Przedszkole
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2021/2022


Zabawy obserwacyjno – badawcze
oddział w Jerzmanowicach

Nasze przedszkolaki bardzo lubią obserwować otaczającą nas przyrodę, kwiaty, drzewa, krzewy , zwierzęta duże i małe. W piątek 24 czerwca po obiedzie przedszkolaki wybrały się do przedszkolnego ogrodu w poszukiwaniu ,,skarbów przyrody”. W swoich obserwacjach i poszukiwaniach badawczych wykorzystały lupy. Oglądały przez nie trawę, kwiaty, ślimaki , mrówki, motyle, małe robaczki, dżdżownice, kamyki, piórka itp. Zabawa badawcza z lupą na świeżym powietrzu dostarczyła dzieciom wiedzy, doświadczenia oraz niezliczoną ilość nowych przeżyć związanych z odkrywaniem przyrody.Udział w wiosennym konkursie ekologicznym
„Naukowe wyzwanie. Misja: Gramy w zielone!” – 24.06.2022r.
oddział w Jerzmanowicach

Nasz przedszkole wzięło udział w konkursie organizowanym przez Naukowe Place Zabaw – spółkę Park Edukacyjny Interakcje Sp. z o.o. – producenta naukowych, muzycznych i sensorycznych placów zabaw. W konkurs zaangażowane były wszystkie grupy przedszkolne, które podzieliły się wyznaczonymi zadaniami : ścieżka sensoryczna, kartonowy plac zabaw, piknik na świeżym powietrzu, rozpoznawanie gatunków drzew i gatunków zwierząt, wielkie gotowanie, teledysk, tor przeszkód, koncert na świeżym powietrzu, sesja zdjęciowa w naturze, dzieło sztuki w naturze, spacer w kolorach zieleni, czytanie pod chmurką, eksperymenty w ogrodzie, bańki mydlane, kolory natury . Wykonaliśmy wszystkie zadania.!!! Zostały one przesłane na konkurs w postaci filmiku, który został również umieszczony na stronie facebook Przedszkola.
„Promyczki” odwiedziły świetlicę szkolną 21.06.2022r.
oddział w Jerzmanowicach

W czerwcowy ranek dzieci z grupy przedszkolnej „Promyczki” odwiedziły świetlicę szkolną i przez chwilę mogły„poczuć się” jak uczniowie szkoły podstawowej. Zasiedli w ławkach i mogli korzystać ze wszystkich dostępnych zabawek oraz przedmiotów edukacyjnych. Ich wybór zdominowały zabawy konstrukcyjne według własnego pomysłu oraz rysowanie kredkami. Wykonały prace polegające na narysowaniu łąki i jej mieszkańców. Rysowały trawę, kwiaty i owady. W lupie przedstawiły głównego bohatera w powiększeniu - biedronkę.Tworzymy kartonowy plac zabaw
oddział w Jerzmanowicach

W czwartek 23 czerwca 2022r. przedszkolaki postanowiły wykonać kolorowy plac zabaw wykorzystując do tego między innymi różnej wielkości kartony, kolorowe farby plakatowe, kredki i nożyczki. Dzieciom bardzo podobały się takie zajęcia. Uświadomiły sobie, że karton to nie tylko opakowanie, w którym przechowujemy, czy transportujemy przedmioty , że można mu nadać drugie życie, i że można się przy tym świetnie bawić. Wszystkie przedszkolaki wykazały się dużą pomysłowością i wielką kreatywnością. Najważniejsze jednak było to, że sprawiło im to ogromną radość.Eksperymenty w ogrodzie - 22.06.2022r.
oddział w Jerzmanowicach

Korzystając ze słonecznych dni czerwca przedszkolaki wzięły udziały udział w pokazie eksperymentów chemicznych. Jednym z nich był wybuch wulkanu, gdzie wybuch lawy nastąpił po wlaniu zabarwionego octu do krateru, w którym znajdowała się soda oczyszczona. W kolejnych doświadczeniach dzieci dowiedziały się jak zrobić lampę lawę, oraz co stanie się po wlaniu kropli płynu na talerzyk z mlekiem i startą kredą. Wszystkie eksperymenty bardzo się dzieciom podobały i na pewno na długo zostaną w ich pamięci.INFORMACJA

Informacja dotycząca dyżuru wakacyjnego
oraz lista dzieci zakwalifikowanych na dyżur w lipcu 2022r.
do Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach

Pobierz plik =>Konkurs plastyczno – czytelniczy
,,Moja ulubiona książka” ROZSTRZYGNIĘTY
oddział w Jerzmanowicach

Celem konkursu było:
• rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
• uczenie szacunku do książek,
• rozwijanie zdolności plastycznych,
• kształtowanie pomysłowości i kreatywności dzieci,
• wzmacnianie wiary we własne siły,
• zainteresowanie różnymi technikami plastycznymi.

Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych :
Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach:
- kategoria 4 –latki
I miejsce – Nina Szafarczyk
II miejsce Sandra Grzyb

- kategoria 5 -6 latki
I miejsce – Zofia Szafarczyk, Hanna Śladowska
II miejsce - Zuzanna Karcz, Wojciech Niemiec
III miejsce – Zuzanna Zamojska, Gloria Majewska

Przyznano dwa wyróżnienia : Jan Wiatr , Martyna Kozyra

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
Życzymy dalszych sukcesów.
<


Konkurs Recytatorski ,, Tuwim i Brzechwa Dzieciom’’
oddział w Jerzmanowicach

14 czerwca 2022r odbył się konkurs recytatorski ,,Tuwim i Brzechwa Dzieciom’’.
Celem konkursu było:
- popularyzowanie twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy,
- rozwijanie zdolności recytatorskich,
- zainteresowanie dzieci poezją,
- zachęcanie do występów na scenie,
- prezentacja umiejętności dzieci,
- uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

Każdy uczestnik zaprezentował swój wiersz, jak najlepiej potrafił. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu piecze sprawowało jury. Jurorzy mieli trudny orzech do zgryzienia podczas wyłaniania laureatów, gdyż każdy uczestnik wypadł olśniewająco. I tak po długich naradach wyłoniono zwycięzców:

Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach:
- w kategorii dzieci 5 letnich
I miejsce – Kacper Piwowarczyk
II miejsce – Martyna Kozyra
III miejsce – Filip Seweryn

- w kategorii dzieci 6 letnich
I miejsce – Weronika Furman
II miejsce – Zuzanna Kurek
III miejsce - Zofia Szafarczyk, Jan Wiatr

Wszystkie dzieci zostały nagrodzone upominkowym dyplomem oraz książką.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych


Projekty ekologiczne pod patronatem
Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Krakowie
oddział w Jerzmanowicach, w Łazach i Gotkowicach

W ciągu roku szkolnego nasze przedszkole brało udział w dwóch projektach edukacyjnych nad którymi patronat sprawowała Państwowa Inspekcja Sanitarna z Krakowa.
Pierwszy projekt dotyczył działań podejmowanych w ramach realizacji II edycji programu ,, Skąd biorą się produkty ekologiczne", który miał na celu promowanie zdrowej, nieprzetworzonej żywności. W związku z tym zostały przeprowadzone zajęcia tematyczne: ,,Dzień Ziemi", ,,Dzień drzewa". Odbyły się wycieczki piesze do sadu, ogrodu. Przeprowadzono również szkolenie z ,, Edukacji ekologiczno-patriotycznej. Dzieci wspólnie z rodzicami stworzyli - stroje na pokaz mody ekologicznej . Przedszkolaki wspólnie z paniami tworzyły zielone kąciki przyrody : jesienny i zimowy.
Drugi projekt dotyczył Programu Edukacji Antytytoniowej pt.,, Czyste powietrze wokół nas", który miał na celu uświadomić dzieci i dorosłych jak ważne jest czyste powietrze wokół nas, oraz jakie konsekwencje niesie za sobą zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów. W ramach działań przedszkolaki chętnie brały udział w wycieczkach po okolicy, do lasu, do sądu, do ogrodu, , na pola uprawne , obserwowały otaczające nas środowisko, tętniące życiem ulicę i ludzi palących papierosy. Oglądały filmy edukacyjne pt:,, Jak dbać o czyste powietrze?", ,,Co nas truje i jak z tym walczyć?", a następnie przeprowadzono pogadankę na powyższe tematy. W ramach tego projektu dzieci wzięły udział w prelekcji na temat czystego powietrza poprowadzonej przez rodzica oraz brały udział w Ogólnopolskim Maratonie ,,Sprintem do maratonu".
Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych brały chętnie udział w zajęciach realizowanych w ramach tych projektów, a program został odpowiednio dostosowany do potrzeb dzieci. Głównymi koordynatorami projektów były panie: Magdalena Kurek i Marta Sowa.Piknik owocowo – warzywny w ogrodzie – 7.06.2022r.
oddział w Jerzmanowicach

Dzisiaj po śniadaniu w ogrodzie przedszkolnym dzieci na zielonej trawce, na kocykach i świeżym powietrzu smacznie delektowały się owocami i warzywami przygotowanymi przez panią kucharkę. Było pysznie!


Warsztaty plastyczno – czytelnicze
w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jerzmanowicach ,,Królowe Polski”
oddział w Jerzmanowicach

W poniedziałek 6 czerwca 2022 roku przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach plastyczno- czytelniczych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jerzmanowicach. Wysłuchały fragmentów książki Anny Kaszuby – Dębskiej pt,, Poczet Królowych Polskich” czytanych przez samą autorkę książki. Dzieci dowiedziały się , że w naszej historii nie brakowało wyjątkowych władczyń. Przedszkolaki poznały 25 kobiet pełniących ważną rolę w historii Polski. Jednak najwięcej informacji otrzymały o życiu Królowej Jadwigi . Na koniec samodzielnie wykonały postać Królowej.

Wycieczka na łąkę
oddział w Jerzmanowicach

W poniedziałek 3 czerwca 2022r. przedszkolaki wybrały się pieszo na wycieczkę na łąkę znajdującą się niedaleko Przedszkola. Wycieczka miała na celu kształtowanie umiejętności obserwacji roślin i owadów w terenie, rozbudzanie zainteresowań przyrodą i najbliższym otoczeniem. Dzieci miały do dyspozycji lupy, przez które oglądały pająki, koniki polne, ślimaki i obserwowały kwiaty w powiększeniu.

Bańki mydlane – zabawy badawcze z mydłem – 2.06.2022r.
oddział w Jerzmanowicach

Nasze przedszkolaki lubią eksperymentować i doświadczać, dzisiaj dowiedziały się jak powstają bańki mydlane. Bawiły się w zabawę kołową pt. „Balonik”, a następnie wysłuchały wiersza Urszuli Piotrowskiej pt. „Taniec baniek mydlanych”:

Puszczały dzieci bańki mydlane,
a bańki nagle zaczęły taniec.
Porwał je wietrzyk do pląsów skory,
a tęcza swoje dała kolory.
Poszybowały, hen, ku obłokom,
nikt ich nie złapie, bo są wysoko.
Słonko zdziwione na bańki patrzy
jak z promykami grają teatrzyk.
Nie zabawiły długo wśród chmurek,
wirują w tańcu w górę i w górę,
i już je widać w świetle księżyca,
każda się nimi gwiazdka zachwyca
i opowiada bańkowe baśnie…
Niech ci się przyśnią, gdy dzisiaj zaśniesz.

Dzieci obserwowały, w jaki sposób powstaje płyn do baniek, a następnie poprzez zabawę badawczą pt. „Kolorowe bańki jak balonik” swobodnie wdmuchiwały powietrze przez słomkę i tworzyły kolorowe jak tęcza bańki mydlane. Próbowały złapać w dłonie powstałe bańki, ale one szybko pękały, natomiast po założeniu na dłoń rękawiczki i ponownej próbie złapania kolorowych baniek próba się udała – bańka tak szybko nie pękała.
Dzieci poprzez tą zabawę nauczyły się :
- rozwijać myślenie przyczynowo-skutkowego,
- samodzielnego odkrywania właściwości rzeczy i zjawisk.


Zajęcia ruchowo-taneczne

Uczniowie klasy II a wraz z przedszkolakami z grupy „Kotki Psotki” w ramach integracji wzięli udział w zajęciach taneczno-ruchowych, które poprowadziła p. Marta Sowa. Czekamy na kolejne zajecia…

Wycieczka na pola uprawne
oddział w Jerzmanowicach

31 maja 2022r. przedszkolaki wybrały się na pieszą wycieczkę w pobliskie pola uprawne. Wycieczka miała na celu zapoznanie dzieci z nazwami zbóż i roślin uprawnych w Polsce. Dzieci poznały między innymi wygląd pszenicy , jęczmienia, żyta , ziemniaków, buraków , kukurydzy. Taka żywa lekcja przyrody na długo zostanie zapamiętana przez dzieci.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
pod hasłem "Nie pal"

31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. W ramach działań profilaktycznych został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem "NIE PAL", skierowany do dzieci i uczniów Zespołu Szkół w Jerzmanowicach. Głównym celem konkursu było promowanie wśród dzieci i młodzieży zasad zdrowego stylu życia bez papierosa oraz wykształcanie świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich tytoń poprzez kreatywność plastyczną.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział!


Oto wyniki w poszczególnych kategoriach:

Przedszkole
Oddział w Jerzmanowicach:
1 miejsce – Wojciech Niemiec
2 miejsce – Kacper Mozgała-Gajewski
3 miejsce – Oskar Nowiński
Wyróżnienie: Lena Rogóż, Jan Wiatr

Oddział w Gotkowicach:
1 miejsce – Natalia Kluczewska
2 miejsce – Zuzanna Ząbczyńska
3 miejsce – Antoni Pęgiel
Wyróżnienie: Marcel Przybysz, Hanna Niemiec, Daria Kozera

Oddział w Łazach:
1 miejsce – Amelia Chochół
2 miejsce – Franciszek Szwarc
3 miejsce – Alan Zgoda
Wyróżnienie: Zuzanna Cudejko, Jakub Zaporowski, Lena Migas, Igor Szwajcowski

Czytanie pod chmurką 30.05.2022r.
oddział w Jerzmanowicach

Warsztaty ekologiczne
oddział w Jerzmanowicach

W ramach realizacji projektu ,,Czyste Powietrze Wokół Nas” w poniedziałek 23 maja 2022r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty ekologiczne prowadzone w języku angielskim metodą Helen Doron. Podczas warsztatów dzieci przypomniały sobie obowiązujące zasady ekologiczne, takie jak oszczędzanie wody i energii, podział odpadów, a także recykling, polegający na ponownym wykorzystywaniu surowców. Przedszkolaki poprzez prezentację multimedialną, rozmowy, zagadki, krzyżówki, zabawy muzyczno - ruchowe i zadania ekologiczne miały okazję zapoznać się ze słownictwem w języku angielskim dotyczącym ochrony środowiska.

