Baner Kontakt


















ARCHIWUM
Rok szkolny 2013 / 2014



Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje,
że zakończenie
Roku Szkolnego 2013/2014
odbędzie się

27 czerwca 2014 r. (piątek)


Organizacja uroczystości zakończenia roku szkolnego w poszczególnych placówkach:

26 czerwca 2014 (czwartek)

9:00 Akademia z okazji zakończenia Roku Szkolnego 2013/2014 w gimnazjum i pożegnanie klas III


27 czerwca 2014 (piątek)

8:00 Msza Św. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Bartłomieja w Jerzmanowicach
9:00 Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2013/2014 w szkole podstawowej, w sali gimnastycznej
9:00 Uroczyste rozdanie świadectw w gimnazjum w poszczególnych w klasach


Zakończenie Roku Szkolnego
w Przedszkolu Samorządowym
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach:

27 czerwca 2014 (piątek)

13:00 Zakończenie Roku Szkolnego 2013/2014
w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach
11:00 Zakończenie Roku Szkolnego 2013/2014
w oddziale w Łazach




SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW

na rok szkolny 2014/2015
Szkoła Podstawowa

Pobierz plik =>   


SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW

na rok szkolny 2014/2015
Gimnazjum

KLASA I   

KLASA II   

KLASA III   


Z wizytą w Pałacu Prezydenckim

         W piątek 23.05.2014r. my gimnazjalistki z Jerzmanowic: Aleksandra Mirek, Julia Sroka i Magdalena Sarota, wraz z koleżankami Joanną Polak i Weroniką Kordaszewską miałyśmy przyjemność uczestniczyć w debacie ,,Głosowanie-przywilej czy obowiązek". Dyskusja odbyła się w Pałacu Prezydenckim. W tej wyjątkowej wyprawie towarzyszyła nam Pani Ewa Rogóż-nauczyciel wiedzy o społeczeństwie, koordynator projektów społeczno-obywatelskich. Zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego było nagrodą za wyjątkowe zaangażowanie w realizację projektu ,,Młodzi głosują", który finansowany był przez Komisję Europejską-program ,,Młodzież w działaniu" i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Spośród 1230 zespołów wybrano przedstawicieli ośmiu szkół, Małopolskę reprezentował zespół z Jerzmanowic. W czasie debaty uczestnicy przedstawiali swoje poglądy na temat "Czy głosowanie powinno być prawem czy obowiązkiem?" Uczennica Julka Sroka miała odwagę podyskutować na ten temat z panelistami, przede wszystkim z doradcą Prezydenta RP ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi panem Janem Lityńskim. Julka wykorzystała dla poparcia swojego stanowiska badania prowadzone przez UMK w Toruniu i przepisy obowiązujące w Australii czy Belgii. Z doradcą Prezydenta polemizowała też p. Ewa Rogóż. Kolejnym punktem rozmowy był temat: "Lepiej nie głosować, niż głosować nieświadomie. Następnie zapytano Nas co myślimy o tym, by czynne prawo wyborcze obniżyć do 16 roku życia. Tu chętnie głos zabrała Weronika Kordaszewska popierając zapis o prawie wyborczym od 18 roku życia, wzmacniając swoje stanowiska badaniami CBOS, w których Polacy są zdecydowanie przeciwni obniżeniu wieku osób uprawnionych do głosowania. Każda część zakończyła się głosowaniem uczestników na pytaniem, które było przedmiotem debaty. Większość osób opowiedziała się za prawem do głosowania, pozostawieniem cezury 18 lat w czynnym prawie wyborczym, wynikiem remisowym zakończyła się kwestia czy głosować świadomie nie czy może nie głosować w ogóle. Kolejnym punktem była wizyta w Sejmie. Oczywiście najbardziej zaciekawiła nas sala plenarna. Zobaczyłyśmy też miejsca, które zwykle nie są udostępnione dla zwiedzających np: Kaplica Sejmową, czy miejsca pracy Komisji Parlamentarnej. Naszą uwagę przykuło godło naszej Ojczyzny, które ocalało w katastrofie smoleńskiej, a było w saloniku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przez całą wycieczkę robiłyśmy mnóstwo pamiątkowych zdjęć, które pozwolą nam na zawsze zachować w pamięci to wydarzenie. Nasza wyprawa edukacyjna była naprawdę świetna. Towarzyszyła jej duża dawka śmiechu, zabawy a przy okazji wiedzy i umiejętności.

Aleksandra Mirek
Magdalena Sarota
Julia Sroka





Młodzi też głosowali

         Gimnazjaliści z Jerzmanowice jak zawsze aktywnie uczestniczyli w realizacji projektu CEO ,,Młodzi głosują", tym razem wybierali Parlament Europejski. W ramach tego projektu uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących Unii Europejskiej i wyborów oraz debacie podczas której szukali argumentów przekonywujących do głosowania, prowadzili też kampanię profrekwencyjną. Dla uczniów dzień 19 maja był najważniejszy, kiedy to w 1077 szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przeprowadzone zostały wybory. Gimnazjaliści z Jerzmanowic głosowali na zasadach określonych w Kodeksie wyborczym. Podobnie jak wszyscy uczestnicy projektu wybrali parlament "prawicowy", ale różniący się od tego ,,dorosłego" wybranego 25 maja. Uczniowie głosowali w czasie przerw międzylekcyjnych, przed i po lekcjach, frekwencja wyniosła 80%.



A oto europarlament według gimnazjalistów z Jerzmanowic:
Nowa Prawica-Janusza Korwin-Mikke-31.65%
Prawo i Sprawiedliwość-25.90%
Europa Plus Twój Ruch-16.55%
Platforma Obywatelska RP-10,07%
Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy-7.91%
Szczegółowa relacja z realizacji projektu oraz pełne wyniki znajdują się na stronie: www.mlodzi.ceo.org.pl

Ewa Rogóż






Dyrektor Zespołu Szkół
w Jerzmanowicach
informuje, że
zebranie Rodziców
uczniów klas pierwszych
szkoły podstawowej

(dzieci 6 i 7 letnich, realizujących
obowiązek szkolny
w roku szkolnym 2014/2015
odbędzie się
w czwartek 26 czerwca 2014 r.
o godzinie 19:00
w świetlicy

szkoły podstawowej


II Rajd Kół PTSM - "Stryszawa z zabawek słynie"






OGŁOSZENIE


Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
informuje, że można zgłaszać dzieci
do przedszkola na miesiąc lipiec.
Zainteresowanych Rodziców
prosimy o zgłoszenie swojego dziecka
u wychowawcy grupy do 18 czerwca 2014 r.
W terminie do 25 czerwca
zostanie podana informacja
o tym czy przedszkole
zostanie otwarte w lipcu 2014 r.

Uwaga:
  • aby zafunkcjonowało przedszkole musi być zgłoszone co najmniej 15 dzieci
  • oddział może liczyć maksymalnie 25 dzieci
  • dzieci 3-5 latki mają pierwszeństwo
  • przedszkole może być czynne w godz. 8:00-15:00
  • nie ma odpisów z lipca za żywienie
  • żywienie i czesne płatne z góry


DZIEŃ OTWARTY


w Zespole Szkół w Jerzmanowicach
dnia 04.06.2014 r.
w godz. 17:00 - 18:00


KONKURS NA LOGO

Szkolne Koło turystyczno-krajoznawcze PTSM "OSTANIEC"
działające w Publicznym Gimnazjum nr 1
im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach
organizuje
KONKURS NA LOGO
Ścieżki edukacyjnej "Jaskiniowa Dolina"

Logo powinno być wykonane w dowolnym programie
(Word, Paint, Corel i inne).
Logo powinno zawierać: element jaskini. doliny
oraz napis "Ścieżka edukacyjna Jaskiniowa Dolina".
Prace należy przesłać do 6 czerwca 2014 na adres : tsieradzka@interia.pl

Gwarantowane nagrody
Zapraszamy do udziału w konkursie bez względu na wiek.


III Rajd historyczno-przyrodniczy o Puchar Wójta Gminy
"Z archeologią za pan brat..."
Łazy 13-14 maja 2014 za nami!

ORGANIZATORZY:
Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia
Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTSM OSTANIEC
w Jerzmanowicach


          Trzecie, kolejne radowanie dzieci i młodzieży z terenu z całej Gminy Jerzmanowice Przeginia w tym roku odbyło się pod hasłem: "Z archeologią za pan brat". Dlaczego poruszyliśmy temat archeologii? Ponieważ wpisywał się w cykl wcześniejszych spotkań, poświęconych pradziejom, z neandertalczykiem "w roli głównej", w których brali udział uczniowie z całej gminy. Wszystko zaczęło się min. od poznania "kultury jerzmanowickiej", narzędzi krzemiennych, zwyczajów łowieckich neandertalczyków, oraz zwierząt zamieszkujących nasze tereny w czasie epoki lodowcowej. Uczniowie w czasie warsztatów i spotkań z pracownikami Muzeum Archeologicznego, OPN i Jaskini Nietoperzowej poznawali przeszłość geologiczną, klimatyczną i prehistoryczną naszej "Małej Ojczyzny".
          13 i 14 maja 2014 dla 60 uczestników z terenu Gminy Jerzmanowice-Przeginia został zorganizowany III Rajd Historyczno-Przyrodniczy "Z archeologią za pan brat...". Rajd odbył się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym PTSM w Łazach. Przez dwa dni uczestnicy poznawali najbardziej malownicze i cenne zakątki Doliny Będkowskiej, Doliny Szklarki oraz Jerzmanowic, rywalizowali w konkurencjach sportowych, prezentacjach artystycznych, konkursach piosenki turystycznej i innych. Wieczorem rajdowi cze wzięli udział w "lekcji archeologicznej", w czasie której obejrzeli z bliska min. kości niedźwiedzia jaskiniowego, a prezentacja multimedialna, dotycząca Jana XXIII, papieża kanonizowanego razem z Janem Pawłem II, zakończyła intensywny pierwszy dzień rajdu. Drugiego dnia uczestnicy w deszczu maszerowali do Jaskini Nietoperzowej. Po zwiedzaniu groty i zjedzeniu pysznych kiełbasek (gdy jest zimno i leje to wtedy bardziej smakują) Wójt Gminy Adam Piaśnik oraz Dyrektor Zespołu Szkól w Jerzmanowicach Tadeusz Nabagło podsumowali dwudniowe zmagania oraz wręczyli, dyplomy, puchary i nagrody. W czasie rajdu wcześniej zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystywali pokonując trasę, biegnącą "śladami znalezisk archeologicznych". Rajd to przecież wspólna nauka i zabawa, to piesze wędrówki, bezwzględnie na pogodę, to wzajemna pomoc i odpowiedzialność za wykonywane zadania, to wspólnie spędzone chwile, to zdrowa rywalizacja i pożyteczne spędzanie czasu, niekoniecznie z komputerem. Dwa zespoły z gimnazjum i pięć drużyn podstawówek walczyło o puchar Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz nagrody (plecaki turystyczne). Poszczególne konkurencje sportowe, artystyczne i konkursy wiedzy pokazały wielkie zaangażowanie drużyn, a zwycięzców wyłoniła niewielka przewaga punków w klasyfikacji ogólnej. W kategorii szkół podstawowych puchar zdobyła Szkoła Podstawowa w Sąspowie, a w kategorii gimnazjalistów Gimnazjum w Jerzmanowicach. Gratulujemy zwycięzcom i do zobaczenia na kolejnym rajdzie!

