Szkoła Podstawowa
BIBLIOTEKA SZKOLNA


"Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury.
Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy,
inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświecenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego"


Jan Paweł II


BIBLIOTEKA SZKOLNA
CZYNNA


PONIEDZIAŁEK745 - 1345WTOREK745 - 1345ŚRODA745 - 1345CZWARTEK745 - 1345PIĄTEK745 - 1345Opiekunem biblioteki jest Pani mgr Małgorzata PoznańskaSpotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiPRZEPIS NA ZACZYTANIE? Czemu nie! To było motto naszego dzisiejszego spotkania DKK.

Podyskutowaliśmy o bohaterach i magicznych recepturach z książki "Magiczna cukiernia. Szczypta magii". Zgodnie uznaliśmy, że warto by było zakupić całą serię do naszej szkolnej biblioteki.

Kolejnym punktem programu było dekorowanie muffinek, dzięki czemu mogliśmy się poczuć choć odrobinę jak Rozmarynka i cała rodzina uzdolnionych kulinarnie Szczęsnych.

A na sam koniec podjęliśmy się wyzwania aby stworzyć własne przepisy ale... na zaczytanie - teraz zostaje nam tylko sprawdzić czy coś się nam z nich upiecze?! Może jakiś nowy CZYTELNIK?
Warsztaty - Ty też możesz uratować świat"Jem eko, jem zdrowo" to temat 2 godzinnych warsztatów przeprowadzonych w dniu 24 listopada w klasie 2b w ramach programu edukacyjnego "Ty też możesz uratować świat".

➡️ Uczniowie rozpoczęli zajęcia od narysowania talerzy z posiłkami, które jedli wczoraj oraz rozmowy o swoich wyborach żywieniowych.
➡️ Obejrzeli film edukacyjny, o tym po co jemy i jak ma wyglądać zbilansowana dieta.
➡️ Pobawili się w "żywnościowych detektywów" odnajdując w skrzyni pełnych artykułów spożywczych - produkty zdrowe. Głównym tropem naszych detektywów były etykiety.
➡️ Na sam koniec dowiedzieli się jak ma wyglądać talerz zdrowego odżywiania i sami taki stworzyli. W efekcie powstał nam 4 sekundowy film poklatkowy.
"Ty też możesz uratować świat"

Nasza szkoła dołączyła do programu "Ty też możesz uratować świat", którego organizatorem jest Fundacja Czas Dzieci.
Klasa 2b wzięła udział w pierwszych ekologicznych warsztatach edukacyjnych poświęconych zmianie klimatu. Uczniowie wysłuchali fragmentu książki Justyny Bednarek pt. "Ty też możesz uratować świat" i ustalili, że każdy z nas może zostać bohaterem. Wymienili wiele sposobów dzięki którym możemy pomóc naszej planecie i od razu przeszli do czynów - Wspólnymi siłami posadzili przy szkole wiśnie, którą ochrzcili imieniem naszej patronki - Jadwiga.

Noc Bibliotek!

Noc Bibliotek za nami. Tegoroczne hasło "Absurd nie czytać" doskonale wpisało się w klimat naszego piątkowego spotkania. Dziękuję wszystkim obecnym za udział w tym niesamowitym wydarzeniu!
Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy jeszcze długo będą wspominać nasze wspólne chwile:
- Chwile pełne emocji, które aż kipiały w trakcie rozwiązywania literackich zagadek w Escape Room'ie.
- Te, w których mogliśmy potrzymać prawdziwe gęsie pióro i spróbować swoich sił w kaligrafii.
- Chwil spędzonych na warsztatach artystycznych, po których pamiątką są przepiękne zakładki.
- Niezapomnianych chwil radości w czasie sesji fotograficznej sleveeface i w fotobudce.
- Chwil uśmiechu w trakcie rozwiązywania quizów literackich i tajemnic literackiej skrzyni.
- Oraz chwili zadumy w trakcie seansu filmowego "Moja Mama Gorylica".

To wszystko i jeszcze więcej zbliżyło nas we wspólnym świętowaniu! Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie słodkich przekąsek oraz nagrody w grze Escape Room.

Ogólnopolska Akcja Czytelnicza "Czytamy z sercem"

Dziś z sukcesem zakończyła się Ogólnopolska Akcja Czytelnicza Czytamy z Sercem. W dniach 29.09 - 05.10 odbył się cykl zajęć w klasach 2ab,3ab i 4a podczas których czytaliśmy teksty literackie o tematyce serca, oglądaliśmy prezentacje dotyczące pracy serca i układu krwionośnego oraz wykonaliśmy prace plastyczne dotyczące budowy serca. Dzięki specjalnym okularom uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda ludzki układ krwionośny. Na koniec zajęć posłuchaliśmy stetoskopem bicia swojego serca. 2 października odbyło się spotkanie autorskie online z Pawłem Beręsewiczem, w którym wzięli udział uczniowie klasy 3b.
W bibliotece czekała wystawa książek związanych z tematyką serca, a chętni uczniowie roznosili po szkole ulotki dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dyskusyjny Klub Książki

28 września odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej szkole. Naszą czytelniczą podróż rozpoczęliśmy od wspólnego poznania się i ustalenia jak będą przebiegać nasze kolejne spotkania. Towarzyszyło nam dużo uśmiechu, przepyszny kompot i małe słodkie co nieco.
Członkowie DKK otrzymali swoje pierwsze książki "Jagiełło pod prysznicem", o których porozmawiamy na kolejnym spotkaniu!
"Szkolny Mistrz Czytelnictwa"W dniu 24 stycznia odbył się w naszej szkole konkurs ze znajomości lektur pt. "Szkolny Mistrz Czytelnictwa" dla klas V.
Konkurs ten został zorganizowany w ramach Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół pod nazwą "Zaczytana szkoła".
Naszymi Szkolnymi Mistrzami Czytelnictwa zostają:
I miejsce - Marcin Bienias kl. 5b
II miejsce - Zuzanna Chochół kl. 5b
III miejsce - Alicja Gwizdała kl. 5b i Aleksandra Borszowska kl. 5c
Pasowanie na czytelnika

Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki." - to motto dzisiejszego pasowania uczniów klasy 1a, 1b i 1c na czytelników. Wstępem do słów uroczystej przysięgi był występ uczennic z kółka czytelniczego, które dla swoich młodszych kolegów przygotowały bajkowe wprowadzenie w świat książek. Nasi nowi czytelnicy zapoznali się z zasadami funkcjonowania szkolnej biblioteki i wypożyczyli pierwsze książki. A Instytut Książki obdarował naszych czytelniczych nowicjuszy w "Pierwsze abecadło".

Ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego i literackiego

Wyniki konkursu fotograficznego "Żywa okładka ulubionej książki" :)

Kategoria klas I-III
I miejsce - Jan Wiatr kl. 1b
II miejsce - Milena Urbaniak kl. 3a
III miejsce - Zuzanna Zamojska kl. 1b

Kategoria klas IV-VI
I miejsce - Franciszek Wiatr kl. 5a
II miejsce - Wojciech Korzański kl. 4b

Kategoria VII-VIII
I miejsce - Magdalena Mroźnik kl. 8a

Wyniki konkursu "Moje zakończenie" :)

I miejsce - Magdalena Mroźnik kl. 8aCzytanie łączy pokolenia!

W ramach realizowanego w naszej szkole Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół, pod nazwą „Zaczytana Szkoła” w dniach 27.10.2022-13.11.2022 r. odbyła się akcja „Czytanie łączy pokolenia”.
Celem wydarzenia było propagowanie wspólnego czytania, które buduje wzajemne poczucie bliskości, wzbogaca słownictwo i pokazuje, że czytanie może być dobrą wspólna zabawą oraz mądrym sposobem na spędzenie czasu wolnego.
Dziękujemy wszystkim za udział! Łącznie wpłynęło 38 prac.


Konkurs
„Żywa okładka ulubionej książki”

Regulamin konkursu pobierz plik =>    Zapraszamy do udziału w akcji „Czytanie łączy pokolenia”
w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Zaczytana szkoła”

Drogi Uczniu!

Zorganizuj w dniach od 27 października do 13 listopada dzień wspólnego czytania pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”.
Zaproś swoich bliskich (rodziców, dziadków, rodzeństwo) bądź przyjaciół do spędzenia wspólnych chwil z książką, a następnie stwórz relację z tego wydarzenia w formie: pracy pisemnej lub plastycznej czy zdjęcia.
Pochwal się nią, wysyłając na adres: m.poznanska@szkolajerzmanowice.pl lub doręcz podpisaną pracę do biblioteki szkolnej.

Na Twoją relację czekamy do 13 listopada.
Pobierz plik =>    "Czytamy z sercem"

Ogólnopolska Akcja Czytelnicza "Czytamy z Sercem" to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.

Celem akcji jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

W naszej szkole w ramach akcji zostały zorganizowane zajęcia czytelnicze - na świetlicy i w szkolnej bibliotece. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali fragmentu książki Wojciecha Widłaka "Dwa serca anioła" oraz filmu "Jak działa serce?", udekorowali serce z cytatami, wzięli udział w zajęciach plastycznych oraz wykazali się sporą wiedzą na temat budowy serca.

W bibliotece przez dwa tygodnie czekała na naszych Czytelników wystawa książek oraz ukryte serca, wykonane przez uczennice z Kółka Czytelniczego.
Koordynatorzy akcji w naszej szkole:
Ewa Jamroży
Małgorzata Poznańska


SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
„Zaczytana szkoła”

Regulamin konkursu Pobierz plik =>      Wyniki konkursu sleeveface
"Dziś ubieram się w książkę"

Kategoria klas 4-8
I miesce - Adam Luciński
II miejsce - Alicja Sarota
III miejsce - Rozalia Serafin

Kategoria klas 1-3
I miesce - Lena Frosik i Milena Urbaniak
II miejsce - Jakub Kowalik
III miejsce - Artur Adamczyk
Wyróżnienie - Szymon Fiba


Szanowni Rodzice!

Pozwoliłam sobie przygotować parę ciekawych rzeczy na temat zalet płynąćych z czytania, o tym jak czytać z dzieckiem oraz jak zachęcić naszych nastolatków do czytania.

Wszystkie ważne informacje zawarłam w formie plakatów, mam nadzieję, że to zachęci Was do zapoznania się z tymi cennymi wskazówkami.

Plakaty zostały przygotowane w formie listu otwartego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Małgorzata Poznańska
Nauczyciel-Bibliotekarz

Dlaczego warto czytać?      Pobierz plik =>      

Dzieci młodsze:
Jak czytać z dzieckiem?      Pobierz plik =>      

Co zrobić, gdy dziecko nie chce czytać?      Pobierz plik =>      


Dzieci starsze:
Jak zachęcić je do czytania?      Pobierz plik =>            "Książka na receptę"

10 maja bibliotekę odwiedziły klasy pierwsze, które wzięły udział w akcji „Książka na receptę”. Dzieci, po przypomnieniu sobie podstawowych zasad funkcjonowania biblioteki, zapoznały się bliżej z jej księgozbiorem. Następnie została zmierzona im temperatura -„czytelniczym termometrem”, który zdradzał nam, kto zapadł już na gorączkę czytelniczą, a kto musi więcej czytać. Każdemu czytelnikowi została wystawiona recepta, której głównym zaleceniem jest żeby czytać codziennie (recepta do wglądu dla rodziców).Na koniec dzieci wypożyczyły wybrane bądź polecone przez „biblioteczną pierwszą pomoc” książki. Zabawa była wyśmienita!
„Książka na receptę” ma na celu podkreślanie roli czytania i biblioteki w życiu każdego z nas oraz zachęcić dzieci wraz z rodzicami do sięgania po książki. Akcja przeprowadzona w ramach Tygodnia bibliotek oraz NPRC.

„W pustyni i w puszczy” - korzyści płynące z czytania lektury

W ramach Projektu Narodowego Rozwoju Czytelnictwa w klasie 5b realizowano lekturę pt. „W pustyni i w puszczy”. Jednym z zadań podczas pracy z lekturą było wykonanie mapy Afryki, na której uczniowie zaznaczyli trasę podróży Stasia, Nel i ich towarzyszy. Podczas wykonania tego zadania wykazali się znajomością miejsc, w których rozgrywały się poszczególne wydarzenia. Na mapach, oprócz państw i miast, pojawiły się nazwy geograficzne charakterystyczne dla afrykańskiego kontynentu. Na kolejnej lekcji uczniowie wcieli się w rolę dziennikarza oraz głównego bohatera powieści, Stanisława Tarkowskiego. Mieli w parach przygotować ciekawy wywiad, który następnie prezentowali na forum klasy. Dziennikarze wykazali się pomysłowością. Dociekliwie dopytywali o różne aspekty trudnej podróży bohaterów.
W ramach pracy podsumowującej omawiane na lekcjach zagadnienia uczniowie wykonali lapbooki.
Projekt realizowany przez p. Edytę Skotniczną.

KONKURS FOTOGRAFICZNY
SLEEVEFACE – „dzisiaj ubieram się w książkę”Regulamin konkursu Pobierz plik =>      "Co robią uczucia" - zajęcia z elementami biblioterapii

Biblioterapia (gr. biblion - książka i therapia - leczenie, uzdrawianie) jest rodzajem psychicznego wsparcia, pomocą w rozwiązywaniu problemów, środkiem do zmiany punktu widzenia i postawy. Dzięki odpowiednio dobranej lekturze, można wpłynąć na zmianę myśli, uczuć, zachowań dzieci, wprowadzać ich w świat wartości moralnych, redukować lęki czy pomóc w uwolnieniu się od stresu.

"Co robią uczucia" to temat zajęć biblioterapeutycznych przeprowdzonych w klasie 1b. Celem warsztatów było pokazanie uczniom, że nie ma złych i dobrych emocji, wszystkie są ważne, trzeba je szanować i próbować zrozumieć. Warto też zauważać uczucia innych i im pomagać. Uczniowie rozmawiali o uczuciach, które znają. Opowiadali o tych trudnych i przyjemnych, które ich ostatnio spotkały. Następnie spróbowali swoich sił w "uczuciowych kalamburach". Przyjrzeli się cudownym ilustracjom z książki Tiny Oziewicz "Co robią uczucia?" i namalowali swoje własne pomysły na ilustracje uczuć.

18 marca - Europejski Dzień Mózgu

Dziś w bibliotece odbyła się zabawa czytelnicza „Zgaduj-zgadula”, w której uczniowie odpowiadali na pytania z literatury, językoznawstwa i zagadnień bibliotecznych. Kolejka chętnych na niektórych przerwach wychodziła aż na korytarz.
W klasach 4-8 trzy poprawne odpowiedzi pod rząd udało się uzyskać 19 uczniom. Brawa dla ich wiedzy bo nie zawsze było łatwo!
Z kolei młodsi uczniowie klas 1-3 bardzo chętnie odpowiadali na czytelnicze zagadki i w nagrodę otrzymywali obiecane "małe co nieco".
Projekt edukacyjny realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.


Pasowanie na czytelnika – „Mała książka–wielki człowiek”

„Książka zachwyca, pobudza wyobraźnię, dodaje odwagi, wspiera proces moralnego, duchowego i umysłowego rozwoju (…) Towarzyszy w chwilach radości i smutku, wywołuje głośny śmiech i łzy wzruszenia. Widok dziecka, które kocha jakąś książkę i czyta ją wiele, wiele razy, to jedna z największych radości trudnego procesu wychowania”. (prof. Grzegorz Leszczyński)

21. lutego uczniowie klas 1a i 1b zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu biblioteki szkolnej.

Głównym celem tej uroczystości jest umożliwienie najmłodszym uczniom korzystania z zasobów biblioteki, a także wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych, rozwijanie szacunku do książki, kształtowanie prawidłowego zachowania się w bibliotece oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, wysłuchali próśb książki, a następnie zostali poddani „egzaminowi” ze znajomości regulaminu biblioteki, z czym poradzili sobie bardzo dobrze. Po takim wprowadzeniu uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu pierwszoklasiści mogli już dokonać pierwszych wypożyczeń. Natomiast na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy uczeń otrzymał w prezencie „Pierwsze abecadło” od Instytutu Książki w ramach kampanii „Mała książka-wielki człowiek”.

Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.

Walentynki w bibliotece ❤Uczniowie wypożyczający książki otrzymywali wycięte przeze mnie serca, na których dokańczali zdanie „Kocham bibliotekę, bo…” i przyczepiali je na specjalnie przygotowanej tablicy korkowej. Zabawa ta wspaniale uzmysłowiła uczestnikom, jak ważna jest dla nich biblioteka!

Tablica wypełniona sercami z pięknymi wyrazami uznania motywuje do pracy, a także jest znakomitym dowodem na to, jak ważna i cenna jest dla szkoły biblioteka.
„PoczytajMy”

Nie od dziś wiadomo, że częsty kontakt z literaturą głęboko rozwija osobowość dziecka, poszerza możliwości poznania otaczającego świata, pozwala na uczestnictwo w wydarzeniach niedostępnych własnym doświadczeniom, a tym samym wspomaga jego wszechstronny rozwój. Poprzez literaturę, dziecko przeżywa losy bohaterów, a przy okazji uczy się oceniać postępowanie przedstawionych postaci, odróżniać co jest dobre, a co złe. Najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika na całe życie jest głośne czytanie dziecku od najmłodszych lat. Podążając tą drogą edukacji nasza szkoła przystąpiła do znanego wspierającego czytelnictwo programu pt. „PoczytajMy”.W trakcie udziału w projekcie czytelniczym PoczytajMy młodzież z klubów szkolnych uczy się:
• w jaki sposób organizować spotkania czytelnicze, jakie ćwiczenia zaproponować, jak dobrać lekturę dla grupy uczestników, jak formułować pytania i polecenia.
• ćwiczy dykcję, poprawne czytanie, autoprezentację.
• rozwija własne talenty i dzieli się nimi z innymi.
• realizuje własne pomysły na lokalne akcje czytelnicze, zachęcające do sięgnięcia po książkę.
• daje sobie koleżeńską informację zwrotną dotyczącą efektów działania oraz zaangażowania w klub czytelniczy.
• samodzielnie prowadzi spotkania czytelnicze dla młodszych kolegów, w tym dla dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach.

Uczniowie z klubu czytelniczego „Czytelnicze mole” w pierwszym semestrze szkolnym uczestniczyli w zorganizowanych przez koordynatorki programu spotkaniach z przedszkolakami. Podczas spotkań dzieci miały okazję wysłuchania bajek czytanych przez starszych kolegów, a także brania udziału w zabawach przez nich zaoferowanych. Każdej grupie przedszkolnej zaproponowano inną historię literacką, a także formę zabawy. Jedną z przeczytanych bajek jaką usłyszały dzieci była historia znanej im bohaterki - Kici Koci, bystrej i rezolutnej kotki, która każdego dnia odkrywa świat wraz ze swoimi przyjaciółmi. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały czytanych bajek, co zaowocowało dużą wiedzą podczas rozwiazywania zagadek przygotowanych przez szkolną młodzież. Dzięki różnorodnym atrakcjom zorganizowanym dla dzieci każda z grup przedszkolnych po zakończonych zajęciach miała szansę na wymianę swoich doświadczeń z rówieśnikami. Wizyta szkolnych klubowiczów bardzo przypadła do gustu przedszkolakom, bo już następnego dnia dopytywali kiedy będzie kolejne czytelnicze spotkanie. Powyższy program pokazuje nam jak bardzo ważna jest nie tylko dla nauczycieli, ale przede wszystkim dla dzieci współpraca szkoły z przedszkolem.

Dlaczego warto czytać?

Projekt przeprowadzony w klasie 3a, którego celem było zachęcenie uczniów do czytania oraz do korzystania ze zbiorów szkolnej biblioteki. Podczas zajęć uczniowie starali się wyobrazić sobie świat bez książek. Następnie w grupach ustalili jakie są zalety książek i dlaczego warto po nie sięgać. Znaleźli wiele ciekawych kontrargumentów na twierdzenia usprawiedliwiające nieczytanie książek.
Na sam koniec stworzyli plakaty ze swoimi ulubionymi książkami.
Zajęcia realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Nasze wymarzone książki czyli zakupy NPRC

Dzięki przystąpieniu do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, otrzymaliśmy dotację na zakup książek. Do biblioteki trafiło 461 nowych pozycji. Wszystkie propozycje podane przez uczniów i rodziców były podstawą do stworzenia listy książek, które powinny trafić do szkolnej biblioteki. Większość Waszych marzeń udało się zrealizować! Po licznych konsultacjach zakupiono wiele nowości. Można je już wypożyczać w bibliotece.

ZAPRASZAM do wypożyczania i czytania zakupionych nowości!
Akcja czytelnicza "Wypożycz sobie prezent na Święta"

17 grudnia biblioteka szkolna przeprowadziła akcję „Wypożycz sobie prezent na święta” w ramach programu edukacyjnego "PoczytajMY". Dzieci mogły wypożyczyć książkę zapakowaną w ozdobny papier, której tytuł był niespodzianką. Pomysłodawcą i wykonawcą tej wspaniałej czytelniczej zabawy byli członkowie koła czytelniczego - Czytelnicze Mole. Oni wybrali, zapakowali i opisali książkowe prezenty.Miło mi poinformować, że naszym uczniom bardzo spodobała się akcja i przyniosła im wiele radości! Wszystkie prezenty (60 książek) zostały wypożyczone!

"Przepisujemy Tolkiena"Zakończyliśmy sukcesem w naszej szkole ogólnopolską akcję "Przepisujemy Tolkiena".
Rękopisy opisane, spakowane, ruszają w drogę! Dziękujemy wszystkim za udział!


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwolił szkole pozyskać środki na zakup nowości czytelniczych, aktualizację lektur, zakup wyposażenia do biblioteki szkolnej oraz na realizację działań promujących czytelnictwo.

Szkoła uzyskała dofinansowanie w wysokości 15000 zł (12 tysięcy złotych z dotacji oraz 3 tysiące złotych
z Urzędu Gminy Jerzmanowice-Przeginia).

W naszej szkole zostały przeprowadzone ankiety wśród uczniów i rodziców, w ramach których zaproponowali oni tytuły, autorów i serie wydawnicze książek.
Dodatkowo w bibliotece można było wrzucić swoją propozycję do „Pudełka książkowych życzeń”.

Wszystkie opinie oraz sugestie uczniów i rodziców były podstawą do stworzenia listy książek,
jakie powinny być zakupione do biblioteki w ramach tego projektu.
Spotkanie autorskie online z Waldemarem Cichoniem19 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie online z Waldemarem Cichoniem, w którym uczestniczyli uczniowie klas 1-3.
Waldemar Cichoń jest autorem serii przezabawnych opowieści o niesfornym kocie „Cukierku, ty łobuzie!” – to pierwsza z serii książek, których bohaterem jest ten oryginalny kociak. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że inspiracją do napisania całego cyklu był jego własny prążkowany kot, którego uczniowie mieli okazję zobaczyć w trakcie transmisji. Udało nam się zobaczyć również drugiego kota należącego do Pana Waldemara – Tradycję.

Na końcu spotkania autor odpowiedział na wnikliwe pytania dzieci dotyczące swojej twórczości. Teraz czekamy tylko na zamówione książki z dedykacjami i autografami.

Takie spotkania autorskie są ogromną zachętą do czytania. Dzieci chętniej czytają książki autora, którego miały możliwość bezpośrednio poznać.
Wyniki konkursu
"W świecie baśni i legend"

Dnia 27 października odbył się konkurs wiedzy (w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych) "W świecie baśni i legend" dla klas 2 i 3. Do konkursu zgłosiło się 18 uczniów. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wiedzy, jaką wykazały się dzieci.

Serdecznie gratulujemy wszystkim biorącym udział, w tym czytelniczym wyzwaniu 📖☺️
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

I miejsce:
Lena Barnaś 2b
Milena Urbaniak 2a
Zofia Szlachta 3b
Amelia Woźniczka 2b
Milena Zdybek 2B

II miejsce:
Gaja Mokrzycka 3b

III miejsce:
Łucja Filipek 3b

Organizatorzy:
Izabela Filipowska-Krzystanek
Małgorzata Poznańska
Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W ramach obchodów tego wyjątkowego święta nasza szkolna biblioteka popularyzowała czytelnictwo na wiele różnych sposobów:
1. W związku z tego rocznym hasłem MMBS: Baśnie i legendy z całego świata, został przeprowadzony konkurs wiedzy "W świecie baśni i legend" dla klas 2 i 3.
2. Odbył się również kiermasz książek w ramach współpracy z księgarnią Tuliszków.
3. 20 października cała szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Przerwa na czytanie”.
4. W bibliotece chętni uczniowie rozwiązywali rebusy i zagadki związane z tematyką baśni.
5. Nasi cudowni drugoklasiści zostali pasowani na czytelników i teraz mogą już korzystać z bibliotecznych zbiorów.
6. W bibliotece pojawiło się pudełko książkowych życzeń oraz ankiety (online) dla uczniów i rodziców - biblioteka zostala dosłownie zasypana książkowymi propozycjami.
7. Powstał również Klub Czytelniczy dla klas 4-8 w ramach programu edukacyjnego „PoczytajMY” - 29 października odbyło się nasze wspólne pierwsze spotkanie.

Przerwa na Czytanie

W dniu 20 października nasza Szkoła po raz pierwszy włączyła się w ogólnopolską akcję czytelniczą „Przerwa na czytanie”.
Do akcji chętnie dołączyła cała szkoła z przedszkolem oraz pracownikami.
W ten dzień każdy mógł przynieść wybraną przez siebie książkę. Dla tych co zapomnieli przynieść z pomocą przyszła biblioteka szkolna z jej zasobami książkowymi.
Uczniowie czytali głównie w swoich klasach, niektórzy na szkolnych korytarzach oraz w bibliotece.
W ramach akcji zorganizowano strefę głośnego czytania w przedszkolu, w klasach I oraz na świetlicy.
Dla wielu uczniów ta przerwa nie różniła się od przerw w innych dniach, bo są tacy, którzy codziennie wykorzystują każdą wolną chwilę, żeby czytać!

To był bardzo niesamowicie zaczytany dzień!

Tego dnia podczas przerw w naszej szkole czytały ok. 426 osób!

Celem akcji czytelniczej była:
• promocja czytelnictwa wśród młodzieży;
• zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu;
• uświadomienie uczniom, że czytanie jest atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego w szkole.

Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom.

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim uczestnikom i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na stronie szkoły ;-)


„Przerwa na czytanie – bicie rekordu
w czytaniu na przerwie”

20 października nasza szkoła weźmie udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.

Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Przyłącz się by pobić zeszłoroczny rekord!

Udział w biciu rekordu bierze cała społeczność szkoły/placówki wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji oraz i inne osoby.

Ankieta dla uczniów i rodziców - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Drodzy Uczniowie, drodzy Rodzice!

Z przyjemnością informujemy, że Wojewoda Małopolski ogłosił listę placówek rekomendowanych do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Nasza szkoła uzyska rządowe wsparcie finansowe w wysokości 15 tysięcy złotych (12 tysięcy złotych z dotacji oraz 3 tysiące złotych z Urzędu Gminy Jerzmanowice-Przeginia) przeznaczone na zakup książek, wyposażenie do biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo.

W związku z tym zwracamy się z prośbą o pomoc w stworzeniu listy zakupowej nowości wydawniczych do naszej szkolnej biblioteki. Podajcie tytuły książek/serii wydawniczych, które polecacie, które warto przeczytać, lub które chcielibyście, by znalazły się w naszej bibliotece. Na Wasze propozycje czekamy do 24 października 2021 roku - w tym celu prosimy o wypełnienie ankiety (link poniżej).

W bibliotece czeka również „Pudełko książkowych życzeń”, do którego uczniowie mogą wrzucać swoje czytelnicze życzenia.

Propozycje pożądanych tytułów można również wysyłać bezpośrednio do koordynatora projektu pani Małgorzaty Poznańskiej przez dziennik elektroniczny.

Ankieta dla uczniów klas 1-3:
Ankieta dla uczniów klas 4-8:
Ankieta dla rodziców:


Pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej
uczniów klasy 2a i 2b
1 października 2021 r. uczniowie klas drugich wreszcie się doczekali…😉 mogą samodzielnie wypożyczać książki, zabierać je do domu i czytać! Tego dnia w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika.

Podczas spotkania, dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz poszanowania książek. Następnie wszyscy drugoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, po którym zostali pasowani na czytelnika największą i najgrubszą książką, jaka znajduje się w bibliotece.

W tak wyjątkowym dniu, na naszych najmłodszych uczniów czekały również małe niespodzianki: książki, dyplom pasowania oraz zakładki wykonane przez starszych kolegów.
Pod koniec spotkania każdy uczeń miał możliwość wypożyczenia pierwszej książki.
Mamy nadzieję, że pełni zapału drugoklasiści będą częstymi gośćmi naszej biblioteki.


29 września - Dzień Głośnego Czytania


29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania! Dlatego dziś CZYTAMY! Pamiętajmy, że głośne czytanie dzieciom oraz wczesna nauka czytania buduje bliskość, poszerza słownictwo, rozbudza wyobraźnię, obniża poziom stresu i stymuluje mózg. Czytamy więc w szkole, czytajmy i w domu!

KONKURS „W ŚWIECIE BAŚNI I LEGEND”


Zgłoszenia udziału przyjmowane będą do 15.10.2021 r. u wychowawców.

Regulamin z wykazem literatury dostępny jest na stronie szkoły.


Pobierz plik =>   


Lista lektur szkolnych dla Szkoły Podstawowej obowiązująca od 1 września 2021 r.

Pobierz plik =>   


Konkurs fotograficzny
"Z książką mi do twarzy"

Autorzy zdjęć zaskoczyli nas swoimi pomysłami. Czytali w nocy, z domowymi pupilami, pod prysznicem, kosząc trawę a nawet w trakcie jazdy na deskorolkach. Wybór zwycięskich prac był bardzo trudny. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział!

Nasi zwycięzcy:

Klasy I-III
I miejsce - Milena Urbaniak
II miejsce - Alan Rosikoń
III miejsce - Alan Dudek

Klasy IV-VI
I miejsce - Maja Śladowska i Adam Luciński
II miejsce - Magdalena Mroźnik
III miejsce - Aleksander Karcz

Klasy VII-VIII
I miejsce - Filip Kozłowski
II miejsce - Bronisz Lebiecki

Dzień Flagi w bibliotece

W bibliotece świętowaliśmy Dzień Flagi. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę z wiedzy o Polsce oraz tworzyły flagę z książek znajdujących się w bibliotece. Zabawie towarzyszyło dużo radości.KONKURS FOTOGRAFICZNY
„Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY”

Regulamin konkursu    Pobierz plik =>   


Dzień Kota


Dzień Kota w naszej szkole obchodziliśmy w tym roku na wiele sposób. Uczniowie wykonali wspaniałe prace plastyczne, które wzięły udział w konkursie organizowanym przez Wydawnictwo Żwakowskie. A w młodszych klasach odbyły się zajęcia poświęcone kotom.

Dzieci popisały się ogromną kreatywnością w swoich dziełach. Ich twórczość można podziwiać na fb na stronie - Cukierku, Ty łobuzie. Oraz w szkolonej bibliotece i na wystawie w korytarzu.

Została również zorganizowana zbiórka charytatywna (w postaci karmy, koców i innych kocich atrakcji) by pomóc podopiecznym w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Bolesławiu.

Uczniowie całej szkoły wykazali się dobrocią serc, biorąc aktywny udział w niesieniu pomocy potrzebującym zwierzętom.


„Mała książka – wielki człowiek”

Pierwszoklasiści z naszej szkoły wzięli udział w kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, której głównym celem jest zaproszenie uczniów do czytania samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.

Każdy uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzymał w tym roku prezent – wyprawkę czytelniczą zawierającą:
• “Pierwsze abecadło” – antologię tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych;
• „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – poradnik dla rodziców, jak wspierać dziecko w nauce czytania;
• Kreatywny alfabet – plakat z literami.

Wyprawki czytelnicze zostały rozdane uczniom w trakcie lekcji bibliotecznej. Dzieci poznały pojęcie biblioteki i książki oraz samodzielnie wykonały zakładki. Zadanie było o tyle trudne, że uczniowie musieli rozbudzić swoją wyobraźnię, tworząc je w trakcie słuchania wiersza Tadeusza Kubiaka „Ja jestem książka”. Po wspólnej zabawie, dzieci zostały zaproszone do biblioteki, gdzie pierwszy raz zapoznały się z jej księgozbiorem.

Motywem przewodnim książki “Pierwsze abecadło” są litery alfabetu, które pomagają dzieciom w nauce ich rozpoznawania, a następnie składania w wyrazy i całe zdania. Jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania, która dzięki Wyprawce Czytelniczej może stać się prawdziwą przyjemnością.

Czytanie przynosi dzieciom wiele korzyści m.in. budowanie silnej więzi z rodzicem i opiekunem, a także wspieranie ich rozwoju fizycznego i psychicznego. Dzieciom, którym czytano od najmłodszych lat, łatwiej przychodzi nauka, a w dorosłym życiu lepiej radzą sobie z różnego rodzaju wyzwaniami.

Projekt “Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. To największy tego typu projekt w Europie, realizowany przez Instytut Książki.Bilet powrotny do biblioteki

Powrót dzieci do szkół to ważny moment, aby przypomnieć uczniom o bibliotece i wciągnąć ich na nowo w świat literatury.

Proponujemy akcję czytelniczą – Bilet powrotny do biblioteki, która pozwoli przywitać uczniów wracających do szkoły i zachęcić ich do aktywnego korzystania z biblioteki. Zabawa nie wymaga dużej aktywności ani skomplikowanych przygotowań.

Warto wykorzystać fakt, że najmłodsi przesyceni są dostępem do komputerów – książka, promowana przez akcję czytelniczą, może stać się dla nich świetną odskocznią od cyfrowej rzeczywistości.

Regularne wizyty dzieci, chcących skasować bilet w bibliotece pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie i ponowną integrację całej społeczności szkolnej.
Konkurs „CZYTAM I POLECAM”

Zapraszam do udziału w konkursie na recenzję wybranej przez siebie książki „CZYTAM I POLECAM”.

Zachęcam do spędzenia czasu świątecznego oraz ferii przy dobrej lekturze.
Przy okazji można podzielić się swoją opinią i wygrać nagrodę.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 3-8.

Recenzje należy składać do dnia 31 stycznia 2021 r. w bibliotece szkolnej lub drogą elektroniczną na adres: poznanska.malgosia@gmail.com

Prace powinny być czytelne, napisane starannie lub na komputerze i opisane według wzoru:

Imię i nazwisko oraz klasa uczestnika konkursu
Tytuł i autor recenzowanej książki

Regulamin konkursu w załączniku.
Pobierz plik =>   


Wirtualny kiermasz książki

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wirtualnym kiermaszu książki za pośrednictwem sklepu internetowego http://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/

Dzięki tej akcji, nasza szkoła ma możliwość uzbierania kwoty, którą możemy wykorzystać na dowolne, gratisowe książki z oferty Księgarni i tym samym powiększyć zbiory biblioteki szkolnej o nowości wydawnicze i lektury.

Zasady są proste: przekazujemy Państwu kod, dzięki któremu Księgarnia skojarzy Państwa zamówienie z naszą szkołą. Kod naszej szkoły: M.KRA.JERZM.GPS1
Kod ten należy wpisać w polu DODATKOWE INFORMACJE, przed kliknięciem przycisku PODSUMOWANIE. Nie wpisujemy kodu w polu KUPON RABATOWY.

Po zrealizowaniu każdego zamówienia, które w uwagach zostanie opatrzone tym kodem do skarbonki naszej szkolnej biblioteki zostanie odłożona kwota 15 % tego zamówienia, która w dowolnym momencie biblioteka może wykorzystać na dowolne książki z oferty Księgarni.

Dziękujemy!

Szkolna biblioteka poleca...

W trudnym czasie pandemii biblioteka szkolna udostępnia adresy stron dotyczących edukacji domowej, darmowych ofert audiobooków bądź lektur szkolnych, które wspomogą proces edukacji bądź uprzyjemnią pobyt w domu.

Na stronie Edukacja domowa znajdziecie pełno stron i serwisów z każdego przedmiotu, które pomogą Wam w edukacji w domu. Naprawdę warto tam zajrzeć!

Książki i lektury:
• Aplikacja Wolne Lektury, to biblioteka internetowa, która publikuje utwory należące do klasyki literatury oraz literaturę współczesną i można z nich korzystać za darmo - https://wolnelektury.pl
• Na stronie lektury.gov.pl znajdziecie wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami.
ChmuraCzytania.pl jest kolejną ciekawą stroną zawierającą książki polskich i zagranicznych autorów.
• Największą biblioteką cyfrową, z której można korzystać za darmo jest Polona.pl
• Dodatkowo dla najmłodszych wydawnictwo Olesiejuk wydało darmowego e-booka na temat koronawirusa. Dostępny TUTAJ

Audiobooki:
Polska-Poezja.pl - serwis oferujący klasykę polskiej poezji. Wiersze czytane przez polskich aktorów dostępne za darmo w serwisie YouTube.
Polskie Radio Dzieciom - udostępnia radiowe audycje dla dzieci (m.in. Wieczorne pogaduchy, Książki do poduchy)
Spotify - w wersji bezpłatnej uprawnia do słuchania sporego wyboru bajek, legend i innych opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji.
Audio-Bajki.pl - dostępne za darmo w serwisie YouTubePasowanie na czytelnika uczniów klas drugichW dniu 12 i 13 października 2020 roku miało miejsce uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas 2a i 2b.

Na lekcji bibliotecznej uczniowie wykazali się sporą wiedzą na temat biblioteki oraz książek. Potrafią wyjaśnić różnicę między biblioteką a księgarnią, wiedzą jak wygląda pieczęć biblioteczna, znają obowiązki czytelnika oraz potrafią wypożyczyć samodzielnie książki.

Po przejściu do biblioteki uczniowie złożyli uroczystą przysięgę i zostali pasowani na czytelników. Uczniowie wypożyczyli swoje pierwsze książki oraz otrzymali zakładki do pokolorowania.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym i przyjaznym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Tradycyjnie, od kilku lat, w miesiącu październiku, obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się w akcję i wzięcie udziału w zabawie – „Czytanie przez losowanie”. MMBS zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W ramach obchodów MMBS zachęcamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki, zapoznania się z nowościami oraz do korzystania ze zbiorów.

Zachęcamy również do śledzenia nowopowstałej strony na fb:

Biblioteka Szkolna w Jerzmanowicach


Dzięki niej zawsze będziecie na bieżąco!Pasowanie na czytelnika uczniów klas drugich

          Dnia 16.10.2019 miało miejsce uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas 2a, 2b i 2c. Pasowanie odbywa się w bibliotece szkolnej dla każdej klasy osobno. Zajęcia są także lekcją otwartą dla nauczycieli. Po lekcji uczniowie nabywają umiejętności korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej; rozumieją pojęcia, m.in.: biblioteka, wypożyczalnia, potrafią wyjaśnić różnice między biblioteką a księgarnią; wypełniają obowiązki czytelnika; dokonują samodzielnego wyboru pierwszej książeczki do czytania. Od dziś uczniowie mogą samodzielnie wypożyczać książki z biblioteki szkolnej.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Na zakończenie wszyscy usłyszeli prośby książek o dobre ich traktowanie.
PROŚBY KSIĄŻEK:
NIE JEDZCIE PODCZAS CZYTANIA, BO NAS POPLAMICIE!
NIE ZWIJAJCIE NAS W RULON!
NIE RYSUJCIE PO NASZYCH KARTKACH!
NIE ZAGINAJCIE NAM ROGÓW!
PRZY CZYTANIU UŻYWAJCIE ZAKŁADEK!
NIE WYRYWAJCIE NAM KARTEK!„Tysiąc powodów by czytać”,
czyli wyjątkowy sukces Naszej Szkoły
          5 lutego br. w murach naszej szkoły odbyło się niezapomniane wydarzenie. Firma Empik przywiozła 1000 książek do biblioteki. Zanim kolorowa ciężarówka przyjechała do szkoły krążyła po Jerzmanowicach, a przedstawiciele Empiku dziękowali za kibicowanie i oddawanie głosów na Naszą Szkołę, szczęśliwcy otrzymali książkowe prezenty.

          Przed godziną 12.00 uczniowie klas trzecich gimnazjum byli w pełnej gotowości, aby na swoje barki przyjąć kartony z książkami. Przed szkołą Paulina Mrozowska, która wcielona się w postać Królowej Jadwigi czekała ze swoją świtą na przyjazd ciężarówki z książkami. Tuż za nimi w drzwiach szkoły oczekiwały na gości pani dyrektor Ewa Rogóż i pani wicedyrektor Teresa Sieradzka wraz z Panem Wójtem Tomaszem Gwizdałą. W korytarzu szkolnym uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej oraz gimnazjaliści stali z balonami, tworząc szpaler. Gdy ciężarkowa podjechała pod drzwi, a aktorzy z Empiku wkroczyli do szkoły rozległy się okrzyki na ich powitanie. Wszyscy uczniowie zgodnie krzyczeli Empik!

          Po wniesieniu książek do biblioteki przez dworzan, którym pomagał radny Tomasz Chochół, goście wraz z uczniami zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się część uroczystości. Aktorzy w postaci Pana Książeczki, Kropki i Przecinka rozbawili uczniów do łez. Po części artystycznej przygotowanej przez gości głos zabrała pani dyrektor Ewa Rogóż, witając przybyłych oraz dziękując darczyńcom za książki i wszystkim zaangażowanym osobom i instytucjom za pomoc w wygraniu konkursu, głosowanie przyczyniło się do powiększenia grona przyjaciół Naszej Szkoły. Głosy płynęły od Gdyni i Szczecina po Limanową, od Francji przez Niemcy do Norwegii. Rodzice angażowali swoje rodziny i znajomych, a uczniowie kolegów i koleżanki. Konkurs ,,1000 powodów by czytać” pozwolił na spełnienie wszystkich książkowych życzeń uczniów, ale także na uzupełnienie braków w lekturach i słownikach. Głos zabrał także wójt Tomasz Gwizdała, który również złożył podziękowania dla firmy Empik i pogratulował sukcesu uczniom. Po gromkich brawach uczniowie uczęszczający na koło teatralne zaprosili wszystkich na przedstawienie pt. „Piękna i Bestia”. Ten punkt programu cieszył się dużym uznaniem wszystkich zgromadzonych. Scenografia, stroje, gra aktorska i muzyka na żywo przeniosła wszystkich w klimat teatru na najwyższym poziomie. Radość aktorów, w których wcielili się Kinga Postołek, Alina Krzyżan, Aleksander Marek, Alicja Sarota, Marta Sarota, Martyna Niedziółka, Wojciech Głowacki, Otylia Stuwczyńska, Jakub Krzystanek i Maciej Strzałaka była ogromna. Doniosły charakter przestawienia osiągnięto dzięki Mai Skotnicznej, która zapewniła muzykę na żywo w finałowe scenie. Po gromkich brawach pani dyrektor podziękowała pani Grażynie Piwowarczyk-opiekunowi koła i aktorom za przedstawienie, wspólnie ustali także, że w kolejnych przedstawieniach wykorzystane zostaną prezenty z Empiku. Dyrekcja szkoły oraz przedstawiciele uczniów kolejny raz podziękowali ,,1000 powodów by czytać”. Reprezentanci firmy przyjęli przygotowane upominki i złożyli na ręce dyrekcji list gratulacyjny. Po tej części uroczystości wszyscy goście oraz przewodniczący klas udali się do biblioteki, żeby poukładać książki na regałach.          Wszyscy w doskonałych nastojach wrócili do swoich obowiązków. Uśmiechy na ustach zgromadzonych osób doskonale odzwierciedlały radość i zadowolenie. Dzień ten na pewno zapadnie w pamięci nas wszystkich. Nasza Szkoła odniosła ogromny ogólnopolski sukces, znaleźliśmy się w grupie sześciu dużych szkół, które otrzymały 1000 książek. Całość przedsięwzięcia nadzorowały nasze wspaniałe panie bibliotekarki: Barbara Wrona i Grażyna Piwowarczyk. Dziękujemy wszystkim za życzliwość, wsparcie i pomoc, czyli 1000 powodów do radości…
Link do relacji z wydarzenia w dzienniku polskim =>DZIENNIK POLSKITysiąc powodów do zadowolenia

          Dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na naszą Szkołę w akcji ,,tysiąc powodów by czytać”. Dzięki zaangażowaniu wielu osób zajęliśmy trzecie miejsce w Polsce, a tym samym znaleźliśmy się w grupie szkół, które otrzymają 1000 książek na kwotę 25 tysięcy złotych. Dziękujemy wszystkim za wytrwałość, grono głosujących objęło nie tylko Polskę, ale także osoby spoza granic naszego kraju.

Uczniowie, nauczyciele i dyrekcja


Czytanie na dywanie

          W bibliotece Szkoły Podstawowej między regałami z książkami znajduje się kącik, w którym, w spokoju i ciszy, uczniowie czytają książki. Na podłodze, w tym kąciku, leżą dywaniki i poduszki, na których wygodnie można rozsiąść się w swoim czasie wolnym. W tym kąciku, uczniowie czytają książki lub wraz z kolegami odgrywają scenki ze znanych wierszyków lub bajek.


Informacja o nowych książkach do wypożyczania
W ramach programu „Książka moich marzeń” zakupiono do biblioteki Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach 281 książek, o które powiększył się księgozbiór. W odpowiedzi na zainteresowania i potrzeby czytelnicze uczniów lubiących czytać o zwierzętach - zakupiono 6 serii poczytnych książek o zwierzętach:

Zaopiekuj się mną - Holly Webb
Na pomoc zwierzakom - Tina Nolan
Klinika pod Boliłapką - Liliana Fabiańska
Magiczny kotek - Sue Bently
Magiczny piesek - Sue Bently
Dużym zainteresowaniem wśród dziewcząt cieszy się seria o Martynce. Są to pięknie ilustrowane książki o przygodach dziewczynki o imieniu Martynka, a w bibliotece znajduje się 12 książek z tej serii.

Dla młodzieży proponujemy topowe serie książek:
Kroniki Archeo - Agnieszka Stelmaszczyk
Zakręcona piłkarska drużyna - Joachim Masannek
Seria książek przygodowych Ulissesa Moore
Książki zakupione do biblioteki szkolnej cieszą się dużym zainteresowaniem i są często wypożyczane przez uczniów. Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki, wypożyczenia i przeczytania nowości.HISTORIA BIBLIOTEKI

 Pobierz plik    Wyniki anonimowej ankiety "Czytam, bo..."

 Pobierz plik    

NASZA BIBLIOTEKA
NA:dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.50 - 12.35
6.12.50 - 13.35
7.13.45 - 14.30
8.14.35 - 15.20


Dowóz
7:00Jerzmanowice / Sobieskiego (Sklep)
Jerzmanowice / Jurajska
Jerzmanowice / Pod jamą
Jerzmanowice / Nietoperzowa
Jerzmanowice / Doły
Jerzmanowice / Wschodnia
Kopaniny
Łazy / Pętla
Łazy / Remiza
Łazy / przystanek 1
Łazy / przystanek 2
Jerzmanowice / Szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej

Dowóz
7:00Gotkowice / przystanek DK94 w stronę Olkusza
Zachodnia
Szklary / Tartak
Szklary / Remiza
Szklary / Kościół
Szklary / Stara Szkoła
Szklary / Koniec
Jerzmanowice / Centralna
Jerzmanowice / Szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


Odwóz
Łazy - Wschodnia - Nietoperzowa
pn., wt., czw., pt.12:50, 13:50, 14:40
śr.12:50, 13:50, 15:30
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej

Odwóz
Gotkowice - Zachodnia - Szklary
pn., wt., czw., pt.12:50, 13:50, 14:40
śr.12:50, 13:50, 15:30
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej