Szkoła Podstawowa
SZKOLNE KOŁO TURYSTYCZNE PTSM
"NIETOPERZE" i "MAŁE ŻYWIOŁY"
Szkolne Koło Turystyczne Krajoznawczo-Turystyczne
zaprasza PTSM do udziału
w rajdzie Ekologicznym
"Woda źródłem życia-Dolina Będkowska
3 X 2020 r. (sobota)"

Pobierz harmonogram rajdu =>   Rajd PTSM "Cieszynskie Inspiracje" za nami!

W miniony weekend uczniowie kół krajoznawczo-turystycznych PTSM naszej szkoły zwiedzali Śląsk Cieszynski🐾. Rankiem pooznawaliśmy Cieszyn spacerując po Wzgórzu Zamkowym i Wenecji Cieszyńskiej, po południu przechodzac przez graniczną rzekę Olzę ruszyliśmy na pierwsze spotkanie z Republiką Czeską. Wrażeń moc i chęć przejechania ponownie do Cieszyna-to najlepsza rekomendacja turystycznych wypraw. Rajdowicze dzielni, nauczyciele wytrwali i najważniejsze szczęśliwe powroty. Dziękujemy wszystkim rajdowiczom za aktywny udział i nauczycielom za wszelkie wsparcie i opiekę.IV Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja
6-8 grudnia 2019 r. przeszedł do historii…          Turystyka i krajoznawstwo dzieci i młodzieży w wolnej chwili? Czy to możliwe, czy komuś się chce? Tak, jak najbardziej! Otóż grupa uczniów, zrzeszonych w szkolnych kołach krajoznawczo-turystycznych PTSM w Krakowie i w Jerzmanowicach systematycznie poznaje Małopolskę. Tym razem prawie 70 uczestników w dniach 6-8 grudnia 2019 r. ruszyło w Beskid Żywiecki, do Zawoi na IV Mikołajowy Rajd PTSM. Korzystając z gościnności Schroniska Młodzieżowego w Zawoi-Wełcza rajdowicze trzy dni spędzili poznając przyrodę i kulturę Żywiecczyzny. Jak można się domyślić Mikołajów było bez liku, np. kierujący przy drodze, byli też pędzący na motorach i oczywiście ten, jedyny, prawdziwy święty Mikołaj z prezentami. Okazało się, że każdy, bez względu na wiek czeka na dobrego świętego Mikołaja. W sobotę, jak to na rajdach czasem bywa program został zweryfikowany. Planowana wycieczka z Przełęczy Krowiarki na Markowe Szczawiny ze względów bezpieczeństwa i kapryśnej pogody zamieniona została na Mosorny Groń (1047 m n.p.m.). Ale dzięki temu można było zrozumieć co to jest np. inwersja temperatur i podziwiać wspaniałe beskidzkie pejzaże, na czele z Królową Beskidów. Na dodatek wycieczka z góry skończyła się zjazdem na „byle czym” (Tylko Panu Piotrowi udało się zejść bez zjazdu!) To dopiero była frajda, okazało się to najlepszą atrakcją u stóp Babiej Góry. A jak pod Babią, to i zbój musiał być. Oczywiście był i to nie jeden! W czasie przedstawień grup pt. „Jak to Zbój Mikołaja spotkał” oraz przebrany, z prawdziwym pasem, w kierpcach i z ciupagą wystrojony w oryginalny strój góralski. Przewodnik Tomek Urbaniec kolejny raz ciekawie opowiadał o historii i życiu górali żywieckich. Odrobinę góralskich akcentów wpleciono w kolędy i pastorałki, prezentowane na wieczornym konkursie kolęd i lalek góralskich.
          Zmagania rajdowe i zdrowa rywalizacja to nieodłączny element pracy zespołowej na rajdach. Uczy współpracy i odpowiedzialności. Także za przyrodę, którą należy szanować i dbać o nią koniecznie. A żeby znać wartość przyrody, najpierw trzeba ją poznawać i przede wszystkim nauczyć się chronić. I to właśnie dzieje się na rajdach: krajoznawstwo, czynny wypoczynek i edukacja w gronie rówieśników. Ogromnie cieszy, że organizatorów w działalności turystycznej wspierają lokalne samorządy i instytucje państwowe. Tegoroczny Rajd Mikołajowy został zorganizowany przy współpracy Gminy Zawoja, która ufundowała puchary i nagrody w konkursach. Wsparciem dla organizatorów było też Schronisko Młodzieżowe Zawoja Wełcza oraz Małopolska Organizacja Turystyczna i Urząd Marszałkowski, które przekazały na rajd mapy turystyczne, informatory krajoznawcze i gadżety promujące Małopolskę. Jest to bardzo budujące, tym bardziej, że organizatorzy rajdów oraz nauczyciele sprawujący opiekę nad uczniami działają charytatywnie w czasie wolnym od pracy. Wszystkim, którzy wspierają działalność turystyczno-krajoznawczą wśród dzieci i młodzieży bardzo dziękujemy ;) i zapraszamy do udziału w kolejnych rajdach!

Z turystycznym pozdrowieniem
Komandor Rajdu
Teresa Sieradzka

Rajd w pigułce:
liczba uczestników: 69
szkoły uczestniczące:
Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach (SKKT PTSM „Małe Żywioły”- Grupa Pracowite Elfy i Renifery, SKKT PTSM „Nietoperze” - Grupa Łosie i Reniferki.pl, SKKT PTSM „Ostaniec”
Szkoła „ Inspiracja” w Krakowie (SKKT PTSM „Inspiracja” – Grupa Bałwany z Inspiracji)
LO VIII w Krakowie ( SKKT PTSM „Ósemka Wspaniałych”)

Konkursy:
Konkurs krajoznawczy, konkurs na prezentację „Jak to zbój z Mikołajem się spotkał”, konkurs kolęd i pastorałek, konkurs na lalkę góralską i konkurs na pejzaż beskidzki.

Puchary Wójta Gminy Zawoja otrzymali:
Kategoria klasy I-III: SKKT PTSM Małe Żywioły z Jerzmanowic (grupa Pracowite Elfy)
Kategoria klasy IV-VIII: SKKT PTSM Inspiracja z Krakowa (grupa Bałwany z Inspiracji)
Kategoria szkoły ponadpodstawowe: SKKT PTSM „Ósemka Wspaniałych” z KrakowaŚwięto Niepodległości na Rajdzie w Wojniczu

          Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach razem z młodzieżą z VIII LO w Krakowie uczcili Święto Niepodległości na XII Wojewódzkim Rajdzie PTSM im. Jana Grondkowskiego. Świętować można nie tylko biorąc udział w uroczystych akademiach, ale także poprzez zwiedzanie miejsc historycznych i poznawanie swojego regionu - Małopolski. Tak właśnie spędzają czas uczniowie należący do Szkolnych Kół Turystyczno-Krajoznawczych PTSM "Małe Żywioły", "Nietopetrze" i "Ostaniec". Podczas minionego rajdu odbyła się wycieczka terenowa na Panieńską Górę, były piosenki patriotyczne, konkursy wiedzy i plastyczny oraz rywalizacja na przedstawienie historyczne pt. "Żywy Obraz". Wyjątkowym i podniosłym wydarzeniem okazał się wieczorny Apel Poległych na rynku w Wojniczu. Patriotyzm można wyrazić w różny sposób, czego dowiedli uczestnicy przez dobrze wykonywane obowiązki, punktualność i zdyscyplinowanie podczas rajdu. Wszyscy byli zaangażowani i starali się pokazać z jak najlepszej strony. Puchar dla najlepszych drużyn w kategorii 1-3 zdobyło koło "Małe Żywioły", w kategorii klas 4-6 koło "Nietoperze"-grupa Małopolskie Bażanty, a w najstarszej kategorii klas 7-8 i liceum koło "Ósemka Wspaniałych" z Krakowa. Gratulujemy zdobywcom pucharów. Oczywiscie pozostałe drużyny również zasługują na pochwałę za wspaniałą postawę, zachowanie na czele z nauczycielami Panią Dorotą Sarota i Panią Justyną Piwowarczyk.

Z turystycznym pozdrowieniem Teresa Sieradzka"Na indiańskim szlaku-Lubogoszcz 2019"

         VIII Wojewódzki Rajd PTSM "Na indiańskim szlaku-Lubogoszcz 2019" za nami! ...🌵🍁🍀Ach co to była za przygoda! Prawdziwe indiańskie ognisko, wędrówki górskie w Beskidzie Wyspowym ;), rzut nożem i strzelanie z łuku. A do tego konkursy wiedzy i prezentacje. Czyli rozwijanie kreatywności, wiedza krajoznawczo-turystyczna, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i zdrowa rywalizacja połączona z ruchem i wysiłkiem.
Ale po kolei...
         31 uczniów Szkoły Podstawowej z Jerzmanowic wyruszyło w sobotni ranek o godz. 6:30 na rajd PTSM do Kasieńki Małej autobusem. Po dojeździe na miejsce na stacji ORLEU skorzystaliśmy z uprzejmości pracownika schroniska, który zabrał wszystkie ciężkie walizki do "niezawodnej terenówki" i wywiózł na stok Lubogoszczy do ośrodka. A my "na lekko" pomaszerowaliśmy czarnym szlakiem. I już na początek widoki Beskidu Wyspowego zapierające dech w piersiach. Szczyty górskie niczym wyspy wyłaniające się z mgły odkrywały się wraz z pokonywaną przez nas wysokością.
         Po dotarciu na miejsce kwaterowanie, śniadanie, formalności i już z nowymi imionami indiańskimi nasz komandor "Poruszona Skała" zabrał wszystkich uczestników rajdu na górską wycieczkę.
W trasie poznawaliśmy nazwy ziół, krzewów i drzew, budowę geologiczną Karpat, gatunki grzybów oraz zwyczaje indiańskie. Sama radość- zbierać borowiki, podgrzybki, maślaki, a szatany oczywiście oglądać - też było przyjemnie!
         Po drodze każdy szczep musiał zebrać drewno na ognisko indiańskie i materiały przyrodnicze na potem. Po wędrówce zjedliśmy pyszny obiad i walki plemion nadszedł czas. Gra zręcznościowa w okręt "Ucho Kojota", konkursy wiedzy: "Bystry umysł" i "Uzdrawiający Szaman", konkurs logo z imionami i totem indiański oraz najbardziej wyczekiwany konkurs na modę indiańską! Walka była zacięta między plemionami, ale warto było. Cały dzień do późnego wieczoru w schronisku na Lubogoszczy tętniło życie i walki indiańskie.
Szczep "Szalone Żywioły i Śpiące Nietoperze" zdobyły puchary za I m-ce. Gratulujemy!
         Opiekunowie indiańskich szczepów z Jerzmanowic Panie Justyna Piwowarczyk, Dorota Sarota, Dorota Ferdek czuwały, aby nikt nie ucierpiał podczas walk plemiennych i szczęśliwie wszyscy dotarli do domu.
         Wszystkim uczestnikom i opiekunom VIII Wojewódzkiego Rajdu PTSM "Na indiańskim szlaku-Lubogoszcz 2019" dziękuję i zapraszam do udziału w kolejnych rajdach PTSM.

Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
Spacerem po Krakowie wokół Krakowskiej Szopki

          W pierwszy dzień ferii zimowych 12 stycznia grupa 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach uczestniczyła w XV Wojewódzkim Rajdzie Turystycznym „Szlakiem Szopek Krakowskich –Kraków 2019”. Rajdowicze poznawali historię fenomenalnej szopki krakowskiej zwiedzając pokonkursową wystawę szopek krakowskich w Muzeum Historycznym w Krakowie Celestyn przy ul. Lubicz. Podczas warsztatów szopkarskich poznali cztery najważniejsze zasady budowania szopki:
1)szopka jest zawsze kolorowa;
2)szopka zawsze zawiera historie i legendy Krakowa;
3)szopka jest zawsze bajkowym odbiciem architektury Krakowa;
4)szopka jest zawsze symetryczna.

          To pozwoliło młodym turystom zrozumieć fenomen szopki krakowskiej-budowli, która w niezwykły sposób upamiętnia Narodzenie Chrystusa i jest od 2018 r. wpisana jako niematerialny produkt dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!

          Był też spacer Drogą Królewską, zwiedzanie kościołów i podziwianie szopek. Wyjątkowo smakowała czekolada w Carmello na Floriańskiej. W schronisku na ul. Oleandry odbyło się spotkanie z Rodziną Malików, którzy od pokoleń wykonują szopki krakowskie i prezentacja kolęd (Rajdowicze to uwielbiają). Ciekawy i atrakcyjny rajd sprawił wiele radości wszystkim uczestnikom-uczniom i nauczycielom, którym bardzo dziękuję za wspaniały spacer wokół Szopki Krakowskiej.

z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
"III Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja
7-9.12.2018 r."

Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie
oraz Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne „OSTANIEC”,
działające w Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach
zaprasza na III Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja 7-9.12.2018 r.

Harmonogram rajdu          Pobierz plik =>      


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
FESTIWALU NIETOPERZY   
Pobierz plik =>    Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec”
Gminy Jerzmanowice-Przeginia,
Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie
oraz Szkolne Koło Turystyczno – Krajoznawcze PTSM „Ósemka Wspaniałych”,
działające przy VIII LO w Krakowie
zaprasza na
Imprezę na Orientację „Szlakiem Nietoperzy” 15.09.2018 r.

Harmonogram gry terenowej   (pobierz plik)    
Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie
zaprasza na
Wiosenne turystyczne spotkanie w Rozdzielu
7 – 9 kwietnia 2017 r.

Zaproszenie          Pobierz plik =>      
Małopolski Zlot Młodzieży PTSM
„Zimowe Slajdowisko - Brzesko 2017”
„Po drogach i bezdrożach Mongolii”,
odbędzie się w dniach
17 – 19 marca 2017r.

Zaproszenie          Pobierz plik =>      
XIII RAJD „SZLAKIEM SZOPEK KRAKOWSKICH”
Kraków 21.01.2017 r.

Harmonogram rajdu           Pobierz plik =>      I MIKOŁAJOWY RAJD PTSM „Rajcza-Nickulin”
02 – 04.12.2016

          Nasz pierwszy Rajd w region Beskidu Żywieckiego był niebagatelny, bo Mikołajowy! Pełen emocji i dobrej zabawy… Już pierwszego dnia mogliśmy posłuchać i zobaczyć jak wyrabia się serki góralskie. A także je pode gustować ;)
W sobotę, po śniadaniu wyruszyliśmy na spacer Doliną Nickuliny. Po powrocie rzeźbiliśmy w śniegu. Nasze dzieło to ŻÓŁW ;)
Najlepsze dopiero przed nami: ZABAWY NA ŚNIEGU! To było coś… hmm, nikt nie chciał wracać na ciepły posiłek ;) Niestety, co piękne szybko się kończy.
Po obfitym obiadku wzięliśmy udział w warsztatach muzycznych z Panem Zbyszkiem Wałachem, który nie tylko produkuje dane instrumenty, ale i na nich gra (dudy, okaryna itp.). Następnie nadszedł czas na zmagania zręcznościowe – „Mikołajek z szyszki”.
Po kolacji już tylko konkursy: piosenka turystyczna, przebranie mikołajowe, przedstawienie „I ty zostań Świętym Mikołajem”. A na deser nauka podstawowych kroków tańcy góralskich. Na tę specjalną okazję nawet nasza Pani Komandor ubrała ludowy strój góralski… trzeba przyznać, że w kierbcach jej do twarzy ;) Niespodziewanie na swych saniach przyjechał do nas Święty Mikołaj i rozdał prezenty Małym i Dużym ;) W niedzielę naszych najmłodszych rajdowiczów czekała nie lada niespodzianka. Rywalizując z trzema grupami wygraliśmy i wróciliśmy z pucharem!


Opiekun szkolnego koła PTSM - MAŁE ŻYWIOŁY
Agnieszka Woszczek

zobacz galerię zdjęćXVII Wojewódzki Rajd im. Jana Grondkowskiego:
„Święto Niepodległości”
Wojnicz 11 – 12 listopada 2016

          Szkolne Koło PTSM „Małe Żywioły” ma za sobą kolejny Rajd. Lecz ten różnił się od innych doniosłym klimatem i refleksją historyczną. Jego celem było rozwijanie poczucia dumy z historii i tradycji Polski, oddanie czci przodkom walczącym o Polskę i pracującym dla niej. Budziliśmy, kształtowaliśmy i umacnialiśmy nasz patriotyzm. Przenieśliśmy się w lata 1918 – 1935, kiedy to Józef Piłsudski wrócił do Polski z Magdeburga i został Naczelnym Wodzem Armii Polskiej oraz stanął na czele Rządu Narodowego.
Przyjemnością było czynne krajoznawstwo i radzenie sobie w sytuacjach nietypowych (zimno, śnieg, błoto ;) ). Nasze rajdowanie rozpoczęliśmy w piątkowy ranek uczestnictwem we mszy św. w kościele parafialnym pw Św. Wawrzyńca w Wojniczu. Po mszy nastąpił przemarsz z udziałem asysty i orkiestry dętej na Rynek pod Pomnik Niepodległości. Wysłuchaliśmy wspomnień historycznych oraz koncertu pieśni patriotycznych. Na owych uroczystościach miało również miejsce złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku. Następnie udaliśmy się z przewodnikiem do Izby Regionalnej Wojnicza, gdzie oglądaliśmy zabytkowe przedmioty gospodarstwa domowego, stroje oraz narzędzia rzemieślnicze i służące do pracy w polu.
Po powrocie do schroniska i zjedzeniu ciepłego obiadku zmagaliśmy się z konkursem na przedstawienie pt. „Krótka scenka z życia Marszałka”, konkursem plastycznym „Marszałek na Kasztance”, konkursem na patriotyczny element stroju oraz wykonanie pieśni patriotycznej. Nasza grupa zaśpiewała „Pierwszą Kadrową”. W sobotę, skoro świt, wyszliśmy na wędrówkę na „Panieńską Górę”, gdzie pod Krzyżem Jubileuszowym zaśpiewaliśmy Hymn Polski oraz „Rotę”. Po sytym, ciepłym posiłku nastąpiło przyjęcie nowych członków PTSM, rozdanie nagród i zakończenie rajdu. MAŁE ŻYWIOŁY zdobyły puchar i nagrodę za zajęcie I-go miejsca ;-)
Gratuluję moim małym rajdowiczom wytrwałości. Są nie do pokonania!

Opiekun Szkolnego Koła PTSM „Małe Żywioły”
Agnieszka Woszczek
zobacz galerię zdjęć

,,No i rajd jak „z Biecza strzelił…”


I Wojewódzki Rajd PTSM „Dzień Ziemi” Biecz 22-24 kwietnia 2016 r.


           W dniach 22-24 kwietnia dzieci i młodzież zrzeszona w Małopolskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych wzięła udział w I Wojewódzkim Rajdzie PTSM „Dzień Ziemi” Biecz 22-24.04.2016 r. W rajdzie wzięło udział 84 uczestników z Krakowa i Jerzmanowic. Uczestnicy reprezentowali Szkołę Podstawową z Jerzmanowic klasy I-III i klasy IV-VI, Gimnazjum nr 16, 17, 32, 48 w Krakowie, Prywatne Gimnazjum nr 4 w Krakowie, VIII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie oraz Gimnazjum w Jerzmanowicach. Organizatorem Rajdu był Małopolski Oddział PTSM w Krakowie oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTSM „Ostaniec”, działające w Gimnazjum w Jerzmanowicach.dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.50 - 12.35
6.12.50 - 13.35
7.13.45 - 14.30
8.14.35 - 15.20


Dowóz
7:00Jerzmanowice / Sobieskiego (Sklep)
Jerzmanowice / Jurajska
Jerzmanowice / Pod jamą
Jerzmanowice / Nietoperzowa
Jerzmanowice / Doły
Jerzmanowice / Wschodnia
Kopaniny
Łazy / Pętla
Łazy / Remiza
Łazy / przystanek 1
Łazy / przystanek 2
Jerzmanowice / Szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej

Dowóz
7:00Gotkowice / przystanek DK94 w stronę Olkusza
Zachodnia
Szklary / Tartak
Szklary / Remiza
Szklary / Kościół
Szklary / Stara Szkoła
Szklary / Koniec
Jerzmanowice / Centralna
Jerzmanowice / Szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


Odwóz
Łazy - Wschodnia - Nietoperzowa
pn., wt., czw., pt.12:50, 13:50, 14:40
śr.12:50, 13:50, 15:30
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej

Odwóz
Gotkowice - Zachodnia - Szklary
pn., wt., czw., pt.12:50, 13:50, 14:40
śr.12:50, 13:50, 15:30
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej