Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
informuje, że w miesiącu lipcu 2016r.
ze względu na niewystarczającą liczbę zgłoszonych dzieci
Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach będzie nieczynne.
Potencjał artystyczny Uczniów Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
W dniach 14-20 czerwca 2016 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty artystyczne i ceramiczne prowadzone przez artystów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pierwszy dzień warsztatów malarskich prowadził artysta malarz Pan Edward Duda. Uczniowie malowali na drewnie kwiaty z których później utworzone zostały kompozycje wystawione na wystawie „Derby Artystyczne Jerzmanowic”. Warsztaty malarskie odbyły się z inicjatywy dyrektora GOK w Jerzmanowicach Pani Mirosławy Nabagło.
Nieco inny charakter miały warsztaty ceramiczne organizowanie od 15 do 20 czerwca 2016 r. przez artystów reprezentujących Stowarzyszenie „Ceramika bez Granic”. Pani Marita Benke-Gajda, Pani Barbara Zgoda i Pani Weronika Gajda wprowadziły uczniów w tajniki rzeźbienia w masie ceramicznej. Celem warsztatów było stworzenie elementów świata organicznego i przyrody nieożywionej min. skał wapiennych do stworzenia „Ściany Jurajskiej”. Zadanie bardzo trudne, gdyż wymagało nie tylko wyobraźni przestrzennej i kreatywności artystycznej, ale przede wszystkim wiedzy, jak ten świat organiczny wyglądał miliony lat temu. Dlatego w czasie warsztatów odbyły się również wykłady geologiczne i pokazy skamieniałości (śladów dawnego życia), przygotowane przez przedstawicieli Stowarzyszenia Ekoturystyki „Ostaniec” Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Geolog Pan Piotr Freiwald w bardzo przystępny sposób wyjaśnił dzieje geologiczne regionu krakowskiego, a na dowód wydarzeń geologicznych uczniowie oglądali i dotykali rzadko występujące skamieniałości jurajskieoraz kości zwierząt z epoki lodowcowej, przygotowane przez Pana Piotra Ferdek. Z pewnością pierwsza-naukowa cześć warsztatów pomogła uczniom zrozumieć istotę stworzenia „Ściany Jurajskiej”, która będzie miała nie tylko wartość artystyczną, ale również ma pełnić funkcję edukacyjną.
W efekcie trzydniowych warsztatów ceramicznych ponad pięćdziesięciu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum stworzyło setki min. amonitów, belemnitów, gąbek oraz kości zwierząt, które w czasie minionych epok geologicznych zamieszkiwały Jurę Krakowsko-Częstochowską. Wytwory rzeźbiarskie uczniów, po wypaleniu będą wykorzystane przy tworzeniu „Ściany Jurajskiej” w budynku gimnazjum Zespołu Szkół w Jerzmanowicach.
Wszystkim artystom, naukowcom i sympatykom szkoły serdecznie dziękujemy za twórcze i edukacyjne działania wśród uczniów Zespołu Szkól w Jerzmanowicach, a uczniom za zaangażowanie i pomysłowość. Z pewnością wielki potencjał twórczy naszych uczniów uwieczniony na Ścianie Jurajskiej będzie służył przyszłym pokoleniom.
Warsztaty malarstwa na korze drzew - czerwiec 2016
Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje,
że zakończenie
Roku Szkolnego 2015/2016
odbędzie się
24 czerwca 2016 r. (piątek)
Organizacja uroczystości zakończenia roku szkolnego w poszczególnych placówkach:
24 czerwca 2016 (piątek)
8:00 Msza Św. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Bartłomieja w Jerzmanowicach 9:00 Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016 w szkole podstawowej, w sali gimnastycznej 9:00 Uroczyste rozdanie świadectw w gimnazjum w poszczególnych w klasach
Zakończenie Roku Szkolnego w Przedszkolu Samorządowym
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach:
24 czerwca 2016 (piątek)
13:00 Zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach 11:00 Zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016
w oddziale w Łazach
OGŁOSZENIE
Dyrektor Zespołu Szkół
w Jerzmanowicach
informuje, że
zebranie Rodziców
uczniów klas pierwszych
szkoły podstawowej
odbędzie się
28 czerwca 2016 r. (wtorek)
o godzinie 18:00
w świetlicy
szkoły podstawowej
W branży hotelarskiej
20.06.2016r. Olga Nowińska i Magdalena Kozera z kl. IIIb gimnazjum uczestniczyły w spotkaniu z Panią Anną Chochół - właścicielem Chochołowego Dworu, restauracji i hotelu w Jerzmanowicach. W ramach zajęć zawodoznawczych uczennice uzyskały mnóstwo informacji o interesujących elementach obiektu. Właścicielka oraz jej pracownicy opowiedzieli o tym jak "od podszewki" wygląda organizacja różnorodnych uroczystości, m.in.: bankietów, wesel, konferencji, pikników, imprez integracyjnych i okolicznościowych. Uczennice zwiedzały część hotelową, poznając wyposażenie pokoi oraz miały możliwość porozmawiać z pracownikiem dbającym o czystość, porządek i zaplecze noclegowe. Kierujemy słowa podziękowania dla właścicieli Chochołowego Dworu za ciekawą lekcję doradczo-zawodową.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o charakterze profilaktycznym
pod hasłem „NIE PAL”
Z okazji „Dnia bez papierosa” został zorganizowany konkurs plastyczny, w którym wzięły udział dzieci z przedszkola oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum. Na konkurs wpłynęło 69 prac. Jury konkursowe, dokonując oceny prac, brało pod uwagę przede wszystkim wkład pracy własnej, pomysłowość wykonania, oryginalność, kompozycję. Komisja wyłoniła zwycięzców w następujących kategoriach:
Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach
I miejsce – Maciej Czerniak l. 6
II miejsce – Alicja Sieradzka l. 6
III miejsce – Antoni Piwowarczyk l. 6
Wyróżnienie – Maja Śladowska l. 6
Przedszkole Samorządowe – oddział w Łazach
I miejsce – Adrian Chałpka l. 5
II miejsce – Antonina Szwarc l. 5
III miejsce – Józef Szklarek l. 5
Szkoła Filialna w Szklarach
I miejsce – Milena Nowińska kl. II
II miejsce – Laura Bodziony l. 6
III miejsce – Anna Szklarczyk kl. III
Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach klasy I-III
I miejsce – Wiktoria Tomal kl. Ic
II miejsce – Maria Filipek kl. Ib
III miejsce – Filip Rusek kl. Ic
Wyróżnienie –Iga Skotniczna kl. Ia, Fabian Fiba kl. IIa, Grzegorz Dziedzic kl. Ic
Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach klasy IV-VI
I miejsce – Weronika Baranek kl. VIa
II miejsce – Julia Kowalik kl. IVa
Gimnazjum w Jerzmanowicach
I miejsce – Martyna Chochół kl. Ib
II miejsce – Joanna Chochół kl. Ib
Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum obejrzeli wystawę malarstwa Derby Artystyczne’2015-Ślask&Małopolska i województwa ościenne. Organizatorami wystawy są Gminny Ośrodek Kultury i Centrum Art.-Plus. Na wystawie można obejrzeć prace twórców z Małopolski, Śląska i województw ościennych. Dzieci i młodzież mieli okazję zobaczyć i porównać różne techniki. Największe zainteresowanie budziły prace wykonane gliną, kawą i na korze. Tematyka obrazów różnorodna od scen batalistycznych poprzez pejzaże, portrety i martwą naturę. Wystawa trwa od 13 do 25 czerwca 2016r.
Ewa Rogóż
IV Diecezjalna Pielgrzymka Gimnazjalistów do Kalwarii Zebrzydowskiej
Blisko tysiąc młodych ludzi uczestniczyło w IV Diecezjalnej Pielgrzymce Gimnazjalistów do Kalwarii Zebrzydowskiej. Tegoroczne pielgrzymowanie wpisywało się w obchody Jubileuszu Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski. Nasza szkołę reprezentowało trzydzieścioro czworo uczniów klas III Publicznego Gimnazjum.
W zastępstwie Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka modlitewnemu spotkaniu przewodniczył ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii diecezjalnej.
W homilii zaapelował do młodych: Kościół potrzebuje dziś prawdziwych świadków! Tych, którzy pomimo swoich słabości, grzechów, do Chrystusa się przyznają. Ale słowa wymagają konkretnych czynów, postaw, świadectwa. Nie z przymusu, ale z miłości- podkreślił Kanclerz. By tego dokonać trzeba zaufać i otworzyć serce, trzeba uświadomić sobie, że wiara to nie tylko obowiązek, ale przywilej wynikający z miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga.
Młodzi powierzyli swoje życie Maryi w akcie zawierzenia. Podziękowali Matce Najświętszej za przyjęty sakrament bierzmowania ,a zwłaszcza za tych , którzy stoją na drodze ich życia: nauczycieli , wychowawców , katechetów.
Na zakończenie Mszy św. gimnazjaliści otrzymali kropielnice, które mają im przypominać o pierwszym sakramencie wtajemniczenia chrześcijańskiego, przez który zostali włączeni do wspólnoty Kościoła.
Lekcja "Ciepła jak świeże bułeczki"
Uczennice naszego gimnazjum Kinga Kiełtyka, Klaudia Sioła i Wiktoria Mistela w ramach zajeć z doradztwa zawodowego miały okazję obserwować pracę piekarzy, cukierników a także pracę różnorodnych maszyn i urządzeń
produkujących pieczywo i wyroby cukiernicze. Wszystko to dzięki uprzejmości Pana Piotra Przebindy - mistrza cukiernictwa w Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Krzeszowicach. Pan Piotr oprowadził uczennice po zakładzie piekarniczo-cukierniczym, zapoznając z procesem wypieku chleba, bułek oraz wyrobów cukierniczych, pokazał magazyny na mąkę, ogromne roboty, ruchome regały niezbędne do wyposażenia piekarni. Zwiedzającym trudno było się oprzeć cudownemu zapachowi słodkich przysmaków. Na zakończenie degustowano pyszne rogale, świeżo wypieczone.
Konkurs plastyczny ”Chrystus między nami w Roku Miłosierdzia”
Miło nam poinformować, iż Jury złożone z przedstawicieli Fundacji Orszak Trzech Króli, plastyków i artystów malarzy wyłoniło zwycięzców ogólnopolskiego konkursu ”Chrystus między nami w Roku Miłosierdzia”. III miejsce przyznano naszej uczennicy Mai Pastuszak z klasy II c.
Przy ocenie prac brano pod uwagę: zgodność z tematem, oryginalne spojrzenie autorów na tematykę konkursu i samodzielność wykonania pracy.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone na stronie www.bozecialo-odnowa.pl oraz www.orszak.org
Serdecznie gratulujemy Mai i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.
III WOJEWÓDZKI RAJD KÓŁ PTSM
O PUCHAR WÓJTA GMINY
STRYSZAWA 2016
ŚWIĘTO ZABAWKI LUDOWEJ W STRYSZAWIE
03 – 05 czerwca 2016r. odbył się nasz ostatni, w tym roku szkolnym, Rajd :( Nasza silna i najliczniejsza, jerzmanowicka grupa Rajdowiczów (składająca się z trzech kół PTSM: Ostaniec, Nietoperze i Małe Żywioły) pokonała niebagatelny szlak trasy turystycznej przez górę Jałowiec. W nagrodę zostaliśmy uraczeni pieczeniem kiełbasek na szczycie owego pasma górskiego, mniam!
Zanim jednak nastąpiła ta wyprawa, dzień wcześniej, w piątek miało miejsce nasze pierwsze zadanie bojowe: narysować herb Stryszawy i wykleić go kulkami z bibuły. Była to praca grupowa, więc wszystkie grupy robiły kulki na akord , uff ;)
Po południu w sobotę przespacerowaliśmy się do MUZEUM DREWNIANEJ ZABAWKI LUDOWEJ, gdzie podziwialiśmy rękodzieła ludzi zamieszkujących ową wieś. Po tej pięknej lekcji sztuki pojechaliśmy do centrum Stryszawy na obchody Święta Zabawki Ludowej. Atrakcji było co niemiara: kule, malowanie twarzy, pompowańce, karuzele, trampoliny, stragany z pamiątkami itp. Jednak to jeszcze nie był koniec mocnych wrażeń tego wieczoru. Po powrocie do schroniska rozpoczął się konkurs krajoznawczo-turystyczny oraz konkursy piosenki turystycznej i piosenki o koniku.
Nasze drużyny wróciły do Jerzmanowic jako zwycięzcy, o czym świadczą zdobyte puchary i dyplomy ;)
Informujemy Państwa, że w dniach
od 06.06.2016r do 10.06.2016r
trwa tydzień dni otwartych
w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach
31 maja
"Światowy Dzień Bez Papierosa"
zapraszamy
dzieci z przedszkola oraz uczniów
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
do wzięcia udziału w konkursie plastycznym
pod hasłem "NIE PAL"
Regulamin konkursu (pobierz plik)
Konkurs plastyczny ”Chrystus między nami w Roku Miłosierdzia”
Uczniowie naszej szkoły przygotowali 32 prace na ogólnopolski konkurs plastyczny ”Chrystus między nami w Roku Miłosierdzia”.
Konkurs jest organizowany przez Fundację Orszak Trzech Króli.
Celem konkursu jest rozwijanie i prezentacja pasji plastycznych dzieci oraz zachęcenie do wspólnego przygotowania się do Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej poprzez zilustrowanie Procesji Bożego Ciała widzianego oczami młodego artysty. Dodatkowym elementem jest nawiązanie do Roku Miłosierdzia.
Na etapie szkolnym komisja wybrała następujące prace:
Kategoria : Przedszkole
I miejsce Maja Śladowska
Filip Śladowski
II miejsce Wiktoria Krzystanek
Nikola Krzystanek
III miejsce Adam Luciński
Lena Dąbkowska
Kategoria: Szkoła Podstawowa
I miejsce Maria Filipek
Ii miejsce Maja Pastuszak
III miejsce Maja Chochół
Informujemy Państwa, że 27 maja 2016r. /piątek/
jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
W tym dniu świetlica i stołówka
pracuje bez zmian.
Najlepsze to, co szybko się kończy
My, czyli młodzież klas trzecich gimnazjum w dniach 17 – 20.05.2016 uczestniczyliśmy w długo wyczekiwanej przez nas wycieczce do Czech i Austrii.
Całą przygodę rozpoczęliśmy we wtorkowy poranek, kiedy to o godzinie 600 z szerokimi uśmiechami stawiliśmy się na parkingu przy szkole. Długą podróż umilał nam pan przewodnik, a około 1300 dotarliśmy do Pragi.
Dwa, pierwsze dni spędziliśmy odwiedzając najciekawsze zabytki stolicy Czech. Zobaczyliśmy m. in. Most Karola, Starówkę, czy Zamek Praski położony na wzgórzu. Przez kolejne dni zwiedzaliśmy Wiedeń. Tam mieliśmy przyjemność podziwiać przepiękną rezydencję letnią Habsburgów, wspaniałe planetarium znajdujące się w Muzeum Historii Naturalnej, oraz wiele innych, niesamowitych obiektów.
Wieczory i noce spędziliśmy w dwóch hotelach. Jeden z nich znajduje się w Pradze, a drugi w niesamowitym miasteczku przy granicy Czesko-Austriackiej – Mikulovie. To miejsce urzekło nas wszystkich. Rezydencja oraz wzgórze wywarły na nas ogromne wrażenie.
Pyszne posiłki serwowane przez restauracje, w których gościliśmy tylko spotęgowały ogólny zachwyt.
Ta interesująca, czterodniowa wycieczka była dla nas niesamowitą przygodą. Mieliśmy okazję poznać jedne z najpiękniejszych stolic europejskich – Pragę i Wiedeń, mogliśmy spróbować swoich sił w porozumiewaniu się z obcokrajowcami. Ta wycieczka na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Uczennica klasy 1c oraz Dominik Słonina uczeń klasy 1c naszej szkoły zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. "Dzieci filozofują" w kategorii ,,Bajki filozoficzne”. Organizatorami konkursu byli Stowarzyszenie „Aqueduct” oraz Żoliborski Klub Nauczycieli Humanistów wraz ze Szkołą Podstawową nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Zadaniem uczestników było namalowanie własnej ilustracji do filozoficznej bajki wraz z zamieszczonym morałem lub krótką refleksją. A to wszystko dlatego, że dzieci są najlepszymi i najpilniejszymi filozofami. Nikt inny nie jest tak pełen ciekawości. Inspiracją do wykonania prac plastycznych i udziału w zmaganiach konkursowych były zajęcia etyki prowadzone przez panią Aleksandrę Węgrecką. Gratulujemy i życzymy sukcesów!
Ewa Rogóż
„Odpowiedzialność prawna i karna dla osób nieletnich”
Spotkanie profilaktyczne w klasach pierwszych gimnazjum
Uczniowie klas pierwszych gimnazjum 17 maja spotkali się z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.Prelekcję poświęcono odpowiedzialności prawnej i karnej dla osób nieletnich. Głównym celem spotkania było zapoznaie uczniów z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postepowaniu w Sprawach Nieletnich. Przedstawiono informacje dotyczące przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji, przestępczości osób nieletnich. Pani policjantka uświadomiła nieletnim konsekwencje popełniania czynów zabronionych, przestepstw m.in.: wagary, nierealizowanie obowiązku szkolnego, pobicia, kradzież, włamanie, posiadanie i handel narkotykami, spożywanie alkoholu. Omówiono typy postępowań, jakie mogą toczyć się przed Sadem Rodzinnym i Nieletnich. Po zakończonej prelekcji młodzież miała możliwość zadawania pytań funkcjonariuszowi policji.
Dnia 13 maja 2016 r. przedstawiciele naszego gimnazjum: Bartłomiej Jochymek, Kamil Rusek, Szymon Sarota z kl. III „b” oraz Jakub Stojek z kl. II „b” wzięli udział w rywalizacji zespołów w zakresie umiejętności wojskowo-strażacko-policyjnych. Organizatorem zawodów był Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Uczniowie zmagali się z testem sprawnościowym na strażackim oraz wojskowym torze przeszkód. Pokonali trasę z przeszkodami w ALKOgoglach symulujących spożycie alkoholu oraz każdy z zawodników spróbował swoich sił, oddając 10 strzałów z karabinka pneumatycznego. Nasza drużyna zajęła III miejsce. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę. Zmagania wyłoniły mistrza w danej konkurencji. Nasz uczeń Szymon Sarota uzyskał najlepszy czas w konkurecji wojskowej, zdobywając nagrodę indywidualną. Gratulujemy!
Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych ,,Świetlik”
i sukcesy naszych uczniów
Celem Konkursu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego. Konkurs skierowany jest do dzieci z najmłodszych klas, ponieważ to w tym czasie procesu kształcenia rozwijają się najważniejsze predyspozycje, zainteresowania i talenty. Organizatorem Konkursu jest Fundacja-Akademia Młodych Odkrywców. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka.
Nagrody w konkursie otrzymali: Julita Szlachta z kl.1a, Alicja Okrajni i Anna Dymacz z kl.1b, Alina Krzyżan z klasy 2b i Eryk Szadkowski z kl.6a. Wyróżnieni zostali: Bartłomiej Kozera i Milena Kozień z kl.1a, Julita Kozera z kl.1b, Aleksandra Giera i Maja Skotniczna z kl.2b, Wiktoria Porębska z kl.2c. Dziękujemy paniom, które pomagały uczniom w przygotowaniach do konkursu: Katarzynie Dulowskiej, Dorocie Sarota, Małgorzacie Derwisz, Marii Derejskiej, Agnieszce Woszczek.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Ewa Rogóż
Sukcesy w Konkursie Matematycznym ,,Kangur”
Celem konkursu jest popularyzacja matematyki wśród dzieci i młodzieży. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych Kangourou Sans Frontières.
Wynik bardzo bobry uzyskał Wojciech Głowacki z klasy 2c, natomiast wyróżnienia otrzymali: Kamil Skulich i Maksymilian Izdebski z kl.2a, Alina Krzyżan z kl.2b, Piotr Krzywda z kl.2c, Bronisz Lebecki z kl.3a i Eryk Szadkowski z kl.6a.
W przygotowaniach do konkursu uczniom pomagały panie. Katarzyna Dulowska, Beata Syrek, Maria Derejska, Agnieszka Woszczek, Jadwiga Filipowska i Aneta Firszt-Kozdęba.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Ewa Rogóż
Twój Zawód – Twoja przyszłość
6 maja uczniowie klas III gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z doradcą zawodowym z Urzędu Pracy w Krzeszowicach. Młodzież dowiedziała się, co ma wpływ na wybór szkoły ponadgimnazjalnej oraz wybór zawodu. Podczas spotkania uczniowie wykonywali ćwiczenie „zawód pod lupa”, uwzględniając zainteresowania, zdolności i predyspozycje zawodowe. Uwzględniono ścieżkę kształcenia, możliwości zatrudnienia oraz wymagane cechy psychofizyczne. Poznawali zalety i wady wybranych zawodów oraz jakie umiejętności są potrzebne do ich wykonywania. Po zakończonych warsztatach była możliwość indywidualnych porad doradcy zawodowego.
Certyfikat “Szkoła Demokracji” dla Gimnazjum w Jerzmanowicach.
Certyfikat otrzymuje szkoła, w której uczniowie i uczennice biorą aktywny udział w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania społecznością szkolną. Ten innowacyjny projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej, ma na celu promowanie dobrych praktyk z zakresu samorządności, demokracji szkolnej i włączania uczniów i uczennic w podejmowanie decyzji we wszystkich typach szkół. Każda placówka, która spełniła 7 kryteriów odnoszących się do funkcjonowania społeczności szkolnej. Certyfikat otrzymało 87 placówek spośród 170. które przystąpiły do programu.
Warunkiem uzyskania certyfikatu jest przeprowadzenie demokratycznych wyborów władz i opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli w przygotowanie i wdrażanie dokumentów wewnątrzszkolnych, skuteczne komunikowanie się dyrekcji, nauczycieli z uczniami.
Wprowadzenie w życie regulaminu SU, który obejmie wszystkie zagadnienia przewidziane odpowiednimi przepisami prawa. Szkoła musi być otwarta na realizację pomysłów uczniów dotyczących przedsięwzięć szkolnych i środowiskowych. Decyzje dotyczące uczniów są z nimi konsultowane. Uczniowie są włączeni w proces oceniania i tworzenia informacji zwrotnej. Dzięki realizacji programu szkoła miała możliwość rozwijania w uczniach i uczennicach postaw obywatelskich, kształcenia umiejętności współdecydowania i dbania o swoje najbliższe otoczenie. Gimnazjaliści zwiększyli swoją wiedzę i umiejętności w zakresie wspierania działań samorządu uczniowskiego.
