Szkoła Podstawowa
BIBLIOTEKA SZKOLNA


"Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury.
Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy,
inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświecenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego"


Jan Paweł II


BIBLIOTEKA SZKOLNA
CZYNNA


PONIEDZIAŁEK1000 - 1445


WTOREK800 - 1445ŚRODA800 - 1445CZWARTEK1030 - 1200PIĄTEK800 - 1300Opiekunem biblioteki jest Pani mgr Barbara WronaPasowanie na czytelnika uczniów klas drugich

          Dnia 16.10.2019 miało miejsce uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas 2a, 2b i 2c. Pasowanie odbywa się w bibliotece szkolnej dla każdej klasy osobno. Zajęcia są także lekcją otwartą dla nauczycieli. Po lekcji uczniowie nabywają umiejętności korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej; rozumieją pojęcia, m.in.: biblioteka, wypożyczalnia, potrafią wyjaśnić różnice między biblioteką a księgarnią; wypełniają obowiązki czytelnika; dokonują samodzielnego wyboru pierwszej książeczki do czytania. Od dziś uczniowie mogą samodzielnie wypożyczać książki z biblioteki szkolnej.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Na zakończenie wszyscy usłyszeli prośby książek o dobre ich traktowanie.
PROŚBY KSIĄŻEK:
NIE JEDZCIE PODCZAS CZYTANIA, BO NAS POPLAMICIE!
NIE ZWIJAJCIE NAS W RULON!
NIE RYSUJCIE PO NASZYCH KARTKACH!
NIE ZAGINAJCIE NAM ROGÓW!
PRZY CZYTANIU UŻYWAJCIE ZAKŁADEK!
NIE WYRYWAJCIE NAM KARTEK!„Tysiąc powodów by czytać”,
czyli wyjątkowy sukces Naszej Szkoły
          5 lutego br. w murach naszej szkoły odbyło się niezapomniane wydarzenie. Firma Empik przywiozła 1000 książek do biblioteki. Zanim kolorowa ciężarówka przyjechała do szkoły krążyła po Jerzmanowicach, a przedstawiciele Empiku dziękowali za kibicowanie i oddawanie głosów na Naszą Szkołę, szczęśliwcy otrzymali książkowe prezenty.

          Przed godziną 12.00 uczniowie klas trzecich gimnazjum byli w pełnej gotowości, aby na swoje barki przyjąć kartony z książkami. Przed szkołą Paulina Mrozowska, która wcielona się w postać Królowej Jadwigi czekała ze swoją świtą na przyjazd ciężarówki z książkami. Tuż za nimi w drzwiach szkoły oczekiwały na gości pani dyrektor Ewa Rogóż i pani wicedyrektor Teresa Sieradzka wraz z Panem Wójtem Tomaszem Gwizdałą. W korytarzu szkolnym uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej oraz gimnazjaliści stali z balonami, tworząc szpaler. Gdy ciężarkowa podjechała pod drzwi, a aktorzy z Empiku wkroczyli do szkoły rozległy się okrzyki na ich powitanie. Wszyscy uczniowie zgodnie krzyczeli Empik!

          Po wniesieniu książek do biblioteki przez dworzan, którym pomagał radny Tomasz Chochół, goście wraz z uczniami zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się część uroczystości. Aktorzy w postaci Pana Książeczki, Kropki i Przecinka rozbawili uczniów do łez. Po części artystycznej przygotowanej przez gości głos zabrała pani dyrektor Ewa Rogóż, witając przybyłych oraz dziękując darczyńcom za książki i wszystkim zaangażowanym osobom i instytucjom za pomoc w wygraniu konkursu, głosowanie przyczyniło się do powiększenia grona przyjaciół Naszej Szkoły. Głosy płynęły od Gdyni i Szczecina po Limanową, od Francji przez Niemcy do Norwegii. Rodzice angażowali swoje rodziny i znajomych, a uczniowie kolegów i koleżanki. Konkurs ,,1000 powodów by czytać” pozwolił na spełnienie wszystkich książkowych życzeń uczniów, ale także na uzupełnienie braków w lekturach i słownikach. Głos zabrał także wójt Tomasz Gwizdała, który również złożył podziękowania dla firmy Empik i pogratulował sukcesu uczniom. Po gromkich brawach uczniowie uczęszczający na koło teatralne zaprosili wszystkich na przedstawienie pt. „Piękna i Bestia”. Ten punkt programu cieszył się dużym uznaniem wszystkich zgromadzonych. Scenografia, stroje, gra aktorska i muzyka na żywo przeniosła wszystkich w klimat teatru na najwyższym poziomie. Radość aktorów, w których wcielili się Kinga Postołek, Alina Krzyżan, Aleksander Marek, Alicja Sarota, Marta Sarota, Martyna Niedziółka, Wojciech Głowacki, Otylia Stuwczyńska, Jakub Krzystanek i Maciej Strzałaka była ogromna. Doniosły charakter przestawienia osiągnięto dzięki Mai Skotnicznej, która zapewniła muzykę na żywo w finałowe scenie. Po gromkich brawach pani dyrektor podziękowała pani Grażynie Piwowarczyk-opiekunowi koła i aktorom za przedstawienie, wspólnie ustali także, że w kolejnych przedstawieniach wykorzystane zostaną prezenty z Empiku. Dyrekcja szkoły oraz przedstawiciele uczniów kolejny raz podziękowali ,,1000 powodów by czytać”. Reprezentanci firmy przyjęli przygotowane upominki i złożyli na ręce dyrekcji list gratulacyjny. Po tej części uroczystości wszyscy goście oraz przewodniczący klas udali się do biblioteki, żeby poukładać książki na regałach.          Wszyscy w doskonałych nastojach wrócili do swoich obowiązków. Uśmiechy na ustach zgromadzonych osób doskonale odzwierciedlały radość i zadowolenie. Dzień ten na pewno zapadnie w pamięci nas wszystkich. Nasza Szkoła odniosła ogromny ogólnopolski sukces, znaleźliśmy się w grupie sześciu dużych szkół, które otrzymały 1000 książek. Całość przedsięwzięcia nadzorowały nasze wspaniałe panie bibliotekarki: Barbara Wrona i Grażyna Piwowarczyk. Dziękujemy wszystkim za życzliwość, wsparcie i pomoc, czyli 1000 powodów do radości…
Link do relacji z wydarzenia w dzienniku polskim =>DZIENNIK POLSKITysiąc powodów do zadowolenia

          Dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na naszą Szkołę w akcji ,,tysiąc powodów by czytać”. Dzięki zaangażowaniu wielu osób zajęliśmy trzecie miejsce w Polsce, a tym samym znaleźliśmy się w grupie szkół, które otrzymają 1000 książek na kwotę 25 tysięcy złotych. Dziękujemy wszystkim za wytrwałość, grono głosujących objęło nie tylko Polskę, ale także osoby spoza granic naszego kraju.

Uczniowie, nauczyciele i dyrekcja


Czytanie na dywanie

          W bibliotece Szkoły Podstawowej między regałami z książkami znajduje się kącik, w którym, w spokoju i ciszy, uczniowie czytają książki. Na podłodze, w tym kąciku, leżą dywaniki i poduszki, na których wygodnie można rozsiąść się w swoim czasie wolnym. W tym kąciku, uczniowie czytają książki lub wraz z kolegami odgrywają scenki ze znanych wierszyków lub bajek.


Informacja o nowych książkach do wypożyczania
W ramach programu „Książka moich marzeń” zakupiono do biblioteki Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach 281 książek, o które powiększył się księgozbiór. W odpowiedzi na zainteresowania i potrzeby czytelnicze uczniów lubiących czytać o zwierzętach - zakupiono 6 serii poczytnych książek o zwierzętach:

Zaopiekuj się mną - Holly Webb
Na pomoc zwierzakom - Tina Nolan
Klinika pod Boliłapką - Liliana Fabiańska
Magiczny kotek - Sue Bently
Magiczny piesek - Sue Bently
Dużym zainteresowaniem wśród dziewcząt cieszy się seria o Martynce. Są to pięknie ilustrowane książki o przygodach dziewczynki o imieniu Martynka, a w bibliotece znajduje się 12 książek z tej serii.

Dla młodzieży proponujemy topowe serie książek:
Kroniki Archeo - Agnieszka Stelmaszczyk
Zakręcona piłkarska drużyna - Joachim Masannek
Seria książek przygodowych Ulissesa Moore
Książki zakupione do biblioteki szkolnej cieszą się dużym zainteresowaniem i są często wypożyczane przez uczniów. Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki, wypożyczenia i przeczytania nowości.HISTORIA BIBLIOTEKI

 Pobierz plik    Wyniki anonimowej ankiety "Czytam, bo..."

 Pobierz plik    


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.55 - 12.40
6.13.00 - 13.45
7.13.55 - 14.40


Dowóz
7:00Jerzmanowice ulice: Nietoperzowa, Doły, Pod Grodziskiem, Jurajska, Jana lll Sobieskiego, Centralna, Szkoła
7.00Jerzmanowice Stok, ul. Zachodnia, ul. Krakowska w stronę stacji Shell
7.10Gotkowice przystanek droga krajowa 94 w kierunku Olkusz, Szkoła
7:25Łazy Pętla, Łazy Remiza, Łazy przystanki 1, 2, 3, Kopaniny „koło Studni, Szkoła
7:30Szklary przystanki – Żary pętla, Szklary Tartak, Szklary Remiza, Szklary Kościół, Szklary Stara Szkoła, Szklary Koniec, Jerzmanowice ul. Centralna, szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


Odwóz
12:55Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
12:55Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana lll Sobieskiego
14:00Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
14:00Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
14:50Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
14:50Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej