejsce w województwie, Antonina Szwarc kl. 2 SP – za uzyskanie najlepszego wyniku w klasach drugich, Wojciech Głowacki kl. 4c SP – za uzyskanie najlepszego wyniku w klasach czwartych oraz Bronisz Lebiecki kl. 5a SP - za uzyskanie najlepszego wyniku w klasach piątych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie oraz gratulujemy uzyskanych wyników.

Koordynator konkursu
Aneta Firszt-Kozdęba


Dzień Bezpiecznego Internetu

          6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Z racji tego dnia w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne dla uczniów kl. IV-VII szkoły podstawowej oraz II-II gimnazjum z funkcjonariuszem Komisariatu Policji w Krzeszowicach.
W czasie spotkania podkreślano, jak ważny jest szacunek w sieci, nie tylko w odniesieniu do innych ludzi, ale również do siebie. Sierż. szt. Aneta Walor rozmawiając z uczniami, wspominała, czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i gdzie szukać pomocy, kiedy staniemy się jej ofiarą. Dodała także jakie konsekwencje prawne można ponieść za nieumiejętne korzystanie z Internetu. Podkreśliła, że młodzież wykorzystuje Internet do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje powinny być oparte na poszanowaniu drugiej strony.

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu został ogłoszony konkurs plastyczny o charakterze profilaktycznym pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
Jury wyłoniło zwycięzców konkursu:

W kategorii kl. IV-VII:
I miejsce – Julia Kowalik kl. 6a
II miejsce – Kalina Krzywda kl. 5a
III miejsce - Maciej Strzałka kl. 4b
Wyróżnienia: Gaja Boniakowska kl. 4a, Roksana Goraj kl. 5b, Martyna Goraj kl. 6b

W kategorii kl. II-III gimnazjum
I miejsce - Amelia Bodziony kl. 3b
II miejsce - Joanna Chochół kl. 3b
III miejsce - Martyna Chochół kl. 3b
Wyróżnienia: Natalia Chochół kl. 3b, Magdalena Chochół kl. 3b

Gratulujemy zwycięzcom!
6 luty 2018
"Dzień Bezpiecznego Internetu"

zapraszamy
uczniów kl. 4-7 szkoły podstawowej
i 2-3 gimnazjum
do wzięcia udziału w konkursie plastycznym
pod hasłem
„Tworzymy kulturę szacunku w sieci”

Regulamin konkursu   (pobierz plik)    

Dzień Babci i Dziadka

          26.01.2018r. w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na tę okoliczność zostali zaproszeni babcie i dziadkowie uczniów klas trzecich. Nie zabrakło też Pana Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia i Dyrekcji naszej szkoły.
          Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali montaż słowno-muzyczny dla babć i dziadków, aby podziękować im za dobro, które na co dzień doświadczają oraz wyrazić swoją miłość. Zaproszeni goście z dumą patrzyli i podziwiali swoje wnuczęta podczas występów. Niejednej babci i dziadkowi zakręciłą się łza w oku.
          Na koniec odśpiewali wszystkim sto lat i wręczyli słodkie upominki, po czym zaprosili przybyłych gości na ciastko i herbatę do swoich klas.
Małgorzata Śladowska
Dorota Sarota
Lucyna RosołekSzlakiem Szopek Krakowskich
Kraków 13.01.2018r.

          Pomimo dnia wolnego od zajęć dydaktycznych i kilkustopniowego mrozu uczniowie Zespołu Szkół wzięli udział w XIV Wojewódzkim Rajdzie Turystycznym "Szlakiem Szopek Krakowskich" pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice - Pana Romana Ptaka oraz Dyrektora Schroniska Młodzieżowego - Pani Marty Jasińskiej.
          Rajd rozpoczęliśmy od zwiedzania pokonkursowej wystawy szopek krakowskich w Celestacie – Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Na wystawie podziwialiśmy wszystkie szopki biorące udział w tegorocznym konkursie oraz uczestniczyliśmy w ciekawej lekcji z krakowskim szopkarzem. Kolejnym punktem rajdu było zwiedzanie kościołów w centrum miasta a przy tym pozyskanie odpowiedzi na pytania zawarte w kartach pracy. W trakcie mroźnego spaceru czekała na nas słodka niespodzianka w manufakturze czekolady przy ul. Grodzkiej. Wszyscy chętnie skosztowaliśmy gorącego napoju i ruszyliśmy w podróż tramwajem na kolejne wyzwania rajdowe do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Grochowej. Na miejscu czekało na nas kolejne zadanie… wykonanie szopki. Każdy uczestnik ochoczo włączył się w przygotowania dzieła swojej drużyny. Na koniec każde z kół zaprezentowało kolędę lub pastorałkę i z zadowoleniem, pełni wrażeń, wróciliśmy późnym wieczorem do domu.
          Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki do dnia 17 stycznia, kiedy to naszą szkołę odwiedził Pan Piotr Pacholarz, prezes małopolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Podczas apelu nasz gość wręczył legitymacje nowym członkom PTSM. Podkreślił, że jesteśmy jedyną szkołą, w której działają aż trzy koła PTSM. Pełni dumy oczekiwaliśmy momentu wręczenia pucharów za udział w rajdzie. Puchary były dla najlepszych, czyli SKKT PTSM „Ostaniec”, „Nietoperze” i „Małe Żywioły”. Gratulujemy i do zobaczenia na kolejnym rajdzie!!!Orszak Trzech Króli