Konferencja podsumowująca projekt odbyła się w dn. 14-15 kwietnia w Warszawie. Nasza szkoła również była reprezentowana. Znaleźliśmy się w grupie 25 szkół, które zostały zaproszone przez Centrum Edukacji Obywatelskiej do Warszawy. Karolina Kemona z klasy 2b wzięła udział w podsumowaniu obszaru Podejmowanie decyzji, Paulina Filipek z klasy 2c wraz z innymi uczestnikami podsumowali obszar Otwarta szkoła, czyli taka w której każdy znajdzie swoje miejsce. Pani Ewa Rogóż pracowała oczywiście w obszarze Uczenie i nauczanie. Władze Samorządu Uczniowskie poinformowały społeczność gimnazjum o tym wyróżnieniu podczas akademii z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.
Posłanka i poseł z Jerzmanowic
Wiktoria Michalska i Bartłomiej Jochymek z klasy 3b gimnazjum będą mieli zaszczyt uczestniczyć w tegorocznej Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się 01 czerwca w Warszawie.
Gimnazjaliści otrzymali to wyróżnienie za działania w ramach projektu Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości. Praca gimnazjalistów została doceniona za podtrzymywania i rozpowszechnianie tradycji narodowej i państwowej poprzez popularyzowanie wiedzy o miejscu pamięci mającym znaczenie dla dziedzictwa i tożsamości lokalnej i narodowej. Nasze gimnazjum znalazło się w grupie 22 szkół, które będą reprezentować Małopolskę. W projekcie uczestniczyło 72 szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Organizatorami przedsięwzięcia są Instytut Pamięci Narodowej, Sejm RP Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Ewa Rogóż
Podróże poza horyzonty
Wtorkowy poranek 26 kwietnia był wyjątkowy, uczniowie wyruszyli w podróż poza horyzonty. Stało się to możliwe dzięki uprzejmości państwa Ewy i Waldemara Lalików, których życiową pasją są podróże. Podczas spotkania mogliśmy zobaczyć jak wyglądają inne kultury, życie codzienne i przede wszystkim krajobrazy. Niezwykłe zdjęcia dokumentujące wyprawy budziły zachwyt i zaciekawienie, a komentarze pani Ewy intrygujące. Himalaje, Andy, Teksas, Bliski Wschód, Sahara, ciekawe okazy fauny i flory dostarczyły wszystkim uczestnikom niespotykanych doznań. Dziękujemy za niezwykłą lekcję.
I Wojewódzki Rajd PTSM „Dzień Ziemi” Biecz 22-24 kwietnia 2016 r.
W dniach 22-24 kwietnia dzieci i młodzież zrzeszona w Małopolskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych wzięła udział w I Wojewódzkim Rajdzie PTSM „Dzień Ziemi” Biecz 22-24.04.2016 r. W rajdzie wzięło udział 84 uczestników z Krakowa i Jerzmanowic. Uczestnicy reprezentowali Szkołę Podstawową z Jerzmanowic klasy I-III i klasy IV-VI, Gimnazjum nr 16, 17, 32, 48 w Krakowie, Prywatne Gimnazjum nr 4 w Krakowie, VIII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie oraz Gimnazjum w Jerzmanowicach. Organizatorem Rajdu był Małopolski Oddział PTSM w Krakowie oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTSM „Ostaniec”, działające w Gimnazjum w Jerzmanowicach.
Celem zlotu było poznanie atrakcji kulturowych Biecza i jego okolic, integracja zespołów rajdowych oraz popularyzacja turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży jako alternatywnej formy spędzania wolnego czasu. Ten zlot był okazją do poznania wschodniej Małopolski, tj. Obniżenia Gorlickiego i Beskidu Niskiego, a nade wszystko miasta Biecza - Perły Podkarpacia, nazywanego Małym Krakowem. Rajdowicze zwiedzali min. zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, Kolegiatę Bożego Ciała, Ratusz, Turmę Katowską, Kromerówkę oraz Dom z Basztą, w którym jest najstarsze muzeum aptekarskie w Polsce oraz bogate zbiory etnograficzne. Jak na rajd przystało w sobotnie popołudnie uczestnicy wędrowali Szlakiem Architektury Drewnianej do Binarowej, gdzie zwiedzali Zabytkowy Kościół pw. Św. Michała Archanioła z 1500 r, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wieczorne spotkania wszystkich grup rajdowych sprzyjały poznaniu się i integracji zespołów. Podczas konkursów wiedzy, konkurencji artystycznych min. „Moda ekologiczna”, „Paleta Barw Ziemi” , „Zapachy Ziemi” i prezentacji grup, odkrywały się młode talenty Rajdowiczów, które pozwoliły wyłonić najlepsze drużyny. W kategorii szkół podstawowych klasy I-III i IV-VI puchar zdobyła Szkoła Podstawowa z Jerzmanowic, w kategorii gimnazjów najlepszą okazała się drużyna z Gimnazjum nr 16 w Krakowie, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych puchar otrzymał zespół z VIII LO w Krakowie.
W plastycznym konkursie indywidualnym pn.„Paleta Barw Ziemi” główną nagrodę zdobył Wojtek Głowacki ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach. Rajdowicze z najlepszych drużyn otrzymali kominy turystyczne, piłki i peleryny przeciwdeszczowe, pozostali uczestnicy publikacje, gadżety, mapy turystyczne oraz albumy poświęcone pięknej Ziemi Bieckiej.
Organizatorzy rajdu składają serdeczne podziękowania Burmistrzowi Biecza, Staroście Gorlickiemu i Małopolskiej Organizacji Turystycznej w Krakowie, którzy wsparli organizatorów przekazując materiały promocyjne, publikacje i albumy oraz umożliwili zwiedzanie obiektów muzealnych Ziemi Bieckiej. Gorąco zachęcamy uczniów do poznawania uroczych zakątków Małopolski i udziału w kolejnych rajdach.
Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka
opiekun SKKT „Ostaniec”
Gimnazjum w Jerzmanowicach
Partycypacyjne mapowanie terenów chronionych na obszarze Natura 2000 Dolinki Jurajskie to projekt, w którym brało udział 21 uczniów gimnazjum w Jerzmanowicach. Był on realizowany od grudnia 2015 do kwietnia 2016 min. przez Centrum Rozwiązań Systemowych i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie. Celem projektu było zaangażowanie społeczności lokalnej
w zarządzaniu obszarem Natura 2000 Dolinki Jurajskie. Uczniowie podczas warsztatów uczyli się mapowania , aby później jako wolontariusze przeprowadzić badania geoankietowe z mieszkańcami Gminy Jerzmanowice – Przeginia za pomocą platformy internetowej. Wszyscy ankietowani mieli możliwość wypowiedzenia się na tematy aktywności, podejmowanych na terenie Dolinek Jurajskich oraz swoich pomysłów, dotyczących ochrony przyrody. Zebrane przez wolontariuszy z czterech gmin: Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice, Zabierzów i Wielka Wieś opinie zostały opracowane, a wyniki zaprezentowane na konferencji podsumowującej projekt, która odbyła się 22 kwietnia 2016 r.
w Centrum Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Zebrane wyniki zostały zamieszczone
w publikacji „Wspólne Zarządzanie Przyrodą Partycypacyjne mapowanie terenów chronionych na obszarze Natura 2000 Dolinki Jurajskie” pod redakcją Anny Dubel. Serdecznie dziękujemy autorom projektu za zaproszenie naszej szkoły do jego realizacji oraz wszystkim uczniom naszego gimnazjum, którzy podjęli się niełatwej pracy wolontariuszy.
Cykl Spotkań w Polsce
pt.: "Życie w Mołdawskiej Republice Naddniestrzańskiej
Rzecz o Diasporze Polskiej"
/skierowany do róznych środowisk naukowych, twórczych, fundacji,
szkół, wyższych uczelni, gmin, powiatów itp./
14 kwietnia 2016 r. uczniowie klas II gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z Towarzystwem Kultury Polskiej „Jasna Góra” z Naddniestrza, reprezentującej Polonię z Mołdawskiej Republiki Naddniestrzańskiej.
Cykl spotkań realizowanych w szkołach w Krakowie, w Krzeszowicach i Skale pt. Życie w Mołdawskiej Republice Naddniestrzańskiej Rzecz o Diasporze Polskiej dotyczyło aspektów historycznych, społecznych, edukacyjnych, wychowawczych dawnych terenów polskich. Głównym celem spotkań jest powołanie Domu Polskiego Wołodyjowski w Raszkowie oraz nawiązanie współpracy z polskimi szkołami.
Teresa Sieradzka
,,By nie zapomnieć... o Łazach 43”
W piątek 8 kwietnia w Bibliotece Powiatowej i Gminnej gimnazjaliści i przedstawiciele szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu na temat pacyfikacji Łaz i wydarzeń II wojny światowej na naszym terenie. Mieliśmy przyjemność wysłuchać wspomnień p. Marii Mirek i p. Zdzisława Tucharza. Inspiracją do zorganizowania tego spotkania były nasze badania (w ramach projektu edukacyjnego Miejsca pamięci-materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości.) Pomysłodawcami projektu w ramach tegorocznej sesji SDIM są: Kancelaria sejmu, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Wśród mieszkańców gminy, aż 80% młodzieży nie wie o pacyfikacji i o miejscu, które ją upamiętania, czyli pomniku w Łazach. Z opowieści pana Zdzisława dowiedzieliśmy się, że pomnik został przywieziony z Krakowa przez Józefa Tucharza, ojca p. Zdzisława. Krzyż wykonał teść p. Marii a zarazem brat tragicznie zamordowanego Jakuba Mirka. Pan Tucharz szczegółowo opowiedział nam o przebiegu pacyfikacji, katowaniu p. Mirka, znęcaniu się nad mieszkańcami. Mimo lipcowego upału wszyscy leżeli cały dzień na ziemi pod gołym niebem. Podniesienie głowy lub próba porozumiewania się karane były torturami. Nigdy nie zapomni pogniecionej kromki chleba, którą zabrał wybiegając z domu, a która cały dzień leżała na ziemi przykryta jego ciałem. Sędziwy wiek i tragiczne przeżycia nie przeszkodziły naszym gościom w radości życia. Usłyszeliśmy też wiele anegdot z ich młodzieńczego życia w tych czasach.
P. Maria Mirek opowiedziała nie tylko o codziennym życiu, jak gotowała, haftowała i pracowała w polu ale również o tym jak jej mąż zdekonspirował Władysława Misia- niemieckiego konfidenta, za sprawą, którego doszło do pacyfikacji wsi. Mieszkańcy pomagali partyzantom, a także donosicielowi, który podawał się za uciekiniera. Jakub Mirek, który udzielił mu największego wsparcia stracił życie właśnie przez niego. Była to wyjątkowa lekcja historii. Takich opowieści nie znajdziemy w żadnym podręczniku. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że jest szansa na zachowanie wspomnień, które p. Maria spisuje, a obejmują one czas od 1 września 1939.
