Szkoła Podstawowa
BIBLIOTEKA SZKOLNA


"Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury.
Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy,
inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświecenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego"


Jan Paweł II


BIBLIOTEKA SZKOLNA
CZYNNA


PONIEDZIAŁEK800 - 1400


WTOREK800 - 1400ŚRODA800 - 1400CZWARTEK800 - 1400PIĄTEK800 - 1400Opiekunem biblioteki jest Pani mgr Małgorzata PoznańskaKONKURS „W ŚWIECIE BAŚNI I LEGEND”


Zgłoszenia udziału przyjmowane będą do 15.10.2021 r. u wychowawców.

Regulamin z wykazem literatury dostępny jest na stronie szkoły.


Pobierz plik =>   


Lista lektur szkolnych dla Szkoły Podstawowej obowiązująca od 1 września 2021 r.

Pobierz plik =>   


Konkurs fotograficzny
"Z książką mi do twarzy"

Autorzy zdjęć zaskoczyli nas swoimi pomysłami. Czytali w nocy, z domowymi pupilami, pod prysznicem, kosząc trawę a nawet w trakcie jazdy na deskorolkach. Wybór zwycięskich prac był bardzo trudny. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział!

Nasi zwycięzcy:

Klasy I-III
I miejsce - Milena Urbaniak
II miejsce - Alan Rosikoń
III miejsce - Alan Dudek

Klasy IV-VI
I miejsce - Maja Śladowska i Adam Luciński
II miejsce - Magdalena Mroźnik
III miejsce - Aleksander Karcz

Klasy VII-VIII
I miejsce - Filip Kozłowski
II miejsce - Bronisz Lebiecki

Dzień Flagi w bibliotece

W bibliotece świętowaliśmy Dzień Flagi. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę z wiedzy o Polsce oraz tworzyły flagę z książek znajdujących się w bibliotece. Zabawie towarzyszyło dużo radości.KONKURS FOTOGRAFICZNY
„Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY”

Regulamin konkursu    Pobierz plik =>   


Dzień Kota


Dzień Kota w naszej szkole obchodziliśmy w tym roku na wiele sposób. Uczniowie wykonali wspaniałe prace plastyczne, które wzięły udział w konkursie organizowanym przez Wydawnictwo Żwakowskie. A w młodszych klasach odbyły się zajęcia poświęcone kotom.

Dzieci popisały się ogromną kreatywnością w swoich dziełach. Ich twórczość można podziwiać na fb na stronie - Cukierku, Ty łobuzie. Oraz w szkolonej bibliotece i na wystawie w korytarzu.

Została również zorganizowana zbiórka charytatywna (w postaci karmy, koców i innych kocich atrakcji) by pomóc podopiecznym w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Bolesławiu.

Uczniowie całej szkoły wykazali się dobrocią serc, biorąc aktywny udział w niesieniu pomocy potrzebującym zwierzętom.


„Mała książka – wielki człowiek”

Pierwszoklasiści z naszej szkoły wzięli udział w kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, której głównym celem jest zaproszenie uczniów do czytania samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.

Każdy uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzymał w tym roku prezent – wyprawkę czytelniczą zawierającą:
• “Pierwsze abecadło” – antologię tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych;
• „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – poradnik dla rodziców, jak wspierać dziecko w nauce czytania;
• Kreatywny alfabet – plakat z literami.

Wyprawki czytelnicze zostały rozdane uczniom w trakcie lekcji bibliotecznej. Dzieci poznały pojęcie biblioteki i książki oraz samodzielnie wykonały zakładki. Zadanie było o tyle trudne, że uczniowie musieli rozbudzić swoją wyobraźnię, tworząc je w trakcie słuchania wiersza Tadeusza Kubiaka „Ja jestem książka”. Po wspólnej zabawie, dzieci zostały zaproszone do biblioteki, gdzie pierwszy raz zapoznały się z jej księgozbiorem.