          Już po raz trzeci uczniowie- wolontariusze z naszej szkoły włączyli się w organizację Orszaku Trzech Króli w Gotkowicach. Rozdawali uczestnikom: korony, śpiewniki, naklejki oraz gazety. Chłopcy dzielnie nieśli chorągwie, a dziewczęta uświetniły swoim śpiewem Mszę świętą. Wędrowały także Nutki Maryi, by na koniec uroczystości mogła rozbrzmiewać i wzruszać „Maleńka Miłość”. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom.
Agata Sarota i Marzena Polak


Niezapomniane wrażenia

          13 grudnia 2017r. uczniowie klas czwartych o 7.50 wyruszyli na wycieczkę pełni ciekawości i niepewności. Pierwszym punktem wyprawy było spotkanie z dawnymi i niedawnymi naukami w Muzeum Collegium Maius w Krakowie. W tej interaktywnej przygodzie wzięli udział uczniowie klas IV a i IV b, natomiast w tym samym czasie klasa IV c zmagała się z trudnościami matematycznymi podczas lekcji muzealnej zatytułowanej „Matematyka dźwięków”.
          Pełni wrażeń po zajęciach z nauk ścisłych uczniowie wyruszyli do drugiego punktu naszej wycieczkowej mapy i udali się do Teatru Bagatela, aby tam zetknąć się z nową dla nich formą sztuki, jaką jest musical. Z zapartym tchem uczniowie wpatrywali się w scenę, gdzie aktorzy zmagali się z adaptacja obowiązkowej lektury, pt. „Tajemniczy ogród”.
          Po spektaklu z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do Jerzmanowic bogatsi o wiedzę matematyczno – przyrodniczą i doznania kulturalne.OGÓLNOPOLSKI KONKUR
„INFORMATYCZNY ORZEŁ”
          W dniu 23.11.2017r. odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs „INFORMATYCZNY ORZEŁ”, w którym wzięło udział 55 uczniów od klas II do VII szkoły podstawowej. Uczniowie zmagali się z pytaniami z informatyki przygotowanymi dla trzech grup wiekowych: klasy II – III, IV – V i VI – VII. Uczniowie poradzili sobie z większością pytań jednak kilka z nich sprawiło im „maleńki” problem.
Nad prawidłowością konkursu czuwali: Pani mgr Anna Głowacka i Pan mgr Rafał Jureczko.
Z niecierpliwością czekamy teraz na oficjalne wyniki.

Św. Mikołaj odwiedził Rajdowiczów w Zawoi
          W dniach 8-10 grudnia 2017 r. w Zawoi odbył się II Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja. Uczestnicy rajdu to uczniowie szkół podstawowych z Jerzmanowic i Zabierzowa Bocheńskiego, gimnazjum w Jerzmanowicach oraz LO VIII z Krakowa w wieku od 6 do 18 lat. Celem rajdu było zwiedzanie zachodnich rubieży Małopolski, poznawanie kultury góralskiej i osobliwości przyrody Beskidu Żywieckiego. Tegoroczny Rajd Mikołajowy to zdrowe i aktywne spędzanie czasu wolnego w Paśmie Jałowca, czyli piesza wycieczka połączona edukacją ekologiczną. Bardzo przyjemnym okazał się marsz po zaśnieżonych szlakach od Przysłopu na Kiczorę (920 m n.p.m.), a później do Zawoi-Centrum w bajkowej, zimowej scenerii. Na żywo można było zobaczyć ślady i tropy jelenia, sarny, lisa i zająca (niedźwiedź, niestety spał), a przewodnik ciekawie opowiadał o funkcjach i ochronie lasów beskidzkich oraz zagospodarowaniu pięter roślinnych w górach. Jak się okazało później, wiadomości z wycieczki terenowej przydały się podczas konkursu krajoznawczego. Wieczory rajdowe to przede wszystkim integracja zespołowa, wspólny śpiew, taniec góralski, i wykonywanie ozdób choinkowych ze słomy. Najwięcej emocji towarzyszyło przedstawieniom i konkursom artystycznym. Rajdowicze przygotowali scenki pt. „Mikołaj na Żywiecczyźnie i kolędy”. Pani Iwona Krupiak wiceprezes Małopolskiego Oddziału PTSM Krakowie była zachwycona występami małych Mikołajów. Odbył się również indywidualny konkurs na ozdobę i oczywiście nie zabrakło prawdziwego Świętego Mikołaja-biskupa, ku ogromnej uciesze Licealistów z Krakowa. Na podsumowaniu rajdu w niedzielny poranek obecni byli Pan Wójt Zawoi Marcin Pająk i Dyrektor Schroniska Pan Marek Kołacz, którzy wręczyli poszczególnym drużynom puchary i nagrody rajdowe. Bardzo dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Zawoja za ufundowanie pucharów i nagród rzeczowych, a Panu Dyrektorowi i wszystkim pracownikom schroniska za ciepłe przyjęcie i gościnność.
Liczba uczestników: 61
Liczba grup: 6
Szkolne Koło „Małe Żywioły” klasy I-III SP w Jerzmanowicach
Szkolne Koło „Nietoperze” klasy IV-VI SP w Jerzmanowicach
Szkolne Koło „Ostaniec” klasy VII SP w Jerzmanowicach
Szkolne Koło „Globtroterzy” klasy IV-VI SP w Zabierzowie Bocheńskim
Szkolne Koło „Ósemka Wspaniałych” LO VIII w Krakowie
organizatorzy: Małopolski Oddział PTSM w Krakowie, ul. Oleandry 4 i Szkolne Koło PTSM „Ostaniec” w Gimnazjum w Jerzmanowicach

Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
komandor rajduWygraj szanse

          Uczennica klasy 7a Milena Tyliba reprezentowała naszą szkołę w ogólnopolskim konkurskie wokalnym pt.: "Wygraj szanse". Organizatorem konkursu była Agencja Telewizyjno-Estradowa TV MEDIA. Gratulujemy umiejętności wokalnych!Konkurs „Szopka bożonarodzeniowa
w tradycji chrześcijańskiej”

          Nasi uczniowie jak co roku przygotowali swoje prace na XVI edycję konkursu „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej” organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 10 w Będzinie, Parafię św. Trójcy oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie. Z naszej szkoły wykonano 20 prac. Różnorodność materiałów wykorzystanych do przygotowania szopek sprawiła, że każda z nich była oryginalna i pomysłowa. Dziękujemy rodzicom, dziadkom, a przede wszystkim dzieciom za zaangażowanie w przygotowaniu szopek.

A oto wyniki:
Komisja Konkursowa XVI edycji konkursu „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej” Przyznała następujące nagrody
- Nagrodę specjalną ufundowaną przez Proboszcza Parafii Św. Trójcy księdza Dziekana Andrzeja Stępnia dla:
Filipa Kozłowskiego, ucznia klasy 4 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach

W kategorii klas 0 – I komisja przyznała następujące nagrody:
Miejsce I:
Julia Okrajni, uczennica klasy 0 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
Miejsce III:
Sara Furman, uczennica klasy 1 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,
Wyróżnienia:
Nikola Tarnawska, uczennica klasy 1 Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,

W kategorii klas II - III komisja przyznała następujące nagrody:
Wyróżnienia:
Alicja Sieradzka, uczennica klasy 2, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,
Alicja Okrajni, uczennica klasy 3, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,

W kategorii klas IV - VII komisja przyznała następujące nagrody:
Miejsce I
Kalina Krzywda, uczennica klasy 5, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,
Wyróżnienia:
Mateusz Marek, uczeń klasy 5, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,
Oliwia Spyt, uczennica klasy 6, Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,Konkurs Wiedzy Biblijnej