Jestem pewna, że spotkanie było bardzo treściwe, dowiedziałam się wiele rzeczy o których wcześniej nie miałam pojęcia. Przez 2 godziny słuchałam z wielkim zainteresowaniem, a czasami przerażeniem. Koledzy i koleżanki także wykazali wyjątkowe zaciekawienie, co nie jest typowe dla naszego pokolenia. W imieniu wszystkich uczestników spotkania składamy serdeczne podziękowania pani Marii i panu Zdzisławowi za lekcje historii, której na pewno nikt z nas nie zapomni...
Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie
oraz Szkolne Koło Turystyczno - Krajoznawcze "OSTANIEC",
działające przy Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach
zaprasza na
I WOJEWÓDZKI RAJD PTSM "Dzień Ziemi"
Biecz 22-24 kwietnia 2016
Konkurs: "Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna" został ogłoszony w Zespole Szkół w Jerzmanowicach 2 marca 2016 roku. Uczniowie mogli oddawać swoje prace do 18 marca.
Konkurs odbył się z podziałem na dwie kategorie wiekowe:
- Klasy I-III Szkoły Podstawowej
- Klasy IV-VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum.
Zgłoszonych zostało 33 prace - 27 prac z pierwszej kategorii wiekowej i siedem prac z drugiej.
Dnia 21 marca 2016 roku komisja konkursowa w składzie:
- Teresa Sieradzka
- Elżbieta Kowal
- Katarzyna Dulowska
- Edyta Grzebinoga,
dokonała wyboru najlepszych prac. W wyborze prac komisja konkursowa przyjęła następujące kryteria: estetyka, zgodność z tematyką, pomysłowość, a w szczególności samodzielne wykonanie pracy.
Osoby nagrodzone:
- kategoria - klasy I-III Szkoły Podstawowej:
I miejsce: Wiktoria Tomal I c
II miejsce: Maria Filipek I b , Piotr Krzywda II c
III miejsce: Amelia Sikorska I c
Wyróżnienia: Mateusz Kowalik II c, Maja Pastuszak II c, Alicja Sarota II b, Anna Szklarczyk III (Oddział Szklary)
- kategoria - klasy IV-VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum:
I miejsce: Weronika Baranek VI a
II miejsce: Julia Adamczyk V b
III miejsce: Joanna Chochół I b Gim.
Nagrody i dyplomy zostały wręczone podczas apelu 22 marca. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe, takie jak książki, saszetki, kompasy, puzzle. Wszyscy uczniowie, którzy nie zdobyli nagród głównych otrzymali nagrody pocieszenia - długopisy, pisaki, markery.
Wszystkie prace zostały wyeksponowane na świetlicy szkolnej. Część z nich przekazano do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie wezmą udział w kolejnym konkursie na "Najpiękniejszą Pisankę".
Informujemy Państwa, że 5 kwietnia 2016r.
w związku ze sprawdzianem
po szkole podstawowej
jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych
dla uczniów kl. I - V szkoły podstawowej.
W tym dniu świetlica i stołówka
pracuje bez zmian.
OGŁOSZENIE
Zebranie Rodziców
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
odbędzie się 6 kwietnia 2016 r. (środa)
o godz.1700 w gimnazjum
o godz.1800 w szkole podstawowej
Oglądanie nieba przez teleskop
W marcowy wieczór kilkunastoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół w Jerzmanowicach oglądała niebo przez teleskop. Widok Jowisza, plejady gwiazd, a przede wszystkim Księżyca zrobił niezapomniane wrażenie na wszystkich, którzy poświęcili wieczór na spotkanie z gwiazdami i planetami. To niecodzienne spotkanie edukacyjne było możliwe dzięki uprzejmości pana Marcina Filipka, astronoma-amatora, wiceprezesa Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, który zaprosił uczniów do swojego przydomowego ,,obserwatorium". W czasie zajęć uczniowie mieli okazję do zdobycia pozapodręcznikowej wiedzy oraz nowych umiejętności. Zdjęcia dokumentujące wygląd Księżyca i Jowisza wykonał Kacper Seweryn z kl. 3a gimnazjum. Dziękujemy rodzicom i opiekunom, którzy przywieźli i odebrali dzieci po spotkaniu edukacyjnym.
DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ W JERZMANOWICACH
informuje, że od 1 do 30 marca 2016
przyjmowane są zapisy dzieci
do przedszkola i do klasy pierwszej szkoły podstawowej
na rok szkolny 2016/2017.
Karty zapisu można złożyć
w sekretariacie Szkoły Podstawowej
lub w Przedszkolu Samorządowym Zespołu Szkół
w Jerzmanowicach.
Karty zapisu dziecka do pobrania
w sekretariacie lub ze strony internetowej
www.szkolajerzmanowice.pl
Karta zgłoszenia dziecka do przedszkola/ oddziału przedszkolnego
Pobierz plik (karta zgłoszenia)
Karta zapisu do szkoły podstawowej
Pobierz plik (karta zapisu)
Tuż przed metą
10 marca gimnazjaliści realizujący projekt Szkoła demokracji w ramach programu Centrum Edukacji obywatelskiej uczestniczyli w warsztatach podsumowujących kilkumiesięczna pracę nad poprawą procedur demokratycznych w szkole. Od maja ubiegłego roku w naszej szkole odbyło się pięć spotkań warsztatowych prowadzonych przez Małgorzatę Suwaj. Podczas których gimnazjaliści szukali sposobów na jeszcze lepsze funkcjonowanie szkoły. Podczas ostatniego spotkania wybraliśmy wyjątkowe i najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, były to: zmiana Regulaminu ocen zachowania, wybory władz i opiekunów SU, gra terenowa z okazji Święta Szkoły, wydanie Biuletynu, zajęcia dla uczniów prowadzone przez rodziców oraz cykliczność spotkań władz samorządu oraz większe zaangażowanie uczniów w życie szkoły. Po przesłaniu sprawozdania będziemy czekać na decyzję w sprawie przyznania certyfikatu ,,Szkoła demokracji". Mamy nadzieję, ze zasłużyliśmy na taki tytuł.
Ewa Rogóż
,,Między nami kobietkami"
To tytuł programu edukacyjnego dla dziewcząt klas szóstych. W ramach niego dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach 11 marca uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przy współpracy firmy Procter&Gamble. Rozmowę edukacyjną połączona z prezentacją multimedialną i pokazem prowadziła pielęgniarka i położna Olga Skraba. Celem programu jest edukacja prozdrowotna młodzieży oraz przygotowanie dziewcząt do radzenia sobie z problemami okresu dojrzewania.
Ewa Rogóż
KONKURS
"NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA WIELKANOCNA"
Regulamin konkursu (pobierz plik)
5. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
w Zespole Szkół w Jerzmanowicach
,,Od najdawniejszych czasów Polacy musieli bronić swojego kraju, niejednokrotnie płacac za to życiem.
Przed piecioma laty Sejm Rzeczpospolitej ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnieży Wyklętych".
1 marca 2016r. uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz 1-3 gimnazjum, uczestniczyli w prelekcji poświęconej tematyce Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie z młodzieżą zostało zorganizowane z inicjatywy Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia Pana Adama Piaśnika. Dla uczniów była to ciekawa lekcja prezentująca historię powojenną.
Spotkanie rozpoczęto od wystąpienia Pana Wójta, który przybliżył losy Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie zapoznali się z postaciami żołnierzy niezłomnych m.in. Rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny pseudonim "Inka", Podpułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" i Majora Zygmunta Szendzielarza ps "Łupaszka", którzy po zakończeniu II Wojny Światowej, nie złożyli broni, w walce przeciwstawiali się podporządkowaniu Polski Związkowi Radzieckiemu.
Równie interesującym punktem spotkania była prezentacja przygotowana przez żołnierzy Wojsk Specjalnych z Jednostki Wojskowej NIL stacjonującej w Krakowie. Krótki film pokazał młodzieży jak szkoleni są żołnierze wojsk specjalnych, w jakich działaniach biorą udział oraz czym się zajmują. Uczniowie dowiedzieli się, że Jednostka Wojskowa NIL została powołana do realizacji zadań wsparcia informacyjnego, dowodzenia i zabezpieczenia logistycznego operacji specjalnych prowadzonych przez Wojska Specjalne w kraju oraz poza jego granicami, w układzie narodowym i sojuszniczym.
Nie zabrakło pytań konkursowych o temtyce historycznej, quizów dotyczących prezentacji. W akcję włączyli się także dzielnicowi z Komedy Policji w Krzeszowicach, którzy wspólnie z Wójtem Gminy wręczyli uczniom taśmy odblaskowe. Ogromną atrakcją była możliwość obejrzenia z bliska umundurowania i uzbrojenia wojskowych z jednostki specjalnej. Myślę, że spotkanie z 1 marca na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
Mitologia, piękna pogoda, antyczna moda, śródziemnomorskie smaki, spacer do Okocimia
i wyjście na "Brzeski Olimp" to tylko wybrane atrakcje Małopolskiego Zlotu Młodzieży PTSM "Zimowe slajdowisko - Brzesko 2016" TROPEM KULTUR ŚWIATA - WYSPIARSKA GRECJA 26-28 lutego 2016 r.
Celem rajdu było poznanie walorów krajoznawczych Brzeska i okolic, spotkanie z Grecją -atrakcje przyrodnicze i kulturowe wyspiarskiej Grecji, integracja zespołów rajdowych i propagowanie zdrowego stylu życia. Jerzmanowice reprezentowane były przez trzy zespoły klasy I-III , IV-VI SP
i gimnazjum koło "Ostaniec". Rajdowicze młodsi zwiedzali centrum Brzeska, starsze drużyny
z gimnazjum i liceum maszerowali do Okocimia i na górę Bocheniec. Przewodnik- Pan Piotr Pacholarz opowiadając historię Browaru Okocimskiego prowadził Radowiczów po malowniczych zakątkach Brzeska i Okocimia. Bezchmurne niebo i dobra widoczność z południowej strony na Pogórze Karpackie (Wiśnickie), a z północnej Kotlinę Sandomierską odsłoniły rzeźbę Małopolski
i charakterystyczne osuwiska. Popołudniowy czas intensywnie wypełniony był konkursami oraz przygotowywaniem antycznych strojów, scen z Mitologii oraz aromantycznych potraw greckich. Twórczość, pomysłowość i kreatywność uczestników nie miała granic, co spowodowało trudne zadanie dla Jury oceniającego występy i aromatyczne sałatki. Drużyny z Jerzmanowic wróciły zadowolone i szczęśliwe ciesząc się nie tylko z przywiezionych pucharów (sp I-III miejsce II, sp IV-VI miejsce I, gimnazjum miejsce I) ale przede wszystkim z tego, że wolny czas może być spędzony zdrowo, pożytecznie , twórczo i w gronie fantastycznych przyjaciół. Gratulujemy Rajdowiczom
i do Zobaczenia na kolejnym rajdzie.
Opiekun
Szkolnego Koła SKKT PTSM "Ostaniec"
Teresa Sieradzka
"Ku pokrzepieniu serc... bohaterowie oręża polskiego w twórczości Henryka Sienkiewicza"
25.02.2016 r. w Klubie Garnizonowym przy ul. Zyblikiewicza 1 w Krakowie odbył się wernisaż prac konkursowych pt.: "Ku pokrzepieniu serc... bohaterowie oręża polskiego w twórczości Henryka Sienkiewicza" z okazji 170. rocznicy urodzin pisarza - noblisty.
Z naszej szkoły do konkursu zgłoszonych było 41 prac. Poziom konkursu był dość wysoki, o czym świadczyła ogromna ilość oraz różnorodność prac. Jedną z głównych nagród zdobył Marek Sieradzki - uczeń kl. IIc gimnazjum, natomiast wyróżniony został Tytus Strzałka z Przedszkola Samorządowego z oddziału w Łazach. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Konkurs uświetnili swoją obecnością żołnierze z Klubu 6 Brygady Powietrznej w Krakowie, którzy prezentowali broń, spadochrony, sprzęt z którym ćwiczą na co dzień. Uczniowie mogli się sfotografować w wojskowym ubiorze oraz sprzęcie. Kolejną atrakcją był występ krakowskiego iluzjonisty, który dla wszystkich okazał się miłą niespodzianką.
W dniach 3-4 marca 2016r. (czwartek, piątek)
uczniowie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
będa uczestniczyć w naukach rekolekcyjnych.
Szkoła Podstawowa - godz. 9.30
Gimnazjum - godz. 11.00
(obiad dla gimnazjum ok. godz. 12.00)
W związku z tym nastąpi zmiana
organizacji pracy szkół i odwozu uczniów ze szkoły.
Autobus szkolny odwiezie uczniów do domu ok. godz. 12.20 - gimnazjum i klasy 4-6 SP,
natomiast klasy 1-3 SP o godz. 12.50,
późniejszych autobusów nie będzie.
Świetlica i stołówka w tych dniach pracują bez zmian.
Sukces Cypriana
16 lutego 2016 roku w Zawoi odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim, był to konkurs w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Cyprian Lalik, uczeń klasy 4b, zajął trzecie miejsce w tych zawodach. Ten sukces dało naszemu uczniowi kwalifikacje do udziału w Wojewódzkich Mistrzostwach w Narciarstwie Alpejskim, które odbędą się w Kluszkowcach. Cyprian jako jedyny uczeń szkoły podstawowej będzie reprezentował gminę w kolejnych zmaganiach narciarskich. Opiekunem naszej trzyosobowej reprezentacji był p. Tomasz Kiszka.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Ewa Rogóż
Narciarski sukces
21 lutego 2016 roku w Spytkowicach odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim. Sukces na miarę udziału w Wojewódzkich Mistrzostwach w Narciarstwie Alpejskim odniósł Piotr Rogóż, uczeń klasy 3a naszego gimnazjum. Piotr jako jedyny gimnazjalista będzie reprezentował naszą gminę w kolejnych zmaganiach narciarskich. Opiekunem naszej czteroosobowej reprezentacji był p. Tomasz Kiszka.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Ewa Rogóż
OGŁOSZENIE
Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
informuje, że w dniu 18 lutego 2016 r.
tj. w czwartek o godzinie 17:00
odbędzie się zebranie
z Rodzicami dzieci 6 letnich
(urodzonych w 2010 r.) oraz dzieci 7 letnich.
Spotkanie odbędzie się w sali nr 9
szkoły podstawowej.
Serdecznie zapraszamy
Sukcesy szóstoklasistów
Ewa Głowacka z klasy 6b i Eryk Szadkowski z klasy 6a zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego Małopolskiego Konkursu Humanistycznego ,,Czas-wielki zegarmistrz świata.". Po drodze pokonali setki konkurentów, wykazali się wiedzą i umiejętnościami z zakresu znajomość tekstów kultury wskazanych w literaturze konkursu, stosowanie różnych form wypowiedzi pisemnych, w tym użytkowych, przestrzeganie zasad poprawności językowej, umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji. Uczniów przygotowywała do konkursu pani Edyta Skotniczna.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Ewa Rogóż
Dla rówieśników z Litwy
W grudniu zebraliśmy książki. Były to m.in. informatory turystyczne, albumy, atlasy oraz literatura piękna. Wysłaliśmy paczkę z zebranymi pozycjami do polskiego gimnazjum w Turgielach na Litwie w ramach prezentu świąteczno-noworocznego. Uczniów tej szkoły poznaliśmy podczas ich pobytu w Polsce w schronisku w Łazach, gdzie wspólnie z partnerską szkołą z Polski realizowali projekt SUPEROBYWATEL, a jeden z elementów tego zadania zorganizowany był w naszej szkole. Podczas wspólnych rozmów okazało się, że ich biblioteka szuka stale publikacji w języku polskim, cieszą się one dużą popularnością wśród młodzieży. Była to inspiracja do naszego przedsięwzięcia. Nasza życzliwość spotkała się z wdzięcznością.
Ewa Rogóż
Podziękowania w załączniku =>
Pasja i sukces
Kacper Skulich, uczeń klasy 5b, pasjonuje się religią. Jego zainteresowania i udział w wielu przedsięwzięciach o tematyce religijnej przyniosły podwójny sukces. Kacper zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego Małopolskiego Konkursu Biblijnego ,,Z dobrą nowiną", który odbędzie się w Krakowie. Natomiast w Sosnowcu Kacper będzie reprezentował szkołę, parafię i dekanat podczas etapu diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Opiekunem merytorycznym Kacpra jest pani Agata Sarota.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Ewa Rogóż
PLAN LEKCJI OBOWIĄZUJĄCY OD 01.02.2016r.
Plan lekcji w załączniku =>
XVIII KONKURSU DZIECIĘCEJ TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ
Temat konkursu: Ku pokrzepieniu serc... bohaterowie oręża polskiego w twórczości Henryka Sienkiewicza
- z okazji 170. rocznicy urodzin pisarza - noblisty.
Regulamin konkursu w załączniku =>
Uczniowie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach na Szlaku Szopek Krakowskich
16 stycznia 2016 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum naszego Zespołu Szkół wzięli udział
w rajdzie PTSM "Szlakiem Szopek Krakowskich". Dzień wolny i dodatkowo rozpoczęte ferie zimowe, a naszym Rajdowiczom chciało się spacerować i zwiedzać kościoły krakowskie pomimo kilkustopniowego mrozu. Co ciekawego można robić na rajdzie w Krakowie zwiedzając zabytkowe kościoły? Np. podziwiać sztukę sakralną, zobaczyć marmury, granit, piaskowce albo przypomnieć pojęcia związane ze stylami architektonicznymi, ale przede wszystkim podziwiać wspaniałe szopki.
Rajd w skrócie:
przeszliśmy 13 kilometrową trasą po Starym Krakowie,
zwiedziliśmy 10 kościołów,
podwialiśmy style w architekturze, rzeźbie i malarstwie: min. romański, gotycki, renesansowy, barokowy,
zachwycaliśmy się cudownymi dziełami sztuki - czyli oglądaliśmy szopki krakowskie na wystawie pokonkursowej w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa,
spotkaliśmy się z szopkarzem: Antonim Karwalą.
śpiewaliśmy kolędy,
malowaliśmy szopki i obejrzeliśmy niezwykłe przedstawienie jasełkowe w wykonaniu gimnazjalistów z Gimnazjum nr 17 w Krakowie,
i wróciliśmy szczęśliwi z Pucharem!!!
Teresa Sieradzka
opiekun Szkolnego Koła SKKT PTSM "Ostaniec"
Zebranie Rodziców
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
odbędzie się 13 stycznia 2016 r. (środa)
z wychowawcami w klasach
o godz.1700 w gimnazjum
o godz.1800 w szkole podstawowej
Nasza lepsza szkoła
Kontakty uczniów z dyrekcją zostały usystematyzowane. Każdy ma możliwość zadawania pytań, zgłaszania propozycji lub wątpliwości. Można to zrobić osobiście
w każdy poniedziałek między 13.30 a 14.45 lub e-mailowo szkolademokracji@szkolajerzmanowice.pl
Zmiany wprowadzone zostały w ramach programu Szkoła Demokracji.
Ewa Rogóż
Wydarzenia artystyczne w Zespole Szkół w Jerzmanowicach, czyli teatr i wernisaż w szkole...
17 grudnia 2015 r. w Zespole Szkół w Jerzmanowicach miały miejsce wyjątkowe wydarzenia artystyczne. Otóż w tym dniu młodzież gimnazjum i szkoły podstawowej obejrzała spektakl o ludzkiej kondycji w Dniu Narodzenia Pańskiego zatytułowany "Gwiazdka w Polszcze w dwóch odsłonach" z tekstem Anny Osławskiej i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Przedstawienie było połączeniem groteskowego świata Gałczyńskiego i dramatu obozowego piekła z wplecionym filmem dokumentalnym o Józefie Rosołowskim i Marii Mirek, którzy przeżyli święta w czasie wojny. Sztuka teatralna w wykonaniu Theatrum Mundi i Teatru Nieco Większych Form, w reżyserii i scenografii Agnieszki Rzepka - Basta wystawiona została również dla Rodziców i mieszkańców Jerzmanowic tego samego dnia wieczorem, podczas której obecna była Pani Maria Mirek z Łaz (bohaterka filmu dokumentalnego).
Czas przedświąteczny sprzyja niespodziankom, zatem tuż po spektaklu "Wigilia w Polszcze..." wszystkich obecnych mile zaskoczyło odsłonięcie "Ściany Nietoperzowej"- artystycznego dzieła wykonanego przez Stowarzyszenie "Ceramika bez Granic" oraz uczniów Zespołu Szkół w Jerzmanowicach. "Ściana Nietoperzowa" to wnętrze głównego wejścia szkoły, które zamienione w "bajkową jurajską krainę" wesoło zachęca do środka budynku. Liczne gatunki nietoperzy, owadów, czy innych gatunków zwierząt i roślin, malowniczo wkomponowane w "krajobraz murawy naskalnej" wykonane zostały z gliny na ścianach. Przyrodnicze elementy ceramiczne wyrzeźbione zostały przez młodych artystów - 51uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Jerzmanowicach, którzy w ramach edukacyjnego projektu łączącego ekologię i sztukę uczestniczyli w sześciotygodniowych pozalekcyjnych warsztatach ceramicznych. Inwencja twórcza, zaangażowanie i ogromne zainteresowanie młodych rzeźbiarzy przyczyniła się do stworzenia prawdziwego dzieła sztuki, którym stała się malownicza "Ściana Nietoperzowa". Projekt "Ściana Nietoperzowa" został przeprowadzony w Zespole Szkól w Jerzmanowicach przy wsparciu finansowym Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Krakowie przez Stowarzyszenie "Ceramika bez granic". Stowarzyszenie, skupiające artystów rzeźbiarzy, na czele z Panią Maritą Benke-Gajda - prezesem oraz Panią Barbarą Zgoda - koordynatorem i prowadzącą zajęcia ceramiczne zrealizowało warsztaty edukacyjne w zakresie ekologii i sztuki dla uczniów naszej szkoły, za co składamy wyrazy wdzięczności. To wspaniałe, wspólne dzieło wymagało wiele pracy, zaangażowania i pomysłowości artystów, uczniów oraz pracowników szkoły. Wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania projektu "Ściana Nietoperzowa" serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy.
W grudniowe, przedświąteczne popołudnie pani Anna Dypcio, przeprowadziła dla zainteresowanych uczniów warsztaty. Podczas tego spotkania wykonaliśmy świąteczne stroiki, które będą ważnym elementem bożonarodzeniowych dekoracji w naszych domach. Warsztaty bardzo nam się podobały, a własnoręcznie robienie stroików było ciekawym przeżyciem. Zdobyliśmy nowe doświadczenia i umiejętności. Sprawiło nam to wielką przyjemność. Było to kolejne spotkanie edukacyjne w ramach Szkoły Demokracji.
Katarzyna Dypcio kl. 2a
Mateusz Skrzypek kl. 2a
Wspólne zarządzanie przyrodą
Projekt "Wspólne zarządzanie przyrodą -partycypacyjne mapowanie terenów chronionych" jest realizowany w okresie 01.04.2015 do 30.04.2016 przez Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych w partnerstwie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Krakowie. Jest on finansowany z grantów norweskich przez Fundację Batorego z Warszawy.
Stowarzyszenie CRS realizuje głównie projekty naukowe i praktyczne dotyczące zrównoważonego rozwoju. W projekt zaangażowani są m.in. naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Celem projektu jest zwiększenie udziału ludzi w podejmowaniu decyzji dotyczących przyrody.
XVII JASKINIOWY RAJD PTSM O PUCHAR WÓJTA GMINY JERZMANOWICE-PRZEGINIA ,, ŁAZY 2015"
Jaskiniowe zmagania w Łazach za nami!
Kolejny już -XVII Rajd Jaskiniowy organizowany przez Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze "Ostaniec" oraz Małopolski Oddział PTSM w Krakowie odbył się w dniach 11-13 XII 2015 w Łazach.
Patronat nad rajdem sprawował Adam Piaśnik Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia, który ufundował puchary i nagrody. W rajdzie wzięło ponad 100 uczestników z 9 szkół z Jerzmanowic i Krakowa. W piątkowy wieczór radowanie rozpoczęło się od...... lekcji o jaskiniach, jak na porządnych uczniów przystało. Świetnie przygotowana prezentacja pt. "Jaskinie moja pasja" Pana Rafała Jureczko wzbudziła wielkie zainteresowanie Rajdowiczów. Tego samego dnia najwytrwalsi udali się na nocny spacer pod Czarcie Wrota. W sobotni poranek rozpoczęła się gra terenowa w Dolinie Będkowskiej, podczas której uczestnicy zwiedzali Jaskinię nad Źródłem. Gra terenowa wytyczona była w wybranych stanowiskach Edukacyjnej ścieżki historyczno-przyrodniczej "Jaskiniowa Dolin", gdzie uczestnicy rywalizowali między sobą min. w rzucie maczugą, szukaniu tropów zwierząt i rozpoznawaniu gatunków drzew przy szkółce leśnej. Poobiedni czas przeznaczony był na warsztaty artystyczne "Wyczarowane z gliny i kamienia, ze szmatek i krzemienia" oraz konkursy krajoznawcze. Każda z grup zaprezentowała kolędę i przedstawienie "Święta u Jaskiniowców", a wieczorem odbyło się spotkanie z Bogusławem Nowakiem przewodnikiem górskim i podróżnikiem zatytułowane "U Rodaków na Syberii - Anno Domini 2015". W niedzielny poranek odbyło się podsumowanie rajdu oraz wręczenie pucharów i nagród wszystkim uczestnikom.
Puchar za I miejsce w kategorii szkoły podstawowe klasy I-III zdobyła Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach, również w kategorii szkoły podstawowe klasy IV-VI zdobyła drużyna "Nietoperze" z Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach. Najlepszą z drużyn w kategorii gimnazjów okazało się Koło PTSM PWEMAT z Prywatnego Gimnazjum nr 4 w Krakowie, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych Liceum Ogólnokształcące nr VIII w Krakowie. Nagrody zostały wręczone przez Pana Adama Piaśnika Wójta Gminy, Pana Tadeusza Nabagło -Przewodniczącego Rady Powiatu Krakowskiego oraz Pana Karola Papisz - dyrektora Schroniska Młodzieżowego w Łazach. Wszystkim uczestnikom rajdu dziękujemy i zapraszamy na kolejne Jaskiniowe Rajdowanie.
W przedświątecznym zabieganiu pani Ludmiła Kemona znalazła czas, aby spotkać się z nami na nietypowej lekcji wychowawczej. Mama jednego z naszych kolegów odwiedziła nas, by podzielić się informacjami o kraju, z którego pochodzi, a mianowicie Rosji. Mieliśmy okazję do rozmowy o tradycjach świątecznych kultywowanych przez wyznawców prawosławia.
Dowiedzieliśmy się, dlaczego Święta Bożego Narodzenia przypadają tam trzynaście dni później niż w Polsce i dlaczego rosyjskie dzieci odwiedza Dziadek Mróz a nie św. Mikołaj. Pani Ludmiła opowiadała nam też o innych różnicach kulturowych między naszymi narodami. Okazało się, że Rosjanie nie mają zwyczaju modlenia się za zmarłych 1listopada. Na zakończenie mama Tomka skierowała tradycyjne życzenia świąteczne w języku rosyjskim, wiele zwrotów zrozumieliśmy za nim zostały przetłumaczone nam na język polski. To niezwykle ciekawe spotkanie było możliwe dzięki uczniom z naszej klasy, którzy w ramach programu Szkoła Demokracji zaproponowali cykl spotkań edukacyjnych prowadzonych przez rodziców.
Wiktoria Kwiecień kl. 2c
GWIAZDKA W POLSZCZE W DWÓCH ODSŁONACH
Zapraszamy
na
spektakl o ludzkiej kondycji w Dniu Narodzenia Pańskiego...
17 grudnia 2015 r. godz. 17:00
Zespół Szkół w Jerzmanowicach
Konkurs "Szopka bożonarodzeniowa"
Komisja XIV edycji konkursu "Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej" przyznała 26 nagród i wyróżnień. Aż 8 z nich trafiło do naszych uczniów! Gratulujemy!
Nagrodę specjalną ufundowaną przez Muzeum Zagłębia za elementy regionalne otrzymał:
Mateusz Marek klasa III, Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach,
W kategorii klas 0 - I
Miejsce III:
Filip Świtała klasa 0, Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach,
Wyróżnienia:
Alicja Sieradzka klasa 0, Przedszkole Samorządowe w Jerzmanowicach,
Julia Okrajni klasa 0, Alicja Okrajni klasa I, Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach
W kategorii klas II - III
Wyróżnienia:
Antoni Nabagło klasa II, Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach,
Kaja Marek klasa II, Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach
,
W kategorii klas IV - VI
Miejsce II:
Olga Dudzińska klasa VI Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach
Wyróżnienia:
Kacper Skulich, klasa V, Kamil Skulich klasa II Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach
Wyróżniona pasja pani Agaty
Pani Agata Tuleja-Kozera, nauczycielka matematyki i techniki w naszym Zespole Szkół ma swoją cichą pasję, szydełkuje, a jej wyjątkowe prace można oglądać na wystawie Skoczmyż do Betlejem czempredzej w Krakowie-Dom Polonii Rynek Główny 14.
Wśród grupy podkrakowskich twórców jest pięć pasjonatek z naszej gminy, w tym niesformalizowanym zespole jest pani Agata, która udostępniła swoje ozdoby choinkowe, tych robi najwięcej. Ma też w swoim dorobku serwety i obrusy. Czasami spod jej rąk wyjdą też elementy ubioru. Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia wystawy, która potrwa do końca grudnia.
Pan Tomasz Kiszka, nauczyciel wychowania fizycznego w naszym Zespole Szkół, uhonorowany został tytułem Pasjonat Sportowej Polski 2015. Wyróżnienie zostało przyznane za upowszechnianie kultury fizycznej, propagowanie zdrowego stylu życia, sportu i rekreacji przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży.
Medal panu Tomaszowi wręczyli mistrzowie olimpijscy Paweł Nastula i Grzegorz Skrzecz oraz Prezes Zarządu Klubu Sportowa Polska Marek Zdziebłowski.
Uroczystość odbyła się 26 listopada 2015 r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie.
Szczegółowa relacja z uroczystości na stronie www.jerzmanowice-przeginia.pl .
Konkurs "Szopka bożonarodzeniowa"
Nasi uczniowie jak co roku przygotowali swoje prace na XIV edycję konkursu "Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej" organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 10 w Będzinie, Parafia św. Trójcy oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie. Wykonano 26 szopek ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego.
Różnorodność materiałów wykorzystanych do przygotowania szopek sprawia, że każda z prac jest oryginalna i pomysłowa.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 13 grudnia 2015 roku, o godz. 14:00 w Szkole Podstawowej w Będzinie.
Dziękujemy rodzicom, dziadkom, a przede wszystkim dzieciom za zaangażowanie w przygotowaniu szopek.
Zarząd Oddziału Małopolskiego PTSM w Krakowie
oraz Szkolne Koło Turystyczno - Krajoznawcze "OSTANIEC",
działające przy Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach
zaprasza na
XVII JASKINIOWY RAJD PTSM O PUCHAR WÓJTA GMINY JERZMANOWICE-PRZEGINIA ,,ŁAZY 2015"
Rajd obędzie się w dniach 11.12.- 13.12.2015 r.
Program rajdu w załączeniu:
DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
25.11.2015r. (środa)
kl. 4-6 szkoła podstawowa i 1-3 gimnazjum
w godz. 17.00 - 20.00
OGŁOSZENIE
Zebranie Rodziców
uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
odbędzie się 18 listopada 2015 r. (środa)
o godzinie 16:30
w sali gimnastycznej.
Obchody Święta Niepodległości
w Zespole Szkół w Jerzmanowicach
w dniu 10 listopada 2015 r.
Godz. 10:00
Wymarsz dzieci, uczniów i nauczycieli
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
na Cmentarz Parafialny w Jerzmanowicach
Godz. 10:10
Rozważania o Niepodległości
złożenie kwiatów na
Grobie Nieznanego Żołnierza
10:45
Powrót do szkoły na zajęcia lekcyjne
Wypracować sukces
Kolejne warsztaty edukacyjne w ramach programu Szkoła demokracji poświęcone były diagnozie obecnego stanu w zakresie spełniania wymagań niezbędnych do uzyskania certyfikatu. Szukaliśmy też rozwiązań na lepsze funkcjonowanie gimnazjum w zakresie komunikacji między gimnazjalistami a dyrekcją szkoły,. Wypracowaliśmy też sposoby na skuteczniejszą realizację programu pracy SU w bieżącym roku szkolnym. Zbieraliśmy pomysły na tematykę wspólnych spotkań uczniów, nauczycieli i rodziców. Wypracowane pomysły będziemy wdrażać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Efekty naszych działań zaprezentujemy na kolejnych, już styczniowych warsztatach.
II Rajd Przyrodniczy o Puchar Starosty Krakowskiego "W Jaskiniowej Dolinie" Łazy 29-30 X 2015
W dniach 29-30 X 2015 r. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym PTSM w Łazach odbył się
II Rajd Przyrodniczyo Puchar Starosty Krakowskiego "W Jaskiniowej Dolinie" Łazy 2015. W pięknej scenerii "złotej jesieni" Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia Adam Piaśnik i Dyrektor Zespołu Szkół
w Jerzmanowicach Tadeusz Nabagło przywitali ponad 60 uczestników rajdu. To już drugi rajd dla dzieci i młodzieży szkolnej organizowany przez Stowarzyszenie Ekoturystyki "Ostaniec" Gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne "Ostaniec", działające
w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach.
Ten zlot uczniów
z północnej części Powiatu Krakowskiego, a dokładnie z Jerzmanowic, Szklar, Racławic, Czubrowic, Sąspowa i Przegini związany był z kolejnym etapem realizacji Edukacyjnej ścieżki historyczno-przyrodniczej pn. "Jaskiniowa Dolina". Wspomniana wyżej ścieżka edukacyjna była kontynuowana
w bieżącym roku przez Stowarzyszenie jako zadanie publiczne współfinansowane przez Urząd Marszałkowski w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna", a partnerem
w realizacji tego projektu była Gmina Jerzmanowice-Przeginia i Ojcowski Park Narodowy. Nad tegorocznym II Rajdem Przyrodniczym patronat objął Starosta Krajowski - Pan Józef Krzyworzeka.Uczestnicy II Rajdu Przyrodniczego w trakcie dwudniowego rajdu poznawali atrakcje przyrodnicze, historyczne i kulturowe Dolinek Krakowskich, a dokładnie Doliny Będkowskiej i Doliny Szklarki, wśród których wytyczona została 12 kilometrowa trasa edukacyjnej ścieżki "Jaskiniowa Dolina". Rajdowicze maszerujący ścieżką zwiedzali nie tylko Jaskinię Nietoperzową w Jerzmanowicach, ale także brali udział w zielonych lekcjach na ścieżce geologicznej, przy wywierzysku (Źródło Będkówki), Wodospadzie "Szum" i w Łazach, przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym PTSM. W tych miejscach zamontowano tablice informacyjne, a obok Schroniska
w Łazach wybudowano "szkółkę leśną". Uczniowie mieli tam okazję rozpoznawać drzewa wykorzystując kształt liści, czy fakturę pni, również określali wiek drzew na podstawie ich przekroju. Rozpoznawanie skał, obliczanie odległości w terenie za pomocą mapy, czy odczytywanie azymutu to standardowe zadania podczas rajdu, wykonywane w terenie przez uczestników, jednak wyjątkową lekcją okazało się spotkanie
z lokalnym historykiem Panem Kazimierzem Tomczykiem zorganizowane w okopach, pozostałych z czasów II wojny światowej. Nowopowstałe elementy infrastruktury turystycznej pozwoliły na zorganizowanie zielonych lekcji w terenie i odkrywanie tajemnic natury już wśród najmłodszych turystów. Sprzyjająca pogoda, wielość atrakcji oraz inwencja twórcza uczniów spowodowała, że konkurencji rajdowych było wiele, a poziom prezentowanych prac konkursowych niezwykle wysoki. Liczne konkursy i konkurencje sportowo-artystyczne wyłoniły zwycięzców w kategorii gimnazjum oraz w kategorii szkól podstawowych klasy IV-VI. Zwycięzcami w II Rajdzie Przyrodniczym "W Jaskiniowej Dolinie" Łazy 2015 okazały się drużyny
z szkoły podstawowej i gimnazjum w Przegini. Puchary, dyplomy i nagrody wręczali Przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Pan Tadeusza Nabagło oraz Pan Zygmunt Ferdek, reprezentujący Stowarzyszenie Ekoturystyki "Ostaniec" Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkich uczestników zapraszamy na kolejne Rajdy!!!
Z turystycznym pozdrowieniem
Komandor rajdu
Teresa Sieradzka
02.11.2015r. (poniedziałek)
jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Młodzi głosują
W ramach programu Młodzi głosują, który organizuje Centrum Edukacji Obywatelskiej gimnazjaliści z Jerzmanowic wzięli udział w symulacji wyborów parlamentarnych.
Młodzież popiera szeroko rozumiany obóz konserwatywny; największym zaufaniem uczniowie obdarzyli partię KORWIN (35% poparcia), na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość (29% poparcia). Wyniki młodzieżowych wyborów stanowią potwierdzenie trendów widocznych już w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 roku oraz wyborów prezydenckich, które organizowane były rok później. Tegoroczna edycja akcji potwierdza też widoczny i rosnący już od 2011roku rozdźwięk pomiędzy wynikami wyborów młodzieżowych a wynikami wyborów powszechnych (różnice te wcześniej były znacznie mniejsze). Więcej na stronie www.mlodzi.ceo.org.pl
Frekwencja wyniosła w naszej szkle 87%. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała Uczniowska Komisja Wyborcza.
Ewa Rogóż
Akcja "Podaruj innym zeszyt"
"Wolontariat - pochodzi od łacińskiego volontarius i znaczy dobrowolny, chętny. Wolontariat to aktywna odpowiedź na dostrzeganie problemów drugiego człowieka".
Każdy początek roku szkolnego to spore wydatki dla rodziców. Ale nasi uczniowie już od kilku lat pokazują, że warto pomagać i wspierać innych, którzy może mają mniej. Dlatego we wrześniu przeprowadziliśmy w szkole kolejną zbiórkę artykułów szkolnych, pod hasłem "Podaruj innym zeszyt".
Piórniki, zeszyty, bloki, kredki, plecaki zebrane przez naszych uczniów podczas akcji zostały przekazane do Caritas.
Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka drugiego człowieka, nauka człowieczeństwa. Pomagając charytatywnie, sprawiamy też, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki, przyjazny. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat.
Przytaczając słowa św. Pawła -"Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu" (Dz 20,35) za każdy gest, nawet najmniejszy - dziękujemy.
Organizatorzy akcji na terenie szkoły:
Marzena Polak Agata Sarota
Stowarzyszenie Ekoturystyki "Ostaniec"
Gminy Jerzmanowice - Przeginia
oraz Szkolne Koło Turystyczno - Krajoznawcze "OSTANIEC",
działające przy Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej
w Jerzmanowicach zaprasza na
II Rajd Przyrodniczy "w Jaskiniowej Dolinie" Łazy 29-30 X 2015
14 października 2015r. w naszym zespole szkół uroczyście obchodziliśmy Święto Szkoły. Rano, w uroczystym pochodzie, młodzież szkolna na czele z dyrekcją udała się do Kościoła św. Bartłomieja Ap. w Jerzmanowicach na mszę świętą, którą celebrował ksiądz proboszcz Kazimierz Szczęsny.
Po zakończeniu wspólnej modlitwy młodzież, grono pedagogiczne i goście zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby uczestniczyć w drugiej części uroczystości poświęconej patronom naszych szkół. Jak pierwszy głos zabrał prowadzący uroczystość, przewodniczący Publicznego Gimnazjum nr 1 w Jerzmanowicach Marek Sieradzki, który prowadził całą uroczystość. Następnie głos zabrał pan dyrektor Tadeusz Nabagło. Przywitał on wszystkich gości zgromadzonych w murach naszego zespoły szkół.
Dzień ten był szczególnie ważny dla uczniów klas pierwszych naszego gimnazjum. Otóż pierwszym punktem programu było przyjęcie ich do grona naszej społeczności szkolnej. Nad przebiegiem ślubowania czuwała pani Dorota Ferdek.
Po tej części uroczystości zaproszono wszystkich uczniów i nauczycieli do obejrzenia programu artystycznego, pod hasłem "Królowo Jadwigo prowadź nas", przygotowanego przez panią Grażynę Piwowarczyk, panią Sylwię Dudek i panią Agatę Sarota, która zadbała o dekorację.
Uczniowie klasy 5a przygotowali inscenizację, w której zaprezentowano losy Świętej Królowej Jadwigi. W rolę królowej wcieliła się uczennica klasy 3a Zuzanna Szlachta, która prowadziła rozmowę z dwiema uczennicami - Oliwią Leja i Mileną Tylibą. Następnie w poetycki sposób wielkość królowej ukazała nam Emilia Osiak, recytując hymn ku czci świętej. Całość zamknął wzruszający odczyt listu małej Jagódki do Królowej Jadwigi, który wygłosiła Agnieszka Hrabia, poruszając serca wszystkich zgromadzonych. Podczas artystycznej części programu widzowie mogli wsłuchać się w pieśni ku czci naszej patronki, które wykonały wokalistki i uczniowie należący do chóru "Źródło" pod czujnym okiem pani Sylwii Dudek.
Konsultacje w sprawie zmiany Regulaminu ocen zachowania
Zwracamy się z prośbą do Rodziców i uczniów
o wyrażenie opinii w sprawie projektu Regulaminu ocen zachowania.
Propozycje zmian prosimy przesyłać na adres:
tsieradzka@interia.pl lub olaewa1@op.pl
Dokument w załączeniu:
Ogłoszenie dla Rodziców
Stowarzyszenie Piłki Ręcznej w Olkuszu prowadzi nabór chętnych dzieci z klas 1-3
oraz dziewcząt z rocznika 2005
Szczegóły na stronie; www.sprolkusz.pl
Ostańczycy na XL Jubileuszowym Ogólnopolskim Rajdzie Grunwaldzkim Młodzieży Szkolnej PTSM - Kraków 2015r.
Dla Ostańczyków to był kolejny, wyjątkowy rajd. Intensywny, wyczerpujący i bardzo, bardzo atrakcyjny. Nasi reprezentanci wzięli udział w każdej konkurencji rajdowej: w prezentacjach drużyn na Kopcu Kościuszki, w marszu na orientację w Lesie Wolskim, konkursie wiedzy historyczno-krajoznawczej, w konkursie plastycznym "Zabytki Krakowa" i w grze terenowej po Starym Mieście.
Konkurencje trudne, zwłaszcza te na czas, ale chęci Rajdowiczom nie brakowało. Nie ważne, które miejsce zajmuje się w rywalizacji grupowej, liczy się to, że można było zobaczyć Kraków inny, od tego, który znamy.
Wędrując Zrębem Sowińca mieliśmy okazję poznać budowę geologiczną zachodniej części miasta. Nocą podziwialiśmy panoramę Krakowa z Kopca Kościuszki, a w podczas gry terenowej po Starym Krakowie rozwiązywaliśmy quizy, zagadki i inskrypcje, ukryte w zabytkowych kamienicach. Na koniec świetnie się bawiliśmy się w Ogrodzie Doświadczeń odkrywając jednocześnie tajniki fizyki i geografii. Jednak okazja, by zmierzyć się z rówieśnikami pochodzącymi z całej Polski (min. Mazury, okolice Poznania, Lublin, Wołomin) to chyba największy magnes, który przyciąga Radowiczów na wspólne wędrówki po Krakowie. Z pewnością zdobyty puchar za I miejsce w Marszu Na Orientację w XL Jubileuszowym Rajdzie Grunwaldzkim Młodzieży Szkolnej PTSM Kraków 2015 będzie zachętą dla innych uczniów naszego gimnazjum do podjęcia wysiłku i trudu by poznawać przeszłość i piękno naszej Ojczyzny. Najdzielniejsi Rajdowicze z Jerzmanowic na Rajdzie Grunwaldzkim to: Ola Wójs, Paulina Filipek, Adrian Januszowski i Bartek Jochymek. Gratulacje !!!
Do zobaczenia na kolejnym rajdzie:
Teresa Sieradzka
Gimnazjaliści z Jerzmanowic, podobnie jak w latach poprzednich aktywnie uczestniczą w edukacyjnym programie ,,Młodzi głosują-wybory parlamentarne 2015".
W ramach swoich działań przygotowali plakaty i hasła zachęcające do udziału w głosowaniu. Rozwiesili plakaty pro-frekwencyjne oraz rozdali mieszkańcom ulotki z związane z tegorocznymi wyborami, które otrzymaliśmy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Klasy drugie i trzecie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych na temat wyborów parlamentarnych oraz zadań sejmu i senatu. Temat tych lekcji brzmiał Zmieniaj Polskę długopisem! taki był wybór gimnazjalistów spośród kilkunastu haseł zachęcających do głosowania.
Zachęcamy wszystkich odwiedzających naszą stronę internetową do głosowania 25 października. Młodzi oddadzą swoje głosy kilka dni wcześniej.
Ewa Rogóż
Kolejny krok w lepszą stronę
Kolejne warsztaty (06 października) w ramach ,,Szkoły Demokracji" poświęcone były przygotowaniom do diagnozowania stanu naszego gimnazjum w zakresie oceniania, komunikowania się, pozyskiwania informacji. Uczestnicy wspólnie z opiekunami diagnozowali swoje umiejętności w zakresie przeprowadzania wywiadu. Poznali też nowe sposoby pozyskiwania informacji, metoda zdjęć, mapy i flagi. Nowe wiadomości i umiejętności władze SU wykorzystają do wypracowania harmonogramu zmian w szkole. Warsztaty prowadziła pani Małgorzata Suwaj, pracownik Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Ewa Rogóż
OGŁOSZENIE
Dzień Edukacji Narodowej (14.10.2015r.) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
W tym dniu obchodzimy Święto Szkoły.
Program uroczystości:
7.55 - sprawdzenie obecności, wyjście do Kościoła Św. Bartłomieja
8.00 - Msza św.
9.00 - program artystyczny
ok. 10.15 - odwóz uczniów do domów (tylko jeden odwóz w tym dniu).
14 października 2015r. świetlica pracuje bez zmian. W tym dniu nie ma obiadu.
Święto szkolnej demokracji
W środę, 30 września gimnazjaliści wybrali władze oraz opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Wybory poprzedziła kampania wyborcza; kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, odbyło się też spotkanie uczniów z kandydatami.
Najpopularniejszym punktem programów było wprowadzenie Dnia bez jedynki. Plakaty zachęcające do wyborów przygotowali uczniowie w ramach konkursu pro-frekwencyjnego, były skuteczne frekwencja wyniosła 92%. Przewodniczącym został wybrany Marek Sieradzki, który jednym głosem wyprzedził swoją zastępczynię Karolinę Kemona. Wyborcy obdarzyli też zaufaniem Paulinę Filipek i Mateusza Skrzypek. Opiekunami zostali kolejny raz pani Marta Janecka i pierwszy raz pan Krzysztof Mirek.
Wybory były jednym z elementów programu CEO ,,Szkoła Demokracji", który jest realizowany w naszym gimnazjum.
Poznajemy i zdobywamy wspaniałe polskie góry
Beskid Wyspowy
W dniach 25-27.09.2015 r. Szkolne Koła PTSM "Ostaniec" i "Nietoperze" z Zespołu Szkół Jerzmanowicach brały udział w VI Wojewódzkim Rajdzie PTSM "Lubogoszcz 2015 Na indiańskim szlaku".
Rajd odbywał się w Bazie Szkoleniowo - Wypoczynkowej i Szkolnym Schronisku Młodzieżowym PTSM, usytuowanym na stoku góry "Lubogoszcz" w Kasince Małej (woj. małopolskie). Schronisko leży wśród gór
i lasów Beskidu Wyspowego na wysokości 600 m n.p.m.
Beskid Wyspowy tworzy grupę górską o trudnych do ścisłego określenia granicach topograficznych. Na płn graniczy z Pogórzem Wielickim, od zachodu sąsiaduje z Beskidem Średnim, od pd z Gorcami, a od wsch granicę wyznaczają Dolina Dunajca i kotlina Sądecka.
Charakterystyczna cechą rzeźby terenu w Beskidzie Wyspowym są odosobnione, wyspowe wzniesienia. Oznaczają się one stromymi stokami i płaskimi wierzchowinami, na których często występują polany. Do najwyższych kulminacji w Beskidzie Wyspowym należą: Mogielica (1171 m), Ćwilin (1072 m), Modyń (1029 m), Luboń Wielki (1022 m) i Śnieżnica (1006 m).
Pod względem geologicznym Beskid Wyspowy zbudowany jest z fliszu karpackiego, w którym niszczący, długotrwały wpływ erozji spowodował powstanie głębokich wcięć i wąwozów. Pomiędzy nimi "wystają" pojedyncze szczyty górskie niczym "wyspy" i dlatego to pasmo nazywa się Beskidem Wyspowym. Na tegorocznym rajdzie posmakowaliśmy prawdziwy górskiej przygody wychodząc w deszczu na górę Lubogoszcz (zdjęcie powyżej). W magicznej mgle i z salamandrami plamistymi u stóp wszyscy rajdowicze dzielnie zdobyli szczyt (968 m n.p.m). Wieczorne konkurencje sportowe i zabawy na terenie schroniska były świetnym dopełnieniem czasu rajdowego. Dużo frajdy sprawiło nam tworzenie biżuterii indiańskiej, konkurs piosenki i kalambury. Dla wszystkich uczestników był to wyjątkowo zwycięski rajd! W końcu nie zawsze osiąga się prawie 1000 m n.p.m.
Procedury organizowania i przeprowadzania sprawdzianu w szóstej klasie szkoły podstawowej oraz egzaminu gimnazjalnego obowiązujące w roku szkolnym 2015/2016 dostępne są na stronie OKE
Forma pracy dowolna
(malarstwo, rysunek, wydzieranka, materiał przyrodniczy, forma przestrzenna, inne)
Prace należy złożyć w świetlicy szkolnej
do dnia 09.10.2015r. do godz. 1500
Regulamin konkursu w załączniku =>
Samorządy mają głos
Pod takim hasłem przygotowujemy wybory władz SU, nasze działania są elementem programu Szkoła Demokracji, który realizujemy w naszym gimnazjum.
Uczniowie wybiorą nie tylko władze, ale także nauczycieli-opiekunów. Kampania wyborcza trwa, kandydaci przedstawili swoje programy i zaprezentowali plakaty wyborcze. Odbyła się również debata, podczas której przyszłe władze uczniowskie zaprezentowali się wyborcom. Uczestnicy spotkania podsunęli tematy, którymi nowe władze powinny się zająć w swej kadencji. Najciekawszymi wnioskami były; zorganizowanie w dniu Święta Wiosny Dnia Śpiocha, wpisanie w plan wycieczek wyjazdów zagranicznych dla klas trzecich. Wypracowane zostały szczegóły planu wprowadzenia w szkole dnia bez jedynki. Wszyscy kandydaci (Paulina Filipek, Julia Hrabia, Karolina Kemona, Kamila Kardaszewska, Marek Sieradzki, Oliwia Skotniczna, Mateusz Skrzypek) zobowiązali się do realizacji tego pomysłu.
Święto demokracji szkolnej odbędzie się 30 września 2015r. Będzie to ogólnopolski dzień wyborów władz szkolnych, który koordynuje Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wysoką frekwencję pomogą osiągnąć hasła zachęcające do głosowania, które przygotowali gimnazjaliści w ramach zajęć wiedzy o społeczeństwie.
Przyłącz się do akcji i zbieraj nakrętki na leczenie i rehabilitację 7-letniej Emilki Włosek.
"Jedna nakrętka świata nie zmieni,
ale wspólne działania dla dobra innych
mogą go uczynić o wiele lepszym"
Zakrętki odbiera pani pedagog Katarzyna Stachowicz
OGŁOSZENIE
W dniu 16.09.2015 r. (środa)
w Zespole Szkół
w Jerzmanowicach
odbędzie się zebranie rodziców
z wychowawcami w klasach
o godz.1630 w szkole podstawowej
o godz.1715 w gimnazjum
MISJA PRZY(G)RODA W TATRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM
Początek roku szkolnego 2015/2016 Gimnazjaliści z Jerzmanowic rozpoczęli na zielonej szkole w Tatrzańskim Parku Narodowym w ramach realizowanego projektu "Misja Przyroda-Zielone Szkoły w Parkach Narodowych". Grupa 36 uczniów przez pięć dni poprzez zabawę, ćwiczenia badawcze, gry terenowe oraz pracę metodą projektu poznawali bioróżnorodność gatunkową i walory przyrodnicze Tatr oraz kulturę Podhala.
Jako kontynuacja projektu w szkole będą się odbywać zajęcia pozalekcyjne, w czasie których uczniowie opracują trasę -turystyczną "Skarby naszej okolicy". Zajęcia realizowane metodą projektu zakończą się udziałem w ogólnopolskim konkursie.
A co robiliśmy na zielonej szkole?
Pierwszego dnia był marsz na orientację i przypomnienie jak korzystać z mapy, bo to przecież podstawowa umiejętność w górach! W czasie wycieczki górskiej na Gęsią Szyję (1496 m n.p.m)
z bliska podziwialiśmy polodowcową rzeźbę tatrzańską, a z samego szczytu zobaczyliśmy nawet Gierlach 2655 m n.p.m (najwyższy szczyt Tatr leżący po stronie słowackiej). Kolejny dzień spędziliśmy badając środowisko wodne, a dokładnie potok górski i staw (była to świetna zabawa, nauka
o bezkręgowcach, pomiar czystości wody, mierzenie przepływu rzeki i oczywiście obserwacja wylewania wody z butów oraz wykręcania skarpetek pracowitego badacza). Podczas gry terenowej po Zakopanem zwiedzaliśmy min. zabytki architektury Willę "Koliba", chatę góralską (oddział muzeum Tatrzańskie Inspiracje), Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Zwieńczeniem tego marszu był wyjazd kolejką krzesełkową z Polany Szymoszkowej na Gubałówkę. Każdego dnia odbywały się zajęcia podsumowujące (lekcje, relacje na facebook'u, warsztaty i quizy), oczywiście były też dyskoteki. Ostatni dzień ambitnie rozpoczął się spacerem na wschód Słońca, niestety niebo było pokryte chmurami i został nam tylko świt do podziwiania. Zwiedzanie Kaplicy na Jaszczurówce, spacer do Kuźnic, wystawa przyrodnicza i fotograficzna były podsumowaniem wiedzy o Tatrzańskim Parku Narodowym ,
a na koniec lody, gofry i do domu ;)
Dzielni i fantastyczni uczniowie, wytrwali opiekunowie i przepiękna okolica....
jednym słowem świetna Misja Przy(g)roda już za nami!!!
Organizacja rozpoczęcia Roku Szkolnego 2015/16 w dniu 01.09.2015r.
w Zespole Szkół w Jerzmanowicach
rozpocznie się Mszą Św. o godz. 8:00
w Kościele Parafialnym Św. Bartłomieja.
Rozpoczęcie w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach o godz: 9:00 (sala gimnastyczna)
Rozpoczęcie w Gimnazjum w Jerzmanowicach o godz: 9:00 (korytarz)
Rozpoczęcie w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach o godz: 9:00
Rozpoczęcie w oddziale Szkoły Podstawowej w Szklarach o godz: 10:00
Rozpoczęcie w oddziale Przedszkola Samorządowego w Łazach o godz: 10:30
Dowóz uczniów 1 września zgodnie
z harmonogramem dowozów z ubiegłego roku szkolnego.
1.
8.00 - 8.45
2.
8.55 - 9.40
3.
9.50 - 10.35
4.
10.45 - 11.30
5.
11.55 - 12.40
6.
13.00 - 13.45
7.
13.55 - 14.40
7:00
Jerzmanowice ulice: Nietoperzowa, Doły, Pod Grodziskiem, Jurajska, Jana lll Sobieskiego, Centralna, Szkoła
7.00
Jerzmanowice Stok, ul. Zachodnia, ul. Krakowska w stronę stacji Shell
7.10
Gotkowice przystanek droga krajowa 94 w kierunku Olkusz, Szkoła