Piknik integracyjny w Łazach
oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice

W piątek 20 maja 2022r. na boisku przy Schronisku Młodzieżowym PTSM w Łazach odbył się Piknik Integracyjny dla dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach, oddziału w Łazach oraz oddziału w Gotkowicach połączony z poznaniem Kultury Indian Prerii Ameryki Północnej. Dzieci z Przedszkola z Jerzmanowic i Gotkowic dojechały na boisko przy schronisku autokarami. Spotkanie z kulturą Indian było podzielone na część edukacyjną, część artystyczną oraz na gry i zabawy zręcznościowe.
Część edukacyjna zawierała :
- prezentacje oryginalnego stroju i przedmiotów codziennego użytku,
- powiązania kulturowe między Polakami a Indianami,
- wojny indiańskie – czyli o honorowym zachowaniu,
- wierzenia Indian i ich wpływ na dzisiejsze życie,
- flaga amerykańska – jak interpretują ją Indianie,
- kilka słów w języku indiańskim na co dzień,
- nie zapominajmy o naszych korzeniach i polskich tradycjach.
W części artystycznej:
- przedszkolaki dowiedziały się co Indianie wyrażają poprzez taniec,
- obejrzały pokaz jednego z tradycyjnych tańców indiańskich,
- nauczyły się indiańskiego tańca przy bębenku,
- wspólnie ze wszystkimi uczestnikami pikniku wykonały taniec Kulawego Konia

W grach i zabawach zręcznościowych kultury indiańskiej dzieci miały możliwość zagrać w bizonki, postrzelać z łuku i strzały do słomianej tarczy. Po warsztatach z ,,Kultury Indian” przedszkolaki ze wszystkich oddziałów przedszkolnych miały możliwość pobawić się w różne zabawy ruchowe z piłą, z hula - hop , gry zręcznościowe, zabawy w przeciąganie liny, zabawy taneczne przy muzyce, zabawy ,,w tropicieli ” z lupą. Na koniec odbyło się wspólne grillowanie i biesiadowanie. Po dniu pełnym aktywności ruchowej dzieci wróciły autokarami do swoich placówek przedszkolnych.

Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców
z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach, w Łazach,
w Gotkowicach oraz wszystkim rodzicom, którzy pomogli
w organizacji Pikniku Integracyjnego dla naszych przedszkolaków.

Konkurs ,,100/100 Bezpieczni MY ” – rozstrzygnięty

Konkurs plastyczny z okazji 100 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerzmanowicach rozstrzygnięty. Wystawę prac można zobaczyć na szkolnym korytarzu. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem przedszkolaków.

W kategorii dzieci 3 – 4 letnie:
I miejsce – Jakub Bień
II miejsce – Gloria Wiech
III miejsce – Miłosz Żurek

W kategorii dzieci 5 – 6 letnie:
I miejsce – Tomasz Synowiec
II miejsce – Hanna Śladowska, Kacper Zgoda
III miejsce – Jan Okrajni, Oliwier Wiech

Wyróżnienia : Dawid Karcz, Alan Zgoda

Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!!!

Wycieczka autokarowa do Krakowa na spektakl teatralny
,,Piękna i Bestia”
Oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice

W czwartek 19 maja 2022r. dzieci z Przedszkola Samorządowego z Jerzmanowic, wraz z oddziałami przedszkolnymi z Łaz i z Gotkowic wyruszyły dwoma autobusami i busem, do Krakowa do kina Kijów na przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego Edukacji im. A. Mickiewicza pt; ,,Piękna i Bestia”. Przedszkolaki po podróży zasiadły w kinowej sali by obejrzeć prawdziwych aktorów. Urozmaicona scenografia, piękne kostiumy i fantastyczna gra aktorska spowodowały, że mali widzowie oglądali sztukę z zapartym tchem. Ważną nauką, płynącą z tej historii, była ponadczasowa prawda iż "nie wszystko złoto, co się świeci", a "dobrze widzi się tylko sercem". Po spektaklu aktorzy przeprowadzili z dziećmi pogadankę na tematy związane z przedstawieniem i z teatrem.
Konkurs plastyczno-czytelniczy
,,Moja ulubiona książka''

Regulamin konkursu Pobierz plik =>      Konkurs recytatorski
„Tuwim i Brzechwa dzieciom”

Regulamin konkursu Pobierz plik =>      INFORMACJA

Zarządzenie Dyrektora Zespołu Szkół w Jerzmanowicach w sprawie zasad rekrutacji na dyżur wakacyjny w lipcu 2022r. do Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicacch
Pobierz plik =>   


Wniosek o przyjęcie dziecka do Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach na dyżur wakacyjny w lipcu 2022r.
Pobierz plik =>   Konkurs plastyczny
"NIE PAL"

Regulamin konkursu Pobierz plik =>      Urodziny w przedszkolu
oddział w Łazach


Pokaz rycerski
oddział w Jerzmanowicach, Łazach i Gotkowicach

12 maja 2022r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach , w Łazach i w Gotkowicach odbył się Pokaz Rycerski. Panowie przybliżyli przedszkolakom życie i kulturę epoki średniowiecza. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie średniowiecznych rycerzy: jak ubierano się na co dzień, jak do walki, a jak odświętnie, jakie cechy charakteru powinny wyróżniać rycerza. Poznaliśmy część stroju rycerza, jego wyposażenie, broń. Dzieci miały możliwość potrzymania między innymi szabli, miecza, strzelby, kolczugi czy nałożenia hełmu. Przygotowana prezentacja wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród dzieci.
Przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów
ze Szkoły Podstawowej pt.,, Książkowa kraina’’

W środę 11 maja 2022r. przedszkolaki z naszego przedszkola obejrzały przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach pt.,, Książkowa kraina”. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie bohaterów niektórych znanych utworów i bajek dla dzieci min. Krasnala Hałabały, wróbelka Elemelka, Pinokia, Kaczki Dziwaczki, Misia Uszatka, Zajączka Szaraka. Głównym celem przedstawienia było uświadomienie przedszkolakom roli książki w życiu człowieka oraz zainteresowanie ich czytelnictwem.

Język angielski w przedszkolu

Język angielski w naszym przedszkolu to bardzo popularna forma zajęć dla dzieci. Pozwala już od najmłodszych lat oswajać się z językiem obcym, co ma znaczący wpływ na późniejszą edukację dziecka. Angielski w przedszkolu ma zwykle formę zabawy, więc nauka nie jest nudna i dziecko radośnie bierze w niej udział. To sprawia, że nowe słowa i zwroty wchodzą do głowy naturalnie, szybciej niż na lekcjach angielskiego w szkole. Dziecko nie kojarzy nauki z przykrym obowiązkiem, wręcz przeciwnie - jest to dla niego forma rozrywki. W nauce angielskiego wśród dzieci nie ma miejsca na tłumaczenie reguł gramatycznych. Dzieci w praktyce uczą się stosowania właściwych form i odmian, tę umiejętność nabywają więc naturalnie.

Wycieczka do Gminnej Biblioteki -
spotkanie z ilustratorką książek dla dzieci - 10.05.2022r
Oddział w Jerzmanowicach

10 maja 2022r. przedszkolaki z grupy pierwszej i drugiej z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach odwiedzili Gminną Bibliotekę w Jerzmanowicach. Dzieci spotkały się w bibliotece z panią Anną Koszuba – Dębską - polską artystką, malarką, graficzką, pisarką, ilustratorką książek dla dzieci. Przedszkolaki poznały pracę pisarki i ilustratorki, obejrzały jej książki, grafiki, ilustracje. Zapoznały się z nową techniką graficzną - Monotypią . Miały okazję uczestniczyć w warsztatach ukazujących kolejne etapy tworzenia tej techniki graficznej i samodzielnie stworzyć swoją grafikę.

Wycieczka do Biblioteki w Jerzmanowicach –
spotkanie z autorem książek dla dzieci
Oddział w Jerzmanowicach

W poniedziałek 9 maja 2022r. grupa najmłodszych przedszkolaków uczestniczyła w spotkaniu ze słynnym autorem bajek i wierszy dla dzieci panem Wiesławem Drabikiem w Gminnej Bibliotece w Jerzmanowicach. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały fragmentów bajek, opowiadań i wierszy pisarza, oglądały książki. Chętnie też udzielały się podczas rozmowy kierowanej przez pisarza , zadawały pytania i odpowiadały na zadawane pytania. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą pisarza, uświadomienie roli książki w życiu człowieka i zainteresowanie czytelnictwem. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali pamiątkowe książki.

INFORMACJA

Zarządzenie Dyrektora Zespołu Szkół w Jerzmanowicach w sprawie wprowadzenia Regulaminu korzystania z elektronicznego systemu ewidencji obecności dzieci w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach i oddziale przedszkolnym w Gotkowicach
Pobierz plik =>   


Regulamin korzystania z elektronicznego systemu ewidencji obecności dzieci w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach i oddziale przedszkolnym w Gotkowicach
Pobierz plik =>      Dzień flagi - 29.04.2022r.
Oddział w Jerzmanowicach i w ŁazachObchody Dnia Flagi Polskiej są zawsze w naszym przedszkolu ważnym świętem. Jak co roku, dzieci słuchały okolicznościowych wierszy i piosenek oraz wykonały flagi, różnymi technikami plastycznymi. Dzięki prezentacji multimedialnej, wzbogaciły swoją wiedzę na temat polskich symboli narodowych. W tym dniu panowała uroczysta, iście patriotyczna atmosfera. Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą okazją do przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich ojczyzna.Założenie zielonego ogródka
Oddział w Łazach

Na parapecie skrzynek bez liku, trochę nasionek, trochę słoików.
Każdy przedszkolak sadzi i sieje, i co dzień patrzy, co się tam dzieje.
Pilnuje, żeby nie były suche, a potem zbiera szczypior, rzeżuchę.
Myje i sieka na kanapeczki zdrowe roślinki z własnej grządeczki.

Nasze przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych, których celem było wzbogacenie wiedzy dotyczącej hodowania wybranych roślin, wyrabianie nawyków zdrowego odżywiania oraz praca zespołowa. Po dokładnym omówieniu i pokazie poszczególnych czynności przez nauczyciela dzieci samodzielnie siały rzeżuchę w pojemniczkach wyłożonych watą, sadziły cebulkę w doniczkach z ziemią. Założyły także hodowlę fasoli, wsadzając jedne nasiona wprost do ziemi, a drugie kładąc na gazie w słoiku z wodą. W ten sposób będą miały okazję obserwować różnicę w ich kiełkowaniu i wzroście.

Konkurs plastyczny KRUS
Oddział w Łazach

W marcu został ogłoszony konkurs plastyczny dla dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania upadkom osób pracujących i przebywających w gospodarstwach rolnych. Z naszego przedszkola na konkurs zgłoszono 6 prac dzieci 6 letnich.

Pokaz Mody Ekologicznej
Oddział w Jerzmanowicach i w Łazach

29 kwietnia 2022r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach i w Łazach odbył się „Pokaz Mody Ekologicznej”. Dzieci prezentowały stroje wykonane przy pomocy rodziców z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu np. kartony, worki, gazety, butelki plastikowe.
Celem pokazu było;
- kształtowanie postaw proekologicznych;
- zwrócenie uwagi na możliwość umiejętnego wykorzystania surowców wtórnych;
-rozwijanie kreatywności.

Dzieci wcielając się w rolę modelek i modeli prezentowały ekologiczne stroje na wybiegu, uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych utrwalających zasady segregowania śmieci.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkich rodzicom
z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach i w Łazach
za zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność w przygotowanie
swoim dzieciom strojów na pokaz mody ekologicznej.

Uczymy się segregować śmieci
Oddział w Łazach

Z okazji Dnia Ziemi 26 kwietnia dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych dotyczących segregacji odpadów. Na spotkaniu przedszkolaki próbowały odpowiedzieć na pytania: Co to są odpady? Co robimy ze śmieciami i odpadami? Skąd się biorą? Kto je produkuje? Okazało się, że pytania nie sprawiły dzieciom kłopotu. Dzieci wyciągając wnioski same stwierdziły, że my wszyscy jesteśmy „producentami” śmieci, podając przykłady z dnia codziennego. Po wspólnej pogadance dzieci z uwagą wysłuchały informacji na temat właściwego sposobu segregacji odpadów. Dzieciom zostały zaprezentowane pojemniki: na szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne oraz pojemnik na odpady resztkowe. Przedszkolaki zwróciły uwagę na ich charakterystyczne kolory. Pani podała informację i pokazała, co wrzucać do poszczególnych pojemników. Zwróciła przy tym uwagę na kilka przykładów, czego nie należy wrzucać. Następnie dzieci otrzymały zadanie samodzielnego posegregowania różnych odpadów do odpowiednich pojemników. Okazało się, że przedszkolaki poradziły sobie świetnie! Pamiętały o wyjątkach, czyli przedmiotach, które nie nadawały się do żadnego z pojemników.


INFORMACJA

Szanowni Państwo!

Informujemy, że listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach wraz z oddziałem w Łazach oraz do Oddziału Przedszkolnego w Gotkowicach wywieszone zostaną w dniu dzisiejszym przy wejściu głównym do Zespołu Szkół w Jerzmanowicach, w Oddziale w Łazach oraz w Oddziale Przedszkolnym w Gotkowicach. Informacja, że dzieci będące na liście zakwalifikowanych do Przedszkola Samorządowego lub Oddziału Przedszkolnego nie oznacza, że są one przyjęte. Lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych będzie ogłoszona w dniu 28 kwietnia 2022 r.

Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia zobowiązani są do złożenia Oświadczenia woli przyjęcia do przedszkola i oddziału przedszkolnego do dnia 22.04.2022r.

Oświadczenie można pobrać w sekretariacie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach lub ze strony internetowej przedszkola: szkolajerzmanowice.pl zakładka przedszkole.

Oświadczenie woli może być złożone osobiście z sekretariacie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach lub mailowo na adres: przedszkole@szkolajerzmanowice.pl

Oświadczenie woli przyjęcia do przedszkola - Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach
wraz z oddziałem zamiejscowym w Łazach
   
Pobierz plik =>   


Oświadczenie woli przyjęcia do przedszkola - Oddziału Przedszkolnego w Gotkowicach
   
Pobierz plik =>   
Życzenia wielkanocne od przedszkolaków
Oddział w Jerzmanowicach i w Łazach

Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach i w Łazach postanowiły zrobić swoim rodzicom i najbliższym niespodziankę z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Przygotowały dekoracje, świąteczne rekwizyty, nauczyły się wielkanocnych piosenek i postanowiły nagrać krótkie filmiki z radosnymi życzeniami, które zostały opublikowane na stronie internetowej Faceebooku Przedszkola.
Warsztaty wielkanocne
Oddział w Jerzmanowicach

Wielkanoc jest okresem przepełnionym radością i od najmłodszych lat kojarzy nam się z głęboką tradycją i wzniosłą atmosferą. Wraz z nią wita nas wiosna, słońce spędza z nami coraz więcej chwil, a najmłodsi czują pierwsze powiewy wakacji. Warsztaty Wielkanocne to nowoczesna forma konfrontacji najmłodszych z tradycją zdobienia jajek, zajączków, baranków, koszyczków, palm i świetna okazja do rozwinięcia artystycznych skrzydeł. Celem warsztatów było ozdobienie pisanki i zajączka ze styropianu indywidualnie przez każde dziecko. Następne zadanie polegało na wspólnej pracy grupowej, gdzie przedszkolaki mogły się nauczyć zgodnego współdziałania w grupie. Celem było ozdobienie dużego styropianowego jajka . Każda grupa wybrała sobie inną technikę zdobniczą. I tak grupa pierwsza ozdobiła swoją pisankę kolorowymi przyprawami jakie używamy w kuchni – kurkumę, koperek, paprykę czerwoną, wiórki kokosowe, kakao, goździki . Grupa druga wykonała swoją pisankę techniką decoupage , a grupa trzecia wykorzystała do ozdobienia swojej pisanki materiały plastyczne min. farby, bibułę, plastelinę , papier kolorowy. Powstały piękne kolorowe pisanki , każda inna, każda piękna i niepowtarzalna. W warsztatach zostały wykorzystane różnorodne materiały zdobnicze zakupione przez Radę Rodziców. Zajęcia odbywały się przez kilka kolejnych dni przed Świętami wielkanocnymi. Przebiegały one w miłej i radosnej atmosferze. Wszystkie przedszkolaki świetnie się bawili, wykazując się dużą kreatywnością i inwencją twórczą.