Motywem przewodnim książki “Pierwsze abecadło” są litery alfabetu, które pomagają dzieciom w nauce ich rozpoznawania, a następnie składania w wyrazy i całe zdania. Jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania, która dzięki Wyprawce Czytelniczej może stać się prawdziwą przyjemnością.

Czytanie przynosi dzieciom wiele korzyści m.in. budowanie silnej więzi z rodzicem i opiekunem, a także wspieranie ich rozwoju fizycznego i psychicznego. Dzieciom, którym czytano od najmłodszych lat, łatwiej przychodzi nauka, a w dorosłym życiu lepiej radzą sobie z różnego rodzaju wyzwaniami.

Projekt “Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. To największy tego typu projekt w Europie, realizowany przez Instytut Książki.Bilet powrotny do biblioteki

Powrót dzieci do szkół to ważny moment, aby przypomnieć uczniom o bibliotece i wciągnąć ich na nowo w świat literatury.

Proponujemy akcję czytelniczą – Bilet powrotny do biblioteki, która pozwoli przywitać uczniów wracających do szkoły i zachęcić ich do aktywnego korzystania z biblioteki. Zabawa nie wymaga dużej aktywności ani skomplikowanych przygotowań.

Warto wykorzystać fakt, że najmłodsi przesyceni są dostępem do komputerów – książka, promowana przez akcję czytelniczą, może stać się dla nich świetną odskocznią od cyfrowej rzeczywistości.

Regularne wizyty dzieci, chcących skasować bilet w bibliotece pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie i ponowną integrację całej społeczności szkolnej.
Konkurs „CZYTAM I POLECAM”

Zapraszam do udziału w konkursie na recenzję wybranej przez siebie książki „CZYTAM I POLECAM”.

Zachęcam do spędzenia czasu świątecznego oraz ferii przy dobrej lekturze.
Przy okazji można podzielić się swoją opinią i wygrać nagrodę.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 3-8.

Recenzje należy składać do dnia 31 stycznia 2021 r. w bibliotece szkolnej lub drogą elektroniczną na adres: poznanska.malgosia@gmail.com

Prace powinny być czytelne, napisane starannie lub na komputerze i opisane według wzoru:

Imię i nazwisko oraz klasa uczestnika konkursu
Tytuł i autor recenzowanej książki

Regulamin konkursu w załączniku.
Pobierz plik =>   


Wirtualny kiermasz książki

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wirtualnym kiermaszu książki za pośrednictwem sklepu internetowego http://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/

Dzięki tej akcji, nasza szkoła ma możliwość uzbierania kwoty, którą możemy wykorzystać na dowolne, gratisowe książki z oferty Księgarni i tym samym powiększyć zbiory biblioteki szkolnej o nowości wydawnicze i lektury.

Zasady są proste: przekazujemy Państwu kod, dzięki któremu Księgarnia skojarzy Państwa zamówienie z naszą szkołą. Kod naszej szkoły: M.KRA.JERZM.GPS1
Kod ten należy wpisać w polu DODATKOWE INFORMACJE, przed kliknięciem przycisku PODSUMOWANIE. Nie wpisujemy kodu w polu KUPON RABATOWY.

Po zrealizowaniu każdego zamówienia, które w uwagach zostanie opatrzone tym kodem do skarbonki naszej szkolnej biblioteki zostanie odłożona kwota 15 % tego zamówienia, która w dowolnym momencie biblioteka może wykorzystać na dowolne książki z oferty Księgarni.

Dziękujemy!

Szkolna biblioteka poleca...

W trudnym czasie pandemii biblioteka szkolna udostępnia adresy stron dotyczących edukacji domowej, darmowych ofert audiobooków bądź lektur szkolnych, które wspomogą proces edukacji bądź uprzyjemnią pobyt w domu.

Na stronie Edukacja domowa znajdziecie pełno stron i serwisów z każdego przedmiotu, które pomogą Wam w edukacji w domu. Naprawdę warto tam zajrzeć!