          Ewangelia według św. Marka stała się w tym roku przedmiotem szczególnej lektury uczniów klas V - VII szkoły podstawowej z diecezji sosnowieckiej. Hasłem przewodnim były słowa zaczerpnięte z Ewangelii – "Ty jesteś mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie" (Mk 1,11)”. Uczestnicy pochylali się nad jej bogatą treścią, by zmierzyć się z szeregiem pytań, uczestnicząc w rejonowym etapie XXIII Konkursu Wiedzy Biblijnej, który w tym roku odbył się w Kosmolowie. Czekał na nich test wyboru, pytania otwarte, uzupełnianie cytatów biblijnych oraz krzyżówka. Uczniowie wykazali się znakomitą znajomością wielu szczegółów zapisanych przez Ewangelistę. Naszą szkołę reprezentowali Julia Hebda (V a) i Kacper Skulich (VII b). Kacper uzyskał najwyższą liczbę punktów, zajął I miejsce i będzie reprezentował dekanat na szczeblu diecezjalnym.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.Konkurs humanistyczny

          23 listopada w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach odbył się szkolny etap Małopolskiego Konkursu Humanistycznego, do którego przystąpiło tylko dwóch uczniów z klasy 7b, Jakub Dziedzic i Kacper Skulich.
          Tematyka tegorocznego konkursu brzmiała: Było. Jest…Będzie? Pierwszy etap skoncentrowany był wokół zagadnienia „Zdarzyło się”. Chłopcy zmagali się z zadaniami polonistycznymi, historycznymi oraz musieli znać obyczaje panujące w dawnych czasach.
Uczestnikom gratulujemy odwagi. Mamy nadzieję, że czas spędzony nad licznymi pozycjami książkowymi nie był czasem straconym. Zachęcamy uczniów, aby w przyszłości spróbowali swoich sił na polu literatury i licznie brali udział w konkursach.Radosne przedpołudnie

          23 listopada - pochmurne, jesienne przedpołudnie zostało urozmaicone radosnym wydarzeniem. Przedszkolaki oraz uczniowie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach spotkali się z cyrkowymi artystami. Program został tak przygotowany, aby uczniowie mogli bezpośrednio wziąć udział w niektórych występach oraz poznać tajniki umiejętności zarezerwowanych dla klauna. Wyjątkowych emocji dostarczył występ pieska z wokalnymi umiejętnościami. Całe wydarzenie zostało sfinansowane przez Gminę Jerzmanowice-Przeginia.Cyberprzemoc i zagrożenia w sieci

          15 listopada uczniowie klas IV uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym poświęconym cyberprzemocy i bezpieczeństwie w sieci, które poprowadziła sierż. szt. Aneta Walor. Policjantka przypomniała o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie obejrzeli filmiki, przedstawiające, w jak łatwy i szybki sposób można stać się ofiarą cyberprzemocy z wykorzystaniem urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu. Nie zabrakło informacji, jak postąpić, będąc świadkiem takiej formy przemocy, a także gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Z uwagi na zbliżający się Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka nasz gość wspomniał o podstawowych prawach dziecka, do których należą m.in. prawo do wychowywania w rodzinie, prawo do edukacji i godziwych warunków życia.

Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia u rodziców, wychowawców, pedagoga bądź innych zaufanych osób dorosłych. Wspólnie dużo łatwiej można rozwiązać problemy.
Pomocy można szukać, np. u konsultantów Helpline.org.pl, pod nr tel. 800 100 100 lub 116 111 (telefon zaufania dla dzieci i młodzieży).Spotkanie z Policjantem
w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”

          15.11.2017r. w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” uczniowie klas pierwszych wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem Komisariatu Policji w Krzeszowicach. Podczas spotkania Pani Policjantka rozmawiała o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących podczas poruszania się po drodze do szkoły i z powrotem, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz obowiązku noszenia przez dzieci odblasków. Zwróciła także uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze oraz w kontaktach z obcymi, a przy tym omówiła sposoby unikania i pokonywania niebezpiecznych sytuacji. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali opaski odblaskowe.
Spotkanie to na pewno utrwaliło i wzbogaciło dotychczasową wiedzę pierwszoklasistów na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.„Cztery żywioły”

          6 listopada uczniowie klasy III a po raz kolejny wykazali się talentem aktorskim. Na krótkie przedstawienie pt. „Cztery żywioły” uczniowie wraz z wychowawczynią zaprosili Dyrekcję Szkoły, kolegów oraz koleżanki z nauczania wczesnoszkolnego z wychowawcami. Artyści w pięknych strojach, wspaniale recytowali wyuczone role. Zadaniem ich było przemówienie barwą i formą do wyobraźni widza i uzmysłowienie jak piękne, życiodajne a jednocześnie destrukcyjne są żywioły i jak mocno uzależniony jest od nich człowiek. Na koniec występu zaśpiewali piosenkę pt. „Pięknie żyć”. Wszyscy zebrani gromkimi brawami nagrodzili wysiłek artystów. Klasa III a już szykuje kolejną niespodziankę...Śniadanie daje moc

          8 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach odbyła się akcja edukacyjna ,,Śniadanie daje moc". W akcję jak co roku włączyły się klasy I-III, a w pomoc przy jej organizacji zaangażowali się rodzice i wychowawcy. Akcja miała na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i ważnej roli drugiego śniadania. Wspólne śniadanie w klasie to dobry przykład na promowanie zdrowych nawyków żywieniowych, kultury spożywania posiłków przy stole. Uczniowie klasy III a samodzielnie przygotowali swoje urocze, kolorowe i zdrowe kanapeczki, które popijali sokiem owocowo-warzywnym wykonanym przez panią Alicję Fryc. Wykonywanie soku w tej klasie to już tradycja… Dużym zainteresowaniem cieszyły się również serowe myszki, które zostały zjedzone w mig.Wspomnienia
z X Wojewódzkiego Rajdu im. Jana Grondkowskiego: „Święto Niepodległości”
w Bieczu - listopad 2017

          Z naszego Zespołu Szkół w Jerzmanowicach 40 uczniów wzięło udział w przyrodniczo-historycznym Rajdzie Niepodległościowym Biecz 2017 r.
Celem rajdu było czynne krajoznawstwo, kształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach problemowych, poznawanie geografii okolic Biecza i wschodnich rubieży Małopolski, rozwijanie poczucia dumy z historii i tradycji Polski, oddanie czci Przodkom, którzy walczyli o Polskę, poznanie i zabytków wpisanych na listę UNESCO. W programie była wycieczka terenowa w czasie której poznawaliśmy topografię terenu, surowce mineralne Pogórza Karpackiego, dopływy Wisły I i II stopnia i oczywiście działalność rzek na przykładzie rzeki Ropy. W trakcie marszu rozpoznawaliśmy skały i gatunki drzew, co nie było takie proste ze względu na brak liści.
          Wielką niespodzianką okazał się udział w Biegu Niepodległościowym po Rynku Bieckim z flagami. W czasie Rajdu braliśmy również udział w Apelu Niepodległościowym przy Kolegiacie Bożego Ciała pod Pomnikiem Harcerzy, w konkursach wiedzy ze znajomości mapy oraz konkursie plastycznym pt. „Przyśniła się dzieciom Polska”. Fantastyczne spotkania integracyjne odbyły się w sobotni wieczór, kiedy to dzieci i młodzież prezentowali piosenki patriotyczne i „Mało znaną scenę z życia Ignacego Jana Paderewskiego”. Rajd zakończyliśmy w niedzielę zwiedzaniem zabytku wpisanego na listę UNESCO Kościoła w Binarowej.
          Z Rajdu wszyscy wyjechali zadowoleni. Miasto Biecz nazywany „Małym Krakowem” okazał się prawdziwą perełką, gdzie poznawaliśmy zabytki architektury sakralnej oraz znakomite postaci związane z historią Polski min. Św. Królową Jadwigą i Marcinem Kromerem-który napisał pierwszą książkę o geografii Polski. Szkolne koła PTSM z klas I-III „Małe Żywioły” i Koła „Ostaniec” z klasy VII SP i gimnazjum wróciły z pucharem za zdobycie I miejsce w swoich kategoriach. Koło Nietoperze z klas IV-VI SP zajęło miejsce II. Wszystkich Radowiczom gratulujemy!!!
Opiekun
Szkolnego Koła SKKT PTSM
”Ostaniec”
Teresa Sieradzka
Święto Niepodległości
Szkoła Filialna w Szklarach

          Dnia 10 listopada w Szkole Filialnej w Szklarach odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie recytowali wyuczone wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne.

Wychowawcy klas Szkoły Filialnej w Szklarach
Bal Wszystkich Świętych          W polską tradycję bardzo mocno wpisana jest uroczystość Wszystkich Świętych. Ten dzień nie jest smutny, ale radosny i kierujący nas ku Niebu. Dlatego już po raz kolejny w naszej szkole odbywał się Bal Wszystkich Świętych. Była to okazja do poznawania życiorysów świętych Kościoła katolickiego poprzez wspólną zabawę, a także odpowiednio przygotowane stroje.
Klimatu niebiańskiego nie zabrakło. Pośród niebieskiej scenerii przedszkolaki oraz uczniowie klas I - III recytowali wiersze przybliżające nam sylwetki świętych. Była także okazja do tańca, zgodnie z zaleceniem św. Augustyna: „Istoto ludzka! Ucz się tańca. Bo inaczej, cóż poczną z Tobą aniołowie w niebie..." Zabawa była przednia, a jej zwieńczeniem był słodki poczęstunek.
Agata Sarota i Marzena Polak
Ślubowanie klas pierwszych
Szkoła Filialna w Szklarach          19 października 2017 roku w Szkole Filialnej w Szklarach odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach Pani Ewa Rogóż, ksiądz proboszcz parafii Szklary, oraz rodzice dzieci. Pierwszoklasiści wraz ze swoimi starszymi i młodszymi kolegami zaprezentowali program artystyczny pt. „Oliwier idzie do szkoły”, dzięki któremu mali artyści mieli uświadomić wszystkim uczniom jak ważną rzeczą jest uważne słuchanie na lekcji i jakie są skutki niewłaściwego zachowywania się. Pani Dyrektor dokonała pasowania pierwszoklasistów przez co włączyła ich do grona uczniów naszej szkoły.

Wychowawca klasy I Bożena Bień


Zielona szkoła - klasy III

          16 października 2017 roku z samego rana klasy trzecie wyruszyły w podróż do Soblówki pod opieką 5 opiekunów. Już na początku, przy pożegnaniu nie obyło się oczywiście bez łez, bo większość uczestników wyjeżdżała po raz pierwszy bez ukochanych rodziców. Otuchy dodała nam Pani dyrektor, która serdecznie nas pożegnała i życzyła szczęśliwej podróży.
          W Domu Wczasów Dziecięcych w Soblówce czekały na nas nie tylko ładne pokoje, a przede wszystkim smaczne posiłki, zawsze życzliwy personel oraz kadra. A pogoda była wymarzona: słońce, słońce i jeszcze raz słońce.
          Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami, zabawami i wycieczkami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Uczniowie podczas pieszych wędrówek mieli okazję poznać malowniczo położoną miejscowość. Dzieci oprócz codziennych zajęć dydaktycznych uczestniczyły w wycieczce do Wisły. Tam zwiedziły słynną skocznię Małysza, rynek w Wiśle, a także podziwiały Adama Małysza z białej czekolady w Domu Zdrojowym. Duże wrażenie na dzieciach zrobiła wizyta w Muzeum koronkarstwa w Koniakowie. Kolejnym wyzwaniem było zdobycie szczytu Wielkiej Rycerzowej. Nie zabrakło nawet dyskoteki ze świecącymi bransoletami i słodkościami oraz gry w piłkę czy zawodów sportowych. Poznaliśmy zasady produkcji sera, opieki nad owcami oraz stroje regionalne. Nauczyliśmy się żywieckiej piosenki oraz poznaliśmy nietypowe instrumenty muzyczne, np. okaryna, gęśle czy gajdy. Pobyt na zielonej szkole dostarczył dzieciom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Dzieci które wyjechały na zielona szkołę uczyły się samodzielności , samokontroli i samooceny.
          Czas minął bardzo szybko i choć niektórzy nie raz uronili łzę z tęsknoty za rodzicami, chcieli pobyt przedłużyć o kilka dni. Do domów dzieci wróciły całe i zdrowe z mnóstwem miłych wspomnień.Ślubowanie klas pierwszych

Ślubuję:
Pilnie poznawać świat;
Dawać dobry przykład innym;
Być pomocnym w domu i szkole;
Wzorowo wypełniać rolę ucznia.

          Takie przyrzeczenie 10 października uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi uroczyście złożyli w obecności Wójta, dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz starszych koleżanek i kolegów. Chwila ślubowania została poprzedzona pięknym programem artystycznym, w którym pierwszoklasiści przedstawili siebie jako pilnych uczniów, opowiedzieli o tym co przekazuje postać patronki oraz zaprezentowali siebie jako małych patriotów. Na wszystkich zebranych niezapomniane wrażenie zrobiło zaśpiewanie całego hymnu narodowego oraz umiejętności taneczne zaprezentowane w krakowiaku. Uroczystość ślubowania wspólnie z rodzicami przygotowały wychowawczynie-panie; Maria Derejska i Beata Syrek. W swoich wystąpienia zarówno Dyrektor szkoły jak i Wójt podziękowali za piękną lekcję patriotyzmu oraz złożyli życzenia sukcesów w kolejnych latach nauki. Na zakończenie bohaterowie dnia otrzymali okolicznościowe prezenty.
Ewa Rogóż
Wspomnienia z Rajdu do Kasieńki Małej

          Poznawanie Beskidu Wyspowego, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach nietypowych, poznanie wybranych aspektów kultury Indian, integracja zespołów w obrębie grup rówieśniczych, promocja zdrowego stylu życia to główne założenia VII WOJEWÓDZKIEGO RAJDU KÓŁ PTSM „Na indiańskim Szlaku” LUBOGOSZCZ 2017, który odbył się w dniach 29 IX do 1 X 2017. Zespół Szkół w Jerzmanowicach reprezentowały Trzy Szkolne Koła Turystyczno-Krajoznawcze PTSM: najmłodsze z klas I-III „Małe Żywioły”, starsze klasy IV-VI „Nietoperze” i najstarsze koło z klas VII sp i klas gimnazjalnych „Ostaniec”. Cudowna pogoda sprawiła że rajd był wyjątkowo udany. Wyjście nocą szlakiem czarnym do schroniska, które mieści się w bazie sportowej na stoku góry Lubogoszcz okazało się nie lada przeżyciem. Oglądanie „Wysp”, czyli szczytów Beskidu Wyspowego, u stóp którego migotały tysiące światełek w delikatnie otulającej mgle to prawdziwa uczta dla zmysłów. Była wycieczka na Lubogoszcz, wspólne ognisko, zabawy integracyjne i oczywiście wielkie grzybobranie, na którym pani Dorota Sarota zrobiła szkolenie które grzyby są jadalne, a które lepiej omijać z daleka. (podgrzybki i borowiki dojechały w całości do Jerzmanowic i suszą się do smakołyków wigilijnych). Różnorakie konkursy na indiańskie stroje, tańce i totemy oraz konkursy krajoznawcze wyłoniły zwycięskie drużyny, którymi okazały się „Małe Żywioły” i plemię Apacze z SKKT „Ostaniec”.
Najważniejsze, że po tym rajdzie nowi i starzy członkowie naszych kół deklarowali chęć udziału w kolejnych zlotach dzieci i młodzieży PTSM.
Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
Konkurs Humanistyczny

Tematyka konkursu: Było. Jest... Będzie?

Etap I – Zdarzyło się.

Wykaz zalecanej literatury:
1. Bąkiewicz G., Szymeczko K., Wakuła P., Husarskie skrzydła –10 opowiadań z czasów Rzeczypospolitej     szlacheckiej, Literatura, Łódź 2017.
2. Czerwińska-Rydel A., Którędy do gwiazd? Historia Elżbiety Heweliusz, pierwszej kobiety astronom,     Muchomor, Warszawa 2014.
3. Orlińska Z., Detektywi z klasztornego wzgórza, Literatura, Łódź 2016.
4. Dziady; Płanetnicy; Południca; Skarbnik; Smok [w:] Zych P., Vargas W., Bestiariusz słowiański, BOSZ,     Olszanica 2012, s.76-77, 144-145, 148-149, 160, 164-165.
5. Bella i Sebastian, cz. I [film], reż. Vanier N, 2013.

Szkolny etap konkursu odbędzie się 23 listopada 2017 roku.

Zachęcam uczniów klas szóstych i siódmych do wzięcia udziału
w Małopolskim Konkursie Humanistycznym
dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego.


Edyta Skotniczna
Konkurs na "Najpiękniejszy Różaniec" rozstrzygnięty!

„Módlcie się, módlcie się wiele,
Każdego dnia odmawiajcie Różaniec"
                                        Jan Paweł II

          Październik jest miesiącem modlitwy różańcowej. Tradycją naszej szkoły jest zorganizowanie konkursu na wykonanie "Najpiękniejszego Różańca". Adresatami są uczniowie Zespołu Szkół oraz dzieci z Samorządowego Przedszkola. Uczestnicy i w tym roku wykazali się ogromną kreatywnością. Do wykonania różańca wykorzystali najróżniejsze materiały: szyszki, cukierki, żołędzie, kasztany, orzechy, makaron, chrupki, nakrętki, wełnę, fasolę, migdały, bibułę, gąbkę, itp. 61 prac konkursowych wyeksponowano w szkolnej świetlicy oraz w kościele parafialnym.
W wyniku obrad, jury w składzie: Pani Dyrektor Ewa Rogóż, Pani Izabela Filipowska- Krzystanek, Pani Agata Sarota i Pani Marzena Polak wybrało zwycięzców:

