Baner Kontakt




























ARCHIWUM
Rok szkolny 2021/2022


Wykaz podreczników do religii w roku szkolnym 2022/2023

Pobierz plik => szkoła podstawowa   







OGŁOSZENIE!


Informujemy, że ze względu na brak wolnych miejsc
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach
nie będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca
na rok szkolny 2022/2023.


Ogłoszenie

Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach zatrudni w oddziale przedszkola w Łazach woźną. Wymiar zatrudnienia 1/4 etatu. Praca wykonywana po godzinie 15.00.

Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach zatrudni w oddziale przedszkolnym w Gotkowicach woźną. Wymiar zatrudnienia 1/4 etatu. Praca wykonywana po godzinie 15.00.

Dokumenty można składać w sekretariacie od 8.00 do 14.00 lub elektronicznie zs@szkolajerzmanowice.pl

Termin składania dokumentów do 12.08.2022r.



Informacja dla Rodziców przyszłych pierwszoklasistów


Zapraszamy Rodziców przyszłych uczniów klas pierwszych do zapoznania się z wyprawką szkolną.


Wyprawka ucznia klasy pierwszej   Pobierz plik =>   





Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
informuje, że zakończenie
Roku Szkolnego 2021/2022
odbędzie się

24 czerwca 2022r. (piątek)

Organizacja uroczystości zakończenia roku szkolnego:

8:00 dla chętnych Msza Św. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Bartłomieja w Jerzmanowicach
Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego

9:00 Pożegnanie klas VIII na sali gimnastycznej
następnie spotkanie klas VII i VIII z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych
9:00 Rozdanie świadectw klas I-VI w swoich salach lekcyjnych

I Odwóz uczniów o godz. 10.15
II odwóz uczniów o godz. 11.15



Wycieczka klas II do Kuźniczki

Uczniowie klasy 2a i 2b w pierwszy dzień lata uczestniczą w warsztatach "od ziarenka do bochenka" i poznali etap powstawania chleba. Następnie w żarnach zmienili zboże z którego upieczono pyszny chleb w piecu opalanym drewnem. Ależ to był wspaniały smak ... Kolejna atrakcją była jazda na koniach. To naprawdę cudowne i słoneczne powitanie lata. Dziękujemy wychowawcom za ten wspaniały wyjazd.





Kolejny sukces małych programistów

Zostały ogłoszone wyniki Ogólnopolskiej Ligi Algorytmicznej Centrum Mistrzostwa Informatycznego. W kategorii Skrzaty – programowanie w języku Scratch - nasze koło zajęło II miejsce. Tak wspaniały wynik zawdzięczamy ogromnemu zaangażowaniu i wytrwałości oraz pomysłowości Mieszka Fus z klasy 4c. Gratulacje!!!




"Bieg po zdrowie"
Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej

Uczestnikami „biegu po zdrowie” byli uczniowie klas czwartych. Głównymi celami programu jest opóźnienie i zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Podczas zajęć rozwijano kreatywność i aktywność uczniów poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, refleksji oraz wykonywanie różnorodnych prac plastycznych m.in. znaki zakazu palenia, plakaty antynikotynowe. Program realizowany był we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie.





Realizacja programu profilaktycznego "CUDER"
w naszej szkole

W ramach działań profilaktyczno-wychowawczych szkoły 14 czerwca odbył się program profilaktyki zintegrowanej CUDER dla uczniów kl. 5 i 6. Celem programu było wzmocnienie czynników chroniących uczniów przed szeroką gamą zagrożeń. Uczniowie wzięli udział w grze profilaktycznej, podczas której prowadzący wyjaśnili pojęcia sfer ciała, umysłu, ducha, emocji i relacji, pojęcia zagrożeń (pułapek) oraz wzmocnienia chęci poszukiwania sensu życia.





Wycieczka do Krakowa

13 czerwca klasa 5b i 5c pojechała na wycieczkę do Krakowa. Najpierw pan przewodnik zaprowadził nas pod smoczą jamę, gdzie opowiedział legendy związane z tym miejscem oraz z krakowskimi bohaterami. Następnie odwiedziliśmy wawelskie wzgórze. Tam dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek na temat historii tego miejsca, polskich królów i ich zwyczajów. Następnie zwiedzaliśmy Kraków szlakiem legend i anegdot. Pan przewodnik przybliżył nam okoliczności wyprawionej uczty u Wierzynka, historie związane z Sukiennicami, ołtarzem w kościele Mariackim, Bramą Floriańską czy Barbakanem. Kolejnym etapem klasowej wycieczki było Multikino. Tam obejrzeliśmy seans pt. „Sonic 2. Sybki jak błyskawica” Wycieczka dostarczyła nam nowych wrażeń. A zdobyte wiadomości na pewno wykorzystamy na lekcjach.




Wolontariusze z wizytą w Ognisku Terapeutycznym

Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy - Ognisko Terapeutyczne w Jerzmanowicach. Spędzili wspólnie czas na grach edukacyjnych i rozmowie. Dziękujemy uczestnikom oraz pracownikom ogniska za miłą atmosferę i życzliwe przyjęcie.




I Rajd Turystyczno-Krajoznawczy
"Wszystkie dzieci nasze są" w Wiśle za nami
10-12.06.2022r.

Rajdowicze ze Szkolnego Koła "Małe Żywioły", "Nietoperze" i "Ostaniec" przemierzyły żółty szlak turystyczny na Cienków podczas I Rajdu Turystyczno-Krajoznawczego "Wszystkie dzieci nasze są" w Wiśle. Czekamy z niecierpliwością na kolejny rok szkolny i wyprawy rajdowe.





Czar Par

7 czerwca w naszej szkole po raz pierwszy odbył się konkurs matematyczno- przyrodniczy dla uczniów z klas 4-6 „Czar par”. 20 par przystąpiło do zmagań z zadaniami z zakresu przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki. Nad przebiegiem konkurencji czuwali sędziowie – uczniowie klas ósmych oraz nauczyciele. Zawodnicy zmierzyli się w takich konkurencjach jak: sudoku, tangram, zagadki matematyczno- przyrodnicze, myśl i skanuj oraz zadania z mapą. Zwycięzcami zostały pary: z klas 4- Mieszko Fus i Igor Boniakowski z klas 5- Zofia Kawalec i Amelia Janik z klas 6- Tytus Strzałka i Filip Rogóż. Zwycięskie pary otrzymały nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Mamy nadzieję, że Czar Par na stałe zagości w kalendarzu imprez szkolnych.



Dawno nas tutaj nie było, a na świetlicy tyle się dzieje!

W świetlicy jest bardzo ciekawie,
W świetlicy czas płynie zabawniej,
Kto często przebywa w świetlicy,
Nie snuje się sam po ulicy.

Tu czeka Cię przygód wiele,
Tu wokół są przyjaciele,
Tu bawisz się, uczysz, grasz,
Co dzien wiele przygód masz.

Kto lubi malować,
chwyta akwarele,
Namaluje lasek, chmurki,
Robi się weselej.

A gdy kłopot masz z ćwiczeniem,
Z geometrii, z ortografii,
Pani zawsze Ci pomoże,
Bo wiele potrafi.

A wiec spędzaj czas w świetlicy,
Baw się razem z nami,
A zapełnisz świat swój wokół,
Przyjaciółmi, przygodami.






Wycieczka do Tarnowskich Gór

06.06.2022r. uczniowie klas Ia, IIIa i IIIb wybrali się razem z nauczycielami na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Na miejscu uczniowie zwiedzali Sztolnię Czarnego Pstrąga, Skansen Parowozów oraz Kopalnię Srebra. Najwięcej radości sprawiły dzieciom przeprawy łodziami przez podziemia będące pozostałością po dawnym górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Podczas wycieczki uczniowie cofnęli się w czasie i zobaczyli jak dawniej wyglądały parowozy. To była bardzo ciekawa wycieczka, która dostarczyła wszystkim wspaniałych wrażeń!





Wyniki konkursu sleeveface
"Dziś ubieram się w książkę"

Kategoria klas 4-8
I miesce - Adam Luciński
II miejsce - Alicja Sarota
III miejsce - Rozalia Serafin

Kategoria klas 1-3
I miesce - Lena Frosik i Milena Urbaniak
II miejsce - Jakub Kowalik
III miejsce - Artur Adamczyk
Wyróżnienie - Szymon Fiba






Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
pod hasłem "Nie pal"

31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. W ramach działań profilaktycznych został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem "NIE PAL", skierowany do dzieci i uczniów Zespołu Szkół w Jerzmanowicach. Głównym celem konkursu było promowanie wśród dzieci i młodzieży zasad zdrowego stylu życia bez papierosa oraz wykształcanie świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich tytoń poprzez kreatywność plastyczną.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział!


Oto wyniki w poszczególnych kategoriach:

Przedszkole
Oddział w Jerzmanowicach:
1 miejsce – Wojciech Niemiec
2 miejsce – Kacper Mozgała-Gajewski
3 miejsce – Oskar Nowiński
Wyróżnienie: Lena Rogóż, Jan Wiatr

Oddział w Gotkowicach:
1 miejsce – Natalia Kluczewska
2 miejsce – Zuzanna Ząbczyńska
3 miejsce – Antoni Pęgiel
Wyróżnienie: Marcel Przybysz, Hanna Niemiec, Daria Kozera

Oddział w Łazach:
1 miejsce – Amelia Chochół
2 miejsce – Franciszek Szwarc
3 miejsce – Alan Zgoda
Wyróżnienie: Zuzanna Cudejko, Jakub Zaporowski, Lena Migas, Igor Szwajcowski

Szkoła Podstawowa
1 miejsce – Klaudia Maciąg – kl.2b
2 miejsce – Lena Frosik – kl. 1a
3 miejsce – Róża Miętka – kl. 1b
Wyróżnienie: Helena Ściobłowska – kl.1a, Łucja Orkisz – kl. 1a, Maria Sikora – kl.1a




Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

W dniu 23 maja klasa 1b wyruszyła na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Uczniowie odwiedzili Muzeum OPN im. prof. W. Szafera, gdzie oglądneli film o powstaniu doliny Prądnika oraz zapoznali się z niesamowitą wystawą poświęconą zagadnieniom geologicznym. Obejrzeli rekonstrukcję jaskini, makietę OPN oraz dioramę z ekspozycją przyrodniczą. Na koniec przespacerowali się do Bramy Krakowskiej oraz Źródełka Miłości.




Konkurs plastyczny
"NIE PAL"

Regulamin konkursu Pobierz plik =>      



Szanowni Rodzice!

Pozwoliłam sobie przygotować parę ciekawych rzeczy na temat zalet płynąćych z czytania, o tym jak czytać z dzieckiem oraz jak zachęcić naszych nastolatków do czytania.

Wszystkie ważne informacje zawarłam w formie plakatów, mam nadzieję, że to zachęci Was do zapoznania się z tymi cennymi wskazówkami.

Plakaty zostały przygotowane w formie listu otwartego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Małgorzata Poznańska
Nauczyciel-Bibliotekarz

Dlaczego warto czytać?      Pobierz plik =>      

Dzieci młodsze:
Jak czytać z dzieckiem?      Pobierz plik =>      

Co zrobić, gdy dziecko nie chce czytać?      Pobierz plik =>      


Dzieci starsze:
Jak zachęcić je do czytania?      Pobierz plik =>            



Marszobieg uczniów kl.2a





Z wizytą w Urzędzie Pocztowym



10 maja uczniowie klas drugich poznali pracę w Urzędzie Pocztowym w Jerzmanowicach. Obserwowali jak petenci nadają listy, paczki i płacą rachunki. Sami zaadresowali i wysłali kartki z pozdrowieniami. To była ciekawa, praktyczna lekcja poznawcza.




"Książka na receptę"

10 maja bibliotekę odwiedziły klasy pierwsze, które wzięły udział w akcji „Książka na receptę”. Dzieci, po przypomnieniu sobie podstawowych zasad funkcjonowania biblioteki, zapoznały się bliżej z jej księgozbiorem. Następnie została zmierzona im temperatura -„czytelniczym termometrem”, który zdradzał nam, kto zapadł już na gorączkę czytelniczą, a kto musi więcej czytać. Każdemu czytelnikowi została wystawiona recepta, której głównym zaleceniem jest żeby czytać codziennie (recepta do wglądu dla rodziców).Na koniec dzieci wypożyczyły wybrane bądź polecone przez „biblioteczną pierwszą pomoc” książki. Zabawa była wyśmienita!
„Książka na receptę” ma na celu podkreślanie roli czytania i biblioteki w życiu każdego z nas oraz zachęcić dzieci wraz z rodzicami do sięgania po książki. Akcja przeprowadzona w ramach Tygodnia bibliotek oraz NPRC.





„W pustyni i w puszczy” - korzyści płynące z czytania lektury

W ramach Projektu Narodowego Rozwoju Czytelnictwa w klasie 5b realizowano lekturę pt. „W pustyni i w puszczy”. Jednym z zadań podczas pracy z lekturą było wykonanie mapy Afryki, na której uczniowie zaznaczyli trasę podróży Stasia, Nel i ich towarzyszy. Podczas wykonania tego zadania wykazali się znajomością miejsc, w których rozgrywały się poszczególne wydarzenia. Na mapach, oprócz państw i miast, pojawiły się nazwy geograficzne charakterystyczne dla afrykańskiego kontynentu. Na kolejnej lekcji uczniowie wcieli się w rolę dziennikarza oraz głównego bohatera powieści, Stanisława Tarkowskiego. Mieli w parach przygotować ciekawy wywiad, który następnie prezentowali na forum klasy. Dziennikarze wykazali się pomysłowością. Dociekliwie dopytywali o różne aspekty trudnej podróży bohaterów.
W ramach pracy podsumowującej omawiane na lekcjach zagadnienia uczniowie wykonali lapbooki.
Projekt realizowany przez p. Edytę Skotniczną.





WOJEWÓDZKI KONKURS
„Dziećmi jesteśmy, swoje prawa (i obowiązki) mamy i o nich dzisiaj Wam opowiadamy!”

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu,
Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Wadowicach,
Szkoła Podstawowa nr 5 w Wadowicach
oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
zapraszają uczniów szkół podstawowych z województwa małopolskiego
do wzięcia udziału w Konkursie.




Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Uczniowie klas 5a i 7c reprezentowali nasza szkołę w turnieju BRD. Wykazali się znajomością przepisów ruchu drogowego, następnie umiejętną jazdą na rowerze po torze przeszkód oraz egzaminem praktycznym sprawdzającym umiejętności z udzielania pierwszej pomocy. Gratulujemy udziału oraz zajęcia 5 miejsca w kategorii grupy młodszej oraz 4 miejsca w kategorii grupy starszej.
Celem turnieju było popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie prawidłowych zachowań wobec innych uczestników ruchu, podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz propagowanie roweru, jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.




KONKURS FOTOGRAFICZNY
SLEEVEFACE – „dzisiaj ubieram się w książkę”



Regulamin konkursu Pobierz plik =>      







Wiosenne warsztaty linorytu

W klasach 1a i 1b Pani Justyna Zgoda przeprowadziła warsztaty linorytu, na których uczniowie wykonywali wielkanocne kartki. W tworzeniu kartek pomagała Pani Bożena Bień.
Teraz wszyscy czekają na kolejne warsztaty!! Uczniowie wykonają techniką linorytu-Panią Wiosnę!




Wielkanoc na świetlicy!

Z okazji świąt wielkanocnych dzieci wykonały różnorodne ozdoby. Kolorowały, wyklejały, wykonały mini koszyczki wielkanocne i dużo innych pięknych ozdób. Rozmawialiśmy w jaki sposób spędzamy święta, wspólnie śpiewaliśmy piosenki oraz słuchaliśmy o tradycjach wielkanocnych.





Przedświąteczne doświadczenia



Uczniowie klasy 2b ze swoją wychowawczynią B.Syrek wykonali ciekawe przedświąteczne doświadczenia:
Stworzyli skaczące jajko:), które odbija się jak piłeczka…
Sprawdzili czy skorupka jest krucha. Dowiedzieli się dlaczego w gnieździe ptaki siedzą na jajkach i nie mają z nich jajecznicy…Jak zachowuje się jajko w zwykłej wodnej kąpieli oraz w słonej wodzie…Jak szybko kręci się surowe i ugotowane jajko. Jak działa na skorupkę pasta do zębów … i oddzielali żółtko od białka za pomocą butelki:) To były prawdziwe jajeczne eksperymenty!




Wielkanocne dekoracje

Uczniowie klasy 1b razem z wychowawczynią Panią Bożeną Bień wykonali wielkanocne dekoracje.




Debata ósmoklasistów

Gdzie zaczyna się prawo dzieci do wolności, jak pogodzić prawo dziecka do wolności z prawami i obowiązkami Rodziców w zakresie wychowania? Te kwestie były przedmiotem szkolnej debaty uczniowskiej, w której jak zawsze świetnie zaprezentowali się uczniowie klasy 8a. Najbardziej aktywnymi prelegentami byli: Dominika Krawczyk, Nikola Kania i Kamil Skulich. Merytoryczne przygotowanie kultura wypowiedzi, szacunek dla odmiennych poglądów na najwyższym poziomie. Dziękujemy specjalnym gościom debaty: ks. Rafałowi Mosoniowi i p. Adamowi Wójcikowi, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Pytanie pozostało otwarte, niektórych wątpliwości nie da się rozstrzygnąć TAK lub NIE. Wkrótce kolejna polemika, może wtedy problem będzie łatwiejszy do rozwiązania. Dyskusja odbyła się 08.04.2022r. w ramach zajęć wiedzy o społeczeństwie i była efektem projektu społeczno-obywatelskiego.




Sursum Corda

Nasz Samorząd Uczniowski dołączył do dobroczynnej akcji Stowarzyszenia Sursum Corda. Dochód ze sprzedaży kartek świątecznych zasili Fundusz Wsparcia Dzieci Uchodźców z Ukrainy. To kolejna akcja w ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy. Do tej pory wspólnie z druhami OSP w Jerzmanowicach zbieraliśmy żywność, odzież i środki higieniczne. Zbierając artykuły szkolne pomogliśmy też rówieśnikom naszych uczniów, którzy przebywają w Chochołowym Dworze i Hotelu Łokietek. Jak zawsze nasi uczniowie, ich Rodzice i nauczyciele okazali wielkie serca potrzebującym.



Światowy Dzień Zdrowia

W ramach obchodu Światowego Dnia Zdrowia, uczniowie klas 1-3 brali udział w zajęciach mających na celu promowanie zdrowego trybu życia.



Uczniowie klas drugich zjedli pyszne i zdrowe śniadanie oraz rozwiązali krzyżówki i wykreślanki. Wykazali się dużą wiedzą na temat dbania o naszą ziemię i własne zdrowie





Święta tuż tuż

Uczniowie klasy 2a na zajęciach technicznych wykonali zajączki wielkanocne.





Pisanki w klasie 3a

Uczniowie klasy 3a razem z Panią Małgorzatą Śladowską wykonali piękne, kolorowe pisanki.





Pokaz mody w klasie 3a





Szkolne Dyktando 2022

W marcu tego roku uczniowie klas 4-6 i 7-8 przystąpili do Szkolnego Dyktanda 2022.

Wyniki ich zmagań przedstawiają się następująco:

klasy 4-6:
I miejsce - Zuzanna Nowak /kl.5c/
II miejsce - Ewelina Błaszko /kl.5a/
III miejsce - Wojciech Kordaszewski /5b/

klasy 7-8
I miejsce - Nina Lebiecka /7c/
II miejsce - Maja Skotniczna /8b/
III miejsce - Milena Kozień /7a/

Gratulujemy zwycięzcom.



Mamy Mistrzynie Polski

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dwie uczennice naszej szkoły - Amelia Wącław z klasy VI oraz Amelia Śladowska z klasy Va, tańczące na co dzień w szkole tańca Wena Olkusz, w miniony weekend wraz z formacją taneczną wywalczyły złoty medal i otrzymały tytuł Mistrza Polski w kategorii hip-hop do lat 12-tu. Krajowe Mistrzostwa zorganizowane były w Janowie Podlaskim przez Polską Federację Tańca oraz International Dance Organization. Wytańczenie 1-szego miejsca dało naszym podopiecznym przepustkę do dalszych zmagań na arenie międzynarodowej. Dziewczyny wraz z całą formacją już w lipcu będą walczyć o tytuł Mistrza Europy w Macedonii, a następnie jesienią w Austrii o tytuł Mistrza Świata.

W imieniu całej społeczności szkoły składamy serdeczne gratulacje!
Walczcie dalej! Życzymy Wam samych sukcesów!




Sukces naszych uczniów w zmaganiach informatycznych

Uczniowie naszej szkoły: Mieszko Fus, Jerzy Chałupski i Bartłomiej Ortyl zajęli II miejsce w kategorii Skrzaty w lokalnym etapie zawodów algorytmicznych Centrum Mistrzostwa Informatycznego, kwalifikując się tym samym do etapu regionalnego, który odbędzie się w Partnerskiej Uczelni projektu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie 22 kwietnia 2022 roku.




Ogólnopolski Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej
DACHL - Lieder - Wettbewerb

Z wielką przyjemnością informujemy, że uczennica kl. 4a Rozalia Serafin zajęła I miejsce w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL - Lieder - Wettbewerb. To wielkie wyróżnienie, że wśród licznych zgłoszeń wyłoniono laureatkę z naszej szkoły.

Gratulujemy Rozalii talentu nie tylko językowego, a pozostałym uczestnikom Konkursu serdecznie dziękujemy za udział. Mamy nadzieję, że była to dla Was wspaniała przygoda.




"Co robią uczucia" - zajęcia z elementami biblioterapii

Biblioterapia (gr. biblion - książka i therapia - leczenie, uzdrawianie) jest rodzajem psychicznego wsparcia, pomocą w rozwiązywaniu problemów, środkiem do zmiany punktu widzenia i postawy. Dzięki odpowiednio dobranej lekturze, można wpłynąć na zmianę myśli, uczuć, zachowań dzieci, wprowadzać ich w świat wartości moralnych, redukować lęki czy pomóc w uwolnieniu się od stresu.

"Co robią uczucia" to temat zajęć biblioterapeutycznych przeprowdzonych w klasie 1b. Celem warsztatów było pokazanie uczniom, że nie ma złych i dobrych emocji, wszystkie są ważne, trzeba je szanować i próbować zrozumieć. Warto też zauważać uczucia innych i im pomagać. Uczniowie rozmawiali o uczuciach, które znają. Opowiadali o tych trudnych i przyjemnych, które ich ostatnio spotkały. Następnie spróbowali swoich sił w "uczuciowych kalamburach". Przyjrzeli się cudownym ilustracjom z książki Tiny Oziewicz "Co robią uczucia?" i namalowali swoje własne pomysły na ilustracje uczuć.





Matematyka w klasie 1a

Jak ułatwić naukę dodawania i odejmowania liczb? Najlepiej w atrakcyjny dla dzieci sposób, czyli za pomocą gier. W klasie 1a Pani Justyna Zgoda wprowadziła w ramach treningu matematycznego grę Kaboom. Uczniowie za każdą prawidłową odpowiedź zbierają punkty. Nie może być jednak zbyt łatwo. Patyczek z napisem Kaboom oznacza utratę wszystkich punktów i gra zaczyna się od nowa. Kaboom to ulubiona gra matematyczna w klasie 1a!!!





Spotkanie online z niemiecką aktywistką

Uczniowie kl.5b uczestniczyli w spotkaniu online z niemiecką aktywistką z Monachium. Poznaliśmy wiele szczegółów z życia Janiny. Dowiedzieliśmy się m.in. czym się zajmuje, jakie ma zainteresowania oraz jak i gdzie spędza czas wolny. Janina poznała zainteresowania naszych uczniów i odpowiadała na pytania. Spotkanie mogło się odbyć dzięki współpracy z Instytutem Goethego w Warszawie w ramach projektu Deutsch plus





Powitanie wiosny

21 marca 2022r. uczniowie klas 1-3 śpiewająco i niezwykle kolorowo powitali WIOSNĘ!! Dzieci razem z wychowawcami wybrały się na pierwszy wiosenny spacer, a na głowach miały własnoręcznie wykonane kapelusze. Tego dnia zostały także ogłoszone wyniku konkursu "Kapelusz dla Pani Wiosny".





Małopolska Marzanna

W pierwszy dzień wiosny🌷🌷🌷 w Kasztelu w Szymbarku wręczone zostały nagrody i dyplomy dla laureatów i uczestników konkursu ,,Małopolska Marzanna”. Zwieńczeniem konkursu była plenerowa impreza, podczas którego uczestnicy, którzy przybyli do szymbarskiego kasztelu symbolicznie pożegnali zimę i powitali wiosnę. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Aneta Firszt-Kozdęba, która odebrała dyplomy i nagrody dla naszych uczniów: Iga Izdebska, Rozalia Serafin z kl. IVa zdobyły III miejsce. Wyróżnienie: Maja Kozień, Nikola Tarnawska z kl. Va. W Szymbarku naszą szkołę reprezentowało 15 pięknych wiosennych i ekologicznych pań. Dziękujemy pani Sylwii Wiech za opiekę merytoryczną nad uczestnikami konkursu.👏👍



Pani Dyrektor Ewa Rogóż wręczyła uczestnikom konkursu "Małopolska Marzanna" nagrody i dyplomy, gratulując zaangażowania i niezwykłej pomysłowości. Kochani! Wasze Marzanny to prawdziwe dzieła sztuki👏👏👏





Wiosna w świetlicy szkolnej

Wiosna zawitała w świetlicy szkolnej, nabierając wiosennych barw. Z tej okazji zorganizowano uczniom klas 1 mini zawody na sali gimnastycznej. Dzieci przygotowały ozdoby, kolorowały rysunki i tworzyły różnorodne prace, które kojarzą się z tą porą roku.





18 marca - Europejski Dzień Mózgu

Dziś w bibliotece odbyła się zabawa czytelnicza „Zgaduj-zgadula”, w której uczniowie odpowiadali na pytania z literatury, językoznawstwa i zagadnień bibliotecznych. Kolejka chętnych na niektórych przerwach wychodziła aż na korytarz.
W klasach 4-8 trzy poprawne odpowiedzi pod rząd udało się uzyskać 19 uczniom. Brawa dla ich wiedzy bo nie zawsze było łatwo!
Z kolei młodsi uczniowie klas 1-3 bardzo chętnie odpowiadali na czytelnicze zagadki i w nagrodę otrzymywali obiecane "małe co nieco".
Projekt edukacyjny realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.






Świętujemy urodziny najsłynniejszej liczby świata, czyli liczby π

14 marca - urodziny Ludolfiny, czyli uczniowie naszej szkoły świętują urodziny najsłynniejszej liczby świata, czyli liczby π. Uczniowie brali udział w konkursach i zabawach matematycznych, mając minutę próbowali zapamiętać jak najwięcej cyfr rozwinięcia liczby π - najlepsi zapamiętali 20 kolejnych cyfr. Oglądali filmy edukacyjne, tworzyli liczbę π w 3D oraz rysowali karykatury naszych szkolnych matematyków. Jaki z tego wniosek? - matematyki można się także uczyć poprzez zabawę i na wesoło.





Doświadczenia z edukacji przyrodniczej

Uczniowie klasy 2a i 2b w ramach zajęć z edukacji przyrodniczej przeprowadzili kilka prostych a zarazem ciekawych doświadczeń. Dowiedzieli się np., że nie wszystkie substancje są rozpuszczalne w wodzie, a oliwa choć nie żywa zawsze na wierzch wypływa.




Smaczna strona edukacji



Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych
na rok szkolny 2022/2023

Pobierz plik =>      



Smaczna strona edukacji

Uczennice z klasy 8a w ramach projektu edukacyjnego o charakterze społecznym przeprowadziły badania sondażowe wśród uczniów. Na podstawie ich wyników opracowały jadłospis. Dziękujemy dietetyczce p. Ewie Lalik za merytoryczne konsultacje i wsparcie a paniom pracującym w kuchni za zaangażowanie w spełnianie uczniowskich życzeń. Pierwszy poniedziałek marca to pyszne jedzenie wybrane przez uczniów: żur i spaghetti z sosem warzywno-mięsnym.




Zajęcia ruchowo-taneczne

Uczniowie klasy II a wraz z przedszkolakami z grupy „Kotki Psotki” w ramach integracji wzięli udział w zajęciach taneczno-ruchowych, które poprowadziła p. Marta Sowa. Czekamy na kolejne zajecia…





Aktywność ruchowa na świeżym powietrzu

Zajęcia wychowania fizycznego uczniowie klasy II a spędzili na „Orliku” wykorzystując piękną pogodę do zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Nie od dziś wiadomo, że „ruch to zdrowie”.





Roboty w klasie 3a


Uczniowie klasy 3a razem z wychowawcą Panią Małgorzatą Śladowską omawiali temat związany z inteligentnymi urządzeniami jakimi są roboty. W sali pojawiła się wspaniała wystawa, na której znajdują się roboty wykonane przez trzecioklasistów.





INFORMACJA

KARTA ZAPISU DO KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ
IM. ŚWIĘTEJ KRÓLOWEJ JADWIGI W JERZMANOWICACH
NA ROK SZKOLNY 2022/2023    
Pobierz plik =>      

WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO KLASY PIERWSZEJ SPOZA OBWODU
(dzieci nie mieszkające na terenie: Jerzmanowic, Gotkowic, Łaz, Szklar)
SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ŚWIĘTAJ KRÓLOWEJ JADWIGI
W JERZMANOWICACH W ROKU SZKOLNYM 2022/2023    
Pobierz plik =>   
   



KONKURS PLASTYCZNY NA KARTKĘ POCZTOWĄ
pt. „Moja Mała Ojczyzna”

Regulamin konkursu Pobierz plik =>   




Dzisiaj wszystkie oczy zwrócone są na Ukrainę. Również i my nie możemy pozostać obojętni na los uchodźców. W związku z tymi dramatycznymi wydarzeniami zapraszamy wspólnie z KRSG OSP Jerzmanowice do wsparcia potrzebujących.

W dniach 28 luty - 3 marca w godz. 7.00-15.30 do naszej szkoły będzie można przynosić żywność z długą datą ważności oraz środki higieniczne, medyczne i opatrunkowe.

Za każdy gest dobroci - dziękujemy!



Luty miesiącem bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu wypadał 8 lutego, jednak upowszechnianie wiedzy dotyczącej problematyki bezpieczeństwa w Internecie wśród uczniów trwał cały miesiąc.
Podczas lekcji informatyki i zajęć z wychowawcą inicjowano i propagowano działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promowania pozytywnego wykorzystywania Internetu wśród wszystkich użytkowników sieci.






Przedstawiciele naszej szkoły z kl. 4-8 przystąpili do ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL – Lieder –Wettbewerb. Uczniowie samodzielnie wybrali i opracowali utwór, a następnie nagrali swoje wykonanie. Dominowały piosenki o tematyce szkolnej i dziecięcej, ale nie zabrakło też światowych hitów. Wykonawcy pokazali niezwykłe umiejętności wokale i sceniczne. Mieli też szansę na podszlifowanie wymowy i akcentu oraz poznanie nowych zwrotów.
Gratulacje należą się:

Rozalii Serafin – kl.4a,
Franciszkowi Wiatr – kl. 4a,
Lenie Bienias, Zuzannie Chochół, Amelii Rogóż, Rozalii Komborskiej – kl. 4b
Mai Śladowskiej – kl. 5a
Julii Chochół – kl. 5b
Jankowi Gwizdała – kl. 5b
Alicji Sarota – kl. 8b

Liczymy, że wasze występy spodobają się jury konkursu. Trzymamy kciuki!



Udział przedszkolaków i uczniów ze Szkoły Podstawowej
w akcji charytatywnej ,,Puszka dla puszka”

Przedszkolaki z Jerzmanowic wraz z oddziałami przedszkolnymi w Łazach i w Gotkowicach oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach włączyły się w akcję charytatywną ,,Puszka dla puszka”. Akcja ta polega na zbieraniu karmy i akcesoriów dla zwierząt ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bolesławiu oraz dla Fundacji ,,Na Zdrowie Zwierzęta Ludziom ludzie Zwierzętom”.

Akcja niesienia pomocy niechcianym zwierzętom jest jedną z najprostszych w jaką mogą włączyć się małe dzieci i starsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej. Mogą mieć satysfakcję i poczucie, że coś zależy od nich, że pomogą im przetrwać trudne chwile.



Dzień Kota w klasach 1-3






1a znowu eksperymentuje!

Tym razem uczniowie wykonali eksperyment, który nazwali "Magiczny worek". Czy to możliwe, że przez przebity worek nie wyleje się woda? Jest to możliwe! Sprawdzali to uczniowie klasy 1a z wychowawcą Panią Justyną Zgodą.





Pasowanie na czytelnika – „Mała książka–wielki człowiek”

„Książka zachwyca, pobudza wyobraźnię, dodaje odwagi, wspiera proces moralnego, duchowego i umysłowego rozwoju (…) Towarzyszy w chwilach radości i smutku, wywołuje głośny śmiech i łzy wzruszenia. Widok dziecka, które kocha jakąś książkę i czyta ją wiele, wiele razy, to jedna z największych radości trudnego procesu wychowania”. (prof. Grzegorz Leszczyński)

21. lutego uczniowie klas 1a i 1b zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu biblioteki szkolnej.

Głównym celem tej uroczystości jest umożliwienie najmłodszym uczniom korzystania z zasobów biblioteki, a także wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych, rozwijanie szacunku do książki, kształtowanie prawidłowego zachowania się w bibliotece oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, wysłuchali próśb książki, a następnie zostali poddani „egzaminowi” ze znajomości regulaminu biblioteki, z czym poradzili sobie bardzo dobrze. Po takim wprowadzeniu uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu pierwszoklasiści mogli już dokonać pierwszych wypożyczeń. Natomiast na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy uczeń otrzymał w prezencie „Pierwsze abecadło” od Instytutu Książki w ramach kampanii „Mała książka-wielki człowiek”.

Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.





Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniu ze strażakami
Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerzmanowicach

Strażacy zademonstrowali zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz przypomnieli numery alarmowe, które należy znać. Uczniowie zobaczyli, jak wygląda strój strażaka, a także sprzęt wykorzystywany do ratowania ludzkiego życia. Dodatkowo wysłuchali ciekawej opowieści o tym, jak dawniej wyglądała praca w OSP.

W tym roku obchodzimy 100-lecie powstania OSP w Jerzmanowicach, dlatego zachęcamy również do udziału w konkursie plastycznym. Regulamin konkursu znajdziecie Państwo na stronie internetowej naszej szkoły.

Serdecznie dziękujemy Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerzmanowicach za spotkanie i poświęcony czas!!






XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci
,,Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”




1% może wiele

Kolejny raz prosimy wszystkich sympatyków naszej szkoły o przekazanie 1% podatku dochodowego.
Podobnie jak w latach minionych pozyskane środki przeznaczymy na montaż rolet.
Jeszcze tylko w salach nr 1, 2, 10 uczniowie i nauczyciele czekają,
aby mieli warunki takie jak w innych salach lekcyjnych.

Przy rocznym zeznaniu podatkowym wystarczy wpisać:

KRS 0000052078 dopisek ZS Jerzmanowice



Konkurs plastyczny
dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym
„ 100/100 BEZPIECZNI MY ”

Regulamin konkursu Pobierz plik =>   

Karta zgłoszenia (metryczka do naklejenia na odwrocie pracy) do uczestnictwa w konkursie plastycznym „100/100 BEZPIECZNI MY” Pobierz plik =>   



Walentynki w klasach I-III

Chociaż za oknem jeszcze zima, to w sercach uczniów klas 1-3 zrobiło się dzisiaj bardzo ciepło. Wszystko za sprawą Walentynek i otrzymanych za pomocą Poczty Walentynkowej kartek z wyrazami sympatii, przyjaźni. Nasza Poczta Walentynkowa cieszyła się dużą popularnością, a uczniowie do ostatniej chwili wrzucali swoje przesyłki. Dodatkowo uczniowie klas 2a i 2b wykonali dla wszystkich swoich młodszych kolegów sympatyczne Walentynki. W całej szkole widzieliśmy zadowolone twarze uczniów, którzy poszukiwali odpowiedzi na pytanie „ Od kogo ta kartka?”

Życzymy wszystkim miłych Walentynek :)





Walentynki w świetlicy szkolnej

Walentynki zawitały także w szkolnej świetlicy. Była to wspaniała okazja do wykonania laurki dla bliskiej osoby, torebki w kształcie serca a także do uczestnictwa w walentynkowych zabawach.





Walentynki w bibliotece ❤



Uczniowie wypożyczający książki otrzymywali wycięte przeze mnie serca, na których dokańczali zdanie „Kocham bibliotekę, bo…” i przyczepiali je na specjalnie przygotowanej tablicy korkowej. Zabawa ta wspaniale uzmysłowiła uczestnikom, jak ważna jest dla nich biblioteka!

Tablica wypełniona sercami z pięknymi wyrazami uznania motywuje do pracy, a także jest znakomitym dowodem na to, jak ważna i cenna jest dla szkoły biblioteka.




Eksperymenty w klasie 1a

Szkoła to nie tylko nauka... To również zabawa!! A co gdyby połączyć naukę z zabawą? Tak właśnie dzieje się w klasie 1a. Uczniowie klasy 1a z wychowawcą Panią Justyną Zgodą ogłosili każdy piątek Dniem Eksperymentów. Dzieci razem z wychowawcą przeprowadzają eksperymenty, które są zaskakujące, niezwykłe i jednocześnie takie proste... :)





Za nami wielki Bal…

W naszej szkole został zorganizowany dla uczniów klas 1-3 Bal Karnawałowy. Szkoła zamieniła się w bajkową krainę, w której mogliśmy spotkać wiele ciekawych postaci.





Maski Karnawałowe w klasie 1a



Karnawał to czas zabawy... 🙂 Uczniowie klasy 1a świetnie się bawili nie tylko na balu, ale także wykonując swoje maski karnawałowe.




Szkoła Szkole-
podziękowania za udział w akcji.

,,W imieniu Caritas Polska serdecznie dziękuję za udział Państwa szkoły w programie Szkoła Szkole w 2021 roku. W imieniu wszystkich uczniów, którzy dzięki temu otrzymali pomoc serdecznie dziękuję za okazane wsparcie! Ubiegłe edycje programu pokazały nam, jak wielkie serca mają uczniowie i nauczyciele polskich szkół. Jednocząc siły, w latach 20182020 wsparliśmy 7 placówek w Syrii, przekazując im kwotę 124668 zł! Pozwoliło to m.in.: na wykonanie remontów klas, zakupienie pomocy dydaktycznych oraz sprzętu elektronicznego. Dzięki uczniom i nauczycielom z Polski przywróciliśmy wielu najmłodszym Syryjczykom prawo do normalnego, godnego dzieciństwa. Jeszcze raz dziękuję, Wasza szkoła miała w tym swój udział" .

Gabriela Pawlak-CARITAS




Ogłoszenie w sprawie odwozu uczniów po zajęciach!

W okresie nauki zdalnej autobus szkolny w poniedziałki, wtorki, środy
będzie odwoził uczniów zgodnie z dotychczasowym rozkładem.
W czwartki i piątki będą tylko dwa pierwsze kursy,
nie będzie autobusu o godz. 14.40.




OGŁOSZENIE

Zgodnie z §2 Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 26 stycznia 2022 roku w sprawie czasowego ograniczenia jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19(Dz.U. nr 186).

Od 31.01.2022r. do 25.02.2022r. klasy 1-4 uczą się stacjonarnie. Uczniowie klas 5-8 będą uczyć się zdalnie zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć.

Kasy 1-3 uczą się w swoich salach, kl.4a w sali nr 4 w pawilonie B, kl. 4b w sali nr 5 w pawilonie B, kl. 4c w sali nr 1 w pawilonie B.

Klasy 1-3 korzystają z szatni w pawilonie A, klasy 4abc w pawilonie B.

Świetlica pracuje bez zmian. Obiady będą wydawane tylko na pierwszej przerwie obiadowej(11.30-11.50).

Dowóz i odwóz uczniów w poniedziałek 31.01.2022r. i wtorek 01.02.2022r. bez zmian.

Klasy 1ab i 3a spędzają przerwy na I piętrze w pawilonie A.

Klasy 2ab spędzają na parterze w pawilonie A.

Ewa Rogóż
dyr ZS w Jerzmanowicach



Wędrówka z niedźwiedziem brunatnym

Program z Pandą to propozycja zachęcająca dzieci do odkrywania świata przyrody i inspirująca do jego ochrony.Na zajęciach z uczniami klas drugich dążyliśmy do rozbudzania potrzeby kontaktu ze środowiskiem przyrodniczym, kształtowania postaw proekologicznych oraz zapoznania z życiem zwierząt i roślin w różnych środowiskach przyrodniczych.

Dzięki niedźwiedziowi brunatnemu uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat życia zagrożonych gatunków zwierząt – ptaków i ssaków.

Uczniowie w ramach zadań wykonali między innymi plakaty zachęcające do oszczędzania wody, doświadczenia przyrodnicze oraz maski dużych drapieżników. Dziękujemy tacie Bartusia Pabiska za wykonanie domku dla owadów, który już wiosną umieścimy w ogródku koło szkoły.

Program zakończyliśmy 6 grudnia 2021r. i był realizowany na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej. Jako poświadczenie udziału uczniowie wraz z wychowawczyniami p. Beatą Syrek i Dorotą Sarota otrzymali dyplomy, a Dyrekcja szkoły otrzymała list gratulacyjny.






„PoczytajMy”

Nie od dziś wiadomo, że częsty kontakt z literaturą głęboko rozwija osobowość dziecka, poszerza możliwości poznania otaczającego świata, pozwala na uczestnictwo w wydarzeniach niedostępnych własnym doświadczeniom, a tym samym wspomaga jego wszechstronny rozwój. Poprzez literaturę, dziecko przeżywa losy bohaterów, a przy okazji uczy się oceniać postępowanie przedstawionych postaci, odróżniać co jest dobre, a co złe. Najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika na całe życie jest głośne czytanie dziecku od najmłodszych lat. Podążając tą drogą edukacji nasza szkoła przystąpiła do znanego wspierającego czytelnictwo programu pt. „PoczytajMy”.



W trakcie udziału w projekcie czytelniczym PoczytajMy młodzież z klubów szkolnych uczy się:
• w jaki sposób organizować spotkania czytelnicze, jakie ćwiczenia zaproponować, jak dobrać lekturę dla grupy uczestników, jak formułować pytania i polecenia.
• ćwiczy dykcję, poprawne czytanie, autoprezentację.
• rozwija własne talenty i dzieli się nimi z innymi.
• realizuje własne pomysły na lokalne akcje czytelnicze, zachęcające do sięgnięcia po książkę.
• daje sobie koleżeńską informację zwrotną dotyczącą efektów działania oraz zaangażowania w klub czytelniczy.
• samodzielnie prowadzi spotkania czytelnicze dla młodszych kolegów, w tym dla dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach.

Uczniowie z klubu czytelniczego „Czytelnicze mole” w pierwszym semestrze szkolnym uczestniczyli w zorganizowanych przez koordynatorki programu spotkaniach z przedszkolakami. Podczas spotkań dzieci miały okazję wysłuchania bajek czytanych przez starszych kolegów, a także brania udziału w zabawach przez nich zaoferowanych. Każdej grupie przedszkolnej zaproponowano inną historię literacką, a także formę zabawy. Jedną z przeczytanych bajek jaką usłyszały dzieci była historia znanej im bohaterki - Kici Koci, bystrej i rezolutnej kotki, która każdego dnia odkrywa świat wraz ze swoimi przyjaciółmi. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały czytanych bajek, co zaowocowało dużą wiedzą podczas rozwiazywania zagadek przygotowanych przez szkolną młodzież. Dzięki różnorodnym atrakcjom zorganizowanym dla dzieci każda z grup przedszkolnych po zakończonych zajęciach miała szansę na wymianę swoich doświadczeń z rówieśnikami. Wizyta szkolnych klubowiczów bardzo przypadła do gustu przedszkolakom, bo już następnego dnia dopytywali kiedy będzie kolejne czytelnicze spotkanie. Powyższy program pokazuje nam jak bardzo ważna jest nie tylko dla nauczycieli, ale przede wszystkim dla dzieci współpraca szkoły z przedszkolem.







Znamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu Alfik Matematyczny, w którym uczestniczyło 35 uczniów naszej szkoły w dniu 24 listopada 2021r.

Wynik bardzo dobry uzyskali:

Tomasz Adamski – klasa 1a
Tomasz Hanus – klasa 2a
Lena Barnaś – klasa 2b
Filip Wal – klasa 3b

Wynik dobry uzyskali:
Ewelina Błaszko – klasa 5a
Kamil Skulich klasa 8a

Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i zapraszamy do następnych konkursów




Dzień Babci i Dziadka

Są pewne dwa wyjątkowe dni w roku, które mimo chłodnego i zimowego stycznia sprawiają, że w sercu robi się ciepło. Uczniowie klas 1-3 przygotowali upominki z okazji nadchodzącego Dnia Babci i Dnia Dziadka.





Dlaczego warto czytać?

Projekt przeprowadzony w klasie 3a, którego celem było zachęcenie uczniów do czytania oraz do korzystania ze zbiorów szkolnej biblioteki. Podczas zajęć uczniowie starali się wyobrazić sobie świat bez książek. Następnie w grupach ustalili jakie są zalety książek i dlaczego warto po nie sięgać. Znaleźli wiele ciekawych kontrargumentów na twierdzenia usprawiedliwiające nieczytanie książek.
Na sam koniec stworzyli plakaty ze swoimi ulubionymi książkami.
Zajęcia realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025




Nasze wymarzone książki czyli zakupy NPRC

Dzięki przystąpieniu do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, otrzymaliśmy dotację na zakup książek. Do biblioteki trafiło 461 nowych pozycji. Wszystkie propozycje podane przez uczniów i rodziców były podstawą do stworzenia listy książek, które powinny trafić do szkolnej biblioteki. Większość Waszych marzeń udało się zrealizować! Po licznych konsultacjach zakupiono wiele nowości. Można je już wypożyczać w bibliotece.

ZAPRASZAM do wypożyczania i czytania zakupionych nowości!




Orszak Trzech Króli

Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
Mt 2, 10 - 11


„Dzień dziś wesoły!” pod takim hasłem obchodzony był tegoroczny Orszak Trzech Króli. Choć z powodu trwającej pandemii w naszej miejscowości orszak był nieco skromniejszy, to każdy z uczestników mógł przeżyć ten dzień jako radosny moment Objawienia Pańskiego, w którym Jezus pragnie ukazać się każdemu człowiekowi niezależnie od wieku, koloru skóry, pozycji społecznej, czy zaangażowania duchowego.

Orszak Trzech Króli będący lekcją żywej historii dotyczącej narodzenia Jezusa Chrystusa propagował wśród społeczności postawę chrześcijańskiej wspólnoty.

Uczestnicy Orszaku wyruszyli spod budynku Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach, ubrani w korony z uśmiechem na ustach podążali śladem trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Monarchowie symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę przeszli ulicami naszej miejscowości.

Wędrówka zakończyła się w kościele parafialnym, gdzie mędrcy złożyli leżącemu w żłobie Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę, a następnie wszyscy zebrani uczestniczyli we Mszy świętej. Tegorocznym obchodom towarzyszyła również zbiórka misyjna dla dzieci w Syrii.

W Trzech Królach widzimy całą ludzką rodzinę, która poprzez swoich przedstawicieli z krańców świata złożyła pokłon Chrystusowi. Ich różnorodność pokazuje nam, że Bóg przychodzi do każdego człowieka, niezależnie od tego kim jest i jaką ma historię.





Świąteczne pierniczki w klasie 1a i 1b

Przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas 1a i 1b razem z wychowawcami Panią Justyną Zgodą oraz Panią Bożeną Bień wzięli udział w klasowym pieczeniu świątecznych pierniczków. Wszyscy uważnie słuchali rad Pani Agatki oraz pozostałych Pań, które pomagały w powstawaniu świątecznych wypieków. Uczniowie wykrawali swoje ulubione wzory, a przy tym świetnie się bawili. W całej szkole pięknie pachniało świętami, na które wszyscy tak bardzo czekaliśmy.





Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
zatrudni nauczyciela świetlicy
Wymiar zatrudnienia-etat
Forma zatrudnienia-umowa na zastępstwo
Termin składania podań do 10.01.2022r.
w sekretariacie szkoły
lub przesłać na adres e-mail: sp@szkolajerzmanowice.pl
lub zs@szkolajerzmanowice.pl







Rozstrzygnięcie konkursu
„Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa”

Kategoria wiekowa: klasy IV-VIII

1 miejsce: Milena Nowińska kl. VIIIa
2 miejsce: Iga Izdebska kl. IVa
3 miejsce: Mieszko Fus kl.IVc

Wyróżnienie:
Stanisław Jórasz kl.IVa
Franciszek Wiatr kl.IVa

Kategoria wiekowa: klasy I-III

1 miejsce: Kajetan Kordaszewski kl. IIIa
2 miejsce: Jan Lazaro-Szlachta kl. I b
3 miejsce: Szymon Fiba kl.2 b

Wyróżnienie:
Julia Przybyło kl. IIIa
Klaudia Maciąg-Pietras kl. II b
Bartłomiej Kozera kl. I a
Lena Frosik kl.I a
Igor Kubaty kl. I a
Izabela Goraj kl. II b
Jan Jórasz kl. II b

Wszyscy zwycięzcy otrzymują nagrody książkowe.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w naszych konkursach.




„Paczuszka dla Maluszka”

„Człowiek potrzebuje człowieka, żeby być człowiekiem”

Johannes Robert Becher


Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy. Czas życzliwości, uśmiechu, rodzinnych spotkań i prezentów. Czasami jednak życie nie zawsze układa się tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Brakuje kogoś, kto mógłby nas wesprzeć.

Pomimo trudnych czasów po raz kolejny udowodniliśmy, że zawsze można liczyć na społeczność naszej szkoły. „Paczuszka dla Maluszka” trafiła prosto do serc naszych Uczniów, Rodziców, Nauczycieli, a zielona choinka okazała się zbyt mała, by pomieścić ogrom prezentów!

Nikt z nas nie żyje tylko dla siebie. Dzięki takim akcjom pokazujemy, że zostawimy ten świat trochę lepszym niż go zastaliśmy.

Dziękujemy!




Koncerct zespołu Munich Supercrew

Tuż przed świętami nasi uczniowie wzieli udział w koncercie online zespołu Munich Supercrew. Żywy kontakt z językiem niemieckim poprzez muzykę to coś, co lubimy najbardziej. Mamy nadzieję, że była to wspaniała inspiracja do zgłebiania j. niemieckiego. Zaproszenie otrzymaliśmy od Instytutu Goethego w Warszawie, który sprawuje patronat na projektem Deutsch plus.🌲🌲☃️🌲🌲




Podaruj paczuszkę dla zwierzaczka

Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami otworzyli serca także w tym roku szkolnym dla czworonożnych przyjaciół przebywających w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej w Krakowie.
Wszystkie podarunki w postaci karm suchych i mokrych, koców, kołder, zabawek trafiły do schroniska tuż przed świętami. Dziękujemy serdecznie za zaangażowanie i chęć udziału w akcji.




Akcja czytelnicza "Wypożycz sobie prezent na Święta"

17 grudnia biblioteka szkolna przeprowadziła akcję „Wypożycz sobie prezent na święta” w ramach programu edukacyjnego "PoczytajMY". Dzieci mogły wypożyczyć książkę zapakowaną w ozdobny papier, której tytuł był niespodzianką. Pomysłodawcą i wykonawcą tej wspaniałej czytelniczej zabawy byli członkowie koła czytelniczego - Czytelnicze Mole. Oni wybrali, zapakowali i opisali książkowe prezenty.



Miło mi poinformować, że naszym uczniom bardzo spodobała się akcja i przyniosła im wiele radości! Wszystkie prezenty (60 książek) zostały wypożyczone!





Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
pt.” Święta Bożego Narodzenia w moim domu”

W dniu 14.12.2021 r. komisja konkursowa w składzie: E. Jamroży i M. Niemiec dokonała oceny prac plastycznych, które napłynęły na konkurs. Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody :

I miejsce :
Milena Urbaniak klasa II a
Klaudia Maciąg- Pietras klasa II b

II miejsce:
Olgierd Jurkiewicz klasa IV b
Jana Lazaro-Szlachta klasa I b

III miejsce:
Milena Szlachta klasa II a
Róża Miętka klasa I b

Wystawę pokonkursową można oglądać w świetlicy szkolnej Zespołu Szkół w Jerzmanowicach.






Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
zatrudni sprzątaczkę.
Wymiar zatrudnienia-etat.
Forma zatrudnienia-umowa o pracę.
Termin składania podań do 29.12.2021r.
w sekretariacie szkoły
lub przesłać na adres e-mail: sp@szkolajerzmanowice.pl



„Paczuszka dla Maluszka”



W naszej szkole pojawiła się choinka. Piękna, zielona, pachnąca i przystrojona specjalnymi bombkami. Przypomina nam o zbliżających się dużymi krokami Świętach Bożego Narodzenia. Nierozerwalnie związane są z tym również prezenty, które powinny się znaleźć pod choinką. A dla kogo? W tym roku wspieramy najmłodsze dzieci i dlatego zapraszamy do akcji „Paczuszka dla Maluszka”. Każdy, kto chce podarować maluchom z Domu Samotnej Matki w Krakowie prezent, może go dostarczyć do szkoły w dniach 10 – 17 grudnia. Wolontariuszki będą czekać na Was codziennie o godz. 11:30 – 11:50 (pierwsza długa przerwa) obok choinki w pawilonie A. W paczuszkach powinny się znaleźć środki higieniczne potrzebne niemowlakom do 6 miesiąca życia: pampersy w rozmiarach zero i jedynki, mokre chusteczki, kosmetyki dla niemowląt, kosmetyki dla alergików, nowa odzież dla noworodków (szczególnie w rozmiarach 46, 50, 56, 62), sudokrem, bepanthen itp.

Za każdy gest dobroci, Wasze otwarte serce i ręce gotowe do dawania z góry dziękujemy!




V Mikołajkowy Rajd Turystyczno-Krajoznawczy PTSM
3-5 grudnia Zawoja

W dniach 3-5 grudnia odbył się V Rajd Mikołajkowy do Zawoi. W trakcie rajdu uczniowie zapoznali się z walorami przyrodniczymi lasów i gór Beskidu Żywieckiego zdobywając górę Jałowiec. Zajęcia terenowe wraz z konkursami, plastycznymi były prowadzone przez Panią Komandor Rajdu Teresę Sieradzką i Pana Piotra Pacholarza. Dzieci młodsze i starsze sumiennie i z sercem oddały się zajęciom konkursowym, godnie reprezentując Szkołę a ogromny wysiłek został nagrodzony zwycięstwem, które pokazuje zaangażowanie patriotyczne Uczniów, Dyrekcji, Nauczycieli, Opiekunów i Prowadzących Rajd z ramienia PTSM.


„I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”

„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.”
Flora Edwards


Drodzy Państwo, drodzy Uczniowie. Dzięki Waszej hojności i otwartości serc udało się zgromadzić w akcji „ I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” słodycze, już nie liczone w kilkunastu czy kilkudziesięciu kilogramach ale setkach! Za Waszą wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy – dziękujemy! Mamy nadzieję, ze uśmiech wywołany na twarzach tych, do których trafią dary będzie największą zapłatą za Waszą dobroć.




"Poczytajka" na świetlicy szkolnej

„Poczytajka” to cotygodniowe zajęcia z książką prowadzone w świetlicy szkolnej, które mają na celu rozwijanie zainteresowania czytelnictwem. Dzieci, które zdecydowały się wziąć udział w tych zajęciach, miały do dyspozycji świetlicową bibliotekę lub mogły przynieść swoją ulubioną książkę do czytania. Każde dziecko czytało w ciszy wybraną przez siebie pozycję, a następnie przeczytane fragmenty uczniowie opowiadali sobie nawzajem oraz tworzyli ilustracje obrazujące przeczytane teksty. Uczestnicy zajęć wypełniali również tzw. "kartę świetlicowego czytelnika", w której wpisywali najważniejsze informacje o danej książce.





Świetlica i mikołajki






"I Ty możesz zostać Św. Mikołajem"

6 i 7 grudnia będzie organizowana akcja pt. "I Ty możesz zostać Św. Mikołajem".
Chętnych uczniów prosimy o przyniesienie słodyczy.
Wolontariusze przyjdą do klas, słodycze można również zostawiać na świetlicy.
Słodkie podarunki trafią do dzieci z Domu Dziecka w Olkuszu



Na zajęciach artystycznych już świątecznie!



Ze Świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele tradycji. Jedną z nich jest wysyłanie kartek świątecznych. Dzisiaj, wiele osób przesyła życzenia za pomocą telefonu lub komputera. Na szczęście, na zajęciach artystycznych „Kreatywni” nie zapominamy o przygotowaniu tradycyjnych kartek bożonarodzeniowych. Każdy, kto otrzyma taką kartkę na pewno zatrzyma ją na długo. Najpiękniejsze kartki świąteczne to te, które są własnoręcznie wykonane, ozdabiane różnymi technikami, z życzeniami płynącymi prosto z serca.




Odpowiedzialność prawna i karna dla osób nieletnich

„Odpowiedzialność prawna i karna nieletnich” to temat spotkania, które miało miejsce 1 grudnia z uczniami klas 7 i 8 naszej szkoły. Podobnie jak w latach ubiegłych, skorzystaliśmy z pomocy asp. szt. Beaty Dulewicz, funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Celem prelekcji było poszerzenie kompetencji uczniów w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach szkolnych, cyberprzemocy, odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełnione czyny karalne, skutków zażywania dopalaczy i konsekwencji prawnych związanych z narkotykami. Świadomość odpowiedzialności za niewłaściwe postępowanie może ustrzec młodzież przed przykrymi konsekwencjami. Nasi uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi tematami.





KONKURSY Z JĘZYKA POLSKIEGO



22 października 2021 r. odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs PINGWIN. Wzięło w nim udział 22 uczniów z klas 4-8. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi czytania ze zrozumieniem, sprawdzili swoje wiadomości z dziedziny wiedzy o języku i literaturze.



1 grudnia nasze dwie uczennice, Dominika Krawczyk z 8a i Kinga Postołek z 8b, przystąpiły do rejonowego etapu Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem:

„A droga wiedzie w przód i w tył.
A ja wciąż za nią – tak, jak mogę…”

Uczestniczki konkursu musiały wykazać się wiedzą na temat bohaterów, którzy opuścili dom, przeżyli rozmaite przygody w drodze i postanowili wrócić.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki!



"Przepisujemy Tolkiena"



Zakończyliśmy sukcesem w naszej szkole ogólnopolską akcję "Przepisujemy Tolkiena".
Rękopisy opisane, spakowane, ruszają w drogę! Dziękujemy wszystkim za udział!






Andrzejki w klasach 1-3

Andrzejki to wyjątkowy dzień, w którym wróżby podpowiadają nam, co będzie czekać nas w przyszłości. 29.11.2021r. wychowawcy klas 1-3 przeprowadzili w swoich klasach wróżby andrzejkowe. Dodatkowo wyjaśnili skąd wywodzi się ten zwyczaj i w jaki sposób dawniej wróżono.





Andrzejki 2021 w świetlicy szkolnej

„Przy zapalonej świecy,
Za zamkniętymi drzwiami,
Odgadnąć próbujemy,
Co ukrył los przed nami.
Wróżymy z butów, jabłek,
Lejemy wosk na wodę,
Co nam przyniesie przyszłość?
Kłopoty? Czy przygodę?”

W świetlicy szkolnej został zorganizowany dzień św. Andrzeja. Dzieci wzięły czynny udział w licznych konkursach oraz tradycyjnych wróżbach andrzejkowych przygotowanych przez nauczycieli. Oczywiście dzieci wiedzą, że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak Andrzejki mają niezaprzeczalny klimat, który potrafi wywołać uśmiech i radość na ich twarzach.





Utrwalanie znaków drogowych oraz zasad zachowania bezpieczeństwa
w klasie 1a i 1b

Uczniowie klasy 1a i 1b razem z wychowawcami Panią Justyną Zgodą i Panią Bożeną Bień powtarzają zasady bezpiecznego zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz utrwalają poznane znaki drogowe. Najlepiej uczy się przez praktykę, wiec wszyscy wybrali się na pobliskie skrzyżowanie. Dodatkowo uczniowie mieli założone kamizelki odblaskowe, ponieważ doskonale wiedzą, że dzięki nim są bardziej widoczni na drodze.




Zajęcia z wykorzystaniem pacynek

Uczniowie klasy 1a razem z wychowawcą Panią Justyną Zgodą zorganizowali zajęcia z wykorzystaniem pacynek. Uczniowie przypomnieli sobie czym jest teatr oraz jak nazywają się osoby w nim pracujące. Omówili także jak prawidłowo zachować się w teatrze. Dzieci miały możliwość wcielić się w różne role oraz tworzyć ciekawe historyjki. Nie zabrakło także czasu na swobodną zabawę. Zachęcamy wszystkich do samodzielnego tworzenia pacynek!





Konkurs „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”
w Będzinie został rozstrzygnięty

Po raz dwudziesty Szkoła Podstawowa Nr 10 w Będzinie była organizatorem konkursu szopek bożonarodzeniowych. Miło nam poinformować, że również w tym roku nagrodzeni zostali nasi uczniowie.

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Muzeum Zagłębia za elementy regionalne otrzymał Kajetan Klich z przedszkola w Gotkowicach, natomiast nagroda specjalna ufundowana przez Proboszcza Parafii Św. Trójcy księdza Dziekana Andrzeja Stępnia powędrowała do Alicji Okrajni z klasy 7 b.

W kategorii klas 0 – I komisja przyznała wyróżnienie dla Piotra Nabagło i Natalii Nabagło z przedszkola w Jerzmanowicach, a w kategorii klas IV - VIII wyróżnienie powędrowało do Jakuba Klicha z klasy 7 b.

Dziękujemy dzieciom i opiekunom za pochylenie się nad tą piękną tajemnicą Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas podczas tworzenia tych małych arcydzieł przyniósł Wam wiele radości. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!





Dzień pluszowego misia

25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka , najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka - pluszowy miś :) Uczniowie klas 1-3 z radością świętowali taką okoliczność.








Spotkanie z policjantem

W miesiącu listopadzie odbyło się spotkanie profilaktyczne dla uczniów klas I z przedstawicielem Komisariatu Policji w Krzeszowicach. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole oraz poza nią. Policjant przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zaznaczając jak ważną rolę odgrywają elementy odblaskowe. Uczniowie rozmawiali z funkcjonariuszem policji o zasadach, jakie należy stosować w kontaktach z obcymi ludźmi. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali odblaski, zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa a także dzielili się swoimi doświadczeniami.





Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwolił szkole pozyskać środki na zakup nowości czytelniczych, aktualizację lektur, zakup wyposażenia do biblioteki szkolnej oraz na realizację działań promujących czytelnictwo.

Szkoła uzyskała dofinansowanie w wysokości 15000 zł (12 tysięcy złotych z dotacji oraz 3 tysiące złotych
z Urzędu Gminy Jerzmanowice-Przeginia).

W naszej szkole zostały przeprowadzone ankiety wśród uczniów i rodziców, w ramach których zaproponowali oni tytuły, autorów i serie wydawnicze książek.
Dodatkowo w bibliotece można było wrzucić swoją propozycję do „Pudełka książkowych życzeń”.

Wszystkie opinie oraz sugestie uczniów i rodziców były podstawą do stworzenia listy książek,
jakie powinny być zakupione do biblioteki w ramach tego projektu.




Spotkanie autorskie online z Waldemarem Cichoniem



19 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie online z Waldemarem Cichoniem, w którym uczestniczyli uczniowie klas 1-3.
Waldemar Cichoń jest autorem serii przezabawnych opowieści o niesfornym kocie „Cukierku, ty łobuzie!” – to pierwsza z serii książek, których bohaterem jest ten oryginalny kociak. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że inspiracją do napisania całego cyklu był jego własny prążkowany kot, którego uczniowie mieli okazję zobaczyć w trakcie transmisji. Udało nam się zobaczyć również drugiego kota należącego do Pana Waldemara – Tradycję.

Na końcu spotkania autor odpowiedział na wnikliwe pytania dzieci dotyczące swojej twórczości. Teraz czekamy tylko na zamówione książki z dedykacjami i autografami.

Takie spotkania autorskie są ogromną zachętą do czytania. Dzieci chętniej czytają książki autora, którego miały możliwość bezpośrednio poznać.




Wyniki konkursu
"W świecie baśni i legend"

Dnia 27 października odbył się konkurs wiedzy (w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych) "W świecie baśni i legend" dla klas 2 i 3. Do konkursu zgłosiło się 18 uczniów. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wiedzy, jaką wykazały się dzieci.

Serdecznie gratulujemy wszystkim biorącym udział, w tym czytelniczym wyzwaniu 📖☺️
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

I miejsce:
Lena Barnaś 2b
Milena Urbaniak 2a
Zofia Szlachta 3b
Amelia Woźniczka 2b
Milena Zdybek 2B

II miejsce:
Gaja Mokrzycka 3b

III miejsce:
Łucja Filipek 3b

Organizatorzy:
Izabela Filipowska-Krzystanek
Małgorzata Poznańska




Konkurs plastyczny
Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa

Regulamin konkursu Pobierz plik =>   



Harmonogram zebrania z Rodzicami
17.11.2021r. (środa):

Pobierz plik =>   



Konkurs plastyczny
pt.” Święta Bożego Narodzenia w moim domu”

Regulamin konkursu Pobierz plik =>   



Patriotycznie w świetlicy



Uczniowie uczęszczający do szkolnej świetlicy przygotowali się do uczczenia Narodowego Święta Niepodleglości. Jesteśmy dumni z Małych Polaków, którzy szanują symbole narodowe. W świetlicy odbył się mini konkurs ze znajomości Hymnu Polski.




XIII Rajd Niepodległościowy

Współczesny patriotyzm dzieci i młodzieży to m.in. udział naszych uczniów w XIII Rajdzie Niepodległościowym w Krzeszowicach. Przygotowanie do świadomego obchodzenia Święta Niepodległości 11 listopada, rozwijanie poczucia dumy z historii i tradycji Polski, oddanie czci Przodkom, którzy walczyli o Polskę i dla niej pracowali, czynne krajoznawstwo i kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach nietypowych oraz integracja zespołów. Nasze zespoły wróciły z pucharami jako zwycięscy, czyli jak nasi Przodkowie, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Jesteśmy z Was dumni i gratulujemy!!! Trzydniowy - weekendowy wyjazd naszych ,,Młodych Patriotów” i ich sukcesy były możliwe dzięki zaangażowaniu nauczycieli-wolontariuszy: p. Anety Firszt-Kozdęby, p. Justyny Piwowarczyk, p. Doroty Saroty, p. Moniki Śladowskiej i p. Piotra Pruszyńskiego. Dziękujemy😊





Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W ramach obchodów tego wyjątkowego święta nasza szkolna biblioteka popularyzowała czytelnictwo na wiele różnych sposobów:
1. W związku z tego rocznym hasłem MMBS: Baśnie i legendy z całego świata, został przeprowadzony konkurs wiedzy "W świecie baśni i legend" dla klas 2 i 3.
2. Odbył się również kiermasz książek w ramach współpracy z księgarnią Tuliszków.
3. 20 października cała szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Przerwa na czytanie”.
4. W bibliotece chętni uczniowie rozwiązywali rebusy i zagadki związane z tematyką baśni.
5. Nasi cudowni drugoklasiści zostali pasowani na czytelników i teraz mogą już korzystać z bibliotecznych zbiorów.
6. W bibliotece pojawiło się pudełko książkowych życzeń oraz ankiety (online) dla uczniów i rodziców - biblioteka zostala dosłownie zasypana książkowymi propozycjami.
7. Powstał również Klub Czytelniczy dla klas 4-8 w ramach programu edukacyjnego „PoczytajMY” - 29 października odbyło się nasze wspólne pierwsze spotkanie.





Konkurs Szopka bożonarodzeniowa
w tradycji chrześcijańskiej

Szkoła Podstawowa nr 10 w Będzinie,
Parafia św. Trójcy oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie

zapraszają do wzięcia udziału w XX edycji konkursu
pod patronatem Biskupa sosnowieckiego Ks. dr Grzegorza Kaszaka
oraz Dziekana Dekanatu będzińskiego Ks. Andrzeja Stępnia

WARUNKI UCZESTNICTWA I KARTA ZGŁOSZENIA Pobierz plik =>   



Kasztanowiec, dąb a może klon - oto jest pytanie?

Uczniowie klasy II a na zajęciach przyrodniczych uczyli się rozpoznawać gatunki drzew na lekcji w terenie. Wiedzą, że są drzewa liściaste i iglaste. Dowiedzieli się dlaczego jesienią liście zmieniają kolor i opadają z gałęzi drzew. Następnie po wyglądzie liścia mieli podać nazwę drzewa, z którego pochodzi. Z tym zadaniem uczniowie poradzili sobie doskonale. Pogoda sprzyjała więc?…. Ależ to była zabawa.




Udział przedszkolaków i uczniów ze Szkoły Podstawowej
w akcji charytatywnej
,,Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”

Z okazji ,,Dnia kundelka”, obchodzonego 25.10.2021r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach, wraz z oddziałami przedszkolnymi w Łazach i w Gotkowicach oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach wzięły udział w akcji charytatywnej mającej na celu zbiórkę karmy i potrzebnych artykułów dla zwierząt ze schroniska ,,Rafik” w Bolesławcu. W dzisiejszym zabieganym świecie czasami ciężko dostrzec potrzebujących. W naszym przedszkolu staramy się by dzieci uczyły się odpowiedzialności wrażliwości na los innych. Psy i koty oswojone przez człowieka, często nie znajdują miejsca w jego domu. Czasem mają szansę przywiązać się do niego, by potem zostać porzucone daleko od pana. A czasem wręcz odwrotnie są przywiązane do niego krótkim łańcuchem, czekając na miskę, która może się nie pojawić. Akcja pomocy niechcianym zwierzętom jest jedną z najprostszych w jaką mogą włączyć się małe dzieci. Mogą mieć satysfakcję i poczucie, że coś zależy od nich, że choć chwilowa poprawa warunków ma znaczenie.




A może Straż Pożarna…

Klasa 7b na godzinie wychowawczej poznawała tajniki działania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Jeden z uczniów - Jakub Krzysztonek, zdobywca trzeciego miejsca w gminnym konkursie pożarniczym i członek MDP – pokazywał nam swoje umundurowanie, opowiadał o akcjach, w których miał okazję uczestniczyć i trudach pracy strażaka. Dowiedzieliśmy się co nie co o sprzęcie wykorzystywanym w czasie akcji, samochodach i metodach gaszenia ognia. Może ktoś z nas zostanie strażakiem, choć z pewnością to nie łatwa praca, co odczuliśmy już po założeniu kasku…


CodeWeek 2021 w naszej szkole


CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W 2021 roku Europejski Tydzień Kodowania obchodziliśmy w dniach 9-24 października. Nasza szkoła również dołączyła do tych zmagań.

W ramach CodeWeek odbyła się GODZINA KODOWANIA - w piątek 22 października 2021 chętni uczniowie zmierzyli się w 60 minutowej rozgrywce kodowania w Scratch. Najciekawsze rozwiązania zaproponowali:
Mieszko Fus (4c) oraz Wojciech Głowacki (8c) i zajęli I miejsce, Bartłomiej Ortyl z 5b uplasował się na II miejscu, na najniższym podium znalazły się Antonina Szwarc z 6a i Natasza Fryc z 6a.

Kolejnym sposobem na nasz udział w CodeWeek był KONKURS SZYFROWANIA - na terenie całej szkoły, każdego ranka przez 7 dni pojawiały się zaszyfrowane wiadomości…. Doskonałymi detektywami (w pełni rozkodowali wszystkie hasła) okazali się (według alfabetu): Głowacki Wojciech kl. 8c, Kozera Julia kl. 7b, Wal Adrian kl. 7b oraz pracujące w tandemie Natasza Fryc i Antonina Szwarc z kl. 6a. Osoby te zdobyły nasz szkolny tytuł MISTRZA KODOWANIA!

W czasie tygodnia kodowania każda klasa odbyła również lekcję informatyki poświęconą programowaniu. Treść lekcji była dostosowana do poziomu edukacyjnego klasy: pisały gry w Scratch, przechodziły labirynty rozwiązując zagadki, czy też pracowały ze specjalnymi kartami.

Ostatnim elementem naszego świętowania było PROGRAMOWANIE BEZ KOPMUTERA. Na godzinach wychowawczych uczniowie sprawdzali, czy trzeba maszyny, aby wykonać algorytm? Sterowaliśmy tancerzami za pomocą ustalonych przez nas znaków, pisaliśmy algorytmy tworzenia kanapki lub budowaliśmy specjalne mury z klocków.

Tegoroczny Code Week już za nami. Bogatsi w wiedzę algorytmiczną i nowe doświadczenia czekamy na następny :-)




Idzie jesień, plony niesie, jesień kolorowa.
Marchew, buraki ziemniaki.
Wszystko w koszu chowa

Podczas zajęć uczniowie klasy II a i II b rozwiązywali zagadki, zastanawiali się dlaczego powinni jeść warzywa, zapoznali się z ich wartościami odżywczymi oraz dowiedzieli się o tym jak ważne są one w naszej codziennej diecie. Następnie wykorzystywali swoje zmysły do ich rozpoznawania. Na koniec wysłuchali wiersza „Na straganie”. Na zajęciach technicznych wyklejali, malowali, kolorowali… warzywa z których powstała piękne dekoracja na szkolnym korytarzu.





Konkurs recytatorski „Jesień”

22 października 2021r. w naszej szkole odbył się dla klas 1-3 konkurs recytatorski „Jesień”. Wszyscy uczestnicy wspaniale zaprezentowali wybrane wiersze o tematyce jesiennej oraz zadbali o odpowiednie stroje, rekwizyty. Komisja konkursowa miała do podjęcia bardzo trudną decyzję, ale po obradach wyłoniła laureatów.

I miejsce Artur Błaszko klasa 2a
II miejsce Milena Urbaniak klasa 2a
III miejsce Zofia Szlachta klasa 3b

Dodatkowo zostały przyznane także wyróżnienia oraz pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.





Konkurs „Najpiękniejszy różaniec” – wyniki

I miejsce – Jan Jórasz (2 b)
I miejsce – Oliwier Szlachta (1 a)
II miejsce – Bartłomiej Kozera (1 a)
II miejsce – Szymon Goraj (2 a)
III miejsce – Bartłomiej Pabisek (2 a)
III miejsce – Jakub Ficek (3 a)

Wyróżnienie:
Wiktoria Choma (3 a)
Lena Frosik (1 a)
Łucja Filipek (3 b)
Helena Ściobłowska (1 a)





Przerwa na Czytanie

W dniu 20 października nasza Szkoła po raz pierwszy włączyła się w ogólnopolską akcję czytelniczą „Przerwa na czytanie”.
Do akcji chętnie dołączyła cała szkoła z przedszkolem oraz pracownikami.
W ten dzień każdy mógł przynieść wybraną przez siebie książkę. Dla tych co zapomnieli przynieść z pomocą przyszła biblioteka szkolna z jej zasobami książkowymi.
Uczniowie czytali głównie w swoich klasach, niektórzy na szkolnych korytarzach oraz w bibliotece.
W ramach akcji zorganizowano strefę głośnego czytania w przedszkolu, w klasach I oraz na świetlicy.
Dla wielu uczniów ta przerwa nie różniła się od przerw w innych dniach, bo są tacy, którzy codziennie wykorzystują każdą wolną chwilę, żeby czytać!

To był bardzo niesamowicie zaczytany dzień!

Tego dnia podczas przerw w naszej szkole czytały ok. 426 osób!

Celem akcji czytelniczej była:
• promocja czytelnictwa wśród młodzieży;
• zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu;
• uświadomienie uczniom, że czytanie jest atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego w szkole.

Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom.

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim uczestnikom i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na stronie szkoły ;-)






Ewa Rogóż dyrektor naszej szkoły
z nominacją do tytułu Super Dyrektora Szkoły

Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu „Super Dyrektor Szkoły” wyróżniła Ewę Rogóż dyrektora Zespołu Szkół w Jerzmanowicach nominacją do tytułu Super Dyrektor Szkoły.

Konkurs odbywa się z inicjatywy miesięcznika oświatowej kadry kierowniczej pt. „Dyrektor Szkoły” oraz wydawnictwa Wolters Kluwer pod honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Celem konkursu jest wyłonienie i ukazanie szerszemu środowisku edukacyjnemu dyrektorów liderów, którzy szukając nowych pomysłów i stosując pionierskie metody, łączą w swych działaniach profesjonalizm skutecznych menedżerów, wychowawców i nauczycieli.

Super Dyrektorzy to świetni pedagodzy i skuteczni menedżerowie. Tworzą atmosferę sprzyjającą edukacji i wzmacniającą samodzielność swoich podopiecznych. Ich wizja placówki zakłada współpracę z rodzicami i społecznością lokalną.

Rozstrzygniecie VIII edycji konkursu miało miejsce 21 października 2021 w trakcie uroczystej gali, podczas VIII Kongresu Edukacja i Rozwój.

Nasza Pan Dyrektor Ewa Rogóż znalazła się w gronie 8 najlepszych dyrektorów szkół z całej Polski zgłoszonych do tej prestiżowej nagrody.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów




Sprawozdanie z wycieczki do Pieskowej Skały

Dziewiętnastego października, około godziny dziewiątej zebraliśmy się - dwie klasy siódme (7C i 7A) wraz z opiekunami- przed szkołą, na wycieczkę do zamku w Pieskowej Skale na warsztaty historyczne. Jechaliśmy jednym dużym, wycieczkowym autobusem. Wysiedliśmy na parkingu pod Pieskową Skałą i musieliśmy wspiąć się na wzgórze, na którym wznosił się zamek. Budowla jest w bardzo dobrym stanie, ale była kilkakrotnie zmieniana i remontowana. Zgromadziliśmy się przed wejściem na dziedziniec i czekaliśmy na przewodników. Okazali się być nimi: pan Grzegorz i pani Ewa, którzy opowiedzieli nam burzliwe dzieje zamku i odgrywaliśmy scenę przekazania Piotrowi Szafrańcowi zamku przez Władysława Jagiełłę. W jakby sieni przed drugim wejściem na zamek odczytywaliśmy napis, który został wyryty na murze i zgadywaliśmy, z których epok pochodzą dwa wejścia. Następnie poznawaliśmy zamkowy lamus i ruszyliśmy na skałę Dorotki. Wieża, która kiedyś na niej stała, zawaliła się, a w jej miejscu rośnie drzewo i stoi altanka. Tam dowiedzieliśmy się, że nazwa Pieskowa Skała pochodzi od legendy, według której stary Szafraniec miał młodą żonę, Dorotkę. Pewnego dnia do zamku przyszedł lutnista, w którym Dorotka się zakochała. Gdy Szafraniec się o tym dowiedział, kazał zamurować Dorotkę w wieży, a lutnistę wygnać. Dorotka nie umarła z głodu, gdyż jedzenie przynosił jej piesek. Po zwiedzeniu Skały Dorotki graliśmy w kalambury, gdzie mieliśmy odgadnąć hasła związane z zamkiem i różnymi zawodami, które były na nim wykonywane. Następnie rozdzieliliśmy się na grupy klasami, my poszliśmy zwiedzać wystawę muzealną o poprzednich władcach i starych dziejach zamku, a druga grupa poszła poznawać architekturę zamku. Gdy zwiedziliśmy wystawę, zamieniliśmy się grupami i ruszyliśmy oglądać budowlę. Pani Ewa rozdała nam krzyżówki, które mieliśmy uzupełnić na podstawie tego, co mówiła. To był ostatni punkt wycieczki, więc rozstaliśmy się z przewodnikami i autokarem wróciliśmy do szkoły.
Nina Lebiecka kl. 7 c



Wyniki konkursu
„Mądra i piękna. Mój autorytet – Święta Królowa Jadwiga”

I miejsce: Hanna Winiarczyk (1b)
II miejsce: Julia Okrajni (4c)
III miejsce: Sebastian Karcz (3b)
III miejsce: Milena Urbaniak (2a)
Wyróżnienie: Mieszko Fus (4c)





Sportowe rozgrywki

Dnia 14.10.2021 w naszej szkole odbyły się rozgrywki sportowe. Uczniowie mieli okazję wykazać się w różnych konkurencjach, które często miały swoje niezwykłe i tajemnicze nazwy. Wszyscy bawili się doskonale i pamiętali o zasadzie fair play.





Zdobywamy szczyty Beskidu Żywieckiego

Opowieści z wycieczek to najpiękniejsze wspomnienia...
Zatem wspominamy październikowy wyjazd naszych uczniów na Halę Krupową. Zapamiętaliśmy piękne pejzarze i ciekawe opowieści przewodnika.
Drodzy Uczniowie, szykujemy buty i plecaki na kolejną górską wyprawę.




Święto szkoły

13 października 2021r. w wyjątkowy sposób uczciliśmy Święto Szkoły. Uczniowie mogli przebrać się za postacie historyczne, baśniowe, legendarne. Dodatkowo wysłuchali ciekawostek z życia Królowej Jadwigi oraz legend z nią związanych. Przez cały dzień było bardzo wesoło i kolorowo.





SPOTKAJ SIĘ Z NIEMIECKIM!

Uczniowie naszej szkoły odwiedzili Katowice i wzięli udział w imprezie "Spotkaj się z niemieckim" zorganizowanej przez Instytut Goethego w Warszawie, której celem było promowanie i propagowanie nauki tego języka. Każdy uczestnik (również opiekunowie) zmierzyli się z rożnymi zadaniami językowymi, wzięli udział w konkursie jezykowym zdobywając pierwsze miejsce, wykorzystywali nowoczesne narzędzia do nauki języka. Na scenie podziwiali występy znanego iluzjonisty Piotra Szumnego i jego językowe popisy. Nie zabrakło też łakoci znanych niemieckich marek m.in. Haribo. To było wspaniałe doświadczenie wieńczące Dzień Języków Obcych 2021.






Dzień Języków Obcych 2021



Dzień Języków Obcych 2021 to kolejna aktywność, którą ochoczo podjęli uczniowie naszej szkoły🙂🙂🙂 Wszystkie klasy zmierzyły się w rozgrywkach językowych sprawdzając swoją wiedzę z języków obcych, geografii i kulturoznawstwa. Najlepsi otrzymali vouchery do wykorzystania na lekcjach j. obcych. W szkole nie zabrakło ciekawych akcentów europejskich. Życzymy wszystkim zapału w nauce języków obcych🙂




„Przerwa na czytanie – bicie rekordu
w czytaniu na przerwie”

20 października nasza szkoła weźmie udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.

Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Przyłącz się by pobić zeszłoroczny rekord!

Udział w biciu rekordu bierze cała społeczność szkoły/placówki wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji oraz i inne osoby.









Pielgrzymka Ósmoklasistów do Kalwarii Zebrzydowskiej

„Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi; Tobie zawierzam losy Kościoła; Tobie polecam mój naród; Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria! Totus Tuus. Amen.”

Modlitwa zawierzenia, Jan Paweł II


5 października uczniowie klas ósmych wzięli udział w VIII Diecezjalnej Pielgrzymce Ósmoklasistów do Kalwarii Zebrzydowskiej. Młodzi prosili o dary Ducha Świętego przed przyjęciem sakramentu bierzmowania i o mądrość w wyborze nowej szkoły. Z naszej parafii uczestniczyło w tym spotkaniu 43 osoby.

Eucharystii odprawianej przez księży i dyrektora Wydziału Katechetycznego, ks. Michała Bordę, przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Ksiądz Biskup w swojej homilii zwrócił uwagę młodzieży na Polaka, który często pielgrzymował do sanktuarium – Jana Pawła II. Zachęcał młodych, aby w chwilach niepewności i wahań zawsze zdążali do Tej, która zawsze była najbliżej Jezusa, do Maryi.

Na zakończenie spotkania uczestnicy włączyli się w Akt Zawierzenia Maryi.





EGZAMIN Z TABLICZKI MNOŻENIA

W piątek, 1 października obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – ŚDTM, zwany również WMTDay (ang. World Multiplication Table Day).

Tego dnia szkoły z różnych stron świata uczestniczą w wydarzeniu, które ma na celu przypomnienie i utrwalenie tabliczki mnożenia poprzez zabawę.

Nasza szkoła, jak co roku, również przystąpiła do tego wydarzenia.

Zgodnie z hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” egzaminatorzy sprawdzali znajomość tabliczki podczas krótkich egzaminów, nie tylko wśród swoich kolegów, ale także pracowników szkoły i Urzędu Gminy.

W tym dniu role trochę się odwróciły i to uczniowie mogli odpytywać nauczycieli, którzy niejednokrotnie byli zestresowani.

Ten dzień był okazją nie tylko do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, ale również uświadomił uczniom i dorosłym jak ważna jest umiejętność liczenia, zwłaszcza gdy zepsuje się kalkulator.




Ankieta dla uczniów i rodziców - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Drodzy Uczniowie, drodzy Rodzice!

Z przyjemnością informujemy, że Wojewoda Małopolski ogłosił listę placówek rekomendowanych do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Nasza szkoła uzyska rządowe wsparcie finansowe w wysokości 15 tysięcy złotych (12 tysięcy złotych z dotacji oraz 3 tysiące złotych z Urzędu Gminy Jerzmanowice-Przeginia) przeznaczone na zakup książek, wyposażenie do biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo.

W związku z tym zwracamy się z prośbą o pomoc w stworzeniu listy zakupowej nowości wydawniczych do naszej szkolnej biblioteki. Podajcie tytuły książek/serii wydawniczych, które polecacie, które warto przeczytać, lub które chcielibyście, by znalazły się w naszej bibliotece. Na Wasze propozycje czekamy do 24 października 2021 roku - w tym celu prosimy o wypełnienie ankiety (link poniżej).

W bibliotece czeka również „Pudełko książkowych życzeń”, do którego uczniowie mogą wrzucać swoje czytelnicze życzenia.

Propozycje pożądanych tytułów można również wysyłać bezpośrednio do koordynatora projektu pani Małgorzaty Poznańskiej przez dziennik elektroniczny.

Ankieta dla uczniów klas 1-3:
Ankieta dla uczniów klas 4-8:
Ankieta dla rodziców:


Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
zatrudni konserwatora.
Wymagania: prawo jazdy kategorii B
i posiadanie samochodu.
Wymiar zatrudnienia-etat.
Forma zatrudnienia-umowa o pracę.
Termin składania podań do 08.10.2021r.



Pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej
uczniów klasy 2a i 2b.

1 października 2021 r. uczniowie klas drugich wreszcie się doczekali…😉 mogą samodzielnie wypożyczać książki, zabierać je do domu i czytać! Tego dnia w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika.

Podczas spotkania, dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz poszanowania książek. Następnie wszyscy drugoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, po którym zostali pasowani na czytelnika największą i najgrubszą książką, jaka znajduje się w bibliotece.

W tak wyjątkowym dniu, na naszych najmłodszych uczniów czekały również małe niespodzianki: książki, dyplom pasowania oraz zakładki wykonane przez starszych kolegów.
Pod koniec spotkania każdy uczeń miał możliwość wypożyczenia pierwszej książki.
Mamy nadzieję, że pełni zapału drugoklasiści będą częstymi gośćmi naszej biblioteki.






Dzień chłopaka w kl. I-III

30 września uczniowie klas I- III świętowali Dzień Chłopaka. Chłopcy zostali obdarowani prezentami i życzeniami. Dziewczynki spisały się na medal 🏅. W tym dniu wszystkim towarzyszył uśmiech na twarzy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.





Ślubowanie klas I



Jedną z najpiękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów Szkoły Podstawowej.

Drodzy Pierwszoklasiści, jesteśmy przekonani, że każdy dzień spędzony w szkole będzie dla Was interesującą podróżą, podczas której poznacie nowe wiadomości, ciekawe postacie, nawiążecie przyjaźnie, zdobędziecie doświadczenia i przekonacie się, że możecie tu liczyć na ludzi, którzy będą nieść pomoc w każdej sytuacji.

Dziękujemy p. Justynie Zgodzie i p. Bożenie Bień za przygotowanie uczniów do tak bardzo ważnego dnia.






Zakładka dla pierwszaka

Uczniowie klas drugich pamiętali, że ich młodsze koleżanki i młodsi koledzy wczoraj mieli swój bardzo ważny dzień- zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Z tej okazji wykonali dla pierwszoklasistów wspaniałe, kolorowe zakładki do książek, które z uśmiechem na twarzy wręczyli pierwszoklasistom.

Dodatkowo zapewnili swoich młodszych kolegów, że zawsze mogą liczyć na ich pomoc, wsparcie i życzliwość. To wspaniały gest, który pozostanie w pamięci uczniów na długi czas oraz kolejne potwierdzenie, że w naszej szkole panuje miła, przyjazna atmosfera. Jesteśmy przekonani, że z takimi zakładkami przyjemniej będzie czytało się książki.

Uczniowie klas pierwszych razem z Panią Justyną Zgodą i Panią Bożeną Bień składają serdeczne podziękowania dla uczniów klas drugich i ich wychowawców Pani Doroty Saroty i Pani Beaty Syrek.






KONKURS PLASTYCZNY

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym poświęconym Patronce naszej szkoły!

„Mądra i piękna.
Mój autorytet – Święta Królowa Jadwiga”


Pobierz plik =>   



„NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC”
REGULAMIN KONKURSU

Pobierz plik =>   



29 września - Dzień Głośnego Czytania


29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania! Dlatego dziś CZYTAMY! Pamiętajmy, że głośne czytanie dzieciom oraz wczesna nauka czytania buduje bliskość, poszerza słownictwo, rozbudza wyobraźnię, obniża poziom stresu i stymuluje mózg. Czytamy więc w szkole, czytajmy i w domu!





IX Wojewódzki Rajd PTSM „Na indiańskim szlaku”
jest już wspomnieniem miło spędzonego czasu

W piątek 24 września 2021r trzydziestu dziewięciu uczniów z naszej szkoły wyruszyło w trasę do Kasinki Małej! Podczas rajdu organizowane były konkursy zręcznościowe, artystyczne oraz konkurs wiedzy. Wykonanie pracy plastycznej, karmienie bizona czy indiańska moda to tylko kilka z konkurencji. Uczestnicy wyruszyli też na 3 godzinną wędrówkę po stoku Lubogoszczy zaplanowaną przez Komandora rajdu, pana Piotra Pacholarza. Gdzie uczniowie mogli posłuchać na temat szeroko pojętego terenoznawstwa, ze szczególnym naciskiem na akcenty indiańskie. Na spotkaniu kończącym rajd, zostały wręczone legitymacje nowo przyjętym członkom PTSM oraz puchary i nagrody.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za mile spędzony czas oraz zapraszamy do udziału w kolejnych rajdach PTSM.



Piknik integracyjny klas IV

23 września klasy czwarte wybrały się na pieszą wycieczkę do Jaskini Nietoperzowej, aby spędzić czas ze swoimi rówieśnikami na wspólnej zabawie na świeżym powietrzu. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić jaskinię oraz ścieżkę geologiczną. Podczas pikniku nie zabrało przerwy na poczęstunek. Cieszymy się, że pogoda i dobre nastroje dopisały nam w czasie integracji zespołów klasowych. Podziękowania dla p. Piotra Ferdka za oprowadzenie uczniów po jaskini oraz udostępnienie placu na zabawy integracyjne dla naszych czwartoklasistów.





Olimpiada Matematyczna Juniorów

23 września siedmiu uczniów z klas 7 i 8 przystąpiło do części testowej zawodów pierwszego stopnia tegorocznej edycji Olimpiady Matematycznej Juniorów.

Są to trójstopniowe ogólnopolskie zawody matematyczne skierowane do starszych uczniów szkół podstawowych. Zawody pierwszego stopnia składają się z dwóch części: testowej i korespondencyjnej. Nasi uczniowie część testową mają już za sobą, teraz czekają ich zmagania z zadaniami konkursowymi w części korespondencyjnej.

Wszyscy uczniowie: Nadia Fryc, Piotr Chochół, Dominik Słonina, Wojciech Głowacki, Alina Krzyżan, Stanisław Krzyżan, Kamil Skulich uzyskali wysokie wyniki, a najlepszy wynik uzyskał Dominik Słonina z klasy 7c.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy przystąpili do części testowej zawodów
i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.



Harmonogram zebrania z Rodzicami
w dn. 22.09.2021r. (środa)

Pobierz plik =>   



KONKURS „W ŚWIECIE BAŚNI I LEGEND”


Zgłoszenia udziału przyjmowane będą do 15.10.2021 r. u wychowawców.

Regulamin z wykazem literatury dostępny jest na stronie szkoły.


Pobierz plik =>   



Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
w sprawie
szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form
przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty
w roku szkolnym 2021/2022

Pobierz plik =>   



„Obdarowywanie innych w każdej możliwej postaci rozpoczyna proces zmiany i pomaga nam pamiętać, że jesteśmy częścią czegoś znacznie większego”.
Cami Walker


Pomaganie ma wielką moc. Nie trzeba wcale spektakularnych akcji, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie. Potrzebujących jest mnóstwo, żyją obok nas. Uczniowie naszej szkoły pomaganie mają we krwi. Z roku na rok udowadniają, że bezinteresowne dawanie ma sens. Ponad sto dwadzieścia kilogramów artykułów szkolnych trafi do tych, którzy tego potrzebują.

Wyrobiliśmy w sobie nawyk pomagania. I niech tak zostanie. Dziękujemy przedszkolakom, uczniom, rodzicom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie i wielkie serce włożone w akcję „Podaruj innym zeszyt”! Pamiętajmy, dobro, które dajemy, zawsze do nas wraca!




„Podaruj innym zeszyt”

Do piątku 17.09.2021r. odbędzie się w naszej szkole akcja „Podaruj innym zeszyt”. Artykuły szkolne prosimy zapakować w reklamówki. Koordynatorzy akcji odbiorą dary z klas.

Serdecznie zapraszamy do akcji wsparcia Domu Dziecka w Olkuszu.



Spacer na pobliskie skrzyżowanie

Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze, dlatego każdy z nas powinien wiedzieć jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na ulicy. Klasa II a i b wraz z wychowawczyniami wybrały się na spacer na pobliskie skrzyżowanie. Dzięki temu uczniowie mogli praktycznie utrwalić poznane zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci nie zapomniały o założeniu kamizelek odblaskowych, dzięki czemu były dobrze widoczne na drodze. Jesteśmy dumne z naszych uczniów, że tak świetnie znają zasady ruchu drogowego – mówią wychowawczynie. Pogoda dopisywała więc, dzieci wybrały się jeszcze na krótki spacer, na którym ujrzały wiewióreczkę. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również pole kukurydzy.





WRACAMY DO SZKOŁY!!!!!!

Plan rozpoczęcia roku szkolnego w dn. 01.09.2021r. (środa):

8.00 - Msza św. w kościele parafialnym w Jerzmanowicach dla chętnych uczniów i Rodziców.

9.00 - Spotkanie uczniów z wychowawcami w salach lekcyjnych.

10.15 - odwóz uczniów do domów.

Świetlica pracuje od 7.00 do 17.00.

Obiady będę wydawane od 06.09.2021r.

W związku z obowiązującymi przepisami w dniu rozpoczęcia roku szkolnego do szkoły wchodzą Rodzice dzieci klas pierwszych oraz tych, którzy dochodzą do starszych klas.
Na terenie szkoły(w częściach wspólnych np. korytarze) obowiązuje zasłanianie nosa i ust maseczką.

Prosimy o zapoznanie się z rozkładem dowozu i odwozu uczniów
(Przewoźnik dokonał zmian w kolejności przystanków)

Rozkład dowozu i odwozu

Pobierz plik =>
   Pobierz plik =>   












>


























NASZA SZKOŁA NA:


1% dla NASZEJ SZKOŁY

KRS 0000052078
dopisek ZS Jerzmanowice



dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.50 - 12.35
6.12.50 - 13.35
7.13.45 - 14.30
8.14.35 - 15.20


Dowóz
7:00Jerzmanowice / Sobieskiego (Sklep)
Jerzmanowice / Jurajska
Jerzmanowice / Pod jamą
Jerzmanowice / Nietoperzowa
Jerzmanowice / Doły
Jerzmanowice / Wschodnia
Kopaniny
Łazy / Pętla
Łazy / Remiza
Łazy / przystanek 1
Łazy / przystanek 2
Jerzmanowice / Szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej

Dowóz
7:00Gotkowice / przystanek DK94 w stronę Olkusza
Zachodnia
Szklary / Tartak
Szklary / Remiza
Szklary / Kościół
Szklary / Stara Szkoła
Szklary / Koniec
Jerzmanowice / Centralna
Jerzmanowice / Szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


Odwóz
Łazy - Wschodnia - Nietoperzowa
pn., wt., czw., pt.12:50, 13:50, 14:40
śr.12:50, 13:50, 15:30
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej

Odwóz
Gotkowice - Zachodnia - Szklary
pn., wt., czw., pt.13:50, 13:50, 14:40
śr.12:50, 13:50, 15:30
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


>