Szkoła Podstawowa
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2023/2024


Wyróżnienie w konkursie plastycznym

Jakub Ficek z kl. 5c otrzymał pozaregulaminowe wyróżnienie w konkursie plastycznym XXV edycji Konkursu Geologiczno-Środowiskowego "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro". Swoją pracę zatytułował "Na krańcach Ziemi - Arktyka". Serdecznie gratulujemy! ☺️
Giga Laurka dla Strażników Lasów

Trwa 3. edycja akcji Giga Laurka dla Strażników Lasów - wspólnie z całą Polską malujemy laurkę dla naszych Strażników Lasów!
Cała akcja ma na celu zwrócenie uwagi na pożary w lasach, osoby opiekujące się środowiskiem leśnym i wypromowaniu pożądanych zachowań człowieka w lesie 🌳🦔 Ze wszystkich prac dzieci zostanie stworzona jedna Giga Laurka.
W podziękowaniu za ciężka pracę Strażnicy Lasów, KSRG OSP Jerzmanowice uczniowie naszej szkoły z klasy 2b oraz 3a namalowali piękne laurki. DZIĘKUJEMY! 💚
Miesiąc Bezpiecznego Internetu

Jak poprzednimi laty i w tym roku nasza szkoła obchodziła w lutym Dni Bezpiecznego Internetu (DBI). Akcja ta została zapoczątkowana z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Pierwotnie brały w niej udział jedynie państwa europejskie, po czym dołączyły kraje z całego świata.

Od 2005 roku organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, w skład którego wchodzą realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”, czyli Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównymi partnerami wydarzenia są Fundacja Orange, Google oraz Librus.

W ramach działań promujących bezpieczne zachowania w sieci, na naszym szkolnym korytarzu powstała gazetka zawierająca 13 zasad, których przestrzeganie ma uchronić młodych ludzi przed nieprzyjemnościami płynącymi z wirtualnego świata. Klasy starsze wzięły udział w quizowym konkursie wiedzy o bezpiecznej sieci. W pierwszy wyłoniono po jednym przedstawicielu z każdej klasy, który reprezentował swoich kolegów w etapie szkolnym. Szkolnym zwycięzcą konkursu został Mieszko Fus z klasy 6c, drugie miejsce zajęła Zuzanna Nowak z klasy 7c a trzecie ex eaquo Zuzanna Łyczkowska z 5b i Olgierd Jurkiewicz z 6b. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Również w ramach DBI, jednego popołudnia, nasi uczniowie uczyli się spędzać wolny czas jak najbardziej bezpiecznie ze względu na Internet – przeprowadzając rozgrywki na Wieczorze Gier Planszowych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wartościowy i jednocześnie groźny jest Internet. Dlatego wiedza o tym, jak bezpiecznie z niego korzystać musi być stale powtarzana i rozprzestrzeniana.Czwartaki na Wawelu

W dniu 7 lutego czwartoklasiści uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Pierwsze kroki skierowali do Kina pod Baranami, gdzie w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oglądali film pt.: Mecz o wszystko. Seans poprzedziła prelekcja wstępna a zwieńczyła dyskusja na temat pokonywania problemów i walki z przeciwnościami losu. Następnie uczniowie spacerem przez Starówkę udali się na Wawel, gdzie zwiedzali Komnaty i Skarbiec Królewski.

Projekt NHEF8 stycznia klasy 4 a i 4 b wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Uczniowie rozpoczęli w ten sposób udział w projekcie: Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. W Kinie pod Baranami obejrzeli film pt. „Binti” prezentujący losy tytułowej bohaterki zmagającej się m. in. z problem bycia córką nielegalnego imigranta w Belgii. W problematykę filmu wprowadziła uczestników koordynatorka projektu – Kaja Łuczyńska, która poprowadziła również z uczniami krótkie warsztaty po zakończeniu projekcji.
W Operze Krakowskiej

1 grudnia 2023 r. siódmoklasiści wybrali się do Opery Krakowskiej na musical pt. Kopernik”.
Podczas spektaklu mieliśmy okazję poznać życie wielkiego astronoma, losy i rozterki jego rodziny, a przede wszystkim trudności z jakimi musiał się zmierzyć w ówczesnych czasach, aby pokazać światu swoje osiągnięcia. Dzięki sztuce pogłębiliśmy naszą wiedzę z geografii, historii, astronomii, medycyny, literatury i wiedzy o kulturze.
Wszyscy byli bardzo mile zaskoczeni. Wrażenia z tego wieczoru na długo zostaną w naszej pamięci.Warto wiedzieć, co o spektaklu sądzi młodzież naszej szkoły:
• Podobała mi się orkiestra, śmieszne kostiumy, śpiew aktorów, dekoracje.
• W spektaklu było dużo kwestii śpiewanych, co wywarło na mnie zaskakujące wrażenie.
• Mnie wzruszyła scena śmierci brata Kopernika.
• Ten wieczór na pewno zapadnie w mej pamięci. Spektakl był bardzo ciekawy. Dowiedziałem się wielu informacji o życiu Kopernika. Od teraz będę częściej chodził do opery.
• Wyjazd do opery zaskoczył mnie pozytywnie. Myślałem, że trzygodzinny spektakl będzie monotonny, a okazało się, że był bardzo ciekawy. Dużo dowiedziałem się o teorii Kopernika i historii wydania jego dzieła. Gdybym miał możliwość, poszedłbym jeszcze raz do opery.
• Podczas wyjazdu panowała przyjazna atmosfera. Wszyscy zachowywali się w kulturalny sposób. Gdybym mógł pojechać jeszcze raz, z chęcią bym to zrobił. Myślę, że dobrze spędziłem wolny czas.
Czytamy z sercem

28 września uczniowie klasy 4 a i 4 b wraz z opiekunami wzięli udział w zajęciach warsztatowych pod hasłem: „Czytamy z sercem” zorganizowanych przez Powiatową i Gminną Bibliotekę Publiczną w Jerzmanowicach. Podczas 45-minutowego spotkania uczniowie wysłuchali fragmentu książki pt. „Pracownia Aurory” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel opowiadającej o leczeniu złamanych i nieszczęśliwych serc, a następnie w zespołach zadaniowych stworzyli własne projekty eliksirów, maści, mikstur, itp. będących antidotum na bolące klasowe serca.
Gorąco dziękujemy pracownikom biblioteki za zorganizowanie bardzo ciekawych zajęć.

Patriotyczna ortografia

27 września uczniowie klas 4-8 wzięli udział w Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”, którego organizatorem jest Fundacja „Zawsze Warto” z Krakowa we współpracy ze Stowarzyszeniem Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ.
Tekst dyktanda dla uczniów klas 4-6 był związany z działalnością tatrzańskich kurierów podczas II wojny światowej. Z kolei uczniowie klas 7-8 musieli się zmierzyć z tekstem dotyczącym wykorzystywania plakatów w krzewieniu idei niepodległości, zwłaszcza w okresie II wojny, a także w czasach powojennej historii Polski.
Warto nadmienić, że uczestnicy dyktanda postarali się przy tej okazji o akcenty patriotyczne takie jak biało-czerwone wstążki, chorągiewki czy gazetka o tematyce niepodległościowej.
Napisanie najeżonych trudnościami ortograficznymi tekstów zajęło uczestnikom ok. 45 minut. Wyniki, które poznamy już wkrótce, zadecydują o zakwalifikowaniu się ucznia do etapu wojewódzkiego konkursu.


W Ojcowskim Parku Narodowym

18 września klasy 7b i 7c wyruszyły do wycieczkę do pobliskiego Ojcowa, gdzie czekał na nas Pan przewodnik. Pierwszym punktem programu było Muzeum OPN. Tam obejrzeliśmy film w technologii 3D, który przedstawiał m.in. tworzenie się doliny Prądnika na przestrzeni dziejów. Później zwiedziliśmy ekspozycję poświęconą zagadnieniom geologicznym, rekonstrukcję jaskini, makietę OPN i salę z dioramą. Następnie udaliśmy się na szlak OPN, który przemierzyliśmy dochodząc do Źródełka Miłości i do Bramy Krakowskiej. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w kierunku Jaskini Łokietka, której zwiedzanie było już ostatnim punktem naszego programu.NASZA SZKOŁA NA:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.50 - 12.35
6.12.55 - 13.40
7.13.45 - 14.30
8.14.35 - 15.20


>