Przedszkole Samorządowe
I miejsce- Cezary Giera
II miejsce- Milena Kozera
III miejsce- Magdalena Pogan
Wyróżnienia:
Hanna Chałupka
Dawid Poznański

Szkoła Podstawowa
Kl. I - III
I miejsce- Gabriela Rogóż- kl. 3a
II miejsce- Maria Karcz- kl. 3c
III miejsce- Alicja Okrajni- kl. 3b
Wyróżnienia:
Antonina Szwarc- kl.2a
Maja Śladowska- kl.1a

KL. IV – VI
I miejsce- Magdalena Kozień- kl. 6a
II miejsce- Oliwia Spyt- kl. 6c
III miejsce- Aleksandra Seweryn- kl. 5b
Wyróżnienia:
Fabian Fiba- kl.4a
Anna Wyżycka- kl.5b


Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczniom dziękujemy za liczny udział w konkursie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Marzena Polak
Agata Sarota
Akcja "Podaruj innym zeszyt"

"Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu" Dz 20, 35

          Początek każdego roku szkolnego to dla uczniów szczególnie radosne wydarzenie, wiele dzieci idzie do szkoły po raz pierwszy, inni spotykają się po wakacjach pełni emocji i nowych wrażeń. Zdarza się jednak, że ta radość nie może być pełna. Dla wielu rodzin wyposażenie dzieci w przybory szkolne jest zbyt dużym obciążeniem. Dlatego od wielu lat uczniowie naszej szkoły wychodzą z inicjatywą i organizują akcję „Podaruj innym zeszyt”. Artykuły szkolne zbierane podczas tego przedsięwzięcia przekazywane są do parafialnego Caritas.
Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka drugiego człowieka, nauka człowieczeństwa. Pomagając bezinteresownie, sprawiamy też, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki, przyjazny. Dlatego ogromniedziękujemy wszystkim przedszkolakom, uczniom i rodzicom, którzy wsparli akcję, pokazując, że dawanie może ubogacać każdego z nas.
Marzena Polak
Agata Sarota
Pasowanie na czytelnika

          05 października uczniowie klasy II szkoły podstawowej zostali pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej. W czwartek rano uczniowie wraz z Panią wychowawczynią przekroczyli próg biblioteki szkolnej. Po uroczystym przywitaniu odbyła się lekcja biblioteczna prowadzona przez bibliotekarza. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem biblioteki oraz dowiedzieli się gdzie szukać interesującej ich publikacji. Po krótkiej lekcji przystąpiono do pasowania na czytelnia. Uczniowie wspólnie złożyli przyrzeczenie o następującej treści:

My uczniowie klasy II
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać
krzywdy zrobić im nie damy.
Wszystkich wskazówek i rad książek
będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika
traktować z powagą!
PRZYRZEKAMY.


          Następnie po złożeniu przyrzeczenia uczniowie klękali na kolanko i odbyło się uroczyste pasowanie, podczas którego dzieci otrzymały wykonane przez starszych uczniów zakładki do książek. Po uroczystości na kolejnej przerwie mali czytelnicy szybko wrócili do biblioteki, aby wypożyczyć pierwsze książeczki.
Grażyna Piwowarczyk
Zaprogramowani na czytanie

          W ramach współpracy naszej szkoły z Powiatową i Gminną Biblioteką Publiczną uczniowie klasy 4b oraz 7a i 7b w czwartek 21 września wzięli udział w projekcie ,,Zaprogramuj się na czytanie-Ver2”. Przedstawiciele Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej ,,MERITUM” przygotowali spotkanie z literaturą Stanisława Lema, która stała się inspiracją do dyskusji, stworzenia scenografii, przedstawienia dramy oraz nagrania filmu. Było niezwykle twórczo, wesoło i inspirująco. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ewa Rogóż

ODWIEDZIN:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.40 - 11.25
5.11.45 - 12.30
6.12.45 - 13.30
7.13.35 - 14.20
8.14.25 - 15.05


Dowóz
6:45Wola Kalinowska, Sąspów, Bukowiec, Sąspów remiza
7:00Jerzmanowice (kolonie wschodnie I, II, III)
7:15Stok, Jerzmanowice (kolonia zachodnia), Gotkowice, Sąspów, Wymysłów
7:30Szklary
7:35Łazy, Kopaniny


Odwóz
12:50Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3
13:45Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie1, 2, 3
14:35Gotkowice, Jerzmanowice-kol. zachodnia, Stok, Szklary
Sąspów, Wola Kalinowska
14:55Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice-kol. wschodnie 1, 2, 3