Baner Kontakt






















AKTUALNOŚCI
Rok szkolny 2018/2019


INFORMACJA DLA NAUCZYCIELI


Zebranie Rady Pedagogicznej odbędzie się
w poniedziałek 26 sierpnia 2019 r o godz. 10.00.




INFORMACJA DLA RODZICÓW


Szanowni Państwo!

Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
informuje, że zebranie Rodziców dzieci z przedszkola
odbędzie się 29 sierpnia 2019 r. tj. czwartek
godz. 17:00 zebranie rodziców w Gotkowicach
godz. 18:00 zebranie rodziców w Jerzmanowicach
(będzie to wspólne zebranie dzieci z Jerzmanowic i z Łaz)

Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego
odbędzie się 2 września 2019 r.
Msza Św. w Kościele Parafialnym w Jerzmanowicach o godzinie 8:00
Uroczyste rozpoczęcie w sali gimnastycznej będzie o godzinie 9:00

Odwóz uczniów ok. godz. 10.30



INFORMACJA

Podczas sesji Rady Gminy Jerzmanowice - Przeginia w dn. 22 lipca 2019r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Jerzmanowice - Przeginia, będzie poruszana problematyka Zespołu Szkół w Jerzmanowicach. Zapraszamy wszystkich zaineresowanych.
Poniżej fragment porządku obrad:


Porządek obrad X sesji Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia VIII kadencji:
1. Otwarcie Sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Informacja na temat Zespołu Szkół w Jerzmanowicach,



PODZIĘKOWANIA

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i uczniowie
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach serdecznie dziękują:
Annie Bigaj, Marcinowi Boniakowskiemu, Katarzynie i Mariuszowi Dziedzic,
Pawłowi Hrabia, Erykowi Petlic, Annie Skotnicznej, Wiolettcie Skrzypek, Annie Skulich,
Marzenie Stech, Justynie Stępel, Agnieszce i Michałowi Szklarskim

za pomoc i wsparcie rzeczowe naszej szkoły.
Zrozumienie naszych potrzeb zasługuje na uznanie i podziękowania.
Szkoła jest miejscem wyjątkowym w lokalnej społeczności,
w którym kształtowane są przyszłe pokolenia.
Dzięki Państwa życzliwości staje się to łatwiejsze.



Lepsze warunki do zajęć sportowych

         W związku z bardzo złym stanem nawierzchni na przyszkolnym boisku sportowym, który uniemożliwiał prowadzenie zajęć sportowych, rozpoczęły się prace przy wymianie sztucznej nawierzchni. Planowane zakończenie prac jeszcze w lipcu. Gmina Jerzmanowice-Przeginia pozyskała dofinansowanie z programu „Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa – MIRS”, wysokość dofinansowania 37.000, 00 zł. Mamy nadzieję, że poprawi to warunki do prowadzenia zajęć sportowych, nie tylko w ramach wychowania fizycznego.






Wykaz podreczników do religii w roku szkolnym 2019/2020

Pobierz plik => szkoła podstawowa   





Zakończenie roku szkolnego 2018/19

         Rok szkolny 2018/2019 szczęśliwie zakończony! Gratulujemy Uczniom wspaniałych wyników i osiągnięć, na które pracowali cały rok. Nauczycielom dziękujemy za owocną pracę i wytrwałość, a Rodzicom za wszelkie wsparcie i pomoc w każdym wymiarze. Życzymy Wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku. Do zobaczenia po wakacjach!






Sukcesy w Kangurze Matematycznym

         Dzień przed zakończeniem roku szkolnego dwóch naszych uczniów: Wojciech Głowacki z klasy Vc i Dominik Słonina z klasy IVc uczestniczyło w uroczystości rozdania nagród Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Miała ona miejsce na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie nasi chłopcy odbierali z rąk organizatorów gratulacje za zdobycie wyniku Bardzo dobry. Uroczystość uświetnił swym wykładem prof. Edward Tutaj, który objaśniał zebranym tajniki szyfrowania oraz pokazał oryginalny fragment maszyny szyfrującej ENIGMA. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.







Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
informuje, że zakończenie
Roku Szkolnego 2018/2019
odbędzie się

19 czerwca 2019r. (środa)

Organizacja uroczystości zakończenia roku szkolnego w poszczególnych placówkach:

8:00 Msza Św. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Bartłomieja w Jerzmanowicach
9:00 Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019
w szkole podstawowej i gimnazjum, w sali gimnastycznej
11:00 Zakończenie Roku Szkolnego w oddziale w Łazach
13:00 Zakończenie Roku Szkolnego w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach

Odwóz uczniów ok. godz. 10.30



Lekcja fizyki w plenerze

         12 czerwca uczniowie klas 7a, 7 b i 8 b pod opieką P. Ireny Marszałek, P. Anety Firszt- Kozdęba oraz P. Małgorzaty Nabiałek, wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie.
         Przy wspaniałej pogodzie, wśród zieleni, uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzić doświadczenia z różnych działów fizyki. Mieli okazję m.in. zagrać na organach rurowych, zobaczyć jak powstaje wir wodny, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu. Interaktywna ekspozycja nie tylko przybliżyła uczniom prawa fizyki, ale dostarczyła także świetnej zabawy.
         Po lekcji fizyki w plenerze uczniowie udali się do kina na film „Trzy kroki od siebie”. To piękna historia o miłości dwojga nastolatków, którzy nie mogą zbliżyć się do siebie ze względu na chorobę. Niejednemu widzowi po policzku spłynęła łza.







Zajęcia plastyczne w GOKu

         Uczniowie młodszych klas w ramach zajęć świetlicowych w każdą środę uczestniczyli w zajęciach plastycznych organizowanych przez GOK.
Zajęcia prowadziła artystka Pani Irena Kiełtyka. Poniżej fotorelacja z zajęć.
Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury za zorganizowanie i zaproszenie nas do udziału w pomysłowych i kreatywnych zajęciach artystycznych.


ZEBRANIA RODZICÓW


W czwartek 13 czerwca 2019 roku
odbędą się zebrania Rodziców:

• 17.00-zebranie Rodziców uczniów, którzy będą uczniami klasy I w roku szkolnym 2019/2020

• 18.00-zebranie Rodziców uczniów obecnych klas pierwszych w sprawie podziału klas




Filcowanie na świetlicy szkolnej




         Dnia 7 czerwca uczniowie naszej świetlicy wzięli udział w warsztatach z filcowania na mokro. Podczas zajęć szczegółowo poznali proces filcowania pod wpływem wody, mydła i ciepła rąk. Uczniowie nauczyli się jak wykonać z czesanki wełny kwiaty.


Kolejny sukces Mateusza

         Dnia 02.06.2019 odbyła się V edycja finału Rekreacji Małopolskiej PTT pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa - Jacka Majchrowskiego, podczas którego nasz uczeń klasy VC Mateusz Putaj razem ze swoją partnerką Martą zdobyli pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej oraz co najważniejsze - awansowali do Klasy Sportowej Tańca Towarzyskiego - co oznacza, że od tej pory podejmować będą profesjonalną rywalizację taneczną.
Gratulujemy i życzymy dalszych tanecznych sukcesów!



MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA

         Nasza szkoła znalazła się w gronie zwycięzców w konkursie #tabliczka2019. Celem edukacyjnym konkursu było doskonalenie znajomości tabliczki mnożenia, celem wychowawczym uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości. Konkurs miał charakter online, codziennie obowiązywało inne hasło dostępu związane z nazwiskami założycieli państwa polskiego sprzed 100 lat. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 103 uczniów, 43 uzyskało 100% poprawnych odpowiedzi. Najlepszy wynik uzyskała klasa 6a-98,33%.
Było to kolejne przedsięwzięcie w ramach doskonalenia kompetencji kluczowych i istotny element procesu wychowawczego. Gratulujemy uczniom, dziękujemy nauczycielom za skuteczną naukę matematyki.






Integracyjne rozgrywki sportowe

         Pan Tomasz Kiszka i gimnazjaliści pomagali w przeprowadzeniu IV Integracyjnych Rozgrywek Sportowych w Środowiskowym Domu Samopomocy-Ognisku Terapeutycznym w Jerzmanowicach. Kolejny raz mogliśmy wspierać osoby niepełnosprawne.





Kochanym Rodzicom

         Uczniowie Szkoły Filialnej w Szklarach przygotowali program artystyczny z okazji Święta Mamy i Taty. Śpiewane piosenki, recytowane wiersze oraz taniec były prezentami które wywołały wzruszenie i radość gości.





Bardzo dobra wiadomość

         Otrzymaliśmy z Urzędy Gminy bardzo dobrą informację, nasza szkoła otrzyma dofinansowanie do remontu kuchni w ramach rządowego programu ,,Posiłek w szkole i w domu”. Projekt przygotowane przez szkołę został złożony przez Wójta Gminy Tomasza Gwizdałę w Urzędzie Wojewódzkim i uzyskał aprobatę. Prace będą mogły rozpocząć się po przeprowadzeniu pełnej procedury wymaganej prawem.



Mam talent i pasję
Szkolny przegląd talentów uczniów naszej szkoły

Chciałam narysować coś jak jaskiniowiec…
Tak skomentowała swą pracę Iga z IV a, gdy prezentowała całej szkole własne rysunki. Okazją do przedstawienia obrazów był „Festiwal talentów”, który odbył się w jerzmanowickiej szkole 4 czerwca. Przed uczniami, nauczycielami, pracownikami szkoły i rodzicami wystąpili: komicy kabaretowi, iluzjonista, recytatorzy, piosenkarze i instrumentaliści, gimnastyczki i sportowcy teakwon-do oraz tancerze. Wszyscy występujący zaskarbili sobie sympatię widzów i otrzymali gorące brawa, jednak serca publiczności skradła para prezentująca taniec towarzyski – Marta i Mateusz z klasy V c.






Dzień dziecka
W naszej szkole to dzień eksperymentów i sportu

         Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole odbył się Festiwal Eksperymentów dla klas 1-3. Na wstępie Pani Dyrektor powitała wszystkich i złożyła dzieciom życzenia. Każdy uczeń otrzymał cukierki i został zaproszony do zabawy.
         W tym dniu wszystkie sale nauczania wczesnoszkolnego zamieniły się w laboratoria, a uczniowie w małych naukowców. Uczniowie eksperymentowali i wykonywali niecodzienne doświadczenia z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Mogli zobaczyć jak wybuchały wulkany, powstawały korytarze powietrzne i wiały nawet małe tornada! Nasi najmłodsi badacze przekonali się, że można włożyć jajko do butelki i bez większego trudu zrobić tęczę, w dodatku słodką.
         Przed szkołą dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały powstawanie pasty dla słonia oraz brały udział w zabawie z bańkami mydlanymi.
         Na sali gimnastycznej nasi milusińscy z animatorką Olgą brali udział w różnych zabawach.
         Dla starszych uczniów zorganizowany został Dzień Sportu. Rozgrywki i dopinggowanie faworytow słychać było całej okolicy. Świetna zabawa i zdrowa rywalizacja. W kategorii klas starszych I m-ce zdobyła kl. 6b (dziewczęta) i 8ab (chłopcy), a w kategorii klas młodszych kl. 5c (chłopcy) i 5c (dziewczęta). Dyscypliny w ktorych rywalizowały klasy to unihokej wśród dziewcząt, a piłka nozna wśród chłopców.
         Dziękujemy nauczycielom za zaangażowanie i pomysłowość w organizacji „Szkolnego Festiwalu Eksperymentów”, a Pani Dyrektor Ewie Rogóż, która jest autorem wydarzenia, kolejnych pomysłów na ciekawe zabawy.

Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców, która zasponsorowała słodki poczęstunek oraz materiały potrzebne do wykonywania doświadczeń.

Serdeczne podziękowania dla Centrum Zabaw Dziecięcych „Miśkoland” z Olkusza za zorganizowanie animacji dla naszych uczniów.




Refleksje uczniów:

„ Najfajniejszy eksperyment to pasta dla słonia i butelka zjadająca jajko”

„ Bardzo podobała mi się woda z barwnikiem i sodą, dlatego że był wybuch. Podobał mi się też eksperyment z pieprzem i płynem do mycia naczyń, ponieważ dowiedziałem się, że pieprz ucieka przed płynem. Eksperyment z pływającym styropianem też mi się bardzo podobał dlatego, że wiadomo co się stanie gdy inne kontynenty o siebie zahaczą”

„Balony, które latają były super”

„Mi się wszystko podobało, ten dzień mi się bardzo podobał, takich dni w szkole więcej bym chciał”

„Najbardziej podobały mi się biedronki biegające w pudełku, ale inne eksperymenty też były interesujące. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy.”








Bezpieczeństwo w sieci – zagrożenia związane z cyberprzemocą

         Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym z funkcjonariuszem Komisariatu Policji w Krzeszowicach. Policjant scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy, które może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ zrobione bez zgody zdjęcia, ukradkiem nagrane filmiki mogą dotrzeć za pomocą sieci w bardzo krótkim czasie do wielu osób. Nasz gość radził uczniom, co robić aby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy a także gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji i przemocy w sieci. Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia rozmawiając z zaufaną osobą dorosłą, z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą gdyż wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy.






II klasy w Ojcowskim Parku Narodowym

         W dniu 28.05.2018r uczniowie klasy 2a i 2b poznawali Ojcowski Park Narodowy pod opieką przewodnika i wychowawców p.B.Syrek i p.D.Saroty. Dzieci rozpoznawały najbardziej znane ostańce i zwiedzały Grotę Łokietka. Był tez czas na odpoczynek przy Źródełku miłości i poznanie charakterystycznych gatunków drzew. Opowieści pana przewodnika o florze i faunie urozmaicił pokaz znalezionego węża oraz miejsce zamieszkania bobrów. To była bardzo pouczająca wycieczka. Wszyscy doskonale wiedzą, że nietoperz jest symbolem najmniejszego parku narodowego w Polsce i znają zasady zachowania się w miejscach szczególnie chronionych.







IV klasy w Ojcowskim Parku Narodowym

         28 maja 2019 r. z klasą IVa, IVb i IVc udaliśmy się na pieszą wycieczkę z Sąspowa przez tereny Ojcowskiego Parku Narodowego do Boroniówki – starej osady młynarskiej. Prowadzeni przez przewodnika dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat Parku oraz otaczającej nas przyrody. Boroniówka to cenny przykład drewnianej architektury przemysłowej z zachowanym oryginalnym wyposażeniem i starymi urządzeniami działającymi do dziś. Zobaczyliśmy, jak młyn miele ziarno na kamieniach i przesiewa pytlową mąkę, a także obserwowaliśmy wprawiony w ruch tartak wodny na jedną piłę. W chałpie na terenie obiektu odbyły się warsztaty kulinarne. Świetna zabawa połączona była z degustacją własnoręcznie ulepionych pierogów. Otrzymany od gospodyni Boroniówki przepis pozwoli każdemu na samodzielne ulepienie pierogów w domu.







Mama i tata to najpiękniejsze słowa świata!




         Pod takim hasłem i w otoczeniu majowej dekoracji odbyła się w naszej szkole piękna akademia. Uczniowie klas 2a i 2b pod opieką swoich wychowawców p.B.Syrek i p D.Saroty wystąpili przed swoimi rodzicami z pięknymi wierszami i piosenkami. Program artystyczny wywołał na twarzach gości radość i wzruszenie.Na koniec dzieci obdarowały rodziców własnoręcznie wykonanymi prezentami oraz życzeniami. To był wyjątkowy dzień dla każdej rodziny...







Bezpieczne wakacje

         27 maja gościliśmy w klasach IV przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Tematem spotkania były bezpieczne wakacje w domu, w górach i nad wodą. Pani policjantka wygłosiła prelekcje na temat bezpiecznych zachowań dzieci w różnych sytuacjach w czasie wakacji. Przypomniała o zasadach bezpiecznego poruszania się na drodze, właściwego przechodzenia przez jezdnię, jazdy na rowerze, rozważnego korzystania z kąpielisk oraz zasad ograniczonego zaufania w stosunku do obcych osób.
Dziękujemy za coroczną współpracę policji z naszą szkołą oraz za przybliżenie i przypomnienie uczniom zasad bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku.






Warsztaty z malarstwa na szkle

         W dniu 23 maja na świetlicy szkolnej gościliśmy panią plastyk, która przeprowadziła dla uczniów warsztaty z malarstwa na szkle. W trakcie warsztatów uczniowie malowali farbami witrażowymi. Uczniowie wykonali witraż z kwiatami, który może służyć jako dekoracja lub stanowić doskonały prezent np. z okazji Dnia Mamy.





Młodzi też wybrali Parlament Europejski

         W środę 22 maja uczniowie klas 6-8 szkoły podstawowej i gimnazjaliści głosowali w ramach programu ,,Młodzi głosują”. Według naszych uczniów w Parlamencie Europejskim powinny znaleźć się przedstawiciele następujących Komitetów Wyborczych: KWW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ-45% poparcia, KWW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY-21,6%, KWW KUKIZ 15-15,3% i KWW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD N. ZIELONI-12,6. Pozostałe komitety nie uzyskały wymaganych 5% głosów. Program ,,Młodzi głosują” jest działaniem Centrum Edukacji Obywatelskiej w obecnej edycji wzięło udział prawie 500 szkół.






,,Festiwal Eksperymentów”

         Z okazji Dnia Dziecka, który w naszej szkole będziemy świętować 31 maja nauczyciele wspólnie z uczniami najstarszych klas szkoły przygotowali wyjątkowe prezenty dla swoich najmłodszych kolegów i koleżanek. W tym dniu pięć sal lekcyjnych zamieni się w szkolne laboratoria naukowe. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej znajdą odpowiedź na trudne pytania z zakresu nauk przyrodniczych.





VI Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej

         20 maja 2019r odbył się już VI Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w naszej gminie. Na konkurs przybyli uczniowie wraz z opiekunami z całej gminy. Usłyszeliśmy w tej edycji najwięcej uczestników (najczęściej uczestnicy wybierali piosenkę Shallow z repertuaru Lady Gagi oraz Bradley Coopera).
Uczestnicy śpiewali w języku angielskim i niemieckim. Poziom wykonania utworów był bardzo wysoki, uczniowie byli świetnie przygotowani. Jury po burzliwych naradach udało się wyłonić czołowe miejsca w każdej kategorii:

LAUREACI z naszej szkoły to :
Kategoria klasy 1-3
2 miejsce Franciszek Wiatr
3 miejsce duet Amelia Rogóż i Zuzanna Chochół

Kategoria klasy 4-6
1 miejsce Nadia Fryc
2 miejsce Nikola Lewandowska
3 miejsce Maja Skotniczna

Kategoria klasy 7 , 8 oraz 3gimnazjum
1 miejsce Oliwia Leja

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w festiwalach piosenki.







Parafiada



Parafiada to projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży zainicjowany w 1988 r. przez o. Józefa Jońca, pijara. Projekt opiera się na, pochodzącej ze starożytnej Grecji, tzw. triadzie: stadion – teatr – świątynia i w takim sensie mówi się o „parafiadowej triadzie”. Dzięki uczestnictwu w tym przedsięwzięciu każdy uczestnik, a szczególnie człowiek młody rozwija się nie tylko w przestrzeni fizycznej, ale także intelektualnej i duchowej. Wszystkie podejmowane inicjatywy i działania odnoszą się do wartości związanych ze sportem, kulturą i wiarą.

Szkoła nr 1 w Bukownie była po raz XI organizatorem Regionalnej Parafiady. Z naszej szkoły uczestniczyło w tym wydarzeniu dwóch uczniów: Kamil Skulich – V a i Kacper Skulich – VIII b. Chłopcy rywalizowali z uczniami z woj. śląskiego i małopolskiego w swoich kategoriach wiekowych w Konkursie Wiedzy Biblijnej. Tematem tegorocznych zmagań była Ewangelia św. Łukasza. Test składał się z pięćdziesięciu pytań, a jego poziom trudności był bardzo wysoki. Pierwsze miejsce w kategorii klas VIII i gimnazjum zajął Kacper. Gratulujemy Kacprowi po raz kolejny!!!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, za aktywność, za podjęcie trudu nauki i udział w konkursach biblijnych. Bez względu na zdobyte miejsca, wszyscy są zwycięzcami, gdyż podjęli się kroczenia drogą poznawania Słowa Bożego – drogą, na której sam Jezus jest Światłem i najlepszym Przewodnikiem.






Powiatowy Konkurs Plastyczny
Pocztówka z Powiatu Krakowskiego



Regulamin konkursu=>    



”Narkotyki i dopalacze zabijają”

         Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosił konkurs, którego przedmiotem jest stworzenie MEMU internetowego i animacji w formacie GIF, dotyczących zapobiegania i przeciwdziałania uzależnieniu od narkotyków i dopalaczy.
         Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na problem dotyczący niebezpieczeństwa uzależnienia od narkotyków i dopalaczy. Temat konkursu na MEM internetowy i animację w formacie GIF brzmi „Narkotyki i dopalacze zabijają” i ma dotyczyć w szczególności uświadamiania młodych ludzi na temat niebezpieczeństwa używania narkotyków i dopalaczy.
         Termin przesyłania propozycji konkursowych został przedłużony do 6 czerwca 2019 r.
          Szczegółowe dane zawarte są na witrynie internetowej programu „Razem bezpieczniej” pod adresem:




Sukcesy Młodych Przyrodników



Z radością i dumą informujemy, że Mieszko Fus, uczeń klasy 1b zdobył nagrodę główną w XII Edycji Konkursu Nauk Przyrodniczych ,,Świetlik”. Mieszko zdobył 100% punktów, natomiast Olgierd Jurkiewicz też z klasy 1b zdobył tytuł i nagrodę laureata. Nauczycielką chłopców jest p. Lucyna Rosołek.

Wyróżniania i nagrody zdobyli też Ewelina Błaszko i Antoni Piwowarczyk z kl. 2a,-uczniowie p. Doroty Saroty oraz Zuzanna Nowak, Bartłomiej Ortyl i Józef Szklarek z kl. kl. 2b -uczniowie p. Beaty Syrek.

Z klasy 3, którą uczy p. Jadwiga Filipowska wyróżnienia i nagrody zdobyły: Alicja Sieradzka i Antonina Szwarc. Wojciech Głowacki z kl. 5c również zdobył nagrodę i wyróżnienie, w przygotowaniach pomagała p. Halina Mirek.

Gratulujemy uczniom, dziękujemy nauczycielom i mamy nadzieję na kolejne sukcesy. Szczególne słowa uznania dla p. Anety Firszt-Kozdęba, która koordynuje w szkole wszystkie konkursy matematyczno-przyrodnicze.



Spotkanie literackie

         Dziękujemy Powiatowej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Jerzmanowicach za możliwość udziału naszych pierwszoklasistów w spotkaniu autorskim. Było to twórcze spotkanie, podczas którego dzieci uczestniczyły w pisaniu wierszy oraz śledziły powstawanie ilustracji. Polecamy się na przyszłość…






Majowe święta

         We wtorek 30. kwietnia uczniowie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach prezentowali się wyjątkowo, część z nich przyszła w strojach galowych, inni przypięli biało – czerwone kotyliony. Tak celebrowaliśmy zbliżające się majowe rocznice: Święto Pracy, Święto Flagi, Święto Konstytucji 3-go Maja i 15 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym dniu w szkole odbył się apel. Rozpoczęliśmy go bardzo poważnie i uroczyście z pełnym ceremoniałem szkolnym od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Później kibice sportowi z klasy V c przypomnieli nam, że Biało – Czerwoną można czcić również radośnie, żywiołowo, z ogromnym młodzieńczym entuzjazmem. Właśnie taki nastrój stworzyli zespół instrumentalny i świetny chór „Źródło” pod kierunkiem pani Sylwii Wiech. Uroczystość dopełniło wręczenie nagród laureatom wielu konkursów, w których wzięli udział uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej. Wyróżnionym gratulujemy.



Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych
wśród klas czwartych




         Dnia 26 kwietnia odbył się w naszej szkole Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych wśród klas czwartych. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu geografii, historii a także kultury krajów anglojęzycznych. Poziom konkursu był wysoki jednak najlepsi okazali się:

1. miejsce Radosław Zięba kl.4c
2. miejsce Kaja Pogan kl.4c
3. miejsce Nadia Fryc kl.4a

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy, a szczególnie powyższym laureatom!






Wyniki - KANGUR

21 marca 2019 roku odbyła się dwudziesta ósma edycja
Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR

W tym roku wynik bardzo dobry uzyskały 2 osoby:
Dominik Słonina z klasy 4c oraz Wojciech Głowacki z klasy 5c

Nagrody dla nich będą wręczone podczas uroczystej gali w Instytucie Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wyróżnienia uzyskali:
Nadia Fryc klasa 4a
Alina Krzyżan klasa 5b
Kamil Skulich klasa 5a
Nikola Kania klasa 5a
Kołodziejczyk Amelia klasa 7b


WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PRZYSZŁYM ROKU



Szkolny przegląd
"Mam talent i pasję"




Regulamin przeglądu =>    



Wspieramy sąsiednią gminę

         Wójt Gminy Sułoszowa zwrócił się z prośbą o pomoc w głosowaniu na ,,Podwórko Talentów Nivea”. Zachęcamy wszystkich do wsparcia naszych sąsiadów. Z doświadczenia w głosowaniu w konkursie Empik ,,1000 powodów by czytać” wiemy, że każdy głos ma swoją ogromną wartość. Zachęcamy wszystkich odwiedzających nasza stronę do głosowania. Link do głosowania poniżej:

Link do strony ==> Podwórko Nivea



ZAPRASZAMY NA WARSZTATY EDUKACYJNE
Z MALARSTWA NA SZKLE

Zajęcia odbędą się 23.05.2019r (czwartek)
w godz. 13.00 – 14.00 w świetlicy szkolnej. Koszt 14 zł.

WARSZTATY FILCOWANIA:
„TAJEMNICA FILCU – KWIATY”

Zajęcia odbędą się 07.06.2019r (piątek)
w godz. 13.30 – 14.30 w świetlicy szkolnej. Koszt 16 zł.

Pani plastyczka prowadzi zajęcia i przywozi materiały do prac. Liczba miejsc ograniczona do 20 na jednych zajęciach. Nie ma ograniczeń wiekowych. Zapraszamy.



Wielkie sprzątanie Naszej Gminy

Zapraszamy do udziału w akcji sprzątania Naszej Gminy, która odbędzie się w sobotę 11 maja od godziny 10-ej.
Urząd Gminy zapewnia wszystkim rękawice ochronne
i worki na śmieci.
Szczegóły na plakacie






Spotkanie z OSP w Jerzmanowicach

         Dzisiaj uczniowie szkoły w Jerzmanowicach na parkingu pod remizą spotkali się ze strażakami OSP. Poznawali sprzęt gaśniczy i ratunkowy oraz zgłębiali tajniki zawodu strażaka. Zawodu trudnego, odpowiedzialnego i niezmiernie wymagającego. Młodsi uczniowie mieli dużo frajdy trzymając węże strażackie z wodą. Gimnazjaliści natomiast z rezerwą podeszli do zabawy z sikawkami. Ale za to ostrożnie wzięli do rąk sprzęt ratowniczy np. nożyce ważące ok 25 kg, czy butlę tlenową do pożarów. Kilku odważnych chłopców wsiadło do kabiny strażackiego samochodu, gdzie pan prezes przepytał ich ze znajomości wzorów chemicznych. Zatem nie tylko odwaga i siła są ważne u strażaka, ale też wiedza i spryt. Miejmy nadzieję, że po dzisiejszym spotkaniu chociaż jeden uczeń zachwycił się zawodem strażaka. Wszystkich odważnych i chętnych do działania młodych chłopaków druhowie OSP Jerzmanowice zapraszają do Młodzieżowej Drużyny Strażackiej.
Wkrótce kolejne spotkanie ze strażakami! Zapraszamy

Z okazji Św. Floriana, patrona strażaków Wszystkim Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej
składamy szacunek i wielkie ukłony dla waszej pracy i służby innym.
Życzymy Wam wytrwałości i odwagi w trudnym zawodzie Strażaka.







Taneczny Sukces

         Miło nam ogłosić, że Mateusz Putaj z klasy V c zajął I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego Latino Cup w Żabnie. Obecnie Mateusz występuje w Rekreacji Małopolskiej, a trenuje w Centrum Tańca M.I. w Krakowie.
Gratulujemy i życzymy Mateuszowi wytrwałości w treningach i dalszych sukcesów!






Wyniki konkursu logopedycznego
Jedno słowo, wiele znaczeń

Kategoria gr. O
1. Filip Śladowski
2. Antoni Pogan
3. Dawid Synowski ( Łazy )
Wyróżnienie: Ala Nabagło, Franciszek Szklarek

Kategoria klas I-III
1. Antonina Szwarc 3a
2. Ewelina Błaszko 2a
3. Sara Furman 2b
Wyróżnienie: Oliwier Nowiński, Kamil Chochół, A. Wachowicz

Kategoria klas IV-VIII
1. Wojciech Głowacki 5c
2. Patrycja Szlachta 8a
3. Artur Szlachta 4c
Wyróżnienia : M. Nowińska 5a, G. Krzynówek 4c

Zwycięzców i wyróżnionych serdecznie zapraszamy po odbiór nagród na apel z okazji Konstytucji 3 maja.

Gratulujemy !

Komisja w składzie:
1. Renata Krzan
2. Teresa Sieradzka
3. Katarzyna Stachowicz
4. Jolanta Wiążewska







Sukces naszych uczniów w BRD

         W dniach 25 - 26 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Brzeziu odbył się Finał Powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczniowie klas V, VI i VIII reprezentowali naszą szkołę w zmaganiach z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego, rozwiązywali testy, wykazali umiejętności kierowania rowerem na torze przeszkód oraz udzielali pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Zuzanna Muzyk, Nikodem Piwowarczyk z kl. Vc, Martyna Niedziółka z kl. Vb oraz Maksymilian Izdebski z kl. Va w kategorii szkoły podstawowe - grupa I wywalczyli II miejsce. Natomiast uczniowie: Radosław Drapała kl VIb, Karol Drapała z kl. VIIIa oraz Jakub Garczyk z VIIIb startujący w kategorii grupy II zajęli IV miejsce.
         Nasi Laureaci zostali nagrodzeni okolicznościowym pucharem, dyplomami, medalami oraz nagrodami rzeczowymi.
         Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów w turniejach i konkursach.










Nauczyciele matematyki zapraszają uczniów wszystkich klas do podjęcia wyzwania:
TABLICZKA 2019
Mnożenie do 100

Wyzwanie polega na wzięciu udziału w ogólnopolskim konkursie
matematycznym online z użyciem smartfonów.
Będzie on złożony z dwóch części: eliminator błędów – ćwiczenia testów konkursowych
i testu głównego złożonego z losowo wybranych pytań z eliminatora błędów.
Konkursu organizuje strona „Kocham język polski: kochamjp.pl”.
Zapisy u nauczycieli matematyki.
Więcej inforacji na stronie: kochamjp.pl/regulamin/tabliczka2019
Klucz dostępu: spjerzmanowice
Celem jest takie przygotowanie się do udziału, aby średnia punktów
uzyskanych przez klsay i szkołę
przekroczyła co najmniej 60% punktów.
Najlepsza klasa otrzyma dyplomy i dodatkowe uwagi z zachowania.



Dominik laureatem

         15 marca 2019 r odbył się etap wojewódzki konkursu matematycznego organizowanego przez Oddział Krakowski Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki- Krakowska Matematyka, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły.

DOMINIK SŁONINA - uczeń klasy 4c - został LAUREATEM!
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Honorowy patronat konkursu objęli:
Piotr Ćwik – Wojewoda Małopolski
Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa
Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty
Włodzimierz Zwonek – Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tomasz Szemberg – Dyrektor Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Vsevolod Vladimirov – Dziekan Wydziału Matematyki Stosowanej AGH
Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego

         Celem konkursu była popularyzacja matematyki na tle historii i obecnych wydarzeń dotyczących Krakowa oraz stworzenie możliwości wykazania się uzdolnieniami matematycznymi.

Serdeczne podziękowania dla Pani Ireny Marszałek za przygotowanie Dominika do konkursu.



Oferta Edukacyjna Szkół Powiatu Krakowskiego

           W ostatnim czasie mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole reprezentację uczniów i nauczycieli jednostek oświatowych Powiatu Krakowskiego. Wszystko to z zamiarem prezentacji bogatej oferty edukacyjnej na rok szkolny 2019/2020. Naszej młodzieży zaprezentował się Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie. Uczniowie klas III gimnazjum i klas VIII szkoły podstawowej z zaciekawieniem słuchali o nowych kierunkach kształcenia, ciekawych innowacjach oraz możliwościach rozwoju swoich zainteresowań i pasji na kolejnym etapie edukacyjnym.







Koncert chóru Liceum Polonijnego

          Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach serdecznie zaprasza na koncert chóru Liceum Polonijnego z Warszawy, który odbędzie się 30 kwietnia (wtorek) o godz. 18.00 w siedzibie GOK (ul. Centralna 97). Liceum Polonijne to szkoła, która umożliwia powrót do Ojczyzny młodym Polakom z terenu dawnego Związku Radzieckiego. Uczniowie to potomkowie Polaków, którzy zostali zmuszeni do życia poza granicami kraju. Koncert będzie nie tylko lekcją muzyki, ale także patriotyzmu.



Zawód pod lupą
Spotkanie z pracownikiem Urzędu Pracy

          Wybór szkoły ponadpodstawowej i ponadgimnazjalnej czy też zawodu jest bardzo ważną decyzją. Uczniowie klas VIII i III gimnazjum, aby trafnie i świadomie zdecydować o wyborze przyszłej ścieżki edukacyjnej, powinni posiadać wiedzę na temat własnych zdolności, mocnych stron, umiejętności, a także wiedzę o zawodach i możliwych ścieżkach edukacji. W ramach współpracy z instytucjami wspierającymi wewnątrzszkolne doradztwo zawodowe nasza młodzież uczestniczyła w spotkaniu zawodoznawczym z pracownikiem Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego z Filią w Krzeszowicach.







Koniec strajku nauczycieli

          W związku z zakończeniem strajku w dn. 23 kwietnia 2019r. przez grupę nauczycieli informuję, że od dn. 24.04.2019r. zajęcia w ZS w Jerzmanowicach odbywać się będą zgodnie z planem.

Ewa Rogóż
Dyrektor ZS w Jerzmanowicach



Wyniki konkursu
na "Najpiękniejszą kartkę wielkanocną"

Protokół oceny prac poniżej:

Pobierz plik =>   

Gratulujemy zwycięzcom!!!



Wyniki Konkursu GALILEO 2019 z geografii

W naszej szkole 18 uczniów wzięło udział w ogólnopolskim Konkursie z Geografii Galileo

Dwóch uczniów zdobyło dyplom wyróżnienia:

z klasy III gimnazjum Eryk Szadkowski zajął 14 m-ce otrzymując dyplom wyróżnienia (liczba uczestników w tej kategorii: 495)
z klasy 5 szkoły podstawowej Wojciech Głowacki zajął 12 miejsce otrzymując dyplom wyróżnienia (liczba uczestników w tej kategorii: 536)

Pozostali uczniowie, biorący udział w konkursie otrzymali dyplom uznania.
Gratuluję wyników i zapraszam chętnych do udziału w kolejnych edycjach.
Ranking wszystkich uczniów biorących udział w konkursie
znajduje się na szkolnej tablicy NASZE SUKCESY







Prosimy o wsparcie naszej szkoły
przy rozliczeniu podatku dochodowego.
Państwa 1% będzie na pewno procentował.

KRS 0000052078 dopisek ZS Jerzmanowice

Dziękujemy!



Zamówienie publiczne

Zostało zamieszczone zapytanie ofertowe na malowanie ścian w przedszkolu.

Szczegóły znajdują się w linku poniżej:


Pobierz plik =>   



Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach

Kochani!

Nasze Przedszkole zostało nominowane przez Rodziców do tytułu Przedszkola Roku Małopolski w plebiscycie Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego „Przedszkole na medal”.

Głosowanie rusza w dniu dzisiejszym od godziny 12.00 i zakończy się w środę 29 maja 2019r. o godz. 22.00.

Chcąc zagłosować wystarczy wybrać w powiecie krakowskim Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach. Można również wysłać SMS-a o treści KPR.61 na numer 72355.


Ponadto w kategorii Nauczyciel Przedszkola Roku nominację uzyskała Pani Marta Sowa, na którą można głosować poprzez wysłanie SMS-a o treści KNP.43 na numer 72355.


Koszt jednego SMS-a: 2,46 z VAT.

Zapraszamy do głosowania!

Regulamin Plebiscytu oraz więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Gazety Krakowskiej.



Pierwszy taki egzamin

          Uczniowie klas ósmych napisali kolejny rozdział w reformie szkolnictwa. Egzamin z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego był pierwszym poważnym sprawdzianem wiedzy i umiejętności. Najlepiej oceniają zadania z zakresu języka polskiego i angielskiego, najmniej przyjazna okazała się jak zawsze matematyka. W naszej szkole egzamin minął bez problemów, zgodnie z procedurami.



Szanowni Rodzice!

Rekrutacja do Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach
na rok szkolny 2019/2020 została zakończona.

Listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych
są wywieszone w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach
i w oddziale w Łazach w Kąciku dla Rodziców.

O dalszych czynnościach związanych z rekrutacją
Rodzice będą informowani telefonicznie bądź mailowo.

Teresa Sieradzka
Przewodniczący Komisji Rekrutacyjnej



Wybieram szkołę czy zawód?




          21 marca uczniowie stojący przed wyborem drogi życiowej mieli możliwość uczestniczyć w Targach Edukacyjnych – Festiwalu Zawodów w Małopolsce. Podczas targów dowiedzieć się mogli, jak wygląda edukacja w szkołach z różnych branż m.in.: hotelarskiej, fryzjerskiej, informatycznej, budowlanej, mechanicznej, geodezyjnej, chemicznej, gastronomicznej, poligraficzno-medialnej, ekonomicznej i wielu innych. Na stoiskach prezentowały się szkoły branżowe i technika z całej Małopolski. Uczniowie mogli skorzystać z konsultacji doradców zawodowych, którzy służyli pomogą w wyborze drogi rozwoju, biorąc pod uwagę indywidualne predyspozycje ucznia. Nie zabrakło także wsparcia dla rodziców, którzy mogli uczestniczyć w spotkaniu nt. „Jak pomóc dziecku wybrać szkołę? Rodzic jako pierwszy doradca zawodowy” oraz zasięgnąć informacji u specjalistów z zakresu zawodoznawstwa.






Wróżki Pani Wiosny,
czyli pierwszoklasiści witają kolorową porę roku

          W czwartkowy poranek uczniowie klasy 1a zaprosili swoich kolegów i koleżanki z edukacji wczesnoszkolnej na przedstawienie, w którym tańcem, recytacją wierszy oraz piosenkami witali wiosnę. Ciekawym pomysłem były zagadki przygotowane dla publiczności, wymagały chwili zastanowienia dotyczyły bowiem zarówno świata zwierząt jak i roślin, które związane są z porą roku obecną za oknem. Dziękujemy p. Małgorzacie Śladowskiej za przygotowanie naszych najmłodszych uczniów do pięknego powitania wiosny. Słowa wdzięczności kierujemy w stronę Rodziców za przygotowanie strojów dla młodych aktorów.





Ostatni taki egzamin

          10 kwietnia gimnazjaliści przystąpili do trzydniowych zmagań egzaminacyjnych. Tegoroczny egzamin zamyka kilkunastoletnią historię istnienia szkoły gimnazjalnej w najnowszej historii polskiej edukacji. Młodzież przystąpiła do pracy z lekką tremą, ale przede wszystkim nadzieją na dobry wynik. W naszej szkole egzamin przebiegał bez żadnych problemów, zgodnie z procedurami określonymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Dziękujemy uczniom Szkoły Podstawowej, którzy nie tylko trzymali kciuki, ale także bardzo cichutko spędzali przerwy międzylekcyjne, aby nie przeszkadzać starszym koleżankom i kolegom w pracy.



Konkurs plastyczny “Mój nocny lotnik”




Regulamin konkursu plastycznego “Mój nocny lotnik”    Pobierz plik =>   




Informacja o organizacji pracy szkoły
podczas zapowiadanego strajku nauczycieli

          W związku z deklaracją kilku nauczycieli o udziale w strajku od 08 kwietnia 2019r. informuję Państwa, że niektóre zajęcia lekcyjne będą odbywały się na zasadzie łączenia klas lub grup. Egzamin gimnazjalistów i ósmoklasistów odbędzie się zgodnie z planem.
Ewa Rogóż
Dyrektor ZS w Jerzmanowicach



Wyróżnienie dla Zespołu Szkół




          Od 18 marca 2019 roku Zespół Szkół w Jerzmanowicach dołączył do elitarnego grona Szkół Ćwiczeń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dzięki współpracy nauczyciele będą mogli doskonalić swój warsztat pracy, uczestniczyć w realizacji wspólnych projektów, lekcjach pokazowych i spotkaniach edukacyjnych. Uczniowie będą brać udział w warsztatach tematycznych, zajęciach edukacyjnych, ćwiczeniach laboratoryjnych, spotkaniach naukowych oraz konkursach i zabawach. Mamy nadzieję, że współpraca przyniesie obustronne korzyści i pozwoli naszym uczniom i nauczycielom na doskonalenie kompetencji kluczowych.



,,Aktywna tablica” dla Szklar

          Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia p. Tomasz Gwizdała w ramach rządowego programu ,,Aktywna tablica” złożył wniosek do Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych nauczyciele i uczniowie w Szklarach będą mogli korzystać podczas zajęć z monitora interaktywnego. Korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnej jest istotnym elementem współczesnej edukacji. Rozdysponowanie środków nastąpi jeszcze w tym roku.



Pomoce naukowe z matematyki
dla uczniów klas 8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum

Na stronie internetowej www.szaloneliczby.pl znajdują się arkusze egzaminacyjne z matematyki.
Każdy arkusz możesz rozwiązać online, możesz także przejrzeć pełne rozwiązania krok po kroku,
albo też możesz pobrać arkusz w formie PDF i rozwiązać go po wydrukowaniu.
Z racji tego, iż egzamin ósmoklasisty jest czymś nowym i takich arkuszy nie ma jeszcze zbyt wiele, to zachęcamy Was do zapoznania się także z arkuszami pochodzącymi z egzaminu gimnazjalnego:

Link do strony ==> SZALONE LICZBY



Kuratoryjne Konkursy Przedmiotowe
z Fizyki i Geografii zakończone!

Eryk Szadkowski, uczeń klasy III B został finalistą
Małopolskiego Konkursu Geograficznego i Małopolskiego Konkursu z Fizyki
w roku szkolnym 2018/2019

Eryk!
Gratulujemy Ci serdecznie oraz życzymy sukcesów
w dalszej edukacji.

Naszego Finalistę z konkursu z fizyki przygotowywała Pani Irena Marszałek,
której składamy ogromne podziękowania i życzenia
wielu osiągnięć w dalszej pracy dydaktycznej!

Teresa Sieradzka







Aktywny, pomysłowy i ciekawy
I Rajd PTSM „Powitanie Wiosny”
o Puchar Starosty Suskiego
Sucha Beskidzka 22-24.03.2019 r.




          Mądrale, Wiosenne Kwiaty, Komando Wściekłego Wiewióra i Prestiżowe Wiewiórki to zespoły Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego PTSM NIETOPERZE w Jerzmanowicach, które wzięły udział w zmaganiach rajdowych w Suchej Beskidzkiej. Kolejne koła PTSM to Małe Żywioły z SP Jerzmanowice, Siedmiomilowe Buty i Świerszcze z SP Bolechowice, Skowronki i Czarne Perły z SP Wielmoża oraz Ósemka Wspaniałych z VIII LO w Krakowie. Wszystkie w/w 10 grup rywalizowało w konkursach rajdowych: krajoznawczym, fotograficznym „Zwiastuny Wiosny”, plastycznym „Beskidzkie Pejzaże”, wokalnym - piosenka turystyczna i artystycznym „Moda wiosenna”. Inspiracji do pracy nie brakowało, gdyż wspaniałe widoki z piękną Babią Górą, Pilskiem i Policą oglądaliśmy z Leskowca w Beskidzie Małym (922 m n.p.m.). Zajrzeliśmy do Kaplicy na Groniu Jana Pawła II i podziwialiśmy krokusowe łąki przy szlaku. Co odważniejsi powąchali kwas mrówkowy produkowany przez ogromne mrówki rudnice (stosowany w leczeniu dróg oddechowych), a bardziej uważni rajdowicze mogli zobaczyć ślicznego motyla rusałkę. Atrakcji krajoznawczych dopełniło spotkanie z prawdziwym zbójnikiem (bardzo przystojnym) w regionalnych strojach.
O zasiedlaniu Beskidów i zbójnikach babiogórskich ciekawie opowiedział Pan Tomek Urbaniec-przewodnik beskidzki. Zatem pomysłów na prace plastyczne i kukiełki wiosenne nie brakowało. Na rajdzie działo się dużo, pomysłowo i ciekawie. Miejmy nadzieję, że będzie on zachętą dla innych, by ciekawie, aktywnie i zdrowo spędzać wolny czas i poznawać naszą Piękną Małopolskę.




Rajd w pigułce
liczba uczestników: 84
liczba szkół, w których działają szkolne koła turystyczno-krajoznawcze PTSM: 4
(3 szkoły podstawowe i liceum ogólnokształcące)
liczba drużyn: 10
liczba kategorie wiekowe:3
patronat: starosta suski

Zdobywcy I m-ce (puchar starosty suskiego)
kategoria klasy I-III
Szkoła w Bolechowicach (koło PTSM Świerszcze) i Szkoła w Jerzmanowicach (koło Małe Żywioły)
kategoria klasy IV-VI
Szkoła Podstawowa (koło PTSM Nietoperze grupa „Wiosenne Kwiaty”)
kategoria szkoły ponadpodstwowe
LO VIII w Krakowie (szkolne koło PTSM Ósemka Wspaniałych)

z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka







Kolejny sukces Ewy

          W dniu 14.03.2019r. nasza uczennica Ewa Bocheńska zajęła 6 miejsce podczas Mistrzostw Powiatu Krakowskiego w tenisie stołowym, które odbyły się w Skawinie. Podczas rozgrywek przegrała tylko jedno spotkanie pokonując po drodze między innymi koleżanki, z którymi przegrała kilka dni wcześniej podczas Mistrzostw Gminy Jerzmanowice - Przeginia. W meczu o miejsce piąte odniosła porażkę jednak zapewniła sobie awans do 1/2 województwa z szóstego miejsca. 28 marca jedzie do Skawiny jako jedyna z naszej gminy na dalszy etap rozgrywek.






I RAJD O PUCHAR STAROSTY SUSKIEGO
,,POWITANIE WIOSNY”
Sucha Beskidzka 22-24.03.2019 r.




Program rajdu =>    



Zebranie z Rodzicami


Dyrektor ZS w Jerzmanowicach informuje
Zebranie Rodziców
odbędzie się 27 marca (środa) 2019 r.

Porządek Zebrania:
16.30 - zebranie Rodziców uczniów klas 8ab
         i 3ab gimnazjum w sali nr 4 - spotkanie
         z przedstawicielami Urzędu Pracy
17.00 - spotkania Rodziców z wychowawcami
18.00-19.00 - dyżury nauczycieli



Zajęcia artystyczne dla uczniów szkoły podstawowej

Uczniowie szkoły podstawowej na zajęciach świetlicowych rozwijają
swoje zainteresowania plastyczne i artystyczne podczas cotygodniowych zajęć w GOK.

Zapraszamy chętnych uczniów w każdą środę o godzinie 13:00 na rozwijające zajęcia plastyczne.



Karta zapisu do szkoły podstawowej

Pobierz plik =>   



Oferta edukacyjna
na rok szkolny 2019/2020

Pobierz plik =>   



Narciarskie eskapady

          W ramach działań profilaktyczno-wychowawczych szkoły odbyły się wycieczki na narty i snowboard do Spytkowic. Grupa uczniów naszej szkoły począwszy od kl. 2 szkoły podstawowej po 3 gimnazjum spędzała czas, doskonaląc swoje umiejętności narciarskie. Oprócz uświadamiania uczniom walorów turystyczno-krajobrazowych województwa małopolskiego, zapoznano ich z zasadami bezpieczeństwa na stoku i w górach, zasadami prawidłowego ekwipunku na wycieczkę narciarską i snowboardową oraz, jak przyjemnie na sportowo można spędzać czas wolny na świeżym powietrzu. Podniesienie sprawności fizycznej odbyło się oczywiście dzięki chęciom i zaangażowaniu dzieci i młodzieży. Wyjazdy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Po reakcji uczniów nasuwa się myśl, że warto organizować takie wycieczki. Będziemy czekać cierpliwie na kolejny sezon zimowy, a co za tym idzie kolejne narciarskie zmagania.






Zajęcia warsztatowe z fizyki

          1 marca 2019 r w naszej szkole odbyły się zajęcia warsztatowe z fizyki prowadzone przez dr Witolda Zawadzkiego, a uczestniczyli w nich uczniowie klas siódmych SP oraz trzecich Gimnazjum.
          Dr Witold Zawadzki jest pracownikiem Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się optyką atomową, fotoniką i techniką laserową. Jego szczególne zainteresowania naukowe dotyczą plazmy, a narzędziem badań jest ultraszybka spektroskopia laserowa. Mówi o sobie, że „strzela z lasera w plazmę”.
          Na początku zajęć prowadzący przybliżył uczniom zagadnienia z optyki. Później każdy uczestnik budował spektroskop, przy pomocy którego można zobaczyć widma różnych źródeł światła.
          Zajęcia były bardzo ciekawe i inspirujące dla naszych uczniów. Jesteśmy wdzięczni dr Witoldowi Zawadzkiemu za podjęcie współpracy z młodzieżą. Mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.

Oto wypowiedzi uczniów:

„Piątkowe zajęcia z fizyki z Panem dr Zawadzkim były świetne. Mnie i moim kolegom bardzo podobał się interaktywny sposób prowadzenia zajęć. Wykładowca mówił bardzo ciekawie. Na pewno zapamiętałem wiele z tej lekcji”. „Zajęcia bardzo mi się podobały, były interesujące i można było się nich dużo nauczyć. A kolorowe widma przepiękne” Dziękuję Panu!”
Martyna- uczennica klasy 7 b

„Pan bardzo ciekawie opowiadał, na pewno dużo zapamiętałem. Zapraszamy częściej do naszej szkoły”.

Maciek- uczeń klasy III a

„Na zajęciach warsztatowych z fizyki było świetnie. Poza teorią, którą Pan dr Witold Zawadzki przybliżył nam w bardzo interesujący sposób, było wiele praktyki. Mieliśmy okazję zbudować swój własny spektroskop, za pomocą którego obserwowaliśmy i porównywaliśmy widma różnych źródeł światła. To świetnie spędzony czas. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy z dziedziny fizyki. Już zawsze będę pamiętał, jakie najmniejsze lustro muszę zawiesić na ścianie, aby przejrzeć się w nim cały”.

Bartek- uczeń klasy III a

„Super zajęcia, fizyka jest fajna”.








IX gra terenowa pod hasłem „Młodzieżowa konspiracja”

          Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z tej okazji w Olkuszu odbyła się IX gra terenowa pod hasłem „Młodzieżowa konspiracja”. Organizatorami byli:
1) Klub Historyczny im. Armii Krajowej przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu;
2) IV Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu;
3) Oddział Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie;
4) Stowarzyszenie „Po Prostu Działaj” w Olkuszu.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Roksana Pałys, Oliwia Leja, Patrycja Szlachta, Agnieszka Hrabia, Emilia Osiak, Justyna Pęgiel, Weronika Postołek i Patrycja Sierszyńska. Dziewczęta dzielnie wykonywały różne zadania wykazując się wiedzą i umiejętnościami: rozszyfrowywały wiadomości, nazywały rodzaje broni, interpretowały obrazy, rysowały plakat, szukały w lesie amunicji, udzielały pierwszej pomocy i były przesłuchiwane przez UB.
          Gra w której uczestniczyły była wspaniałą lekcją historii, przygodą i niezapomnianym przeżyciem.






Taka lekcja muzyki to jest to!

          W poniedziałek 04 marca 2019 w Naszej Szkole odbył się wyjątkowy koncert. Uczniowie mieli okazję posłuchać utworów w wykonaniu orkiestry z Jerzmanowic. Wydarzenie ciekawe przede wszystkim ze względu na różnorodność repertuaru i członków zespołu, wśród muzyków są bowiem byli i obecni uczniowie naszej szkoły. Dyrygent Paweł Suszek wraz z orkiestrantami zaprezentowali wszystkie rodzaje instrumentów. Prowadzili też rozmowy z publicznością i to przyniosło oczekiwany skutek. Po koncercie kilkoro uczniów zgłosiło się do pana Pawła z pytaniem o możliwość nauki gry na instrumentach, a tym samym dołączenia do Orkiestry. Zaprosiliśmy artystów do kolejnych odwiedzin i zaprezentowania swoich umiejętności. Wśród publiczności byli nie tylko uczniowie i nauczyciele ale także pan Stanisław Szlachta-sołtys Jerzmanowic.

Dziękujemy serdecznie za wyjątkową lekcję muzyki, mamy nadzieję na kolejne artystyczne spotkanie.

Ewa Rogóż







"Śladami Stanisława Wyspiańskiego"

          Rajd Śladami Wyspiańskiego w Małopolsce to kolejna wycieczka, która tym razem organizowana była przez przewodników PTTK w Krakowie. Uczestnicy z naszej szkoły wędrowali dwoma trasami: I trasa miejska prowadziła śladami Wyspiańskiego po Krakowie, w czasie której uczniowie zwiedzali Plac Matejki, ASP, Plac Św. Ducha, ul. Kanoniczą, Muzeum Narodowe, Teatr Słowackiego, Muzeum Witrażu, Kościół Franciszkanów. II trasa prowadziła z Krakowa do Skawiny i Korabnik, gdzie Stanisław Wyspiański spędzał wakacje u Państwa Brudzewskich. Z dworku w Korabnikach z pięknym parkiem z akacjami i cyprysikiem błotnym Wyspiański wyruszał na wycieczki do Woli Radziszowskiej, Lanckorony i Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie malował pejzaże. Po zwiedzaniu tras turystycznych rajdowicze spotkali się na wspólnym biesiadowaniu w sali Miedzianej Muzeum Historycznego w Krzysztoforach. Te urzekające miejsca, zwłaszcza słynna Lanckorona zachwyciły wszystkich uczestników wycieczki pt. "Śladami Stanisława Wyspiańskiego", którzy nie mogą doczekać się kolejnych rajdów.

          Kolejny rajd już 22-24 marzec w Suchej Beskidzkiej, zapraszamy chętnych na piesze wędrówki po Małopolsce.
Teresa Sieradzka







Sprawozdanie z obchodów „Dnia Bezpiecznego Internetu”
w Zespole Szkół w Jerzmanowicach

          Obchody „Dnia bezpiecznego Internetu” zaplanowano w Zespole Szkół w Jerzmanowicach na cały luty. W pierwszym dniu miesiąca pojawiła się gazetka ścienna pt. „Bezpieczny Internet”, na której znalazły się zasady właściwego korzystania z sieci.
          Kolejny krok, trwający od 4 lutego 2019 przez pierwszy pełny tydzień, to zajęcia w klasach. W tym czasie, na każdej lekcji informatyki, uczniowie poznawali zasady bezpiecznego korzystania z sieci – młodsze dzieci w oparciu o kreskówki „Owce w sieci”, starsze o filmy edukacyjne: Dajemy Dzieciom Siłę „Dzień z życia”, 2 LO w Starogardzie Gdańskim „W sidłach naiwności” oraz Cybernauci „Bezpieczeństwo w sieci”.
          Na zajęciach techniki uczniowie projektowali plakietkę promującą pozytywne zachowania online – najlepsze prace zostały wyeksponowane na wystawce ściennej. Od początku drugiego tygodnia w różnych miejscach na ścianach korytarzy szkolnych zaczęły pojawiać się coraz liczniejsze karteczki z informacjami dotyczącymi bezpiecznych zachowań w Internecie. W ciągu tygodnia pojawiło się ich około pięćdziesięciu...
          W tym czasie uczniowie klas trzecich gimnazjum przygotowali „Sąd nad Internetem” – w debacie wspólnie doszli do wniosku, że Internet jest bardzo ważny i pomocny ludziom, ale trzeba korzystać z niego z mądrością.
          Nasze przedszkolaki również zostały zapoznane z niebezpieczeństwem zbyt długiego korzystania z komputera oraz podawania swoich danych w sieci. Pomogły w tym bajki z serii „Owce w sieci”. Za aktywny udział w zajęciach każdy przedszkolak otrzymał „naklejkowy medal”.
          Miesiąc bezpiecznego Internetu zakończył „wielki quiz wiedzy o internecie” (kto czytał karteczki na ścianach, poradził sobie z nim świetnie), który odbywał się na lekcjach w ostatnim tygodniu lutego. W tym celu skorzystaliśmy z możliwości jakie daje Kahoot. Wszyscy uczniowie mieli możliwość pochwalenia się swoją wiedzą. Dla zwycięzców przewidziane są drobne upominki.







Ewa tenisista…

          Ewa Bocheńska, uczennica klasy 3b gimnazjum będzie reprezentowała naszą szkołę podczas powiatowych mistrzostw w tenisie stołowym, które odbędą się w połowie marca w Skawinie. Ewa zajęła trzecie miejsce w gminnych zawodach w tenisie stołowym. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.



Z wizytą w „Budowlance”

          28 lutego młodzież naszej szkoły miała możliwość udziału w dniach otwartych Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu tzw. „Budowlance”. Propozycje poszczególnych zawodów kierowane do kandydatów przedstawili uczniowie z nauczycielami i instruktorami praktycznej nauki zawodu. Podczas spotkania zaprezentowano ofertę edukacyjną oraz bazę dydaktyczną szkoły. Uczniowie obejrzeli ekspozycje i wzięli udział w warsztatach oraz pokazach z zakresu: budownictwa, fryzjerstwa, hotelarstwa oraz żywienia i usług gastronomicznych. Szkoła zaprezentowała możliwości realizowania swoich zainteresowań i pasji, zdobywania dodatkowych uprawnień oraz możliwości dalszego kształcenia i rozwoju kariery zawodowej.







Piotr-tenisista stołowy

          Piotr Kołodziejczyk, uczeń klasy 6b będzie reprezentował naszą szkołę podczas powiatowych mistrzostw w tenisie stołowym. Piotr znalazł się wśród finalistów gminnych zawodów w tenisie stołowym. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.



Warsztaty plastyczne w GOK-u

          W każdą środę uczniowie naszej świetlicy biorą udział w warsztatach plastycznych w Gminnym Ośrodku Kultury w Jerzmanowicach. Ponieważ Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, my na zajęciach 27 lutego mieliśmy okazję wykonywać zajączki. Prace były bardzo kolorowe i oryginalne, ponieważ uczniowie wykorzystywali kredki oraz farby do kolorowania zajączków. Poznaliśmy również jak precyzyjnie odbić rysunek na szkle.
          Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne warsztaty, gdyż poznamy i nauczymy się jak wykonać zajączka techniką origami.






Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje,
że zapisy do Przedszkola Samorządowego
w Jerzmanowicach i oddziału w Łazach
na rok szkolny 2019/2020 rozpoczną się
od 1 marca i trwać będą do 29 marca 2019 r.
Zapisu można dokonać w przedszkolu lub sekretariacie
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach.
Kartę zapisu można pobrać ze strony internetowej
www.szkolajerzmanowice.pl

Terminy rekrutacyjne:
1) terminy składania dokumentów: karty zapisu + stosowne zaświadczenia od 1 marca do 29 marca 2019 r.
2) do 1 kwietnia-12 kwietnia 2019 r. pierwsze postępowanie rekrutacyjne
3) do 30 kwietnia 2019 r. uzupełniające postepowanie rekrutacyjne i wywieszenie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola na rok szkolny 2019/2020
4) kartę zapisu dziecka do przedszkola i oświadczenie o wielodzietności można pobrać w przedszkolu, w sekretariacie lub ze strony internetowej www.szkolajerzmanowice.pl
5) do karty zapisu należy złożyć zaświadczenie o zatrudnieniu
6) orzeczenie o stopniu i rodzaju niepełnosprawności, samotnym wychowywaniu dziecka dołączamy w przypadku zaistnienia takiej sytuacji.

Zarządzenie Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia w sprawie ustalenia harmonogramu rekrutacji   Pobierz plik =>   
Karta zapisu   Pobierz plik =>   

Oświadczenie o wielodzietności   Pobierz plik =>   




Jesteśmy Szkołą Młodych Patriotów

          Po rocznej pracy uczniów i nauczycieli uzyskaliśmy Certyfikat Szkoły Młodych Patriotów,. Mamy tym większą satysfakcję, że aktywność uczniów i nauczycieli przypadła na 100 rocznicę odzyskania niepodległości. W ramach starań o ten zaszczytny tytuł zorganizowaliśmy konkurs pieśni patriotycznej oraz poezji patriotycznej, przygotowaliśmy Dekalog Młodego Patrioty. Uczniowie starszych klas wzięli udział w konkursie wiedzy o twórcach niepodległej Rzeczpospolitej. Nie zabrakło kolorowych plakatów i rysunków poświęconych rocznicy odzyskania niepodległości. W badaniach sondażowych dowiedzieliśmy się na czym polega współczesny patriotyzm. Serdeczne podziękowania dla p. Marty Janeckiej, która była koordynatorem wszystkich działań w ramach projektu ,,Szkoła Młodych Patriotów”.





Poszukiwacze Autorytetu

          Nasz Szkoła bierze udział w ogólnopolskiej kampanii ,,Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU”. Jej realizacja zaplanowana jest w klasach IV-VIII i zakłada przeprowadzenie działań w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych, szczególnie antyspołecznych i przestępczych. Generalna idea kampanii to odbudowanie i wzmocnienie w naszym społeczeństwie autorytetu rodzica i nauczyciela. Autorem kampanii jest Fundacja Wspomagająca Wychowanie “ARCHEZJA”. Działania współfinansowane są z Funduszu Sprawiedliwości.



Mistrzostwa powiatu krakowskiego w narciarstwie alpejskim




          21 lutego w Harbutowicach odbyły się mistrzostwa powiatu krakowskiego w narciarstwie alpejskim. Pola Lalik zajęła 4 miejsce i uzyskała awans na Małopolskie Igrzyska Dzieci w Kluszkowcach, a jej brat Cyprian Lalik 8 miejsce pomimo dużego błędu na starcie, który kosztował go ponad pięć sekund.
Serdeczne podziękowania dla Rodziców Poli i Cypriana za zapewnienie transportu na zawody.






Warsztaty w Gminnym Ośrodku Kultury

          Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach zaprasza na bezpłatne warsztaty przeznaczone dla opiekunów wraz z ich dziećmi w wieku 9-14 lat. Warsztaty te będą poświęcone wzmacnianiu i rozwijaniu umiejętności porozumiewania się i współdziałania w rodzinie, a odbywać się będą w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Jerzmanowicach ul. Centralna 97 co drugi czwartek w godzinach 18:00- 20:15 (z krótką przerwą w połowie spotkania).

Link do strony: =>Warsztaty w Gminnym Ośrodku Kultury



Osiągnięcia pływackie

          13 lutego 2019 r. w Skawinie odbyły się mistrzostwa powiatu krakowskiego w pływaniu indywidualnym. Naszą szkołę reprezentowały siostry Nadia i Natasza Fryc. Na dystansie 25 metrów w stylu motylkowym Nadia zajęła 3 miejsce a Natasza na tym samym dystansie w stylu klasycznym 2 miejsce. Obie siostry uzyskały awans na Małopolskie Igrzyska w pływaniu w Nowym Sączu.
          Serdeczne podziękowania dla Rodziców Nadii i Nataszy, którzy zapewnili transport na zawody.






Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

          Od 2004 roku w Europie, a później i w innych państwach świata, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Celem tej inicjatywy jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży zasad zdrowego i nie wyrządzającego innych szkód sposobu korzystania z zasobów sieci.
          Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W tym roku dzień został wyznaczony na 5 lutego - pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Ma on zachęcać wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online.
          Zespół Szkół w Jerzmanowicach, jak w poprzednich latach, przyłączył się do tej inicjatywy, która w naszej szkole została rozciągnięta na cały luty. W pierwszych dniach miesiąca, na lekcjach informatyki, zostały przeprowadzone zajęcia poszerzające wiedzę dzieci i młodzieży dotyczącą zagrożeń płynących z sieci. Na zajęciach z techniki uczniowie projektowali znaczki, które można by przypinać chcąc głosić wśród innych ludzi dobre zwyczaje – galeria najciekawszych pomysłów niebawem pojawi się na wystawce szkolnej. Na jednym z korytarzy pojawiła się gazetka przedstawiająca 10 zasad dobrego korzystania z sieci.
          Inicjatywa jeszcze trwa… Niebawem nasze przedszkolaczki zostaną zapoznane z dobrymi zasadami korzystania z sieci. Nadal będziemy poznawać dobre zwyczaje, by na koniec miesiąca pochwalić się swoją wiedzę w ogólnoszkolnym konkursie wiedzy o internecie, który będzie przeprowadzony na lekcjach informatyki.
          Wiemy przecież, że internet to ogromne źródło wiedzy i możliwości, z których jednak trzeba korzystać z wielkim rozsądkiem ;-)





„Tysiąc powodów by czytać”,
czyli wyjątkowy sukces Naszej Szkoły




          5 lutego br. w murach naszej szkoły odbyło się niezapomniane wydarzenie. Firma Empik przywiozła 1000 książek do biblioteki. Zanim kolorowa ciężarówka przyjechała do szkoły krążyła po Jerzmanowicach, a przedstawiciele Empiku dziękowali za kibicowanie i oddawanie głosów na Naszą Szkołę, szczęśliwcy otrzymali książkowe prezenty.

          Przed godziną 12.00 uczniowie klas trzecich gimnazjum byli w pełnej gotowości, aby na swoje barki przyjąć kartony z książkami. Przed szkołą Paulina Mrozowska, która wcielona się w postać Królowej Jadwigi czekała ze swoją świtą na przyjazd ciężarówki z książkami. Tuż za nimi w drzwiach szkoły oczekiwały na gości pani dyrektor Ewa Rogóż i pani wicedyrektor Teresa Sieradzka wraz z Panem Wójtem Tomaszem Gwizdałą. W korytarzu szkolnym uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej oraz gimnazjaliści stali z balonami, tworząc szpaler. Gdy ciężarkowa podjechała pod drzwi, a aktorzy z Empiku wkroczyli do szkoły rozległy się okrzyki na ich powitanie. Wszyscy uczniowie zgodnie krzyczeli Empik!

          Po wniesieniu książek do biblioteki przez dworzan, którym pomagał radny Tomasz Chochół, goście wraz z uczniami zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się część uroczystości. Aktorzy w postaci Pana Książeczki, Kropki i Przecinka rozbawili uczniów do łez. Po części artystycznej przygotowanej przez gości głos zabrała pani dyrektor Ewa Rogóż, witając przybyłych oraz dziękując darczyńcom za książki i wszystkim zaangażowanym osobom i instytucjom za pomoc w wygraniu konkursu, głosowanie przyczyniło się do powiększenia grona przyjaciół Naszej Szkoły. Głosy płynęły od Gdyni i Szczecina po Limanową, od Francji przez Niemcy do Norwegii. Rodzice angażowali swoje rodziny i znajomych, a uczniowie kolegów i koleżanki. Konkurs ,,1000 powodów by czytać” pozwolił na spełnienie wszystkich książkowych życzeń uczniów, ale także na uzupełnienie braków w lekturach i słownikach. Głos zabrał także wójt Tomasz Gwizdała, który również złożył podziękowania dla firmy Empik i pogratulował sukcesu uczniom. Po gromkich brawach uczniowie uczęszczający na koło teatralne zaprosili wszystkich na przedstawienie pt. „Piękna i Bestia”. Ten punkt programu cieszył się dużym uznaniem wszystkich zgromadzonych. Scenografia, stroje, gra aktorska i muzyka na żywo przeniosła wszystkich w klimat teatru na najwyższym poziomie. Radość aktorów, w których wcielili się Kinga Postołek, Alina Krzyżan, Aleksander Marek, Alicja Sarota, Marta Sarota, Martyna Niedziółka, Wojciech Głowacki, Otylia Stuwczyńska, Jakub Krzystanek i Maciej Strzałaka była ogromna. Doniosły charakter przestawienia osiągnięto dzięki Mai Skotnicznej, która zapewniła muzykę na żywo w finałowe scenie. Po gromkich brawach pani dyrektor podziękowała pani Grażynie Piwowarczyk-opiekunowi koła i aktorom za przedstawienie, wspólnie ustali także, że w kolejnych przedstawieniach wykorzystane zostaną prezenty z Empiku. Dyrekcja szkoły oraz przedstawiciele uczniów kolejny raz podziękowali ,,1000 powodów by czytać”. Reprezentanci firmy przyjęli przygotowane upominki i złożyli na ręce dyrekcji list gratulacyjny. Po tej części uroczystości wszyscy goście oraz przewodniczący klas udali się do biblioteki, żeby poukładać książki na regałach.



          Wszyscy w doskonałych nastojach wrócili do swoich obowiązków. Uśmiechy na ustach zgromadzonych osób doskonale odzwierciedlały radość i zadowolenie. Dzień ten na pewno zapadnie w pamięci nas wszystkich. Nasza Szkoła odniosła ogromny ogólnopolski sukces, znaleźliśmy się w grupie sześciu dużych szkół, które otrzymały 1000 książek. Całość przedsięwzięcia nadzorowały nasze wspaniałe panie bibliotekarki: Barbara Wrona i Grażyna Piwowarczyk. Dziękujemy wszystkim za życzliwość, wsparcie i pomoc, czyli 1000 powodów do radości…




Link do relacji z wydarzenia w dzienniku polskim =>DZIENNIK POLSKI




          Najpierw kolorowy pojazd Empiku objedzie Jerzmanowice, by podziękować mieszkańcom za kibicowanie i oddane głosy. Pojawi się na parkingu Delikatesów Malina, Galerii Storczyk oraz Urzędu Gminy i przed pawilonem Anatol. Aktorzy pogratulują mieszkańcom zaangażowania, dzięki któremu uczniowie będą mieli 1000 powodów by czytać.



Dzień Babci i Dziadka

          31 stycznia 2019 roku w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na tę uroczystość zostali zaproszeni, pani dyrektor Ewa Rogóż, wicedyrektor Teresa Sieradzka oraz babcie i dziadkowie. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy IIIa z wychowawcą. Dzieci wierszem, piosenką oraz tańcem wyrażały swoją miłość do dziadków oraz dziękowały za troskę, opiekę i dobre serce. Po odśpiewaniu "Sto lat" dzieci złożyły życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Następnie głos zabrała pani dyrektor składając dziadkom najlepsze życzenia. W tak miłej atmosferze zaproszono gości na ciastko i herbatę przy której wspominali swoje młode lata.
J. Filipowska







Między nami kobietkami

          W czwartek 31 stycznia dziewczęta z klas szóstych miały okazję do spotkania z położną Olgą Skraba. Rozmowa na temat problemów dojrzewania odbyła się w ramach programu edukacyjnego ,,Miedzy nami kobietkami”. Spotkanie zapewne pomoże dziewczętom w lepszym zrozumieniu przemian fizycznych i emocjonalnych ciekawego czasu dojrzewania.
Ewa Rogóż



Święto Babci i Dziadka w Szklarach

          Uczniowie Szkoły Filialnej w Szklarach zaprosili do swojej szkoły Babcie i Dziadków. Przedstawienie przygotowane przez najmłodszych było symbolicznym podziękowaniem za życzliwość, pomoc i radość wspólnego spędzania czasu kiedy Rodzie są zapracowanie. Dzieci przygotowały inscenizacje Czerwonego Kapturka oraz okolicznościowe piosenki i wiersze. Nie zabrakło pokazu tańca. Występ dzieci był możliwy dzięki zaangażowaniu nauczycieli: Ewy Florczyk i Bożeny Bień oraz Rodziców, którzy przygotowali najmłodszych do występów oraz poczęstunek dla honorowych gości.

Ewa Rogóż









„Alfik Matematyczny” - wyniki konkursu

          Znamy już wyniki XXI edycji ogólnopolskiego konkursu matematycznego organizowanego przez Łowców Talentów „Jersz”.
          W matematycznej rozgrywce w tym roku wzięło udział 62 tysiące uczestników, z czego 47 reprezentowało naszą szkołę.

Na szczególne uznanie zasługują uczniowie którzy uzyskali najwyższe wyniki, są to:
- Adaś Słonina z klasy III - wynik bardzo dobry
- Antonina Szwarc z klasy III - wynik dobry
- Dominik Słonina z klasy IVc - wynik bardzo dobry
- Alina Krzyżan z klasy Vb - wynik bardzo dobry
- Wojciech Głowacki z klasy Vc - wynik dobry


Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach matematycznych!

          Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, jak również nauczycielom, którzy zaangażowali się w pomoc w przeprowadzeniu konkursu.
          Szczegółowe wyniki pozostałych uczestników dostępne są na stronie www.jersz.pl, kod szkoły K5506 oraz na tablicy informacyjnej w szkole
Koordynator konkursu
Aneta Firszt-Kozdęba



ZAPROSZENIE DLA UCZNIÓW NA ROAD SHOW
Międzynarodowy program edukacyjny
na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zapraszamy uczniów z klas VIII szkół podstawowych oraz z klas III szkół gimnazjalnych
do udziału w programie edukacyjnym road show,
który odbędzie się w Białym Kościele
dnia 19.02.2019 r o godz 17.00

Link o programie =>Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego





          Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach wygrała konkurs Empiku "1000 powodów by czytać".

          Do szkolnej biblioteki trafi 1000 książek o wartości 25 tys. zł. Wyjątkowe wydarzenie przekazania książek dla szkoły nastąpi 5 lutego 2019r.

          Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz wszystkim sympatykom szkoły za oddane głosy i wsparcie.



KONKURS GEOGRAFICZNY GALILEO 2019

Serdecznie zapraszam
uczniów z klas V, VII i VIII szkół podstawowych oraz z klas III szkół gimnazjalnych
do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu z geografii.
Testy konkursowe będą testami jednokrotnego wyboru i odbędą się w dniu 08-03-2019 r. (geografia)
w naszej szkole na podstawie materiałów przygotowanych przez Centrum Edukacji Szkolnej.
Konkurs organizowany jest przez
Centrum Edukacji Szkolnej.
Koszt wzięcia udziału w konkursie to 9 zł.
Zgłoszenia do konkursu przyjmuję
do 6 lutego 2019 r.
Zapraszam na zajęcia dodatkowe z geografii w każdy czwartek o godzinie 14:30

Teresa Sieradzka
nauczyciel geografii



Orkiestra znowu zagrała!

27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami.

          W tym roku celem akcji był zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

          Wśród kwestujących na ulicach Jerzmanowic nie zabrakło również naszych uczniów. Trzech wolontariuszy Aleksandra Goraj, Mateusz Pomierny, Dorian Piwowarczyk zbierało pieniądze dla najmłodszych. Wsparło nas również dwoje uczniów spoza naszej szkoły. Łącznie do puszek trafiło 3672,76 zł.

          Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w akcję. Do kolejnego Finału!





Spacerem po Krakowie wokół Krakowskiej Szopki

          W pierwszy dzień ferii zimowych 12 stycznia grupa 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach uczestniczyła w XV Wojewódzkim Rajdzie Turystycznym „Szlakiem Szopek Krakowskich –Kraków 2019”. Rajdowicze poznawali historię fenomenalnej szopki krakowskiej zwiedzając pokonkursową wystawę szopek krakowskich w Muzeum Historycznym w Krakowie Celestyn przy ul. Lubicz. Podczas warsztatów szopkarskich poznali cztery najważniejsze zasady budowania szopki:
1)szopka jest zawsze kolorowa;
2)szopka zawsze zawiera historie i legendy Krakowa;
3)szopka jest zawsze bajkowym odbiciem architektury Krakowa;
4)szopka jest zawsze symetryczna.

          To pozwoliło młodym turystom zrozumieć fenomen szopki krakowskiej-budowli, która w niezwykły sposób upamiętnia Narodzenie Chrystusa i jest od 2018 r. wpisana jako niematerialny produkt dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!

          Był też spacer Drogą Królewską, zwiedzanie kościołów i podziwianie szopek. Wyjątkowo smakowała czekolada w Carmello na Floriańskiej. W schronisku na ul. Oleandry odbyło się spotkanie z Rodziną Malików, którzy od pokoleń wykonują szopki krakowskie i prezentacja kolęd (Rajdowicze to uwielbiają). Ciekawy i atrakcyjny rajd sprawił wiele radości wszystkim uczestnikom-uczniom i nauczycielom, którym bardzo dziękuję za wspaniały spacer wokół Szopki Krakowskiej.

z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka








Orszak Trzech Króli


Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
Mt 2, 10-11


          Wielobarwne orszaki, które w niedzielę 6 stycznia wyruszyły z różnych części Jerzmanowic, spotkały się w centrum naszej miejscowości, aby dalej wspólnie wędrować i oddać pokłon Dzieciątku i Świętej Rodzinie. Mimo mroźnej pogody wiele osób przyszło, by wraz z Trzema Królami uczestniczyć w tym wydarzeniu. Orszak po raz czwarty był organizowany w naszej parafii, lecz po raz pierwszy odbył się w Jerzmanowicach.
          Świętowanie rozpoczęło się w trzech miejscach. Orszak afrykański w kolorze niebieskim prowadzony przez króla Baltazara wyruszył od strony Łaz. Orszak azjatycki w kolorze zielonym z królem Melchiorem wędrował z Jerzmanowic, natomiast król Kacper poprowadził czerwony orszak europejski od strony Gotkowic. Mędrcom drogę wskazywała Gwiazda Betlejemska.
          Mieszkańcy oraz przybyli goście mogli podczas wędrowania cofnąć się w czasie, by zostać naocznymi świadkami wydarzeń, które miały miejsce dwa tysiące lat temu w Betlejem. Wszyscy uczestniczyli w rozmowie Mędrców z królem Herodem, byli świadkami złożenia darów Dzieciątku i wspólnie pochylali się nad tajemnicą objawienia się Jezusa całemu światu. Przejmująca piosenka misyjna połączona z prezentacją multimedialną była podsumowaniem tego wydarzenia i zwieńczeniem całego wędrowania.

Następnie wierni uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez ks. Kazimierza Szczęsnego.

Na zakończenie uroczystości ks. Proboszcz podziękował wszystkim tym, którzy włączyli się w organizacje Orszaku Trzech Króli:
Dyrekcji Zespołu Szkół w Jerzmanowicach: p. Ewie Rogóż i p. Teresie Sieradzkiej
Panu Adamowi Szafrańcowi za przygotowanie scenariusza
Królom: Dorianowi Piwowarczykowi, Mateuszowi Pomiernemu, Erykowi Szadkowskiemu
Paniom z Kół Gospodyń z Gotkowic, Jerzmanowic, Łaz
Strażakom z Gotkowic, Jerzmanowic i Łaz
Gwiazdom: Agnieszce Hrabia, Karinie Karcz, Paulinie Mrozowskiej
Prorokom: Maciejowi Drath, p. Krzysztofowi Mirkowi, p. Krzysztofowi Mrozowskiemu
Herodowi: ks. Rafałowi Mosoniowi
Kusicielowi: Maciejowi Nabagło
Recytatorowi: p. Wojciechowi Drath
Dzieciom: Sarze Furman, Julii Chochół, Antoniemu Piwowarczykowi, Wojciechowi Skrzypkowi
Św. Rodzinie: p. Katarzynie Nabagło z synkiem Piotrusiem oraz p. Pawłowi Hrabia
Paniom szyjącym stroje: p. Wioletcie Skrzypek i p. Annie Skulich,
Klasom piątym z wychowawczyniami: p. Marcie Janeckiej, p. Grażynie Piwowarczyk, p. Jolancie Papisz
Paniom katechetkom: p. Marzenie Polak i p. Agacie Sarota
Panu Tomaszowi Jakóbczyk za wykonanie zdjęć podczas orszaku
Wszystkim, którzy mieli radość z uświetnienia swoją obecnością tego pięknego wydarzenia
Właścicielom posesji, z których wyruszyły orszaki
Wszystkim dzieciom, uczniom i nauczycielom z Zespołu Szkół w Jerzmanowicach

Uroczystość Objawienia Pańskiego powinna być dla nas impulsem do tego, by – podobnie do Mędrców Ze Wschodu – odnaleźć w swoim życiu tę prawdziwą Gwiazdę. Cel, powołanie, które nie tylko pozwoli nam w pełni cieszyć się życiem tu na Ziemi, ale i poprowadzi do Królestwa Niebieskiego.

Z nadzieją na kolejne spotkanie za rok








Ferie 2019 - harmonogram zajęć

Pobierz plik =>    



Jasełka w Szklarach

          Uczniowie Szkoły Filialnej w Szklarach wystawili Jasełka w Kościele parafialnym. Przedstawienie przygotowane przez najmłodszych było symbolicznym zakończeniem okresu bożonarodzeniowego w niedzielę Chrztu Pańskiego, czyli 13 stycznia 2019 roku o godz. 10.00. Ksiądz Krzysztof powiedział po występie, że żadne modlitwy dorosłych nie dają Jezusowi tyle szczęści co zaangażowanie dzieci w szerzenie Dobrej Nowiny. Występ dzieci był możliwy dzięki zaangażowaniu nauczycieli: Ewy Florczyk i Bożeny Bień oraz Rodziców, którzy przygotowali najmłodszych do występów.
Ewa Rogóż







XVIII Diecezjalny Konkurs Biblijny

          Księga Apokalipsy św. Jana stała się w tym roku przedmiotem szczególnej lektury uczniów klas III gimnazjum z Diecezji Sosnowieckiej. Hasłem przewodnim XVIII Diecezjalnego Konkursu Biblijnego były słowa zaczerpnięte z Pisma Świętego – Błogosławiony, który odczytuje, i ci, którzy słuchają słów proroctwa, a strzegą tego, co w nim napisane(Ap 1, 3)

          Uczniowie zmierzyli się z szeregiem pytań, uczestnicząc w rejonowym etapie, który w tym roku odbył się w naszej szkole. Pani Dyrektor Ewa Rogóż powitała przybyłych gości ks. Dziekana Leszka Kołczyka, p. Wójta Tomasza Gwizdałę, księży i katechetów oraz uczniów.
Dwunastu uczestników z całego dekanatu sułoszowskiego pochylało się nad bogatą i trudną treścią Apokalipsy. Czekał na nich test wyboru, pytania otwarte, uzupełnianie cytatów biblijnych. Gimnazjaliści wykazali się znakomitą znajomością wielu szczegółów zapisanych przez Ewangelistę Jana.
Naszą szkołę reprezentowali: Eryk Szadkowski (III b), Mateusz Pomierny (III a), Mateusz Pogan (IIIa). Eryk uzyskał najwyższą liczbę punktów, zajął I miejsce i będzie reprezentował dekanat na szczeblu diecezjalnym.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.







Europejski Quiz Finansowy

          W naszej Szkole odbył się konkurs Europejski Quiz Finansowy. Konkurs został przeprowadzony w klasach VII i VIII. Konkurs dotyczył wiedzy z zakresu finansów i bankowości i państw UE.
Organizatorem Konkursu jest Fundacja Warszawski Instytut Bankowości w Warszawie.

W etapie szkolnym wyłonione zostały 2 zespoły dwuosobowe, które będą brały udział w etapie ogólnopolskim.

Zespół 1. Kacper Skulich, Jakub Dziedzic klasa VIIIB

Zespół 2. Amelia Kołodziejczyk, Szymon Głowacki klasa VIIB

Gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszym etapie.



Zebranie z Rodzicami


Dyrektor ZS w Jerzmanowicach informuje
Zebranie Rodziców
odbędzie się 09.01.2019r. /środa/

Porządek Zebrania:
17.00 - spotkanie z dyrektorem (sala gimnastyczna)
17.15 - spotkanie z wychowawcami
            w salach lekcyjnych
18.00-19.00 - dyżury nauczycieli



KONKURSY

Miło nam poinformować, że uczniowie:

Dominik Słonina, z klasy 4c i Wojciech Głowacki z klasy 5c,
zostali zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego konkursu „Krakowska Matematyka”.

Eryk Szadkowski, z klasy 3 B gimnazjum,
został zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego Małopolskiego Konkursu z Fizyki.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w ostatnim etapie. Trzymamy kciuki!



ZAPROSZENIE


Serdecznie zapraszamy wszystkich
na Orszak Trzech Króli,
który odbędzie się w niedzielę 6 stycznia 2019r.
Pochód rozpocznie się o godzinie 10.50
z trzech punktów:

• Król Azji (Gotkowice) z orszakiem w kolorze czerwonym wyjdzie z posesji Vital-Med.
• Król Europy (Jerzmanowice) z orszakiem w kolorze zielonym wyjdzie z ul. Centralnej 151
• Król Afryki (Łazy) z orszakiem w kolorze niebieskim wyjdzie z ul. św. Jana Pawła II 25.

Kolędując udamy się w kierunku kościoła,
aby po wspólnym spotkaniu przed świątynią
uczestniczyć w złożeniu darów Dzieciątku,
a następnie w uroczystej Mszy Św.





Jasełka

          Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych i zarazem najbardziej oczekiwanych świąt. Tradycją naszej szkoły i przedszkola jest organizowanie z tej okazji przedstawienia związanego z narodzeniem Jezusa — Jasełek.
Nie inaczej było w tym roku szkolnym. 21 grudnia, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie klas 1-4, przedszkolaki, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.
Tegoroczne Jasełka nosiły tytuł „Mały pastuszek i wielki rozbójnik”, a aktorami byli rodzice przedszkolaków. Przybliżyli oni to, co przeżywała Maryja wraz z Józefem w czasie narodzin Bożego Syna. Szopka, żłóbek, aniołki, rozbójnik, pastuszkowie, staruszka, mała dziewczynka, królowie, przepiękne kostiumy — to wszystko dodało uroku i nastroju świątecznego.
W trakcie przedstawienia słowo mówione było przeplatane pięknymi pastorałkami i kolędami, śpiewanymi przez ANIELSKI CHÓR złożony również z rodziców. Piękną i wzruszającą pastorałkę „Ciemna nocy” zaśpiewał anioł- pani dyrektor Teresa Sieradzka.
Było to widowisko niezwykłe i bardzo innowacyjne, gdzie tradycja mieszała się z teraźniejszością.
Na zakończenie Jasełek wszyscy wysłuchaliśmy świątecznych życzeń.
Serdecznie dziękujemy RODZICOM za ogromny trud włożony w przygotowanie tak wspaniałego przedstawienia.






Skuteczna terapia książką

          20 grudnia uczniowie Naszej Szkoły w ramach Ostrego Dyżuru Literackiego, który miał miejsce w Powiatowej i Gminnej Bibliotece Publicznej skorzystali z ,,porad lekarskich”. ,,Lekarze”- Agnieszka Karp-Szymańska oraz Anna Szymańska z Fundacji Czas Dzieci badały, diagnozowały, wypisywały recepty i dawały zalecenia czytelnicze. Radziły co robić w przypadku alergii na książki i czytanie oraz jak dawkować literaturę, dawkowano także pigułki mądrości.
Nasi uczniowie otrzymali indywidualnie dobraną receptę, na której zapisano nazwę leku i dawkowanie (np. „Baśniobór” czytać 20 minut dziennie, po jedzeniu). Każda recepta literacka ważna jest 30 dni – niektórzy pacjenci od razu podjęli się realizacji. Ważność recepty można przedłużyć. Zapraszamy wszystkich uczniów do zrealizowania recept w bibliotece szkolnej i publicznej. Najskuteczniejszym lekiem na nudę jest czytanie książek.
Dziękujemy za możliwość udziału w warsztatach literackich.
Ewa Rogóż




Otwarte zajęcia koleżeńskie

          W naszym Zespole Szkół w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doskonalenia Nauczycieli odbywają się zajęcia i lekcje otwarte. Doskonalimy swoje umiejętności w zakresie wykorzystywania tradycyjnych i aktywnych metod pracy z uczniami i dziećmi w wieku przedszkolnym. Zajęcia z kształtowania kompetencji czytelniczych i rozwoju fizycznego prowadziły Panie Grażyna Piwowarczyk i Małgorzata Ruszkowska.
Dziękujemy i czekamy na kolejne otwarte zajęcia koleżeńskie.








Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
życzą Wszystkim,
aby ten szczególnie piękny czas odradzania się dobra
wprowadził do Waszych domów radość i spokój,
a Nowy 2019 Rok
niech będzie obfitujący w zdrowie, szczęście i sukcesy.






Nasza Szkoła podczas Gminnego Opłatka

          Grzegorz Dziedzic z klasy 4c naszej szkoły uświetnił swoim śpiewem tegoroczne Rodzinne Spotkanie Opłatkowe mieszkańców Gminy Jerzmanowice-Przeginia, które odbyło się 16 grudnia w Czubrowicach. Grzegorz zajął pierwsze miejsce w II Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek ,,Zaśpiewajmy Jezusowi...”(kategoria kl. 1-4). Występ podczas gminnego opłatka był jedną z nagród dla laureatów konkursu.





Nasze choinki

          Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej oraz przedszkolaki ubrali swoje choinki przed szkołą. Każdy oddział ma swoje ,,drzewko”. Większość ozdób uczniowie wykonali sami, warunek konieczny to wytrzymałość na zmienną pogodę. Pomysłowość dzieci i wychowawczyń nie zna granic, świąteczne tuje są nie tylko kolorowe i ekologiczne, przede wszystkim wywołują uśmiech na buziach tych, którzy idą do Naszej Szkoły.






II Etap - Gminnego XVIII Konkursu Ogólnopolskiego "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" za nami.




          Uczniowie Eryk Szadkowski, Maciej Drath, Michał Dobrek i Paweł Pastuszak będą reprezentować Gminę Jerzmanowice-Przegania w kolejnym etapie konkursu przyrodniczego.
Celem Konkursu jest m.in. wyłanianie talentów oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczej uczniów. Niewątpliwie uczniowie naszej szkoły zamiłowanie do wiedzy przyrodniczej posiadają, a udział w konkursie niech będzie motywacją do działań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego.
Gratulacje!!!
Teresa Sieradzka










Program ,,Jeżdżę z głową”
koordynowany przez Gminę Jerzmanowice-Przeginia

          Program skierowany jest do uczniów z terenu Gminy Jerzmanowice-Przeginia nie umiejących jeździć na nartach, snowboardzie. Wyjazd przewidziany jest na sobotę, koszt udziału 100,00zł. Uczestnik musi mieć odpowiedni strój sportowy, nie musi mieć własnego sprzętu. Dla ZS w Jerzmanowicach (gimnazjum, szkoła podstawowa oraz filia w Szklarach) przewidzianych jest 12 miejsc. Zainteresowanych Rodziców prosimy o składanie pisemnej deklaracji.

Decyduje kolejność zgłoszenia wg. dnia i godziny.

Zgłoszenia przyjmowane są w sekretariacie od środy 12 grudnia 2018r. do piątku 14 grudnia 2018r.

DEKLARACJA          Pobierz plik =>      




III Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja
7-9.12.2018 r.

POLSKIE TOWARZYSTWO SCHRONISK MŁODZIEŻOWYCH
Zarząd Oddziału Małopolskiego w Krakowie ul. Oleandry 4
wraz z Kołem PTSM „OSTANIEC”, działającym w Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi
w Jerzmanowicach zorganizowali
III Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja 7-9.12.2018 r.




           Uczestnicy Mikołajowego Rajdu w po raz kolejny poznawali Beskid Żywiecki i Zawoję. Rajd rozpoczął się w piątkowy wieczór od spotkania z „Żywiecczyzną”, czyli taniec i śpiew... na początek. Nauka piosenki ludowej „Nie lej dyscu, nie lej…” wyjątkowo się przydała i okazała skuteczna drugiego dnia rajdu. Otóż w sobotę, w dość trudnych warunkach rajdowicze dzielnie maszerowali na Przełęcz Kamieńskiego (1150 m n.p.m.) i Halę Barankową w Paśmie Jałowieckim. Poznawali przyrodę Babiogórskiego Parku Narodowego, gospodarkę leśną Beskidów i formy ochrony przyrody. Królowa Beskidów była wyjątkowo łaskawa! Nie dość, że pozwoliła podziwiać całe pasmo Babiogórskie, to jeszcze wstrzymała strugi deszczu na czas wędrówki Rajdowiczów.
           W godzinach popołudniowych pyszny obiad (który wszyscy zjedli z apetytem), wspólna zabawa i konkursy. Niezależnie od wieku 7czy 18 lat uczestnicy chętnie brali udział w konkursach grupowych i indywidualnych. Tematyczne zmagania obejmowały trzy zakresy: konkurs malarski „Pejzaż Babiogórski”, krajoznawczy i wokalny „Śpiewamy kolędy”. W konkursach występowały poszczególne grupy oraz indywidualnie chętni rajdowicze. Było śmiechu i uciechy, drżenia serc i niepokoju! Zaprezentowano poziom dość wysoki i jury miało nie lada wyzywanie, oceniając występy artystyczne.
           Na dodatek ku uciesze wszystkich Radowiczów niezależnie od wieku na III Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja 7-9.12.2018 r. zawitał sam Św. Mikołaj (bystry i młody), który obdarował wszystkich bez wyjątku. A późnym wieczorem Pan Jerzy Bogusław Nowak –wiceprezes Małopolskiego Oddziału PTSM w Krakowie zabrał wszystkich na „Syberię”. Opowiadał o swojej ostatniej wyprawie nad Bajkał i losach Polaków w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości.
           Cóż Rajd Mikołajowy szybko minął i w niedzielny poranek przyszedł czas podsumowania…




Szkoły biorące udział w Rajdzie: Zespół Szkół w Jerzmanowicach, VIII LO w Krakowie
ilość uczestników: 61
ilość drużyn rywalizujących:7
ilość kategorii: 3 (dzieci młodsze, dzieci starsze i licealiści)

wyniki rywalizacji:
Kategoria: dzieci młodsze:
I m-ce Grupa Aniołowie klasy I-III SP Jerzmanowice (puchar + nagroda piłka)
II m-ce Grupa Polskie Żywioły klasy I-III SP Jerzmanowice (nagroda piłka)
III m-ce Grupa MC Świąteczni klasy I-III SP Jerzmanowice (nagroda piłka)

Kategoria: dzieci starsze:
I m-ce Grupa Mikołajki klasy IV-VIII SP Jerzmanowice (puchar+ nagroda karimata)
II m-ce Grupa Mądrale klasy IV-VIII SP Jerzmanowice (nagroda karimata)
III m-ce Grupa Rudolfy klasy IV-VIII SP Jerzmanowice (nagroda karimata)

Kategoria: licealiści:
I m-ce Grupa „Ósemka Wspaniałych” LO VIII Kraków (puchar + nagroda kubek termiczny)
Organizatorzy: Grupa „Ostaniec” SP Jerzmanowice-klasy gimnazjalne (nagroda kubek termiczny)

Nagrody indywidualne:
Konkurs malarski „Pejzaż Babiogórski”:
I m-ce Julia Stachowicz - pen drive
II m-ce Aleksander Karcz -pen drive

Konkurs wokalny: “Kolęda”
I m-ce Alicja Sarota - pen driver
II m-ce Julia Stachowicz – kalendarz przyrodniczy
III m-ce Kamila Słupczyńska – kubek termiczny

Współorganizatorzy i sponsorzy nagród:
Marcin Pająk Wójt Gminy Zawoja
Marek Kołacz Dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego PTSM w Zawoi Wełcza
Małopolska Organizacja Turystyczna w Krakowie

Wszystkim Organizatorom, Sponsorom, Sympatykom i Wspaniałym Mikołajom serdecznie dziękuję i zapraszam do udziału w kolejnych rajdach ;-)

Z turystycznym pozdrowieniem
Komandor Rajdu
Teresa Sieradzka








Muzyczne talenty

          8 grudnia 2018 roku, na zaproszenie Macieja Nabagło z klasy 3A gimnazjum, miałam zaszczyt uczestniczyć w uroczystości 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Olkuszu. Jednym z wydarzeń obok nadania szkole imienia Wojciecha Kilara i przekazania sztandaru, był uroczysty koncert jubileuszowy. Wśród wykonawców usłyszeliśmy uczniów naszego Zespołu Szkół: Maciek Nabagło grał na saksofonie, Milena Tyliba śpiewała w chórze. Uczniami szkoły są też: Maja Skotniczna z kl. 5b-skrzypce oraz Antoś Piwowarczyk z klasy 2a-akordeon. W imieniu dyrekcji Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Olkuszu zapraszamy wszystkich utalentowanych muzycznie uczniów do podjęcia nauki w tej szkole.
Ewa Rogóż




Protokół ze Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek
„Zaśpiewajmy Jezusowi…”

Komisja w Składzie:

Gabriela Tarnawska-przedstawiciel Samorządu Szkolnego
Marzena Polak-nauczyciel religii i wychowania przedszkolnego
Teresa Sieradzka- wicedyrektor

Przyznała:
w kategorii klas I-IV SP
I m-ce Grzegorz Dziedzic klasa IV c
II m-ce Antoni Piwowarczyk klasa II a
III m-ce Małgorzata Dziedzic klasa II b
Sara Furman klasa II b
wyróżnienie Tymon Szarota klasa I a


w kategorii klasy V-VIII
I m-ce Oliwia Leja klasa VIII a
II m-ce Milena Tyliba klasa VIII a
III m-ce Wojciech Głowacki klasa V c
Amelia Kołodziejczyk klasa VII b
wyróżnienie I Nikola Lewandowska klasa V c
wyróżnienie II Dawid Wypych VII a
Oliwier Gacal VII a
Karol Kowalczyk VII a


Szkoła Filialna w Szklarach
I m-ce Olwier Nowiński kl. II
II m-ce Kinga Chochół kl. I
III m-ce Kamil Chochół i Natalia Chochół klasa III


Liczba uczestników przeglądu : 28 uczniów
Nagrody i wyróżnienia uzyskane w Szkolnym Konkursie kolęd i pastorałek „Zaśpiewajmy Jezusowi…” będą wręczone na uroczystym spotkaniu wigilijnym w dniu 21 grudnia 2018 r.
Zwycięzcy będą mogli zaprezentować swoje wykonanie na forum szkoły.

Laureaci I miejsc, tj. Oliwia Leja, Grzegorz Dziedzic i Oliwier Nowiński będą reprezentować szkołę w Konkursie Gminnym, który odbędzie się 13 grudnia 2018 r. w Powiatowej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Jerzmanowicach.

Gratulujemy sukcesów i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.



Wyniki konkursu „JESIENNE FANTAZJE”:

KAT. PRZEDSZKOLE:
1. ANTONI BARAN/NATALIA RUSEK
2. MIŁOSZ KWINTA/JULIA PRZYBYŁO
3. MAKSYMILIAN ŚLADOWSKI /ARTUR BŁASZKO


WYRÓŻNIENIE :
IZABELA GORAJ
MACIEJ KOZERA


KAT. KL. I :
1. JULIA PABISEK
2. JULIA OKRAJNI
3. HANNA PIWOWARCZYK/JERZY CHAŁUPSKI


KAT.KL. II- III:
1. AMELIA ŚLADOWSKA/ JAKUB KRZYNÓWEK
2. ALICJA SIERADZKA/SARA FURMAN
3. JAGNA GIERLACH


KAT.KL. IV-V :
1. NATALIA GORAJ
2. GABRIELA KRZYNÓWEK/ MARIA KARCZ
3. ALINA KRZYŻAN /STANISŁAW KRZYŻAN




Wyniki konkursu
„Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”

          Nasi uczniowie jak co roku przygotowali swoje prace na XVII edycję konkursu „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej” organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 10 w Będzinie, Parafię św. Trójcy oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie. Z naszej parafii wykonano rekordową ilość szopek, bo aż 52 prace!!!
Wręczenie nagród odbędzie się 9 grudnia 2018 roku, o godz. 14:00 w Szkole Podstawowej nr 10, ul. Sportowa 2, 42-500 Będzin.
Dziękujemy rodzicom, dziadkom, a przede wszystkim dzieciom za zaangażowanie w przygotowaniu szopek

Wyniki:

W kategorii klas 0 – I komisja przyznała następujące nagrody:
Miejsce II:
Stanisław Jórasz, uczeń klasy 1 Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach
Julia Okrajni, uczennica klasy 1, Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach
• Wyróżnienia:
Iga Izdebska, uczennica klasy 1, Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach
Jakub Ficek, uczeń klasy 1, Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach, oddział przedszkolny, grupa „0”

W kategorii klas II - III komisja przyznała następujące nagrody:
Miejsce I:
Antonina Szwarc, uczennica klasy 3 Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach
Wyróżnienia:
Alicja Sieradzka, uczennica klasy 3 Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach
Oliwier Nowiński, uczeń klasy 2 Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach
Wiktor Szlachta, uczeń klasy 2 Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach

W kategorii klas IV - VIII komisja przyznała następujące nagrody:
Miejsce I:
Julia Kowalik uczennica klasy 7 Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach, Maksymilian Kowalik – oddział przedszkolny w Niepublicznym Przedszkolu „Skrzat” w Jerzmanowicach
Wyróżnienia:
Kaja Marek, uczennica klasy 5, Ksawery Marek grupa „0” klasy 6, Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach
Filip Kozłowski, uczeń klasy 5 Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach
Szymon Pęczek, uczeń klasy 5 Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach
Milena Nowińska, uczennica klasy 5, Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach






Pierwszy "słodki poniedziałek" w naszej szkole za nami!

          Pyszne, "wesołe" ciasteczka i placki upiekli uczniowie i Rodzice. Zainteresowanie wśród uczniów ogromne, wystarczyły trzy przerwy, aby słodkości zniknęły ze stołu!
Za to konto Rady Rodziców nieźle zasilone.
Dochód ze sprzedaży ciastek w kwocie 490 zł przeznaczony jest na Radę Rodziców Szkoły w Jerzmanowicach !!!
Dziękujemy bardzo i czekamy na kolejny "Słodki Poniedziałek", który organizujemy 7 stycznia 2018 r.









„I Ty bądź św. Mikołajem”

W dniach od 4 do 11 grudnia w naszej szkole
odbędzie się akcja charytatywna
„I Ty bądź św. Mikołajem”.
Zebrane słodycze trafią do Caritas działającej w naszej miejscowości.

Serdecznie zapraszamy!!!!
Opiekunowie akcji:
Marzena Polak
Agata Sarota




Warsztaty krawieckie zorganizowane w świetlicy

          W dniu 27 listopada mieliśmy przyjemność gościć panią Wiolę Skrzypek, która przeprowadziła dla uczniów warsztaty krawieckie. Grupa dzieci przebywająca w naszej świetlicy miała okazję poznać w jaki sposób wykroić szablon na sowę, następnie przyszyć różne elementy z kolorowych materiałów w tym oczy z guzików.
          Zajęcia krawieckie wprowadziły dzieci w magiczny świat tkanin i kolorów. Dzieciom bardzo podobały się warsztaty, w których aktywnie uczestniczyły.







Wycieczka do Instytutu Fizyki

          23 listopada klasa 8 b, pod opieką nauczyciela fizyki p.Ireny Marszałek oraz wychowawcy p. Anety Firszt- Kozdęba, udała się na wycieczkę do Krakowa na Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
          Jak co roku, uczniowie mieli okazję poczuć się jak studenci, wykonując ćwiczenia w I Pracowni Fizycznej UJ.
          Pod kierunkiem członków kadry naukowej uczelni, uczniowie przez dwie godziny lekcyjne, wykonywali doświadczenie w 2- osobowych zespołach. W przyjaznej atmosferze, jaką stworzyli pracownicy Instytutu Fizyki, początkowo onieśmieleni i wystraszeni, z pełnym zaangażowaniem przystąpili do pracy. Uczniowie po raz kolejny mieli możliwość zgłębiać doświadczalną stronę fizyki, a także zaznajomić się ze specyfiką pracy w laboratorium.







Warsztaty z pierwszej pomocy

          Po raz kolejny w naszej szkole gościliśmy Szkolną Grupę Ratowniczą z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. 21 i 22 listopada 2019r. uczniowie klas 1-5 wzięli udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W czasie spotkania kształtowano umiejętności prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. Dziękujemy wolontariuszom za poświęcony czas i ciekawe zajęcia oraz liczymy na dalszą współpracę.



Przepis na sukces
Program profilaktyczny

           21 listopada gościliśmy w naszej szkole twórców programu profilaktycznego opracowanego przez młodych - dla młodych, a mianowicie rapera Jakuba Nowak "Anatom" oraz podróżnika i pisarza Bartłomieja Krakowiak.
           Uczniowie klas 7-8 i 3 gimnazjum ochoczo wzięli udział w niecodziennym spotkaniu, wsłuchując się w historię życia i świadectwa młodych profilaktyków. Goście opowiadali o własnych i bardzo trudnych doświadczeniach z lat młodzieńczych. Zwracali uwagę na konsekwencje destruktywnych wyborów. Determinacja, walka o siebie oraz kształtowanie postaw odpowiedzialności za własne życie oraz nauka asertywności pozwoliła im osiągnąć sukces.
           Na zakończenie prowadzący wykonali dla uczniów krótki hip-hopowy występ, w ten sposób podsumowali spotkanie.







Wycieczka do Londynu

          W dniach 12-17 listopada 39 uczniów naszej szkoły wyjechało na wycieczkę do Londynu. Piękna pogoda towarzyszyła nam w poznawaniu największych zabytków kultury, sztuki oraz nauki angielskiej. Mieliśmy okazję zwiedzić jedne z najsławniejszych muzeów na świecie – British Museum i Madame Tussaud’s oraz główne zabytki Londynu – katedrę św. Pawła oraz Tower of London, gdzie znajdują się skarby korony królewskiej. Byliśmy pod Pałacem Buckingham, gdzie mieliśmy okazję obserwować paradę konną. Podziwialiśmy panoramę Londynu z London Eye, postawiliśmy stopy na południku 0 w Greenwich, płynęliśmy statkiem po Tamizie, jechaliśmy sławnym czerwonym dwupiętrowym autobusem (double-deckerem), który był ... żółty:) Mieliśmy okazję porozmawiać z mieszkańcami Londynu u których mieszkaliśmy, a także doskonaliliśmy angielski przy okazji zakupów. Słowem atrakcji było moc, a tę wyprawę na pewno zapamiętamy do końca życia!







OGŁOSZENIE

Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
ogłasza nabór na wolne stanowisko:
sekretarz szkoły w wymiarze ½ etatu

Wymagania:
• wykształcenie średnie,
• znajomość obsługi urządzeń biurowych,
• biegłą znajomość obsługi komputerowego oprogramowania biurowego (Word, Excel, Internet),
• swobodną umiejętność obsługi urządzeń biurowych,
• łatwość w redagowaniu pism urzędowych,
• umiejętność sporządzania wymaganej dokumentacji,
• komunikatywność, życzliwość, cierpliwość, umiejętność pracy w zespole, łatwość nawiązywania kontaktów, odporność na stres.

Oferty można składać w sekretariacie
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
do dnia 7 grudnia 2018r.



KONKURS „100 LAT NIEPODLEGŁEJ” ROZSTRZYGNIĘTY

          Konkurs miał na celu popularyzację wiedzy o odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w związku z obchodami 100 – rocznicy tego wydarzenia.

Na konkurs wpłynęło 50 prac.
Komisja w składzie: mgr E. Rogóż, mgr M. Zając przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:

I kategoria: 3 - 4 lata.
1. Zuzanna Cudejko- Łazy.

II kategoria: 5 - 6 lat - I klasa.
1. Kajetan Kordaszewski, Julia Okrajni.
2. Artur Błaszko.
3. Jerzy Chałupski, Stanisław Jórasz.

Wyróżnienia:
Nikola Miska- Łazy.
Wiktor Putaj- Łazy.


III kategoria: II klasa- IV klasa.
1. Oliwier Nowiński-Szklary, Gabriela Krzynówek- IV c.
2. Dawid Kiełtyka- Szklary, Jakub Klich- IV b.
3. Antonina Szwarc.

Wyróżnienie:
Ewelina Błaszko.

IV kategoria: V klasa - VII klasa.
1. Milena Nowińska, Kacper Klich.
2. Oliwia Spyt- VII a.
3. Kinga Postołek.


Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy,
a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.



Projekt uczniowskiego budżetu obywatelskiego

          Uczniowie naszej szkoły widząc potrzeby, zgłosili jeden pomysł do uczniowskiego budżetu obywatelskiego. Po burzliwych dyskusjach w klasach uznali, że najbardziej potrzebnym w naszej szkole będzie sprzęt nagłaśniający. Będzie on wykorzystywany podczas akademii szkolnych, dyskotek, apeli i innych uroczystości.
          Mamy nadzieję na szybką realizację projektu. Zakupiony sprzęt będzie służył nam przez długie lata.



XXIV Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej
dla szkół podstawowych

          Poznanie Ewangelii wg św. Łukasza, ukazanie wartości Pisma Świętego w życiu chrześcijanina, pogłębienie wiedzy i wiary oraz kształtowanie chrześcijańskich postaw w oparciu o poznane Słowo Boże, zachęcenie do większego zainteresowania i aktywności na lekcjach religii i w życiu szkoły, inspirowanie do czynnego uczestnictwa w życiu Kościoła i społeczności lokalnej – to cele XXIV Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych przygotowanego w tym roku przez diecezję gliwicką.

Siedemnastu uczniów z naszego dekanatu, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego spotkało się tym razem w Szkole Podstawowej w Zadrożu. Konkurs przebiegał pod hasłem: „Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą” zaczerpniętym z Ewangelii św. Łukasza. Naszą szkołę reprezentowali Kalina Krzywda (VI a), Kamil Skulich (V a) i Kacper Skulich (VIII b).

Pisemna część konkursu składająca się z 17 pytań testowych wyłoniła zwycięzców, wśród których znaleźli się nasi uczniowie. Pierwsze miejsce zajął Kacper, a na trzecim znalazł się Kamil.
Gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów na dalszym etapie.

Szczególne podziękowania kierujemy do Kacpra, który po raz piąty i ostatni reprezentował naszą szkołę w konkursach biblijnych.

Słowo Boże jest dla nas oparciem, jest skałą, na której mamy budować nasze życie moralne i duchowe. Niech każde Słowo, które kieruje do nas Bóg, kształtuje w nas odpowiednie postawy życiowe, uczy miłości, umacnia nasze działanie, aby przynosiło owoce. Niech karty Pisma Świętego będą towarzyszem naszego życia.






"III Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja
7-9.12.2018 r."

Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie
oraz Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne „OSTANIEC”,
działające w Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach
zaprasza na III Mikołajowy Rajd PTSM o Puchar Wójta Gminy Zawoja 7-9.12.2018 r.

Harmonogram rajdu          Pobierz plik =>      




Szkoła Młodych Patriotów
czyli aktywne świętowanie 100 lat dla Niepodległej!

          34 uczniów zrzeszonych w szkolnych kołach turystyczno - krajoznawczych PTSM ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach brało udział w XX Wojewódzkim Rajdzie im. Jana Grondkowskiego "100-lecie Odzyskania Niepodległości - Polaków Drogi do Wolności Kraków 10 listopada 2018 r.
          Nasi Młodzi Patrioci rajd rozpoczęli maszerując śladami Pierwszej Kadrowej z Oleandrów, przy Błoniach do Parku im. Henryka Jordana, gdzie była gra terenowa.
          Pod pomnikiem upamiętniającym 150 Rocznicę rozstrzelania w Irkucku, na Syberii Przywódców Polskiego Powstania nad Bajkałem złożyli kwiaty i znicze, a następnie ruszyli na Kopiec Kościuszki, gdzie przy wspaniałej scenerii odbył się Apel Poległych za Ojczyznę. Drogi Polaków do Wolności świetnie przybliżyło uczestnikom Muzeum Figur Woskowych na Kopcu oraz wernisaż fotograficzny Jerzego Bogusława Nowaka, poświęcony Syberii. Tradycyjnie na rajdzie nie zabrakło śpiewania patriotycznych piosenek. To sprawiło rajdowiczom niemałą satysfakcję. Nasze drużyny świetnie się spisały podczas zmagań rajdowych. Szkolne Koła PTSM "Małe Żywioły" i " "Nietoperze"zdobyły puchary za I miejsce, zaś Koło PTSM "Ostaniec" otrzymało II miejsce w tegorocznym Rajdzie Niepodległościowym. Ale to nie koniec wyróżnień, bowiem odznaczenie Brązowej Odznaki PTSM za działalność turystyczno-krajoznawczą wśród dzieci i młodzieży otrzymały też Panie: Justyna Piwowarczyk i Katarzyna Stachowicz-dzielne i wytrwałe opiekunki szkolnych kół PTSM. Dziękuję uczniom za trud i zaangażowanie, a nauczycielom za wytrwałość i dobry przykład w wychowaniu młodego pokolenia, które już za kilka lat weźmie stery Naszej Ojczyzny.
          Zapraszamy do udziału w kolejnych rajdach PTSM!
Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka





Wspomnienia rajdowiczki:

Na Rajdzie Niepodległościowym najbardziej podobało mi się, jak wchodziliśmy na Kopiec Kościuszki. Po drodze mijaliśmy drzewo, które było bardzo duże i nazywało się Topola Biała. Bardzo ładne były też widoki ze szczytu Kopca Kościuszki, bo było ciemno i było widać Kraków z różnymi światełkami. A kiedy szliśmy na Kopiec przez Krakowskie Błonia, dzieci zaczęły śpiewać "100 lat" dla Polski.
Ala :D







Biało-Czerwony Marsz Niepodległej

          9 listopada w przeddzień 100 rocznicy odzyskania przez Naszą Ojczyznę niepodległości cała społeczność Zespołu Szkół wzięła udział w uroczystym Marszu Niepodległościowym. Wyróżnialiśmy się narodowymi symbolami przygotowanym własnoręcznie przez dzieci i młodzież. Wszyscy uczestnicy mieli narodowe kotyliony. W pięknym słońcu przy przeszliśmy ul. Szkolną, Kościelną, Fiołkową, Koło Studni, Centralną, Rajską na cmentarz. Śpiewaliśmy patriotyczne piosenki z czasów walk o niepodległość. Na cmentarz przy obelisku upamiętniającym poległych i pomordowanym w walkach o wolność i niepodległość wspólnie z ks. Kazimierzem Szczęsnym odmówiona została modlitwa za wszystkich, którzy oddali życie w walkach za Wolną Polskę lub uczestniczyli w dziele odbudowy państwowości. Pan Zygmunt Krzystanek przybliżył rys historyczny walk o niepodległość.

          Podsumowaniem uroczystości było wspólne śpiewanie czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej Rekord dla Niepodległej, których polegał na śpiewaniu hymnu przez przedszkolaków i uczniów o godz. 11.11 09 listopada 2018r.

          Serdeczne podziękowania dla Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szklar za zabezpieczenie uczniów podczas całej trasy przemarszu, bez społecznego zaangażowania druhów z jednostki w Szklarach Marsz dla Niepodległej nie spełniałby wymogów bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.







Nagroda dla pana Tomasza Kiszki

          Nagroda Małopolskiego Kuratora Oświaty w 2018 roku dla pana Tomasza Kiszki została przyznana za wyróżniające osiągnięcia sportowe uczniów, zasługi w popularyzacji sportu, koordynowanie programów sportowo-rekreacyjnych oraz pracę społeczną na rzecz rozbudowy bazy sportowej i pozyskiwanie sprzętu sportowego. Wniosek o przyznanie tego wyróżnienia został złożony przez dyrektora Zespołu Szkół w Jerzmanowicach.




Bal Wszystkich Świętych

          W polską tradycję bardzo mocno wpisana jest uroczystość Wszystkich Świętych. Ten dzień nie jest smutny, ale radosny i kierujący nas ku Niebu. Dlatego już po raz kolejny w naszej szkole odbywał się Bal Wszystkich Świętych. Była to okazja do poznawania życiorysów świętych Kościoła katolickiego poprzez wspólną zabawę, a także odpowiednio przygotowane stroje.
          Dzieci poprzez śpiewane piosenki i historie świętych przybliżyły nam ich życie. Podczas występów mogliśmy uświadomić sobie, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości i każdy z nas ma na to szansę.
          Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali i brali udział w tak pięknym wydarzeniu!







Maks Matematyczny

          18 października 2018 roku 27 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Maks Matematyczny. Konkurs ten wiąże wiedzę matematyczną z technologiami informatycznymi. Stanowi on świetną intelektualną rozrywkę w formie internetowych gier matematycznych, pozwalającą wykazać się wiedzą, umiejętnością logicznego myślenia i szybkiego liczenia.
Uczniowie przez 60 min rozwiązywali zadania w formie gier matematycznych.
Najlepiej w tym roku poradzili sobie:
Kemona Emilka z klasy 3a uzyskując wynik bardzo dobry i 9 miejsce w województwie,
Kania Nikola z klasy 5a uzyskując wynik bardzo dobry i 13 miejsce w województwie,
Skulich Kamil z klasy 5a uzyskując wynik dobry
Lewandowska Nikola z klasy 5c uzyskując wynik dobry
Niedziółka Martyna z klasy 5a uzyskując wynik dobry
Słonina Dominik z klasy 4c uzyskując wynik dobry
Emilka została nagrodzona darmowym udziałem w kolejnej edycji konkursu, a Nikola czasopismem LOGI.
Każdy z uczestników otrzyma dyplom.
Wszystkim gorąco gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów z matematyki.



Zebranie z Rodzicami


Dyrektor ZS w Jerzmanowicach informuje
Zebranie Rodziców
odbędzie się 07.11.2018r. /środa/

Porządek Zebrania:
17.30 - spotkanie "trójek klasowych" w sali nowego oddziału przedszkolnego
17.00 - spotkanie wychowawców w salach
18.00-19.00 - dyżury nauczycieli



OGŁOSZENIE


02.11.2018r.(piątek)
jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

12.11.2018r. (poniedziałek)
jest dniem ustawowo wolnym.
W tym dniu szkoła jest nieczynna.



XLIII OGÓLNOPOLSKI RAJD GRUNWALDZKI MŁODZIEŻY SZKOLNEJ PTSM
„Od Naczelnika do Naczelnika…”

          XLIII Ogólnopolski Rajd Grunwaldzki zorganizowany przez Zarząd Oddziału Małopolskiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Krakowie oraz Komitet Kopca Kościuszki odbył się w dniach 11-14 października 2018 roku w królewskim mieście – Krakowie. Do udziału w nim zgłosiły się zespoły z całej Polski, w tym trzyosobowy zespół najodważniejszych gimnazjalistów z Jerzmanowic reprezentujących SKTK PTSM „Ostaniec”. Podczas rajdu uczniowie: Maciej Drath, Bartłomiej Osiak i Dorian Piwowarczyk uczestniczyli w wielu wydarzeniach i konkurencjach. Były to: wymarsz na Wzgórze Św. Bronisławy, przekazanie ziemi z miejsc polskiej kaźni na Syberii Komitetowi Kopca Kościuszki w Krakowie, wyjście z pochodniami na Kopiec Kościuszki i Apel Poległych, otwarcie wystawy syberyjskich fotogramów Jerzego Bogusława Nowaka w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym im. T. Kościuszki, konkurs pieśni patriotycznej w strojach z epoki, Marsz na Orientację w Lasku Wolskim, Konkurs Krajoznawczy, Gra Terenowa w Parku Jordana i Inscenizacja wymarszu Pierwszej Kadrowej na Błoniach Krakowskich.
          Zachowanie i poziom wiedzy jaki prezentowali uczniowie naszego Gimnazjum zasługuje na słowa uznania. W konkursie krajoznawczym odpowiedzią na jedno z pytań zaskoczyli samego Komandora. Chłopcy nie dali się zwieść ciemnościom jakie nastały pod koniec MNO w pobliżu Skał Panieńskich i bezpiecznie (bo z odblaskami!) dotarli do mety. Przyjazny i otwarty na drugiego człowieka sposób bycia oraz wysoka kultura osobista gimnazjalistów nie uszły uwadze współuczestniczkom rajdu ;)
          Żywimy nadzieję, że w sercach i pamięci naszych uczniów wyżej opisane wydarzenia pozostawiły niezatarty ślad, a pasję do podróżowania i zainteresowanie polską tradycją, kulturą, historią i krajoznawstwem będą kontynuowali nawet po opuszczeniu gimnazjum.






O bezpieczeństwie z wychowawcą

          W miesiącu październiku wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w ruchu drogowym w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Celem lekcji było poprawienie znajomości przepisów ruchu drogowego, a także przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Nauczyciele w ten sposób wpływają na kształtowanie u uczniów poczucia odpowiedzialności nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale także innych uczestników ruchu. W czasie zajęć dzieci i młodzież wykonała plakaty promujące bezpieczeństwo. Wykorzystując swoją inwencję twórczą i kreatywność, uczniowie pokazali , jak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych, szczególnie po zmroku. Prace umieszczono na gazetce ściennej i służą one propagowaniu zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.














Konkurs Szopka bożonarodzeniowa
w tradycji chrześcijańskiej

          Konkurs ma na celu przybliżenie dzieciom obrzędów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Inspiracją mogą stać się słynne krakowskie, ludowe i kukiełkowe szopki. Liczymy, że wykonanie tej pracy sprawi dzieciom wiele radości, pobudzi wyobraźnię i przyczyni się do rozwoju artystycznego.

Warunki uczestnictwa:
Konkurs na szopkę bożonarodzeniową adresowany jest do uczniów szkoły podstawowej w kategorii wiekowej klas: 0-I, II – III i klas IV – VIII.

Zasady uczestnictwa:
W konkursie mogą brać udział osoby indywidualne oraz grupy uczniów (zespoły maksymalnie 2-osobowe). Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie pracy konkursowej.

Forma i technika dowolna. Można do prac wykorzystać materiały takie jak: drewno, tekturę, odlewy gipsowe, wszelkie masy ceramiczne.

Każdy uczestnik może przygotować tylko jedną pracę. Podstawa szopki nie powinna przekraczać 50 cm x 60 cm. Większe szopki nie będą oceniane.

Promowane będą prace wykonane samodzielnie przez uczniów, zarówno postaci jak i konstrukcja szopki (bez gotowych, zakupionych w sklepach elementów).

Wszystkie prace zostaną zawiezione do Szkoły Podstawowej nr 10 im. Armii Krajowej w Będzinie i wezmą udział w XVII edycji tego konkursu.

Każda praca konkursowa powinna być podpisana (imię nazwisko, klasa)

Prace konkursowe należy dostarczyć do dnia 24 listopada 2018 r. do świetlicy szkolnej lub do p. katechetek.



Tysiąc powodów do zadowolenia

          Dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na naszą Szkołę w akcji ,,tysiąc powodów by czytać”. Dzięki zaangażowaniu wielu osób zajęliśmy trzecie miejsce w Polsce, a tym samym znaleźliśmy się w grupie szkół, które otrzymają 1000 książek na kwotę 25 tysięcy złotych. Dziękujemy wszystkim za wytrwałość, grono głosujących objęło nie tylko Polskę, ale także osoby spoza granic naszego kraju.

Uczniowie, nauczyciele i dyrekcja






ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM „100 LAT NIEPODLEGŁEJ”

WARUNKI UCZESTNICTWA:
Udział w Konkursie mogą brać dzieci i młodzież w wieku 3 do 15 lat, w następujących kategoriach:
I kategoria : 3 - 4 lata;
II kategoria : 5- 6 lat - I klasa;
III kategoria : II klasa - IV klasa;
IV kategoria : V klasa - VII klasa;
V kategoria : VIII klasa szkoły podstawowej- III klasa gimnazjum.

Każdy uczestnik Konkursu może zgłosić tylko jedną pracę plastyczną, nie dopuszcza się prac grupowych.

TECHNIKA PRACY DOWOLNA:
Np.: kredka, pastele, akwarele, farby, ołówek. Dozwolone są również kolaże, wydzieranki, wyklejanki (bez grafik komputerowych oraz prac wykonanych z materiałów sypkich i spożywczych).

FORMAT PRACY:
-A3 lub większy;
-praca powinna być wykonana samodzielnie z pełnym zakomponowaniem tła;
-każda praca musi być podpisana na odwrocie (imię, nazwisko, klasa);

PRACE NALEŻY SKŁADAĆ DO 07.11.2018r.
W ŚWIETLICY SZKOLNEJ ZESPOŁU SZKÓŁ W JERZMANOWICACH.
Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi w dniu 08.11.2018 r..
PRZEWIDZIANE SĄ NAGRODY RZECZOWE DLA ZDOBYWCÓW I,II,III MIEJSCA
W KAŻDEJ KATEGORII.
Regulamin Konkursu (pobierz plik)    

ŻYCZYMY POWODZENIA!!!


Konkurs na „Najpiękniejszy różaniec” rozstrzygnięty!


„Módlcie się, módlcie się wiele; każdego dnia odmawiajcie cząstkę różańca”
Św. Jan Paweł II


          Październik to szczególny czas odmawiania modlitwy ku czci Matki Bożej. Była to dobra okazja aby nasi uczniowie wzięli udział w konkursie na własnoręcznie wykonanie różańca. Celem konkursu było rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej indywidualnej i wspólnotowej oraz rozwój talentów u dzieci, jak również budzenie aktywności twórczej dzieci, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości dzieci oraz wykorzystanie zdobytych wiadomości, umiejętności i dzielnie się nimi z innymi.
Na konkurs wpłynęło ponad 50 prac.
Komisja w składzie: p. Marzena Polak, p. Katarzyna Stachowicz, p. Agata Sarota, przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach.

Kategoria : Przedszkole
I m. Zuzanna Cudejko
II m. Franciszek Falgier
III m. Nina Drath

Kategoria : kl. I – III
I m. Wojciech Skrzypek
II m. Antonina Szwarc
III m. Natasza Fryc

Kategoria: kl. IV – VI
I m. Maria Karcz
II m. Gabriela Krzynówek
III m. Alicja Okrajni

          Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy, aby sam konkurs, a przede wszystkim udział w nabożeństwach różańcowych zaowocował w naszym codziennym życiu umiłowaniem oraz częstym i gorliwym odmawianiem modlitwy różańcowej. Wszystkie prace można jeszcze do końca października oglądać w naszym kościele parafialnym.







Marsz "Dumy i Radości"

          Wielkie Widowisko Dumy i Radości w Krakowie! Msza Św. na Wawelu, a później marsz "Drogą Królewską" do Parku Jordana przy Błoniach. Nasza szkoła wzięła udział w uroczystości obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości, organizowanej przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Orszak Św. Królowej Jadwigi patronki Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach wraz z żakami i profesorami Akademii Krakowskiej prezentował się okazale! Szóstoklasiści byli dzielni, maszerując w strojach historycznych wśród tysięcy uczniów z całej Małopolski. Niezapomniane wydarzenie dla wszystkich uczestników oraz świetna poglądowa lekcja historii.






Szanowni Państwo
Drodzy Rodzice i Bliscy naszych Uczniów i Absolwentów
Przyjaciele Szkoły,
zwracamy się z gorącą prośbą poparcia kandydatury naszej Szkoły w programie wspierania bibliotek "Tysiąc powodów by czytać".
Nasi uczniowie wykonali przepiękne plakaty promujące czytelnictwo,
wysłaliśmy je na adres organizatora konkursu i zakwalifikowaliśmy się do ścisłego grona szkół finalistów.
Teraz potrzebujemy Waszego wsparcia, głosów nauczycieli, rodziców, przyjaciół Szkoły.
Walczymy o 25 000 zł dla naszej szkolnej biblioteki, możemy wybrać tytuły 1000 książek!
Jak Państwo widzicie, stawka warta zachodu.
Prosimy o głosowanie każdego dnia od 01.10 do 21.10.2018r.
Potrzebujemy tysięcy głosów.

Link do bezpośredniego głosowania w programie "1000 powodów by czytać":
www.empik.com/biblioteki

Dziękujemy!!!!!!!!!!!!!!



Ślubowanie Pierwszaków

Najmłodsi uczniowie z klasy I a i I b naszej szkoły otrzymali swój pierwszy ważny dokument - legitymację szkolną! Z wielkim przejęciem w obecności rodziców i nauczycieli ślubowali być obowiązkowym i pracowitym. Życzmy Wam, Drodzy Uczniowie sukcesów w nauce i wytrwałości w przyrzeczeniach!







Jestem widoczny – to znaczy bezpieczny na drodze

          3 października 2018r w ramach IX edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła” gościliśmy w naszej szkole funkcjonariusza Komisariatu Policji w Krzeszowicach. Podczas apelu przedstawiciel Policji przedstawił podstawowe zasady obowiązujące w ruchu drogowym. Ostrzegał przed zagrożeniami czyhającymi na uczniów w drodze do szkoły i do domu . Uświadamiał, jak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność na drodze i w ten sposób niwelują zagrożenia ze strony przejeżdżających pojazdów. Dlatego podczas spotkania każdy z uczniów otrzymał element odblaskowy.










Niezapowiedziana, ale niezwykle miła wizyta

          W poniedziałek 01 października przedszkolaków odwiedziła Pani Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty. Pani Kurator nie tylko chciała zobaczyć nowy oddział przedszkolny, ale przede wszystkim rozmawiała z dziećmi i bawiła się z nimi. Pani Kurator uczestniczyła w Konferencji poświęconej profilaktyce, która zorganizowana była w Gminnym Ośrodku Kultury.








Zapraszamy
uczniów Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
do wzięcia udziału w konkursie plastycznym
pod hasłem
"BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"
w ramach IX edycji Małopolskiego Konkursu
"Odblaskowa Szkoła"


Regulamin konkursu   (pobierz plik)    




VII Diecezjalna Pielgrzymka Gimnazjalistów do Kalwarii Zebrzydowskiej




2 października uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz ósmoklasiści wzięli udział w VII Diecezjalnej Pielgrzymce Gimnazjalistów do Kalwarii Zebrzydowskiej. Młodzi dziękowali za dar Bierzmowania i prosili o mądrość w wyborze nowej szkoły. Z naszej szkoły uczestniczyło w tym spotkaniu 44 osoby.

Eucharystii odprawianej przez księży i dyrektora Wydziału Katechetycznego, ks. Michała Bordę, przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Ksiądz Biskup w swojej homilii zwrócił uwagę na moc modlitwy różańcowej. Zachęcał młodych do częstego zwracania się do Maryi poprzez tą niezwykłą modlitwę. Ona w trudnych momentach może być lekarstwem i siłą która zmienia bieg historii.

Na zakończenie spotkania uczestnicy włączyli się w Akt Zawierzenia Maryi, jak pamiątkę otrzymali wydany przez diecezję Parafialny przewodnik ekologiczny "Ziemia dobrem wspólnym". Młodzież zwiedziła również Centrum Jana Pawła II - miejsce poświęcone życiu i twórczości papieża Jana Pawła II. Centrum pełni funkcje wotum dziękczynnego narodu za pontyfikat Karola Wojtyły.





XVI „Rajd Neandertalczyk”

          28 września 2018 roku ośmiu uczniów klasy trzeciej Gimnazjum w Jerzmanowicach, tworząc dwie czteroosobowe drużyny wzięło udział w XVI „Rajdzie Neandertalczyka” organizowanym przez Ojcowski Park Narodowy. Uczestnicy pokonali około 10-kilometrową trasę z punktem startowym przy parkingu w Ojcowie, czerwonym szlakiem turystycznym do centrum Ojcowa, a następnie dnem Doliny Prądnika do Hamerni, Januszowic i bazy ZHP u stóp zamku w Korzkwi. W trakcie wędrówki , na czterech punktach kontrolnych: parking OPN, Muzeum Przyrodnicze, Brama Krakowska, Skała Puchacz, odpowiadali na pytania pracowników OPN dotyczące historii i przyrody, rozpoznawali rodzime gatunki drzew, krzewów, zwierząt, obiektów i krajobrazu parku. Kilkugodzinnemu marszowi sprzyjała kapitalna pogoda. Jak przystało na złotą polską jesień było kolorowo, słonecznie i bardzo ciepło…
          Solidne przygotowanie przyrodniczo-historyczne doprowadziło naszych uczniów do zajęcia III miejsca w gronie kilkudziesięciu drużyn ze szkół sąsiadujących z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Uczniowie: Maciej Drath, Dorian Piwowarczyk, Bartłomiej Osiak i Daniel Skrzypek otrzymali nagrody i z rąk dyrektora OPN pana Jakuba Barana przyjęli gratulacje wraz z życzeniami dalszych sukcesów i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Z tego miejsca pragniemy podziękować organizatorom i Gimnazjum w Korzkwi za przygotowanie smacznego poczęstunku ;-)






Odblaskowa szkoła

          20 września 2018r. w klasach pierwszych szkoły podstawowej odbyło się spotkanie edukacyjne z funkcjonariuszem Komisariatu Policji w Krzeszowicach. Prelekcja stanowiła jeden z elementów działań podjętych w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”. Jej cel to propagowanie wśród uczniów znajomości przepisów ruchu drogowym. Przypomniano uczniom, jak bezpiecznie poruszać się w drodze do szkoły i do domu. Zwrócono uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych, które zapewniają widoczność pieszych. Przestrzegano przed niebezpieczeństwami wynikającymi z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które przedstawiciele policji chętnie odpowiadali, zaspakajając naturalną ciekawość najmłodszych uczniów w zakresie obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Na zakończenie każdy pierwszoklasista otrzymał opaskę odblaskową.







Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto „rozdaje”,
kto zdolny jest dawać.
Św. Jan Paweł II

Najczęściej bogactwo kojarzy nam się z posiadaniem, opływaniem w różnego rodzaju dobra czy możliwość korzystania z nich bez umiaru. Ojciec Święty twierdził, że wyrzeczenie się części z nich – a więc dawanie – ubogaca człowieka bardziej niż zdobywanie kolejnych.

Wzorując się na słowach Wielkiego Polaka po raz kolejny dzieci, młodzież z naszej szkoły włączyły się do akcji „Podaruj innym zeszyt”.

Dzięki Waszej pomocy i hojności kilkanaście kilogramów zebranych zeszytów, kredek, bloków, piórników, plecaków itp. trafiło do potrzebujących w naszej parafii.

Mamy nadzieję, że dobro, które potraficie dawać innym wróci do Was ze zdwojoną siłą.

Bardzo dziękujemy za tyle serca, które włożyliście w bezinteresowną pomoc dla drugiego człowieka!






      Za nami!

15 września 2018 r. na terenie Gminy Jerzmanowice-Przeginia miało miejsce niecodzienne wydarzenie naukowo-artystyczno-rekreacyjne - 2 Festiwal Nietoperzy. Festiwal finansowany był ze środków Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Powiatu Krakowskiego oraz Kopalni Wapienia Czatkowice”. Działo się dużo, ciekawie, zdrowo i bezpiecznie. Każdy uczestnik Festiwalu mógł uczestniczyć w wybranym przez siebie wydarzeniu wg własnych zainteresowań. Wzorem ubiegłego roku Festiwal odbywał się w wielu atrakcyjnych zakątkach Gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Festiwal rozpoczął się od panelu naukowego w Zespole Szkół w Jerzmanowicach, gdzie odbywały się wykłady naukowe „Mieszkanie przy wulkanie”, „Pozwólmy ocalić Małego Podkowca” oraz start gry terenowej „Szlakiem Nietoperzy”. Cześć naukowa Festiwalu kontynuowana była pod Jaskinią Nietoperzową, gdzie na ścieżce geologicznej, pod przewodnictwem geologa z Kopalni Wapienia „Czatkowice”, można było obejrzeć wszystkie rodzaje skał Regionu Krakowskiego, a w Jaskini Nietoperzowej ślady kultury jerzmanowickiej, kości zwierząt z epoki lodowcowej oraz oczywiście nietoperze, których w bieżącym roku naliczono ponad 180. Patronat naukowy nad naukową częścią festiwalu sprawowali Polskie Towarzystwo Geologiczne i Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

Wykład z historii sztuki „Motyw nietoperza w sztuce” zapoczątkował panel artystyczny. Artyści ASP, zrzeszeni w stowarzyszeniu „Ceramika bez granic ”odsłonili edukacyjną ściankę nietoperzową w budynku szkoły oraz przygotowali powarsztatową wystawę grafiki i prac malarskich z ubiegłorocznego Festiwalu Nietoperzy. Wystawę aktualnie można obejrzeć w Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w budynku GOK w Jerzmanowicach. Panel artystyczny obejmował też zwiedzanie zabytkowego Kościoła w Racławicach i Regionalnej Izby Stowarzyszenia GEO-HIS pod hasłem „Jakie tajemnice kryją mury kościelne?”. Obok Kościoła, w budynku GOK odbyły się warsztaty artystyczne dla dzieci-wykonywanie przestrzennych nietoperzy. Kilka kilometrów dalej, w pięknym otoczeniu Chochołowego Dworu odbywał się plener malarski dla dorosłych i młodzieży. Efekty wszystkich działań artystycznych można było oglądać podczas Finału Festiwalu przy Jaskini Nietoperzowej.

Nowością tegorocznego Festiwalu była gra terenowa z zadaniami pn. „Szlakiem Nietoperzy”.b Tradycyjnie odbyły się wycieczki terenowe do jaskiń, zjazd na tyrolce i pokazy wspinaczki skałkowej w Dolinie Będkowskiej oraz konkurs kulinarny „Ciasto Nietoperzowe”. Prowadzona przez licealistów z VIII LO w Krakowie gra terenowa o Puchar Prezesa Kopalni Wapienia „Czatkowice” miała charakter drużynowego konkursu w 4 kategoriach wiekowych: dzieci młodsze, dzieci starsze, młodzież i dorośli. Trasa prowadziła wierzchowiną jurajską obok fantazyjnych skał wapiennych w Jerzmanowicach, Łazach oraz w malowniczej Dolinie Będkowskiej. Uczestnicy gry terenowej pokonując ponad 8 km trasy mieli możliwość wejścia na Skałę Baba, słynącej z dziwnej historii uderzenia piorunem kulistym, zobaczenia nietoperzy w Jaskini Dziewiczej, rozpoznawania gatunków drzew przy szkółce leśnej oraz sprawdzenia temperatury wody w ostatnim na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej naturalnym źródle krasowym. Dla odważnych w Dolinie Będkowskiej pod Brandysówką zorganizowano pokazy sprzętu alpinistycznego i wspinaczkę skałkową oraz zwiedzanie jaskiń Małotowej, Dziewiczej i Nad Źródłem pod nadzorem Speleoklubu Olkusz.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe organizowane w kilku miejscach jednocześnie kończyły się pod Jaskinią Nietoperzową. Podczas Finału najważniejszym momentem było wręczenie Statuetek „Ceramicznego Nietoperza” dla instytucji, organizacji pozarządowych, firm i naukowców zajmujących się ochroną przyrody, w tym nietoperzy. Laureatami Statuetki „Ceramiczny Nietoperz” zostali Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Jaskinia Nietoperzowa, Stowarzyszenie „pro Natura” i prof. Andrzej Górny. Statuetkę „Małego Nietoperza” otrzymali wszyscy partnerzy festiwalu. Oczekując na wyniki rywalizacji konkursowych uczestnicy mogli podziwiać Taniec Nietoperzy wykonaniu grupy SkArt”, spróbować smaków jurajskich, przygotowanych przez Koło Gospodyń w Jerzmanowicach oraz degustować słynny lokalny produkt „pstrąg ojcowski”. Wiele wydarzeń towarzyszących oferowano przy stoiskach edukacyjnych LGD, Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, Kopalni Wapienia „Czatkowice”, ponadto stoiska Ojcowskiego Parku Narodowego, Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych i Stowarzyszenia „pro Natury” organizowały ciekawe konkursy i zabawy animacyjne dla najmłodszych.

Wszyscy turyści indywidualni, rodziny i uczestnicy zorganizowanych grup szkolnych, biorący udział w poszczególnych panelach otrzymali mapy turystyczne i gadżety przygotowane przez Kopalnię Wapieni „Czatkowice”, a laureaci konkursów: artystycznego, kulinarnego, pleneru malarskiego i gry terenowej nagrody rzeczowe, ufundowane przez:

LGD „Jurajska Kraina”- sprzęt AGD
Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia- sprzęt sportowy
Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec”- sprzęt sportowy
Kopalnia Wapienia „Czatkowice”- puchary, mapy turystyczne, odblaski i nagrody rzeczowe
Chochołowy Dwór- vouchery
Pstrag Ojcowski- vouchery
Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych - nagrody rzeczowe (podkoszulki i bluzy), materiały plastyczne
Związek Gmin Jurajskich- nagrody książkowe, przewodniki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Festiwal w statystykach

FESTIWAL NIETOPERZY – wydarzenie promujące ochronę nietoperzy, ekologię, ochronę przyrody, a także walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe Gminy Jerzmanowice – Przeginia i Powiatu Krakowskiego.

FESTIWAL NIETOPERZY – pomysł i organizacja Stowarzyszenia Ekoturystyki „ Ostaniec” Gminy Jerzmanowice – Przeginia

Współorganizatorzy:
• Stowarzyszenie „Ceramika bez granic”
• Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina"
• Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”

Partnerzy honorowi:
• Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Powiatu Krakowskiego
• Grupa Tauron Kopalnia Wapienia „Czatkowice”,

Patronat naukowy:
• Polskie Towarzystwo Geologiczne
• Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Partnerzy:
• Zespół Szkół w Jerzmanowicach
• Jaskinia Nietoperzowa
• Speleoklub „Olkusz”
• Małopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych
• Gospodarstwo Agroturystyczne „Brandysówka”
• Gmina Jerzmanowice – Przeginia
• Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach
• Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach
• Koło Gospodyń w Jerzmanowicach
• Ochotnicza Straż Pożarna w Jerzmanowicach
• Sołtys sołectwa Jerzmanowice
• Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne GEO-HIS
• Chochołowy Dwór
• Związek Gmin Jurajskich
• Zespół Placówek Oświatowych w Skale
• Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego
• Jurajska Grupa GOPR

Patronat medialny:
• TVP 3 Kraków
• Radio Kraków

Ilość uczestników zarejestrowanych:
wykłady przyrodnicze: 54
wykład z historii sztuki: 36
wystawa prac powarsztatowych: 34
zwiedzanie Kościoła w Racławicach i Izby Regionalnej: 37
warsztaty artystyczne: 38
plener malarski: 22
gra terenowa: 115
zwiedzanie jaskiń, ścieżki geologicznej, pokazy wspinaczkowe i zjazd na tyrolce: 163
konkurs kulinarny: 10

Ilość uczestników podczas finału: ponad 500

W festiwalu Nietoperzy udział wzięli uczniowie i nauczyciele oraz rodzice ze szkół:
Zespół Szkól w Jerzmanowicach,
Szkoła Podstawowa w Racławicach,
Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach Filia w Szklarach,
Szkoła Podstawowa w Sąspowie,
Liceum Ogólnokształcące w Skale,
Liceum Ogólnokształcące nr VIII w Krakowie,
Prywatne Gimnazjum nr 4 w Krakowie

W imieniu organizatorów składam serdeczne podziękowania dla Dyrektora Zespołu Szkół w Jerzmanowicach, wszystkich nauczycieli, pracowników, rodziców, przewodników oraz uczniów, którzy aktywnie wzięli udział w 2 Festiwalu Nietoperzy 2018. Gratuluję zwycięskim drużynom w grze terenowej ”Szlakiem Nietoperzy” oraz laureatom konkursów artystycznych.

z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka








W imieniu organizatorów
zapraszamy na wydarzenie artystyczne




Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

          W narodowym spotkaniu z Przedwiośniem, zorganizowanym 7 września o godzinie 17:00 w Powiatowej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Jerzmanowicach wzięli udział nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież. Czytanie fragmentów powieści rozpoczęli uczniowie z naszej szkoły, którzy dodatkowo uatrakcyjnili czytanie prezentując się w strojach z epoki, co zapewne pomogło w wysłuchaniu i zrozumieniu rodzajowej powieści o polskiej szlachcie. Spotkanie uzupełnione zostało prezentacją na temat obrazu odradzającej się Polski po latach niewoli w roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości.



Zajęcia pozalekcyjne w Zespole Szkół w Jerzmanowicach
w roku szkolnym 2018/2019

Pobierz plik =>    

Pobierz plik - harmonogram zajęć z projektu =>    



Zajęcia sportowe ZS Jerzmanowice
Program SKS
w roku szkolnym 2018/2019

Pobierz plik =>    



Zebranie z Rodzicami


Dyrektor ZS w Jerzmanowicach informuje
Zebranie Rodziców
odbędzie się 19.09.2018r. /środa/

Porządek Zebrania:
16.30 - spotkanie na temat działań
            profilaktycznych w ramach programu Archezja
            (sala gimnastyczna)
17.15 - spotkanie z dyrektorem (sala gimnastyczna)
17.30 - spotkanie z wychowawcami
            w salach lekcyjnych

Ewa Rogóż
Dyrektor ZS w Jerzmanowicach



INFORMACJA DLA RODZICÓW


Informacja o sposobie organizacji
i przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego
i ósmoklasisty
obowiązująca w roku szkolnym 2018/2019
dostępna jest na stronie OKE w Krakowie





          W pierwszy dzień zajęć edukacyjnych (04.09.2018r) na skutek oberwania chmury, zalane zostały pomieszczenia szkoły położone w najniższej części budynku. Najbardziej ucierpiały pomieszczenia przeznaczone na szatnię, toalety, pralnię, siłownię oraz zaplecze nauczycieli wychowania fizycznego. Dodatkowo zalana została kotłownia. Dzięki szybkiej interwencji straży zniszczenia zostały ograniczone do minimum. Dziękuję strażakom ochotnikom z OSP Jerzmanowice, OSP Łazy i OSP Szklary dodatkowo w akcji uczestniczyła PSP z Krakowa.
          Dziękuję również Wójtowi Gminy oraz pracownikom za pomoc w organizowaniu akcji ratowniczej.
Wszyscy uczniowie mieli zapewnioną opiekę, zmieniona została organizacja zajęć. Rzeczy pozostawione w szatni zostały zabezpieczone. Dziękuję nauczycielom, pracownikom obsługi za ogromne zaangażowanie i poświęcenie w opiekę nad uczniami oraz usuwanie skutków zalania.

Ewa Rogóż
Dyrektor ZS w Jerzmanowicach










Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
informuje, że rozpoczęcie
Roku Szkolnego 2018/2019
odbędzie się

3 września 2018r. (poniedziałek)

Organizacja uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w poszczególnych placówkach:

8:00 Msza Św. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Bartłomieja w Jerzmanowicach
9:00 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w szkole podstawowej, w sali gimnastycznej
9:30 Uroczyste rozpoczęcie roku przedszkolnego w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach
11:15 Uroczyste rozpoczęcie roku przedszkolnego w oddziale w Łazach

Dowóz uczniów według harmonogramu
z minionego roku.





SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
FESTIWALU NIETOPERZY   
Pobierz plik =>    



Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec”
Gminy Jerzmanowice-Przeginia,
Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie
oraz Szkolne Koło Turystyczno – Krajoznawcze PTSM „Ósemka Wspaniałych”,
działające przy VIII LO w Krakowie
zaprasza na
Imprezę na Orientację „Szlakiem Nietoperzy” 15.09.2018 r.

Harmonogram gry terenowej   (pobierz plik)    


ODWIEDZIN:


dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.55 - 12.40
6.13.00 - 13.45
7.13.55 - 14.40


Dowóz
7:00Jerzmanowice ulice: Nietoperzowa, Doły, Pod Grodziskiem, Jurajska, Jana lll Sobieskiego, Centralna, Szkoła
7.00Jerzmanowice Stok, ul. Zachodnia, ul. Krakowska w stronę stacji Shell
7.10Gotkowice przystanek droga krajowa 94 w kierunku Olkusz, Szkoła
7:25Łazy Pętla, Łazy Remiza, Łazy przystanki 1, 2, 3, Kopaniny „koło Studni, Szkoła
7:30Szklary przystanki – Żary pętla, Szklary Tartak, Szklary Remiza, Szklary Kościół, Szklary Stara Szkoła, Szklary Koniec, Jerzmanowice ul. Centralna, szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


Odwóz
12:55Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
12:55Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana lll Sobieskiego
14:00Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
14:00Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
14:50Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
14:50Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


>