Narodowe Czytanie Legend i Baśni
Oddział w Łazach

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia w oddziale w Łazach włączyliśmy się w Narodowe Czytanie Legend i Baśni Polskich.
Międzynarodowy Dzień Ziemi
Oddział w Jerzmanowicach

Międzynarodowy Dzień Ziemi przypada na 22 kwietnia. To święto jest szczególnie uroczyście obchodzone na całym świecie. To właśnie jest czas, aby zastanowić się jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę – ZIEMIĘ! Warto pomyśleć, jak pomóc Pani Ziemi aby była zdrowa, piękna i czysta. Święto to ma na celu budowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Nasze przedszkole nigdy nie zapomina o ekologii. Wobec tego, nasze przedszkolaki, przypomniały sobie zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne. Poprzez zabawy, gry dydaktyczne, ćwiczenia logopedyczne , ćwiczenia badawcze i doświadczenia dzieci utrwaliły sobie wiadomości ,, Jak należy dbać o naszą planetę’’. Każdy przedszkolak po zakończonych zajęciach dnia otrzymał medal ,,Przyjaciela przyrody ”.


Zakładamy zielony kącik przyrody 30.03.2022r.
Oddział w Jerzmanowicach

30 marca 2022r. postanowiliśmy założyć zielony kącik przyrody . Przedszkolaki przyniosły do przedszkola cebulki oraz nasiona warzyw i kwiatów. Wspólnie napełnialiśmy donice ziemią, sialiśmy nasiona pietruszki, kopru, marchewki, buraka, szczypiorku, rzeżuchy, fasoli, rzodkiewki, kwiatów. Dzieci miały możliwość dotykania i oglądania nasion różnego rodzaju. W ten sposób stworzyliśmy piękny zielony kącik przyrody , o który dzieci będą samodzielnie dbały i obserwowały wzrost roślin.

Teatrzyk Kamisihibai
Oddział w Jerzmanowicach

29.03. 2022r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach zostały przeprowadzone zajęcia czytelnicze metodą teatru japońskiego ,, Kamisihibai ” przez panią logopedę Jolantę Wiążewską . Dzieci wysłuchały bajki Beatrice Alemagana pt. ,,Lew w Paryżu”. Bajka zabiera dzieci w niezwykłą podróż, w której towarzyszymy pewnemu urzekającemu Lwu, który postanowił opuścić swą afrykańska sawannę, aby zyskać ,, pracę, miłość, przyszłość”. Lew przybywa do Paryża i odkrywa miasto tak dalece inne od tego co zna… Pierwsze jego oceny są stonowane, ponieważ mimo swojego imponującego lwiego wyglądu nie przyciąga niczyjej uwagi. Dzięki kilku ważnym spotkaniom i obserwacjom w końcu udaje mu się znaleźć swoje miejsce w nowym świecie – w samym sercu miasta. Historia o Lwie kryje w sobie jednak również inną opowieść, opowieść o tym jak trudno odnaleźć się w nowym kraju, kiedy opuszcza się to co znane i kochane. W czasach wzmożonej migracji i niepokojów nią wywołanych lwie spojrzenie ze szczytu wieży Eiffla jest świetnym przesłaniem dla nas i naszych dzieci. Piękna grafika i ciekawa narracja zachęca dzieci do kontaktu z książką i stanowi ciekawą alternatywę dla wysokich technologii.

Wiosenne zabawy z wodą
Oddział w Łazach

Ważnym elementem nauki poprzez zabawę jest rozwój u dzieci ich naturalnej pasji odkrywania świata poprzez min. ciekawe eksperymenty fizyczne jak i chemiczne. 22 marca rozmawiano z dziećmi na temat wody i jej znaczenia w życiu człowieka (m.in. czy woda jest potrzebna człowiekowi do życia, czy mogłoby istnieć życie bez wody, jak możemy dbać o wodę). Następnie przedszkolaki poznawały właściwości wody m.in. jaki ma kolor, czy ma zapach, smak. Sprawdzały co pływa, co tonie i czy kształt ma na to wpływ. Sprawdzaliśmy również, co w wodzie rozpuści się a co nie. Głównym celem zajęć było rozbudzanie u dzieci ciekawości otaczającym światem przyrody, oraz nauczenie ich prowadzenia obserwacji, wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, eksperymentów i zjawisk przyrodniczych.

Powitanie wiosny
Oddział w Łazach

21 marca z radością świętowaliśmy powitanie Wiosny. Jest to doskonała okazja, aby uzmysłowić dzieciom bogactwo, które niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Świętowanie powitania Wiosny rozpoczęło się od zabaw związanych z tematyką pór roku. Dzieci śpiewały piosenki, rozwiązywały zagadki oraz wysłuchały opowiadań o nadejściu wiosny. Nasi mali badacze wyruszyli także na spacer do ogrodu przedszkolnego, aby odnaleźć w nim pierwsze zwiastuny wiosny. Nie zabrakło również zabaw artystycznych, wszystkie dzieci wykonały prace plastyczne związane z wiosną. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

Powitanie wiosny 21.03.2022r.
Oddział w Jerzmanowicach

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach długo wyczekiwały najpiękniejszej pory roku. Wreszcie doczekały się i dnia 21.03.2022r. wybrały się z wielką radością, z kolorowymi kwiatami i wstążkami w poszukiwaniu wiosny. Obserwowały rozkwitające drzewa, krzewy, pierwsze kwiaty, słuchały śpiewu ptaków. Na zakończenie wesołej wycieczki przedszkolaki namalowały na streczu umieszczonym na placu zabaw w otoczeniu przyrody farbami wiosnę, poznając w ten sposób nowa technikę plastyczną. W swoich salach dzieci rozmawiały przy ilustracjach na temat: ,,Po czy poznajemy, że już wiosna”. Przypomniały sobie nazwy wszystkich pór roku, wymieniały miesiące do danej pory roku, nauczyły się nazw pierwszych kwiatów wiosennych, poznały nazwy ptaków przylatujących na zimę z ciepłych krajów, dopasowywały podpisy do odpowiednich ilustracji, rozwiązywały zagadki, układały puzzle pt. ,,Pory roku ”, śpiewały piosenki m.in. ,,Krakowiak wiosenny”, ,,Pierwszy obudził się pierwiosnek ”, , Maszeruje wiosna”.

Dzień matematyki
Oddział w Łazach

14 marca przedszkolaki obchodziły Dzień Matematyki. Matematyka – królowa nauk, towarzyszy nam w życiu codziennym, o czym najmłodsi mieli okazję się przekonać. Dzieci doskonalili umiejętności przeliczania: dodawania i odejmowania, kolorowali obrazek według liczbowego kodu, brali udział w różnych grach i zabawach matematycznych. Poznały podstawowe figury geometryczne: koło, kwadrat, prostokąt i trójkąt. Klasyfikowały przedmioty codziennego użytku ze względu na kształt oraz doskonaliły pojęcia: dużo, mało, więcej, mniej, tyle samo. Na koniec wykonały obrazek złożony z figur geometrycznych. Wszelkie ćwiczenia wykonane w tym dniu ukazały, że matematyka może być przyjemna, interesująca i dostarczająca wiele zabawy. Wszystkie dzieci poradziły sobie znakomicie! To był fascynujący dzień pełen matematycznych zagadek i wyzwań.

Dzień kobiet
Oddział w Łazach

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym uroczystym dniu chłopcy z wielką elegancją złożyli swoim koleżankom najserdeczniejsze życzenia i wręczyli drobne upominki. W tak miłej atmosferze rozpoczęliśmy wspólną zabawę. Na dziewczęcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień, a chłopcy okazali się niezwykle szarmanccy i uczynni. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.

Dzień kobiet w przedszkolu- 08.03.2022r.
Oddział w Jerzmanowicach

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy to swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże i te małe. W tym dniu wszystkie panie ze szczególnym zaangażowaniem starały się, aby ten dzień uczynić wyjątkowym. Radosna atmosfera panowała już od samego rana, ponieważ przedszkolne sale zmieniły się w salon ,, SPA i URODY”. Wszystkie dziewczynki ubrane w swoje szlafroki rozpoczęły świętowanie. Pierwszą atrakcją była pielęgnacja dłoni w olejkach i płatkach róż. Następnie dziewczynki udały się do strefy odpoczynku przy muzyce relaksacyjnej. Po chwili relaksu nadszedł czas na wizytę w przedszkolnym salonie kosmetycznym, gdzie odbyło się malowanie paznokci lakierami specjalnie przeznaczonymi dla dzieci. Na koniec dziewczynki zostały obdarowane pięknymi laurkami wykonanymi przez chłopców. Po pełnym wrażeń dniu przedszkolaki udały się na słodki poczęstunek. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.

Powracające na wiosnę ptaki
Oddział w Jerzmanowicach

Wiosna to szczególny czas, przyroda zmienia się na naszych oczach, a My dzięki naszym zmysłom mamy możliwość jej obserwacji. Dzieci uwielbiają przyjemne i cenne w wiedzę wiosenne tematy. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wątek ,, powracających na wiosnę ptaków”. Z zaciekawieniem oglądają zdjęcia, słuchają opowiadań a także biorą udział w spacerach, na których wypatrują poznane ptaki. 31 marca 2022 roku dzieci z grupy Promyczki na zajęciach plastyczno – technicznych wykonały gniazda, oraz siedzącą w nich jaskółkę. Końcowy efekt pracy był zachwycający, a bałagan po gałązkach i sianie użytym do pracy został szybko wspólnymi siłami posprzątany.


Warsztaty przyrodnicze – poznajemy życie gadów
Oddział w Łazach

28 lutego odbyły się w przedszkolu warsztaty przyrodnicze „Poznajemy życie gadów”. Opiekun zwierząt w bardzo przystępny sposób opowiedział przedszkolakom o życiu tych egzotycznych zwierząt. Przedszkolaki poznały ich budowę, wygląd, sposób odżywiania. Dzieci nie często mają okazję „na żywo” obcować z takimi zwierzętami.

Zajecia przyrodnicze - ,,Poznajemy gady " - 28.02.2022r.
Oddział w Jerzmanowicach

Dnia 28.02.2022r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbyła się ,,żywa lekcja przyrody ”przeprowadzona przez zoologa. Przedszkolaki poznały między innymi wygląd : gekona, jaszczurki beznogiej, węża zbożowego, nerodi florydyjskiej, pytona. Opiekun gadów bardzo ciekawie opowiadał o tych egzotycznych zwierzętach. Dzieci poznały ich budowę , środowisko życia, sposób odżywiania się oraz narządy zmysłu. Przedszkolaki były bardzo odważne i wcale nie bały się tych rzadkich dla nas zwierząt, z którymi przecież nie mamy do czynienia na co dzień.


INFORMACJA

KARTA ZAPISU DO KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ
IM. ŚWIĘTEJ KRÓLOWEJ JADWIGI W JERZMANOWICACH
NA ROK SZKOLNY 2022/2023    
Pobierz plik =>      

WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO KLASY PIERWSZEJ SPOZA OBWODU
(dzieci nie mieszkające na terenie: Jerzmanowic, Gotkowic, Łaz, Szklar)
SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ŚWIĘTAJ KRÓLOWEJ JADWIGI
W JERZMANOWICACH W ROKU SZKOLNYM 2022/2023    
Pobierz plik =>   
   XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci
,,Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA


SZANOWNI RODZICE!

Informujemy, że rekrutacja do Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach i oddziału przedszkolnego w Gotkowicach na rok szkolny 2022/2023 rozpocznie się 1 marca 2022r.

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola wraz z załącznikami można składać od 1 marca 2022r. do 25 marca 2022r. w sekretariacie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentami dotyczącymi rekrutacji – zakładka REKRUTACJAŚniadanie Daje Moc – 25.02.2022 r.
oddział w Jerzmanowicach

Wszystkim nam zależy, aby nasze dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w obowiązki przedszkolne.
Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach wraz z oddziałami przedszkolnymi w Łazach i Gotkowicach wzięły udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym ,,Śniadanie daje Moc”. Najważniejszymi celami tego programu są:
- zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania się i roli śniadania w diecie dziecka,
- przyczynianie się do obniżenia poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację

Rozpoczęto ten dzień od przypomnienia dzieciom zasad zdrowego odżywiania. Nauczyciele uświadomili przedszkolakom jak ważne jest dla organizmu śniadanie. Dzieci natomiast starały się wymienić produkty z których można skomponować zdrowe śniadanie. Szczególną uwagę zwrócono na mleko i produkty mleczne, ciemne pieczywo, warzywa, jajka.


Udział przedszkolaków i uczniów ze Szkoły Podstawowej
w akcji charytatywnej ,,Puszka dla puszka”

Przedszkolaki z Jerzmanowic wraz z oddziałami przedszkolnymi w Łazach i w Gotkowicach oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach włączyły się w akcję charytatywną ,,Puszka dla puszka”. Akcja ta polega na zbieraniu karmy i akcesoriów dla zwierząt ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bolesławiu oraz dla Fundacji ,,Na Zdrowie Zwierzęta Ludziom ludzie Zwierzętom”.

Akcja niesienia pomocy niechcianym zwierzętom jest jedną z najprostszych w jaką mogą włączyć się małe dzieci i starsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej. Mogą mieć satysfakcję i poczucie, że coś zależy od nich, że pomogą im przetrwać trudne chwile.Dzień dinozaura
Oddział w Jerzmanowicach

Dzień Dinozaura obchodzony 25 lutego jest wspaniałą okazją do zainteresowania dzieci i zdobycia przez nich wiedzy o prehistorycznych zwierzętach, które kiedyś zamieszkiwały naszą planetę. W tym dniu każda z grupowych sal zamieniona została w salę tematyczną. I tak : sala grupy pierwszej zamieniła się w Park Jurajski, sala grupy drugiej w salę edukacyjną , a sala grupy trzeciej w salę paleontologiczną. W sali edukacyjnej przedszkolaki dowiedziały się między innymi poprzez prelekcję wychowawczyń kiedy żyły dinozaury, co jadły , jakie osiągały rozmiary , jak się nazywały. W sali paleontologicznej dzieci zamieniły się w archeologów poszukujących skamieniałości po wymarłych dinozaurach. Pobyt w tej sali dostarczył wszystkim dużo uśmiechu i radości. Poprzez wykonane doświadczenie archeologiczne przedszkolaki nauczyły się cierpliwości, wytrwałości i spokoju. Ostatnim miejscem gdzie nasze przedszkolaki zdobywały wiedzę była sala grupy pierwszej, która zamieniła się w ,, Park Jurajski ”.Właśnie tam czekały na dzieci prototypy dinozaurów. Każde dziecko miało możliwość dotknięcia, obejrzenia a także usłyszenia odgłosów jakie wydawały wymarłe już zwierzęta. Na zakończenie tego jakże ekscytującego dnia każda z grup wykonała sobie pamiątkowe zdjęcie na tle dekoracji odzwierciedlającego Park Jurajski.

Dzień Kota
Oddział w Łazach

W naszym przedszkolu Dzień Kota obchodzimy już od kilku lat. Głównym celem ustanowienia tego święta jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą bardzo ciężkie życie i tym samym zawsze przekazujemy naszym przedszkolakom, iż jeśli ktoś decyduje mieć zwierzątko w domu np. kotka trzeba o niego dbać. W tym dniu były wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, rozwiązywanie zagadek, wykonywanie różnorodnych prac plastycznych, recytowanie wierszy i śpiewanie kocich piosenek. Dzieci wysłuchały opowiadania o chorym kotku a później uczyły się, w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka, dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na ich temat. Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i ciekawych, nowych doświadczeń, spędzony w miłej, radosnej atmosferze.


Dzień kota
Oddział w Jerzmanowicach

17 lutego 2022r. obchodziliśmy w przedszkolu dość nietypowe święto – DZIEŃ KOTA. Na zajęciach przedszkolaki wysłuchały opowiadania o chorym kotku a później uczyły się, w jaki sposób opiekować się zwierzętami, śpiewały piosenki o kotkach, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka. Dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na ich temat, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Chętne dzieci zmieniły się w kociaki, dorysowując sobie wąsy. Na zakończenie dzieci namalowały farbami plakatowymi koty. Ten dzień był pełen wrażeń. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły.

Zabawy z chustą animacyjną Klanza
Oddział w Jerzmanowicach

Zabawy z chustą animacyjna należą do najbardziej ulubionych przez dzieci z naszego przedszkola, ponieważ dostarczają im wielu wrażeń. Wprowadzają tajemniczą atmosferę i wyzwalają pozytywne emocje. Zajęcia odbywające się w ranku mają za zadanie integrować grupę oraz uczyć współpracy i dążenia do wspólnego celu.

Udział przedszkolaków w akcji charytatywnej
,,Zakrętki dla Emilki’’
Oddział w Jerzmanowicach

15 lutego 2022r. dzieci z naszego Przedszkola wybrały się na wycieczkę pod Urząd Gminy w Jerzmanowicach z plastikowymi zakrętkami, aby wrzucić je do wielkiego serca stojącego na placu Urzędu Gminy. Nasze przedszkole od wielu lat uczestniczy w akcji zbierania plastikowych nakrętek. Przeznaczone są one na szczytny cel - pomoc chorym dzieciom. Ostatnio nakrętki zbieramy dla Emilki Włosek z Przegini. Zbierając plastikowe nakrętki wspomagamy ich walkę z chorobą, zakup sprzętu rehabilitacyjnego i rehabilitację.

Cała akcja ma bardzo ważne znaczenie także dla naszych przedszkolaków,
którzy uczą się , jak ważna jest pomoc
drugiemu człowiekowi, potrzebującemu pomocy.

Magiczne Walentynki - 14.02.2022r.
Oddział w Jerzmanowicach

W poniedziałek 14 lutego 2022r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Walentynki, święto zakochanych , ale nie tylko. W tym dniu przedszkolaki odwiedził również niezwykły gość – ILUZJONISTA, zwany przez dzieci czarodziejem. Nasz gość bardzo szybko wprowadził dzieci w świat magii i iluzji. W trakcie przedstawienia, dzieci oglądały wiele trików i sztuczek, min. zmieniające wygląd chusty, znikające pajace, metalowe obręcze, czarodziejskie monety, znikające oczka na kartach . Przedszkolaki mogły również aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu. Pomagały iluzjoniście pokolorować książkę oraz podejmowały próby wykonywania różnych sztuczek. Podczas spotkania panowała miła i serdeczna atmosfera. Ten szczególny dzień dla przedszkolaków stał się świetną okazją do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło jest nam razem. Wszystkie przedszkolaki wraz z paniami tego dnia ubrani byli w kolorze czerwonym. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich wartości jak: szczęście, miłość, przyjaźń i radość z przebywania ze sobą. W tym dniu dzieci wspólnie bawiły przy utworach muzycznych dla dzieci, a także piosence "W przyjaźni siła”. Układały ,,walentynkowe puzzle”, brały czynny udział w zabawach integracyjnych, tworzyły kolorowe walentynki dla swoich koleżanek i kolegów, a także dla rodziców. Tuż przed zakończeniem wspólnych zabaw przedszkolaki otrzymały Pocztę Walentynkową, w której były słodkie walentynki. Uśmiechy na twarzach naszych podopiecznych utwierdziły nas w przekonaniu, że dzieci ciekawie i wesoło spędziły czas. Mamy nadzieję, że zapamiętają ten szczególny dzień, oraz to, że warto jest okazywać sympatię i miłość każdego dnia nie tylko w Walentynki.


Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie
dla dzieci ubrań z akcentem w kolorze czerwonym.
<

Dokarmianie ptaków
Oddział w Łazach

Zima to trudny czas dla ptaków, ale z naszą pomocą przetrwają ją na pewno łatwiej. O skrzydlatych przyjaciołach jak co roku pamiętają nasze przedszkolaki. Dzieci dbają o to, aby ich skrzydlaci przyjaciele podczas zimy nie były głodne. W przedszkolnym ogrodzie mają do dyspozycji karmniki, które uzupełniają ptasimi smakołykami. Dokarmiając ptaki dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przetrwać trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.

Iluzjonista
Oddział w Łazach

14 lutego odwiedził nasze przedszkole Iluzjonista, który zgromadzonych widzów przeniósł we wspaniały świat iluzji, humoru, dobrej rozrywki. Podczas pokazu dzieci miały okazję zobaczyć niezwykłe sztuczki oraz magiczne rekwizyty, poćwiczyć nietypowe umiejętności, poznać na nowo otaczający je świat, nauczyć czegoś nowego, a przede wszystkim dobrze się bawić! Dzieci pomagały Magikowi i brały aktywny udział w pokazie. Wypowiadały magiczne zaklęcia, a wybrani asystenci osobiście brali udział w magicznych sztuczkach. Występ uzupełniony był o zabawy ruchowe z dziećmi – wspólne czarowanie kolorowymi chusteczkami, pomoc w prowadzeniu niektórych sztuczek. Naszego niezwykłego gościa nagrodzono gromkimi brawami.

Walentynki
Oddział w Łazach


Konkurs plastyczny
dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym
„ 100/100 BEZPIECZNI MY ”

Regulamin konkursu Pobierz plik =>   

Karta zgłoszenia (metryczka do naklejenia na odwrocie pracy) do uczestnictwa w konkursie plastycznym „100/100 BEZPIECZNI MY” Pobierz plik =>   Bal Karnawałowy - 11.02.2022r.
Oddział w Jerzmanowicach

11 lutego 2022 r. wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w balu karnawałowym na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach. Tego dnia już od rana pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych i lubianych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, motylki, elfy, biedronki, pszczółki, żabki, rycerzy, królów, krasnoludków, piratów, żołnierzy, policjantów, strażaków, spaider - mena, Batmana. Nie sposób zliczyć i wymienić wszystkie postacie. Muzyka zachęcała dzieci do tańca. Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w zabawach w kółeczku, w parach, pojedynczo, z balonikiem, w pociąg. Uśmiech nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal umożliwił dzieciom i nauczycielom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.


Bardzo dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych,
kolorowych strojów balowych dla swoich dzieci.

Serdeczne podziękowania składamy Radzie Rodziców
za zorganizowanie słodkiego poczęstunku dla przedszkolaków
oraz zakup balonów i innych elementów potrzebnych do
dekoracji sali gimnastycznej na bal.

Bal karnawałowy
Oddział w Łazach

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. 11 lutego w naszym przedszkolu odbył się taki bal. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, piratów, strażaków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w najróżniejszych konkursach. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę.

,,Krajobraz zimowy” – malowanie na płótnie 4.02.2022r.
Oddział w Jerzmanowicach

4 lutego 2022r. przedszkolaki z grupy „Promyczki” zapoznały się z nową technikę wykorzystania farb. Dzieci miały za zadanie namalować krajobraz zimowy, który zapadł im w pamięć podczas wspólnego spaceru. Po wstępnej rozmowie na temat czekającej ich pracy dzieci usiadły do stolików, ku ich zdziwieniu zamiast pustej kartki czekała na nich przygotowana biała tkanina. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem przystąpiły do namalowania swoich obrazów. Dzieci dzieliły się nawzajem swoimi pomysłami oraz wiedzą w powstawaniu kolorów podczas ich mieszania. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniem, a końcowy efekt przerósł ich najśmielsze oczekiwania.

Narodowy Program Rozwoju CzytelnictwaW tym roku nasze przedszkole wzięło udział w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”. Mamy nadzieję, że udział w tym przedsięwzięciu dzięki, któremu nasze przedszkole uzyskało dofinansowanie na zakup wybranych książek, pomoże w szerzeniu czytelnictwa wśród dzieci i ich rodziców. W ramach projektu na przedszkolne półki trafiły nowe egzemplarze książek oraz audiobook-ów dzięki, którym nadal będziemy mogli zaspokajać indywidualne potrzeby rozwojowe dzieci.

Wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
List do Rodziców Pobierz plik =>   

„PoczytajMy”

Nie od dziś wiadomo, że częsty kontakt z literaturą głęboko rozwija osobowość dziecka, poszerza możliwości poznania otaczającego świata, pozwala na uczestnictwo w wydarzeniach niedostępnych własnym doświadczeniom, a tym samym wspomaga jego wszechstronny rozwój. Poprzez literaturę, dziecko przeżywa losy bohaterów, a przy okazji uczy się oceniać postępowanie przedstawionych postaci, odróżniać co jest dobre, a co złe. Najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika na całe życie jest głośne czytanie dziecku od najmłodszych lat. Podążając tą drogą edukacji nasza szkoła przystąpiła do znanego wspierającego czytelnictwo programu pt. „PoczytajMy”.W trakcie udziału w projekcie czytelniczym PoczytajMy młodzież z klubów szkolnych uczy się:
• w jaki sposób organizować spotkania czytelnicze, jakie ćwiczenia zaproponować, jak dobrać lekturę dla grupy uczestników, jak formułować pytania i polecenia.
• ćwiczy dykcję, poprawne czytanie, autoprezentację.
• rozwija własne talenty i dzieli się nimi z innymi.
• realizuje własne pomysły na lokalne akcje czytelnicze, zachęcające do sięgnięcia po książkę.
• daje sobie koleżeńską informację zwrotną dotyczącą efektów działania oraz zaangażowania w klub czytelniczy.
• samodzielnie prowadzi spotkania czytelnicze dla młodszych kolegów, w tym dla dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach.

Uczniowie z klubu czytelniczego „Czytelnicze mole” w pierwszym semestrze szkolnym uczestniczyli w zorganizowanych przez koordynatorki programu spotkaniach z przedszkolakami. Podczas spotkań dzieci miały okazję wysłuchania bajek czytanych przez starszych kolegów, a także brania udziału w zabawach przez nich zaoferowanych. Każdej grupie przedszkolnej zaproponowano inną historię literacką, a także formę zabawy. Jedną z przeczytanych bajek jaką usłyszały dzieci była historia znanej im bohaterki - Kici Koci, bystrej i rezolutnej kotki, która każdego dnia odkrywa świat wraz ze swoimi przyjaciółmi. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały czytanych bajek, co zaowocowało dużą wiedzą podczas rozwiazywania zagadek przygotowanych przez szkolną młodzież. Dzięki różnorodnym atrakcjom zorganizowanym dla dzieci każda z grup przedszkolnych po zakończonych zajęciach miała szansę na wymianę swoich doświadczeń z rówieśnikami. Wizyta szkolnych klubowiczów bardzo przypadła do gustu przedszkolakom, bo już następnego dnia dopytywali kiedy będzie kolejne czytelnicze spotkanie. Powyższy program pokazuje nam jak bardzo ważna jest nie tylko dla nauczycieli, ale przede wszystkim dla dzieci współpraca szkoły z przedszkolem.

Udział dzieci w Małopolskim Konkursie Plastycznym
,,Pada, pada śnieg” - styczeń 2022r.

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach wraz z oddziałem przedszkolnym w Łazach w styczniu 2022 roku wzięły udział w Małopolskim Konkursie Plastycznym ,,Pada, pada śnieg” zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury ,,Dom Harcerza’’ im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie. Konkurs jest przeznaczony dla dzieci z terenu woj. małopolskiego - dzieci z przedszkoli oraz uczniów klas początkowych szkół podstawowych. Prace będą oceniane w czterech kategoriach wiekowych. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej, której tematem jest zima. Technika wykonania pracy dowolna plastyczna - malarstwo, rysunek, wydzieranka, collage - pod warunkiem wykorzystania elementów przypominających śnieg: lignina, wata, kasza, makaron, ryż, styropian itp. Kryteria oceny prac: technika wykonania pracy, oryginalność kompozycji, zgodność tematyczna, pomysłowość autora pracy.

Życzenia dla Babci i Dziadka
oddział w Łazach21 styczeń 2022r. - Życzenia dla babci i dziadka

Przedszkolaki z Jerzmanowic postanowiły zrobić swoim babciom i dziadkom niespodziankę z okazji ich święta. Samodzielnie przygotowały w przedszkolu dla swoich dziadków kolorowe upominki. Nauczyły się wierszy i piosenek. Przygotowały dekoracje i postanowiły nagrać krótkie filmiki z najlepszymi życzeniami, które zostały opublikowane na stronie internetowej Faceebooka Przedszkola.

Każda z grup zaprezentowała :

Grupa pierwsza - ,,Polka dla Babci i Dziadka”
Grupa druga - ,,Pytania do Babci i Dziadka”
Grupa trzecia - ,,Sto lat Babciu i Dziadku”Wszystkim Babciom i Dziadkom
z okazji ich święta wszystkie przedszkolaki składają
serdeczne życzenia, dużo zdrowia, szczęścia,
pomyślności i spełnienia marzeń!!!

Kampania edukacyjna ,, Wnuczka wnuczek edukuje –
babcia, dziadek się stosuje ” – 11 styczeń 2021r.

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach wraz z oddziałami przedszkolnymi w Łazach i w Gotkowicach wzięły udział w kampanii edukacyjnej prowadzonej przez Małopolską Policję po hasłem ,, Wnuczka, wnuczek edukuje – babcia, dziadek się stosuje”. Kampania ta ma na celu dotarcie do jak największego grona odbiorców – seniorów, narażonych na bezduszne działania oszustów, przez których niejednokrotnie tracą dorobek całego życia. Nasze przedszkolaki pomagają zadbać o bezpieczeństwo seniorów z rodziny oraz z najbliższego otoczenia poprzez rozmowy ze swoimi dziadkami na temat bezpieczeństwa i wręczenie im kolorowych laurek edukacyjnych z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu
Piosenki Anglojęzycznej SING:ART

W dniu 10 stycznia 2022roku odbyło się ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Świątecznej Anglojęzycznej SING:ART zorganizowanego przez szkołę językową Speak Art z Warszawy . W konkursie wzięło udział 300 przedszkoli z całej Polski. Z radością informujemy, że nasze przedszkole zajęło II miejsce w kategorii dzieci sześcioletnich.

Serdecznie gratulujemy !!!

Nagranie piosenki można obejrzeć na Facebook PrzeszkolaŻyczenia świąteczne
od przedszkolaków z oddziału w ŁazachPieczenie pierniczków
Oddział w Łazach

Święta tuż tuż, więc w naszym przedszkolu nadszedł czas na pieczenie świątecznych pierniczków. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Najpierw dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta, a następnie po dokładnym umyciu rąk dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Z przygotowanego przez Panie ciasta, wykrawały foremkami w świątecznych kształtach pyszne ciasteczka. Wspaniały zapach unosił się w całym przedszkolu i wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.

Odwiedzamy zwierzęta w żywej Szopce
oddział w Jerzmanowicach

W środę 22 grudnia 2021r. przedszkolaki z Jerzmanowic odwiedziły żywą szopkę na boisku szkolnym przygotowaną przez wójta Gminy Jerzmanowice- Przeginia. Dzieci miały okazję obejrzeć z bliska żywe zwierzęta. Zapoznać się z ich budową, poznać ich charakterystyczne cechy, sposób odżywiania. Z dużą radością i zainteresowaniem wpatrywały się w zwierzęta. Drewniana szopka i żywe zwierzęta przypomniały dzieciom o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia tak bardzo oczekiwanych przez wszystkich.

Warsztaty świąteczne
oddział w Jerzmanowicach

W dniach od 13 do 17 grudnia 2021r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbyły się świąteczne warsztaty plastyczno-techniczne ,,Dekorowanie bombek i ozdób bożonarodzeniowych”. Przedszkolaki miały okazję poznać różne techniki ozdabiania bombek, choinek ze styropianu, ze sklejki. Przedszkolaki miały do dyspozycji farby plakatowe, brokaty, wstążki, kokardki, kolorowe naklejki, cekiny, pomponiki itp. Warsztaty przybliżyły dzieciom zwyczaj dekorowania świątecznego drzewka kolorowymi bombkami oraz przybliżyły atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Serdeczne podziękowania składamy Radzie Rodziców za zakup potrzebnych materiałów do zorganizowanie takich wspaniałych zajęć dla naszych przedszkolaków.

Konkurs kolęd i pastorałek
oddział w Jerzmanowicach

W środę 15 grudnia 2021r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbył się konkurs kolęd i pastorałek ,, Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi”.

Celem konkursu było:
- kultywowanie i rozwijanie tradycji wspólnego kolędowania oraz popularyzacja kolęd i pastorałek,
- rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci,
- promowanie młodych artystów.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Maja Adamczyk - 6 – latek
- Oliwier Wiech - 5 – latek
II miejsce - Piotr Nabagło - 6 – latek
III miejsce – Jakub Chochół – 6 –latek

Wyróżnienia: Mateusz Zdybek – 6 - latek
Zofia Szafarczyk – 6 - latek
Lena Mokrzycka - 6 – latek
Zuzanna Zamojska – 6 – latek

Gratulujemy zwycięzcom !!!
A wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.


Konkurs kolęd i pastorałek
Oddział w Łazach

Dnia 14 grudnia w oddziale w Łazach odbył się konkurs kolęd i pastorałek „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”. W konkursie wzięło udział 5 dzieci w wieku 3 – 6 lat. Jury przyznało nagrody w 2 kategoriach wiekowych: 3 – latki oraz 5 -6 – latki.

Przyznano miejsca: 3 – latki
I miejsce: Aniela Kozłowska

5 - 6 – latki:
I miejsce – Zuzanna Cudejko, Franciszek Szwarc,
II miejsce – Amelia Chochół, Jakub Zaporowski

Konkurs piosenki świątecznej anglojęzycznej SING:ART

W dniu 14 grudnia 2021r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Świątecznej SING:ART zorganizowanym przez szkołę językową Speak Art z Warszawy. Przedszkolaki zaśpiewały w języku angielskim piosenkę ,,Little snowflake”. Celem konkursu było propagowanie języka angielskiego poprzez śpiew oraz zachęcanie małych dzieci do nauki języka angielskiego. Koordynatorami konkursu są Panie : Magdalena Kurek i Monka Śladowska. Autorem nagranego filmiku Pan Mariusz Wiech.


Świąteczne kolędowanie - 21.12.2021r.
oddział w Jerzmanowicach

Śpiewanie kolęd i pastorałek to jedna z najpiękniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia . W naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć tego zwyczaju. I tak we wtorek 21 grudnia 2021r. przedszkolaki przy świątecznie udekorowanych stołach w białe obrusy, orzechy, szyszki , pierniczki i lampiony rozpoczęły śpiewanie swoich ulubionych kolęd i pastorałek. Wśród nich znalazły się min. : ,,Dziś w stajence mały Jezus się narodził” , ,,Bukiet aniołków”, ,, Grajmy Panu ”, ,,Przybieżeli do Betlejem”, ,,Wśród nocnej ciszy ”, ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki ”, ,,Lulajże Jezuniu’’, ,,Anioł pasterzom mówił ”. Dzieci złożyły sobie serdeczne życzenia Bożonarodzeniowe i Noworoczne.

Życzenia świąteczne od przedszkolaków
oddział w JerzmanowicachPrzedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach postanowiły zrobić swoim rodzicom i najbliższym niespodziankę z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wspólnie ze swoimi paniami nauczyły się śpiewać kolęd:

- grupa pierwsza ,, Dziś w stajence mały Jezus się narodził ”,
- grupa druga ,,Bukiet aniołków”,
- grupa trzecia ,,Grajmy Panu ” .

Przygotowały dekoracje i postanowiły nagrać krótkie filmiki z życzeniami świątecznymi, które zostały opublikowane na stronie internetowej Faceebooku Przedszkola.

Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom
za przygotowanie strojów aniołków i pastuszków dla swoich dzieciKonkurs plastyczny ,,Kartka Bożonarodzeniowa ” - rozstrzygnięty

17 grudnia 2021r. odbyło się wręczenie nagród i dyplomów dla dzieci, które wzięły udział w konkursie plastyczno – technicznym ,,Kartka Bożonarodzeniowa” . Konkurs był kierowany do wszystkich dzieci z oddziałów przedszkolnych Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach ( Jerzmanowice, Gotkowice, Łazy).

Celem konkursu było :
- kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, w tym składania sobie życzeń poprzez wysyłanie kartek świątecznych,
- kształtowanie wyobraźni plastycznej inspirowanej tematyką Świąt Bożego Narodzenia,
- rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych poprzez wykorzystanie różnych technik plastycznych,
- czerpanie radości z efektów własnych działań twórczych,
- wspólne spędzanie czasu na kreatywnej zabawie,
- zacieśnianie więzi rodzinnych.

Wyniki konkursu:
Konkurs był rozpatrywany w dwóch kategoriach wiekowych:
• 3 - 4 latki
I miejsce – Kamila Chochół – 3 – latek ( Łazy )
II miejsce – Kacper Przybyło – 4 – latek (Jerzmanowice)
III miejsce – Nina Szafarczyk – 4 – latek ( Jerzmanowice )

• 5 – 6 latki
I miejsce – Tomasz Synowiec – 6 –latek ( Jerzmanowice )
Maja Soboń – 6 – latek ( Jerzmanowice )
II miejsce – Magdalena Hanus – 5 –latek ( Jerzmanowice )
Jakub Zaporowski – 6 –latek ( Łazy )
III miejsce – Błażej Kwinta – 5 latek ( Jerzmanowice )
Jan Wiatr – 6 – latek ( Jerzmanowice
>
Gratulujemy zwycięzcom!!!
A wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.INFORMACJA DLA RODZICÓW

Szanowni Państwo informujemy,
że w dniu:

24 grudnia 2021 r. - Wigilia (wolne za 25 grudnia)
przedszkole jest nieczynne.
„Paczuszka dla Maluszka”

„Człowiek potrzebuje człowieka, żeby być człowiekiem”

Johannes Robert Becher


Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy. Czas życzliwości, uśmiechu, rodzinnych spotkań i prezentów. Czasami jednak życie nie zawsze układa się tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Brakuje kogoś, kto mógłby nas wesprzeć.

Pomimo trudnych czasów po raz kolejny udowodniliśmy, że zawsze można liczyć na społeczność naszej szkoły. „Paczuszka dla Maluszka” trafiła prosto do serc naszych Uczniów, Rodziców, Nauczycieli, a zielona choinka okazała się zbyt mała, by pomieścić ogrom prezentów!

Nikt z nas nie żyje tylko dla siebie. Dzięki takim akcjom pokazujemy, że zostawimy ten świat trochę lepszym niż go zastaliśmy.

Dziękujemy!
Ubieranie choinki w przedszkolu
oddział w Łazach


Dzień górnika
oddział w Jerzmanowicach

2 grudnia 2021r. w naszym przedszkolu przedszkolaki zapoznały się z praca górnika. W tym dniu dzieci na podstawie prezentacji przedstawionej przez nauczycieli poznały jeden z najtrudniejszych zawodów. Wysłuchały wiersze, piosenki i opowiadania. Zapoznały się z pracą górnika w kopalni. Jak wyglądała ona dawniej, a jak dzisiaj. Jakie bogactwa naturalne można wydobywać z kopalni. Jak wygląda strój roboczy, a jak wygląda galowy. Poznały znaczenie pióropuszy przy czapkach świątecznych. Zrozumiały znaczenie tej pracy w naszym codziennym życiu, oraz niebezpieczeństwie, które codziennie może spotkać górnika pod ziemią. Dzieci poznały także wizerunek patronki górników – Świętej Barbary, oraz poznały legendę o skarbniku mieszkającym pod ziemią. Przedszkolaki wykonywały czapki górnicze i wagoniki przewożące węgiel. Śpiewały piosenki o pracy górnika w kopalni: ,,Hej w kopalni praca wre”, ,,Idzie górnik drogą”. Ten dzień na pewno długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.

„Paczuszka dla Maluszka”W naszej szkole pojawiła się choinka. Piękna, zielona, pachnąca i przystrojona specjalnymi bombkami. Przypomina nam o zbliżających się dużymi krokami Świętach Bożego Narodzenia. Nierozerwalnie związane są z tym również prezenty, które powinny się znaleźć pod choinką. A dla kogo? W tym roku wspieramy najmłodsze dzieci i dlatego zapraszamy do akcji „Paczuszka dla Maluszka”. Każdy, kto chce podarować maluchom z Domu Samotnej Matki w Krakowie prezent, może go dostarczyć do przedszkola w dniach 10 – 17 grudnia. W paczuszkach powinny się znaleźć środki higieniczne potrzebne niemowlakom do 6 miesiąca życia: pampersy w rozmiarach zero i jedynki, mokre chusteczki, kosmetyki dla niemowląt, kosmetyki dla alergików, nowa odzież dla noworodków (szczególnie w rozmiarach 46, 50, 56, 62), sudokrem, bepanthen itp. Za każdy gest dobroci, Wasze otwarte serce i ręce gotowe do dawania z góry dziękujemy!
Mikołaj
oddział w Łazach

W dniu 3 grudnia dzieci z naszego przedszkola odwiedził bardzo oczekiwany gość – Święty Mikołaj. Kiedy nieoczekiwanie na korytarzu rozległ się dźwięk dzwoneczków Mikołaja, przedszkolaki od razu zaczęły podskakiwać z radości. Św. Mikołaj został gorąco przywitany i zaproszony przez dzieci.
Wszystkie dzieci bardzo mocno przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność lub obawę – jednak trwało to tylko chwilę, gdyż Mikołaj dla każdego miał dużo ciepłych i miłych słów. Również dzieci przygotowały dla swojego gościa wiersze ,piosenki oraz pamiątkowy upominek.
Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty wręczane każdemu dziecku przez Mikołaja.

„I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”

„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.”
Flora Edwards


Drodzy Państwo, drodzy Uczniowie. Dzięki Waszej hojności i otwartości serc udało się zgromadzić w akcji „ I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” słodycze, już nie liczone w kilkunastu czy kilkudziesięciu kilogramach ale setkach! Za Waszą wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy – dziękujemy! Mamy nadzieję, ze uśmiech wywołany na twarzach tych, do których trafią dary będzie największą zapłatą za Waszą dobroć.
Święty Mikołaj w przedszkolu – 3.12.2021r.
oddział w Jerzmanowicach

Zaprzęg Mikołaja dziś wyruszył w świat
Renifery łapią w nozdrza swoje wiatr.
I gdy tak przez Mleczną Drogę sobie mkną
To Mikołaj nuci znów piosenkę swą

Ref. Ho, ho, ho, Wszystkie dzieci znam
Ho, ho, ho każdemu coś dam
Ho, ho, ho bardzo kocham was
Ho, ho, ho przybędę na czas…..

W piątek 3 grudnia 2021 r. przedszkolaki z Jerzmanowic odwiedził Święty Mikołaj . Dzieci z ogromną radością przywitały dostojnego gościa śpiewając piosenki min. ,,Zaprzęg Mikołaja” , ,,Jedzie Mikołaj ”, recytując wiersze. Zatańczyły też ,,Taniec dla Mikołaja” w rytm melodii Mariah Carey ,,Santa Claus is comin to town”. Każde dziecko złożyło obietnice, że będzie grzeczne i posłuszne. Po złożonej obietnicy Święty Mikołaj obdarzył wszystkich prezentami i obiecał, że za rok na pewno odwiedzi przedszkolaków.


Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie
kolorowych, świątecznych strojów dla swoich dzieci.

Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc, zaangażowanie,
trud i poświęcony czas w organizacji paczek
mikołajkowych dla naszych przedszkolaków.

Andrzejkowa niespodzianka dla dzieci
przedstawienie teatralne,, Czary mary na Malcie”
w wykonaniu nauczycieli
oddział w Jerzmanowicach

Dzień 29 listopada 2021r. był dla dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach dniem pełnym tajemniczości i niespodzianek . Przedszkolaki miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne przygotowane przez nauczycieli przedszkola, którzy wcielili się w role głównych bohaterów zamieszkujących królestwo zwane Maltą : Czarownicę, Królewnę i Wróżkę. Inscenizacja teatralna przedstawiła historię pięknej królewny, która pewnego dnia została przemieniona przez złą Czarownicę w brzydką staruchę pozbawioną urody i siły. Los jednak uśmiechnął się do zrozpaczonej królewny i ku jej zdziwieniu zesłał na jej drogę Dobrą Wróżkę, która odczarowała zaklęcie rzucone przez Czarownicę, przywracając tym samym urodę i radość pięknej królewnie. Niestety wiadomość o przemianie królewny szybko dotarła do Czarownicy, która nie ukrywała swojego niezadowolenia i gniewu. Po groźbach skierowanych do Wróżki wydawać by się mogło, że historia ta nie będzie miała szczęśliwego zakończenia. Warto jednak pamiętać o tym, iż dobro zawsze zwycięża ze złem, a miłość wygrywa z nienawiścią.
Zła Czarownica po słowach Dobrej Wróżki :
,,Zamiast rzucać zaklęcia złe, lepiej szczerze uśmiechnij się,
bo gdy dobry uśmiech masz , to pięknieje Twoja twarz”

- uśmiechnęła się i obiecała, że już zawsze będzie dobra i życzliwa dla innych. Na zakończenie przedstawienia trzy główne bohaterki wsiadły na miotłę Czarownicy i pofrunęły do zamku królewny.

Radość dzieci, oklaski i euforia jaka ogarnęła przedszkolną
salę była najpiękniejszym podziękowaniem dla nauczycieli.


Andrzejkowe wróżby w przedszkolu – 29.11.2021r.
oddział w Jerzmanowicach

W poniedziałek 29.11.2021r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odbyły się andrzejkowe wróżby i zabawy. Poznano zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę . Na początku było lanie wosku, potem wróżby , między innymi: ,, Moja sympatia”, ,,Mój zawód w przyszłości”, ,,Symbole”, ,, Kolory” , ,,Buty”. W przerwach między wróżbami dzieci tańczyły przy muzyce w parach, w kole lub samodzielnie. W czasie zabaw panowała wesoła i radosna atmosfera.

Dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowanie
słodkiego poczęstunku dla dzieci.


Konkurs „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”
w Będzinie został rozstrzygnięty

Po raz dwudziesty Szkoła Podstawowa Nr 10 w Będzinie była organizatorem konkursu szopek bożonarodzeniowych. Miło nam poinformować, że również w tym roku nagrodzeni zostali nasi uczniowie.

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Muzeum Zagłębia za elementy regionalne otrzymał Kajetan Klich z przedszkola w Gotkowicach, natomiast nagroda specjalna ufundowana przez Proboszcza Parafii Św. Trójcy księdza Dziekana Andrzeja Stępnia powędrowała do Alicji Okrajni z klasy 7 b.

W kategorii klas 0 – I komisja przyznała wyróżnienie dla Piotra Nabagło i Natalii Nabagło z przedszkola w Jerzmanowicach, a w kategorii klas IV - VIII wyróżnienie powędrowało do Jakuba Klicha z klasy 7 b.

Dziękujemy dzieciom i opiekunom za pochylenie się nad tą piękną tajemnicą Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas podczas tworzenia tych małych arcydzieł przyniósł Wam wiele radości. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!

Andrzejki w przedszkolu
Oddział w Łazach

26 listopada był dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowy. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazje przenieść się w magiczny świat wróżb. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły we wróżbach i zabawach andrzejkowych. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały kim zostaną w przyszłości, jakie życie ich czeka, wróżyły z butów. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka, jako, że nadawały temu dniu wyjątkowy nastrój. Na zakończenie przedszkolaki wzięły udział we wspólnych tańcach na gazecie i z balonami przy skocznej muzyce. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy.

Dzień pluszowego misia - 25.11.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W czwartek 25 listopada 2021r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Dzień ten ustanowiono w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002r. Z tej okazji nasze przedszkolaki zgodnie z hasłem ,,Dzisiaj w przedszkolu jest wesoło, misie tańczą z nami wkoło” wzięły udział w zabawach ruchowych i rytmiczno – tanecznych. Wysłuchano fragmentów ulubionych bajek o misiach min. o Kubusiu Puchatku, o misiu Coralgolu, o misiu Uszatku, o misiu Yogi, o Gumisiach, o misiu Teddy, o misiu Paddigtonie. Oglądano książki i czasopisma dotyczące misiów. Rozwiązywano zagadki, krzyżówki, rebusy. Na zakończenie dnia dzieci pokolorowały swojego ulubionego misia kredkami, pisakami lub wełną.

Dzień Pluszowego misia - Miś Teddy w przedszkolu
Oddział w Łazach

25 listopada 2020r. dzieci z naszego przedszkola obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, oglądały bajki, bawiły się przy piosenkach: „Pluszowy Miś”, „Ja jestem niedźwiadek”, „Jadą, jadą misie", brały udział w zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach i wykonywały prace plastyczne. W tym dniu odwiedził również nasze przedszkole Miś Teddy Eddie. Razem z misiem dzieci utrwalały słowa i zwroty w języku angielskim. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy

Miś Teddy Eddie w przedszkolu – 24.11.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W środę 24 listopada 2021roku przedszkolaków w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach odwiedził Miś Teddy Eddie ze Szkoły Języków Obcych KONTAKT. Podczas wesołych zabaw z misiem dzieci miały okazję poznać wiele słów i zwrotów w języku angielskim. Na pamiątkę spotkania przedszkolaki otrzymały kolorowe flagi z misiem. Dzieci doskonale się bawiły, tańczyły i na pewno z uśmiechem na twarzy będą wspominać uśmiechniętego misia.Pokaz mody patriotycznej
Oddział w Łazach

Dnia 23 listopada w przedszkolu odbył się wyjątkowy Pokaz Mody Patriotycznej. Głównym celem było kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem. Sala zamieniła się w prawdziwy wybieg, a przedszkolaki w modeli i modelki. Przedszkolaki prezentowały swoje stroje na wybiegu przy dźwiękach muzyki. Stroje nawiązywały do historii, kultury i barw narodowych Polski. Wydarzenie to sprawiło dzieciom wiele radości. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieci do tegorocznego wydarzenia.

Pokaz Mody Patriotycznej - 17.11.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

,, Kto Ty jesteś ? – Polak mały.
Jaki znak Twój ? – Orzeł biały.
Gdzie Ty mieszkasz? – między swemi.
W jakim kraju ? – w polskiej ziemi…”

W ramach realizacji projektu ,,Piękna Nasza Polska Cała’’ w środę 17 listopada 2020r. odbył się w naszym przedszkolu ,, Pokaz Mody Patriotycznej”. Pokaz rozpoczęliśmy odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego” i wyrecytowaniem wiersza Tadeusza Bełzy ,,Katechizm polskiego dziecka”. Wśród strojów przygotowanych na Pokaz Mody Patriotycznej dominowały stroje krakowskie, biało – czerwone, góralskie, kurpiowskie, stroje żołnierzy, policjantów, marynarzy, piłkarzy . Jak na prawdziwym pokazie mody przystało modelki i modele prezentowały swoje kostiumy na wybiegu wyścielanym srebrnym dywanem wśród biało- czerwonych balonów w rytm melodii piosenki ,,Jesteśmy Polką i Polakiem”. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone brawami. Radość dzieci była tak duża, że po zakończonym pokazie przedszkolaki wraz z paniami zrobiły pociąg i ponownie zaprezentowały swoje stroje. Na koniec wszyscy zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom
za przygotowanie strojów patriotycznych dla swoich dzieci.


Udział w akcji ,,Szkoła do Hymnu” – 10.11.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

10 listopada 2021r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola włączyły się w akcję ,,Szkoła do hymnu”. Przedszkolaki z kotylionami w barwach biało – czerwonych na piersiach odśpiewali o godzinie 11.11 cztery zwrotki Hymnu Narodowego.

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W JERZMANOWICACH

DYREKTOR ORAZ GRONO PEDAGOGICZNE ZAPRASZAJĄ DZIECI
DO UDZIAŁU W PRZEDSZKOLNYM KONKURSIE KOLĘD I PASTORAŁEK
PT.” ZAŚPIEWAJMY KOLĘDĘ JEZUSOWI DZIŚ”

Regulamin konkursu Pobierz plik =>   Konkurs plastyczno-techniczny
„Kartka Bożonarodzeniowa”

Regulamin konkursu Pobierz plik =>   Urodziny w przedszkolu
Oddział w Łazach


Poznajemy Polskie Symbole Narodowe – 9.11.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel jest i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste”
Cz. Janczarski


Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny i kraju w którym żyjemy. Miesiąc listopad dostarcza nam wiele okazji do kształtowania u dzieci postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, do rozbudzania tożsamości narodowej. W naszym przedszkolu, w każdej grupie dzieci poznawały symbole narodowe- godło, flagę i hymn. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obejrzały film edukacyjny pt.: „Polak mały”, który w ciekawy i dostosowany dla dzieci sposób opowiedział o naszych symbolach narodowych. Dzieci dowiedziały się między innymi, dlaczego w godle Polski umieszczony jest orzeł, co symbolizują kolory na fladze Polski oraz kiedy można usłyszeć hymn. Poznały mapę Polski, dowiedziały się jak nazywa się nasz kraj, jaka jest jego stolica oraz jaka nazywa się najdłuższa rzeka. Wykonały także wiele patriotycznych prac plastycznych.

Wycieczka autokarowa do Krakowa na spektakl teatralny
,, Jaś i Małgosia ” – 09.11.2021r.
Oddział Jerzmanowice, Łazy, Gotkowice

,,Niech wszystkie serduszka się śmieją,
niech wszędzie troski maleją,
niech nikt się na świecie nie smuci,
niech zło się w dobro obróci”

We wtorek 9 listopada 2021r. dzieci z Przedszkola Samorządowego z Jerzmanowic, wraz z oddziałami przedszkolnymi z Łaz i z Gotkowic wyruszyły dwoma autobusami i busem, do Krakowa do kina Kijów na przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego Edukacji im. A. Mickiewicza pt; ,,Jaś i Małgosia ”. Przedszkolaki po podróży zasiadły w kinowej sali by obejrzeć prawdziwych aktorów w bajce z dzieciństwa swoich rodziców. Przedstawienie było bardzo barwne i zawierało cenne przesłania stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, odwagę, rodzinę , poszanowanie godności ludzkiej. Bajka ta przybliżyła dzieciom temat prawdziwej przyjaźni i miłości rodzeństwa. Przedszkolaki poznały perypetie Jasia i Małgosi, którzy szukali drogi powrotnej do domu. Piękne kostiumy, oprawa muzyczna, sceny pełne humoru i żywy udział dzieci w przedstawieniu dostarczyły wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Po spektaklu aktorzy przeprowadzili z dziećmi pogadankę na tematy związane z przedstawieniem i z teatrem. Dzieci utrwaliły sobie znaczenia słów: teatr, scena, widownia, kurtyna, aktor, kukiełka, pacynka, rekwizyt, światło, muzyka, stroje.

Wizyta Policjanta
w Przedszkolu w Jerzmanowicach – 04.11.2021rDzisiaj odwiedził nas aspirant Komendy Powiatowej Policji w Krzeszowicach. Ku radości dzieci podczas symulacji ruchu drogowego policjant uczył je prawidłowo przemieszczać się drogą, omówił z dziećmi, dlaczego ważne jest iść odpowiednią stroną chodnika. Poruszył ważny w obecnych czasach temat: Ograniczonego zaufania wobec osób nieznanych. Przedszkolaki chętnie wypowiadały się, jakie niebezpieczne sytuacje mogą przydarzyć się dzieciom. Wykazały się dużą wiedzą na ten temat. Wiedzą, że nie należy przyjmować słodyczy od nieznajomego czy korzystać z podwiezienia do domu. Policjant uczył dzieci, jak powinny w takiej sytuacji reagować. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały odblaski.
Konkurs Szopka bożonarodzeniowa
w tradycji chrześcijańskiej

Szkoła Podstawowa nr 10 w Będzinie,
Parafia św. Trójcy oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie

zapraszają do wzięcia udziału w XX edycji konkursu
pod patronatem Biskupa sosnowieckiego Ks. dr Grzegorza Kaszaka
oraz Dziekana Dekanatu będzińskiego Ks. Andrzeja Stępnia

WARUNKI UCZESTNICTWA I KARTA ZGŁOSZENIA Pobierz plik =>   Wycieczka na cmentarz
Oddział w JerzmanowicachW piątek 29 października 2021r.przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na wycieczkę na cmentarz w celu uczczenia pamięci zmarłych. Dzieci wspólnie z paniami pomodliły się i zapaliły znicze pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. W czasie wycieczki przedszkolaki poznały tradycje związane ze świętem zmarłych w naszej religii i kulturze. Zrozumiały też jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

Warzywne stworki
Oddział w Łazach

27 października dzieci z naszego przedszkola przyniosły przeróżne warzywa z których wyczarowały niesamowite warzywne stworki. Wykazały się niezwykłą pomysłowością i inwencją twórczą. Każde stworki były wyjątkowe, dlatego ozdobiły korytarz naszego przedszkola. Przedszkolaki mogły się przekonać, że warzywa to nie tylko pyszne i zdrowe danie, ale również dużo świetnej zabawy.

Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej
w Jerzmanowicach
Oddział w Jerzmanowicach27 października 2021 r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach wybrały się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem i pomieszczeniami w bibliotece, w czytelni. Poznały zasady wypożyczania książek. Obejrzały kartę czytelnika i kartę książki. Następnie Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom fragmenty bajek i opowiadań. Wspólnie rozmawiano na temat ich treści przy ilustracjach. Aby umilić atmosferę pani bibliotekarka wspólnie z nauczycielami przedszkola zorganizowała zabawy muzyczne i ruchowe.

Udział przedszkolaków i uczniów ze Szkoły Podstawowej
w akcji charytatywnej
,,Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”

Z okazji ,,Dnia kundelka”, obchodzonego 25.10.2021r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach, wraz z oddziałami przedszkolnymi w Łazach i w Gotkowicach oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach wzięły udział w akcji charytatywnej mającej na celu zbiórkę karmy i potrzebnych artykułów dla zwierząt ze schroniska ,,Rafik” w Bolesławcu. W dzisiejszym zabieganym świecie czasami ciężko dostrzec potrzebujących. W naszym przedszkolu staramy się by dzieci uczyły się odpowiedzialności wrażliwości na los innych. Psy i koty oswojone przez człowieka, często nie znajdują miejsca w jego domu. Czasem mają szansę przywiązać się do niego, by potem zostać porzucone daleko od pana. A czasem wręcz odwrotnie są przywiązane do niego krótkim łańcuchem, czekając na miskę, która może się nie pojawić. Akcja pomocy niechcianym zwierzętom jest jedną z najprostszych w jaką mogą włączyć się małe dzieci. Mogą mieć satysfakcję i poczucie, że coś zależy od nich, że choć chwilowa poprawa warunków ma znaczenie.
Konkurs „Najpiękniejszy różaniec” – wyniki

I miejsce – Jan Okrajni
II miejsce – Paweł Gąska
III miejsce – Oliwier Pabisek
III miejsce – Weronika Furman

Wyróżnienie:
Piotr Nabagło
Natalia Kurek

Dzień kundelka - 25.10.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W poniedziałek 25 października2021r. w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kundelka, czyli nieformalne święto wszystkich psów wielorasowych. Jest to święto wyjątkowo pouczające. Zwraca uwagę na los czworonożnych przyjaciół człowieka. Celem naszych zajęć było kształtowanie wrażliwości na potrzeby zwierząt oraz poszerzenie wiedzy na temat opieki i potrzeb piesków, a także uwrażliwienie na bezpieczeństwo podczas kontaktów z psami.

Owocowy dzień
Oddział w Łazach

19 października obchodziliśmy „Owocowy dzień”. Było bardzo owocowo i kolorowo. Głównym celem zajęcia było wyrabianie nawyków prozdrowotnych dzieci poprzez zachęcanie ich do systematycznego spożywania owoców. Przez cały tydzień dzieci poznawały wielozmysłowo owoce krajowe i dowiadywały się o korzyściach dla zdrowia, płynących ze spożywanie surowych owoców. Rozpoznawały owoce po kształcie, kolorze i zapachu. Oglądały owoce w przekroju, dowiadywały się po co są pestki w owocach. Rozwiązywały zagadki o owocach. Największą atrakcję stanowiło własnoręczne przygotowanie „Owocowej sałatki”. Dzieci samodzielnie kroiły owoce przy pomocy plastikowych noży. Radości było wiele w przygotowaniu, a potem w jedzeniu. Własnoręcznie zrobione sałatki wyśmienicie smakowały wszystkim dzieciom. Bo to prawda, że najlepiej smakują samodzielnie przyrządzone smakołyki.

Owocowy Dzień Przedszkolaka – 19.10.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

19 października 2021r. w Przedszkolu w Jerzmanowicach odbył się Owocowy Dzień Przedszkolaka. W tym dniu dzieci przypomniały sobie nazwy owoców krajowych i egzotycznych. Rozpoznawały owoce po wyglądzie, kształcie, smaku. Rozwiązywały różne zagadki, rebusy, zadania dydaktyczne, układały puzzle. Przedszkolaki dzieliły na sylaby i głoski nazwy owoców, odczytywały ich nazwy. Poznały znaczenie wyrazu: SAD . Dowiedziały się jak ważną rolę pełnią owoce w diecie człowieka, ile posiadają witamin. Śpiewały i tańczyły w rytm piosenki pt : ,,Jabłuszko rumiane ”. Na zakończenie dzieci samodzielnie wykonywały sałatkę owocową.

Dzień Chleba
Oddziała w Łazach

18 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Święto Chleba”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się w jaki sposób powstaje chleb słuchając historyjki obrazkowej pt. „Jak powstaje chleb”. Zapoznały się ze składnikami potrzebnymi do jego wypieku. Wspólnie po dokładnym umyciu rąk i założeniu fartuszków zabraliśmy się do wykonania ciasta .Każde dziecko miało swój udział w akcji pieczenia chleba .Na koniec zajęć zostały poczęstowane świeżym, pachnącym chlebem. Dzieci uświadomiły sobie, że chleb jest wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi.

Jesienne wazoniki przedszkolaków
Oddział w Jerzmanowicach

Do naszego przedszkola na dobre zawitała Pani Jesień przynosząc nam wiele darów z sadu, ogrodu, lasu, z pól. Na wycieczkach i spacerach dzieci zbierały kolorowe liście, kwiaty, trawy, jarzębinę, szyszki. Wykorzystując kolorowe dary jesieni przedszkolaki postanowiły zrobić kolorowe bukiety. Samodzielnie też wykonały wazoniki . Starsze przedszkolaki oblepiały kolorowa plasteliną słoik, natomiast młodsze wykorzystały dynie. Powstały prawdziwe arcydzieła, które mienią się wszystkimi kolorami jesieni. Zabawa w układanie bukietów była nie tylko twórcza, ale była również okazją do utrwalenia nazw drzew i kwiatów.

Kółko plastyczne
Oddział w Jerzmanowicach

Od października 2021r. prowadzone jest w przedszkolu kółko plastyczne pt. ,,Mały plastyk" przez panią Martę Sowa. Głównym celem pracy kółka plastycznego jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci, oraz ich wrodzonych możliwości twórczych w toku różnorodnych działań plastycznych. Na zajęciach kółka plastycznego dzieci będą miały możliwość aktywnego poznania różnorodnych technik plastycznych, między innymi:
- malowanie kredkami świecowymi
- malowanie techniką "mokre na mokrym"
- rysowanie węglem
- malowanie gąbką
- malowanie farbami kryjącymi tj. plakatowymi
- wydzieranka kolorowa
- wydzieranka z gazety
- wycinanka z papieru
- witraże papierowe
- collage
- wyklejanka z kulek bibuły
- orgiami


Kolorowe jesienne kompozycje
Oddział w Jerzmanowicach

Przedszkolaki z naszego przedszkola na zajęciach plastycznych miały możliwość układania różnych kompozycji z jesiennych liści. Dzieci nazywały przyniesione liście , oglądały ich kształt, dotykały, wąchały, porównywały wielkość, kształt, kolor. Najpierw układały z liści kolorowy świat na swoich stolikach. Następnie przyklejały liście na kolorowe kartki . Powstały prawdzie arcydzieła. Taka sensoryczna zabawa pobudza u dzieci zmysły dotyku, wzroku, zapachu.

Dzień drzewa
Oddział w Łazach

12 października obchodziliśmy w przedszkolu międzynarodowy „Dzień Drzewa”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie przedszkolaków do podejmowania działań proekologicznych dotyczących ochrony drzew. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Uczyły się rozpoznawać i nazywać zarówno wybrane drzewa iglaste jak i liściaste. Przedszkolaki dowiedziały się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym dla zdrowia człowieka. W czasie zabaw badawczych w ogrodzie oglądały drzewa, dotykały ich kory, liści i gałązek. Następnie wykonały pracę plastyczną, pt. "Jesienne drzewo".

Dzień Dziewczynek
Oddział w Łazach

11 października 2021 r. w naszym przedszkolu od samego rana panowała radosna atmosfera. Powodem tego był Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. W tym uroczym dniu chłopcy złożyli życzenia swoim koleżankom i z wielkim przejęciem zaśpiewali „Sto lat”. Każda mała dama otrzymała medal z napisem „Super Dziewczynka”. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji konkurencje, wspólne zabawy taneczne i piosenki. Mali dżentelmeni nie zapomnieli również o wręczeniu swoim koleżankom upominków. Na koniec imprezy na wszystkich przedszkolaków czekał przygotowany słodki poczęstunek. Tego dnia chłopcy okazali się niezwykle szarmanccy i uczynni.

Światowy Dzień Drzewa
Oddział w Jerzmanowicach

10 października przypada Świętowy Dzień Drzewa. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to szczególne święto 11 października 2021r. w poniedziałek. Z tej okazji w tym dniu na zajęciach dzieci miały możliwość poznania wyglądu drzewa i jego budowy ( PIEŃ, KONARY, GAŁĘZIE, LIŚCIE, KORZENIE ). Dowiedziały się jaką rolę pełnią w życiu człowieka i jak powinniśmy o nie dbać. Co powinniśmy robić , aby nie zabrakło drzew. Przedszkolaki nauczyły się nazywać i rozpoznawać podstawowe drzewa iglaste i liściastych występujące w Polsce na podstawie kształtu liścia i owocu min. SOSNA, ŚWIERK, MODRZEW, DĄB, BUK, KLON, KASZTANOWIEC, ORZECH, LESZCZYNA, ŚLIWA, JABŁOŃ , GRUSZA . Przedszkolaki miały możliwość oglądania naturalnych okazów liści, porównywania ich kształtów, kolorów, cech charakterystycznych. Dopasowywały liście do odpowiedniego drzewa, wyszukiwały owoce drzew wśród innych, dopasowywały odpowiednie nazwy. Na zakończenie dnia każde dziecko miało możliwość zasadzenia swojej szyszki w kubeczku z ziemią, podlenie jej wodą i ułożenie w kąciku przyrody do obserwacji.

Jesienne kąciki przyrody
Oddział w Jerzmanowicach i w Łazach

Jesień to najbardziej kolorowa pora roku, która zmobilizowała przedszkolaków aby zorganizowały w swoich salach ,,Jesienne kąciki przyrody”. Dzieci najpierw rozmawiały przy ilustracjach na temat jesieni, zmian jakie zachodzą w przyrodzie i darów jakie ona nam daje. Oglądały, obserwowały i dotykały okazy przyniesione z wycieczek i jesiennych spacerów. Segregowały osobno do koszyczków dary lasu, sadu, ogrodu. Porównywały ich wielkość, kształt, kolor, przeliczały i porównywały których jest więcej, których mniej a których tyle samo.Światowy Dzień Uśmiechu
Oddział w Łazach

Dzień Uśmiechu w tym roku przypada na 1 października.To radosne święto obchodzone jest w każdy pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku . Dzień ten jest doskonałą okazja, by porozmawiać o naszych emocjach, głównie smutku i radości, których na co dzień doświadczamy. W tym dniu dzieci z naszego przedszkola starały się przez cały dzień zachować dobry humor i uśmiech na twarzy.


Dzień Chłopaka
Oddział w Łazach

30 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka. Dziewczynki zaśpiewały chłopcom uroczyste „Sto lat” oraz wręczyły upominki oraz ordery „super chłopaka”. Każdy Chłopiec otrzymał dyplom z okazji swojego świeta.Zorganizowaliśmy wiele zabaw i konkursów. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Zdecydowanie był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.

Dzień Chłopaka – 30.09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W czwartek 30 września 2021r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach obchodziliśmy uroczyście Dzień Chłopaka. Z tej okazji wszyscy chłopcy uczestniczyli w różnych ciekawych zabawach i konkurencjach sportowych m.in. ,,Przeprawa przez tunel”, ,, Tor przeszkód w ścieżce sensorycznej ” Każdy chłopiec za wykonanie wszystkich zadań dostał dyplom SUPER CHŁOPAKA. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.


Powitanie jesieni i dzień jabłka
Oddział w Łazach

28 września świętowaliśmy nadejście nowej pory roku – jesieni oraz Dzień Jabłka. W sali królowały kolory jesieni – żółty, pomarańczowy, brązowy oraz czerwony. Dzieci zapoznały się ze skarbami jakie zostawiła nam jesień a następnie z uśmiechem i odwagą śpiewały jesienne piosenki, tańczyły i brały udział w konkurencjach a także wykonały piękne jesienne drzewa. Dzieci segregowały i przeliczały dary jesieni, rozpoznawały je przez dotyk oraz tworzyły kompozycje z jesiennych liści. Dzieci poszerzały również wiedzę o jabłkach. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Dzieci mogły poznać jabłko przez wszystkie zmysły: smaku, węchu, dotyku, wzroku. Wysłuchały opowiadanie pt. „Małe Jabłuszko”, rozpoznawały drzewa owocowe oraz zagadki o jabłku i innych owocach. Brały udział w konkurencjach zręcznościowych oraz zabawach ruchowych do piosenek o jabłuszkach. Były również okazje do wykonania zadań matematycznych typu przeliczanie jabłek, porównywanie wielkości.

„NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC”
REGULAMIN KONKURSU

Pobierz plik =>   Pani Jesień warzywami malowana
Oddział w Jerzmanowicach

Zajęcia plastyczne to jedne z najbardziej lubianych przez dzieci form spędzania czasu w przedszkolu. Z okazji przyjścia nowej pory roku w piątek 24 września grupa III „Promyczki” odkrywała nową, dotąd dla nich nieznaną technikę plastyczną. Dzięki wykorzystaniu na zajęciach naturalnych farb przedszkolaki miały okazję integrować wszystkie swoje zmysły, od wzroku po zapach. Głównym zadaniem dzieci było pomalowanie obrazu Pani Jesień przy użyciu m.in. buraków, papryki, natki pietruszki oraz innych zerwanych prosto z pól darów jesieni. Dzieci bardzo chętnie wykonały powierzone im zadanie zachwycając się przy tym unoszącą się w powietrzu mieszanką zapachów polskich warzyw, kwiatów i liści. Przedszkolaki nie mogły uwierzyć jak łatwo jest uzyskać tak piękne barwy ze znanych im darów rosnących na naszych polach. Zaskoczenie i radość jaka widniała na twarzach przedszkolaków zachęciła nas do dalszych eksperymentów plastycznych.

Język angielski w przedszkolu
Oddział w Jerzmanowicach

Na języku angielskim grupa Kotki Psotki świetnie poradziła sobie z ułożeniem historyjki obrazkowej👍🇬🇧. Przedszkolaki bawiły się w gry językowe dzięki, którym poznały nazwy zabawek i przyborów szkolnych. 📝🧸Było ciekawie i kolorowo.

Pierwszy Dzień Jesieni – 23.09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

,, Idzie jesień, idzie jesień poprzez świat.
Wrzesień w kolorowe liście wpadł ! O tak!
Idzie jesień, za nią słońca złoty blask.
Witaj, witaj wśród nas, witaj wśród nas!”


W czwartek 23 września 2021r. do Przedszkola w Jerzmanowicach przyszła Pani Jesień z dużym koszem i bukietem kwiatów. Pani Jesień przywitała wszystkie dzieci uśmiechem i jesiennym wierszem. Przedszkolaki natomiast zaśpiewały i zatańczyły dla miłego gościa piosenkę pt. ,,Idzie jesień poprzez świat”. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem oglądali, nazywali i segregowali dary z kosza przyniesione przez Panią Jesień. Przedszkolaki podzieliły dary z kosza na trzy grupy : na dary lasu, sadu, ogrodu. Rozmawiały na temat cech charakterystycznych dla jesieni, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie, jakie zjawiska atmosferyczne można zaobserwować, jak zachowują się zwierzęta, po czym poznajemy, że jest już jesień. Pani Jesień przygotowała również dla przedszkolaków ciekawe zagadki, krzyżówki i zadania do wykonania. Były też konkurencje taneczne i sportowe min. ,, Zbieranie ziemniaków”, ,,Taniec liści ”, ,,Prawda, czy fałsz”.

Światowy Dzień Przedszkolaka
Oddział w Łazach

20 września dzieci z naszego przedszkola obchodziły „Dzień Przedszkolaka”. Słowami hymnu” Dzień Przedszkolaka jest właśnie dzisiaj” rozpoczęliśmy świętowanie w naszym przedszkolu. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach i konkursach. Bardzo chętnie tańczyły w rytm dziecięcych przebojów. Nastepnie przypomnieliśmy sobie zasady prawidłowego zachowania się w kinie a także konieczność utrzymania porządku na swoim miejscu. Otrzymały również bilety „do kina. W tym dniu, na twarzy każdego dziecka, gościł szeroki uśmiech, każde z nich wiedziało, że to jest jego dzień i jego święto. Na zakończenie wszyscy otrzymali poczęstunek, medale i dyplomy aby upamiętnić te wspaniałe, pełne wrażeń i pozytywnych emocji chwile.

Światowy Dzień Przedszkolaka - 20.09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

„Wszyscy swoje święto mają
Tańczą, skaczą i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają
i też swoje święto mają”.


W dniu 20.09.2021r. nasze przedszkolaki obchodziły „Światowy Dzień Przedszkolaka”. Już od samego rana w przedszkolu panowała wesoła i radosna atmosfera. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na niespodziankę przygotowaną przez swoje wychowawczynie. Zaraz po śniadaniu przedszkolaki otrzymały od pań bilety na wyjątkowy seans z okazji Dnia Przedszkolaka. Po otrzymaniu wejściówki do „kina” wspólnie przeszliśmy do Szkolnej Sali Kinowej. Każdy z przedszkolaków musiał odnaleźć swoje miejsce, którego numer znajdował się na otrzymanym wcześniej bilecie. Przed rozpoczęciem seansu wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady prawidłowego zachowania się w kinie oraz opuszczania go. Dzieci zwróciły również uwagę na konieczność utrzymania porządku na swoim miejscu. Wszystkie informację okazały się bardzo cenne, gdyż przed oglądaniem bajki każde dziecko otrzymało specjalne pojemniki wypełnione popcornem. Po zakończonej bajce wszystkie grupy przeniosły się do jednej z sal gdzie przy rytmicznej muzyce kontynuowały obchody Dnia Przedszkolaka. W tym dniu każdy z przedszkolaków opuszczał przedszkole z uśmiechem na twarzy wspominając obejrzane „ Sekretne życie zwierzaków domowych” oraz zabawy tanecznej zaraz po seansie.

Międzynarodowy Dzień Kropki - 15 .09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

Coraz popularniejszym sposobem na urozmaicenie przedszkolnej zabawy i nauki jest obchodzenie tzw. nietypowych dni, których znajdziemy w kalendarzu całkiem sporo. Z pewnością jedną z atrakcyjniejszych i kolorowych propozycji jest MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI, który obchodzony jest od 2009 roku i odnosi się do uniwersalnych wartości: współpracy, kreatywności i odwagi. W środę 15 września 2021r. również w naszym przedszkolu obchodziliśmy powyższe święto. W tym dniu motywem przewodnim była kropka. Dzieci miały na sobie ubrania w kropeczki . Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od wysłuchania krótkiej bajki o małej Vashti. Następnie każdy z przedszkolaków zmierzył się z zadaniami wzmacniającymi ich poczucie własnej wartości. Pierwszym zadaniem jakie wykonały przedszkolaki było łączenie w pary połówek kropek. Kolejnymi zadaniami z jakimi zmierzyły się przedszkolaki było ułożenie kropek od najmniejszej do największej oraz ustawienie dzieci trzymających kropki w odpowiedniej numeracji od 1 do 10. Na dzieci czekało również zadanie taneczne, w którym to miały okazję sprawdzić swoją orientację, spostrzegawczość a także zwinność. W ramach nauki kodowania dzieci musiały rozkodować drogę prowadzącą do kropki położonej na macie do kodowania. Na zakończenie wszystkich zabaw część dzieci miała okazję uczestniczyć w sesji zdjęciowej z ramką w kropki, natomiast pozostali brali udział w doświadczeniu chemicznym. Tegoroczne obchody Święta Kropki upłynęły w bardzo miłej i budującej atmosferze. Wszystkie dzieci uświadomiły sobie, że trzeba wierzyć we własne możliwości i nigdy się nie poddawać, gdyż nawet mała rzecz może dzięki nam stać się czymś wielkim.

Ćwiczenia rytmiczno - taneczne
Oddział w Jerzmanowicach

W naszym przedszkolu organizowane są ćwiczenia rytmiczno – taneczne, które aktywizują ciało i psychikę dziecka. Pomagają one dziecku w opanowaniu nieśmiałości i nerwowości, dodają wiary we własne siły, pełnią więc rolę terapii. Zabawy rytmiczno - taneczne pozwalają wykształcić u dzieci koordynację ruchową, poprzez ćwiczenia fizyczne w połączeniu z bodźcami dźwiękowymi. Nauczyciel uczy dzieci poznawania cech dźwięków – wysokości, czasu trwania. Przekazuje umiejętności odtwarzania rytmu, tempa i metrum. Z czasem dzieci potrafią nazwać dźwięki niskie i wysokie, ciche i głośne, wolne i szybkie. Ćwiczenia takie mają wpływ na zdolności muzyczne dzieci i na ich sprawność fizyczną oraz umysłową. Poprawiają pamięć wzrokową i słuchową, koordynację ruchową dzieci oraz przygotowują przedszkolaków do przyszłych występów publicznych. Dzieci uczą się piosenek, prostych układów tanecznych i wzbogacają swoją wiedzę o otaczającym ich świecie. Ponadto przedszkolaki zyskują umiejętność pracy w grupie, grają na prostych instrumentach muzycznych i mają kontakt z muzyką na żywo.


„Obdarowywanie innych w każdej możliwej postaci rozpoczyna proces zmiany i pomaga nam pamiętać, że jesteśmy częścią czegoś znacznie większego”.
Cami Walker


Pomaganie ma wielką moc. Nie trzeba wcale spektakularnych akcji, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie. Potrzebujących jest mnóstwo, żyją obok nas. Uczniowie naszej szkoły pomaganie mają we krwi. Z roku na rok udowadniają, że bezinteresowne dawanie ma sens. Ponad sto dwadzieścia kilogramów artykułów szkolnych trafi do tych, którzy tego potrzebują.

Wyrobiliśmy w sobie nawyk pomagania. I niech tak zostanie. Dziękujemy przedszkolakom, uczniom, rodzicom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie i wielkie serce włożone w akcję „Podaruj innym zeszyt”! Pamiętajmy, dobro, które dajemy, zawsze do nas wraca!
„Podaruj innym zeszyt”

Do piątku 17.09.2021r. odbędzie się w naszej szkole akcja „Podaruj innym zeszyt”. Artykuły szkolne prosimy zapakować w reklamówki. Koordynatorzy akcji odbiorą dary z klas.

Serdecznie zapraszamy do akcji wsparcia Domu Dziecka w Olkuszu.Dzień kropki
Oddział w Łazach

16 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego dnia jest wzbudzenie u dzieci odwagi, zabawy, pomysłowości i kreatywności. Ma pomóc dzieciom budować pewność siebie i pobudzać wyobraźnię oraz zachęcić do tworzenia i działania. Na zajęciach uważnie wysłuchaliśmy opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w codziennym życiu. Wspólnie bawiliśmy się z kropką, skakaliśmy po kropkach, z kropek powstały piękne krajobrazy, a z kolorowych farb wyczarowaliśmy kropkowe prace.

Wycieczka na pola uprawne - 13.09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W dniu 13 września dzieci z Przedszkola z Jerzmanowic z grupy III ,,Promyczki” korzystając z ostatnich słonecznych dni lata wybrały się na krajoznawczą wycieczkę, gdzie finalnym przystankiem były Jerzmanowskie pola. Spacerując po miejscowości miały możliwość obserwowania skaczącej po drzewach wiewiórki i jej pracy przed nadchodzącą zimą. Przyglądały się również rolnikom pracującym na polach uprawnych oraz maszynom jakie używane są podczas jesiennych zbiorów. Dzieci dzielnie maszerowały na wzgórze ulicy Polnej gdzie rozpościerał się widok na część Jerzmanowic. Podczas wycieczki dzieci miały okazję przejścia tunelem pomiędzy polami kukurydzy, które znajdowały się przy ulicy którą spacerowały. Przedszkolaki zwróciły uwagę na to, że zakazane jest aby dzieci same wchodziły w pole kukurydzy, gdyż może grozić im niebezpieczeństwo. Po dotarciu na miejsce dzieci mały czas na odpoczynek oraz wspólne rozmowy ze swoimi koleżankami i kolegami. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych i mamy nadzieję, że jeszcze wiele takich przed nami!

Logopeda w Przedszkolu
Oddział w Jerzmanowicach

W dniach od 2 do 15 września 2021r. w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach gościła Pani Logopeda Jolanta Wiążewska. Przeprowadziła ona przesiewowe badania mowy wszystkich przedszkolaków. Przesiewowe badanie mowy to podstawowy element profilaktyki logopedycznej umożliwiający wczesne wykrywanie zaburzeń mowy i nieprawidłowości w rozwoju aparatu artykulacyjnego u dzieci. Logopedyczne badania przesiewowe pozwalają na wytypowanie dzieci, u których występują trudności z mową i skierowanie ich na dogłębną diagnozę.


Warsztaty malarskie w plenerze
Oddział w Jerzmanowicach

"Co na dworze można robić?
W piłkę grać i skakać
Albo gonić za motylem
I "słoneczko" łapać....
Można też malować przedszkole - Piękne, bo w ogrodzie
Czyli bawić się aktywnie We wtorek i środę..."

Korzystając ze słonecznej aury, 13 września 2021r. przedszkolaki z Przedszkola z Jerzmanowic z grupy III ,, Promyczki” wyruszyły na gminne boisko sportowe, by tam wspólnie rozpocząć zajęcia malarskie w plenerze. "Malowanie przedszkola" okazało się dla przedszkolaków świetną zabawą. Dzieci z radością chwyciły za pędzle i kolorowe farbki. Na świeżym powietrzu, przedszkolaki wykazały się świeżym przypływem pomysłów i twórczego zapału. Na kartkach pojawiło się nasze przedszkole oraz otaczająca go przestrzeń. Dzieci doszukiwały się każdego szczegółu, który następnie próbowały namalować na swoich kartkach. Malowały kwiaty, drzewa, płot, latającą jaskółkę oraz bawiące się przed przedszkolem dzieci. Wszystkie obrazy były bardzo staranne i przepełnione ciepłymi barwami oddającymi uczucia towarzyszące dzieciom podczas pobytu w przedszkolu. Przedszkolaki , które zakończyły malowanie, aby spożytkować energię udały się do swobodnej zabawy pod okiem nauczycielek. Wszystkim dzieciom bardzo podobały się zajęcia o czym mogą świadczyć uśmiechy i prośby by jeszcze kiedyś je powtórzyć.

Zabawy twórcze - malowanie kreda kolorową
Oddział w Jerzmanowicach

Dzieci z naszego przedszkola bardzo chętnie przebywają na świeżym powietrzu. Lubią zabawy ruchowe, spacery, wycieczki , malowanie kredą. Już od pierwszych dni września malują na placu przy Szkole Podstawowej i wokół Przedszkola. Zgodnie z aktualną tematyką przedszkolaki malowały drogę, skrzyżowanie ulic, znaki drogowe, różne pojazdy lądowe, wodne i powietrzne. W artystycznej twórczości przedszkolaków znalazły również kolorowe kwiaty, bociany , żabki, kolorowe tęcze itp.

Zabawa kredą...niby nic... a jak wiele zalet: - rozbudza kreatywność dziecka, pozwala mu poznać świat, dotknąć struktury asfaltu, kostki, betonu oraz przede wszystkim kredy (integracja sensoryczna)
- usprawnia motorykę małą, ćwiczy koncentrację, pomaga skupić wszystkie myśli i ruchy na ukończeniu dzieła
- malując na chodniku lub asfalcie dziecko ma prawie nieograniczoną przestrzeń do „wypowiedzenia siebie”, tworzenia z rozmachem, może swobodnie działać
- poznanie innej struktury niż tablica
- dzieci przebywają na świeżym powietrzu.


Wycieczka piesza do lasu na Dębową Górę – 09.09.2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W czwartek 09.09.2020r. przedszkolaki z Jerzmanowic wybrały się na pieszą wycieczkę do lasu na Dębową Górę w poszukiwaniu Pani Jesieni. Podczas wycieczki dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego i prawidłowego poruszania się po drodze oraz odpowiedniego zachowania się w lesie. Przedszkolaki rozmawiały na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią oraz zjawisk atmosferycznych. W lesie dzieci miały możliwość obejrzenia na żywo różnych drzew iglastych i liściastych, krzewów, kwiatów i roślin rosnących w lesie. Rozpoznawały drzewa po kształcie liści i kolorze kory. Zbierały dary lasu : liście, żołędzie, szyszki, kasztany, kwiaty. Słuchały odgłosów lasu.

Wycieczka na skrzyżowanie ulic - wrzesień 2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W pierwszych dniach września dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach po wcześniejszych rozmowach w przedszkolu, zabawach , krzyżówkach i rebusach rozwijających wiedzę na temat bezpiecznego zachowania się na drodze , poznaniu podstawowych znaków drogowych wyruszyły na pieszą wycieczkę na skrzyżowanie ulic. W kamizelkach odblaskowych uczyły się maszerować w parach, prawidłowo przechodzić przez ulicę bez sygnalizacji świetlnej i z sygnalizacją świetlną, nazywały napotkane znaki drogowe, obserwowały ruch pieszych i pojazdów na ulicy. Dzieci nazywały pojazdy poruszające się po drodze.

Dzień Marzyciela
oddział w Łazach

Dzień Marzyciela to święto każdego z nas. W tym dniu nasze przedszkolaki chodziły z głowami w chmurach. Dzieci wysłuchały wiersz” Dyzio Marzyciel” Juliana Tuwima ,a po wysłuchaniu utworu wypowiadały się na temat „Co to są marzenia?”, a także próbowały udzielić odpowiedzi na pytanie: „Dla kogo marzenia są ważne i czy warto je realizować?”. W tym dniu mogliśmy wspólnie marzyć i bujać w obłokach. Dzieci chętnie opowiadały o swoich marzeniach, a następnie zilustrowały je i umieściły na swoich „Chmurkach Marzeń”.


Bezpieczeństwo na drodze – wrzesień 2021r.
Oddział w Jerzmanowicach

W pierwszych tygodniach września w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach realizowana była tematyka związana z Bezpieczeństwem na drodze. Przedszkolaki zapoznawały się z zasadami ruchu drogowego z wykorzystaniem różnych zabaw tematycznych, zagadek, literatury, zajęć plastycznych. Poznały znaczenie sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych. Dowiedziały się jak należy przechodzić przez jezdnię, jakie zachowania w pobliżu jezdni są niedozwolone. Zapoznały się z różnymi środkami transportu: lądowego, wodnego i powietrznego. Poznały wygląd pojazdów specjalistycznych - karetki pogotowia, straży pożarnej, policji - które są pomocne w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze i nie tylko. Na podstawie prezentacji multimedialnej poznały podstawowe numery alarmowe i pracę policjanta, która jest tak bardzo potrzebna dla społeczeństwa.


INFORMACJE DLA RODZICÓW

Szanowni Rodzice!

Przedszkole w Jerzmanowicach i oddział przedszkolny w Gotkowicach są czynne od 1 września 2021r.

Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach wraz z oddziałem zamiejscowym w Łazach pracuje
w godzinach od 7.00 do 17.00.

Oddział przedszkolny w Gotkowicach pracuje w godzinach od 7.00 do 16.00.

W tym dniu będzie pełne wyżywienie tj. śniadanie, obiad i podwieczorek.

Zapraszamy do przedszkola ;)Wyprawka dziecka 3, 4 - letniego do przedszkola
na rok szkolny 2021/2022

Pobierz plik =>   
Wyprawka dziecka 5 i 6- letniego do przedszkola
na rok szkolny 2021/2022

Pobierz plik =>   
ZEBRANIE RODZICÓW W PRZEDSZKOLU
W JERZMANOWICACH

Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje, że zebranie organizacyjne dla Rodziców dzieci, które będą uczęszczać do przedszkola samorządowego działającego w Zespole Szkół w Jerzmanowicach odbędzie się w dniu 26.08.2021 r. tj. w czwartek o godzinie 18:00 na sali gimnastycznej w szkole podstawowej (spotkanie dla Rodziców dzieci z oddziałów w Jerzmanowicach i w Łazach).

Tematyka zebrania:
1. Organizacja pracy przedszkola w roku szkolnym 2021/2022 (m.in. godziny pracy, zajęcia dodatkowe, przydział dzieci do poszczególnych grup i wychowawców, odpłatność za przedszkole, zgody i oświadczenia)
2. Procedury związane z funkcjonowaniem przedszkola w reżimie sanitarnym.ZEBRANIE RODZICÓW
dzieci uczęszczających
do Oddziału Przedszkolnego w Gotkowicach

Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje, że zebranie organizacyjne dla Rodziców dzieci, które będą uczęszczały do oddziału przedszkolnego w Gotkowicach odbędzie się w dniu 26.08.2021 r. tj. w czwartek o godzinie 17:00 w budynku oddziału.

Tematyka zebrania:
1. Organizacja pracy przedszkola w roku szkolnym 2021/2022 (m.in. godziny pracy, zajęcia dodatkowe, przydział dzieci do poszczególnych grup i wychowawców, odpłatność za przedszkole, zgody i oświadczenia)
2. Procedury związane z funkcjonowaniem przedszkola w reżimie sanitarnym.Wykaz materiałów edukacyjnych


Wykaz książek   Pobierz plik =>   

Wykaz materiałów edukacyjnych   Pobierz plik =>   


PRZEDSZKOLE NA:


Aktywność dziecka
Aktywność dziecka
7:00 - 9:00Swobodna aktywność w kącikach zainteresowań . Praca indywidualna z dziećmi. Dowolna aktywność dzieci: konstrukcyjna, plastyczna, manualna, muzyczna . Ćwiczenia utrwalające wiadomości. Zajęcia dodatkowe.
9:00 - 9:30Ćwiczenia i zabawy ruchowe organizowane przez nauczyciela. Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia poranne. Czynności porządkowo-gospodarcze, czynności samoobsługowe, zabiegi higieniczne
9:30 - 10:00Śniadanie –czynności porządkowe i higieniczne.
10:00 - 10:30Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań. Porządkowanie sali.
10:30 - 11:30Zajęcia z całą grupą – wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez aktywne formy: doświadczanie, badanie, obserwowanie, zajęcia ruchowe. Realizowanie programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli.
11:30 - 12:30Czynności higieniczno- organizacyjne. Pobyt dzieci na świeżym powietrzu. Spacery i zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym.
12:30 - 12:45Czynności organizacyjno-higieniczne przed obiadem.
12:45 - 13:15Obiad-czynności higieniczne po obiedzie.
13:15 - 14:00Odpoczynek poobiedni, relaksacja. Słuchanie bajek literackich oraz muzycznych. Zabawy dydaktyczne. Ćwiczenia grafomotoryczne, graficzne, logopedyczne , oddechowe, językowe.
14:00 - 14:30 Czynności samoobsługowe i porządkowe. Zabiegi higieniczne. Podwieczorek.
14:30 - 17:00Swobodna aktywność dzieci wg ich pomysłów i zainteresowań. Praca indywidualna, kompensacyjna, wyrównawcza, praca korekcyjna. Czynności porządkowe.