Teresa Sieradzka
Szkolne Koło PTSM OSTANIEC





Młodzieżowe posłanki z Jerzmanowic

         Magdalena Sarota z kl. 2b i Joanna Polak z kl. 2a zasiada w ławach poselskich XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. To już piąty wyjazd reprezentantów naszego gimnazjum na ul. Wiejska w Warszawie. W tym roku dziewczęta szukały sposobów na zwiększenie zaangażowania młodzieży w sprawy środowiska lokalnego. W Małopolsce zajęły drugie miejsce, a to pozwoliło im nie tylko na udział w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2014r, ale także w pracach komisji problemowych, podczas których wypracowany został projekt uchwały SDiM, nad którym dyskutować będą młodzi posłowie.

Efekty pracy naszych posłanek można sprawdzić na stronie:




GŁOSUJEMY

Jurajska ekonomia

         W ramach projektu "Na własne konto" uczniowie naszego Gimnazjum stworzyli gazetę ekonomiczną "Jurajska ekonomia". Zachęcamy do lektury: link do strony
         W maju będziemy walczyć o nagrodę publiczności! Już teraz zachęcamy wszystkich do oddawania głosów na naszą gazetę w aplikacji konkursowej na Facebook'u: link do strony
         Każdy internauta, który posiada konto na profilu Facebook, w okresie od 1 do 15 maja br. będzie mógł oddać jeden głos w ciągu doby na naszą gazetę ekonomiczną.



Harmonogram III Gminnego Rajdu
Historyczno-Przyrodniczego
"Z archeologią za pan brat... Łazy 2014"


    Pobierz plik =>   



OGŁOSZENIE


Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
informuje, że dzień 02.05.2014 r. (piątek)
jest dniem wolnym od pracy.
W tym dniu przedszkole jest nieczynne.




Sukcesy Gimnazjalistów z Jerzmanowic

W bieżącym roku szkolnym uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Akademii Krakowskiej
Joanna Mazur klasa II B i Kamil Baranek klasa III A zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego
Małopolskiego Konkursu Geograficznego, a tym samym zostali finalistami tego konkursu.

14 kwietnia 2014 r. Joanna Mazur została laureatem
Małopolskiego Konkursu Geograficznego

Izabela Gąska, uczennica klasy III A została finalistką
Kuratoryjnego Konkursu Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej

Joanna Mazur, uczennica klasy II B została laureatem
XIII Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego

Joanna Mazur, uczennica klasy II B została laureatem Konkursu Języka Polskiego

Laureatom i finalistom gratulujemy serdecznie sukcesu i życzymy dalszego powodzenia
w kolejnych etapach edukacji.











Z okazji Świąt Wielkanocnych
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach
składają najserdeczniejsze życzenia:
dużo zdrowia, radości,
smacznego jajka, mokrego dyngusa,
mnóstwo wiosennego optymizmu
oraz samych sukcesów.

swieta



Oferta edukacyjna dla dzieci 6 letnich
w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach
w roku szkolnym 2014/2015

 Pobierz plik    


XIII Wojewódzki Konkurs Biblijny

         Dnia 10 kwietnia w finale XIII Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego, który odbył się w Rudach, wzięło udział 58 gimnazjalistów z 5 archidiecezji i diecezji, znajdujących się na terenie województwa śląskiego: bielsko-żywieckiej, częstochowskiej, gliwickiej, katowickiej i sosnowieckiej. Naszą szkołę reprezentowała Joanna Mazur z klasy II b. Tematem konkursu była Księga Izajasza. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w dwóch etapach. Pierwszy pisemny, składający się z 31 pytań i drugi ustny, do którego zakwalifikowało się tylko sześć najlepszych osób. Wśród nich znalazła się również Joanna. Po bardzo emocjonującej dogrywce, nasza uczennica zajęła II miejsce! Gratulujemy Joasi i mamy nadzieję, że lektura Pisma Świętego zaowocuje w jej życiu.


,,Bierzemy sprawy w swoje ręce..."

Podczas debaty, której nadałyśmy taki tytuł goście wspólnie z uczniami wypracowali następujące pomysły na zwiększenie aktywności młodzieży:
  • Powołanie Młodzieżowej Rady Gminy,
  • Utworzenie Szkolnego Klubu Dyskusyjnego,
  • Zorganizowanie wysłuchania publicznego na sesji rady gminy w sprawach ważnych dla młodzieży, władza lokalna (wójt, radni) przynajmniej dwa razy w roku spotka się z dziećmi
    i młodzieżą,
  • Gimnazjaliści zorganizują i zaproszą na spotkanie z młodzieżą organizacje pozarządowe,
  • Powołamy centrum gminnego wolontariatu,
  • Młodzieży będzie uczestniczyć w zebraniach mieszkańców z prawem głosu oraz weźmie udział w przygotowanie projektu budżetu obywatelskiego z udziałem dzieci młodzieży
    (dzieci i młodzież mogą zgłaszać projekty do realizacji i oddać głos),
  • Ksiądz będzie informował o spotkaniach i zebraniach, zachęcał do udziału w głosowaniach,
  • Starsi systematycznie będą wspierać młodzież w działaniu,
  • Młodzieżowi liderzy będą promowani.


Wypracowanie wniosków było możliwe dzięki zaangażowaniu uczniów i twórczej pracy ekspertów.

Serdecznie dziękujemy za udział w debacie:

Adamowi Piaśnik - Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia
Łukaszowi Galińskiemu - zastępca Wójta
Marii Szlachetka przewodnicząca KW
Tadeuszowi Nabagło - Przewodniczący rady Powiatu Krakowskiego
Pawłowi Fuksiewicz - radny Gminy
Teresie Sieradzkiej - Prezesowi Stowarzyszenia Ekoturystyki ,,OSTANIEC"
Ewie Rogóż - wicedyrektorowi Zespołu Szkół
Przedstawicielom SP Sąspów oraz SP Jerzmanowice oraz gimnazjalistom działającym w PTSM, UKS
oraz wyrażającym chęć aktywnego udziału w życiu społecznym i demokracji.

Debata odbyła się w ramach przygotowań do XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Joanna Polak, Magdalena Sarota



Dobre Praktyki w Szkole Podstawowej

PREZENTACJA   


"Śladami unikalnej syberyjskiej przyrody i polskich diaspor,
czyli z Dolinek Podkrakowskich na Syberię"

         W dniach 28-30 marca 2014r. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Łazach odbył się XI Rajd PTSM o Puchar Starosty Krakowskiego "Pożegnanie zimy" Łazy 2014. Ten rajd był kolejnym, jedenastym zlotem dzieci i młodzieży, organizowanym przez szkolne koło PTSM ,,Ostaniec", działające w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach.
         Celem tegorocznego rajdu było poznanie atrakcji przyrodniczych i kulturowych Gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz walorów Parku Krajobrazowego "Dolinki Krakowskie". Dzieci i młodzież, która rokrocznie przyjeżdża do Łaz z Krakowa, Wieliczki, Skawiny, Bolechowic, Zabierzowa Bocheńskiego i Jerzmanowic miała okazję zobaczyć największe osobliwości przyrodnicze Doliny Będkowskiej i Doliny Szklarki. Temat przewodni XI Rajdu O Puchar Starosty "Pożegnanie zimy" Łazy 2014 to: "Śladami unikalnej syberyjskiej przyrody i polskich diaspor, czyli z Dolinek Podkrakowskich na Syberię". Uczestnicy przemierzali Dolinę Będkowską i Dolinę Szklarki śladami dawnych granic zaborów austriackiego i rosyjskiego, wzięli również udział w spotkaniu z podróżnikiem Bogusławem Nowakiem. Pan Bogusław opowiadał podczas prezentacji jak dzisiaj żyją potomkowie Polaków, zesłanych kiedyś na Sybir, do Buriacji min. z Czubrowic, Racławic i Bębła. W Szklarach, pod pomnikiem Pan Kazimierz Tomczyk przybliżył historię Powstania Styczniowego - najdłuższego i najkrwawszego z polskich zrywów niepodległościowych skierowanych przeciwko Rosji. W miejscu, gdzie wiosną 1863 r. powstańcy styczniowi walczyli z Moskalami na stokach Doliny Szklarki cudowna, wiosenna pogoda pozwoliła zorganizować lekcje historii w terenie oraz plener plastyczny nt. "Panorama Racławicka - dlaczego nie?". W sobotę, późnym popołudniem w schronisku PTSM poszczególne drużyny rywalizowały w konkursach zręcznościowych i prezentacjach artystycznych. W niedzielny poranek , w czasie podsumowania z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Krakowskiego Tadeusza Nabagło najlepsze drużyny otrzymały puchary i nagrody, które z pewnością przydadzą się na kolejne rajdy. Takie wydarzenia są znakomitą okazją do edukowania młodego pokolenia w duchu poszanowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego "Naszej Małej Ojczyzny". To również dobry czas na promowanie naszego powiatu i gminy w Małopolsce. Każdego roku Starosta Krakowski wspiera działalność turystyczno-krajoznawczą i sprawuje honorowy patronat nad rajdami PTSM z cyklu "Pożegnanie zimy", za co serdecznie dziękujemy.
Z turystycznym pozdrowieniem

SKKT PTSM "Ostaniec"
Publiczne Gimnazjum nr 1
im. Akademii Krakowskiej
w Jerzmanowicach

Rajd w liczbach:
liczba uczestników: 110
liczba szkół: 12

wyniki:
kategoria szkoły podstawowe I-III:
I m-ce: SP Bolechowice
II m-ce: SP Gotkowice

kategoria szkoły podstawowe IV-VI:
I m-ce: SP Bolechowice
II m-ce: SP nr 156 w Krakowie i SP Jerzmanowice
III m-ce: Chrześcijańska Szkoła w Krakowie "Uczeń"

kategoria gimnazjum:
I m-ce: Gimnazjum w Jerzmanowicach
II m-ce: Gimnazjum nr 16 w Krakowie
III m-ce: Gimnazjum nr 48 w Krakowie

kategoria szkoły ponadgimnazjalne:
I m-ce: IX LO w Krakowie
II m-ce: Technikum Łączności w Krakowie
III m-ce: VIII LO w Krakowie





"Śladami unikalnej syberyjskiej przyrody i polskich diaspor,
czyli z Dolinek Podkrakowskich na Syberię"

         W dniach 28-30 marca 2014r. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Łazach odbędzie się XI Rajd PTSM o Puchar Starosty Krakowskiego "Pożegnanie zimy" Łazy 2014. Ten rajd jest kolejnym, jedenastym zlotem dzieci młodzieży, organizowanym przez szkolne koło PTSM ,,Ostaniec", działające w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach.

         Wiodącą ideą rajdów jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży wartości, których nośnikiem jest turystyka i krajoznawstwo, a tym samym dbałość o właściwy rodzaj edukacji naszych uczniów. Właśnie ten rodzaj edukacji jest najlepszą inwestycją w młodych ludzi, którzy mogąc poznać różne zakątki naszego kraju będą mieli szansę docenić prawdziwe piękno i zalety naszej małej Ojczyzny. Jak nauczał Jan Paweł II "Wychowanie młodego pokolenia przez turystykę stanowi gwarancję rozwoju społeczeństw, które powinno zatroszczyć się o dziedzictwo narodowe przyjęte od poprzednich pokoleń." Właśnie krajoznawstwo pozwala zapoznać się z innymi stylami życia, innymi formami postrzegania świata, odkrywania samego siebie i innych. I taka idea przyświeca "Ostańczykom".
         Celem tegorocznego rajdu jest poznanie atrakcji przyrodniczych i kulturowych Gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz walorów Parku Krajobrazowego "Dolinki Krakowskie". Dzieci i młodzież, która rokrocznie przyjeżdża do Łaz z Krakowa, Wieliczki, Skawiny, Bolechowic, Zabierzowa Bocheńskiego i Jerzmanowic mają okazję zwiedzić największe osobliwości przyrodnicze Doliny Będkowskiej. Tegoroczny rajd odbędzie się pod hasłem: "Śladami unikalnej syberyjskiej przyrody i polskich diaspor, czyli z Dolinek Podkrakowskich na Syberię". Uczestnicy przemierzać będą Dolinę Będkowską i Dolinę Szklarki śladami dawnych granic zaborów austriackiego i rosyjskiego. Wezmą udział w spotkaniu z podróżnikiem Bogusławem Nowakiem, który opowie jak dzisiaj żyją potomkowie Polaków, zesłanych kiedyś na Sybir do Buriacji min. z Czubrowic i Racławic. Poznawać będą historię Powstania Styczniowego - najdłuższego i najkrwawszego z polskich zrywów niepodległościowych skierowanych przeciwko Rosji. W Szklarach w 2005 r. odsłonięty został Pomnik Powstańców Styczniowych, którzy wiosną 1863 r. walczyli z Moskalami na stokach Doliny Szklarki. Z pewnością takie wydarzenia są znakomitą okazją do promowania naszego powiatu w Małopolsce. Każdego roku Starosta Krakowski wspiera działalność turystyczno-krajoznawczą i sprawuje patronat na rajdami z cyklu "Pożegnanie zimy".


Harmonogram XI Rajdu o Puchar Starosty Krakowskiego "Pożegnanie zimy" - Łazy 2014

    Pobierz plik =>   



Zapraszamy
na debatę
,,Bierzemy sprawy w swoje ręce",
czyli o naszej społecznej aktywności,
która odbędzie się 25 marca 2014 r.
o godz. 9.00 w sali gimnastycznej
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach


Celem naszego spotkania będzie wypracowanie rozwiązań służących zwiększeniu aktywności młodzieży. Zaangażowanie młodego pokolenia potrzebne jest zarówno w szkole jak i gminie. Udział naszych starszych kolegów i koleżanek w głosowaniach jest tylko jedną z form postawy obywatelskiej, okazjonalną, przejawia się przecież co kilka lat. Między kolejnymi wyborami potrzebne są działania, które zmieniają otaczający nas świat tak, aby wielu z nas nie tylko utożsamiało się z tym co wokół się dzieje, ale wprowadzało w życie nowe twórcze rozwiązania swojego autorstwa lub przy udziale młodzieży. Nasz projekt jest realizowany w ramach przygotowań do XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Joanna Polak
Magdalena Sarota



INFORMACJA DLA RODZICÓW


Procedury organizowania i przeprowadzania sprawdzianu w szóstej klasie szkoły podstawowej oraz egzaminu gimnazjalnego obowiązujące w roku szkolnym 2013/2014 dostępne są na stronie OKE





OGŁOSZENIE


Dyrektor Zespołu Szkół
w Jerzmanowicach informuje, że należy
dokonać zgłoszenia dziecka do I klasy
Szkoły Podstawowej wypełniając kartę zapisu.
Karta zapisu jest zamieszczona
na stronie www.szkolajerzmanowice.pl
można ją również pobrać
w przedszkolu i w sekretariacie
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach.

Zgłoszenia dziecka należy dokonać
do dnia 30 marca 2014 r.

 Pobierz plik (karta zapisu)    


Rajdowe zmagania w Brzesku 2014 za nami!

XXXVIII Małopolski Zlot Młodzieży PTSM Zimowe Slajdowisko
"Ziemia, której nie tknął czas-Australia" BRZESKO 2014

Ach! co to był za rajd, przyjemny, wesoły i pożyteczny. "Podróże" po Australii i piesze wędrówki Szlakiem Świętego Jakuba z Bochni do Brzeska sprawiły uczestnikom wiele przyjemnych wrażeń oraz przypływ dużej porcji wiadomości. Na dodatek wiosną zapachniało nie tylko w przyrodzie, ale i między "PTSM- owcami". Grupy z Krakowa i z Jerzmanowic bardziej się zaprzyjaźniły, wspierając wzajemnie w ciężkich chwilach rywalizacji, a zabawom integracyjnym nie było końca. Ku miłemu zaskoczeniu nasze obydwie drużyny "Ostaniec" z gimnazjum i "Nietoperze" z podstawówki przywiozły puchary za I miejsce, a tym samym dobre imię swojej szkole, rodzicom i nauczycielom. Gratulujemy! UWAGA, UWAGA, UWAGA Uczniowie Zespołu Szkół w Jerzmanowicach: Tak trzymać!!!

Teresa Sieradzka
Opiekun szkolnego Koła PTSM "Ostaniec"





Sukcesy gimnazjalistów

         W etapie wojewódzkim konkursów przedmiotowych będzie nas reprezentować trzech gimnazjalistów, ale z czterech przedmiotów:

  • Kamil Baranek uczeń klasy 3A z geografii
  • Izabela Gąska uczennica klasy 3A z wiedzy o społeczeństwie
  • Joanna Mazur uczennica klasy 2B z języka polskiego i geografii
         Finaliści konkursów musieli wykazać się doskonała wiedzą i wyjątkowymi umiejętnościami aby pokonać kilkuset rówieśników i znaleźć się w elitarnych kilkudziesięcioosobowych grupach najlepszych uczniów Małopolski.
         Gratulujemy dotychczasowych sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne!

Ewa Rogóż



Informacja dla Rodziców


Szanowni Państwo,
w związku z nowelizacją ustawy o systemie o?wiaty z dnia 6 grudnia 2013 r. informujemy o konieczno?ci złożenia deklaracji kontynuacji pobytu dziecka w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach
i oddziale w Łazach na przyszły rok szkolny 2014/2015.
Taką deklarację składają rodzice dzieci uczęszczających w bieżącym roku do przedszkola i chcą dalej kontynuować pobyt swojego dziecka w przyszłym roku szkolnym 2014/2015 w obecnej placówce.
Dzieci, których rodzice złożą taką deklarację nie podlegają rekrutacji
w przedszkolu na rok szk. 2014/2015.
W związku z powyższym wypełnienie deklaracji jest niezbędnym warunkiem przyjęcia dziecka obecnie uczęszczającego do przedszkola na przyszły rok szkolny.
Deklarację należy złożyć do końca lutego 2014 w przedszkolu.
Deklarację można pobrać w przedszkolu lub w sekretariacie szkoły.

 Pobierz plik (deklaracja)    


,,Na własne konto"

          Uczestnicy Projektu ,,Na Własne Konto" rozpoczynają zajęcia w ferie, które będą się odbywały od poniedziałku 3 lutego do piątku 7 lutego br. Zajęcia będą się rozpoczynały o 9:00 i będą trwały 6 godzin lekcyjnych, czyli 4,5 godziny zegarowej.
          W ramach realizowanego projektu uczniowie m.in. poprzez zabawę (gry dydaktyczne) nauczą się wielu pożytecznych rzeczy, które będę mogli wykorzystać w swoim życiu. W środę uczestnicy projektu odwiedzą lokalnego przedsiębiorcę i zapoznają się z funkcjonowaniem ,,Chochołowego Dworu". Natomiast na piątek zaplanowana jest wizyta w oddziale Banku PKO S.A. w Olkuszu. Wycieczki będą się zaczynać i kończyć w trakcie zaplanowanych na dany dzień zajęć.






FERIE NA SPORTOWO


Zajęcia sportowe w I tygodniu ferii
od poniedziałku do piątku
od godz. 1000 do 1200


DYŻURY NAUCZYCIELI

 Pobierz plik    



OGŁOSZENIE


W dniu 29.01.2014 r.
(środa) o godz.17:00
w Zespole Szkół
w Jerzmanowicach
odbędzie się zebranie Rodziców uczniów
gimnazjum i szkoły podstawowej.


"Światłość w ciemności świeci"

W przedświątecznym czasie zabiegania i troski o to, co być może mało istotne, spotkaliśmy się wszyscy w ostatni dzień zajęć szkolnych, aby wspólnie cieszyć się ze zbliżających świąt. Na początku z radosnym kolędowaniem wystąpiły dzieci z przedszkola w Jerzmanowicach i Łazach. Maluchy swoim śpiewem i wierszami wprowadziły nas w atmosferę bożonarodzeniową. Następnie odbyło się wręczenie nagród dla dzieci, które brały udział w konkursie "Szopka Bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej". Potem publiczność obejrzała krótką prezentację. Przedszkolaki i uczniowie klasy I ,,a" wyjaśnili nam co tak naprawdę ważne jest w Święta Bożego Narodzenia. Ostatnim punktem były jasełka, które rozpoczęły się słowami: "Odkąd Syn Boży przyszedł na świat, na ziemi zapanowała światłość..." Bożonarodzeniowe przedstawienie pt. "Światłość w ciemności świeci" przygotowane zostało na podstawie scenariusza p.Adama Szafrańca.

Młodzi aktorzy z Zespołu Szkół w Jerzmanowicach, przy udziale chóru szkolnego "Źródło" przedstawili historię narodzenia naszego Pana. W pierwszym akcie historia toczyła się w Greccio, w którym przebywał św. Franciszek (pomysłodawca jasełek), a w drugim przenieśliśmy się do betlejemskiej groty, w której byliśmy świadkami niezwykłych narodzin.

Wysiłek i serce włożone w przygotowanie przedstawienia opłaciły się. Aktorzy otrzymali gromkie brawa od publiczności, wśród której znaleźli się nauczyciele, uczniowie, rodzice, opiekunowie oraz zaproszeni goście. Duże uznanie zdobyła aktorka grająca postać małego Jezusa. Alicja nie wypowiedziała żadnego słowa (a bardzo lubi mówić) i wytrzymała bez ruchu 40 minut - a ma dopiero 3, 5 roku!

Wyjątkowa gra aktorów, kolorowe stroje, wzruszające pastorałki, piękna scenografia, odpowiednie oświetlenie sceny - wszystko to sprawiło, że na chwilę zapomnieliśmy o codziennych troskach i zmartwieniach i przenieśliśmy się dwa tysiące lat wstecz.



Przedstawienie przygotowały p. Sylwia Dudek i p. Agata Sarota.
Dzieci z przedszkola przygotowały p. Barbara Kurek, p. Małgorzata Ruszkowska, p. Marta Sowa,
p. Dorota Mirek i p. Marzena Głuszek.
Ogromne podziękowania kierujemy do rodziców i opiekunów za przygotowanie
pięknych strojów i pomoc w dekoracji!
Szczególne podziękowania kierujemy do p. Adama Szafrańca za pomoc w realizacji przedstawienia.
Wszystkim dzieciom należą się gratulacje za odegranie swoich ról!

"Światłość w ciemności świeci"
Obsada:
Narrator - Milena Mordarska
Jezus - Alicja Sieradzka
Maryja - Sandra Stanecka
Józef - Tomasz Filipek
Św. Franciszek - Mateusz Skrzypek
Owca 1- Paulina Mrozowska
Owca 2- Ilona Trętowicz
Kozioł - Filip Kurek
Wół- Szymon Pęcak
Osioł- Jakub Muzyk
Baran - Piotr Szlachta
Pasterz 1 - Liwia Piekarczyk
Pasterz 2 - Julia Lignar
Kasper - Jakub Mirek
Baltazar - Piotr Pęgiel
Melchior - Paulina Filipek
Nauczycielka - Urszula Pogan
Dziecko 1 - Paweł Piwowarczyk
Dziecko 2 - Oliwia Leja
Dziecko 3 - Maria Trzewiczek
Anioł 1 - Zuzanna Szlachta
Anioł 2 - Patrycja Krzystanek
Anioł 3 - Karolina Ferdek
Anioł 4 - Julia Sroka

Soliści:
Aleksandra Mrozowska
Monika Piaśnik
Milena Mordarska
Patrycja Krzystanek
Katarzyna Kaczmarczyk
Sylwia Rusek
Kamil Kaczmarczyk






Sukcesy i nagrody, czyli Szopki Bożonarodzeniowe

W tym roku odbyła się XII edycja ponaddiecezjalnego konkursu ,,Szopka Bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej", organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 10 w Będzinie, Parafię Św. Trójcy oraz Muzeum Zagłębia. W konkursie wzięło udział 130 szopek. w tym 33 z Jerzmanowic, które przygotowało 46 uczniów. Podobnie jak w latach minionych najwięcej nagród otrzymali uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki. Spośród 27 nagród 11 trafiło do naszych dzieci (2 pierwsze miejsca, 2 drugie, 3 trzecie i 4 wyróżnienia). Patronat honorowy sprawował biskup Grzegorz Kaszak.

W kategorii wiekowej ,,najmłodsi"
1 miejsce Bartłomiej Hrabia i Agnieszka Hrabia
2 miejsce Kozłowska Eliza i Kozłowski Filip (oddział Gotkowice)
3 miejsce Alicja Sieradzka
Wyróżnienie Kamil Skulich i Kacper Skulich

W kategorii klasy II-III
3 miejsce Oliwia Leja
Wyróżnienia; Oliwia Spyt i Julia Kowalik, Amelia i Anna Kołodziejczyk (oddział Gotkowice)

Kategoria klasy IV-VI
1 miejsce Milena Tyliba i Wiktor Tyliba (oddział Gotkowice)
2 miejsce Szymon Dudziński i Olga Dudzińska (oddział Gotkowice)
3 miejsce Piotr Jakóbczyk

Opiekę nad konkursem podobnie jak w latach minionych sprawowała
Pani katechetka Joanna Okrajni.

Wręczenie nagród odbyło się 15 grudnia, uczniowie odebrali nagrody, obejrzeli też jasełka bożonarodzeniowe oraz uczestniczyli w słodkim poczęstunku. Szopki zostaną sprzedane na aukcji a środki finansowe przeznaczone na dożywianie dzieci z ubogich rodzin.
Zdjęcia można zobaczyć na stronie: http://www.parjerzmanowice.iap.pl/pl






OGŁOSZENIE


ORGANIZACJA ZAJĘĆ
szkoły podstawowej i gimnazjum
w Zespole Szkół w Jerzmanowicach
w dniu
20 grudnia 2013 r.


1 i 2 godzina lekcyjna odbywają się zajęcia zgodnie
z planem lekcji

godz. 10:00
Przedstawienie Jasełkowe
w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej
i przedszkolaków Zespołu Szkół w Jerzmanowicach

godz. 11:15
odwóz uczniów

Świetlica szkolna w tym dniu
czynna będzie do godziny 11:30

Wszyscy chętni uczniowie mogą skorzystać
z opieki Świetlicy Wsparcia Dziennego "Nadzieja",
mieszczącej się w budynku Remizy OSP w Jerzmanowicach


XV JASKINIOWY RAJD PTSM
O PUCHAR WÓJTA GMINY
JERZMANOWICE-PRZEGINIA ,, ŁAZY 2013"


Podsumowanie rajdu

    Pobierz plik =>   




RZEŹBA Z KRZEMIENI





Jurajski Festiwal Archeologiczny
Prehistoryczna Kultura Jerzmanowicka

         21 listopada 2013 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach Jurajskiego Fesiwalu Archeologicznym, który odbywał się na terenie Urzędu Gminy Jerzmanowice-Przeginia.
         W trakcie festiwalu dzieci obejrzały wystawę wykopalisk oraz uczestniczyły w pokazie animacji dotyczącej wykonywania narzędzi oraz życia ludzi prehistorycznych. Największą popularnością cieszył się warsztat polegający na lepieniu naczyń z gliny. Nad całością wystawy czuwali eksperci z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, którzy udzielali informacji na temat prezentowanych zbiorów.





Azbestowi- NIE!
Zdrowiu-TAK!

         Nasza Gmina realizuje projekt pt. ,,Gmina Jerzmanowice-Przeginia mówi nie azbestowi". Celem tego przedsięwzięcia jest zmniejszenie liczby obiektów pokrytych eternitem. W ramach projektu wychowawcy przeprowadzili zajęcia edukacyjne na temat szkodliwego wpływu azbestu na zdrowie człowieka. Uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych CUDER, gimnazjaliści natomiast byli uczestnikami warsztatów NOE i Archezja.
         Dzieci z klas 4-6 oraz młodzież z naszego gimnazjum rozprowadzili ulotki wśród mieszkańców. Inspektor ds. ochrony środowiska p. Renata Kaczmarczyk-Rusek przedstawiła program na zebraniu z rodzicami. Uczennice klasy 2a i 2b gimnazjum w ramach promocji zdrowego stylu życia przygotowały dla rodziców, nauczycieli i uczniów sałatkę owocową. Samorząd Uczniowski wykonał plakaty poświęcone szkodliwości azbestu oraz walki z problemami uzależnień.

Ewa Rogóż





HARMONOGRAM XV JASKINIOWEGO RAJDU PTSM
O PUCHAR WÓJTA GMINY
JERZMANOWICE-PRZEGINIA ,, ŁAZY 2013"


Rajd obędzie się w dniach 06.12.- 08.12.2013 r.

    Pobierz plik =>   


Materiały pomocnicze na XV Jaskiniowy Rajd PTSM Łazy 2013r.

    Pobierz plik =>   

ZAPRASZAMY

Wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej
do konkursu plastycznego:
"NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA".
Kartkę należy wykonać solidnie, na kartce z bloku technicznego, nie pisać na niej życzeń.
Podpisać ołówkiem i oddać do Pań Katechetek
lub Wychowawcy Świetlicy.







OGŁOSZENIE


W dniu 20.11.2013 r.
(środa) o godz.17:00
w Zespole Szkół
w Jerzmanowicach
odbędzie się zebranie Rodziców uczniów
gimnazjum i szkoły podstawowej.


OGŁOSZENIE

,,Nie wyrzucaj do kosza -
przynieś do szkoły"

Zbieramy plastikowe zakrętki dla chorego dziecka.
Akcja trwa cały rok.
Zakrętki odbiera pani katechetka Joanna Okrajni.



OGŁOSZENIE


Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach informuje, że dzień 31.10.2013 r. (czwartek)
jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych



OGŁOSZENIE


Zapraszamy do udziału w XII edycji
konkursu diecezjalnego
,,SZOPKA BOŻONARODZENIOWA
W TRADYCJI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ".
Prace należy oddać do 15.11.2013 r. (piątek).
Szczegółowych informacji udziela
pani katechetka Joanna Okrajni.



Dyrektor, Nauczyciele i Uczniowie
mają zaszczyt zaprosić
Rodziców uczniów
Zespołu Szkół w Jerzmanowicach

na Święto Szkoły
Publicznego Gimnazjum Nr 1
im. Akademii Krakowskiej
i Szkoły Podstawowej
im Św. Królowej Jadwigi
Uroczystość odbędzie się 14 października 2013 r. (poniedziałek)
w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej
w Jerzmanowicach


Przebieg uroczystości
8:00 - Uroczysty przemarsz uczniów do Kościoła Parafialnego
8:15 - Msza Święta
9:00 - Akademia okolicznościowa
  • Wystąpienie gości
  • Ślubowanie klas pierwszych gimnazjum
  • Program artystyczny



OGŁOSZENIE


W dniu 18.09.2013 r. (środa)
w Zespole Szkół
w Jerzmanowicach
odbędzie się zebranie rodziców
o godz. 1730



Organizacja rozpoczęcia Roku Szkolnego
w dniu 02.09.2013r.
w Zespole Szkół w Jerzmanowicach
rozpocznie się Mszą Św. o godz. 8:00
w Kościele Parafialnym Św. Bartłomieja.

Rozpoczęcie w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach o godz: 9:00
(sala gimnastyczna)

Rozpoczęcie w Gimnazjum w Jerzmanowicach o godz: 9:00
(boisko asfaltowe)

Rozpoczęcie w Przedszkolu Samorządowym w Jerzmanowicach o godz: 9:00

Rozpoczęcie w oddziale Szkoły Podstawowej w Szklarach o godz: 10:00

Rozpoczęcie w oddziale Przedszkola Samorządowego w Łazach o godz: 10:30


Dowóz uczniów 2 września zgodnie
z harmonogramem dowozów z ubiegłego roku szkolnego.



Dzwonki
1.8.00 - 8.45
2.8.55 - 9.40
3.9.50 - 10.35
4.10.45 - 11.30
5.11.55 - 12.40
6.13.00 - 13.45
7.13.55 - 14.40


Dowóz
7:00Jerzmanowice ulice: Nietoperzowa, Doły, Pod Grodziskiem, Jurajska, Jana lll Sobieskiego, Centralna, Szkoła
7.00Jerzmanowice Stok, ul. Zachodnia, ul. Krakowska w stronę stacji Shell
7.10Gotkowice przystanek droga krajowa 94 w kierunku Olkusz, Szkoła
7:25Łazy Pętla, Łazy Remiza, Łazy przystanki 1, 2, 3, Kopaniny „koło Studni, Szkoła
7:30Szklary przystanki – Żary pętla, Szklary Tartak, Szklary Remiza, Szklary Kościół, Szklary Stara Szkoła, Szklary Koniec, Jerzmanowice ul. Centralna, szkoła
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej


Odwóz
12:55Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
12:55Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana lll Sobieskiego
14:00Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
14:00Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
14:50Gotkowice, Jerzmanowice ul. Zachodnia, Stok, Szklary
14:50Łazy, Kopaniny, Jerzmanowice ul. Wschodnia, Doły, Jurajska, Pod Jamą, Nietoperzowa, Jana III Sobieskiego
Autobusy kursują
w dni nauki szkolnej