SZKOLNE KOŁO TURYSTYCZNE PTSM
"NIETOPERZE" i "MAŁE ŻYWIOŁY"

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
FESTIWALU NIETOPERZY

Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec”
Gminy Jerzmanowice-Przeginia,
Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie
oraz Szkolne Koło Turystyczno – Krajoznawcze PTSM „Ósemka Wspaniałych”,
działające przy VIII LO w Krakowie
zaprasza na
Imprezę na Orientację „Szlakiem Nietoperzy” 15.09.2018 r.

Harmonogram gry terenowej   (pobierz plik)

Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie
zaprasza na
Wiosenne turystyczne spotkanie w Rozdzielu
7 – 9 kwietnia 2017 r.

Zaproszenie          Pobierz plik =>

Małopolski Zlot Młodzieży PTSM
„Zimowe Slajdowisko - Brzesko 2017”
„Po drogach i bezdrożach Mongolii”,
odbędzie się w dniach
17 – 19 marca 2017r.

Zaproszenie          Pobierz plik =>

XIII RAJD „SZLAKIEM SZOPEK KRAKOWSKICH”
Kraków 21.01.2017 r.

Harmonogram rajdu           Pobierz plik =>

I MIKOŁAJOWY RAJD PTSM „Rajcza-Nickulin”
02 – 04.12.2016

Nasz pierwszy Rajd w region Beskidu Żywieckiego był niebagatelny, bo Mikołajowy! Pełen emocji i dobrej zabawy… Już pierwszego dnia mogliśmy posłuchać i zobaczyć jak wyrabia się serki góralskie. A także je pode gustować ;)
W sobotę, po śniadaniu wyruszyliśmy na spacer Doliną Nickuliny. Po powrocie rzeźbiliśmy w śniegu. Nasze dzieło to ŻÓŁW ;)
Najlepsze dopiero przed nami: ZABAWY NA ŚNIEGU! To było coś… hmm, nikt nie chciał wracać na ciepły posiłek ;) Niestety, co piękne szybko się kończy.
Po obfitym obiadku wzięliśmy udział w warsztatach muzycznych z Panem Zbyszkiem Wałachem, który nie tylko produkuje dane instrumenty, ale i na nich gra (dudy, okaryna itp.). Następnie nadszedł czas na zmagania zręcznościowe – „Mikołajek z szyszki”.
Po kolacji już tylko konkursy: piosenka turystyczna, przebranie mikołajowe, przedstawienie „I ty zostań Świętym Mikołajem”. A na deser nauka podstawowych kroków tańcy góralskich. Na tę specjalną okazję nawet nasza Pani Komandor ubrała ludowy strój góralski… trzeba przyznać, że w kierbcach jej do twarzy ;) Niespodziewanie na swych saniach przyjechał do nas Święty Mikołaj i rozdał prezenty Małym i Dużym ;) W niedzielę naszych najmłodszych rajdowiczów czekała nie lada niespodzianka. Rywalizując z trzema grupami wygraliśmy i wróciliśmy z pucharem!

Opiekun szkolnego koła PTSM - MAŁE ŻYWIOŁY
Agnieszka Woszczek

zobacz galerię zdjęć

XVII Wojewódzki Rajd im. Jana Grondkowskiego:
„Święto Niepodległości”
Wojnicz 11 – 12 listopada 2016

Szkolne Koło PTSM „Małe Żywioły” ma za sobą kolejny Rajd. Lecz ten różnił się od innych doniosłym klimatem i refleksją historyczną. Jego celem było rozwijanie poczucia dumy z historii i tradycji Polski, oddanie czci przodkom walczącym o Polskę i pracującym dla niej. Budziliśmy, kształtowaliśmy i umacnialiśmy nasz patriotyzm. Przenieśliśmy się w lata 1918 – 1935, kiedy to Józef Piłsudski wrócił do Polski z Magdeburga i został Naczelnym Wodzem Armii Polskiej oraz stanął na czele Rządu Narodowego.
Przyjemnością było czynne krajoznawstwo i radzenie sobie w sytuacjach nietypowych (zimno, śnieg, błoto ;) ). Nasze rajdowanie rozpoczęliśmy w piątkowy ranek uczestnictwem we mszy św. w kościele parafialnym pw Św. Wawrzyńca w Wojniczu. Po mszy nastąpił przemarsz z udziałem asysty i orkiestry dętej na Rynek pod Pomnik Niepodległości. Wysłuchaliśmy wspomnień historycznych oraz koncertu pieśni patriotycznych. Na owych uroczystościach miało również miejsce złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku. Następnie udaliśmy się z przewodnikiem do Izby Regionalnej Wojnicza, gdzie oglądaliśmy zabytkowe przedmioty gospodarstwa domowego, stroje oraz narzędzia rzemieślnicze i służące do pracy w polu.
Po powrocie do schroniska i zjedzeniu ciepłego obiadku zmagaliśmy się z konkursem na przedstawienie pt. „Krótka scenka z życia Marszałka”, konkursem plastycznym „Marszałek na Kasztance”, konkursem na patriotyczny element stroju oraz wykonanie pieśni patriotycznej. Nasza grupa zaśpiewała „Pierwszą Kadrową”. W sobotę, skoro świt, wyszliśmy na wędrówkę na „Panieńską Górę”, gdzie pod Krzyżem Jubileuszowym zaśpiewaliśmy Hymn Polski oraz „Rotę”. Po sytym, ciepłym posiłku nastąpiło przyjęcie nowych członków PTSM, rozdanie nagród i zakończenie rajdu. MAŁE ŻYWIOŁY zdobyły puchar i nagrodę za zajęcie I-go miejsca ;-)
Gratuluję moim małym rajdowiczom wytrwałości. Są nie do pokonania!

Opiekun Szkolnego Koła PTSM „Małe Żywioły”
Agnieszka Woszczek

zobacz galerię zdjęć

,,No i rajd jak „z Biecza strzelił…”

I Wojewódzki Rajd PTSM „Dzień Ziemi” Biecz 22-24 kwietnia 2016 r.

W dniach 22-24 kwietnia dzieci i młodzież zrzeszona w Małopolskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych wzięła udział w I Wojewódzkim Rajdzie PTSM „Dzień Ziemi” Biecz 22-24.04.2016 r. W rajdzie wzięło udział 84 uczestników z Krakowa i Jerzmanowic. Uczestnicy reprezentowali Szkołę Podstawową z Jerzmanowic klasy I-III i klasy IV-VI, Gimnazjum nr 16, 17, 32, 48 w Krakowie, Prywatne Gimnazjum nr 4 w Krakowie, VIII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie oraz Gimnazjum w Jerzmanowicach. Organizatorem Rajdu był Małopolski Oddział PTSM w Krakowie oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTSM „Ostaniec”, działające w Gimnazjum w Jerzmanowicach.