baner
AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2018/2019


Oferta Edukacyjna Szkół Powiatu Krakowskiego

           W ostatnim czasie mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole reprezentację uczniów i nauczycieli jednostek oświatowych Powiatu Krakowskiego. Wszystko to z zamiarem prezentacji bogatej oferty edukacyjnej na rok szkolny 2019/2020. Naszej młodzieży zaprezentował się Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie. Uczniowie klas III gimnazjum i klas VIII szkoły podstawowej z zaciekawieniem słuchali o nowych kierunkach kształcenia, ciekawych innowacjach oraz możliwościach rozwoju swoich zainteresowań i pasji na kolejnym etapie edukacyjnym.Zawód pod lupą
Spotkanie z pracownikiem Urzędu Pracy

          Wybór szkoły ponadpodstawowej i ponadgimnazjalnej czy też zawodu jest bardzo ważną decyzją. Uczniowie klas VIII i III gimnazjum, aby trafnie i świadomie zdecydować o wyborze przyszłej ścieżki edukacyjnej, powinni posiadać wiedzę na temat własnych zdolności, mocnych stron, umiejętności, a także wiedzę o zawodach i możliwych ścieżkach edukacji. W ramach współpracy z instytucjami wspierającymi wewnątrzszkolne doradztwo zawodowe nasza młodzież uczestniczyła w spotkaniu zawodoznawczym z pracownikiem Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego z Filią w Krzeszowicach.Ostatni taki egzamin

          10 kwietnia gimnazjaliści przystąpili do trzydniowych zmagań egzaminacyjnych. Tegoroczny egzamin zamyka kilkunastoletnią historię istnienia szkoły gimnazjalnej w najnowszej historii polskiej edukacji. Młodzież przystąpiła do pracy z lekką tremą, ale przede wszystkim nadzieją na dobry wynik. W naszej szkole egzamin przebiegał bez żadnych problemów, zgodnie z procedurami określonymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Dziękujemy uczniom Szkoły Podstawowej, którzy nie tylko trzymali kciuki, ale także bardzo cichutko spędzali przerwy międzylekcyjne, aby nie przeszkadzać starszym koleżankom i kolegom w pracy.Kuratoryjne Konkursy Przedmiotowe
z Fizyki i Geografii zakończone!

Eryk Szadkowski, uczeń klasy III B został finalistą
Małopolskiego Konkursu Geograficznego i Małopolskiego Konkursu z Fizyki
w roku szkolnym 2018/2019

Eryk!
Gratulujemy Ci serdecznie oraz życzymy sukcesów
w dalszej edukacji.

Naszego Finalistę z konkursu z fizyki przygotowywała Pani Irena Marszałek,
której składamy ogromne podziękowania i życzenia
wielu osiągnięć w dalszej pracy dydaktycznej!

Teresa SieradzkaWybieram szkołę czy zawód?
          21 marca uczniowie stojący przed wyborem drogi życiowej mieli możliwość uczestniczyć w Targach Edukacyjnych – Festiwalu Zawodów w Małopolsce. Podczas targów dowiedzieć się mogli, jak wygląda edukacja w szkołach z różnych branż m.in.: hotelarskiej, fryzjerskiej, informatycznej, budowlanej, mechanicznej, geodezyjnej, chemicznej, gastronomicznej, poligraficzno-medialnej, ekonomicznej i wielu innych. Na stoiskach prezentowały się szkoły branżowe i technika z całej Małopolski. Uczniowie mogli skorzystać z konsultacji doradców zawodowych, którzy służyli pomogą w wyborze drogi rozwoju, biorąc pod uwagę indywidualne predyspozycje ucznia. Nie zabrakło także wsparcia dla rodziców, którzy mogli uczestniczyć w spotkaniu nt. „Jak pomóc dziecku wybrać szkołę? Rodzic jako pierwszy doradca zawodowy” oraz zasięgnąć informacji u specjalistów z zakresu zawodoznawstwa.


Ewa tenisista…

          Ewa Bocheńska, uczennica klasy 3b gimnazjum będzie reprezentowała naszą szkołę podczas powiatowych mistrzostw w tenisie stołowym, które odbędą się w połowie marca w Skawinie. Ewa zajęła trzecie miejsce w gminnych zawodach w tenisie stołowym. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.KONKURS GEOGRAFICZNY GALILEO 2019

Serdecznie zapraszam
uczniów z klas V, VII i VIII szkół podstawowych oraz z klas III szkół gimnazjalnych
do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu z geografii.
Testy konkursowe będą testami jednokrotnego wyboru i odbędą się w dniu 08-03-2019 r. (geografia)
w naszej szkole na podstawie materiałów przygotowanych przez Centrum Edukacji Szkolnej.
Konkurs organizowany jest przez
Centrum Edukacji Szkolnej.
Koszt wzięcia udziału w konkursie to 9 zł.
Zgłoszenia do konkursu przyjmuję
do 6 lutego 2019 r.
Zapraszam na zajęcia dodatkowe z geografii w każdy czwartek o godzinie 14:30

Teresa Sieradzka
nauczyciel geografiiXVIII Diecezjalny Konkurs Biblijny

          Księga Apokalipsy św. Jana stała się w tym roku przedmiotem szczególnej lektury uczniów klas III gimnazjum z Diecezji Sosnowieckiej. Hasłem przewodnim XVIII Diecezjalnego Konkursu Biblijnego były słowa zaczerpnięte z Pisma Świętego – Błogosławiony, który odczytuje, i ci, którzy słuchają słów proroctwa, a strzegą tego, co w nim napisane(Ap 1, 3)

          Uczniowie zmierzyli się z szeregiem pytań, uczestnicząc w rejonowym etapie, który w tym roku odbył się w naszej szkole. Pani Dyrektor Ewa Rogóż powitała przybyłych gości ks. Dziekana Leszka Kołczyka, p. Wójta Tomasza Gwizdałę, księży i katechetów oraz uczniów.
Dwunastu uczestników z całego dekanatu sułoszowskiego pochylało się nad bogatą i trudną treścią Apokalipsy. Czekał na nich test wyboru, pytania otwarte, uzupełnianie cytatów biblijnych. Gimnazjaliści wykazali się znakomitą znajomością wielu szczegółów zapisanych przez Ewangelistę Jana.
Naszą szkołę reprezentowali: Eryk Szadkowski (III b), Mateusz Pomierny (III a), Mateusz Pogan (IIIa). Eryk uzyskał najwyższą liczbę punktów, zajął I miejsce i będzie reprezentował dekanat na szczeblu diecezjalnym.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.II Etap - Gminnego XVIII Konkursu Ogólnopolskiego "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" za nami.
          Uczniowie Eryk Szadkowski, Maciej Drath, Maciej Dobrek i Paweł Pastuszak będą reprezentować Gminę Jerzmanowice-Przegania w kolejnym etapie konkursu przyrodniczego.
Celem Konkursu jest m.in. wyłanianie talentów oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczej uczniów. Niewątpliwie uczniowie naszej szkoły zamiłowanie do wiedzy przyrodniczej posiadają, a udział w konkursie niech będzie motywacją do działań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego.
Gratulacje!!!
Teresa Sieradzka


Pierwszy "słodki poniedziałek" w naszej szkole za nami!

          Pyszne, "wesołe" ciasteczka i placki upiekli uczniowie i Rodzice. Zainteresowanie wśród uczniów ogromne, wystarczyły trzy przerwy, aby słodkości zniknęły ze stołu!
Za to konto Rady Rodziców nieźle zasilone.
Dochód ze sprzedaży ciastek w kwocie 490 zł przeznaczony jest na Radę Rodziców Szkoły w Jerzmanowicach !!!
Dziękujemy bardzo i czekamy na kolejny "Słodki Poniedziałek", który organizujemy 7 stycznia 2018 r.

Przepis na sukces
Program profilaktyczny

           21 listopada gościliśmy w naszej szkole twórców programu profilaktycznego opracowanego przez młodych - dla młodych, a mianowicie rapera Jakuba Nowak "Anatom" oraz podróżnika i pisarza Bartłomieja Krakowiak.
           Uczniowie klas 7-8 i 3 gimnazjum ochoczo wzięli udział w niecodziennym spotkaniu, wsłuchując się w historię życia i świadectwa młodych profilaktyków. Goście opowiadali o własnych i bardzo trudnych doświadczeniach z lat młodzieńczych. Zwracali uwagę na konsekwencje destruktywnych wyborów. Determinacja, walka o siebie oraz kształtowanie postaw odpowiedzialności za własne życie oraz nauka asertywności pozwoliła im osiągnąć sukces.
           Na zakończenie prowadzący wykonali dla uczniów krótki hip-hopowy występ, w ten sposób podsumowali spotkanie.Wycieczka do Londynu

          W dniach 12-17 listopada 39 uczniów naszej szkoły wyjechało na wycieczkę do Londynu. Piękna pogoda towarzyszyła nam w poznawaniu największych zabytków kultury, sztuki oraz nauki angielskiej. Mieliśmy okazję zwiedzić jedne z najsławniejszych muzeów na świecie – British Museum i Madame Tussaud’s oraz główne zabytki Londynu – katedrę św. Pawła oraz Tower of London, gdzie znajdują się skarby korony królewskiej. Byliśmy pod Pałacem Buckingham, gdzie mieliśmy okazję obserwować paradę konną. Podziwialiśmy panoramę Londynu z London Eye, postawiliśmy stopy na południku 0 w Greenwich, płynęliśmy statkiem po Tamizie, jechaliśmy sławnym czerwonym dwupiętrowym autobusem (double-deckerem), który był ... żółty:) Mieliśmy okazję porozmawiać z mieszkańcami Londynu u których mieszkaliśmy, a także doskonaliliśmy angielski przy okazji zakupów. Słowem atrakcji było moc, a tę wyprawę na pewno zapamiętamy do końca życia!


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
pod hasłem „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

          W ramach IX edycji Małopolskiego Konkursu "Odblaskowa Szkoła" uczniowie kl.I-VI i gimnazjum, wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem "BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY".
Oto zwycięzcy:

Szkoła Podstawowa kl. I-III
I miejsce – Rozalia Serafin kl.1a
II miejsce – Alicja Sieradzka kl.3a


Szkoła Podstawowa kl. IV-VI
I miejsce – Milena Nowińska kl. 5a, Fabian Fiba kl. 5a
II miejsce – Kamila Sarota kl. 5a
III miejsce – Gaja Boniakowska kl. 5a
Wyróżnienia: Aleksandra Chochół i Pola Lalik z kl. 5a


Gimnazjum: I miejsce – Weronika Baranek kl. 3bXLIII OGÓLNOPOLSKI RAJD GRUNWALDZKI MŁODZIEŻY SZKOLNEJ PTSM
„Od Naczelnika do Naczelnika…”

          XLIII Ogólnopolski Rajd Grunwaldzki zorganizowany przez Zarząd Oddziału Małopolskiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Krakowie oraz Komitet Kopca Kościuszki odbył się w dniach 11-14 października 2018 roku w królewskim mieście – Krakowie. Do udziału w nim zgłosiły się zespoły z całej Polski, w tym trzyosobowy zespół najodważniejszych gimnazjalistów z Jerzmanowic reprezentujących SKTK PTSM „Ostaniec”. Podczas rajdu uczniowie: Maciej Drath, Bartłomiej Osiak i Dorian Piwowarczyk uczestniczyli w wielu wydarzeniach i konkurencjach. Były to: wymarsz na Wzgórze Św. Bronisławy, przekazanie ziemi z miejsc polskiej kaźni na Syberii Komitetowi Kopca Kościuszki w Krakowie, wyjście z pochodniami na Kopiec Kościuszki i Apel Poległych, otwarcie wystawy syberyjskich fotogramów Jerzego Bogusława Nowaka w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym im. T. Kościuszki, konkurs pieśni patriotycznej w strojach z epoki, Marsz na Orientację w Lasku Wolskim, Konkurs Krajoznawczy, Gra Terenowa w Parku Jordana i Inscenizacja wymarszu Pierwszej Kadrowej na Błoniach Krakowskich.
          Zachowanie i poziom wiedzy jaki prezentowali uczniowie naszego Gimnazjum zasługuje na słowa uznania. W konkursie krajoznawczym odpowiedzią na jedno z pytań zaskoczyli samego Komandora. Chłopcy nie dali się zwieść ciemnościom jakie nastały pod koniec MNO w pobliżu Skał Panieńskich i bezpiecznie (bo z odblaskami!) dotarli do mety. Przyjazny i otwarty na drugiego człowieka sposób bycia oraz wysoka kultura osobista gimnazjalistów nie uszły uwadze współuczestniczkom rajdu ;)
          Żywimy nadzieję, że w sercach i pamięci naszych uczniów wyżej opisane wydarzenia pozostawiły niezatarty ślad, a pasję do podróżowania i zainteresowanie polską tradycją, kulturą, historią i krajoznawstwem będą kontynuowali nawet po opuszczeniu gimnazjum.Szanowni Państwo
Drodzy Rodzice i Bliscy naszych Uczniów i Absolwentów
Przyjaciele Szkoły,
zwracamy się z gorącą prośbą poparcia kandydatury naszej Szkoły w programie wspierania bibliotek "Tysiąc powodów by czytać".
Nasi uczniowie wykonali przepiękne plakaty promujące czytelnictwo,
wysłaliśmy je na adres organizatora konkursu i zakwalifikowaliśmy się do ścisłego grona szkół finalistów.
Teraz potrzebujemy Waszego wsparcia, głosów nauczycieli, rodziców, przyjaciół Szkoły.
Walczymy o 25 000 zł dla naszej szkolnej biblioteki, możemy wybrać tytuły 1000 książek!
Jak Państwo widzicie, stawka warta zachodu.
Prosimy o głosowanie każdego dnia od 01.10 do 21.10.2018r.
Potrzebujemy tysięcy głosów.

Link do bezpośredniego głosowania w programie "1000 powodów by czytać":
www.empik.com/biblioteki

Dziękujemy!!!!!!!!!!!!!!VII Diecezjalna Pielgrzymka Gimnazjalistów do Kalwarii Zebrzydowskiej
2 października uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz ósmoklasiści wzięli udział w VII Diecezjalnej Pielgrzymce Gimnazjalistów do Kalwarii Zebrzydowskiej. Młodzi dziękowali za dar Bierzmowania i prosili o mądrość w wyborze nowej szkoły. Z naszej szkoły uczestniczyło w tym spotkaniu 44 osoby.

Eucharystii odprawianej przez księży i dyrektora Wydziału Katechetycznego, ks. Michała Bordę, przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Ksiądz Biskup w swojej homilii zwrócił uwagę na moc modlitwy różańcowej. Zachęcał młodych do częstego zwracania się do Maryi poprzez tą niezwykłą modlitwę. Ona w trudnych momentach może być lekarstwem i siłą która zmienia bieg historii.

Na zakończenie spotkania uczestnicy włączyli się w Akt Zawierzenia Maryi, jak pamiątkę otrzymali wydany przez diecezję Parafialny przewodnik ekologiczny "Ziemia dobrem wspólnym". Młodzież zwiedziła również Centrum Jana Pawła II - miejsce poświęcone życiu i twórczości papieża Jana Pawła II. Centrum pełni funkcje wotum dziękczynnego narodu za pontyfikat Karola Wojtyły.

XVI „Rajd Neandertalczyk”

          28 września 2018 roku ośmiu uczniów klasy trzeciej Gimnazjum w Jerzmanowicach, tworząc dwie czteroosobowe drużyny wzięło udział w XVI „Rajdzie Neandertalczyka” organizowanym przez Ojcowski Park Narodowy. Uczestnicy pokonali około 10-kilometrową trasę z punktem startowym przy parkingu w Ojcowie, czerwonym szlakiem turystycznym do centrum Ojcowa, a następnie dnem Doliny Prądnika do Hamerni, Januszowic i bazy ZHP u stóp zamku w Korzkwi. W trakcie wędrówki , na czterech punktach kontrolnych: parking OPN, Muzeum Przyrodnicze, Brama Krakowska, Skała Puchacz, odpowiadali na pytania pracowników OPN dotyczące historii i przyrody, rozpoznawali rodzime gatunki drzew, krzewów, zwierząt, obiektów i krajobrazu parku. Kilkugodzinnemu marszowi sprzyjała kapitalna pogoda. Jak przystało na złotą polską jesień było kolorowo, słonecznie i bardzo ciepło…
          Solidne przygotowanie przyrodniczo-historyczne doprowadziło naszych uczniów do zajęcia III miejsca w gronie kilkudziesięciu drużyn ze szkół sąsiadujących z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Uczniowie: Maciej Drath, Dorian Piwowarczyk, Bartłomiej Osiak i Daniel Skrzypek otrzymali nagrody i z rąk dyrektora OPN pana Jakuba Barana przyjęli gratulacje wraz z życzeniami dalszych sukcesów i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Z tego miejsca pragniemy podziękować organizatorom i Gimnazjum w Korzkwi za przygotowanie smacznego poczęstunku ;-)


Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

          W narodowym spotkaniu z Przedwiośniem, zorganizowanym 7 września o godzinie 17:00 w Powiatowej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Jerzmanowicach wzięli udział nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież. Czytanie fragmentów powieści rozpoczęli uczniowie z naszej szkoły, którzy dodatkowo uatrakcyjnili czytanie prezentując się w strojach z epoki, co zapewne pomogło w wysłuchaniu i zrozumieniu rodzajowej powieści o polskiej szlachcie. Spotkanie uzupełnione zostało prezentacją na temat obrazu odradzającej się Polski po latach niewoli w roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

ODWIEDZIN:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.55 - 12.40
6.13.00 - 13.45
7.13.55 - 14.40


Dowóz
7:00Jerzmanowice ulice: Nietoperzowa, Doły, Pod Grodziskiem, Jurajska, Jana lll Sobieskiego, Centralna, Szkoła
7.00Jerzmanowice Stok, ul. Zachodnia, ul. Krakowska w stronę stacji Shell
7.10Gotkowice przystanek droga krajowa 94 w kierunku Olkusz, Szkoła
7:25Łazy Pętla, Łazy Remiza, Łazy przystanki 1, 2, 3, Kopaniny „koło Studni, Szkoła
7:30Szklary przystanki – Żary pętla, Szklary Tartak, Szklary Remiza, Szklary Kościół, Szklary Stara Szkoła, Szklary Koniec, Jerzmanowice ul. Centralna, szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


Odwóz
12:55Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
12:55Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana lll Sobieskiego
14:00Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
14:00Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
14:50Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
14:50Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej