Szkoła Podstawowa
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2022/2023


Warsztaty z zakresu cyberbezpieczeństwa

Co czycha na nas w sieci? Na to pytanie i wiele innych uczniowie klas 7 i 8 uzyskali odpowiedzi 21 grudnia podczas cyber warsztatów. Spotkanie odbyło się w ramach projektu pt. „Fałszywe informacje, uzależnienia, cyberprzestępstwa – co czyha na nas w sieci?" realizowanym przez Fundację Instytut Studiów Strategicznych w Krakowie.

Bezpieczeństwo w sieci

19 grudnia odbyło się spotkanie profilaktyczno-wychowawcze dla uczniów klas 4-5 z Panią adwokat Agnieszką Drzewiecką. Tematem spotkania było "Bezpieczeństwo w sieci". Prowadząca omówiła zagadnienia związane z cyber zagrożeniami, podając zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Przypomiane zostały zasady, aby nie stać się sprawcą cyberprzemocy, która może przybrać formę nękania, straszenia, szantażowania, publikowania lub rozsyłania ośmieszających treści czy zdjęć, a także podszywania się pod kogoś innego w Internecie. Uczniowie uzyskali także informacje dotyczące potrzeby natychmiastowego działania w przypadku stania się ofiarą przestępstwa w sieci.

Grudniowe zajęcia na kółku informatycznym CMI
w Zespole Szkół w JerzmanowicachW grudniu 2022 r. Uczniowie z klas 4a i 4b na kółku informatycznym CMI kontynuowali swoją przygodę ze Scratchem, tyle że teraz w zimowej odsłonie: projektowali bałwana tańczącego wśród wirujących płatków śniegu, tworzyli łatwiejsze i trudniejsze warianty zimowych kartek – także takich z życzeniami świątecznymi i noworocznymi.
Pasowanie na czytelnika

Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki." - to motto dzisiejszego pasowania uczniów klasy 1a, 1b i 1c na czytelników. Wstępem do słów uroczystej przysięgi był występ uczennic z kółka czytelniczego, które dla swoich młodszych kolegów przygotowały bajkowe wprowadzenie w świat książek. Nasi nowi czytelnicy zapoznali się z zasadami funkcjonowania szkolnej biblioteki i wypożyczyli pierwsze książki. A Instytut Książki obdarował naszych czytelniczych nowicjuszy w "Pierwsze abecadło".

Sukces naszych uczniów
w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Informatycznej

Z radością informujemy, że nasz uczeń Mieszko Fus zdobył 9 miejsce i tytuł Laureata w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Informatycznej „Olimpus” na poziomie 1 – szkoła podstawowa. Pozostali startujący uczniowie: Amelia Rogóż i Franciszek Wiatr zajęli miejsca w pierwszej trzydziestce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konsekwencje prawne i karne dla osób nieletnich
oraz cyberbezpieczeństwo

12 grudnia uczniowie klas 6 i 7 spotkali się z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Celem spotkania profilaktyczno-wychowawczego było zapoznanie z przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich oraz tematem dotyczącym cyberbezpieczeństwa. Uczniowie zdobyli informacje nt. przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji, przestępczości osób nieletnich.

Dekorowanie choinki

Za oknem biało i powoli świąteczny nastrój udziela się wszystkim. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły podtrzymali tradycję i świątecznie udekorowali nie tylko swoje sale lekcyjne, ale także plac przed szkołą. Uczniowie powiesili na stojącej przy wejściu do szkoły choince 🎄własnoręcznie przygotowane ozdoby. Pięknie udekorowane drzewko będzie cieszyło każdego z nas 🙂
Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za piękną choinkę oraz smaczne, świąteczne ciasteczka, którymi byli częstowani uczniowie.🌷🌷
Zrobiło się bardzo świątecznie!! 🙂

Czekoladowy Autobus

Uczniów klas 1-3 odwiedził Czekoladowy Autobus, który przemierza całą Polskę, by sprawić radość najmłodszym. 🍫
W czasie warsztatów uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób odróżnić prawdziwą czekoladę od wyrobów czekoladopodobnych, a także degustowali różne rodzaje czekolady. Najważniejsze jednak było samodzielne przygotowanie czekoladek, które dzieci zabrały ze sobą do domu.
Było pyyyysznie!!!😀

Bal Wszystkich Świętych

Kolejny raz w naszej szkole został zorganizowany Bal Wszystkich Świętych, w którym uczestniczyli uczniowie klas 1-3. Dzieci przebrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych i błogosławionych. Podczas balu zostały wręczone nagrody za konkurs na najpiękniejszy różaniec, a następnie odbyła się zabawa taneczna. Tego dnia wszyscy czuli się jak w niebie!! :)

Kółko informatyczne CMI
w Zespole Szkół w Jerzmanowicach

4 października br. Uczniowie z klas 4a i 4b rozpoczęli swoją przygodę z programowaniem na kółku informatycznym Centrum Mistrzostwa Informatycznego.
Podczas zajęć realizowanych w październiku Uczniowie określili swoje oczekiwania co do kółka, sprawdzili co już wiedzą na temat programowania, wypełnili pre-testy na platformie e-learningowej Centrum Mistrzostwa Informatycznego, uczestniczyli online w Dniu Minecrafta w ramach tegorocznych obchodów Code Week 2022, a także (co najważniejsze) pogłębili swoją wiedzę na temat programowania i stworzyli swoje pierwsze projekty przy użyciu interpretowanego wizualnego języka programowania Scratch.
Warto dodać, że wszystkie zajęcia kółka informatycznego są realizowane dla Uczniów bezpłatnie w ramach grantu ogólnego (algorytmicznego) w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020.

Piknik integracyjny klas 4

Stało się tradycją, że uczniowie klas 4 wędrują pieszo do Jaskini Nietoperzowej w Jerzmanowicach na piknik integracyjny. Wspólnie spędzony czas był świetną okazją do budowania relacji rówieśniczych za pośrednictwem aktywnego spędzenia czasu wolnego. Nie zabrakło dla strudzonych czwartoklasistów poczęstunku w postaci pieczonych kiełbasek. Wszystko to miało miejsce w pięknym otoczeniu słonecznej i złotej jesieni. Dziękujemy Panu Piotrowi Ferdek za oprowadzenie po jaskini i umożliwienie odbycia pikniku.

Sukces naszej uczennicyNasza mistrzyni judo - KASIA SZAROTA uczennica kl.3b zdobyła 1 miejsce w swojej kategorii w międzynarodowych zawodach - III INTERNATIONAL JUDO SALT CUP. 1-2.10.2022r. Kasia startowala w kategorii U10. W dwóch kategoriach U10 i U12 brało udział w sumie ponad 300 zawodnikow z czterech krajów (Polska, Ukraina, Czechy i Słowacja). Kasia trenuje w klubie UKS Judo Kraków. Cieszymy się, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
"Czytamy z sercem"

Ogólnopolska Akcja Czytelnicza "Czytamy z Sercem" to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.

Celem akcji jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

W naszej szkole w ramach akcji zostały zorganizowane zajęcia czytelnicze - na świetlicy i w szkolnej bibliotece. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali fragmentu książki Wojciecha Widłaka "Dwa serca anioła" oraz filmu "Jak działa serce?", udekorowali serce z cytatami, wzięli udział w zajęciach plastycznych oraz wykazali się sporą wiedzą na temat budowy serca.

W bibliotece przez dwa tygodnie czekała na naszych Czytelników wystawa książek oraz ukryte serca, wykonane przez uczennice z Kółka Czytelniczego.
Koordynatorzy akcji w naszej szkole:
Ewa Jamroży
Małgorzata Poznańska


Dzień Chłopaka w klasach 1-3


Europejski Dzień Języków Obcych

26 września br. uczniowie z naszej Szkoły uczcili Europejski Dzień Języków Obcych biorąc udział w grze miejskiej "Języki (nie)obce" zorganizowanej przez Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu. W rywalizacji wzięło udział 24 pięcioosobowych zespołów, a nasze "Muchomorki" zajęły III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

„NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC”
REGULAMIN KONKURSU

Pobierz plik =>    Wycieczka do Jednostki Wojskowej-Balice

26 września 2022r. uczniowie klasy 2a i 2b, wybrali się na wycieczkę do Jednostki Wojskowej w Balicach, by poznać historię lotnictwa, zapoznać się z jej wyposażeniem oraz bieżącym funkcjonowaniem. Na naszych uczniów czekała także specjalna niespodzianka-Sokół, który pełni bardzo ważną rolę na lotnisku.
Z funkcjonowaniem jednostki zapoznał dzieci tata naszego ucznia-Pan Marcin Skrzypacz. Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tak wspaniałej wycieczki, którą zapamiętamy na długie lata.

Szkolna wycieczka

W dniach 14-16 września uczniowie klas szóstych SP w Jerzmanowicach wzięli udział w wycieczce szkolnej, podczas której podróżowali po Kielecczyźnie.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji matematyki. Następnie byliśmy w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu. Tu dużą popularnością cieszyła się jazda wózkiem inwalidzkim. Później zwiedziliśmy ruiny średniowiecznego zamku w Chęcinach.
Atrakcje drugiego dnia wycieczki to zwiedzanie kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich, pałac w Kurozwękach oraz safari bizonów, a także zamek królewski w Szydłowie i rezydencja pałacowa Krzyżtopór w Ujeździe.
Ostatniego dnia zwiedziliśmy piwnice kupieckie w podziemiach Opatowa. W drodze powrotnej byliśmy w Sandomierzu. Spacer po sandomierskim runku, wędrówka wąwozem Królowej Jadwigi czy wizyta w zbrojowni to miejsca, które z pewnością na długo zostaną w naszej pamięci.
Wszystkim miłośnikom wędrówek po Polsce polecamy atrakcje, które mieliśmy okazję obejrzeć!
Uczniowie kl. 6
NASZA SZKOŁA NA:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.50 - 12.35
6.12.55 - 13.40
7.13.45 - 14.30
8.14.35 - 15.20


>