SZKOLNE KOŁO TURYSTYCZNE PTSM
"NIETOPERZE" i "MAŁE ŻYWIOŁY"
Szkolne Koło Turystyczne Krajoznawczo-Turystyczne
zaprasza PTSM do udziału
w rajdzie Ekologicznym
"Woda źródłem życia-Dolina Będkowska
3 X 2020 r. (sobota)"
Pobierz harmonogram rajdu => 
Rajd PTSM "Cieszynskie Inspiracje" za nami!
W miniony weekend uczniowie kół krajoznawczo-turystycznych PTSM naszej szkoły zwiedzali Śląsk Cieszynski🐾. Rankiem pooznawaliśmy Cieszyn spacerując po Wzgórzu Zamkowym i Wenecji Cieszyńskiej, po południu przechodzac przez graniczną rzekę Olzę ruszyliśmy na pierwsze spotkanie z Republiką Czeską. Wrażeń moc i chęć przejechania ponownie do Cieszyna-to najlepsza rekomendacja turystycznych wypraw. Rajdowicze dzielni, nauczyciele wytrwali i najważniejsze szczęśliwe powroty. Dziękujemy wszystkim rajdowiczom za aktywny udział i nauczycielom za wszelkie wsparcie i opiekę.
IV Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja
6-8 grudnia 2019 r. przeszedł do historii…
Turystyka i krajoznawstwo dzieci i młodzieży w wolnej chwili? Czy to możliwe, czy komuś się chce? Tak, jak najbardziej! Otóż grupa uczniów, zrzeszonych w szkolnych kołach krajoznawczo-turystycznych PTSM w Krakowie i w Jerzmanowicach systematycznie poznaje Małopolskę. Tym razem prawie 70 uczestników w dniach 6-8 grudnia 2019 r. ruszyło w Beskid Żywiecki, do Zawoi na IV Mikołajowy Rajd PTSM. Korzystając z gościnności Schroniska Młodzieżowego w Zawoi-Wełcza rajdowicze trzy dni spędzili poznając przyrodę i kulturę Żywiecczyzny. Jak można się domyślić Mikołajów było bez liku, np. kierujący przy drodze, byli też pędzący na motorach i oczywiście ten, jedyny, prawdziwy święty Mikołaj z prezentami. Okazało się, że każdy, bez względu na wiek czeka na dobrego świętego Mikołaja. W sobotę, jak to na rajdach czasem bywa program został zweryfikowany. Planowana wycieczka z Przełęczy Krowiarki na Markowe Szczawiny ze względów bezpieczeństwa i kapryśnej pogody zamieniona została na Mosorny Groń (1047 m n.p.m.). Ale dzięki temu można było zrozumieć co to jest np. inwersja temperatur i podziwiać wspaniałe beskidzkie pejzaże, na czele z Królową Beskidów. Na dodatek wycieczka z góry skończyła się zjazdem na „byle czym” (Tylko Panu Piotrowi udało się zejść bez zjazdu!) To dopiero była frajda, okazało się to najlepszą atrakcją u stóp Babiej Góry. A jak pod Babią, to i zbój musiał być. Oczywiście był i to nie jeden! W czasie przedstawień grup pt. „Jak to Zbój Mikołaja spotkał” oraz przebrany, z prawdziwym pasem, w kierpcach i z ciupagą wystrojony w oryginalny strój góralski. Przewodnik Tomek Urbaniec kolejny raz ciekawie opowiadał o historii i życiu górali żywieckich. Odrobinę góralskich akcentów wpleciono w kolędy i pastorałki, prezentowane na wieczornym konkursie kolęd i lalek góralskich.
Zmagania rajdowe i zdrowa rywalizacja to nieodłączny element pracy zespołowej na rajdach. Uczy współpracy i odpowiedzialności. Także za przyrodę, którą należy szanować i dbać o nią koniecznie. A żeby znać wartość przyrody, najpierw trzeba ją poznawać i przede wszystkim nauczyć się chronić. I to właśnie dzieje się na rajdach: krajoznawstwo, czynny wypoczynek i edukacja w gronie rówieśników. Ogromnie cieszy, że organizatorów w działalności turystycznej wspierają lokalne samorządy i instytucje państwowe. Tegoroczny Rajd Mikołajowy został zorganizowany przy współpracy Gminy Zawoja, która ufundowała puchary i nagrody w konkursach. Wsparciem dla organizatorów było też Schronisko Młodzieżowe Zawoja Wełcza oraz Małopolska Organizacja Turystyczna i Urząd Marszałkowski, które przekazały na rajd mapy turystyczne, informatory krajoznawcze i gadżety promujące Małopolskę. Jest to bardzo budujące, tym bardziej, że organizatorzy rajdów oraz nauczyciele sprawujący opiekę nad uczniami działają charytatywnie
w czasie wolnym od pracy. Wszystkim, którzy wspierają działalność turystyczno-krajoznawczą wśród dzieci i młodzieży bardzo dziękujemy ;) i zapraszamy do udziału w kolejnych rajdach!
Z turystycznym pozdrowieniem
Komandor Rajdu
Teresa Sieradzka
Rajd w pigułce:
liczba uczestników: 69
szkoły uczestniczące:
Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach (SKKT PTSM „Małe Żywioły”- Grupa Pracowite Elfy i Renifery, SKKT PTSM „Nietoperze” - Grupa Łosie i Reniferki.pl, SKKT PTSM „Ostaniec”
Szkoła „ Inspiracja” w Krakowie (SKKT PTSM „Inspiracja” – Grupa Bałwany z Inspiracji)
LO VIII w Krakowie ( SKKT PTSM „Ósemka Wspaniałych”)
Konkursy:
Konkurs krajoznawczy, konkurs na prezentację „Jak to zbój z Mikołajem się spotkał”, konkurs kolęd
i pastorałek, konkurs na lalkę góralską i konkurs na pejzaż beskidzki.
Puchary Wójta Gminy Zawoja otrzymali:
Kategoria klasy I-III: SKKT PTSM Małe Żywioły z Jerzmanowic (grupa Pracowite Elfy)
Kategoria klasy IV-VIII: SKKT PTSM Inspiracja z Krakowa (grupa Bałwany z Inspiracji)
Kategoria szkoły ponadpodstawowe: SKKT PTSM „Ósemka Wspaniałych” z Krakowa
Święto Niepodległości na Rajdzie w Wojniczu
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach razem z młodzieżą z VIII LO w Krakowie uczcili Święto Niepodległości na XII Wojewódzkim Rajdzie PTSM im. Jana Grondkowskiego. Świętować można nie tylko biorąc udział w uroczystych akademiach, ale także poprzez zwiedzanie miejsc historycznych i poznawanie swojego regionu - Małopolski. Tak właśnie spędzają czas uczniowie należący do Szkolnych Kół Turystyczno-Krajoznawczych PTSM "Małe Żywioły", "Nietopetrze" i "Ostaniec". Podczas minionego rajdu odbyła się wycieczka terenowa na Panieńską Górę, były piosenki patriotyczne, konkursy wiedzy i plastyczny oraz rywalizacja na przedstawienie historyczne pt. "Żywy Obraz". Wyjątkowym i podniosłym wydarzeniem okazał się wieczorny Apel Poległych na rynku w Wojniczu. Patriotyzm można wyrazić w różny sposób, czego dowiedli uczestnicy przez dobrze wykonywane obowiązki, punktualność i zdyscyplinowanie podczas rajdu. Wszyscy byli zaangażowani i starali się pokazać z jak najlepszej strony. Puchar dla najlepszych drużyn w kategorii 1-3 zdobyło koło "Małe Żywioły", w kategorii klas 4-6 koło "Nietoperze"-grupa Małopolskie Bażanty, a w najstarszej kategorii klas 7-8 i liceum koło "Ósemka Wspaniałych" z Krakowa. Gratulujemy zdobywcom pucharów. Oczywiscie pozostałe drużyny również zasługują na pochwałę za wspaniałą postawę,
zachowanie na czele z nauczycielami Panią Dorotą Sarota i Panią Justyną Piwowarczyk.
Z turystycznym pozdrowieniem Teresa Sieradzka
"Na indiańskim szlaku-Lubogoszcz 2019"
VIII Wojewódzki Rajd PTSM "Na indiańskim szlaku-Lubogoszcz 2019" za nami! ...🌵🍁🍀Ach co to była za przygoda! Prawdziwe indiańskie ognisko, wędrówki górskie w Beskidzie Wyspowym ;), rzut nożem i strzelanie z łuku.
A do tego konkursy wiedzy i prezentacje. Czyli rozwijanie kreatywności, wiedza krajoznawczo-turystyczna, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i zdrowa rywalizacja połączona z ruchem i wysiłkiem.
Ale po kolei...
31 uczniów Szkoły Podstawowej z Jerzmanowic wyruszyło w sobotni ranek o godz. 6:30 na rajd PTSM do Kasieńki Małej autobusem.
Po dojeździe na miejsce na stacji ORLEU skorzystaliśmy z uprzejmości pracownika schroniska, który zabrał wszystkie ciężkie walizki do "niezawodnej terenówki"
i wywiózł na stok Lubogoszczy do ośrodka. A my "na lekko" pomaszerowaliśmy czarnym szlakiem.
I już na początek widoki Beskidu Wyspowego zapierające dech w piersiach. Szczyty górskie niczym wyspy wyłaniające się z mgły odkrywały się wraz z pokonywaną przez nas wysokością.
Po dotarciu na miejsce kwaterowanie, śniadanie, formalności i już z nowymi imionami indiańskimi nasz komandor "Poruszona Skała" zabrał wszystkich uczestników rajdu na górską wycieczkę.
W trasie poznawaliśmy nazwy ziół, krzewów i drzew, budowę geologiczną Karpat, gatunki grzybów oraz zwyczaje indiańskie.
Sama radość- zbierać borowiki, podgrzybki, maślaki, a szatany oczywiście oglądać - też było przyjemnie!
Po drodze każdy szczep musiał zebrać drewno na ognisko indiańskie i materiały przyrodnicze na potem.
Po wędrówce zjedliśmy pyszny obiad i walki plemion nadszedł czas. Gra zręcznościowa w okręt "Ucho Kojota", konkursy wiedzy: "Bystry umysł" i "Uzdrawiający Szaman", konkurs logo z imionami i totem indiański oraz najbardziej wyczekiwany konkurs na modę indiańską! Walka była zacięta między plemionami, ale warto było. Cały dzień do późnego wieczoru w schronisku na Lubogoszczy tętniło życie i walki indiańskie.
Szczep "Szalone Żywioły i Śpiące Nietoperze" zdobyły puchary za I m-ce. Gratulujemy!
Opiekunowie indiańskich szczepów z Jerzmanowic Panie Justyna Piwowarczyk, Dorota Sarota, Dorota Ferdek czuwały, aby nikt nie ucierpiał podczas walk plemiennych i szczęśliwie wszyscy dotarli do domu.
Wszystkim uczestnikom i opiekunom VIII Wojewódzkiego Rajdu PTSM "Na indiańskim szlaku-Lubogoszcz 2019" dziękuję i zapraszam do udziału w kolejnych rajdach PTSM.
Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
Spacerem po Krakowie wokół Krakowskiej Szopki
W pierwszy dzień ferii zimowych 12 stycznia grupa 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach uczestniczyła w XV Wojewódzkim Rajdzie Turystycznym „Szlakiem Szopek Krakowskich –Kraków 2019”. Rajdowicze poznawali historię fenomenalnej szopki krakowskiej zwiedzając pokonkursową wystawę szopek krakowskich w Muzeum Historycznym w Krakowie Celestyn przy ul. Lubicz. Podczas warsztatów szopkarskich poznali cztery najważniejsze zasady budowania szopki:
1)szopka jest zawsze kolorowa;
2)szopka zawsze zawiera historie i legendy Krakowa;
3)szopka jest zawsze bajkowym odbiciem architektury Krakowa;
4)szopka jest zawsze symetryczna.
To pozwoliło młodym turystom zrozumieć fenomen szopki krakowskiej-budowli, która w niezwykły sposób upamiętnia Narodzenie Chrystusa i jest od 2018 r. wpisana jako niematerialny produkt dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
Był też spacer Drogą Królewską, zwiedzanie kościołów i podziwianie szopek. Wyjątkowo smakowała czekolada w Carmello na Floriańskiej. W schronisku na ul. Oleandry odbyło się spotkanie z Rodziną Malików, którzy od pokoleń wykonują szopki krakowskie i prezentacja kolęd (Rajdowicze to uwielbiają). Ciekawy i atrakcyjny rajd sprawił wiele radości wszystkim uczestnikom-uczniom i nauczycielom, którym bardzo dziękuję za wspaniały spacer wokół Szopki Krakowskiej.
z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
"III Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja
7-9.12.2018 r."
Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie
oraz Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne „OSTANIEC”,
działające w Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach
zaprasza na III Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja 7-9.12.2018 r.
Harmonogram rajdu Pobierz plik =>
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
FESTIWALU NIETOPERZY
Pobierz plik =>

Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec”
Gminy Jerzmanowice-Przeginia,
Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie
oraz Szkolne Koło Turystyczno – Krajoznawcze PTSM „Ósemka Wspaniałych”,
działające przy VIII LO w Krakowie
zaprasza na
Imprezę na Orientację „Szlakiem Nietoperzy” 15.09.2018 r.
Harmonogram gry terenowej (pobierz plik)
