Szkoła Podstawowa
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2021/2022


Wycieczka klas II do Kuźniczki

Uczniowie klasy 2a i 2b w pierwszy dzień lata uczestniczą w warsztatach "od ziarenka do bochenka" i poznali etap powstawania chleba. Następnie w żarnach zmienili zboże z którego upieczono pyszny chleb w piecu opalanym drewnem. Ależ to był wspaniały smak ... Kolejna atrakcją była jazda na koniach. To naprawdę cudowne i słoneczne powitanie lata. Dziękujemy wychowawcom za ten wspaniały wyjazd.

Kolejny sukces małych programistów

Zostały ogłoszone wyniki Ogólnopolskiej Ligi Algorytmicznej Centrum Mistrzostwa Informatycznego. W kategorii Skrzaty – programowanie w języku Scratch - nasze koło zajęło II miejsce. Tak wspaniały wynik zawdzięczamy ogromnemu zaangażowaniu i wytrwałości oraz pomysłowości Mieszka Fus z klasy 4c. Gratulacje!!!
"Bieg po zdrowie"
Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej

Uczestnikami „biegu po zdrowie” byli uczniowie klas czwartych. Głównymi celami programu jest opóźnienie i zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Podczas zajęć rozwijano kreatywność i aktywność uczniów poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, refleksji oraz wykonywanie różnorodnych prac plastycznych m.in. znaki zakazu palenia, plakaty antynikotynowe. Program realizowany był we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie.

Realizacja programu profilaktycznego "CUDER" w naszej szkole

W ramach działań profilaktyczno-wychowawczych szkoły 14 czerwca odbył się program profilaktyki zintegrowanej CUDER dla uczniów kl. 5 i 6. Celem programu było wzmocnienie czynników chroniących uczniów przed szeroką gamą zagrożeń. Uczniowie wzięli udział w grze profilaktycznej, podczas której prowadzący wyjaśnili pojęcia sfer ciała, umysłu, ducha, emocji i relacji, pojęcia zagrożeń (pułapek) oraz wzmocnienia chęci poszukiwania sensu życia.

Wycieczka do Krakowa

13 czerwca klasa 5b i 5c pojechała na wycieczkę do Krakowa. Najpierw pan przewodnik zaprowadził nas pod smoczą jamę, gdzie opowiedział legendy związane z tym miejscem oraz z krakowskimi bohaterami. Następnie odwiedziliśmy wawelskie wzgórze. Tam dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek na temat historii tego miejsca, polskich królów i ich zwyczajów. Następnie zwiedzaliśmy Kraków szlakiem legend i anegdot. Pan przewodnik przybliżył nam okoliczności wyprawionej uczty u Wierzynka, historie związane z Sukiennicami, ołtarzem w kościele Mariackim, Bramą Floriańską czy Barbakanem. Kolejnym etapem klasowej wycieczki było Multikino. Tam obejrzeliśmy seans pt. „Sonic 2. Sybki jak błyskawica” Wycieczka dostarczyła nam nowych wrażeń. A zdobyte wiadomości na pewno wykorzystamy na lekcjach.
Wycieczka do Tarnowskich Gór

06.06.2022r. uczniowie klas Ia, IIIa i IIIb wybrali się razem z nauczycielami na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Na miejscu uczniowie zwiedzali Sztolnię Czarnego Pstrąga, Skansen Parowozów oraz Kopalnię Srebra. Najwięcej radości sprawiły dzieciom przeprawy łodziami przez podziemia będące pozostałością po dawnym górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Podczas wycieczki uczniowie cofnęli się w czasie i zobaczyli jak dawniej wyglądały parowozy. To była bardzo ciekawa wycieczka, która dostarczyła wszystkim wspaniałych wrażeń!

Marszobieg uczniów kl.2a

Z wizytą w Urzędzie Pocztowym10 maja uczniowie klas drugich poznali pracę w Urzędzie Pocztowym w Jerzmanowicach. Obserwowali jak petenci nadają listy, paczki i płacą rachunki. Sami zaadresowali i wysłali kartki z pozdrowieniami. To była ciekawa, praktyczna lekcja poznawcza.
Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Uczniowie klas 5a i 7c reprezentowali nasza szkołę w turnieju BRD. Wykazali się znajomością przepisów ruchu drogowego, następnie umiejętną jazdą na rowerze po torze przeszkód oraz egzaminem praktycznym sprawdzającym umiejętności z udzielania pierwszej pomocy. Gratulujemy udziału oraz zajęcia 5 miejsca w kategorii grupy młodszej oraz 4 miejsca w kategorii grupy starszej.
Celem turnieju było popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie prawidłowych zachowań wobec innych uczestników ruchu, podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz propagowanie roweru, jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Wiosenne warsztaty linorytu

W klasach 1a i 1b Pani Justyna Zgoda przeprowadziła warsztaty linorytu, na których uczniowie wykonywali wielkanocne kartki. W tworzeniu kartek pomagała Pani Bożena Bień.
Teraz wszyscy czekają na kolejne warsztaty!! Uczniowie wykonają techniką linorytu-Panią Wiosnę!
Wielkanoc na świetlicy!

Z okazji świąt wielkanocnych dzieci wykonały różnorodne ozdoby. Kolorowały, wyklejały, wykonały mini koszyczki wielkanocne i dużo innych pięknych ozdób. Rozmawialiśmy w jaki sposób spędzamy święta, wspólnie śpiewaliśmy piosenki oraz słuchaliśmy o tradycjach wielkanocnych.

Przedświąteczne doświadczeniaUczniowie klasy 2b ze swoją wychowawczynią B.Syrek wykonali ciekawe przedświąteczne doświadczenia:
Stworzyli skaczące jajko:), które odbija się jak piłeczka…
Sprawdzili czy skorupka jest krucha. Dowiedzieli się dlaczego w gnieździe ptaki siedzą na jajkach i nie mają z nich jajecznicy…Jak zachowuje się jajko w zwykłej wodnej kąpieli oraz w słonej wodzie…Jak szybko kręci się surowe i ugotowane jajko. Jak działa na skorupkę pasta do zębów … i oddzielali żółtko od białka za pomocą butelki:) To były prawdziwe jajeczne eksperymenty!
Wielkanocne dekoracje

Uczniowie klasy 1b razem z wychowawczynią Panią Bożeną Bień wykonali wielkanocne dekoracje.
Światowy Dzień Zdrowia

W ramach obchodu Światowego Dnia Zdrowia, uczniowie klas 1-3 brali udział w zajęciach mających na celu promowanie zdrowego trybu życia.Uczniowie klas drugich zjedli pyszne i zdrowe śniadanie oraz rozwiązali krzyżówki i wykreślanki. Wykazali się dużą wiedzą na temat dbania o naszą ziemię i własne zdrowie

Święta tuż tuż

Uczniowie klasy 2a na zajęciach technicznych wykonali zajączki wielkanocne.

Pisanki w klasie 3a

Uczniowie klasy 3a razem z Panią Małgorzatą Śladowską wykonali piękne, kolorowe pisanki.

Pokaz mody w klasie 3a

Ogólnopolski Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej
DACHL - Lieder - Wettbewerb

Z wielką przyjemnością informujemy, że uczennica kl. 4a Rozalia Serafin zajęła I miejsce w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL - Lieder - Wettbewerb. To wielkie wyróżnienie, że wśród licznych zgłoszeń wyłoniono laureatkę z naszej szkoły.

Gratulujemy Rozalii talentu nie tylko językowego, a pozostałym uczestnikom Konkursu serdecznie dziękujemy za udział. Mamy nadzieję, że była to dla Was wspaniała przygoda.
Matematyka w klasie 1a

Jak ułatwić naukę dodawania i odejmowania liczb? Najlepiej w atrakcyjny dla dzieci sposób, czyli za pomocą gier. W klasie 1a Pani Justyna Zgoda wprowadziła w ramach treningu matematycznego grę Kaboom. Uczniowie za każdą prawidłową odpowiedź zbierają punkty. Nie może być jednak zbyt łatwo. Patyczek z napisem Kaboom oznacza utratę wszystkich punktów i gra zaczyna się od nowa. Kaboom to ulubiona gra matematyczna w klasie 1a!!!

Spotkanie online z niemiecką aktywistką

Uczniowie kl.5b uczestniczyli w spotkaniu online z niemiecką aktywistką z Monachium. Poznaliśmy wiele szczegółów z życia Janiny. Dowiedzieliśmy się m.in. czym się zajmuje, jakie ma zainteresowania oraz jak i gdzie spędza czas wolny. Janina poznała zainteresowania naszych uczniów i odpowiadała na pytania. Spotkanie mogło się odbyć dzięki współpracy z Instytutem Goethego w Warszawie w ramach projektu Deutsch plus

Powitanie wiosny

21 marca 2022r. uczniowie klas 1-3 śpiewająco i niezwykle kolorowo powitali WIOSNĘ!! Dzieci razem z wychowawcami wybrały się na pierwszy wiosenny spacer, a na głowach miały własnoręcznie wykonane kapelusze. Tego dnia zostały także ogłoszone wyniku konkursu "Kapelusz dla Pani Wiosny".

Zajęcia ruchowo-taneczne

Uczniowie klasy II a wraz z przedszkolakami z grupy „Kotki Psotki” w ramach integracji wzięli udział w zajęciach taneczno-ruchowych, które poprowadziła p. Marta Sowa. Czekamy na kolejne zajecia…

Aktywność ruchowa na świeżym powietrzu

Zajęcia wychowania fizycznego uczniowie klasy II a spędzili na „Orliku” wykorzystując piękną pogodę do zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Nie od dziś wiadomo, że „ruch to zdrowie”.

Roboty w klasie 3a


Uczniowie klasy 3a razem z wychowawcą Panią Małgorzatą Śladowską omawiali temat związany z inteligentnymi urządzeniami jakimi są roboty. W sali pojawiła się wspaniała wystawa, na której znajdują się roboty wykonane przez trzecioklasistów.


Przedstawiciele naszej szkoły z kl. 4-8 przystąpili do ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL – Lieder –Wettbewerb. Uczniowie samodzielnie wybrali i opracowali utwór, a następnie nagrali swoje wykonanie. Dominowały piosenki o tematyce szkolnej i dziecięcej, ale nie zabrakło też światowych hitów. Wykonawcy pokazali niezwykłe umiejętności wokale i sceniczne. Mieli też szansę na podszlifowanie wymowy i akcentu oraz poznanie nowych zwrotów.
Gratulacje należą się:

Rozalii Serafin – kl.4a,
Franciszkowi Wiatr – kl. 4a,
Lenie Bienias, Zuzannie Chochół, Amelii Rogóż, Rozalii Komborskiej – kl. 4b
Mai Śladowskiej – kl. 5a
Julii Chochół – kl. 5b
Jankowi Gwizdała – kl. 5b
Alicji Sarota – kl. 8b

Liczymy, że wasze występy spodobają się jury konkursu. Trzymamy kciuki!Walentynki w klasach I-III

Chociaż za oknem jeszcze zima, to w sercach uczniów klas 1-3 zrobiło się dzisiaj bardzo ciepło. Wszystko za sprawą Walentynek i otrzymanych za pomocą Poczty Walentynkowej kartek z wyrazami sympatii, przyjaźni. Nasza Poczta Walentynkowa cieszyła się dużą popularnością, a uczniowie do ostatniej chwili wrzucali swoje przesyłki. Dodatkowo uczniowie klas 2a i 2b wykonali dla wszystkich swoich młodszych kolegów sympatyczne Walentynki. W całej szkole widzieliśmy zadowolone twarze uczniów, którzy poszukiwali odpowiedzi na pytanie „ Od kogo ta kartka?”

Życzymy wszystkim miłych Walentynek :)

Eksperymenty w klasie 1a

Szkoła to nie tylko nauka... To również zabawa!! A co gdyby połączyć naukę z zabawą? Tak właśnie dzieje się w klasie 1a. Uczniowie klasy 1a z wychowawcą Panią Justyną Zgodą ogłosili każdy piątek Dniem Eksperymentów. Dzieci razem z wychowawcą przeprowadzają eksperymenty, które są zaskakujące, niezwykłe i jednocześnie takie proste... :)

Za nami wielki Bal…

W naszej szkole został zorganizowany dla uczniów klas 1-3 Bal Karnawałowy. Szkoła zamieniła się w bajkową krainę, w której mogliśmy spotkać wiele ciekawych postaci.

Maski Karnawałowe w klasie 1aKarnawał to czas zabawy... 🙂 Uczniowie klasy 1a świetnie się bawili nie tylko na balu, ale także wykonując swoje maski karnawałowe.
Wędrówka z niedźwiedziem brunatnym

Program z Pandą to propozycja zachęcająca dzieci do odkrywania świata przyrody i inspirująca do jego ochrony.Na zajęciach z uczniami klas drugich dążyliśmy do rozbudzania potrzeby kontaktu ze środowiskiem przyrodniczym, kształtowania postaw proekologicznych oraz zapoznania z życiem zwierząt i roślin w różnych środowiskach przyrodniczych.

Dzięki niedźwiedziowi brunatnemu uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat życia zagrożonych gatunków zwierząt – ptaków i ssaków.

Uczniowie w ramach zadań wykonali między innymi plakaty zachęcające do oszczędzania wody, doświadczenia przyrodnicze oraz maski dużych drapieżników. Dziękujemy tacie Bartusia Pabiska za wykonanie domku dla owadów, który już wiosną umieścimy w ogródku koło szkoły.

Program zakończyliśmy 6 grudnia 2021r. i był realizowany na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej. Jako poświadczenie udziału uczniowie wraz z wychowawczyniami p. Beatą Syrek i Dorotą Sarota otrzymali dyplomy, a Dyrekcja szkoły otrzymała list gratulacyjny.
Znamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu Alfik Matematyczny, w którym uczestniczyło 35 uczniów naszej szkoły w dniu 24 listopada 2021r.

Wynik bardzo dobry uzyskali:

Tomasz Adamski – klasa 1a
Tomasz Hanus – klasa 2a
Lena Barnaś – klasa 2b
Filip Wal – klasa 3b

Wynik dobry uzyskali:
Ewelina Błaszko – klasa 5a
Kamil Skulich klasa 8a

Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i zapraszamy do następnych konkursów
Świąteczne pierniczki w klasie 1a i 1b

Przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas 1a i 1b razem z wychowawcami Panią Justyną Zgodą oraz Panią Bożeną Bień wzięli udział w klasowym pieczeniu świątecznych pierniczków. Wszyscy uważnie słuchali rad Pani Agatki oraz pozostałych Pań, które pomagały w powstawaniu świątecznych wypieków. Uczniowie wykrawali swoje ulubione wzory, a przy tym świetnie się bawili. W całej szkole pięknie pachniało świętami, na które wszyscy tak bardzo czekaliśmy.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
pt.” Święta Bożego Narodzenia w moim domu”

W dniu 14.12.2021 r. komisja konkursowa w składzie: E. Jamroży i M. Niemiec dokonała oceny prac plastycznych, które napłynęły na konkurs. Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody :

I miejsce :
Milena Urbaniak klasa II a
Klaudia Maciąg- Pietras klasa II b

II miejsce:
Olgierd Jurkiewicz klasa IV b
Jana Lazaro-Szlachta klasa I b

III miejsce:
Milena Szlachta klasa II a
Róża Miętka klasa I b

Wystawę pokonkursową można oglądać w świetlicy szkolnej Zespołu Szkół w Jerzmanowicach.


Odpowiedzialność prawna i karna dla osób nieletnich

„Odpowiedzialność prawna i karna nieletnich” to temat spotkania, które miało miejsce 1 grudnia z uczniami klas 7 i 8 naszej szkoły. Podobnie jak w latach ubiegłych, skorzystaliśmy z pomocy asp. szt. Beaty Dulewicz, funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Celem prelekcji było poszerzenie kompetencji uczniów w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach szkolnych, cyberprzemocy, odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełnione czyny karalne, skutków zażywania dopalaczy i konsekwencji prawnych związanych z narkotykami. Świadomość odpowiedzialności za niewłaściwe postępowanie może ustrzec młodzież przed przykrymi konsekwencjami. Nasi uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi tematami.

Andrzejki w klasach 1-3

Andrzejki to wyjątkowy dzień, w którym wróżby podpowiadają nam, co będzie czekać nas w przyszłości. 29.11.2021r. wychowawcy klas 1-3 przeprowadzili w swoich klasach wróżby andrzejkowe. Dodatkowo wyjaśnili skąd wywodzi się ten zwyczaj i w jaki sposób dawniej wróżono.

Andrzejki 2021 w świetlicy szkolnej

„Przy zapalonej świecy,
Za zamkniętymi drzwiami,
Odgadnąć próbujemy,
Co ukrył los przed nami.
Wróżymy z butów, jabłek,
Lejemy wosk na wodę,
Co nam przyniesie przyszłość?
Kłopoty? Czy przygodę?”

W świetlicy szkolnej został zorganizowany dzień św. Andrzeja. Dzieci wzięły czynny udział w licznych konkursach oraz tradycyjnych wróżbach andrzejkowych przygotowanych przez nauczycieli. Oczywiście dzieci wiedzą, że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak Andrzejki mają niezaprzeczalny klimat, który potrafi wywołać uśmiech i radość na ich twarzach.

Utrwalanie znaków drogowych oraz zasad zachowania bezpieczeństwa
w klasie 1a i 1b

Uczniowie klasy 1a i 1b razem z wychowawcami Panią Justyną Zgodą i Panią Bożeną Bień powtarzają zasady bezpiecznego zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz utrwalają poznane znaki drogowe. Najlepiej uczy się przez praktykę, wiec wszyscy wybrali się na pobliskie skrzyżowanie. Dodatkowo uczniowie mieli założone kamizelki odblaskowe, ponieważ doskonale wiedzą, że dzięki nim są bardziej widoczni na drodze.
Zajęcia z wykorzystaniem pacynek

Uczniowie klasy 1a razem z wychowawcą Panią Justyną Zgodą zorganizowali zajęcia z wykorzystaniem pacynek. Uczniowie przypomnieli sobie czym jest teatr oraz jak nazywają się osoby w nim pracujące. Omówili także jak prawidłowo zachować się w teatrze. Dzieci miały możliwość wcielić się w różne role oraz tworzyć ciekawe historyjki. Nie zabrakło także czasu na swobodną zabawę. Zachęcamy wszystkich do samodzielnego tworzenia pacynek!

Dzień pluszowego misia

25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka , najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka - pluszowy miś :) Uczniowie klas 1-3 z radością świętowali taką okoliczność.
Konkurs „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”
w Będzinie został rozstrzygnięty

Po raz dwudziesty Szkoła Podstawowa Nr 10 w Będzinie była organizatorem konkursu szopek bożonarodzeniowych. Miło nam poinformować, że również w tym roku nagrodzeni zostali nasi uczniowie.

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Muzeum Zagłębia za elementy regionalne otrzymał Kajetan Klich z przedszkola w Gotkowicach, natomiast nagroda specjalna ufundowana przez Proboszcza Parafii Św. Trójcy księdza Dziekana Andrzeja Stępnia powędrowała do Alicji Okrajni z klasy 7 b.

W kategorii klas 0 – I komisja przyznała wyróżnienie dla Piotra Nabagło i Natalii Nabagło z przedszkola w Jerzmanowicach, a w kategorii klas IV - VIII wyróżnienie powędrowało do Jakuba Klicha z klasy 7 b.

Dziękujemy dzieciom i opiekunom za pochylenie się nad tą piękną tajemnicą Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas podczas tworzenia tych małych arcydzieł przyniósł Wam wiele radości. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!

Spotkanie z policjantem

W miesiącu listopadzie odbyło się spotkanie profilaktyczne dla uczniów klas I z przedstawicielem Komisariatu Policji w Krzeszowicach. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole oraz poza nią. Policjant przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zaznaczając jak ważną rolę odgrywają elementy odblaskowe. Uczniowie rozmawiali z funkcjonariuszem policji o zasadach, jakie należy stosować w kontaktach z obcymi ludźmi. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali odblaski, zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa a także dzielili się swoimi doświadczeniami.

Spotkanie autorskie online z Waldemarem Cichoniem19 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie online z Waldemarem Cichoniem, w którym uczestniczyli uczniowie klas 1-3.
Waldemar Cichoń jest autorem serii przezabawnych opowieści o niesfornym kocie „Cukierku, ty łobuzie!” – to pierwsza z serii książek, których bohaterem jest ten oryginalny kociak. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że inspiracją do napisania całego cyklu był jego własny prążkowany kot, którego uczniowie mieli okazję zobaczyć w trakcie transmisji. Udało nam się zobaczyć również drugiego kota należącego do Pana Waldemara – Tradycję.

Na końcu spotkania autor odpowiedział na wnikliwe pytania dzieci dotyczące swojej twórczości. Teraz czekamy tylko na zamówione książki z dedykacjami i autografami.

Takie spotkania autorskie są ogromną zachętą do czytania. Dzieci chętniej czytają książki autora, którego miały możliwość bezpośrednio poznać.
Wyniki konkursu
"W świecie baśni i legend"

Dnia 27 października odbył się konkurs wiedzy (w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych) "W świecie baśni i legend" dla klas 2 i 3. Do konkursu zgłosiło się 18 uczniów. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wiedzy, jaką wykazały się dzieci.

Serdecznie gratulujemy wszystkim biorącym udział, w tym czytelniczym wyzwaniu 📖☺️
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

I miejsce:
Lena Barnaś 2b
Milena Urbaniak 2a
Zofia Szlachta 3b
Amelia Woźniczka 2b
Milena Zdybek 2B

II miejsce:
Gaja Mokrzycka 3b

III miejsce:
Łucja Filipek 3b

Organizatorzy:
Izabela Filipowska-Krzystanek
Małgorzata Poznańska
Kasztanowiec, dąb a może klon - oto jest pytanie?

Uczniowie klasy II a na zajęciach przyrodniczych uczyli się rozpoznawać gatunki drzew na lekcji w terenie. Wiedzą, że są drzewa liściaste i iglaste. Dowiedzieli się dlaczego jesienią liście zmieniają kolor i opadają z gałęzi drzew. Następnie po wyglądzie liścia mieli podać nazwę drzewa, z którego pochodzi. Z tym zadaniem uczniowie poradzili sobie doskonale. Pogoda sprzyjała więc?…. Ależ to była zabawa.
A może Straż Pożarna…

Klasa 7b na godzinie wychowawczej poznawała tajniki działania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Jeden z uczniów - Jakub Krzysztonek, zdobywca trzeciego miejsca w gminnym konkursie pożarniczym i członek MDP – pokazywał nam swoje umundurowanie, opowiadał o akcjach, w których miał okazję uczestniczyć i trudach pracy strażaka. Dowiedzieliśmy się co nie co o sprzęcie wykorzystywanym w czasie akcji, samochodach i metodach gaszenia ognia. Może ktoś z nas zostanie strażakiem, choć z pewnością to nie łatwa praca, co odczuliśmy już po założeniu kasku…


CodeWeek 2021 w naszej szkole


CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W 2021 roku Europejski Tydzień Kodowania obchodziliśmy w dniach 9-24 października. Nasza szkoła również dołączyła do tych zmagań.

W ramach CodeWeek odbyła się GODZINA KODOWANIA - w piątek 22 października 2021 chętni uczniowie zmierzyli się w 60 minutowej rozgrywce kodowania w Scratch. Najciekawsze rozwiązania zaproponowali:
Mieszko Fus (4c) oraz Wojciech Głowacki (8c) i zajęli I miejsce, Bartłomiej Ortyl z 5b uplasował się na II miejscu, na najniższym podium znalazły się Antonina Szwarc z 6a i Natasza Fryc z 6a.

Kolejnym sposobem na nasz udział w CodeWeek był KONKURS SZYFROWANIA - na terenie całej szkoły, każdego ranka przez 7 dni pojawiały się zaszyfrowane wiadomości…. Doskonałymi detektywami (w pełni rozkodowali wszystkie hasła) okazali się (według alfabetu): Głowacki Wojciech kl. 8c, Kozera Julia kl. 7b, Wal Adrian kl. 7b oraz pracujące w tandemie Natasza Fryc i Antonina Szwarc z kl. 6a. Osoby te zdobyły nasz szkolny tytuł MISTRZA KODOWANIA!

W czasie tygodnia kodowania każda klasa odbyła również lekcję informatyki poświęconą programowaniu. Treść lekcji była dostosowana do poziomu edukacyjnego klasy: pisały gry w Scratch, przechodziły labirynty rozwiązując zagadki, czy też pracowały ze specjalnymi kartami.

Ostatnim elementem naszego świętowania było PROGRAMOWANIE BEZ KOPMUTERA. Na godzinach wychowawczych uczniowie sprawdzali, czy trzeba maszyny, aby wykonać algorytm? Sterowaliśmy tancerzami za pomocą ustalonych przez nas znaków, pisaliśmy algorytmy tworzenia kanapki lub budowaliśmy specjalne mury z klocków.

Tegoroczny Code Week już za nami. Bogatsi w wiedzę algorytmiczną i nowe doświadczenia czekamy na następny :-)
Idzie jesień, plony niesie, jesień kolorowa.
Marchew, buraki ziemniaki.
Wszystko w koszu chowa

Podczas zajęć uczniowie klasy II a i II b rozwiązywali zagadki, zastanawiali się dlaczego powinni jeść warzywa, zapoznali się z ich wartościami odżywczymi oraz dowiedzieli się o tym jak ważne są one w naszej codziennej diecie. Następnie wykorzystywali swoje zmysły do ich rozpoznawania. Na koniec wysłuchali wiersza „Na straganie”. Na zajęciach technicznych wyklejali, malowali, kolorowali… warzywa z których powstała piękne dekoracja na szkolnym korytarzu.

Konkurs „Najpiękniejszy różaniec” – wyniki

I miejsce – Jan Jórasz (2 b)
I miejsce – Oliwier Szlachta (1 a)
II miejsce – Bartłomiej Kozera (1 a)
II miejsce – Szymon Goraj (2 a)
III miejsce – Bartłomiej Pabisek (2 a)
III miejsce – Jakub Ficek (3 a)

Wyróżnienie:
Wiktoria Choma (3 a)
Lena Frosik (1 a)
Łucja Filipek (3 b)
Helena Ściobłowska (1 a)

Sportowe rozgrywki

Dnia 14.10.2021 w naszej szkole odbyły się rozgrywki sportowe. Uczniowie mieli okazję wykazać się w różnych konkurencjach, które często miały swoje niezwykłe i tajemnicze nazwy. Wszyscy bawili się doskonale i pamiętali o zasadzie fair play.

Zdobywamy szczyty Beskidu Żywieckiego

Opowieści z wycieczek to najpiękniejsze wspomnienia...
Zatem wspominamy październikowy wyjazd naszych uczniów na Halę Krupową. Zapamiętaliśmy piękne pejzarze i ciekawe opowieści przewodnika.
Drodzy Uczniowie, szykujemy buty i plecaki na kolejną górską wyprawę.
Święto szkoły

13 października 2021r. w wyjątkowy sposób uczciliśmy Święto Szkoły. Uczniowie mogli przebrać się za postacie historyczne, baśniowe, legendarne. Dodatkowo wysłuchali ciekawostek z życia Królowej Jadwigi oraz legend z nią związanych. Przez cały dzień było bardzo wesoło i kolorowo.

SPOTKAJ SIĘ Z NIEMIECKIM!

Uczniowie naszej szkoły odwiedzili Katowice i wzięli udział w imprezie "Spotkaj się z niemieckim" zorganizowanej przez Instytut Goethego w Warszawie, której celem było promowanie i propagowanie nauki tego języka. Każdy uczestnik (również opiekunowie) zmierzyli się z rożnymi zadaniami językowymi, wzięli udział w konkursie jezykowym zdobywając pierwsze miejsce, wykorzystywali nowoczesne narzędzia do nauki języka. Na scenie podziwiali występy znanego iluzjonisty Piotra Szumnego i jego językowe popisy. Nie zabrakło też łakoci znanych niemieckich marek m.in. Haribo. To było wspaniałe doświadczenie wieńczące Dzień Języków Obcych 2021.


Dzień Języków Obcych 2021Dzień Języków Obcych 2021 to kolejna aktywność, którą ochoczo podjęli uczniowie naszej szkoły🙂🙂🙂 Wszystkie klasy zmierzyły się w rozgrywkach językowych sprawdzając swoją wiedzę z języków obcych, geografii i kulturoznawstwa. Najlepsi otrzymali vouchery do wykorzystania na lekcjach j. obcych. W szkole nie zabrakło ciekawych akcentów europejskich. Życzymy wszystkim zapału w nauce języków obcych🙂
Pielgrzymka Ósmoklasistów do Kalwarii Zebrzydowskiej

„Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi; Tobie zawierzam losy Kościoła; Tobie polecam mój naród; Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria! Totus Tuus. Amen.”

Modlitwa zawierzenia, Jan Paweł II


5 października uczniowie klas ósmych wzięli udział w VIII Diecezjalnej Pielgrzymce Ósmoklasistów do Kalwarii Zebrzydowskiej. Młodzi prosili o dary Ducha Świętego przed przyjęciem sakramentu bierzmowania i o mądrość w wyborze nowej szkoły. Z naszej parafii uczestniczyło w tym spotkaniu 43 osoby.

Eucharystii odprawianej przez księży i dyrektora Wydziału Katechetycznego, ks. Michała Bordę, przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Ksiądz Biskup w swojej homilii zwrócił uwagę młodzieży na Polaka, który często pielgrzymował do sanktuarium – Jana Pawła II. Zachęcał młodych, aby w chwilach niepewności i wahań zawsze zdążali do Tej, która zawsze była najbliżej Jezusa, do Maryi.

Na zakończenie spotkania uczestnicy włączyli się w Akt Zawierzenia Maryi.

EGZAMIN Z TABLICZKI MNOŻENIA

W piątek, 1 października obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – ŚDTM, zwany również WMTDay (ang. World Multiplication Table Day).

Tego dnia szkoły z różnych stron świata uczestniczą w wydarzeniu, które ma na celu przypomnienie i utrwalenie tabliczki mnożenia poprzez zabawę.

Nasza szkoła, jak co roku, również przystąpiła do tego wydarzenia.

Zgodnie z hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” egzaminatorzy sprawdzali znajomość tabliczki podczas krótkich egzaminów, nie tylko wśród swoich kolegów, ale także pracowników szkoły i Urzędu Gminy.

W tym dniu role trochę się odwróciły i to uczniowie mogli odpytywać nauczycieli, którzy niejednokrotnie byli zestresowani.

Ten dzień był okazją nie tylko do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, ale również uświadomił uczniom i dorosłym jak ważna jest umiejętność liczenia, zwłaszcza gdy zepsuje się kalkulator.
Pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej
uczniów klasy 2a i 2b.

1 października 2021 r. uczniowie klas drugich wreszcie się doczekali…😉 mogą samodzielnie wypożyczać książki, zabierać je do domu i czytać! Tego dnia w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika.

Podczas spotkania, dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz poszanowania książek. Następnie wszyscy drugoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, po którym zostali pasowani na czytelnika największą i najgrubszą książką, jaka znajduje się w bibliotece.

W tak wyjątkowym dniu, na naszych najmłodszych uczniów czekały również małe niespodzianki: książki, dyplom pasowania oraz zakładki wykonane przez starszych kolegów.
Pod koniec spotkania każdy uczeń miał możliwość wypożyczenia pierwszej książki.
Mamy nadzieję, że pełni zapału drugoklasiści będą częstymi gośćmi naszej biblioteki.


Dzień chłopaka w kl. I-III

30 września uczniowie klas I- III świętowali Dzień Chłopaka. Chłopcy zostali obdarowani prezentami i życzeniami. Dziewczynki spisały się na medal 🏅. W tym dniu wszystkim towarzyszył uśmiech na twarzy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Ślubowanie klas IJedną z najpiękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów Szkoły Podstawowej.

Drodzy Pierwszoklasiści, jesteśmy przekonani, że każdy dzień spędzony w szkole będzie dla Was interesującą podróżą, podczas której poznacie nowe wiadomości, ciekawe postacie, nawiążecie przyjaźnie, zdobędziecie doświadczenia i przekonacie się, że możecie tu liczyć na ludzi, którzy będą nieść pomoc w każdej sytuacji.

Dziękujemy p. Justynie Zgodzie i p. Bożenie Bień za przygotowanie uczniów do tak bardzo ważnego dnia.


Zakładka dla pierwszaka

Uczniowie klas drugich pamiętali, że ich młodsze koleżanki i młodsi koledzy wczoraj mieli swój bardzo ważny dzień- zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Z tej okazji wykonali dla pierwszoklasistów wspaniałe, kolorowe zakładki do książek, które z uśmiechem na twarzy wręczyli pierwszoklasistom.

Dodatkowo zapewnili swoich młodszych kolegów, że zawsze mogą liczyć na ich pomoc, wsparcie i życzliwość. To wspaniały gest, który pozostanie w pamięci uczniów na długi czas oraz kolejne potwierdzenie, że w naszej szkole panuje miła, przyjazna atmosfera. Jesteśmy przekonani, że z takimi zakładkami przyjemniej będzie czytało się książki.

Uczniowie klas pierwszych razem z Panią Justyną Zgodą i Panią Bożeną Bień składają serdeczne podziękowania dla uczniów klas drugich i ich wychowawców Pani Doroty Saroty i Pani Beaty Syrek.


Piknik integracyjny klas IV

23 września klasy czwarte wybrały się na pieszą wycieczkę do Jaskini Nietoperzowej, aby spędzić czas ze swoimi rówieśnikami na wspólnej zabawie na świeżym powietrzu. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić jaskinię oraz ścieżkę geologiczną. Podczas pikniku nie zabrało przerwy na poczęstunek. Cieszymy się, że pogoda i dobre nastroje dopisały nam w czasie integracji zespołów klasowych. Podziękowania dla p. Piotra Ferdka za oprowadzenie uczniów po jaskini oraz udostępnienie placu na zabawy integracyjne dla naszych czwartoklasistów.

Olimpiada Matematyczna Juniorów

23 września siedmiu uczniów z klas 7 i 8 przystąpiło do części testowej zawodów pierwszego stopnia tegorocznej edycji Olimpiady Matematycznej Juniorów.

Są to trójstopniowe ogólnopolskie zawody matematyczne skierowane do starszych uczniów szkół podstawowych. Zawody pierwszego stopnia składają się z dwóch części: testowej i korespondencyjnej. Nasi uczniowie część testową mają już za sobą, teraz czekają ich zmagania z zadaniami konkursowymi w części korespondencyjnej.

Wszyscy uczniowie: Nadia Fryc, Piotr Chochół, Dominik Słonina, Wojciech Głowacki, Alina Krzyżan, Stanisław Krzyżan, Kamil Skulich uzyskali wysokie wyniki, a najlepszy wynik uzyskał Dominik Słonina z klasy 7c.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy przystąpili do części testowej zawodów
i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.Spacer na pobliskie skrzyżowanie

Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze, dlatego każdy z nas powinien wiedzieć jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na ulicy. Klasa II a i b wraz z wychowawczyniami wybrały się na spacer na pobliskie skrzyżowanie. Dzięki temu uczniowie mogli praktycznie utrwalić poznane zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci nie zapomniały o założeniu kamizelek odblaskowych, dzięki czemu były dobrze widoczne na drodze. Jesteśmy dumne z naszych uczniów, że tak świetnie znają zasady ruchu drogowego – mówią wychowawczynie. Pogoda dopisywała więc, dzieci wybrały się jeszcze na krótki spacer, na którym ujrzały wiewióreczkę. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również pole kukurydzy.NASZA SZKOŁA NA:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.50 - 12.35
6.12.50 - 13.35
7.13.45 - 14.30
8.14.35 - 15.20


Dowóz
7:00Jerzmanowice / Sobieskiego (Sklep)
Jerzmanowice / Jurajska
Jerzmanowice / Pod jamą
Jerzmanowice / Nietoperzowa
Jerzmanowice / Doły
Jerzmanowice / Wschodnia
Kopaniny
Łazy / Pętla
Łazy / Remiza
Łazy / przystanek 1
Łazy / przystanek 2
Jerzmanowice / Szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej

Dowóz
7:00Gotkowice / przystanek DK94 w stronę Olkusza
Zachodnia
Szklary / Tartak
Szklary / Remiza
Szklary / Kościół
Szklary / Stara Szkoła
Szklary / Koniec
Jerzmanowice / Centralna
Jerzmanowice / Szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


Odwóz
Łazy - Wschodnia - Nietoperzowa
pn., wt., czw., pt.12:50, 13:50, 14:40
śr.12:50, 13:50, 15:30
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej

Odwóz
Gotkowice - Zachodnia - Szklary
pn., wt., czw., pt.12:50, 13:50, 14:40
śr.12:50, 13:50, 15:30
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


>