Książki i lektury:
• Aplikacja Wolne Lektury, to biblioteka internetowa, która publikuje utwory należące do klasyki literatury oraz literaturę współczesną i można z nich korzystać za darmo - https://wolnelektury.pl
• Na stronie lektury.gov.pl znajdziecie wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami.
ChmuraCzytania.pl jest kolejną ciekawą stroną zawierającą książki polskich i zagranicznych autorów.
• Największą biblioteką cyfrową, z której można korzystać za darmo jest Polona.pl
• Dodatkowo dla najmłodszych wydawnictwo Olesiejuk wydało darmowego e-booka na temat koronawirusa. Dostępny TUTAJ

Audiobooki:
Polska-Poezja.pl - serwis oferujący klasykę polskiej poezji. Wiersze czytane przez polskich aktorów dostępne za darmo w serwisie YouTube.
Polskie Radio Dzieciom - udostępnia radiowe audycje dla dzieci (m.in. Wieczorne pogaduchy, Książki do poduchy)
Spotify - w wersji bezpłatnej uprawnia do słuchania sporego wyboru bajek, legend i innych opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji.
Audio-Bajki.pl - dostępne za darmo w serwisie YouTubePasowanie na czytelnika uczniów klas drugichW dniu 12 i 13 października 2020 roku miało miejsce uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas 2a i 2b.

Na lekcji bibliotecznej uczniowie wykazali się sporą wiedzą na temat biblioteki oraz książek. Potrafią wyjaśnić różnicę między biblioteką a księgarnią, wiedzą jak wygląda pieczęć biblioteczna, znają obowiązki czytelnika oraz potrafią wypożyczyć samodzielnie książki.

Po przejściu do biblioteki uczniowie złożyli uroczystą przysięgę i zostali pasowani na czytelników. Uczniowie wypożyczyli swoje pierwsze książki oraz otrzymali zakładki do pokolorowania.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym i przyjaznym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Tradycyjnie, od kilku lat, w miesiącu październiku, obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się w akcję i wzięcie udziału w zabawie – „Czytanie przez losowanie”. MMBS zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W ramach obchodów MMBS zachęcamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki, zapoznania się z nowościami oraz do korzystania ze zbiorów.

Zachęcamy również do śledzenia nowopowstałej strony na fb:

Biblioteka Szkolna w Jerzmanowicach


Dzięki niej zawsze będziecie na bieżąco!Pasowanie na czytelnika uczniów klas drugich

          Dnia 16.10.2019 miało miejsce uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas 2a, 2b i 2c. Pasowanie odbywa się w bibliotece szkolnej dla każdej klasy osobno. Zajęcia są także lekcją otwartą dla nauczycieli. Po lekcji uczniowie nabywają umiejętności korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej; rozumieją pojęcia, m.in.: biblioteka, wypożyczalnia, potrafią wyjaśnić różnice między biblioteką a księgarnią; wypełniają obowiązki czytelnika; dokonują samodzielnego wyboru pierwszej książeczki do czytania. Od dziś uczniowie mogą samodzielnie wypożyczać książki z biblioteki szkolnej.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Na zakończenie wszyscy usłyszeli prośby książek o dobre ich traktowanie.
PROŚBY KSIĄŻEK:
NIE JEDZCIE PODCZAS CZYTANIA, BO NAS POPLAMICIE!
NIE ZWIJAJCIE NAS W RULON!
NIE RYSUJCIE PO NASZYCH KARTKACH!
NIE ZAGINAJCIE NAM ROGÓW!
PRZY CZYTANIU UŻYWAJCIE ZAKŁADEK!
NIE WYRYWAJCIE NAM KARTEK!„Tysiąc powodów by czytać”,
czyli wyjątkowy sukces Naszej Szkoły
          5 lutego br. w murach naszej szkoły odbyło się niezapomniane wydarzenie. Firma Empik przywiozła 1000 książek do biblioteki. Zanim kolorowa ciężarówka przyjechała do szkoły krążyła po Jerzmanowicach, a przedstawiciele Empiku dziękowali za kibicowanie i oddawanie głosów na Naszą Szkołę, szczęśliwcy otrzymali książkowe prezenty.

          Przed godziną 12.00 uczniowie klas trzecich gimnazjum byli w pełnej gotowości, aby na swoje barki przyjąć kartony z książkami. Przed szkołą Paulina Mrozowska, która wcielona się w postać Królowej Jadwigi czekała ze swoją świtą na przyjazd ciężarówki z książkami. Tuż za nimi w drzwiach szkoły oczekiwały na gości pani dyrektor Ewa Rogóż i pani wicedyrektor Teresa Sieradzka wraz z Panem Wójtem Tomaszem Gwizdałą. W korytarzu szkolnym uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej oraz gimnazjaliści stali z balonami, tworząc szpaler. Gdy ciężarkowa podjechała pod drzwi, a aktorzy z Empiku wkroczyli do szkoły rozległy się okrzyki na ich powitanie. Wszyscy uczniowie zgodnie krzyczeli Empik!

          Po wniesieniu książek do biblioteki przez dworzan, którym pomagał radny Tomasz Chochół, goście wraz z uczniami zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się część uroczystości. Aktorzy w postaci Pana Książeczki, Kropki i Przecinka rozbawili uczniów do łez. Po części artystycznej przygotowanej przez gości głos zabrała pani dyrektor Ewa Rogóż, witając przybyłych oraz dziękując darczyńcom za książki i wszystkim zaangażowanym osobom i instytucjom za pomoc w wygraniu konkursu, głosowanie przyczyniło się do powiększenia grona przyjaciół Naszej Szkoły. Głosy płynęły od Gdyni i Szczecina po Limanową, od Francji przez Niemcy do Norwegii. Rodzice angażowali swoje rodziny i znajomych, a uczniowie kolegów i koleżanki. Konkurs ,,1000 powodów by czytać” pozwolił na spełnienie wszystkich książkowych życzeń uczniów, ale także na uzupełnienie braków w lekturach i słownikach. Głos zabrał także wójt Tomasz Gwizdała, który również złożył podziękowania dla firmy Empik i pogratulował sukcesu uczniom. Po gromkich brawach uczniowie uczęszczający na koło teatralne zaprosili wszystkich na przedstawienie pt. „Piękna i Bestia”. Ten punkt programu cieszył się dużym uznaniem wszystkich zgromadzonych. Scenografia, stroje, gra aktorska i muzyka na żywo przeniosła wszystkich w klimat teatru na najwyższym poziomie. Radość aktorów, w których wcielili się Kinga Postołek, Alina Krzyżan, Aleksander Marek, Alicja Sarota, Marta Sarota, Martyna Niedziółka, Wojciech Głowacki, Otylia Stuwczyńska, Jakub Krzystanek i Maciej Strzałaka była ogromna. Doniosły charakter przestawienia osiągnięto dzięki Mai Skotnicznej, która zapewniła muzykę na żywo w finałowe scenie. Po gromkich brawach pani dyrektor podziękowała pani Grażynie Piwowarczyk-opiekunowi koła i aktorom za przedstawienie, wspólnie ustali także, że w kolejnych przedstawieniach wykorzystane zostaną prezenty z Empiku. Dyrekcja szkoły oraz przedstawiciele uczniów kolejny raz podziękowali ,,1000 powodów by czytać”. Reprezentanci firmy przyjęli przygotowane upominki i złożyli na ręce dyrekcji list gratulacyjny. Po tej części uroczystości wszyscy goście oraz przewodniczący klas udali się do biblioteki, żeby poukładać książki na regałach.          Wszyscy w doskonałych nastojach wrócili do swoich obowiązków. Uśmiechy na ustach zgromadzonych osób doskonale odzwierciedlały radość i zadowolenie. Dzień ten na pewno zapadnie w pamięci nas wszystkich. Nasza Szkoła odniosła ogromny ogólnopolski sukces, znaleźliśmy się w grupie sześciu dużych szkół, które otrzymały 1000 książek. Całość przedsięwzięcia nadzorowały nasze wspaniałe panie bibliotekarki: Barbara Wrona i Grażyna Piwowarczyk. Dziękujemy wszystkim za życzliwość, wsparcie i pomoc, czyli 1000 powodów do radości…
Link do relacji z wydarzenia w dzienniku polskim =>DZIENNIK POLSKITysiąc powodów do zadowolenia

          Dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na naszą Szkołę w akcji ,,tysiąc powodów by czytać”. Dzięki zaangażowaniu wielu osób zajęliśmy trzecie miejsce w Polsce, a tym samym znaleźliśmy się w grupie szkół, które otrzymają 1000 książek na kwotę 25 tysięcy złotych. Dziękujemy wszystkim za wytrwałość, grono głosujących objęło nie tylko Polskę, ale także osoby spoza granic naszego kraju.

Uczniowie, nauczyciele i dyrekcja


Czytanie na dywanie

          W bibliotece Szkoły Podstawowej między regałami z książkami znajduje się kącik, w którym, w spokoju i ciszy, uczniowie czytają książki. Na podłodze, w tym kąciku, leżą dywaniki i poduszki, na których wygodnie można rozsiąść się w swoim czasie wolnym. W tym kąciku, uczniowie czytają książki lub wraz z kolegami odgrywają scenki ze znanych wierszyków lub bajek.


Informacja o nowych książkach do wypożyczania
W ramach programu „Książka moich marzeń” zakupiono do biblioteki Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach 281 książek, o które powiększył się księgozbiór. W odpowiedzi na zainteresowania i potrzeby czytelnicze uczniów lubiących czytać o zwierzętach - zakupiono 6 serii poczytnych książek o zwierzętach:

Zaopiekuj się mną - Holly Webb
Na pomoc zwierzakom - Tina Nolan
Klinika pod Boliłapką - Liliana Fabiańska
Magiczny kotek - Sue Bently
Magiczny piesek - Sue Bently
Dużym zainteresowaniem wśród dziewcząt cieszy się seria o Martynce. Są to pięknie ilustrowane książki o przygodach dziewczynki o imieniu Martynka, a w bibliotece znajduje się 12 książek z tej serii.

Dla młodzieży proponujemy topowe serie książek:
Kroniki Archeo - Agnieszka Stelmaszczyk
Zakręcona piłkarska drużyna - Joachim Masannek
Seria książek przygodowych Ulissesa Moore
Książki zakupione do biblioteki szkolnej cieszą się dużym zainteresowaniem i są często wypożyczane przez uczniów. Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki, wypożyczenia i przeczytania nowości.HISTORIA BIBLIOTEKI

 Pobierz plik    Wyniki anonimowej ankiety "Czytam, bo..."

 Pobierz plik    

NASZA BIBLIOTEKA
NA:dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.50 - 12.35
6.12.50 - 13.35
7.13.45 - 14.30
8.14.35 - 15.20


Dowóz
7:00Jerzmanowice / Sobieskiego (Sklep)
Jerzmanowice / Jurajska
Jerzmanowice / Pod jamą
Jerzmanowice / Nietoperzowa
Jerzmanowice / Doły
Jerzmanowice / Wschodnia
Kopaniny
Łazy / Pętla
Łazy / Remiza
Łazy / przystanek 1
Łazy / przystanek 2
Jerzmanowice / Szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej

Dowóz
7:00Gotkowice / przystanek DK94 w stronę Olkusza
Zachodnia
Szklary / Tartak
Szklary / Remiza
Szklary / Kościół
Szklary / Stara Szkoła
Szklary / Koniec
Jerzmanowice / Centralna
Jerzmanowice / Szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


Odwóz
Łazy - Wschodnia - Nietoperzowa
pn., wt., czw., pt.13:00, 13:50, 14:40
śr.13:00, 13:50, 15:30
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej

Odwóz
Gotkowice - Zachodnia - Szklary
pn., wt., czw., pt.13:00, 13:50, 14:40
śr.13:00, 13:50, 15:30
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej